To see the other types of publications on this topic, follow the link: Rozvod.

Journal articles on the topic 'Rozvod'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Rozvod.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Pakosta, Petr. "Jedináček a rozvod – vliv rozvodu na reprodukční dráhu žen." Sociální studia / Social Studies 5, no. 2 (May 1, 2008): 55–68. http://dx.doi.org/10.5817/soc2008-2-55.

Full text
Abstract:
Článek analyzuje vztah mezi dvěma jevy, a to rostoucí rozvodovostí bezdětných a podílem matek s jedním dítětem – jedináčkem. Testuje hypotézu, zda rozvod bezdětné ženy nemůže stát za jejím konečným rozhodnutím porodit jedno dítě. Hypotéza je opřena o předpoklad, že rozvod bezdětné ženy přeruší její reprodukční dráhu, zkrátí sociálně a biologicky dané plodné období ženy a zvýší tak pravděpodobnost porodu jedináčka. Analýza ukazuje, že rozvedené bezdětné ženy mnohem častěji nakonec porodí jedno dítě. Jejich podíl je však, i přes stoupající rozvodovost, velice nízký, a nemůže proto zásadně ovlivnit podíl jednodětných matek v populaci. Práce vychází z dat o porodech v České republice mezi roky 1993 až 2004.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Bartošová, Michaela, and Lenka Slepičková. "Složené rodiny a perspektiva dětských aktérů: Nové tematické a metodologické přístupy ve výzkumu rodin po rozvodu." Sociální studia / Social Studies 6, no. 4 (August 5, 2009): 73–90. http://dx.doi.org/10.5817/soc2009-4-73.

Full text
Abstract:
Tento článek nabízí shrnutí toho, jak se náhled sociálních věd na rozvod a porozvodová uspořádání v posledních několika desetiletích proměňoval. Zároveň bychom rády upozornily na význam dítěte, nejen v procesu re-konstrukce rodin, ale i v obecnějším diskurzu nové sociologie dětství. Text lze rozdělit na dvě části: První část čtenáře seznamuje s demografickými daty indikujícími rozvodovost a existenci složených rodin v České republice. Věnuje se také způsobům, jakými tuto situaci reflektují čeští sociologové a jejich zahraniční kolegové. S cílem upozornit na roli dítěte v procesu utváření nových rodin se druhá část věnuje širším konceptuálním a metodologickým aspektům nového pojetí dětství v sociálních vědách. Aplikaci nového metodologického a tematického přístupu pak představujeme na několika výzkumech týkajících se tématu rozvodu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Novotný, Pavel, Václav Píštěk, Lubomír Drápal, and Aleš Prokop. "Simulation Approaches for the Solution of Cranktrain Vibrations." Journal of Middle European Construction and Design of Cars 10, no. 2 (November 1, 2012): 1–5. http://dx.doi.org/10.2478/v10138-012-0006-8.

Full text
Abstract:
Shrnutí Vývoj moderních pohonných jednotek vyžaduje využívání pokročilých výpočtových metod, nutných k požadovanému zkrácení času tohoto vývoje společně s minimalizací nákladů na něj. Moderní výpočtové modely jsou stále složitější a umožnují řešit mnoho různých fyzikálních problémů. V případě dynamiky pohonných jednotek a životnosti jejich komponent lze využít několik různých přístupů. Prvním z nich je přístup zahrnující samostatné řešení každého subsystému pohonné jednotky. Druhý přístup využívá model pohonné jednotky obsahující všechny hlavní subsystémy, jako klikový mechanismus, ventilový rozvod, pohon rozvodů nebo vstřikovací čerpadlo, a řeší všechny tyto subsystémy současně i s jejich vzájemným ovlivněním. Cílem článku je pomocí vybraných výsledků prezentovat silné a slabé stránky obou přístupů. Výpočty a experimenty jsou prováděny na traktorovém vznětovém šestiválcovém motoru.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Králíčková, Zdeňka. "Úvahy nad českým rodinným právem ve světle stého výročí tzv. manželské novely." Časopis pro právní vědu a praxi 27, S (November 22, 2019): 59. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2019-s-4.

Full text
Abstract:
Článek je věnován vývoji manželského práva ve světle tzv. manželské novely přijaté před sto lety. Lze říci, že tento zákon z počátku dvacátého století představuje významný počin, který české rodinné právo ovlivnil na dlouhá léta. Byl nastolen správný směr svobodné volby civilní či církevní formy uzavření manželství, došlo k omezení překážek manželství a rozvod manželství se významně zjednodušil. Klade se otázka, jaké jsou potřeby současné české společnosti? Je na místě de lege ferenda zakotvit v rámci legislativního „prorodinného balíčku“ tzv. rozvod u notáře?
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Kostková, K. "K rozvoji interkulturní komunikační kompetence studentů učitelství anglického jazyka." Pedagogická orientace 23, no. 1 (February 28, 2013): 72–91. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-1-72.

Full text
Abstract:
Cílem studie je představit výzkumné šetření v oblasti hodnocení rozvoje interkulturní komunikační kompetence (dále ICC1) u studentů učitelství anglického jazyka pro základní školy v rámci studijního předmětu Intercultural Communicative Competence. Fenomén interkulturality klade nové nároky nejen na pedagogickou praxi, ale i výzkum. Zaměřujeme se tedy na tematiku interkulturní výchovy a vzdělávání s klíčovým cílem rozvoje ICC. Předpokladem pro výzkumné uchopení problematiky je konceptualizace konstruktu ICC a jeho následná didaktizace, tj. rozvoj a hodnocení. V rámci realizovaného výzkumného šetření jsme využili kvantitativního i kvalitativního přístupu ke sběru i analýze dat; jako techniky sběru dat byl využit dotazník YOGA Form a ohniskové skupiny, jejichž transkripty byly podrobeny obsahové analýze. Výzkumný soubor tvořilo 17 studentů učitelství anglického jazyka (15 žen a 2 muži; průměrný věk: 24 let). Cílem výzkumného šetření bylo odhalit, zda u studentů na základě absolvování studijního předmětu Intercultural Communicative Competence došlo k rozvoji jednotlivých dimenzí ICC a pokud ano, tak jakých dimenzí a v jaké míře. Výsledky výzkumu potvrdily, že u studentů došlo k rozvoji všech dimenzí ICC, avšak v různé míře. Signifikantní rozvoj byl zaznamenán v oblasti dimenzí znalostí a dovedností. V rámci dimenze povědomí a postojové pak došlo k iniciaci rozvojových tendencí, což s ohledem na obtížnost jejich didaktizace hodnotíme kladně, jelikož i podpora rozvoje reflektivního potenciálu studentů ve vztahu k rozvoji ICC (i iniciaci toho rozvoje) hraje důležitou roli. Na základě výsledků výzkumu diskutujeme možné implikace těchto výstupů, tj. zejména rozvoj dimenze znalostní a dovednostní, pro teorii i praxi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Ovečka, Libor. "Kevin T. Kelly. Rozvod a druhý sňatek. Tváří v tvář výzvě." AUC THEOLOGICA 3, no. 2 (April 2, 2014): 178–80. http://dx.doi.org/10.14712/23363398.2020.25.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Hrnčiříková, Miluše. "Přípustnost prorogace ve věcech manželských s cizím prvkem – současný stav z pohledu českých soudů." Časopis pro právní vědu a praxi 24, no. 4 (December 19, 2016): 527. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2016-4-2.

Full text
Abstract:
Prorogace byla v minulosti typická především pro obchodněprávní spory, v posledních letech se zásluhou unijní úpravy stále častěji objevuje v dalších právních oblastech. Strany sporu tak mohou nejen ovlivnit, dle kterého práva bude jejich případ rozhodován, ale i u kterého soudu bude řízení probíhat. V případě věcí manželských se autonomie vůle stran dnes projevuje především v omezené volbě práva ve věcech majetkových práv manželů či práva rozhodného pro rozvod manželství. Naproti tomu prorogace ve věcech manželských s cizím prvkem zatím výslovně připuštěna není. Článek poskytuje podrobnou analýzu přípustnosti prorogace ve věcech manželských s cizím prvkem a zároveň poukazuje na možný vývoj de lege ferenda.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Vidovićová, Lucie. "O tempora! O mores! Generační a věkové souvislosti morálky ve stárnoucí společnosti." Sociální studia / Social Studies 7, no. 4 (October 9, 2010): 11–36. http://dx.doi.org/10.5817/soc2010-4-11.

Full text
Abstract:
V příspěvku se zaměřujeme na otázky Evropského výzkumu hodnot věnované ospravedlnitelnosti různých typů jednání v inter- a intra- generační a kulturní perspektivě. Ospravedlnitelnost různých typů chování obecně narůstá, ovšem rozdíl v postojích není tak markantní, abychom mohli mluvit o revoluci v hodnotách české společnosti. Senioři, kteří jsou často považováni za nositele „starých, tradičních hodnot“, jsou ve svých postojích konzervativnější než mladší věkové skupiny, ale i u nich dochází k postupné liberalizaci v obou kontinuálně sledovaných dimenzích, tj. v občanské morálce i toleranci k takovým položkám, jako jsou rozvod, umělé oplodnění nebo homosexualita. Kromě věku jsou tyto postoje ovlivněny zejména pohlavím, vzděláním a religiozitou respondenta. Intra- a inter- generační efekty mají tendenci se vzájemně posilovat, nejsou ovšem uniformní pro všechny dimenze, a jsou navíc silně kulturně podmíněny. Celou diskusi rámujeme teoretickou reflexí diskurzu očekávaných hodnotových změn společností se stárnoucí populační strukturou.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kropáčková, Jana, Radka Wildová, and Anna Kucharská. "Pojetí a rozvoj čtenářské pregramotnosti v předškolním období." Pedagogická orientace 24, no. 4 (November 4, 2014): 488–509. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-4-488.

Full text
Abstract:
Příspěvek se zaměřuje na problematiku čtenářské pregramotnosti, která je z pohledu celoživotního vzdělávání nesmírně významnou oblastí, neboť v období předškolního věku se kladou základy nejen čtenářské, ale i řady dalších gramotností a současně se rozvíjí osobnost dítěte, jeho motivace pro vlastní poznávání. Cílem studie je charakterizovat pojetí čtenářské pregramotnosti v českém předškolním vzdělávání, analyzovat vývoj související terminologie a sumarizovat závěry výzkumných šetření zaměřujících se na pojetí, podporu a rozvoj čtenářské pregramotnosti v domácím prostředí. Autorky se zaměří v prvé části na vývoj terminologie, konkrétně používání pojmů v českém předškolním vzdělávání, dále na precizaci pojmů z vývojového hlediska a v kontextu současného českého předškolního kurikula. Druhou část věnují prezentaci výsledků výzkumných šetření v oblasti čtenářské pregramotnosti a třetí část zařazení této problematiky v pregraduální přípravě učitelek mateřských škol na PedF UK v Praze a dalším možnostem podpory rozvoje v předškolním období, které je považováno i v zahraniční odborné literatuře za jedno z klíčových období v rozvoji čtenářské gramotnosti. Díky tomuto postupu autorky v závěrečné části objasňují preferenci používání pojmu čtenářské pregramotnosti a docházejí ke zjištění, že k pojetí a rozvoji čtenářské pregramotnosti je třeba přistupovat komplexně, jak ve výzkumu, tak ve vlastní přípravě učitelů a samotném předškolním vzdělávání.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Hépal, Martin, Otto Tokár, and Mária Rajecká. "TVORBA KONCEPCIE ÚZEMNÉHO ROZVOJA CYKLOTRÁS V KONTEXTE INTEGROVANÉMU DOPRAVNÉMU SYSTÉMU A PRVKOV CESTOVNÉHO RUCHU." Czech Journal of Civil Engineering 1, no. 2 (December 31, 2015): 32–38. http://dx.doi.org/10.51704/cjce.2015.vol1.iss2.pp32-38.

Full text
Abstract:
Koncepce územního rozvoje cyklostezek Bratislavského samosprávného kraje ve vztahu k Integrovanému dopravnímu systému a významným bodem cestovního ruchu (dále jen "koncepce rozvoje cyklostezek") představuje dokument, který slouží jako podklad pro pl.novaný rozvoj cyklistických tras a Terminálů integrované osobní dopravy v procesu aktualizace územně plánovací dokumentace regionu a dotčených měst a obcí. Koncepce rozvoje cyklostezek se skládá z analytické a návrhové části. Hlavní částí dokumentu je návrh trasování cyklistické dopravy formou samostatných cyklistických komunikací a cyklostezek k přestupním uzlům Integrovaného dopravního systému a cílům cestovního ruchu, návrh vybavenosti cyklistické dopravy jakož i Terminálů integrované osobní dopravy. Článek představuje koncepci rozvoje cyklostezek se zaměřením na její závěry a zároveň nabízí metodický návod pro vytváření obdobných koncepcí.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Hloušková, L. "Informální učení v kariéře žen." Pedagogická orientace 23, no. 3 (July 19, 2013): 342–63. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-3-342.

Full text
Abstract:
Cílem příspěvku je popsat, jak informální učení ovlivňuje kariérový rozvoj žen. Odpovědi na uvedenou otázku vychází z kvalitativního šetření, které bylo součástí výzkumu podle zadání Centra Euroguidance ČR s názvem: Potřeby dospělých ve vztahu k řízení své kariéry a možnosti jejich uspokojování prostřednictvím služeb kariérového poradenství. Kvalitativní šetření bylo realizováno v duchu biografického výzkumu s využitím metody životního příběhu a pro účely tohoto příspěvku byl sestaven výzkumný vzorek sedmi žen různého věku, stejného stupně vzdělání, s minimálně jednoletou zkušeností v zaměstnání a s různými typy změn v kariéře. Z dat vyplývá, že se ženy učí buď v důsledku tlaku určité situace, nebo tzv. do zásoby. Pokud se ženy učí v důsledku tlaku konkrétní situace, informální učení představuje nástroj uspokojování různých potřeb vnímaných jako deficit. Ženy, které se učily výhradně v důsledku tlaku aktuálních situací, obvykle neplánovaly svůj kariérový rozvoj v dlouhodobé perspektivě a informální učení se z hlediska řízení kariérového rozvoje stává nástrojem změny aktuálního stavu. V případě, že se ženy učí tzv. do zásoby, snaží se uspokojit potřeby, které lze podle Maslowovy pyramidy potřeb zahrnout do tzv. seberealizačních potřeb. Tyto ženy plánovaly svůj kariérový rozvoj v dlouhodobém horizontu a informální učení lze v jejich případech považovat za přímý nástroj jejich kariérového rozvoje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Hejnová, Eva, and Dalibor Hejna. "Rozvoj vědeckého myšlení žáků prostřednictvím přírodovědného vzdělávání." Scientia in educatione 7, no. 2 (December 31, 2016): 2–17. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.341.

Full text
Abstract:
Přehledová studie prezentuje strukturu dovedností, které pomáhají rozvíjet vědecké myšlení žáků. V první části studie jsou uvedena východiska, která ukazují, že obecný rozumový vývoj dítěte může být zlepšen určitým přístupem k výuce základů přírodních věd, jenž spočívá v důrazu na rozvoj metakognitivních kompetencí. V druhé části studie je prezentováno třináct dovedností (ve smyslu způsobilostí k vědecké práci), které podporují rozvoj vědeckého myšlení žáků. Ty jsou rozděleny na základní dovednosti (basic science proces skills ) a vyšší (integrované) dovednosti (integrated science process skills ). Ke každé dovednosti jsou uvedeny příklady učebních činností, které jsou využitelné v běžné školní výuce. Předložená struktura dovedností a příklady aktivit mohou být východiskem pro vytváření dalších činností, které budou žákům pomáhat v rozvoji jejich vědeckého myšlení.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Bielawska, Magdalena. "Zburzony dom. Rozwód jako temat w literaturze dziecięcej przełomu XX/XXI wieku." Bibliotekarz Podlaski. Ogólnopolskie Naukowe Pismo Bibliotekoznawcze i Bibliologiczne 40, no. 3 (September 30, 2018): 269–87. http://dx.doi.org/10.36770/bp.97.

Full text
Abstract:
Artykuł prezentuje problematykę rozwodu w polskiej literaturze dziecięcej przełomu XX i XXI wieku. Analiza wybranych utworów dowodzi, że jest on zjawiskiem traumatycznym w życiu dziecka, co dobrze oddajeobraz „zburzonego domu”. Z drugiej strony, w literaturze dziecięcej znajdziemy próby ocalania i rekonstruowania na nowo dziecięcego świata i poczucia bezpieczeństwa, przykłady odbudowy zrujnowanego przez rozwód domu. Analizowane teksty literackie kończą się pozytywnie, wskazują możliwość uporania się przez dziecko z problemem rozwodu rodziców.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Sokołowska, Edyta. "Dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców – przegląd teorii i badań." Ogrody Nauk i Sztuk 3, no. 3 (February 15, 2020): 109–22. http://dx.doi.org/10.15503/onis2013.109.122.

Full text
Abstract:
Współcześnie w środowisku naukowym trwa dyskusja dotycząca przeobrażeń instytucji rodziny. Statystyki pokazują od lat wzrastającą liczbę rozwodów w państwach rozwijających się i rozwiniętych, co potwierdza zasadność zajmowania się problematyką rozwodu i konsekwencjami jakie za sobą niesie dla członków rodziny. Rozwód jest tematem licznych publikacji, lecz skupiają się one głównie na radzeniu sobie z tą sytuacją osób rozwodzących się i ich dzieci. Coraz częściej dostrzega się jednak konieczność poznania długoterminowych konsekwencji rozwodu dla dzieci rozwodników. Artykuł zawiera przegląd wybranych podejść i badań na temat rozwodu, dzieci osób rozwiedzionych, ale przede wszystkim tych dotyczących dorosłych dzieci rozwiedzionych rodziców.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Hanušová, Světlana, Michaela Píšová, Klára Kostková, Věra Janíková, and Petr Najvar. "Subjective determinants of the development of foreign language teacher expertise." Pedagogická orientace 24, no. 6 (November 24, 2014): 857–77. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-6-857.

Full text
Abstract:
Článek přináší parciální výsledky výzkumného projektu, který se zabýval charakterem expertnosti učitelů cizího jazyka. Zatímco první dvě fáze projektu se zaměřovaly na expertní výkon učitele, poznatkovou bázi a vhled ze synchronní perspektivy, třetí fáze výzkumu byla orientovaná diachronně a jejím cílem byla identifikace subjektivních i objektivních determinant rozvoje expertnosti učitele. V textu představujeme výsledky vztahující se k subjektivním determinantám profesního rozvoje. Data jsme získali prostřednictvím narativních rozhovorů s osmi učiteli anglického a německého jazyka na nižším sekundárním stupni škol v České republice. Procesem otevřeného kódování jsme indukovali následující kategorie: učitelovo sebepoznání, vnitřní motivaci, hodnotový systém, pracovní spokojenost, otevřenost ke změně a zvládání náročnosti profese. Výsledky přispívají k porozumění procesu rozvoje a udržování expertnosti a též k porozumění potřebám učitelů a rozvoji podpůrných procesů jejich profesního rozvoje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Dvořáková, Michaela. "Revenge porn a deepfakes: ochrana soukromí v éře moderních technologií." Revue pro právo a technologie 11, no. 22 (December 30, 2020): 51–89. http://dx.doi.org/10.5817/rpt2020-2-2.

Full text
Abstract:
Rozvoj moderních technologií je neodlučitelně spojen s novými způsoby zásahů do práva na soukromí. V uplynulých letech se mnoho lidí osobně setkalo s jedním z nich, fenoménem přezdívaným revenge porn (anebo obecněji nekonsenzuální pornografie). Po internetu byly totiž šířeny jejich intimní anebo sexuální fotografie či videa, která buďto někdo nedovoleně rozšířil, anebo dokonce i pořídil bez jejich vědomí. Od roku 2017 je hrozba v tomto směru ještě o poznání větší, a to z důvodu rozvoje technologie deepfake, která umožňuje takové záznamy dokonce uměle vytvářet. A přestože představuje i jiná rizika, prozatím se rozšířila převážně v oblasti nedovoleně vytvářených sexuálních záznamů. Téměř kdokoliv tak na internetu může v budoucnu najít pornografické video, v němž účinkuje, aniž by jej kdy natočil. Taková skutečnost pochopitelně zaklá- dá znatelný zásah do práva na soukromí. Otázkami ohledně rozvoje porno- grafických deepfakes a souvisejícími právními aspekty se tento článek zabývá.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Kotuľáková, Katarina, Dávid Dlholucký, Lucia Palicová, and Lenka Šprláková. "Vplyv výskumne ladeného prístupu na rozvoj spôsobilostí vedeckej práce žiakov nižšieho sekundárneho stupňa vzdelávania." Scientia in educatione 10, no. 2 (January 10, 2020): 2–19. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1324.

Full text
Abstract:
Kurikulárne dokumenty zdôrazňujú dôležitosť poznania prírodovedných konceptov i rozvoja spôsobilostí vedeckej práce (SVP) ako nástrojov potrebných na zmysluplné porozumenie vedeckým konceptom. Zdá sa, že dôležitú úlohu v tomto procese zohráva výskumne ladený prístup k prírodovednému vzdelávaniu. Cieľom nášho výskumného šetrenia bolo zistiť vplyv takto upraveného prírodovedného obsahu na rozvoj SVP žiakov, ktorí nemali žiadnu predchádzajúcu skúsenosť s vyššie uvedeným spôsobom učenia sa (experimentálna skupina) a výsledky porovnať s úrovňou SVP žiakov, ktorí používali tradičný materiál (učebnice) a v našom vzdelávacom kontexte stále dominantné deduktívne na učiteľa orientované vyučovanie (kontrolná skupina). Výskumu sa zúčastnilo 80 žiakov ôsmeho ročníka základnej školy. Analyzovali sme pracovné záznamy žiakov experimentálnej skupiny. Po intervencii obe skupiny absolvovali test s konceptuálnymi úlohami mapujúcimi úroveň SVP. Výsledky ukázali výrazný vplyv výskumne ladeného prístupu na rozvoj SVP žiakov, predovšetkým tých, ktoré dosahovali na začiatku veľmi nízku úspešnosť, a to spôsobilosti navrhovať postupy na overenie formulovanej hypotézy a spôsobilosti usudzovať. Identifikovali sme tiež spoločné charakteristiky problematických SVP. Zistenia prispievajú do diskusie o opodstatnenosti investovania do procesuálnej stránky prírodovedného vzdelávania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Zabłocki, Jan. "Skutki cywilne małżeństwa konkordatowego." Zeszyty Prawnicze 17, no. 4 (May 26, 2018): 217–34. http://dx.doi.org/10.21697/zp.2017.17.4.10.

Full text
Abstract:
Małżeństwo zawarte zgodnie z prawem kanonicznym stwarza miedzy małżonkami węzeł ze swej natury nierozerwalny, a uznanie takiego małżeństwa przez państwo wywołuje również skutki przewidziane w prawie cywilnym. W przypadku zatem rozwodu cywilnego, ustają skutki cywilne małżeństwa. W przypadku zaś stwierdzenia nieważności małżeństwa sakramentalnego, skutki cywilne nie ustają, chyba, że zostanie orzeczony rozwód. Stwierdzenie nieważności małżeństwa kanonicznego należy wyłącznie do kompetentnych instytucji kościelnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Janoušková, Svatava, Lenka Hubáčková, Václav Pumpr, and Jan Maršák. "Přírodovědná gramotnost v preprimárním a raném období primárního vzdělávání jako prostředek zvýšení zájmu o studium přírodovědných a technických oborů." Scientia in educatione 5, no. 1 (June 30, 2014): 36–49. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.67.

Full text
Abstract:
Přírodovědná gramotnost na úrovni nižšího i vyššího sekundárního vzdělávání stojí v centru zájmu odborné veřejnosti již několik desetiletí. V poslední dekádě můžeme zaznamenat výrazný nárůst počtu prací, které se věnují významu zahájení přírodovědného vzdělávání již v období preprimárního a raného primárního vzdělávání. Takové zahájení je spojováno s možným pozitivním rozvojem postojů k přírodním vědám v raném věku, což může mít příznivé dopady do budoucího osobního i profesního rozvoje jedince. Článek přináší analytický rozbor těchto prací. Na základě analýzy se autoři snažili nastínit ty aspekty přírodovědné gramotnosti, které jsou odborníky vnímány z hlediska možného rozvoje znalostí a dovedností dětí, stejně jako rozvoje jejich hodnot a postojů, jako stěžejní. Tyto aspekty byly zpracovány do Návrhu struktury přírodovědné gramotnosti preprimárního a raného primárního vzdělávání, která navazuje na již publikované přístupy k přírodovědné gramotnosti ve vyšších stupních vzdělávání v České republice. Cílem článku je přispět k diskuzi o možném prohloubení zájmu českých žáků o další studium přírodních věd i k diskuzi o možném posílení pozitivních postojů žáků k přírodním vědám.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Týč, Vladimír. "Vzpomínky na vývoj katedry mezinárodního (a evropského) práva v Brně a rozvoj oborů mezinárodní právo veřejné a právo EU v letech 1974–2019." Časopis pro právní vědu a praxi 27, S (November 22, 2019): 185. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2019-s-12.

Full text
Abstract:
Cíl této studie je dvojí. Je především stručným pohledem na historii katedry mezinárodního (a evropského) práva od jejího založení do současnosti, zejména pokud jde o personální složení a odborné zaměření. Druhým cílem je zmapování a vyhodnocení přínosu katedry k rozvoji oborů mezinárodní právo veřejné a právo EU, včetně větve duševního vlastnictví. O oboru mezinárodní právo soukromé pojednává zvláštní studie.Pro přehlednost je text členěn do tří částí, odpovídajících třem obdobím: první do roku 1990, druhé poté do roku 2010 a třetí zahrnující poslední léta a současnost. Zatímco první období bylo ve znamení rozjezdu a budování nové katedry na nové fakultě, druhé období znamenalo v nových podmínkách bouřlivý rozvoj odborné i pedagogické činnosti. Katedra rozšířila svoji působnost o nový velmi dynamický obor právo Evropské unie. V posledním období do současnosti pokračuje bohatá vědecká a pedagogická činnost a stabilizuje se personální složení týmu katedry.Studie dochází k závěru, že katedra významnou měrou přispívá k rozvoji svých oborů, zajišťuje bohatou a hodnotnou pedagogickou činnost a dostala se tak na špičku podobných pracovišť v ČR.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Zubkov, Olexandr, and Pavlo Skliarov. "Effectiveness of using the drug “Bolus rozröd +” for prevention of obstetric polymorbid pathology of cows." Scientific Horizons 23, no. 9 (September 23, 2020): 45–56. http://dx.doi.org/10.48077/scihor.23(9).2020.45-56.

Full text
Abstract:
To prevent postpartum pathologies in cows, the study used the drug “Bolus rozröd +” – boluses containing ionized iodine (1.0%), selenium (0.15%), cobalt (0.50%) and copper (13.4%) and their long-term digestibility (within 6-8 months). The choice of the drug “Bolus rozröd +” as a means of prevention of postpartum pathologies is due to the fact that it contains trace elements that are deficient in the diet of the dairy complex “Ekaterinoslavsky”, the lack of which is a leading link in the etiopathogenesis of postpartum pathologies. A significant advantage is that the drug is relatively inexpensive (~ 10 $), and its components have a long digestibility (within 6-8 months), which can significantly reduce the frequency of injections (single, repeated ─ if necessary), and hence the total cost for preventive measures, treatment of sick animals and reduction of their stress during active milking, which will also reduce financial losses from unproduced milk. The experimental group (25) was given the drug “Bolus rozröd +”, heated to a temperature of 15-200C, orally, using an applicator (bolus) at the rate of 1 bolus per animal. The effectiveness of the drug “Bolus rozröd +” was determined according to the dynamics of biochemical blood tests and clinical evaluation of the postpartum period in cows. It was established that the method of prevention of postpartum pathologies in cows using the drug “Bolus rozrod +” is therapeutically effective, because it improves the biochemical parameters of the blood of animals, in particular, and reduces the incidence of postpartum pathology in general. Thus, the drug reduced the clinical manifestations of the following diseases: ketosis-metritis, placental delay and ketosis, and the number of healthy animals was 20% higher than in the control group, which proves the positive effect of the drug “Bolus rozröd +”.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

NÁTR, Lubomír. "Non sustainable development. Difficulties with definitions of sustainability." Kvasny Prumysl 52, no. 4 (April 1, 2006): 115–16. http://dx.doi.org/10.18832/kp2006011.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Morávek, Jan, and Jiří Kabele. "Náruživost, koordinace a kontrolované užívání drog." Sociální studia / Social Studies 7, no. 2 (April 8, 2010): 93–114. http://dx.doi.org/10.5817/soc2010-2-93.

Full text
Abstract:
Jakmile se náruživost dostane mimo kontrolu, ztrácejí závislí zodpovědnost, přičemž často následuje stigmatizace a exkluze z konvenčních rolí. Mnoho členů rodiny se ocitá v pasti nerovných, dysfunkčních vztahů. Tyto účinky náruživosti reinterpretujeme s využitím Kabeleho spravedlnostní teorie koordinace jako proces, ve kterém je soukromé dosažení spravedlnosti nemožné a mechanismus konstrukce reality se rozpadá. Protidrogové politiky selhávají při snaze o eliminaci náruživostí jako takových. Prohibiční politiky prohlubují rozpad konstrukce reality, zatímco medicínské a sociálně rehabilitační politiky mají určité omezené prostředky ke zlepšení. Proto předpokládáme, že politiky mohou přispět k minimalizaci nezamýšlených účinků náruživosti pouze nepřímými zásahy: zaměřením se na zvládání náruživosti a inkluzi do konvenčních rolí a podporou podmínek pro soukromé vyrovnání se s náruživostí. Doporučujeme strategii, která zahrnuje kontrolované užití drog, nebo obecněji rozvoj schopnosti kontroly vlastní náruživosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Vančura, Jiří. "Vliv procvičování na Khan Academy na znalosti a dovednosti žáků v matematice." Scientia in educatione 10, no. 2 (January 10, 2020): 103–26. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1520.

Full text
Abstract:
Ve dvou předkládaných kvantitativních studiích jsme zkoumali vliv procvičování učiva matematiky pomocí interaktivní sbírky úloh Khan Academy na znalosti a dovednosti žáků čtyřletého gymnázia. V první studii z roku 2016/17 jsme se zaměřili na přenos naučených procedurálních znalostí a dovedností z anglického prostředí Khan Academy do českého školního kontextu. Ve druhé studii z roku 2017/18 jsme se věnovali otázce rozvoje konceptuálních znalostí skrze procvičování procedurálních dovedností. Obě studie probíhaly na stejném vzorku 44 žáků ze dvou tříd pražského gymnázia. Data jsme analyzovali pomocí testování hypotéz s hladinou spolehlivosti 5 %. Autor studií byl v době výzkumu učitelem matematiky těchto žáků. Zatímco v první studii byl přínos procvičování statisticky významný, ve druhé studii nebyl rozvoj konceptuálních znalostí žáků tak jednoznačný. Sekundárně jsme se věnovali žákovskému vnímání vlivu Khan Academy na jejich znalosti a dovednosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Koubek, Petr. "Být sama sebou: případová studie subjektivních teorií učitelky v kontextu profesního rozvoje." Pedagogická orientace 26, no. 1 (April 2, 2016): 95–116. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-1-95.

Full text
Abstract:
Případová studie představuje subjektivní teorie řídící jednání učitelky humanitních předmětů ve škole s obtížnými podmínkami. Navazuje na předchozí publikace autora, které šíře vymezily výzkumný koncept, cíle a metodologii. Studie představuje základní analytické přístupy ke zpracování dat sebraných v přirozeném prostředí realizace výuky: (a) rekonstruování subjektivních teorií učitelky, (b) ověření jejich adekvátnosti porovnáním s reálnou výukou, (c) sémantické porovnání subjektivních teorií řídících jednání učitelky s informacemi o jejím profesním rozvoji, (d) analýza a diskuse kongruence zjištění v kontextu pedagogické vědy; a otevírá tak možnosti pro další analýzy a syntetické zpracování sebraných dat, které svým rozsahem již překračují rámec a možnosti této studie. Případová studie naznačuje, že sledovaná učitelka sdílí některé charakteristiky s učiteli experty (Píšová et al., 2013). Ukázala se též vysoká míra konzistence jejího myšlení a jednání, stejně jako vysoká míra zvažování a uvažování o vlastním jednání v širším kontextu jejího profesního rozvoje (Hargreaves & Fullan, 2012). V závěru studie jsou shrnuty poznatky a formulována doporučení pro další výzkum subjektivních teorií učitelky v kontextu jejího profesního rozvoje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Jezierski, Kamil, and Irmina Rostek. "Wspólne wychowanie po rozwodzie jako wyzwanie współczesności." Horyzonty Wychowania 18, no. 48 (December 30, 2019): 23–32. http://dx.doi.org/10.35765/hw.2019.1848.02.

Full text
Abstract:
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia współpracy między rodzicami po rozwodzie i ich wspólnego zaangażowania w wychowanie dzieci jako istotnego wyzwania społecznego mającego na celu minimalizowanie szkód powodowanych przez rozwód. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Prezentowany problem badawczy odnosi się do odpowiedzi na pytania: Jakie wyzwania wynikają z kulturowych przemian związanych z rozpowszechnieniem się rozwodów? Jakie konsekwencje niesie dla rozwoju dzieci rozwód rodziców? Jaki model opieki nad dzieckiem po rozwodzie daje większe możliwości ochrony przed jego negatywnymi skutkami rozwojowymi? Poszukując odpowiedzi na te pytania, zastosowano metodę analizy literatury przedmiotu. PROCES WYWODU: Odwołując się do badań pokazujących konsekwencje rozwodu rodziców dla dobrostanu dzieci oraz wskazując czynniki chroniące, zwrócono szczególną uwagę na kwestię jakości porozumiewania się i współpracy między rodzicami. Przedstawiono praktyczne rozwiązania podkreślające konieczność zachowania po rozwodzie wspólnej odpowiedzialności za dziecko oraz utrzymania więzi z obojgiem rodziców. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Wnioski płynące z badań dotyczących opieki współdzielonej wskazują, iż ten model opieki nad dzieckiem po rozwodzie przyczynia się do lepszej komunikacji z ojcem, lepszego przystosowania, niższych wskaźników związanych z negatywnymi emocjami i zachowaniami dzieci w wieku szkolnym i w okresie dorastania. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Ze względu na coraz większe rozpowszechnienie fenomenu „kultury rozwodu” istnieje pilna potrzeba poszerzenia dyskursu na temat opieki nad dzieckiem po rozstaniu. W tym kontekście wyraźnie obserwowana jest zmiana polegająca na przechodzeniu od skupiania się na zachowaniu praw rodzica do dziecka do dbania o jego dobro i podkreślania znaczenia jego relacji z obojgiem rodziców. Wyrazem tej tendencji jest wzrastająca popularność modelu opieki współdzielonej, skłaniająca do pogłębionej refleksji nad jego konsekwencjami.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Sadowski, Mirosław. "Rozwód według procedury khula w prawie egipskim." Przegląd Prawa i Administracji 120 (July 1, 2020): 499–510. http://dx.doi.org/10.19195/0137-1134.120.86.

Full text
Abstract:
Artykuł stanowi analizę egipskiego prawa rozwodowego według procedury khula, ze szczególnym uwzględnieniem ustawy nr 1 z 2000 roku. Autor stara się wykazać, że uchwalenie tego prawa było krokiem milowym na drodze do równouprawnienia kobiet w prawie małżeńskim. Poprzednie rozwiązania prawne uzależniały uzyskanie rozwodu z inicjatywy żony od spełnienia przez nią szeregu przesłanek lub zgody męża. Nowatorstwo rozwiązań wprowadzonych ustawą nr 1 z 2000 roku polega na tym, że rozwód nie jest uzależniony od zgody męża lub sędziego. Jest on raczej uzależniony od rezygnacji przez żonę z roszczeń finansowych wobec męża przysługujących jej zgodnie z szariatem, które wynikają z kontraktu małżeńskiego lub przepisów prawa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Cunha, Daniela, Filipe Monteiro, Yasin Hamarat, and Martin Čuta. "The Correlations between Handgrip Strength and Several Psychosomatic Features in Homo Sapiens – a Review." Anthropologia integra 4, no. 2 (June 1, 2013): 7–13. http://dx.doi.org/10.5817/ai2013-2-7.

Full text
Abstract:
Síla stisku ruky je velmi dobrým ukazatelem zdraví, výkonnosti kosterního svalstva a celkově je dobrým indikátorem zdravotního stavu a vitality. Testosteron je hormon, který je primárně zodpovědný za rozvoj sekundárních pohlavních znaků a zároveň má silný vztah k tělesné síle a zevním ukazatelům rozvoje skeletální svaloviny. Byla publikována řada prací, které poukazují na úzký vztah mezi testosteronem a agresí. Nebyl však doposud vysvětlen kauzální vztah mezi hladinou testosteronu a výsledným agresivním chováním, tedy konkrétní působení metabolitů testosteronu v specifických oblastech mozku. Na základě publikovaných experimentálních prací jsou diskutována některá možná/částečná vysvětlení působení testosteronu na vznik agresivního chování. Dále je diskutován vztah mezi silou stisku ruky a lidským sexuálním chováním – tedy sexuální dimorfismus v síle stisku, ženská percepce (v rozdílných fázích menstruačního cykly) stisku ruky u mužů a volba partnera ve vztahu k jeho fitness (jak je hodnocena dle síly stisku ruky, jež je dobrým ukazatelem hladiny testosteronu).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Šuhajdová, Ivana, and Alexandra Lengyelová. "Diapazón kompetencií sociálneho pedagóga v práci s rodinou v rozvodovom procese." Sociální pedagogika / Social Education 8, no. 2 (November 15, 2020): 115–29. http://dx.doi.org/10.7441/soced.2020.08.02.08.

Full text
Abstract:
Príspevok venuje pozornosť problematike rozvodovosti, opisuje dopad rozvodu na jednotlivých členov rodiny a postavenie dieťaťa. Cieľom príspevku je prostredníctvom analýzy legislatívnych možností poukázať nielen na kompetenčné možnosti sociálneho pedagóga na Slovensku v práci s rodinou v rozvodovom procese, ale zároveň aj opísať vybrané metódy a techniky, ktoré v práci s touto rodinou môže využívať tak v školskej, ako aj sociálnej oblasti. Na základe uvedenej analýzy môžeme konštatovať, že v práci s rodinou v rozvodom procese môže sociálny pedagóg zastávať nielen pozíciu školského sociálneho pedagóga, ale aj mediátora či pracovníka na oddelení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Disponuje pritom širokou paletou odborných metód a techník nielen pre prácu s dieťaťom, ale aj samotnými rodičmi, pričom niektoré z uvedených metód sa prelínajú s metódami sociálnej práce. To svedčí o prepojenosti obidvoch vedných odborov a nevyhnutnosti skúmania vzájomnej kooperácie medzi sociálnym pedagógom a sociálnym pracovníkom v práci s rodinou v rozvodovom procese.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Kaščáková, Eva, and Henrieta Kožaríková. "Eliminácia plagiátorstva z projektových prác študentov." CASALC Review 10, no. 1 (September 20, 2020): 163. http://dx.doi.org/10.5817/casalc2020-1-13.

Full text
Abstract:
Projektové vyučovanie je veľmi populárne už niekoľko desaťročí a študenti sa počas štúdia pravidelne stretávajú s rôznymi projektovými úlohami. Napriek tomu, že v čase, keď začínajú vysokoškolské vzdelávanie majú s projektovou prácou bohaté skúsenosti, mnohým študentom často chýbajú základné akademické návyky a zručnosti, najmä vo vzťahu k akademickej nečestnosti a plagiátorstvu. Príspevok sa pokúša identifikovať typické porušovanie akademickej etiky v záverečných projektoch kurzov obchodnej angličtiny, ako napríklad neuvedenie autorstva prevzatej myšlienky, úmyselné a neúmyselné plagiátorstvo, nevhodné parafrázovanie, neakceptovateľné používanie citácií alebo iné nedostatky súvisiace s používaním zdrojov. Autorky sa v príspevku venujú príčinám takéhoto správania a riešeniam, ktoré presahujú využitie sofistikovaných testov originality. Okrem potreby náležitého vzdelávania v správnom citovaní, parafrázovaní a sumarizovaní, poukazujú aj na potrebu prehodnotenia relevantnosti úlohy, ktorá je nevyhnutná pre správne vypracovanie projektu. Dosiahne sa tak nielen originalita výsledkov, ale aj autentickosť práce a rozvoj relevantných zručností pre 21. storočie, ako je kritické myslenie, riešenie problémov, tvorivosť, spolupráca, informačná gramotnosť, produktivita a zodpovednosť. Nadobudnutie týchto zručností vedie k rozvoju schopnosti autonómneho celoživotného vzdelávania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

NÁTR, Lubomír. "Non sustainable development. Development of the concept of sustainability of human societies on the Earth." Kvasny Prumysl 52, no. 3 (March 1, 2006): 88–89. http://dx.doi.org/10.18832/kp2006008.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Małgorzata Maria Łączkowska-Porawska. "Trwałość małżeństwa w świetle standardów międzynarodowych oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka." Forum Prawnicze 2, no. 52 (December 16, 2019): 18–28. http://dx.doi.org/10.32082/fp.v2i52.221.

Full text
Abstract:
Artykuł dotyczy trwałości małżeństwa w świetle standardów międzynarodowych oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Trwałość nie została wyraźnie wymieniona w regulacjach międzynrodowych jako jedna z cech małżeństwa, wynika jednak z natury i celu tego stosunku prawnego. Analiza orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w kontekście trwałości małżeństwa pozwala na sformułowanie następujących konkluzji. Po pierwsze, żadne z postanowień Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i POdstawowych Wolności, w tym także art. 8 i art. 12, nie gwarantują prawa do rozwodu, a rozwiązanie to stanowiło celowy zabieg twórców regulacji. Po drugie, państwa posiadają kompetencje do uregulowania przesłanek rozwodu i procedury rozwodowej w sposób najbardziej odpowiadający ich uwarunkowaniom kulturowym i światopoglądowym z poszanowaniem zasady trwałości małżeństwa. Uzależnienie możliwości rozwiązania małżeństwa od wystąpienia trwałego i zupełnego rozkładu pożycia oraz od zgody małżonka niewinnego zaistniałej między małżonkami sytuacji, nie stanowi w związku z tym naruszenia konwencji. Za niezgodne z postanowieniami konwencyjnymi uznano natomiast ograniczenia możliwości zawarcia związku małżeńskiego osobie rozwiedzionej oraz nieuzasadnione przedłużenie procedury rozwodowej wynikające z okoliczności zawinionych przez organy orzekające. Zgodnie z art. 12 EKPCz istnieje bowiem prawo do ponownego małżeństwa dla osób, których poprzednie małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód przewidziany w prawie krajowym. W artykule zaprezentowano także współczesne propozycje przygotowane przez Europejską Komisję Prawa Rodzinnego dotyczące upowszechnienia liberalizacji prawa rozwodowego opublikowane w Modelowym Kodeksie Rodzinnym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Ješková, Zuzana, Stanislav Lukáš, Ľubomír Šnajder, Ján Guniš, Brigita Balogová, and Marián Kireš. "Hodnotenie bádateľských zručností žiakov gymnázia." Scientia in educatione 7, no. 2 (December 31, 2016): 48–70. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.350.

Full text
Abstract:
Bádateľsky orientované vzdelávanie (BOV) patrí v poslednom období k najčastejšie skloňovaným pojmom v súvislosti s inováciou prírodovedného vzdelávania. Cieľom BOV je okrem konceptuálneho porozumenia aj rozvoj žiackych zručností realizovať bádanie a vyhodnocovať jeho výsledky. Prezentovaný výskum je zameraný na diagnostikovanie aktuálnej úrovne rozvoja vybraných bádateľských zručností žiakov gymnázia. Vychádzajúc z dostupných testov bol na základe klasifikácie bádateľských zručností vytvorený test bádateľských zručností. Testové úlohy určené na posúdenie úrovne zručnosti plánovať postup experimentu (identifikovať premenné a ich vzťah), transformovať výsledky do grafu, určovať vzťahy medzi premennými, identifikovať možné zdroje chýb a obhajovať výsledky a argumentovať, sú vsadené do matematického, fyzikálneho alebo informatického kontextu. Test bol zodpovedaný vzorkou 751 žiakov 1. a 2. ročníka niekoľkých gymnázií na Slovensku. Kvantitatívna analýza výsledkov testovania ukázala nízku priemernú úspešnosť žiakov v celom teste (32,5 %) ako aj v jednotlivých testových úlohách pohybujúcu sa približne v rozmedzí 8–50 %. Zo štatistického testovania vyplynulo, že medzi výsledkami žiakov 1. a 2. ročníka nebol významný rozdiel, zatiaľ čo výsledky chlapcov boli lepšie ako výsledky dievčat. Podrobná kvalitatívna analýza odhalila mnohé nedostatky, ktoré sa najvýraznejšie prejavili v oblasti analýzy a interpretácie výsledkov a žiackych argumentačných zručností.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Zenkl, David. "Presentation of combinatorial concepts in mathematics textbooks and its compliance with a concept development theory." Scientia in educatione 12, no. 1 (July 29, 2021): 37–52. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1938.

Full text
Abstract:
Článek analyzuje přístupy k vybraným kombinatorickým konceptům v pěti českých středoškolských učebnicích matematiky s cílem zjistit, do jaké míry tyto učebnice poskytují podporu učitelům pro výuku založenou na teorii poznávacího procesu v matematice. Analýza učebnic byla vedena na pozadí teorie generických modelů, přičemž důraz byl položen na přítomnost a kvalitu a) izolovaných modelů a nemodelů budoucího poznatku, b) výzev k zobecňování jako nutnému předpokladu tvorby generického modelu, c) grafických reprezentací jako nezbytné podpory rozvoje kombinatorického uvažování. Bylo zjištěno, že učebnice jsou si v mnoha směrech dosti podobné, ale v jistých ohledech se odlišují. V učebnicích jsme identifikovali mj. nedostatečnou motivaci pro kombinatoriku, nízký počet izolovaných modelů budoucího poznatku, absenci explicitních výzev k zobecňování a z toho plynoucí absenci významného konceptu izomorfismus. Navzdory výzkumně prokázanému pozitivnímu vlivu přítomnosti a vlastní tvorby grafických reprezentací na rozvoj žákovského kombinatorického myšlení se v učebnicích vyskytují reprezentace zřídka, a navíc s malou rozmanitostí. Autoři učebnic až na výjimky nevyzývají čtenáře k tvorbě vlastních grafických reprezentací. Od analyzovaných učebnic se odlišuje jedna, která obsahuje časté výzvy k tvorbě vlastních reprezentací, pracuje záměrně s izomorfními úlohami a vyzývá čtenáře k zobecňování konkrétních postupů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Olša, Marcel, and Petra Hencelová. "Regionálny rozvoj obce Budmerice." Geografické informácie 21, no. 2 (2017): 55–64. http://dx.doi.org/10.17846/gi.2017.21.2.55-64.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Uholyeva, Xenie, and Simona Hoskovcová. "Předivo vztahů po rozvodu." E-psychologie 8, no. 3 (November 6, 2014): 44–53. http://dx.doi.org/10.29364/epsy.211.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Svačina, Štěpán. "JAK PROBĚHLY PRVNÍ MĚSÍCE ZAVÁDĚNÍ E-RECEPTU." Medsoft 2018 30, no. 1 (March 10, 2018): 158. http://dx.doi.org/10.35191/medsoft_2018_1_30_158_158.

Full text
Abstract:
Pro další rozvoj Českého zdravotnictví je klíčový rozvoj e-Health. Dojde k zvýšení efektivity a k zvýšení bezpečnosti zdravotnic-tví. E-recept se tak poměrně neočekávaně stal prvním krokem tímto směrem. Přes mnoho problémů první měsíce využívání e-receptu ukázaly, že je to cesta správná.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Gállová, Tereza, and Vladimír Jůva. "Rozvoj neformálního vzdělávání sportovních trenérů." Studia sportiva 12, no. 2 (January 3, 2019): 122–35. http://dx.doi.org/10.5817/sts2018-2-12.

Full text
Abstract:
The development of a sports coach is a complex and long-term process in which his education plays theessential role. In addition to formal education, the modern concept of lifelong learning also emphasizesnon-formal and informal learning. However, this area of log life education of sports coaches is not yetsufficiently empirically explored.We conducted two questionnaire surveys in 2011 (n = 142) and 2016 (n = 142). They aimed to describenon-formal education and informal learning among selected coaches and to find out whatfuture educational opportunities these coaches have and what limits they identify in their furthereducation. The comparison of the investigations was aimed at determining whether, after five years,the non-formal and informal education of selected sports trainers developed.The data we find compared to 2011 and 2016 show some improvement in the access of selectedcoaches to non-formal and informal learning. The results also indicate institutions that participatedirectly or indirectly in coaching, where there are reserves in non-formal education and informal learningof sports coaches.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Hyršlová, Jaroslava, and Marie Kubáňková. "Sustainability Accounting as a Tool for Corporate Sustainability Performance Management." Český finanční a účetní časopis 2009, no. 4 (December 1, 2009): 46–55. http://dx.doi.org/10.18267/j.cfuc.47.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Svačina, Štěpán. "E- NESCHOPENKA JAKO PŘÍKLAD NEZVLÁDNUTÉ DIGITALIZACE." Medsoft 2020 32, no. 1 (March 6, 2020): 58. http://dx.doi.org/10.35191/medsoft_2020_1_32_58_58.

Full text
Abstract:
Pro rozvoj Českého zdravotnictví je důležitý rozvoj e- health. E- neschopenka je jedna z mála součástí e- health, která je realizo-vána jiným rezortem než zdravotnickým. Pravděpodobně proto je výsledek tak nedokonalý. Nedošlo tak k úspoře práce zdra-votníků a e neschopenka se nestala miláčkem lékařů. Na vině je nepochybně nedostatečná analýza procesu vytváření nescho-penky a špatná transformace těchto činností do e- podoby.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Nohavová, Alena, and Jan Slavík. "Voice Development for Educational Communication - between Reflection and Experience." Journal of Pedagogy / Pedagogický casopis 2, no. 1 (January 1, 2011): 92–106. http://dx.doi.org/10.2478/v10159-011-0006-0.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Novotná, Jarmila, Miroslava Lapšanská, Miroslav Fašianok, and Karin Bugalova. "Rozvoj tvorivosti študentov učiteľstva telesnej výchovy." Studia sportiva 6, no. 1 (July 9, 2012): 133–40. http://dx.doi.org/10.5817/sts2012-1-15.

Full text
Abstract:
This article presents application program „Harmony in the preparation of undergraduate students of physical education teachers“. Th e experiment verifies the effects of this program on development of creativity of future teachers. Based on tests of creativity, to capture the scale of interpersonal relationships and the questionnaire revealed positive changes in the development of creative abilities of students in the experimental group interpersonal relations, climate, attitudes and personality profile.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Ježovít, Rastislav, and Peter Kosmály. "Development and Training of Operational Staff in the Retail Segment in the Czech Republic." Creative and Knowledge Society 2, no. 1 (July 1, 2012): 23–43. http://dx.doi.org/10.2478/v10212-011-0015-3.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Valenta, Petr. "Teoretická východiska mediální výchovy jako determinant mediálněpedagogické praxe." Pedagogická orientace 27, no. 3 (September 30, 2017): 473–94. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2017-3-473.

Full text
Abstract:
Cílem teoretické studie je nastínit strukturální problémy mediální výchovy vyplývající z její teoretické závislosti na mediálních studiích a sociálněvědním paradigmatu výzkumu mediálních účinků. V úvodu je mediální výchova představena v teoretickém poli mediálních studií. Je argumentováno, že mediální výchova nedisponuje vlastní teorií, nýbrž odvozuje poznatkový aparát, didaktické cíle, obsah a metody od dominantních konceptů médií generovaných v oboru mediální studia. Strukturálním elementem mediálněpedagogické praxe je přitom koncept účinků médií a přístup k jejich zkoumání. Převaha sociálněvědního přístupu ve výzkumu mediálních účinků vede k formování konceptu mediálních účinků, které lze pozorovat, popsat a zobecnit. Tento přístup však neumožňuje plně uchopit problematiku médií v jejich sociálním a kulturním kontextu a vede k ustavení mediální výchovy, která je protekcionistická, normativní a objektivistická. Závěrem je pak nabídnuta alternativa v podobě kritického přístupu umožňujícího strukturovat mediální výchovu jako autonomní výzkumné a pedagogické pole. Mediální výchova může nabírat řadu různých podob na základě toho, jaké teoretické koncepty médií považuje za referenční. Dominantní model mediální výchovy, orientovaný na sociálněvědní paradigma výzkumu mediálních účinků, může být obohacen o další perspektivy, které umožní komplexnější porozumění médiím v jejich sociálním kontextu a povedou ke kritické reflexi nejen mediálních, ale obecně sociálních a mocenských praxí. Takové pojetí mediální výchovy bude efektivněji přispívat k rozvoji kriticky smýšlejícího aktéra mediální komunikace. Je nezbytné znovu promyslet teoretická východiska a cíle mediální výchovy a vyvázat ji z teoretické závislosti na konceptu mediálních účinků formulovaného v sociálněvědním paradigmatu mediálních studií. Integrace interpretativních a kritických přístupů podpoří lépe rozvoj kritické mediální gramotnosti a umožní mediální výchově vytvářet vlastní poznatkový aparát a organizovat autonomně vlastní pedagogickou praxi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Stradiotová, Eva. "Využitie Web 2.0 aplikácie podcast vo výučbe cudzích jazykov." CASALC Review 10, no. 1 (January 2, 2021): 41. http://dx.doi.org/10.5817/casalc2020-1-4.

Full text
Abstract:
V príspevku sme sa zamerali na sprostredkovanie výsledkov výskum podcastov a ich vplyvu na rozvoj jazykovej zručnosti počúvanie s porozumením. Cieľom výskumu bolo dokázať, že podcast má vplyv na zlepšenie jazykovej zručnosti počúvanie s porozumením a na motiváciu študentov venovať sa vo zvýšenej miere počúvaniu nahrávok v cudzom jazyku. Vo výskume sme použili metódy kvantitatívneho výskumu, ako sú experiment, vstupný test, výstupný test a dotazníkovú metódu. Výskum prebiehal na Ekonomickej univerzite v Bratislave a experimentu sa zúčastnilo 60 respondentov. Prostredníctvom vstupného a výstupného testu sme zistili do akej miery bola jazyková zručnosť počúvanie s porozumením ovplyvnená u respondentov experimentálnej skupiny. Na analýzu získaných dát sme použili štatistický program SPSS. Výsledky potvrdili, že používanie podcastu vo výučbe cudzieho jazyka má vplyv na rozvoj jazykovej zručnosti počúvanie s porozumením. Dotazníkovou metódou sme zisťovali do akej miery malo používanie podcastu vplyv na motiváciu respondentov počúvať vo zvýšenej miere nahrávky v cudzom jazyku. Analýza odpovedí potvrdila, že respondenti vnímali podcast ako novú, netradičnú formu doplnku tradičnej výučby, ktorá mala vplyv na ich motiváciu venovať sa vo zvýšenej miere počúvaniu cudzieho jazyka. Výskum potvrdil, že podcast, ako jeden z nástrojov Web 2.0, má pozitívny vplyv na rozvoj jazykovej zručnosti počúvanie s porozumením.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Kabešová, Hana. "Rozvoj flexibility jako komponenty zdravotně orientované zdatnosti." Studia sportiva 5, no. 1 (July 4, 2011): 75–84. http://dx.doi.org/10.5817/sts2011-1-9.

Full text
Abstract:
This article is dedicated to problems of fl exibility with the aim to provide review of development and diagnostic of fl exibility in terms of health related fi tness. It justifi es importance of the equilibration of optimal level of fl exibility and increasing of reduced range of motion in the joint-muscle unit. Th is study elaborates the results of scientific works comparing the eff ects single stretching methods and varieties of fl exibility´s development by healthy persons in physical training. To maintain optimal fl exibility is commend integration of stretching exercise into long-term motion intervention program upping fi tness. As eff ective for the beginners appear static stretching method, for persons with higher performance is suitable the aplication of PNF methods.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Manová, Milena. "Rozvoj osobnosti v podmínkách socialistického životního způsobu." AUC PHILOSOPHICA ET HISTORICA 1977, no. 2 (January 15, 2018): 61–79. http://dx.doi.org/10.14712/24647055.2018.116.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Nováček, Pavel. "Dlouhodobě udržitelný rozvoj, udržitelný ústup, nebo rozvrat?" AUC PHILOSOPHICA ET HISTORICA 2009, no. 1 (January 12, 2018): 155–68. http://dx.doi.org/10.14712/24647055.2018.18.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Orosová, R., K. Petríková, and V. Starosta. "Rozvoj diagnostických a reflexívnych kompetencií budúcich učiteľov." Scientific Bulletin of Mukachevo State University Series “Pedagogy and Psychology”, no. 1(9) (2019): 125–29. http://dx.doi.org/10.31339/2413-3329-2019-1(9)-125-129.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Křížkovská, Petra. "Recenze knihy: Hry na rozvoj verbální komunikace." Listy klinické logopedie 5, no. 1 (June 14, 2021): 64. http://dx.doi.org/10.36833/lkl.2021.004.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography