To see the other types of publications on this topic, follow the link: Samochody.

Journal articles on the topic 'Samochody'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Samochody.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Gaweł, Robert. "„Moi Panowie, jedziemy na manewry!” Przygotowanie zmotoryzowanych oddziałów armii austro-węgierskiej do działań wojennych." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Historica, no. 109 (December 30, 2021): 73–100. http://dx.doi.org/10.18778/0208-6050.109.05.

Full text
Abstract:
Wraz z pojawieniem się w kręgu zainteresowań wojskowych elit pojazdów mechanicznych uruchomiony został cały zestaw działań mających na celu wprowadzenie ich do służby wojskowej. Mechanizm działania podobny był we wszystkich armiach świata. Różnice polegały tylko na ich intensywności. Po pierwszych testach i szkoleniach kadry najważniejszym sprawdzianem było użycie samochodów i motocykli w trakcie manewrów. To one pozwalały w najpełniejszy sposób sprawdzić zarówno same pojazdy, stopień wyszkolenia kadry, jak też ich współgranie z niezmotoryzowanymi formacjami. W monarchii austro-węgierskiej pierwsze testy samochodów miały miejsce jeszcze pod koniec XIX w. W 1896 r. sprawdzano samochód osobowy, a w 1898 przeprowadzono długotrwałe próby pierwszego samochodu ciężarowego. Po tych pierwszych testach samochody zaczęły rokrocznie brać udział w różnego szczebla manewrach wojskowych. Z przyczyn oczywistych najwięcej ich pojawiało się na organizowanych co roku manewrach cesarskich. Motorem napędowym motoryzacji armii austro-węgierskiej był Robert Wolf, oficer artylerii oddelegowany w 1904 r. do kierowania nowo utworzonym Wydziałem Samochodowym przy Komitecie Wojskowo-Technicznym. To z jego inicjatywy doszło do testowania najważniejszych rozwiązań technicznych: samochodu wyposażonego w wyciągarkę linową jego pomysłu, tzw. pociągów drogowych, pojazdów z napędem na wszystkie osie, oraz pierwszego samochodu pancernego skonstruowanego w wiedeńskich zakładach Daimlera. Mimo tych wszystkich starań ostatecznie armia austro-węgierska przystąpiła do działań wojennych w 1914 r. bez odpowiednio zmotoryzowanych oddziałów. Przyczyn takiego stanu było wiele, ale podstawowym wydaje się niechęć do pojazdów mechanicznych znaczącej części elit wojskowych oraz wysokie koszty związane z zakupem oraz eksploatacją samych pojazdów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Stryjakiewicz, Tadeusz, Robert Kudłak, Jędrzej Gadziński, Bartłomiej Kołsut, Wojciech Dyba, and Wojciech Kisiała. "Czasoprzestrzenna analiza rynku nowych samochodów osobowych w Polsce." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 31, no. 3 (September 27, 2017): 64–79. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.313.5.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest próba czasowej i przestrzennej analizy rynku nowych samochodów osobowych w Polsce (zakupionych przez indywidualnych użytkowników), wykorzystującej różnorodny aparat metodologiczny. Analiza ta obejmuje trzy główne grupy problemów: -ogólną charakterystykę rynku samochodów osobowych w Polsce w wymiarze czasowym i przestrzennym, –identyfikację czynników wpływających na sprzedaż nowych samochodów osobowych klientom indywidualnym oraz ich przestrzenne zróżnicowanie, –wyróżnienie różnych typów zmienności popytu na nowe samochody osobowe w wymiarze przestrzennym i prognozowanie przyszłego popytu. Na podstawie przeglądu literatury zidentyfikowano czynniki, które mogą wpływać na wielkość popytu na samochody, a następnie określono ich rolę za pomocą modeli ekonometrycznych. Regresja wielokrotna wykazała, że na wielkość efektywnego popytu na nowe samochody w Polsce w latach 2008–2015 największy wpływ miały: poziom dochodów konsumentów, uwarunkowania demograficzne, poziom rozwoju lokalnego oraz poziom nasycenia rynku. Dalsze analizy dokonane za pomocą lokalnych modeli geograficznie ważonej regresji ujawniły ogólne trendy przestrzenne oddziaływania zidentyfikowanych czynników. W ostatnim etapie badań za pomocą analizy harmonicznej dokonano próby typologii powiatów z punktu widzenia zmienności popytu na nowe samochody osobowe oraz estymacji przyszłego popytu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Włodarczyk, Mirosław, and Jerzy Janczewski. "Uwarunkowania rozwoju przedsiębiorczości w Polsce w branży motoryzacyjnej." Przedsiębiorczość - Edukacja 10 (December 18, 2014): 94–108. http://dx.doi.org/10.24917/20833296.10.7.

Full text
Abstract:
Znaczenie branży motoryzacyjnej jest niezwykle duże ze względu na wielkość zatrudnienia, poziom inwestycji oraz udział w eksporcie. Samochody są najczęściej wybieranym środkiem transportu ładunków i osób, a transport samochodowy stanowi 80% wszystkich przewozów i jest drugą, po własnym mieszkaniu, największą inwestycją przeciętnego gospodarstwa domowego. Celem artykułu jest analiza czynników stymulujących rozwój przedsiębiorczości branży motoryzacyjnej w Polsce. Kierunki rozwoju przedsiębiorczości w branży są określone przez takie uwarunkowania, jak: koszty materiałów, ceny samochodów, podaż i popyt nowych samochodów oraz konkurencja. Efektem działań przedsiębiorczych w branży motoryzacyjnej jest zmniejszanie kosztów oraz tworzenie rozwiązań innowacyjnych, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa ekologicznego, recyklingu, a także w wielu innych dziedzinach. Zmiany innowacyjne obejmują producentów, dystrybutorów podzespołów i części motoryzacyjnych oraz firmy zajmujące się serwisowaniem samochodów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Skibińska, Agnieszka, Zbigniew Stępień, and Magdalena Żółty. "Zarządzanie temperaturą w bateriach samochodów elektrycznych – przegląd systemów chłodzenia." Nafta-Gaz 78, no. 3 (March 2022): 240–47. http://dx.doi.org/10.18668/ng.2022.03.07.

Full text
Abstract:
Polska jest jednym z największych rynków samochodów osobowych w Europie pod względem sprzedaży, zajmując szóste miejsce wśród krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Chociaż we flocie samochodów osobowych w Polsce dominują obecnie samochody z silnikami spalinowymi, kraj jest zaangażowany w zwiększanie liczby i udziału elektrycznych samochodów osobowych. Prawie 12 300 elektrycznych samochodów osobowych jeździło po polskich drogach do czerwca 2020 r. Ponad 56% z nich stanowiły pojazdy elektryczne na baterie (BEV). W niniejszym artykule zebrano informacje dotyczące stosowanych w samochodach elektrycznych systemów zarządzania temperaturą baterii. Przedstawiono sposoby chłodzenia z wykorzystaniem powietrza, czynnika chłodniczego, różnego rodzaju cieczy, materiałów o przemianie fazowej oraz systemu opartego na rurkach cieplnych, a także z zastosowaniem elementu termoelektrycznego. W czasie eksploatacji pojazdów BEV należy zwrócić szczególną uwagę na systemy zarządzania temperaturą baterii. Temperatura baterii wywiera różnorodny wpływ na działanie układu elektrochemicznego, co przekłada się na moc i efektywność energetyczną, bezpieczeństwo i niezawodność oraz koszt i okres użytkowania. W celu zapewnienia długiej żywotności i optymalnej wydajności baterii litowo-jonowych, należy zadbać o optymalny zakres temperatur oraz jednolity rozkład temperatury w pakiecie baterii i ogniwach.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Stryjakiewicz, Tadeusz, Bartłomiej Kołsut, Bartosz Doszczeczko, Wojciech Dyba, Wojciech Kisiała, Robert Kudłak, and Bartosz Wojtyra. "Przegląd ekonomiczno-przestrzennych badań rynku samochodów osobowych = A review of economic and spatial research on the market for passenger cars." Przegląd Geograficzny 93, no. 2 (2021): 249–68. http://dx.doi.org/10.7163/przg.2021.2.6.

Full text
Abstract:
Rynek samochodów osobowych – ze względu na skalę, dynamikę i konsekwencje jego rozwoju – staje się w coraz większym zakresie przedmiotem badań wielu dyscyplin naukowych, w tym geografii. Przemiany tego rynku są uzależnione w szczególności od dochodów i preferencji mieszkańców, polityki państw i organizacji międzynarodowych oraz poziomu rozwoju gospodarek, w szczególności rozwoju przemysłu motoryzacyjnego. Z drugiej strony, wielkość oraz struktura rynku samochodów osobowych w istotny sposób wpływają na poziom PKB wielu państw rozwiniętych, na eksport samochodów używanych do krajów peryferyjnych oraz na jakość środowiska przyrodniczego. Wpływ ten zaznacza się również na poziomie regionalnym i lokalnym (np. kwestia dostępności przestrzennej dóbr i usług). Dlatego w badania rynku samochodów osobowych włączają się coraz częściej specjaliści zajmujący się geografią ekonomiczną oraz geografią rozwoju regionalnego. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych kierunków, a także wyników badań rynku samochodów osobowych, ze szczególnym wyeksponowaniem ich wymiaru geograficznego. Koncentrują się one wokół czterech głównych grup zagadnień: (1) poziomu motoryzacji i modelowania popytu na samochody, (2) relacji między rynkiem aut nowych i używanych w krajach rozwijających się, (3) roli czynników przestrzennych i transportu publicznego w funkcjonowaniu rynku samochodowego oraz (4) skutków środowiskowych upowszechnienia motoryzacji i sposobów ich ograniczania, takich jak elektromobilność oraz ekonomia współdzielenia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Stryjakiewicz, Tadeusz, Bartłomiej Kołsut, Bartosz Doszczeczko, Wojciech Dyba, Wojciech Kisiała, Robert Kudłak, and Bartosz Wojtyra. "Przegląd ekonomiczno-przestrzennych badań rynku samochodów osobowych = A review of economic and spatial research on the market for passenger cars." Przegląd Geograficzny 93, no. 2 (2021): 249–68. http://dx.doi.org/10.7163/10.7163/przg.2021.2.6.

Full text
Abstract:
Rynek samochodów osobowych – ze względu na skalę, dynamikę i konsekwencje jego rozwoju – staje się w coraz większym zakresie przedmiotem badań wielu dyscyplin naukowych, w tym geografii. Przemiany tego rynku są uzależnione w szczególności od dochodów i preferencji mieszkańców, polityki państw i organizacji międzynarodowych oraz poziomu rozwoju gospodarek, w szczególności rozwoju przemysłu motoryzacyjnego. Z drugiej strony, wielkość oraz struktura rynku samochodów osobowych w istotny sposób wpływają na poziom PKB wielu państw rozwiniętych, na eksport samochodów używanych do krajów peryferyjnych oraz na jakość środowiska przyrodniczego. Wpływ ten zaznacza się również na poziomie regionalnym i lokalnym (np. kwestia dostępności przestrzennej dóbr i usług). Dlatego w badania rynku samochodów osobowych włączają się coraz częściej specjaliści zajmujący się geografią ekonomiczną oraz geografią rozwoju regionalnego. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych kierunków, a także wyników badań rynku samochodów osobowych, ze szczególnym wyeksponowaniem ich wymiaru geograficznego. Koncentrują się one wokół czterech głównych grup zagadnień: (1) poziomu motoryzacji i modelowania popytu na samochody, (2) relacji między rynkiem aut nowych i używanych w krajach rozwijających się, (3) roli czynników przestrzennych i transportu publicznego w funkcjonowaniu rynku samochodowego oraz (4) skutków środowiskowych upowszechnienia motoryzacji i sposobów ich ograniczania, takich jak elektromobilność oraz ekonomia współdzielenia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Janczewski, Jerzy, and Danuta Janczewska. "Mikrosamochody w systemie współdzielonej mobilności." Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie 34, no. 1 (December 2022): 146–59. http://dx.doi.org/10.25312/2391-5129.34/2022_10jjdj.

Full text
Abstract:
Współdzielona mobilność rozwija się bardzo dynamicznie, a w ostatnim okresie jej narzędziem są niskoemisyjne samochody i środki transportu mikromobilności o napędzie elektrycznym takie jak: hulajnogi, skutery, rowery a także i mikrosamochody. Zakłada się, że system współdzielonych elektrycznych mikrosamochodów podobnie jak skuterów, hulajnóg i rowerów powinien zniwelować problemy środowiskowe, takie jak hałas lub zanieczyszczenie powietrza, problemy z parkowaniem i z natężeniem ruchu. Mikrosamochody elektryczne łączą pozytywne cechy samochodów z zaletami takich środków transportowych mikromobilności, jak elektryczne hulajnogi, rowery czy też skutery zapewniając ich użytkownikom wygodną i indywidualną formę transportu. Mikrosamochody mogą być oszczędnym środkiem służącym do transportu a ich rozpowszechnienie w usłudze wynajmu samochodów jest możliwe choć nadal pozostaje na wczesnym etapie rozwoju. Artykuł ma charakter przeglądowy a jego głównym celem jest wskazanie na potencjał i możliwości wykorzystania mikrosamochodów elektrycznych jako narzędzi współdzielonej mobilności w miastach. Całość artykułu zwieńczono podsumowaniem. Słowa kluczowe: mikrosamochód, system współdzielonej mobilności , transport miejski
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Dyba, Wojciech, and Tadeusz Stryjakiewicz. "Niemieckie przedsiębiorstwa i marki w sektorze motoryzacyjnym w Polsce." Czasopismo Geograficzne 94, no. 3 (2024): 515–32. http://dx.doi.org/10.12657/czageo-94-21.

Full text
Abstract:
Polska na przełomie XX i XXI wieku stała się miejscem lokalizacji wielu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w przemyśle, ze znaczącym udziałem firm produkujących części motoryzacyjne. Duże zmiany nastąpiły również na krajowym rynku samochodowym – auta upowszechniły się jako środek komunikacji indywidualnej. Istotną rolę w tych przemianach odegrały podmioty niemieckie. Celem artykułu jest analiza ich oddziaływania na polski sektor motoryzacyjny (ze szczególnym uwzględnieniem jego przestrzennego zróżnicowania), z dwojakiego punktu widzenia: a) skali i rozmieszczenia inwestycji produkcyjnych w tym sektorze, b) popularności niemieckich marek na polskim rynku samochodowym. Punktem wyjścia analizy, obok studiów literaturowych, było przygotowanie baz danych o zlokalizowanych w Polsce zakładach oraz zarejestrowanych samochodach. Ze względu na geograficzny charakter badań, podstawowymi metodami prezentacji danych oraz ich pogłębionej analizy i interpretacji były metody kartograficzne (mapa rozmieszczenia, kartogram). Badanie pozwoliło wykazać, że niemieckie firmy stanowią około 1/3 ogólnej liczby wszystkich przedsiębiorstw sektora motoryzacyjnego w Polsce, a samochody niemieckich marek około 1/3 wszystkich krajowych rejestracji samochodów. Analiza rozmieszczenia przestrzennego niemieckich inwestycji wskazuje, że znajdują się one głównie w Polsce południowo-zachodniej i zachodniej (województwa śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, lubuskie i zachodniopomorskie), co wynika z bliskości granicy z Niemcami, dostępności transportowej oraz siły roboczej (w tym wykwalifikowanej w przemyśle). Rejestracje niemieckich marek dominują w Polsce zachodniej i północnej, co silnie uwarunkowane jest importem samochodów używanych z Niemiec na tych obszarach.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Szczepaniak, Cezary. "Samochody osobowe w XXI wieku. Pewne problemy konstrukcyjne." Archives of Automotive Engineering/ Archiwum Motoryzacji 58, no. 4 (January 1, 2013): 47–56. http://dx.doi.org/10.5604/1234754x.1067025.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Janczewski, Jerzy. "Inteligentne i autonomiczne samochody w transporcie osób i rzeczy." Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie 2, no. 26 (October 14, 2018): 185–98. http://dx.doi.org/10.25312/2391-5129.26/2018_195-208.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Celiński, Piotr. "Media mobilne i samochody. W stronę holistycznej teorii mobilności." Kultura Popularna 3, no. 57 (November 30, 2018): 81–90. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0012.7292.

Full text
Abstract:
A sketch explores possible ways of developing theory of mobile media and communication by referring to cars - iconic technology of mobility. The reference here is built around the key categories in digital media studies: data base, interface and speed.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Barszczyńska, Joanna. "Różowe lalki, granatowe samochody. Marketing a powstawanie stereotypów płciowych." Ogrody Nauk i Sztuk 13, no. 13 (August 31, 2023): 39–59. http://dx.doi.org/10.15503/onis2023.39.59.

Full text
Abstract:
Cel. Celem była eksploracja obszaru związanego z powstawaniem i kształtowaniem się stereotypów płciowych poprzez elementy marketingu zabawek i ich reklam. Metoda. Analiza literatury przedmiotu, jakościowa analiza treści. Wyniki. Na podstawie przeglądu literatury, stron internetowych sklepów z zabawkami i reklam wideo można stwierdzić, że wybór zabawek przez dzieci i dorosłych, a także działania marketingowe marek produkujących zabawki są w mniejszym lub większym stopniu stypizowane płciowo. Pomimo, że badane zagadnienie jest bardzo złożone, to na podstawie dostępnych badań i przykładów przedstawionych w niniejszym artykule zauważyć można pewne tendencje dotyczące zarówno rodzaju, kolorystyki jak i przeznaczenia zabawek w odniesieniu do danej płci biologicznej. Symbolika oraz określenia dotyczące tych zabawek występujące w ich reklamach czy opisach, również często różnią się w zależności od tego, do kogo zabawka ma być kierowana. Wnioski. Przeprowadzone do tej pory badania wskazują, że może istnieć pozytywny związek między korzystaniem z określonego rodzaju zabawek, a powstawaniem stereotypów płciowych. Dzieci z czasem zaczynają te stereotypy powielać, co w następstwie może kształtować ich poglądy na role płciowe. Już poprzez wybór zabawek mogą powstawać pewne schematy myślowe oraz sposoby postrzegania świata. Schematy te bardzo często kształtowane są przez dorosłych – szczególnie rodziców, a także media tj. reklamy, filmy, bajki, gry, czy też Internet i to właśnie ich wpływ może doprowadzić do otwartości lub zamknięcia się dziecka na różnorodność. Obserwując zarówno pozytywne jak i negatywne następstwa istnienia stereotypów płciowych można dojść do wniosku, że temat ten należy traktować rozważnie, ponieważ w wyniku uczenia się różnych umiejętności dzieci mogą się stać bardziej doświadczone i lepiej przygotowane do niektórych zawodów, dziedzin i przyszłych ról. Dzieci ograniczające się do pewnych kategorii zabawek mogą natomiast w przyszłości zawęzić swoje zainteresowania zawodowe lub przyczynić się do powielenia stereotypów dotyczących na przykład podziału zadań w gospodarstwie domowym czy też w innych dziedzinach życia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Gołofit-Szymczak, Małgorzata. "Szkodliwe czynniki biologiczne w samochodowych instalacjach klimatyzacyjnych." Occupational Safety – Science and Practice 582, no. 3 (March 20, 2020): 9–11. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0014.0201.

Full text
Abstract:
Transport drogowy jest w Polsce najbardziej powszechnym sposobem przemieszczania się ludzi i przewożenia towarów. W celu zwiększenia komfortu użytkowania, samochody wyposażane są w instalacje klimatyzacyjne. W miarę wydłużenia się okresu eksploatacji, samochodowe instalacje klimatyzacyjne mogą ulegać zanieczyszczeniu i stanowić źródło mikrobiologicznego skażenia powietrza wewnątrz pojazdów. Zmniejszeniu narażenia użytkowników pojazdów samochodowa instalacja klimatyzacyjna służy właściwe użytkowanie oraz systematycznie serwisowanie klimatyzacji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Kubiak, Teresa. "Samochody wycofane z eksploatacji – kluczowe zagadnienia związane z systemem recyklingu." Polish Journal for Sustainable Development 26, no. 2 (December 2022): 39–54. http://dx.doi.org/10.15584/pjsd.2022.26.2.5.

Full text
Abstract:
To achieve the stated goal of the thesis, several research tasks have been planned and completed. Detailed account of this research was introduced in three parts of the thesis. In the first part of the thesis - by way of introduction - the literature discussed is analyzed as well as the presentation of the main problems of the recycling of end-of-life vehicles. This section also introduces the experience of Western European countries in organizing end-of- life vehicle (ELV) recycling systems. The size and aging of the car market in several selected EU countries, including Poland, is presented. A quantitative and qualitative analysis of the recovery of waste and recycled materials has been carried out. In this part of the thesis, the prospects of different recycling methods and specific waste recycling processes, including their environmental and economic aspects, are presented.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Kubiczek, Jakub, Bartłomiej Hadasik, and Jakub Kopeć. "Przemieszczanie się w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, czyli o konkurencyjności środków transportu." Studia z Polityki Publicznej 10, no. 1(37) (February 6, 2024): 57–82. http://dx.doi.org/10.33119/kszpp/2023.1.3.

Full text
Abstract:
Zróżnicowanie miast pod względem urbanistycznym sprawia, że nie istnieje jedno idealne rozwiązanie dla modelu komunikacji publicznej. Konkurencyjność komunikacji zbiorowej jest kluczowa dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju, ponieważ staje się ona alternatywą dla prywatnych środków lokomocji. Celem niniejszego artykułu jest określenie konkurencyjności poszczególnych środków transportu funkcjonujących na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Badanie zakładało ewaluację konkurencyjności w ujęciu ekonomicznym zestawiając ze sobą czas oraz koszt podróży komunikacją publiczną (autobus, tramwaj, pociąg), prywatnymi usługami przewoźniczymi (jak taksówki) oraz prywatnymi środkami transportu (samochód, rower) w godzinach szczytu oraz poza nimi. Badanie miało charakter pełny tzn. zweryfikowano połączenia wśród wszystkich członków GZM. Wyniki pokazały, że chociaż istnieje wiele możliwości na przemieszczanie się z miast członkowskich GZM do Katowic, to komunikacja miejska, pozostając tańsza od samochodu, zazwyczaj jest jednak od niego wolniejsza. Należy jednak podkreślić, że odległość była liczona od centralnych punktów w miastach, zatem czas podróży komunikacją miejską na przedmieściach może być znacznie dłuższy od podróży samochodem. Rezultaty pokazują, że oprócz optymalizacji przebiegów tras, GZM powinna równolegle zachęcać do podróży samochodem w więcej niż jedną osobę, co przełoży się na zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Trammer, Hubert. "Inna codzienność. Funkcjonowanie Wenecji jako miasta bez samochodów." Budownictwo i Architektura 16, no. 4 (January 9, 2018): 127–39. http://dx.doi.org/10.24358/bud-arch_17_164_08.

Full text
Abstract:
W kształtowaniu przestrzeni zazwyczaj przyjmowane są standardy wynikające z przyjętych powszechnie rozwiązań mających zaspokajać ludzkie potrzeby. Niestety często środki okazują się ważniejsze niż cele. Dążąc do zapewnienia mobilności i jednocześnie ochrony przed uciążliwościami transportu ogromne przestrzenie przeznacza się na wyalienowane z otoczenia trasy komunikacyjne i przestrzenie izolujące. Są jednak inne rozwiązania. Spektakularnym przykładem jest Wenecja – miasto, którego spora część jest niedostępna dla samochodów. Zatem pozbawiona jest związanych z ich obecnością uciążliwości, ale także możliwości wykorzystania ich w wielu różnych celach. W Wenecji w rolach w większości świata zarezerwowanych dla samochodów występują różnego rodzaju łodzie i statki. Warto zwrócić uwagę na szereg codziennych sytuacji z funkcjonowania części Wenecji pozbawionej samochodów. Zastępuje je nie tylko transport wodny, ale także pieszy. Znaczenie dla codzienności Wenecji ma także kameralna skala pieszych placów i uliczek. Wenecja boryka się z problemem utraty mieszkańców wypieranych przez turystów, oraz wypierania funkcji służących mieszkańcom przez przeznaczone dla turystów. Jednakże te problemy nie powinny dyskredytować organizacji przestrzeni w mieście. Są one bowiem skutkiem ubocznym sukcesu turystycznego wynikającego z wyjątkowej jakości miejsca. Przykłady rozwiązań opartych na odrzuceniu podporządkowania przestrzeni samochodom można znaleźć także w wielu innych miejscowościach, na terenie których odrzucenie dominacji samochodu nie przybrało takiej skali jak w Wenecji. Przykłady można znaleźć także w Polsce. Inne relacje przestrzenne powodują inne relacje między różnymi użytkownikami, a także inne relacje między przebywaniem w mieście, a przemieszczaniem się przez nie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Żuchowski, Andrzej. "Analysis of the influence of the car impact velocity on the loads of the dummies in the front and rear seats." Archives of Automotive Engineering – Archiwum Motoryzacji 81, no. 3 (September 28, 2018): 159–76. http://dx.doi.org/10.14669/am.vol80.art12.

Full text
Abstract:
Rozważono wpływ prędkości uderzenia samochodu osobowego w przeszkodę na obciążenia dynamiczne manekinów na przednich i tylnych fotelach. W tym celu wykorzystano wyniki 28 testów zderzeniowych, udostępnione w Internecie przez <em>National Highway Traffic Safety Administration (USA)</em>. Testy zderzeniowe 14 modeli samochodów prowadzone były przy dwóch wartościach prędkości uderzenia samochodu w barierę (40 i 56 km/h oraz 48 i 56 km/h). Pokazano wpływ prędkości zderzenia na opóźnienie samochodów i ich charakterystykę deformacji. Uwagę zwrócono na obciążenia kierowcy i pasażera na przednich fotelach (manekiny reprezentujące 50-centylowego mężczyznę oraz 5-centylową kobietę) oraz pasażerów na tylnych fotelach (manekiny reprezentujące 5-centylową kobietę oraz 6-letnie dziecko). Podczas oceny obciążeń manekinów wykorzystano wskaźniki biomechanicznej odporności ciała człowieka na skutki obciążeń udarowych, dotyczące głowy, szyi i klatki piersiowej. Na ich podstawie określono ryzyko obrażeń osób jadących. Ustalono, że zwiększenie prędkości uderzenia samochodu w przeszkodę z 40 do 56 km/h zwiększa ryzyko poważnych obrażeń (AIS3+) 5-centylowej kobiety z 30÷60% do 35÷90%. Zwiększenie prędkości uderzenia samochodu w przeszkodę z 48 do 56 km/h zwiększa ryzyko poważnych obrażeń 50-centylowego mężczyzny z 25÷40% do 30÷55%. Zwrócono uwagę, że skuteczność działania poduszki gazowej może zależeć od prędkości uderzenia samochodu w przeszkodę.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Juszczyk, Andrzej. "The Cars that Ate the World. Images of vehicles in post-apocalyptic movies." Annales Universitatis Mariae Curie-Sklodowska, sectio FF, Philologia 34, no. 2 (January 9, 2017): 47. http://dx.doi.org/10.17951/ff.2016.34.2.47.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Juszczyk, Andrzej. "The Cars that Ate the World. Images of vehicles in post-apocalyptic movies." Annales Universitatis Mariae Curie-Sklodowska, sectio FF, Philologia 34, no. 2 (January 9, 2017): 47. http://dx.doi.org/10.17951/ff.2016.34.47.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Gondek, Bartosz, and Artur Jendrzejewski. "Cars and Polish military intelligence in the Free City of Danzig (1920–1939)." Masuro-⁠Warmian Bulletin 287, no. 1 (April 15, 2015): 78–90. http://dx.doi.org/10.51974/kmw-142678.

Full text
Abstract:
Cars in the interwar became a popular means of communication. Therefore, also benefited from it in intelligence work. Mainly it was just that their exploitation was cheaper than rail travel. On the other hand, gave it the ability to travel freely and quickly, and also perform some espionage tasks . At the same time we had to be careful, because foreign intelligence quickly versed in the ways of movement of Polish officers in Gdansk. The development of the automotive industry caused a lot of interest in new models, including rapid and sports. Therefore, sometimes the variety of brands became an indispensable element of Gdańsk streets, where there had place also collisions and accidents. Having a car also scheduled between social status, and so the more expensive and nicer car had the individual, the more significant was his position in society Gdansk. Gdańsk policymakers drove expensive cars, imported from abroad. In this image also entered the Polish intelligence chief, Maj. Jan Henryk Żychoń who loved, next to glamorous parties, expensive cars. And this led to accusations him by officers working in an easterly direction, to cooperate with foreign intelligence, because there seen the source of his finances. Żychoń had no worries about false allegations, the transparency of the work of subordinate officers stations, seemed numerous instructions, even for drivers of company vehicles. This had a big impact on the streamlining of information. Cars were also cause other problems, “ace Polish intelligence” that exacerbated the dispute with his former opponents.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Gierczak-Korzeniowska, Beata. "Branża wypożyczalni samochodów – nieodkryty segment turystyki." Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu 66, no. 4 (2022): 57–70. http://dx.doi.org/10.15611/pn.2022.4.04.

Full text
Abstract:
Branża wypożyczalni samochodów jest nierozerwalnie związana z przemysłem turystycznym. Wynajmowane pojazdy stanowią jeden z kluczowych środków transportu i odgrywają istotną rolę w rozwoju turystyki regionalnej. Celem artykułu jest identyfikacja i omówienie powiązań, jakie występują pomiędzy branżą wypożyczalni samochodów a gospodarką turystyczną. W części teoretycznej omówiono rolę podróży samochodem, zwrócono uwagę na działalność wypożyczalni samochodów oraz wzrost zainteresowania usługą wynajmu samochodów w ostatnich latach. Badania zostały przeprowadzone w agencjach wynajmu samochodów zlokalizowanych w Porcie Lotniczym im. Václava Havla w Pradze i wskazują na symbiotyczny związek pomiędzy gospodarką turystyczną a branżą wypożyczalni samochodów. Pokazują również, że wahania popytu na usługi turystyczne oraz kategoria klienta w istotny sposób wpływają na sposób funkcjonowania wypożyczalni samochodów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Janczewski, Jerzy, and Danuta Janczewska. "Innowacje w systemach mikromobilności na przykładzie elektrycznych hulajnóg." Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie 34, no. 1 (December 2022): 115–32. http://dx.doi.org/10.25312/2391-5129.34/2022_08jjdj.

Full text
Abstract:
Mikromobilność umożliwia mieszkańcom miast swobodę przemieszczania się na krótkich odcinkach i łagodzenie kongestii spowodowanej przez samochody oraz transport publiczny a jej środki transportu uzupełniają system komunikacji miejskiej. Celem artykułu jest prezentacja wybranych innowacji mających zasadniczy wpływ na rozwój branży mikromobilności. Przy czym innowacje traktuje się jako zmiany, które coś ulepszają, dają nową jakość i przynoszą korzyści. Ze względu na złożoność zagadnienia i fakt, że mikromobilność, zarówno współdzielona jak i indywidualna, w strategii transportowej miast sama w sobie jest jeszcze innowacją podano tylko kilku wybranych przykładów, które przypisano do trzech grup tematycznych, a mianowicie infrastruktura i bezpieczeństwo, zarzadzanie usługą oraz środki transportu W pracy oparto się na publikacjach naukowych jak i informacjach i opracowaniach praktyków z branży. Całość zwieńczono podsumowaniem. Jako szczególny przykład posłużyły hulajnogi elektryczne. Słowa kluczowe: innowacje, mikromobilność, hulajnoga elektryczna, współdzielona mikromobilność
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Jakuszko, Wojciech, Marian Medwid, and Małgorzata Orczyk. "Examples of modeling of unconventional rail running gear system solutions." Rail Vehicles, no. 1 (February 3, 2021): 10–23. http://dx.doi.org/10.53502/rail-138497.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono różne rodzaje niekonwencjonalnych rozwiązań szynowych układów jezdnych na etapie koncepcji. Skoncentrowano się na dwóch rodzajach przeniesienia napędu z pojazdu bazowego na tor kolejowy, najprostszym gdy napęd przenoszony jest bezpośrednio na tor poprzez koło gumowe i bardziej skomplikowany, gdzie istnieje konieczność zastosowania napędu bębnowego. Z uwagi na różnorodność istniejących podwozi samochodów skupiono się na jednym typie podwozia samochodu ciężarowego. W artykule zaprezentowano wybrane wyniki prowadzonych analiz i symulacji modeli szynowych układów jezdnych, poprzedzonych szeregiem analiz projektowych w rożnej konfiguracji elementów konstrukcyjnych uwzględniających uwarunkowania w postaci podwozia samochodów ciężarowych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Kowalski, Józef. "Obszar gospodarstwa ekologicznego a liczba i moc mobilnych środków energetycznych." Roczniki Naukowe Ekonomii Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich 100, no. 1 (April 12, 2013): 220–26. http://dx.doi.org/10.22630/rnr.2013.100.1.20.

Full text
Abstract:
Celem opracowania jest określenie relacji pomiędzy wielkością gospodarstwa ekologicznego i jego strukturą użytkowania ziemi a liczbą mobilnych środków energetycznych oraz zainstalowaną w nich mocą. Badania przeprowadzono w piętnastu gospodarstwach ekologicznych. Będące na wyposażeniu badanych obiektów środki energetyczne w gospodarstwach najmniejszych to jedynie ciągniki małej mocy (głównie Ursus C330). Wraz ze wzrostem obszaru (grupy II i III) średnia liczba ciągników w gospodarstwie zwiększała się, podobnie jak ich klasa uciągu. Samochody dostawcze, mające duże znaczenie w uzyskiwaniu wyższych cen przy indywidualnej sprzedaży płodów i produktów rolnych, występowały tylko w gospodarstwach grup II i III. Moc zainstalowana w mobilnych środkach technicznych w przeliczeniu na hektar UR była nieznacznie zróżnicowana w zależności od obszaru gospodarstw i mieściła się w przedziale od 11,4 do 12,2 kW/ha. Jednak w odniesieniu do całego wyposażenia gospodarstwa w środki energetyczne wartość mocy w grupie II była około dwukrotnie, a w grupie III – czterokrotnie większa niż w grupie I.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Skupniewicz, Tristan. "The vehicle type approval framework regulation (2018/858): A post - Dieselgate paradigm shift for EU vehicle regulations or a missed opportunity?" Studenckie Prace Prawnicze, Administratywistyczne i Ekonomiczne 34 (February 17, 2021): 51–61. http://dx.doi.org/10.19195/1733-5779.34.4.

Full text
Abstract:
Skandal Dieselgate obnażył wszystkie niedoskonałości systemu homologacji pojazdów obowiązującego w Unii Europejskiej. Oprócz niedokładnych testów po stronie organów państw członkowskich i oszustw producentów problem tkwił w procedurach homologacji typu, które były nieprzejrzyste i stwarzały wiele możliwości, by nie egzekwować przepisów w interesie producentów pochodzących z państwa członkowskiego, którego organ badał zgodność pojazdów z przepisami. Nowe rozporządzenie ramowe w sprawie homologacji typu ma na celu rozwiązanie tych problemów poprzez wprowadzenie nadzoru Komisji, dodanie nadzoru rynkowego, przyznanie organom udzielającym homologacji typu większych kompetencji i koordynację działań państw członkowskich. Obszarem szczególnie rozbudowanym, a wcześniej niemal całkowicie pomijanym, są kontrole rzeczywistych pojazdów, których model został już homologowany, w celu sprawdzenia, czy rzeczywiste samochody wprowadzane na rynek rzeczywiście są zgodne z przepisami homologacyjnymi. Autor argumentuje, że rezygnacja z utworzenia unijnej agencji ds. homologacji typu pojazdów byłaby lepszym wyborem niż próba koordynacji i nadzoru tak wielu organów krajowych, a także dużo bardziej skutecznym w osiągnięciu jednolitego stosowania TAFR. Z tego powodu, pomimo usunięcia wszystkich głównych wad obecnego rozporządzenia, można je uznać za straconą szansę.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Zajfert, Michał. "A Study of the Efficiency of Regional Railway Services: The Case of Poland." Gospodarka Narodowa 316, no. 4 (December 29, 2023): 30–53. http://dx.doi.org/10.33119/gn/174499.

Full text
Abstract:
Kolejowe przewozy regionalne stanowią alternatywę dla transportu indywidualnego, przyczyniając się do obniżenia kosztów zewnętrznych generowanych przez samochody. Są one traktowane jako powszechnie dostępna usługa przewozowa o charakterze użyteczności publicznej (PSO). Często wskazywaną miarą efektywności ich organizacji jest wysokość rekompensaty oczekiwanej przez przewoźnika za wykonaną pracę eksploatacyjną (pockm). Tymczasem nie odzwierciedla ona rzeczywistej efektywności tych przewozów, ponieważ nie uwzględnia podstawowego celu angażowania środków publicznych. Nie jest nim przejazd pociągu jak najniższym kosztem, lecz dostarczenie poprzez ten przejazd możliwie wielu korzyści społeczeństwu, dla którego jest on uruchamiany. Przeprowadzona analiza wskazała na poważne trudności w określeniu oceny rzeczywistej efektywności realizacji usług kolejowych przewozów regionalnych. Oszacowany wynik finansowy osiągany przez ogólnopolską spółkę Przewozy Regionalne w poszczególnych województwach dowodzi istotnych dysproporcji. Podmiot ten zdaje się stosować skrośne dotowanie usług w celu czerpania ponadnormalnych zysków, obniżania swoich oczekiwań w obliczu potencjalnej konkurencji i sztucznej poprawy swojej efektywności w tych obszarach działalności, gdzie występuje rzeczywista konkurencja ofert. Obecna formuła organizacji kolejowych przewozów regionalnych utrudnia więc ocenę jej efektywności, a w konsekwencji optymalny pod względem ekonomicznym wybór przewoźnika. To z kolei umożliwia podmiotowi dominującemu na rynku wykorzystywanie swojej pozycji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Brdulak, Jacek, and Piotr Pawlak. "Elektromobilność czynnikiem zmian jakościowych polskiego transportu samochodowego." Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie 58, no. 1 (March 31, 2021): 31–42. http://dx.doi.org/10.33119/knop.2020.58.1.3.

Full text
Abstract:
Transport samochodowy odgrywa obecnie ważną rolę w rozwoju społeczno-gospodarczym kraju. Nie zmienia to faktu, iż należy przeciwdziałać kosztom zewnętrznym transportu samochodowego i brać pod uwagę tę gałąź transportu we wszelkich strategiach zrównoważonego rozwoju. Jedną z możliwości jest wdrożenie na szerszą skalę samochodów elektrycznych w całym parku samochodowym. Infrastruktura i flota pojazdów elektrycznych może być potencjalnym elementem polskiego rynku energii. W artykule przedstawiono aktualne trudności związane z upowszechnianiem elektromobilności transportu samochodowego, które wpływają na niewielką liczbę tego typu pojazdów na rynku. Niski udział samochodów elektrycznych wpływa z kolei na mniejsze możliwości ich wykorzystania jako elementu polskiego rynku energii, przynajmniej w perspektywie najbliższych kilku lat.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Łapińska, Zuzanna. "Praktyki badawcze słuchania radia w samochodach osobowych." Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis | Studia de Cultura 15, no. 1 (March 29, 2023): 97–112. http://dx.doi.org/10.24917/20837275.15.1.8.

Full text
Abstract:
Artykuł stanowi próbę pokazania praktyk słuchania radia przez kierowców samochodów osobowych. Zagadnienie to wydaje się szczególnie istotne, gdyż kolejny rok z rzędu samochód jest najpopularniejszym miejscem słuchania radia przez Polaków. Swoją pracę stworzyłam na podstawie badań własnych i prac takich badaczy jak Nick Couldry, Sarah Pink czy Michael Bull. Dzięki badaniu wyróżniłam dwa typy słuchaczy – aktywnych i pasywnych. Ponadto praca wskazuje nowe aspekty, które poza standardowymi (czas słuchania, udział w rynku reklamowym itd.) warto badać w kontekście radia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

PANASIUK, Jarosław, and Piotr PRUSACZYK. "Opracowanie interfejsu wymiany danych między użytkownikiem a samochodem." Problems of Mechatronics Armament Aviation Safety Engineering 9, no. 2 (June 30, 2018): 145–54. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0012.1108.

Full text
Abstract:
Artykuł przedstawia opracowanie interfejsu wymiany danych między użytkownikiem a samochodem. W efektem pracy powstało urządzenie pracujące w pojeździe autora, spełniające kilka określonych funkcji: Zdalne sterowanie obwodami oświetleniowymi, zdalny odczyt sygnałów pojazdu, zdalne sterowanie zamkiem centralnym. Interakcja z użytkownikiem następuje za pośrednictwem telefonu komórkowego. Do wymiany danych między smartfonem a urządzeniem pracującym w aucie, autor wykorzystał bezprzewodową technologię Bluetooth. Autor wskazuje że funkcjonalność tego systemu w dużej mierze zależała od pojazdu w którym został on zamontowany (rok produkcji 2003). Z pewnością lepsze efekty można by było uzyskać w nowszym samochodzie, wyposażonym w linie szeregowej wymiany danych CAN. W najnowszych samochodach, takie udogodnienia to niemal standard. Świat motoryzacji zmierza w kierunku stworzenia i wprowadzenia do sprzedaży w pełni autonomicznego samochodu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Janczewski, Jerzy. "Usługi motoryzacyjne w perspektywie elektromobilności i Internetu rzeczy." Przedsiębiorczość - Edukacja 14 (December 24, 2018): 205–20. http://dx.doi.org/10.24917/20833296.14.15.

Full text
Abstract:
Konieczność dbania o naturalne środowisko i coraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin powodują, że nieuniknione jest zastępowanie napędów spalinowych napędami elektrycznymi. Samochód nadal będzie stanowił główny środek zarówno transportu indywidualnego, jak i zbiorowego. Brakuje przesłanek wskazujących na to, że w najbliższej przyszłości może być wyeliminowany z użycia i zastąpiony przez inne środki, a jego eksploatacja, tak jak w wypadku każdej innej maszyny, będzie wymagała udziału zaplecza usługowego. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie na zmiany w usługach motoryzacyjnych, szczególnie w sektorze serwisowania i napraw samochodów, wynikające ze zbliżającej się elektromobilności, autonomizacji pojazdów i Internetu rzeczy. Aby zrealizować ten cel, scharakteryzowano koncepcję i założenia elektromobilności w Polsce oraz determinanty rozwoju tradycyjnych i elektrycznych pojazdów samochodowych, omówiono też zagadnienie Internetu rzeczy i autonomizacji pojazdów oraz przedstawiono przykładowe rozwiązania dla motoryzacji w przyszłości. W podsumowaniu zwrócono uwagę na czynniki stanowiące rezultat tych zmian, mające zasadniczy wpływ na sektor serwisowania, takie jak: pozyskiwanie nowej wiedzy i umiejętność korzystania z rosnącej liczby informacji, uzupełnianie i stałe aktualizowanie nowoczesnego sprzęt serwisowego, zmiany w procesach obsługi i naprawy pojazdów, diagnozowanie samochodów i aktualizowanie ich oprogramowania na odległość.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Jarno, Witold. "Służba samochodowa Wojska Polskiego w latach trzydziestych XX wieku." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Historica, no. 99 (December 30, 2017): 229–58. http://dx.doi.org/10.18778/0208-6050.99.12.

Full text
Abstract:
Artykuł omawia służbę samochodową w Wojsku Polskim w latach trzydziestych XX w. Zadaniem tej służby było przewożenie żołnierzy, wyposażenia, zaopatrzenia oraz rannych. Do realizacji tych zadań używano samochodów osobowych, ciężarowych, sanitarnych oraz pojazdów specjalnych. Polskie władze wojskowe miały świadomość, że jednym z głównych kierunków rozwoju polskiej armii było jej zmotoryzowanie i zastąpienie taborów konnych pojazdami mechanicznymi. Jednak służba samochodowa w Wojsku Polskim nie została należycie przygotowana do realizacji spoczywających na niej zadań. Było to spowodowane w głównej mierze słabością gospodarczą kraju, niskim poziomem zmotoryzowania kraju, słabo rozwiniętą siecią szos, niedostosowaniem dróg i mostów do transportu samochodowego, brakiem rozbudowanego zaplecza technicznego oraz ograniczeniami finansowymi polskiej armii. W konsekwencji transport samochodowy w polskim wojsku do września 1939 r. wciąż odgrywał niewielką rolę, a zasadnicze znaczenie miał transport konny oparty na powolnych kolumnach taborowych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Muszyńska, Elżbieta, and Elżbieta Tomaszewska-Taton. "Val d’Europe – miasto XXI wieku." MAZOWSZE Studia Regionalne 39, no. 39 (2021): 65–86. http://dx.doi.org/10.21858/msr.39.03.

Full text
Abstract:
Val d’Europe to nowe miasto powstałe w regionie paryskim, w wyniku partnerstwa publiczno-prywatnego, zawartego pomiędzy Państwem Francuskim a Euro Disney Associées w 1987 r. Miasto przewidziane docelowo na 60 000 mieszkańców, liczące aktualnie 35 000 mieszkańców, jest usytuowane jako ostatnie w czterdziestokilometrowym paśmie miasta liniowego Marne-la-Vallée, będącego satelitą Paryża. Miasto powstało jako zaplecze największego w Europie kompleksu turystycznego Euro Disney przyjmującego rocznie 15 000 000 gości, ale stopniowo stało się samowystarczalnym, wielofunkcyjnym organizmem. Od ponad 30 lat Val d’Europe rozwija się harmonijnie dzięki metodologii zaproponowanej przez Euro Disney, która świetnie wpisała się w metody pracy francuskiej Pracowni Planowania Przestrzennego, bogatej w 50-letnie doświadczenia w budowie miast satelitarnych wokół Paryża. Myślą przewodnią tej inwestycji była długoterminowa wizja stworzenia zrównoważonego obszaru, gdzie dynamika ekonomiczna idzie w parze, z jakością życia i szeroko rozumianą ekologią. Celem projektantów było stworzenie optymalnych warunków do życia, pracy i wypoczynku jego mieszkańców, dbałość o jakość przestrzeni publicznych, półprywatnych i terenów zielonych. W poszukiwaniu wizerunku Val d’Europe szukano inspiracji w historii urbanistyki i architektury europejskiej. Postanowiono wzorować się na tym, co Paryż i Europa stworzyły najlepszego w tej dziedzinie. Gabaryty budynków dostosowano do skali ludzkiej, powrócono do struktury zabudowy tradycyjnych miast, a wielkość dzielnic jest wyznaczana przez dostępność pieszego, czyli 15 minut marszu. Komunikacja piesza jest podstawą ruchu w mieście, natomiast samochody, dla których parkingi są zlokalizowane w podziemiach budynków są tolerowane, ale ich ruch jest ograniczony. W budowie miasta uczestniczyli urbaniści i architekci amerykańscy, belgijscy, luksemburscy, greccy, włoscy i francuscy. Wszystkie budynki zostały zrealizowane w wyniku ogłaszanych konkursów, a zapraszani architekci zaakceptowali realizację projektów w ramach tej samej kompozycji urbanistycznej, na wzór orkiestry, w której muzycy interpretują tę samą partyturę na różnych instrumentach. W języku francuskim istnieje popularne określenie agir de concert, czyli działać razem. Słowa kluczowe: planowanie przestrzenne, PPP (partnerstwo publiczno-prywatne), Euro Disney, region paryski, Val d’Europe, kompozycja urbanistyczna
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Wójtowicz, Mirosław. "Rola przemysłu samochodowego w industrializacji i motoryzacji Wenezueli." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 32, no. 2 (June 27, 2018): 83–104. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.322.6.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest określenie roli przemysłu samochodowego w procesie industrializacji oraz rozwoju motoryzacji w Wenezueli. Kraj ten dopiero na początku XX wieku wkroczył na drogę uprzemysłowienia, reinwestując część środków uzyskanych z eksportu ropy naftowej. Sektor naftowy stopniowo stał się głównym źródłem dochodów, które można było przeznaczyć na rozwój kraju oraz innych niż naftowa dziedzin gospodarki. Z drugiej strony nadmierna dominacja sektora naftowego okazała się szkodliwa dla rozwoju innych sektorów, a szczególnie przemysłu przetwórczego. Przemysł samochodowy, odnoszący początkowo sukcesy i notujący szybki wzrost produkcji, okazał się jednak w dłuższej perspektywie słabo zakorzeniony w krajowej gospodarce i uzależniony od importu. Niewielki lokalny rynek nie gwarantował stosunkowo licznej grupie firm, które zdecydowały się zainwestować w produkcję samochodów, osiągnięcia opłacalnej skali produkcji ani konkurencji na rynkach zagranicznych. W konsekwencji sektor motoryzacyjny jest stosunkowo niewielki, słabo zintegrowany z lokalnymi poddostawcami, silnie uzależniony od importu części i podzespołów, a w obliczu postępującej liberalizacji wymiany handlowej jego produkty są coraz mniej konkurencyjne w stosunku do importowanych pojazdów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Brukalski, Mateusz, Andrzej Wąsiewski, and Andrzej Reński. "Analysis of the influence of adhesion on limit forces transferred between wheels and road." Archives of Automotive Engineering – Archiwum Motoryzacji 80, no. 2 (June 29, 2018): 5–18. http://dx.doi.org/10.14669/am.vol80.art1.

Full text
Abstract:
Bezpieczeństwo czynne jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o rozwoju współczesnych samochodów. Obecne pojazdy są coraz bezpieczniejsze, ale także zapewniają coraz lepsze osiągi. Warunki drogowe występujące podczas jazdy są często różne i zmienne, podobnie jak zmieniać się może rozkład masy na osie pojazdu w zależności od rozłożenia ładunku. Typowy samochód osobowy ma cztery koła, za pomocą których przenoszone są na drogę siły wzdłużne i poprzeczne. W niniejszym artykule pokazano wpływ rodzaju nawierzchni i warunków atmosferycznych na graniczne siły na kołach pojazdu. Do tego celu wykorzystano metodę Dynamic Square Method (DSM). Pozwala ona na wyznaczenie maksymalnych sił wzdłużnych na kołach pojazdu dla danego przyspieszenia poprzecznego. Metoda DSM zapewnia uzyskanie charakterystyk w postaci izolinii o stałych wartościach przyspieszeń poprzecznych uzyskiwanych dla konkretnych wartości sił wzdłużnych na kołach jezdnych. Charakterystyki mieszczą się w polu ograniczonym czworokątem, od którego prawdopodobnie wywodzi się nazwa metody. Analizując uzyskane charakterystyki można określić, jaki wpływ na wartości sił wzdłużnych na kołach pojazdu ma zmiana wartości współczynnika przyczepności przylgowej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Wójtowicz, Mirosław. "Zmiany struktury przestrzennej przemysłu samochodowego Brazylii na przełomie XX i XXI wieku." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 27 (January 3, 2014): 38–56. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.27.2.

Full text
Abstract:
Przemysł samochodowy w Brazylii przeszedł w ostatnich dekadach głęboką transformację związaną z unowocześnieniem produkcji, podniesieniem efektywności oraz jakości produkowanych pojazdów. Procesy te zachodziły w sytuacji postępującej liberalizacji gospodarki, integracji regionalnej w obrębie Mercosur oraz globalizacji. Wysokie tempo wzrostu gospodarczego i stabilna sytuacja w kraju przyczyniły się do dynamicznego wzrostu zapotrzebowania na nowe pojazdy, za czym próbowały nadążyć miejscowe fabryki, notujące co roku nowe rekordy produkcji. Ten dynamiczny wzrost sprzedaży na krajowym rynku oraz w sąsiednich państwach skłonił międzynarodowe koncerny do dalszych inwestycji rozbudowujących moce produkcyjne brazylijskich fabryk motoryzacyjnych. Nowe inwestycje napływające do Brazylii diametralnie zmieniły przestrzenną strukturę przemysłu motoryzacyjnego. Na początku lat 90. XX wieku 75% produkcji samochodów pochodziło ze stanu São Paulo, natomiast w 2012 roku jego udział w tym przemyśle zmalał do 41,5%. Pojawiły się nowe centra produkcyjne w stanach: Parana, Bahía, Rio Grande do Sul czy Rio de Janeiro, a dalsze inwestycje w nowych lokalizacjach są w trakcie realizacji. Celem artykułu jest określenie zmian struktury przestrzennej przemysłu samochodowego w Brazylii w latach 1996–2011 oraz próba określenia, czy i gdzie powstały nowe skupienia tego przemysłu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Kempna-Pieniążek, Magdalena. "Terytorium rezu. Symbolika oraz kulturowe konteksty krajobrazu indiańskiego rezerwatu we współczesnym północnoamerykańskim kinie i komiksie." Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis | Studia de Cultura 9, no. 4 (June 29, 2018): 30–38. http://dx.doi.org/10.24917/20837275.9.4.3.

Full text
Abstract:
DOI 10.24917/20837275.9.4.3Ubogie domostwa, rozsiane po pustkowiu przyczepy zamieszkane przez zdegenerowanych ludzi, pokryte kurzem drogi, po których poruszają się zdezelowane samochody – pejzaż indiańskiego rezerwatu we współczesnej kulturze audiowizualnej naznaczony jest świadectwami upadku. Równocześnie jednak przestrzeń, w której tak wyraziście manifestują się liczne problemy społeczne, na czele z alkoholizmem oraz bezrobociem, stanowi część dyskursów dotyczących marginalizacji, nietolerancji, alienacji i społecznej stygmatyzacji. Filmowy i komiksowy pejzaż „rezu” stanowi krzywe zwierciadło oficjalnej amerykańskiej kultury, symbolizowanej przez Mount Rushmore, w której cieniu kryje się rezerwat plemienia Lakota w Pine Ridge. Analizując wybrane przykłady filmowe oraz komiksowe, autorka ukazuje różne aspekty symboliki i kulturowych kontekstów „rezu”. Z jednej strony – w filmach takich jak Skins Chrisa Eyre’a lub Za głosem serca Michaela Apteda oraz w komiksowej serii Skalp Jasona Aarona i R.M. Guéry – mamy do czynienia z wizją rezerwatu stanowiącego krajobraz nieomalże apokaliptyczny, utożsamiający ciemną stronę Ameryki; z drugiej – w realizacjach pokroju Sygnałów dymnych Eyre’a czy Piętna przodków Michaela Linna – rezerwat jawi się jako przestrzeń mityczna, obszar kontaktu ze wcześniejszymi pokoleniami.Rez territory. Symbols and cultural contexts of Indian reservation landscape in contemporary Northern American cinema and comic booksPoor houses, trailers scattered in wilderness, inhabited by degenerated people, dusty roads full of old cars – the landscape of Indian reservation in contemporary audiovisual culture is marked with symptoms of degradation. In the same time, places where social problems – especially alcoholism and unemployment – have been so vividly manifested, become a part of various discourses of marginalization, intolerance, alienation and social stigmatization. “Rez’s” landscape in film and comic books becomes a dark mirror for the official American culture symbolized by Mount Rushmore, in whose shadow lies the Lakota Pine Ridge reservation. In her analysis of selected films and comic books, theauthor shows different aspects of rez’s symbols and cultural contexts. In such films as Chris Eyre’s Skins or Michael Apted’s Thunderheart and Jason Aaron and R.M. Guéra’s comic book series Scalped, Indian reservation is shown almost as an apocalyptic territory and – in the same time – as a dark side of America. On the other hand, in Eyre’s Smoke Signals or Michael Linn’s Imprint, rez is a mythic place of cross-generation encounters.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Szwierz, Jacek, Piotr Matczak, Adam Dąbrowski, and Andrzej Wójtowicz. "Monitoring wizyjny i jego wpływ na straty spowodowane przestępczością. Przykłady z wybranych polskich miast." Studia z Polityki Publicznej, no. 1(25) (May 6, 2020): 51–69. http://dx.doi.org/10.33119/kszpp/2020.1.3.

Full text
Abstract:
W Polsce, podobnie jak w innych krajach, brakuje jednoznacznego i uzgodnionego wyjaśnienia przyczyn obniżenia poziomu przestępczości odnotowanego w ostatnich kilkunastu latach. W artykule analizowany jest wpływ systemów monitoringu wizyjnego na straty powodowane przez trzy kategorie przestępstw: (a) kradzież samochodu, kradzież z włamaniem do samochodu, kradzież z samochodu; (b) uszkodzenie samochodu; (c) rozbój. Aby odpowiedzieć na pytanie, czy instalowanie systemów monitoringu wizyjnego ma wpływ na bezpieczeństwo, badane są ekonomiczne skutki instalowania kamer w ośmiu polskich miastach, w których systemy monitoringu wizyjnego są dobrze rozwinięte (Gdańsk, Katowice, Kielce, Lublin, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław). Określenie wpływu instalacji kamer na zmniejszenie strat spowodowanych przestępczością pozwala ocenić przydatność kamer dla poprawy bezpieczeństwa publicznego.Analiza danych przeprowadzona na potrzeby artykułu częściowo potwierdza skuteczność monitoringu miejskiego w zakresie zmniejszania liczby przestępstw w badanych kategoriach. Warto zaznaczyć, że również inne czynniki mogą mieć na to wpływ. Monitoring miejski ma natomiast mniejsze oddziaływanie na straty spowodowane przestępczością. W związku z tym przy ocenie skuteczności monitoringu wizyjnego w obniżaniu poziomu przestępczości poleganie wyłącznie na kryterium liczby przestępstw jest niewystarczające.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Jusiuk, Paulina Agnieszka. "The role of the brand in identifying patterns of the consumer decision-making process on the example purchasing a passenger car." Journal of Modern Science 54, no. 5 (December 18, 2023): 596–617. http://dx.doi.org/10.13166/jms/176395.

Full text
Abstract:
Cel pracyWspółcześnie pięcioetapowy konsumencki proces decyzyjny kończy się na zakupie konkretnej marki produktu. Decydenci przy wyszukiwaniu informacji zazwyczaj mają określone kategorie, jakie podczas rozwiązywania danego problemu decyzyjnego przeszukują. Celem niniejszego opracowania jest sprawdzenie, czy marka produktu ma wpływ na zakres informacji niezbędnych do podjęcia decyzji o zakupie samochodu osobowego. W artykule skupiono się na sprezycowaniu miejsca decyzji w procesie zakupowym, a także uwzględnieniu pozycji marki.Materiał i metodyProcedura badawcza prowadzona była dwuetapowo. W pierwszym kroku zbadano stosunek respondentów względem procesu decyzyjnego, a następnie przy wykorzystaniu tablicy informacji przeprowadzono eksperyment skupiający się na wybraniu przez respondenta produktu. Następnie przy wykorzystaniu podstawowych analiz statystycznych, statystycznego testu nieparametrycznego Manna-Whitney’a, jak również analizy korelacji przeprowadzono wnioskowanie statystyczne.WynikiNa podstawie zrealizowanych analiz stwierdzono, że w przypadku konsumenckiego procesu decyzyjnego odnośnie zakupu samochodu marka jest informacją, po którą badany sięga w pierwszej kolejności. Ponadto konsumenci w celu zaspokojenia określonej potrzeby sięgają po marki dobrze im znane, a co z tym idzie – sprawdzone. Opracowany schemat postpowania konsumentów podczas wyboru samochodu zakłada, że kolejne informacje po jakie sięgają decydenci związane są z ponoszeniem kosztów.WnioskiW dobie panującej inflacji fakt ten nie jest zaskakujący, bowiem jednostki muszą bardzo uważnie i roztropnie gospodarować domowym budżetem. Fakt ponoszenia wysokich kosztów dodatkowych, przy jednoczesnej eksploracji nowej marki samochodu osobowego może doprowadzić do pewnego rodzaju frustracji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Fundowicz, Piotr. "Ślady hamowania a opóźnienie hamowania samochodu." Paragraf na Drodze, no. 1/2022 (August 30, 2022): 55–62. http://dx.doi.org/10.4467/15053520pnd.22.004.16240.

Full text
Abstract:
W artykule przeanalizowano proces hamowania samochodu z zablokowaniem kół przedniej lub tylnej osi. Wyznaczono zakres wartości, w którym mieści się opóźnienie pojazdu podczas hamowania z pozostawieniem śladów ogumienia na nawierzchni. Zaproponowano wprowadzenie współczynnika korekcyjnego, który uwzględnia możliwość niepełnego wykorzystania siły hamowania przez tylną lub przednią oś pojazdu. Braking traces vs. vehicle braking deceleration Vehicle braking process with the front or rear axle wheels locking was analysed. The range of vehicle deceleration during braking while leaving traces of the tires on the surface was specified. The introduction of a correction coefficient which takes account of the possibility of incomplete use of the braking force by the rear or front axle of the vehicle was proposed.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Gierczak-Korzeniowska, Beata. "Branża wypożyczalni samochodów w dobie pandemii COVID-19 – pragmatyzm w zarządzaniu." Nierówności Społeczne a Wzrost Gospodarczy, no. 73 (March 31, 2023): 152–65. http://dx.doi.org/10.15584/nsawg.2023.1.9.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest identyfikacja inicjatyw oraz rozwiązań stosowanych przez wypożyczalnie samochodów w czasie pandemii COVID-19. Prezentowane w tekście analizy dotyczą wyników badania przeprowadzonego w agencjach wynajmu samochodów zlokalizowanych w Porcie Lotniczym im. Václava Havla w Pradze. W części teoretycznej przeprowadzono kwerendę literatury, natomiast do opracowania części empirycznej wykorzystano kwestionariusz ankiety. Przeprowadzone badania pokazały, że wybuch pandemii COVID-19 w istotny sposób zahamował i ograniczył rozwój oraz funkcjonowanie branży wypożyczalni samochodów. W badanych agencjach odnotowano 50% spadek liczby zamówień. Straty doprowadziły do ograniczania kosztów, które przełożyły się na zwolnienia lub zmiany umów z pracownikami. Dokonano zbycia aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością firmy oraz podjęto współpracę z innymi podmiotami, aby zdywersyfikować źródła dochodu i potencjalnych klientów w czasie obostrzeń pandemicznych. Istotnej zmianie uległa także kategoria klienta wypożyczalni samochodów, a co za tym idzie, modele mobilności podróżnych korzystających z usług wypożyczalni samochodów. Pojawiły się wydatki na bezpieczeństwo i ochronę zdrowia pracowników i klientów, które stanowiły dodatkowe obciążenie dla przedsiębiorstw. Wyniki badań mogą stanowić źródło informacji dla agencji, które w przyszłości mogą być narażone na podobne i trudne sytuacje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

SIENKIEWICZ, Lukasz, Karol DULEBA, and Adrian CZYZ. "Szybkie ladowanie samochodu elektrycznego z elektrowni slonecznej." AUTOMATYKA, ELEKTRYKA, ZAKLOCENIA 9, no. 3 (33) 2018 (September 30, 2018): 64–72. http://dx.doi.org/10.17274/aez.2018.33.05.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Klimska, Agnieszka, and Marcin Klimski. "Eko – kultura jazdy samochodem." Studia Ecologiae et Bioethicae 7, no. 2 (December 31, 2009): 119–21. http://dx.doi.org/10.21697/seb.2009.7.2.10.

Full text
Abstract:
Artykuł porusz kwestię eco-drivingu - propozycji zmiany stylu prowadzenia samochodu na bardziej ekonomiczny i szanujący naturalne środowisko. Wskazano założenia, których przestrzeganie prowadzi do redukcji zużycia paliwa, a przez to do zmniejszenia kosztów i zachowania środowiska. Poprawa kultury jazdy dzieki idei eco-drivingu może być jedną z metod nieformalnej edukacji ekologicznej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Książek-Bryłowa, Władysława. "O dyskursie reklamowym samochodów." Roczniki Humanistyczne 63, no. 6 (2015): 167–79. http://dx.doi.org/10.18290/rh.2015.63.6-9.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Węgrowski, Kamil, and Tomasz Rokicki. "Organizacja procesu spedycji samochodów." Ekonomika i Organizacja Logistyki 2, no. 3 (October 28, 2017): 93–102. http://dx.doi.org/10.22630/eiol.2017.2.3.29.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Ślęzak, Anna. "Budowa akumulatorów samochodów elektrycznych." PRZEMYSŁ CHEMICZNY 1, no. 12 (December 5, 2019): 122–23. http://dx.doi.org/10.15199/62.2019.12.15.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Krysiński, Dawid. "Społeczna rola samochodu z perspektywy doświadczeń polskich kierowców." Ogrody Nauk i Sztuk 4, no. 4 (February 14, 2020): 405–13. http://dx.doi.org/10.15503/onis2014.405.413.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest ukazanie roli, jaką samochód odgrywa w życiu Polaków. W tekście opisano poprzednie badania o charakterze ilościowym, które prowadzono w Polsce pod kątem sprawdzenia, czy samochód może zostać zastąpiony innymi formami transportu. Autor argumentuje, że analizy te są niewystarczające i opisuje wyniki badań jakościowych, które ukazują dodatkowe znaczenia przypisywane motoryzacji. W tym świetle, samochód jawi się jako integralny element nowoczesności i ponowoczesności, a jego rola zdaje się być wieloaspektowa i stabilna.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Kochańczyk, Rafał, and Bartosz Maziarz. "Regionalna polityka bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie województwa opolskiego." PRZEGLĄD POLICYJNY 4, no. 144 (December 27, 2021): 105–20. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0015.6645.

Full text
Abstract:
Transport drogowy jest kluczowym czynnikiem mającym wpływ na funkcjonowanie wielu dziedzin. Województwo opolskie, mimo że jest najmniejsze spośród wszystkich 16 województw, na przestrzeni ostatnich 15 lat odnotowało dwukrotny wzrost liczby samochodów osobowych. Warto podkreślić, że najwięcej samochodów osobowych na 1000 mieszkańców zarejestrowanych jest w dwóch najmniejszych pod względem liczby mieszkańców powiatach. Oczywiste jest, że zwiększona liczba samochodów poruszających się po drogach ma wpływ na wzrost zagrożenia zdarzeniami drogowymi. Tym samym, aby przedsięwzięcia podejmowane w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym przyniosły pożądane efekty, nie mogą być zamknięte w ramy granic poszczególnych szczebli samorządów. Dlatego warto realizować te zadania na podstawie regionalnej polityki bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Bernasiewicz, Maciej. "O samochodowej stratyfikacji słów kilka. [Zbyszko Melosik: Samochód. Tożsamość, wolność i przestrzeń. UAM Wydawnictwo Naukowe, Poznań 2020, 194 s. https://doi.org/10.14746/amup.9788323238041. ISBN 978-83-232-3804-1 (druk), ISBN 978-83-232-3803 (e-book)]." Chowanna, no. 2(57) (December 14, 2021): 1–4. http://dx.doi.org/10.31261/chowanna.2021.57.06.

Full text
Abstract:
Autor tekstu recenzuje książkę uznanego i poczytnego badacza z zakresu studiów kulturowych. Kolejna publikacja Zbyszka Melosika z serii jego studiów nad kulturą popularną dotyczy tym razem samochodu – obiektu o wieloznacznym charakterze w kulturze Zachodu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

ŁUKJANOW, Sławomir. "Bezpieczeństwo użytkowania małych samochodów elektrycznych." PRZEGLĄD ELEKTROTECHNICZNY 1, no. 10 (October 1, 2020): 78–85. http://dx.doi.org/10.15199/48.2020.10.13.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Janczewski, Jerzy. "Serwisowanie samochodów w wymiarze elektromobilności." Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie 2, no. 27 (December 18, 2018): 163–72. http://dx.doi.org/10.25312/2391-5129.27/2018_12jj.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography