Academic literature on the topic 'Służba Bezpieczeństwa'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Służba Bezpieczeństwa.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Służba Bezpieczeństwa"

1

Roman, Łukasz, and Krzysztof Cygańczuk. "SŁUŻBA WIĘZIENNA W SYSTEMIE BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO – WYBRANE ASPEKTY." International Journal of New Economics and Social Sciences 21, no. 5 (December 30, 2023): 81–105. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0054.4996.

Full text
Abstract:
Zapewnienie bezpieczeństwa państwa oraz jego obywateli należy do żywotnych interesów narodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Bezpieczeństwo narodowe oznacza zdolność państwa i jego społeczeństwa do zapewnienia warunków jego istnienia i rozwoju, integralności terytorialnej, niezależności politycznej, stabilności wewnętrznej oraz jakości życia. Zdolność ta jest kształtowana poprzez działania polegające na wykorzystaniu szans, podejmowaniu wyzwań, redukowaniu ryzyka oraz eliminowaniu zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych, co zapewnia trwanie, tożsamość, funkcjonowanie i swobody rozwojowe państwa i narodu (społeczeństwa). Służba Więzienna jest umundurowaną i uzbrojoną formacją apolityczną podległą Ministrowi Sprawiedliwości, a jej paramilitarny charakter nadaje jej własną, choć zbliżoną do wojskowej strukturę organizacyjną. Więziennictwo pełni istotną rolę w działaniach podejmowanych na rzecz zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego. Chroni społeczeństwo przed sprawcami przestępstw osadzonymi w zakładach karnych i aresztach śledczych, nie tylko izolując ich od społeczeństwa, ale przygotowując do poprawnego w nim funkcjonowania, bez wchodzenia w konflikt z prawem, powstrzymywania się od powrotu do przestępstwa, prowadząc oddziaływania resocjalizacyjne i readaptacyjne.Służba Więzienna pełniąc bardzo ważną funkcję w strukturach bezpieczeństwa państwa, współpracuje z innymi formacjami mundurowymi: Policją, Strażą Pożarną, Strażą Graniczną, ABW, CBA, Siłami Zbrojnymi. W realizacji zadań resocjalizacyjnych współdziała ze stowarzyszeniami, organizacjami pożytku publicznego i instytucjami, kościołami i związkami wyznaniowymi, kuratorami. Opracowanie ma na celu przedstawienie identyfikacji bezpieczeństwa jako fundamentalnej wartości, charakterystyki systemu bezpieczeństwa narodowego oraz przybliżenie charakterystyki i zakresu działania Służby Więziennej oraz ukazanie jej roli w systemie bezpieczeństwa narodowego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Zawadzki, Wiesław, and Krzysztof Konopka. "ŚRODKI OCHRONY PRAWNEJ JAKO ELEMENT BEZPIECZEŃSTWA FUNKCJONARIUSZY SŁUŻBY WIĘZIENNEJ." International Journal of New Economics and Social Sciences 21, no. 5 (December 30, 2023): 31–46. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0054.4993.

Full text
Abstract:
Służba więzienna pełni istotną rolę w działaniach podejmowanych na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Chroni społeczeństwo przed sprawcami przestępstw, nie tylko izolując ale i przygotowując ich do powrotu do społeczeństwa, prowadząc oddziaływania resocjalizacyjne i readaptacyjne. Realizujący służbowe zadania funkcjonariusze Służby Więziennej stają na przeciw zagrożeniom i wyzwaniom kreowanym szczególnymi warunkami służby zarówno z uwagi na miejsce, jak też konieczność kontroli i nadzoru osób uznanych przez wymiar sprawiedliwości za przestępców. Celem artykułu jest przedstawienie unormowań prawnych, które zapewniają środki ochrony prawnej stanowiące element bezpieczeństwa funkcjonariuszy Służby Więziennej, oraz wskazanie konieczności podnoszenia świadomości ochrony prawnej w trakcie wykonywania przez nich swoich obowiązków służbowych. Zagadnienia dotyczące ochrony prawno-sądowej omówione zostały na podstawie różnych gałęzi prawa, w szczególności prawa konstytucyjnego, prawa karnego, prawa cywilnego i prawa pracy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Żmijewski, Łukasz. "SŁUŻBA OCHRONY PAŃSTWA JAKO ELEMENT POTENCJAŁU OCHRONNEGO PLACÓWEK ZAGRANICZNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ." Zeszyty Naukowe SGSP 82 (June 24, 2022): 193–207. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0015.8888.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono rolę oraz zadania Służby Ochrony Państwa jako formacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo oraz ochronę personelu dyplomatyczno-konsularnego, a także polskich misji dyplomatycznych. Zaprezentowano aktualną kategoryzację placówek zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w oparciu o przepisy prawne Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Zagwarantowanie bezpieczeństwa polskim dyplomatom oraz ich rodzinom na całym świecie stało się nadrzędną wartością, która zdominowała wszystkie wcześniejsze cenione wartości materialne i niematerialne. Szerokie spectrum wymagań, które są niezbędne do zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i ochrony osób i obiektów podlegających szczególnej ochronie, niewątpliwie ma istotny wpływ na sposób planowania, organizowania i realizowania działań ochronnych przez instytucje do tego powoływane. Nie bez znaczenia pozostaje stale zmieniający się katalog zagrożeń dla osób sprawujących kierownicze funkcje w państwie, w tym dla personelu dyplomatyczno- konsularnego Rzeczypospolitej Polskiej. Scharakteryzowane zostały wybrane zagrożenia dla placówek zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Przedstawiono i przeanalizowano dotychczasowe zamachy oraz próby pozbawienia życia polskich dyplomatów. Podczas przygotowania artykułu wykorzystane zostały teoretyczne metody badawcze. Rozważania przedstawione przez autora publikacji wskazują jednoznacznie, iż system ochrony placówek zagranicznych RP oraz system ochrony kluczowych osobistości wymaga badań naukowych oraz wyciągania odpowiednich wniosków, co w efekcie ma zoptymalizować bezpieczeństwo i ochronę kierowniczych organów państwa, w tym personelu dyplomatyczno-konsularnego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Gross, Radosław. "Stanowiska kierowania Wojewódzkiego Komitetu Obrony w Olsztynie w świetle dokumentów Służby Bezpieczeństwa." Echa Przeszłości, no. XXI/2 (February 1, 2021): 353–88. http://dx.doi.org/10.31648/ep.6359.

Full text
Abstract:
Wojewódzkie Komitety Obrony w okresie tzw. Polski Ludowej, obok innych zadań, miały przede wszystkim sprawować władzę na podległym im obszarze w czasie wojny, podejmować działania zmierzające do zorganizowania obrony w oparciu o jednostki terytorialne i powszechną samoobronę. W stanach bezpośredniego zagrożenia lub wojny działać miały w miejscach ukrytych, zamaskowanych, spełniających dość surowe wymogi dotyczące bezpieczeństwa. Wytypowanie miejsc lokalizacji stanowisk kierowania i ich przygotowanie stało się niezwykle ważnym zadaniem Wojewódzkich Komitetów Obrony. Służba Bezpieczeństwa zajęła się zabezpieczeniem kontrwywiadowczym stanowisk kierowania. W ramach tych działań dążono do zachowania w tajemnicy ich lokalizacji i właściwego przeznaczenia. Analiza dokumentów wytworzonych przez Służbę Bezpieczeństwa skłania do refleksji na temat motywów, którymi kierowano się w wyznaczaniu ich lokalizacji (m.in. w obiektach o funkcjach edukacyjnych), a także ogromnej roli jaką przypisywały tym obiektom ówczesne władze centralne i lokalne.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Karpiuk, Mirosław. "Status prawny Służby Parku Narodowego." Zeszyty Naukowe KUL 61, no. 1 (October 19, 2020): 233–44. http://dx.doi.org/10.31743/zn.2018.61.1.233-244.

Full text
Abstract:
Zachowanie, zrównoważone użytkowanie oraz odnawianie zasobów, tworów i składników przyrody są jednym z ogniw składających się na sferę bezpieczeństwa ekologicznego postrzeganego poprzez pryzmat ochrony przyrody. W ramach tego systemu wyróżnić należy służby ochrony przyrody, których zadania i kompetencje będą się mieściły w tej przestrzeni. Zadania w zakresie ochrony przyrody na terenie parku narodowego wykonuje Służba Parku Narodowego. Osoby, którym powierza się zadania w ramach instytucji, jaką jest Służba Parku Narodowego, nie realizują ich na podstawie stosunku służbowego (stosunek administracyjnoprawny), a na podstawie stosunku pracy, gdyż są to pracownicy zatrudnieni na poszczególnych stanowiskach w tej strukturze. Pracownicy ci wykonują czynności związane z ochroną przyrody, badaniami naukowymi oraz działalnością edukacyjną, jak również związane z ochroną mienia parku narodowego, czy zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie ochrony przyrody.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

KŁOSOWIAK, Miłosz. "THE IMPORTANCE OF CONTROLS PROVIDED ON THE BASIS OF THE ACT ON NATIONAL FISCAL ADMINISTRATION FOR STATE ECONOMIC SECURITY." National Security Studies 21, no. 3 (August 25, 2021): 34–45. http://dx.doi.org/10.37055/sbn/146369.

Full text
Abstract:
Poruszanym w publikacji problemem naukowym jest określenie jakiego rodzaju czynności kontrolne mogą być podejmowane przez organy administracji skarbowej na podstawie regulacji ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ocena znaczenia omawianych kontroli z punktu widzenia bezpieczeństwa ekonomicznego państwa. W pracy wykorzystano metodę formalno-dogmatyczną polegającą na analizie aktów prawnych, jest to główna metoda stosowana w naukach prawnych. Posłużono się także metodą krytycznej analizy piśmiennictwa. Służba Celno-Skarbowa została powołana z dniem 1 marca 2017 r. Tworząc Służbę Celno-Skarbową przyznano jej uprawnienia należące wcześniej do Służby Celnej oraz organów kontroli skarbowej, ponadto przyznano również dodatkowe uprawnienia. Przepisy ustawy o KAS przede wszystkim nakierowane są na przeciwdziałanie przestępczości podatkowej. Analizując kwestię bezpieczeństwa państwa z punktu widzenia regulacji prawnych należących do gałęzi prawa podatkowego na pierwszy plan wysuwa się bezpieczeństwo ekonomiczne. Bezpieczeństwo ekonomiczne będzie zagrożone wówczas, gdy nastąpi spadek wpływów do budżetu państwa lub też do budżetów jednostek samorządu terytorialnego, spowodowany działalnością niezgodną z prawem. Naruszenie przepisów prawa podatkowego może mieć charakter działalności przestępczej , unikania opodatkowania , jak i nieświadomego naruszania prawa przez podatników z racji na niejasność regulacji prawnych i niejednolitość co do ich wykładni po stronie organów podatkowych oraz sądów. Instrumenty przewidziane w ustawie o KAS to oprócz kontroli przestrzegania przepisów przez podatników także takiego rodzaju kontrole, które są przeprowadzane przed przyznaniem podatnikowi wybranych uprawnień. Przede wszystkim kontrole te mają za cel weryfikację dotychczasowego stopnia przestrzegania prawa, jak i ustalenie spełniania nakazanych prawem warunków, zanim podatnikowi zostanie przyznane określona preferencja lub status, z którym będą się wiązać uprawnienia. Ustawa o KAS przewiduje: kontrolę celno-skarbową, audyt, czynności audytowe, urzędowe sprawdzenie, kontrolę wyrobów akcyzowych przeznaczonych na cele specjalne oraz ocenę wykorzystania środków budżetowych i mienia państwowego przeznaczonych na cele specjalne.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Przegiętka, Marcin. "Generalne Gubernatorstwo w raportach Służby Bezpieczeństwa Reichsführera SS." Rocznik Polsko-Niemiecki, no. 27 (December 30, 2019): 45–72. http://dx.doi.org/10.35757/rpn.2019.27.1.03.

Full text
Abstract:
Służba Bezpieczeństwa Reichsführera SS (SD) była organizacją wywiadowczą SS i NSDAP w III Rzeszy. Po przejęciu władzy przez NSDAP w Niemczech w 1933, rosły wpływy SD, która rozciągnęła swoją kontrolę na wszystkie najważniejsze stanowiska w aparacie bezpieczeństwa III Rzeszy. Od 1939 r. SD stała się częścią Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (Reichssicherheitshauptamt; RSHA). Podlegały jej również grupy operacyjne Policji Bezpieczeństwa i SD, które działały w Polsce po niemieckiej inwazji (1 września 1939 r.). Podczas okupacji (m.in. w Generalnym Gubernatorstwie) SD stanowiła wsparcie dla Gestapo.SD odpowiadała za zbieranie informacji służących badaniu stosunku obywateli III Rzeszy i terytoriów okupowanych do władz Rzeszy, lecz również bieżących wydarzeń politycznych i przebiegu wojny. Opinie społeczeństwa Generalnego Gubernatorstwa (Polaków, Żydów, Ukraińców i Niemców) były nie tylko probierzem aktualnego stosunku ludności wobec władz Rzeszy, lecz również pozwalały na ocenę efektywności oficjalnej propagandy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Goryca, Tomasz. "BEZPIECZEŃSTWO PLACÓWEK ZAGRANICZNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W KONTEKŚCIE WSPÓŁCZESNYCH ZAGROŻEŃ." International Journal of New Economics and Social Sciences 21, no. 5 (December 30, 2023): 47–61. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0054.4994.

Full text
Abstract:
W opracowaniu przedstawiono zadania wybranych służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo placówek zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej a także scharakteryzowano współczesne zagrożenia dla polskiego personelu dyplomatyczno – konsularnego. Szerokie spektrum zadań związanych z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa placówkom zagranicznym Rzeczypospolitej Polskiej a także polskiemu personelowi dyplomatyczno-konsularnemu determinuje służby oraz instytucje do tego powołane do planowania, organizowania i realizowania zadań ochronnych w ścisłej między sobą kooperacji. Podczas przygotowania pracy wykorzystano teoretyczne metody badawcze. Zaprezentowane w artykule rozważania potwierdzają, że system ochrony placówek zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej wymaga badań naukowych, a wnioski konfrontowane z doświadczeniami różnych służb i instytucji powinny służyć optymalizacji oraz poprawie poziomu bezpieczeństwa polskich misji dyplomatycznych na całym świecie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

MARCINIAK, Zofia Joanna, and Paweł WILKANIEC. "POLICE MANAGMENT OF THE INCYDENT AS A RESULT OF THE ACTIONS OF THE POLICE IN KALISZ." National Security Studies 30, no. 4 (November 26, 2023): 77–94. http://dx.doi.org/10.37055/sbn/175890.

Full text
Abstract:
Poprzez ogólne zdefiniowanie bezpieczeństwa starano się ukazać kwestię wielowymiarowości zadań polskiej Policji wodnej. Celem artykułu w związku z przedstawionymi założeniami, jest wskazanie sposobu zarządza bezpieczeństwem Policji wodnej nad wodą na przykładzie funkcjonowania Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Kształtowanie, a zarazem utrzymywanie przez władze państwowe właściwego stanu bezpieczeństwa, zobowiązuje do postawienia w stan najwyższej efektywności zaangażowanych organów. Policja wodna, będąca jednym z filarów służb mundurowych, stanowi kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na obszarach wodnych. W artykule opisano zadania oraz wyzwania, z którymi Policja wodna spotyka się w codziennej służbie, a dokładniej: nadzór nad żeglugą – za sprawą kontroli i regulacji ruchu jednostek pływających na rzekach, jeziorach i morzach, zwalczanie przestępczości morskiej – przemyt i kradzieże, co wymaga skoordynowanych działań z innymi służbami, także na poziomie międzynarodowym, specjalistyczne umiejętności i wyzwania – umiejętność pływania, znajomość prawa, obsługa sprzętu oraz prowadzenie działań ratowniczych często w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Skuteczność zadań wykonywanych przez Polską Policję wodną uzależniona jest od prawidłowo działającego systemu doboru kandydatów do służby wraz z ich specjalistycznym przeszkoleniem zawodowym. W artykule zostały przedstawione najistotniejsze kwestie organizacyjne dotyczące tej formy służby policyjnej, obsady – kadry, zadań, sprzętu i regulacji prawnych. Podkreślono również, że praca w policji wodnej jest wymagająca i wiąże się z ryzykiem zawodowym, na co wpływają nielegalne połowy czy katastrofy morskie. Istotnym są także zmiany klimatyczne, które wpływają na warunki pogodowe na wodach, czego konsekwencją może być zwiększone ryzyko powstawania incydentów morskich. To sprawia, iż funkcjonariusze powinni wyróżniać się ogromną elastycznością i gotowością na szybkie reagowania w różnorodnych sytuacjach. Zatem zasadniczy problem badawczy brzmi: jakie metody zarządzania bezpieczeństwem wykorzystują funkcjonariusze Policji wodnej na przykładzie Komendy Miejskiej w Kaliszu?
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Ptaszyński, Radosław. "Przebaczenie pod lupą Służba Bezpieczeństwa wobec listu Episkopatu Polski z 10 lutego 1966 r." Polish Biographical Studies 6, no. 1 (December 31, 2018): 209–21. http://dx.doi.org/10.15804/pbs.2018.11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Służba Bezpieczeństwa"

1

Danek, Wojciech. "Wpływ parametrów masowych słupa oświetleniowego na wartość współczynników bezpieczeństwa biernego pojazdów w trakcie zderzenia." Rozprawa doktorska, 2019. https://repolis.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=56221.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Danek, Wojciech. "Wpływ parametrów masowych słupa oświetleniowego na wartość współczynników bezpieczeństwa biernego pojazdów w trakcie zderzenia." Rozprawa doktorska, 2019. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=56221.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Kolaszyński, Mateusz. "Status ustrojowy polskich służb specjalnych po 1989 roku." Praca doktorska, 2015. https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/45486.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Sikorska, Anna. "Prawne aspekty profillaktycznych badań lekarskich." Phd diss., 2018. http://hdl.handle.net/11089/24524.

Full text
Abstract:
Przedmiotem niniejszej rozprawy doktorskiej jest zagadnienie dotyczące aspektów prawnych pracowniczych badań profilaktycznych w polskim prawie pracy. Podstawowym celem pracy jest analiza i ocena polskich regulacji prawnych dotyczących badań profilaktycznych, w szczególności w zakresie obowiązków pracodawcy i pracownika oraz skutków prawnych z tytułu ich niewykonania. Dysertacja ma na celu wykazanie zasadności obligatoryjności badań profilaktycznych. Przyjęto, że obligatoryjność badań ma ścisły związek z generalnym obowiązkiem pracodawcy ochrony życia i zdrowia pracownika, o którym mowa w art. 207 § 2 kp, którego granice są zakreślone bardzo szeroko i wymagają od pracodawcy czerpania wytycznych do właściwego postępowania w tym zakresie nie tylko z przepisów prawa, ale również z zasad bhp, w tym z doświadczenia życiowego. Praca składa się z pięciu rozdziałów. Punktem wyjścia dla prezentacji zagadnienia są kwestie przedstawione w rozdziale pierwszym, związane z unormowaniami Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz Unii Europejskiej w sprawie badań profilaktycznych, a następnie analiza wybranych systemów ochrony zdrowia pracujących – w ustawodawstwach Irlandii oraz Francji. W rozdziale drugim skoncentrowano się na materii związanej z organizacją ochrony zdrowia pracujących na gruncie prawa polskiego w ujęciu ewolucyjnym, aż do prezentacji aktualnego stanu prawnego. W rozdziale trzecim zdefiniowano pojęcie badań profilaktycznych oraz dokonano prezentacji ich rodzajów. Rozdziały czwarty oraz piąty poświęcone zostały obowiązkom stron stosunku pracy w zakresie badań profilaktycznych i skutkom prawnym ich niewykonania. Przeprowadzone rozważania dały podstawę do sformułowania wniosków de lege lata i de lege ferenda w zakresie przedmiotowej tematyki kierowanych pod adresem prawodawcy, jak i podmiotów stosujących te przepisy (pracodawcy, lekarze profilaktycy), co zostało przedstawione w części: Podsumowanie i wnioski.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Gąciarz, Donata. "Etyka w działaniach zawodowych funkcjonariuszy Policji." Praca dyplomowa, 2019. http://hdl.handle.net/11315/25913.

Full text
Abstract:
Ze wstępu: "Wszystkie społeczeństwa posługują się przemocą, wszystkie też organizują się przeciwko przemocy. Podstawowym zadaniem jest ochrona wewnętrznego bezpieczeństwa państwa, a zwłaszcza ochrona życia i zdrowia obywateli. Policja musi skutecznie i sprawnie działać, co z kolei nakłada na jej funkcjonariuszy obowiązek znajomości i poszanowania prawa a także jego stosowania. Zmienia się społeczeństwo, musi się też zmieniać Policja, a wraz z nią zasady etyki zawodowej . System nadrzędnych wartości stawiających na pierwszym miejscu dobro człowieka, przestrzeganie i poszanowanie norm moralnych, stanowi o etosie zawodu policjanta. Dokonując wyboru tematu chciałam przybliżyć specyfikę tego zawodu, złożoność zachowania policjanta wynikającą z dwoistości działań w odniesieniu do społeczeństwa. Broniąc dobra najwyższego jednej części społeczeństwa, policjant niejednokrotnie musi wystąpić przeciwko innej części tego społeczeństwa, co jest swoistego rodzaju sprzecznością i rodzi dylematy natury moralnej. "(...)
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Gąciarz, Donata. "Etyka w działaniach zawodowych funkcjonariuszy Policji." Praca dyplomowa, 2009. http://hdl.handle.net/11315/1042.

Full text
Abstract:
Ze wstępu: "Wszystkie społeczeństwa posługują się przemocą, wszystkie też organizują się przeciwko przemocy. Podstawowym zadaniem jest ochrona wewnętrznego bezpieczeństwa państwa, a zwłaszcza ochrona życia i zdrowia obywateli. Policja musi skutecznie i sprawnie działać, co z kolei nakłada na jej funkcjonariuszy obowiązek znajomości i poszanowania prawa a także jego stosowania. Zmienia się społeczeństwo, musi się też zmieniać Policja, a wraz z nią zasady etyki zawodowej . System nadrzędnych wartości stawiających na pierwszym miejscu dobro człowieka, przestrzeganie i poszanowanie norm moralnych, stanowi o etosie zawodu policjanta. Dokonując wyboru tematu chciałam przybliżyć specyfikę tego zawodu, złożoność zachowania policjanta wynikającą z dwoistości działań w odniesieniu do społeczeństwa. Broniąc dobra najwyższego jednej części społeczeństwa, policjant niejednokrotnie musi wystąpić przeciwko innej części tego społeczeństwa, co jest swoistego rodzaju sprzecznością i rodzi dylematy natury moralnej. "(...)
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Służba Bezpieczeństwa"

1

Pieczywok, Andrzej. Służba w formacjach bezpieczeństwa i porządku publicznego. Warszawa: Akademia Obrony Narodowej, 2016.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Instytut Pamięci Narodowej--Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ed. Strażnicy sowieckiego imperium: Urząd Bezpieczeństwa i Służba Bezpieczeństwa w Małopolsce 1945-1990. Kraków: Wydawn. Dante, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Kopka, Bogusław. Operacja "Poeta": Służba Bezpieczeństwa na tropach Czesława Miłosza. Lublin: Wydawn. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2007.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Stanisławczyk, Barbara. Pajęczyna: Syndrom bezpieki. 2nd ed. Warszawa: Dom Wydawniczy Rebis, 2010.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Instytut Pamięci Narodowej--Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ed. Kryptonim "Klan": Służba Bezpieczeństwa wobec NSZZ "Solidarność" w Gdańsku. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej--Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 2010.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Piotr, Byszewski, and Instytut Pamięci Narodowej--Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu., eds. Działania służby bezpieczeństwa wobec organizacji "Ruch". Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej--Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 2008.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Gackowski, Tomasz. SB wokoł dziennikarzy: Stefan Kisielewski i Jerzy Suszko--przyjaźń w czasach PRL. Warszawa: Uniwersytet Warszawski, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, Instytut Dziennikarstwa, 2013.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

interviewee, Wroński Piotr, ed. Spowiedź życia: U wrót czyśćca. Warszawa: Wydawnictwo Editions Spotkania, 2016.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Łukasz, Kamiński, and Waligóra Grzegorz, eds. Kryptonim "Wasale": Służba Bezpieczeństwa wobec Studenckich Komitetów Solidarności 1977-1980. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2007.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Frazik, Wojciech. Obsada stanowisk kierowniczych Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa w Krakowie: Informator personalny. 2nd ed. Kraków: Wydawnictwo Jagiellonia S. A., 2006.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Służba Bezpieczeństwa"

1

Klupieć, Roman. "Służba krwi w systemie bezpieczeństwa zdrowotnego." In Środowisko bezpieczeństwa w zagrożeniach epidemiologicznych. Doświadczenia COVID-19 w Wielkopolsce, 193–202. Wydawnictwo Naukowe Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, 2022. http://dx.doi.org/10.14746/wnpid.2022.9788366740631.11.

Full text
Abstract:
The article presents the scope of cooperation of Blood Donation and Blood Treatment in the Republic of Poland in the health security system, indicating its structure and scope of cooperation between units of civilian blood service and blood services of units subordinate to the Minister of National De- fense and the Minister of Interior. The article indicates the areas of activity of the public blood service unit based on the example of the Regional Center of Blood Donation and Blood Treatment in Poznań
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Sieklucki, Dominik. "Służba Ochrony Państwa – nowa instytucja w systemie bezpieczeństwa RP." In Systemy bezpieczeństwa : Wymiar lokalny i państwowy, 11–25. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2020. http://dx.doi.org/10.12797/9788381383677.01.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Komaniecka-Łyp, Monika. "Roman Ingarden w aktach Służby Bezpieczeństwa." In Spotkania: Roman Ingarden we wspomnieniach. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2020. http://dx.doi.org/10.12797/9788381382403.02.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Wituska, Elżbieta. "W kierunku centralizacji państwowych służb bezpieczeństwa żywności." In Decentralizacja i centralizacja administracji publicznej. Współczesny wymiar w teorii i praktyce. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Wolters Kluwer Polska, 2019. http://dx.doi.org/10.18778/8142-301-4.37.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Wittmann, Beata, and Pawe Wilkosz. "Bezpieczeństwo energetyczne – rola podziemnych magazynów gazu ziemnego." In W służbie społeczeństwu. Polska w obronie praw człowieka na świecie i w kraju, 159–82. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie Wydawnictwo Naukowe, 2022. http://dx.doi.org/10.15633/9788374389891.10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Herma, Marek. "Służba Polaków w lotnictwie Floty Czarnomorskiej Imperium Rosyjskiego w latach I wojny światowej." In Polityka - wojskowość - bezpieczeństwo. Księga jubileuszowa z okazji 40-lecia działalności naukowej Profesora Romana Kochnow, 257–73. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, 2023. http://dx.doi.org/10.24917/9788380849396.15.

Full text
Abstract:
During the First World War, an elite group of 112 pilots from the Russian Empire’s Black Sea fleet, who remained in service in the second half of 1917, included five officers of Polish nationality: second lieutenant commander Jan Stachowski, navy captain Wiktoryn Kaczyński, navy captain Wacław Iwaszkiewicz, naval lieutenant Eugeniusz Pławski, and second lieutenant Władysław Misiński. As shown in this article, they made a significant contribution to the development of a new type of naval force by performing command functions, training the aviation cadres of the fleet, and participating in combat operations in the Black Sea theater of military operations from 1914 to 1917. The policy of breaking up the pre-revolutionary structures, the regular armed forces of the Empire, and the anarchy spreading among the sailors prompted naval pilots of Polish nationality to end their service in the Russian Navy. After Poland regained its independence, they enlisted in the Polish Army, taking an active part in the fight for the borders of the reborn Republic of Poland. Thanks to their excellent training and combat experience from the Great War, they made a significant contribution to the newly formed Polish military aviation, which played an important role in the war with Bolshevik Russia. After the end of the fight for the borders of the Second Republic, they continued work to expand the Polish air force – including naval aviation – and helped organize a training system for air personnel. Keywords: naval aviation, aviation of the Black Sea fleet, Russian Black Sea fleet, World War I, navy of the Russian Empire, officer corps of the Russian navy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Ruczkowski, Piotr. "Elektroniczny tytuł wykonawczy w postępowaniu egzekucyjnym w administracji." In E-administracja: Skuteczna, odpowiedzialna i otwarta administracja publiczna w Unii Europejskiej, 237–53. Ksiegarnia Akademicka Publishing, 2021. http://dx.doi.org/10.12797/9788381386739.14.

Full text
Abstract:
Celem opracowania jest ukazanie praktycznych aspektów wdrożenia i funkcjonowania e-administracji na przykładzie Urzędu Transportu Kolejowego (UTK). Tekst prezentuje badania własne autorki odnośnie do tego zagadnienia. Ponadto pokazany zostanie Punkt Kompleksowej Obsługi (One Stop Shop – OSS), stanowiący narzędzie informatyczne stworzone przez Agencję Kolejową Unii Europejskiej, przeznaczone do obsługi określonych rodzajów spraw. Rozwiązanie to funkcjonuje w obszarze postępowań dotyczących jednolitych certyfikatów bezpieczeństwa/zezwoleń dla pojazdów. Przybliżone zostaną również: System Obsługi Licencji Maszynistów (SOLM) oraz aplikacja RINF-PL, która służy do gromadzenia danych o infrastrukturze kolejowej od zarządców linii kolejowych. : W ramach opracowania udowadniana będzie teza, że na sprawne wdrożenie i funkcjonowanie e-administracji w jednostkach administracji publicznej większy wpływ mają systematyka działań i czas niż rozwiązania prawne. : Główną płaszczyzną prowadzonych rozważań będą przepisy prawa oraz monografie i artykuły naukowe. W opracowaniu zostały zastosowane metody: dogmatycznoprawna oraz analityczno-syntetyczna.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Rutkowski, Tadeusz Paweł. "Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych i jej pracownicy jako obiekt działań operacyjnych Służby Bezpieczeństwa w latach 70. i 80. ." In Wkład archiwistów warszawskich w rozwój archiwistyki polskiej. Zbiór studiów poświęconych warszawskiemu środowisku archiwalnemu. Warsaw University Press, 2012. http://dx.doi.org/10.31338/uw.9788323518303.pp.80-100.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kasprzycki, Remigiusz. "Polacy wobec służby wojskowej w armiach zaborczych i polskich zbrojnych formacjach niepodległościowych w latach 1910–1918. Unikanie poboru i dezercje." In Polityka - wojskowość - bezpieczeństwo. Księga jubileuszowa z okazji 40-lecia działalności naukowej Profesora Romana Kochnow, 295–316. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, 2023. http://dx.doi.org/10.24917/9788380849396.18.

Full text
Abstract:
Before the outbreak of the Great War thousands of Poles living in Austria-Hungary, Russia and Germany were hiding from conscription to the army. However, this did not affect the efficient mobilization to the Austro-Hungarian, Russian and especially German armies in the summer of 1914. The desertions of the First World War were a bigger problem. In the years 1914–1918, Polish soldiers deserted both from the occupation forces and from Polish independence formations. The article introduces this issue.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Koller, Stanisław. "Wykaz akt oraz zarządzenia, wytyczne i decyzje kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w procesie brakowania i niszczenia akt operacyjnych Służby Bezpieczeństwa w latach 1956–1989. Analiza porównawcza ." In Archiwa Polski i Europy: wspólne dziedzictwo - różne doświadczenia. Warsaw University Press, 2017. http://dx.doi.org/10.31338/uw.9788323527923.pp.137-194.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography