Contents
Academic literature on the topic 'Samoefikasnost nastavnika'
Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles
Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Samoefikasnost nastavnika.'
Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.
You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.
Journal articles on the topic "Samoefikasnost nastavnika"
Pađen, Helena, and Aleksandra Huić. "Medijacijski učinak samoefikasnosti u odnosu između znanja nastavnika o homoseksualnosti i pružanja podrške homoseksualnim učenicima." Psihologijske teme 30, no. 2 (July 15, 2021): 185–204. http://dx.doi.org/10.31820/pt.30.2.2.
Full textFazlagić, Anida, and Maida Kolić. "Self-efficacy of class teachers for inclusive education of children with disabilities." Naucne publikacije Drzavnog univerziteta u Novom Pazaru. Serija B, Drustvene & humanisticke nauke 1, no. 2 (2018): 153–64. http://dx.doi.org/10.5937/npdunp1802153f.
Full textFileš, Tea, and Nina Pavlin-Bernardić. "Stilovi humora sveučilišnih nastavnika kao prediktori evaluacije nastavnika i motivacijskih čimbenika u studenata." Odgojno-obrazovne teme 4, no. 1 (April 20, 2021): 41–64. http://dx.doi.org/10.53577/oot.4.1.3.
Full textLukić, Dragana. "Samoefikasnost u nastavi engleskog jezika." НАША ШКОЛА 1, no. 2 (June 2, 2020). http://dx.doi.org/10.7251/nsk1212007l.
Full textDissertations / Theses on the topic "Samoefikasnost nastavnika"
Stefan, Ninković. "Школско лидерство као детерминанта социјалног понашања ученика." Phd thesis, Univerzitet u Novom Sadu, Filozofski fakultet u Novom Sadu, 2016. http://www.cris.uns.ac.rs/record.jsf?recordId=102466&source=NDLTD&language=en.
Full textTema liderstva u obrazovanju je intenzivno proučavana iz različitih teorijskih i istraživačkih perspektiva. Za razliku od dosadašnjih studija čiji su ciljevi i rezultati bili posvećeni efektima školskog liderstva na obrazovna postignuća učenika, osnovna svrha ovog istraživanja bila je sticanje uvida u prirodu odnosa između transformacionog liderstva i socijalnog ponašanja učenika u obrazovnom kontekstu Republike Srbije. Referentni okvir rada čine socijalno-kognitivna teorija i socijalni konstruktivizam, dok je primenjen model transformacionog liderstva u školi koji podrazumeva četiri bazične komponente: kreiranje pravaca razvoja škole, razvijanje ljudi, redizajniranje organizacije i unapređenje nastave.U istraživanju je učestvovalo 120 nastavnika i 641 učenika iz sedam srednjih škola na teritoriji opština Novi Sad i Šabac. U istraživanju su korišćeni sledeći instrumenti: Upitnik za procenu transformacionog liderstva, Skala samoefikasnosti i Skala opažene kolektivne efikasnosti nastavnika koji su adaptirani i prevedeni na srpski jezik, kao i Skala socijalnog ponašanja učenika kreirana za potrebe ovog istraživanja.Rezultati istraživanja ukazuju da postoji pozitivna povezanost između transformacionog liderstva i kolektivne efikasnosti nastavnika, kao i između samoefikasnosti i kolektivne efikasnosti nastavnika. Kao važan nalaz ove studije može se izdvojiti onaj kojim se konstatuje da učenici u školama u kojima je transformaciono liderstvo prisutnije u manjoj meri ispoljavaju probleme u ponašanju. Dobijeno je da postoji negativna povezanost između samoefikasnosti nastavnika u održavanju discipline, s jedne strane, i problema u ponašanju učenika, s druge strane. Ustanovljeno je da slabo izraženo transformaciono liderstvo u školi, u uslovima nerazvijene opažene kolektivne efikasnosti nastavnika, predviđa veću učestalost problema u ponašanju učenika. Konačno, zaključuje se da postoji značajan moderatorski efekat samoefikasnosti na odnos kolektivne efikasnosti nastavnika i izraženosti problema u ponašanju učenika.Realizovano istraživanje je prvo istraživanje u ovoj oblasti u Srbiji i kao takvo ono može imati značajne implikacije na buduća istraživanja i školsku praksu. Razvijanje transformacionog liderstva i kolektivne efikasnosti nastavnika omogućilo bi unapređenje kvaliteta nastave i samim tim uticanje na socijalno ponašanje učenika. Ovaj zaključak sugeriše potrebu za kvalitetnim obrazovanjem direktora i drugih lidera u školama. Ograničenja istraživanja se tiču, pre svega, strukture uzorka, kao i činjenice da su sve varijable merene putem samoizveštavanja ispitanika. Takođe, istraživanjima longitudinalnog karaktera omogućilo bi se identifikovanje promena u odnosima ispitivanih varijabli tokom vremena.