Academic literature on the topic 'Sociální skupiny'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Sociální skupiny.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Sociální skupiny"

1

Hejnal, Ondřej. "„Naše ruiny jsou našim domovem“: Bezdomovci, domov a sociální organizace." Sociální studia / Social Studies 11, no. 4 (October 21, 2014): 33–49. http://dx.doi.org/10.5817/soc2014-4-33.

Full text
Abstract:
Cílem studie je navázat na současný stav bádání o vztahu bezdomovectví a představy domova v České republice. Na základě svého více než tříletého etnografického výzkumu bezdomovců v lokalitě středně velkého města (zahrnující aktivní zúčastněné pozorování a polostrukturované rozhovory s bezdomovci) a dílčích aspektů sociální struktury/organizace bezdomovecké skupiny popisuji (a) aktérskou definici domova; (b) nutné prvky emické definice domova; (c) opuštěnou budovu (emicky nazývanou Hilton), z níž někteří obyvatelé deklarovali, že ji považují za domov, a (d) vybrané mechanismy sociální organizace bezdomovecké skupiny. Základními pozicemi sociální struktury jsou submisivní solitéři, agresivní solitéři, submisivní skupinky a dominantní skupinky. Aktérská definice zahrnuje sociální vazby, pocit bezpečí, fyzické dispozice obydlí a jeho vybavenost. Sociální organizace odkazuje k utváření sociálních vazeb (sdílení, darování, půjčování), sociální hierarchizaci (trestání za neoplácení daru a nesplácení půjček, sklon k použití násilí) a morální ekonomii (od sdílení k okrádání). Specifická konfigurace těchto aspektů vytváří potenciál pro vnímání určitého místa coby domova. Tento interpretační rámec vysvětluje, proč někteří bezdomovci mají domov, a zároveň poodkrývá praxe, které se spolupodílí na produkci jeho absence.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Young, Iris Marion. "Serialita genderu: úvahy nad ženami jako sociálním kolektivem." Sociální studia / Social Studies 5, no. 1 (February 2, 2008): 121–42. http://dx.doi.org/10.5817/soc2008-1-121.

Full text
Abstract:
Tento článek rozvíjí nový teoretický přístup k genderu jako k sociální kolektivitě. Je zaměřen na nedostatky v konceptualizacích genderu v důsledku poststrukturalistických kritik esencialistických pohledů na gender. Snaží se vyhnout esencialismu, aniž by přitom přehlížel skutečnost, že gender je sociálně strukturovanou charakteristikou. Inspirován Sartrem navrhuje koncept seriality a jeho odlišení od konceptu sociální skupiny, a tím posun od zjednodušujícího pojetí genderu jako individuální identity směrem ke komplexnímu pochopení sociálních základů ženství.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Růžička, Michal. "Geografie sociální exkluze." Sociální studia / Social Studies 3, no. 2 (July 19, 2006): 117–32. http://dx.doi.org/10.5817/soc2006-2-117.

Full text
Abstract:
Sociální vyloučení jako forma a projev meziskupinových vztahů je nepozorovaným, ale zdánlivě neoddělitelným aspektem sociálního života v moderních městech. Proces socio-prostorové exkluze se dotýká lidí, kteří jsou pojímáni jako členové "odlišné" etnické skupiny. Lidé "odlišné etnicity", či Romové v socio-kulturním kontextu českých měst, jsou koncentrováni a odděleni v prostorově vyloučených místech. Tento proces se odehrává na lokální úrovni převážně skrze proces přidělování "sociálního bydlení". Lidé definovaní jako "odlišní" jsou umisťováni do míst, která zaujímají v prostorové imaginaci dané vylučující společnosti speciální pozici. Tato "jiná místa" nabývají podoby vězení, psychiatrických léčeben nebo, jako v tomto případě, městských ghett. Autor chápe vznik městských ghett v českých městech jako výsledek sociální a prostorové kontroly dominantního kulturního řádu prostřednictvím vylučování "jiných". "Jiný" či Rom v socio-kulturním prostředí českých měst obvykle zaujímá (nebo je umisťován) "jiná místa" v sociální a prostorové imaginaci exkludující společnosti. Tento proces exkluze nicméně není nazírán jako nevyhnutelný a dle autorova názoru jej lze regulovat inkluzivnějším a citlivějším urbánním plánováním a prostorovým managementem.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Mannheim, Karl. "Problém generací." Sociální studia / Social Studies 4, no. 1-2 (March 24, 2007): 11–44. http://dx.doi.org/10.5817/soc2007-1-2-11.

Full text
Abstract:
Mannheimův text představuje konceptuální model analýzy generačního fenoménu. Podle autora neutváří historickou generaci pouze blízkost dat narození. Formování historických generací (se specifickým generačním vědomím) je výsledkem průsečíku tří sociálních charakteristik: životního cyklu či věku, prostorového umístění a historického zasazení. Autor upozorňuje, že sociolog sehrává důležitou roli při analýze problému generací. V textu představuje dvě dominantní tradice formulující generační problematiku: pozitivistickou a romanticko–historickou. Opakovaně zdůrazňuje, že generace je mnohem více než pouhá skupina lidí narozených v blízkém časovém intervalu. Důkladně rozlišuje mezi generační lokací (jedinci narození ve stejné historickém a kulturním výseku), generací aktuální (jedinci zažívající stejné konkrétní historické problémy) a generačními jednotkami (skupiny v rámci aktuální generace, vnímající společnou zkušenost specifickými způsoby). Mannheim upozorňuje na význam sociálních a kulturních elementů v životě člověka při vysvětlování role generací v dějinách. Porozumění generačnímu fenoménu je klíčovým pro jakékoliv hlubší porozumění rychlosti sociální změny.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Pavelková, Jaroslava. "People in Need: Characterization of Phenomenon." Anthropologia integra 3, no. 1 (January 1, 2012): 31–37. http://dx.doi.org/10.5817/ai2012-1-31.

Full text
Abstract:
Příspěvek je věnován problematice bezdomovců a žebráků. Podává základní informace o této sociální kategorii lidí zjevně chudých, žijících na okraji majoritní společnosti a vyznačujících se svým specifickým způsobem života. Jen dobře informovaný člověk je schopný pochopit složitou problematiku vzájemné tolerance a rovnosti všech lidí bez biologických a kulturních rozdílů (projevy rasismu, náboženské nesnášenlivosti, xenofobie a intolerance), včetně nezbytné péče o zdravotně postižené a sociálně znevýhodněné skupiny obyvatelstva. Povinností každého jedince, který chce žít v humánní společnosti, je snažit se svým způsobem a možností pomáhat znevýhodněným spoluobčanům v jejich životě, k možnosti navrácení do stylu života majoritní společnosti. Nutností je i šíření empatie k těmto skupinám lidí, kteří se ne vlastní vinou často dostanou do těžké životní situace. Každý z nás si musí být vědom toho, že hranice mezi úspěchem, životním naplněním či nezdarem je křehká.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Kresa, Jiří. "Zastánce jako klíčový hráč v eliminaci šikany." Pedagogická orientace 29, no. 2 (June 30, 2019): 129–48. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2019-2-129.

Full text
Abstract:
Příspěvek se věnuje sociální roli zastánce jako „klíčového hráče“ v elimi-naci šikany. Cílem příspěvku je na základě kvalitativního výzkumu co nejdetailněji zachytit charakterové vlastnosti a přepokládané vlivy prostředí zastánců v šikaně. Jde především o vlastnosti související s prosocialitou a situační vlivy, které spoluur-čují míru „odvahy zastat se“. Výběrovým souborem kvalitativního výzkumu byly tři skupiny respondentů. První skupinou byli žáci a žákyně v rané adolescenci ve věku 11–13 let (5 respondentů). Nominace zastánců vycházela ze dvou hlavních kritérií definice šikany. Zastánce byl definován jako osoba, jež se zastává těch, kterým ně-kdo ubližuje a nemohou/neumí se bránit. Kvalitativní studie sledovala, jak percipují zastánci své projevy spojené se zastáváním se viktimizovaných spolužáků a se zasta-vováním šikany. Další skupinou respondentů byli rodiče zastánců (11 respondentů) a třetí skupinou potom třídní učitelé zastánců (12 respondentů). Výzkumným zámě-rem bylo zjistit, jak vnímají rodiče své děti v roli zastánce z hlediska jejich prosoci-ality a sociálních vztahů (uvnitř rodiny, s vrstevníky). Důležitým zjištěním také bylo, jak konkrétní projevy pomoci a zastávání se druhých vnímají třídní učitelé zastánců. Po prostudování dat se ukázala jako vhodná aplikace analytické metody tematické analýzy. Výsledky naznačují, že zastánci v šikaně se snaží aktivně spoluvytvářet po-zitivní klima třídy. Většinou jsou k tomu vybaveni i řadou nezbytných osobnostních charakteristik a dovedností. Těmto žákům se také dostává všemožné podpory z širo-ké sociální sítě, ve které se pohybují (např. od rodičů a učitelů).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Tichá, Jindra. "V odrazu našich vzpomínek. Rodinná amatérská fotografie jako nástroj paměti." Sociální studia / Social Studies 7, no. 1 (January 8, 2010): 89–100. http://dx.doi.org/10.5817/soc2010-1-89.

Full text
Abstract:
Sepětí fotografického obrazu se zobrazovanou skutečností se s nástupem digitalizace stalo hojně diskutovaným tématem. Rodinná amatérská fotografie jako sociální entita je především ovlivňována rolí, kterou zaujímá v rámci rodinného života. Jako nástroj kolektivní paměti rodiny slouží obvykle k upevňování této sociální skupiny. Za účelem prozkoumání fotografické manipulace s realitou je nutné zohlednit povahu fotografického média jako reprodukční techniky. Prostřednictvím dokumentování rodinných rituálů se praktika fotografování podílí na vytváření historie rodiny jejíma vlastníma očima.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Císař, Ondřej. "Mezi Prahou a Bruselem: nevládní organizace, sociální hnutí a zájmové skupiny na cestě do Brusela." Sociální studia / Social Studies 1, no. 1 (January 1, 2004): 109–20. http://dx.doi.org/10.5817/soc2004-1-109.

Full text
Abstract:
Cílem tohoto článku je posouzení očekávaných důsledků vstupu České republiky do Evropské unie. Pozornost se soustředí na účinky vstupu českých politických aktérů (sociální hnutí, nevládní organizace a zájmové skupiny). Článek vychází ze studií o dopadu mezinárodních institucí na ne-státní politické aktéry. Na základě dostupných výzkumů konstatuje, že vstup do EU nepřinese úplnou europeizaci české politiky. To ovšem současně neznamená, že daný vstup nebude mít žádný vliv. Spíše se dá očekávat zesílení interakce mezi českými politickými aktéry a EU. V závěru článek navrhuje teoretický rámec pro studium těchto interakcí.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Špaček, Ondřej. "Sport pro všechny? Sociální nerovnosti a sportovní aktivity." Sociální studia / Social Studies 8, no. 1 (January 10, 2011): 53–78. http://dx.doi.org/10.5817/soc2011-1-53.

Full text
Abstract:
Projevy sociálních nerovností ve sportování patří mezi klíčová témata sociologie sportu. U nás se jim ale zatím dostalo pouze nepatrné pozornosti. Pohled české sociologie na sport je nejčastěji implicitně zprostředkován skrz strukturně funkcionalistické paradigma, které zdůrazňuje především integrační a socializační aspekty sportu. Odlišná teoretická zarámování přitom říkají, že sociální nerovnosti se ve sportu mohou nejen projevovat, ale sport také může být součástí mechanismů reprodukce nerovností. Tento příspěvek se pokouší sledovat rozdíly ve sportování české populace s ohledem na základní sociodemografické dimenze, s důrazem na význam sociálního statusu a genderu. Několik analýz, které se na tyto otázky zaměřilo, přitom ukázalo na propastné rozdíly ve sportování různých skupin české populace. Česká odnož mezinárodního hnutí „Sport pro všechny“ tuto problematiku prakticky nereflektuje a možné sociální nerovnosti ve sportování a potažmo i v podpoře sportovních činností přechází. Závažnost tohoto problému umocňuje i to, že kromě sociálních nerovností může sport napomáhat i vytváření nerovnosti ve zdravotním stavu, a tím být jedním ze stěžejních mechanismů, kterým se vytváří zdravotní rozdíly mezi sociálními vrstvami. Pro širší posouzení stavu nerovností v české populaci je diferenciace sportovních aktivit v českém prostředí srovnána na základě mezinárodních šetření se stavem ve vybraných zemích EU.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Unger, Josef, Milada Hylmarová, Martin Mazáč, Miroslav Šenkýř, and Miroslav Králík. "Člověk a artefakt. Téma archeologické antropologie." Anthropologia integra 5, no. 1 (January 1, 2014): 7–20. http://dx.doi.org/10.5817/ai2014-1-7.

Full text
Abstract:
Artefakty vytvořené člověkem jsou na jedné straně kulturně univerzální, neboť představují vylepšené prostředky pro naplňování evolučně starých biologických funkcí (získávání potravy, hájení teritoria, prezentace sociálního statusu, reprodukce a organizace života sociální skupiny). Na straně druhé se kultury v jejich detailních formách velmi liší díky rozdílům v technologiích, náboženství, symbolice, módě, aj. Jedním z témat archeologické antropologie je vztah člověka a artefaktu, který lze vyjádřit trojstrannou interakcí artefaktu, člověka a účelu. Artefakt je podřízen dostupnosti (přírodní prostředí) a vlastnostem použité suroviny, současně však bezprostředně odráží vlastnosti člověka (resp. společnosti), který ho používá (tělesné rozměry, věk, pohlaví, zdravotní stav, časové možnosti, technologickou úroveň, materiální zdroje, tradice), zároveň musí v požadované míře respektovat účel, pro který byl vyroben, resp. ke kterému se užívá (pracovní/utilitární funkce, móda, symbolika, náboženství aj.). Každý konkrétní artefakt nezbytně zahrnuje všechny tyto tři komponenty, jejich vzájemný vztah však není triviální. Na příkladu několika artefaktů z archeologických nálezů (opevnění římského krátkodobého tábora, náramek v době římské a stěhování národů, bota a ostruha, hradba a sekera v 9. století, prsten ve starší době bronzové) jsme se pokusili demonstrovat určitou autonomii uvedených tří rovin a současně jejich specifické interakce. Interpretace role každého konkrétního archeologického artefaktu v životě tehdejšího člověka/společnosti by měla zohledňovat všechny zmíněné roviny.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Sociální skupiny"

1

Kalousová, Klára. "Skupiny obyvatelstva ohrožené sociální exklusí v ČR." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2006. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-70.

Full text
Abstract:
Práce analyzuje jednotlivé skupiny obyvatel v ČR, které jsou nejvíce ohroženy sociální exklusí. Mezi tyto skupiny patří hlavně senioři, Romové, zdravotně postižení, neúplné rodiny, migranti atd. Práce obsahuje i opatření, která by mohla vést ke zlepšení stávající situace. Obecně k nim patří vzdělání a zaměstnanost. Zvláštní kapitola je pak věnována Romům, jelikož se jedná o dlouhodobě ohroženou skupinu obyvatel, jejichž situace se neustále zhoršuje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Nováková, Lenka. "Možnosti rozvoje sociální ekonomiky a sociálního podnikání." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2010. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-150280.

Full text
Abstract:
Diploma thesis focuses on the social economy and social entrepreneurship. Its aim is to identify possible directions of further development of the social economy in the Czech Republic. The starting point for this work is the assumption that successful development of social entrepreneurship is dependent on access to financial resources, a good legislative definition and availability of the necessary information. The operational objective is to analyze the range of financial instruments available to social enterprises. The work is divided into several parts. The first chapter summarizes the historical development of the social economy in Western European countries and subsequently in the Czech Republic. The next chapter presents the approaches to the concept of social economy from the perspective of several European institutions. The chapter is also a case of good practice from Italy. The following chapter, in which are presented the main theoretical approaches to the social economy in the Czech Republic. In the analytical part of the work are first defined problem areas of social entrepreneurship, it is also stated range of financial instruments available to social enterprises and subsequently defined possible directions of further development of the social economy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Šámalová, Zuzana. "Začleňování jedince do sociální skupiny v různých životních situacích ve vybraném regionu." Master's thesis, Česká zemědělská univerzita v Praze, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-262957.

Full text
Abstract:
This thesis deals with the issue of integration of individuals into a social group in different life situations in the Pilsen region. Primarily it focuses to forms of assistance which are provided by the region to the children leaving the Halfway house or the children home established by the Pilsen region. The thesis analyzes public opinions on the issue of integration of the children from the children home into society and finds out their own positions of adolescents, executives and employees of social facilities. It also analyzes the issue within the development of the Pilsen region. The objective is to propose ways to integrate individuals without a family into the social groups in different life situations in the Pilsen region. The theoretical part deals with the period of socialization of a child and the absence of a family as the main factor of socialization. It describes a system of constitutional education in the Czech Republic, the lives of children in the Halfway house and programs on the issues of leaving the children home. The field research is performed with a purpose of achieving objectives, sub-objectives work and then interpret their results. The results obtained and subsequent recommendation are summarized for the establishing institution children home (thus Pilsen Region) in the conclusion of this work. To achieve the main objective is proposed the way to integrate individuals into the social groups in the form of new work position social guide.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Talašová, Kateřina. "Sociální podnikání v ČR." Master's thesis, Česká zemědělská univerzita v Praze, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-259773.

Full text
Abstract:
This master thesis deals with the social entrepreneurship in the Czech Republic. There is theoretical basis of the topic followed by practical section that is categorized into several chapters which correspond to general goals of the thesis. First part inquires into description of the current situation regarding social entrepreneurship in the Czech market setting. The following section has aim to describe real operation of the social enterprises in Prague and Central Bohemia Region. The characterization that has arisen is based on the summarization of eight interviews made with social entrepreneurs or social managers. There is the other section containing the proposal of crucial steps to be taken in terms of improving position of the social enterprises on the Czech market. The base for making these suggestions is data from the interviews as well as data captured by the questionnaire addressed to general public. The social entrepreneurship was examined through both qualitative and quantitative research methods because of reaching an objective of capturing wide range of data from both sides of the market i.e. public (costumers) and social entrepreneurs.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Veselá, Hana. "Psychologické a sociální aspekty nezaměstnanosti." Master's thesis, Česká zemědělská univerzita v Praze, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-259502.

Full text
Abstract:
Diploma thesis deals with problematic of unemployment, mainly with its psychological and social aspects. Unemployment became a common element of modern capitalist society. Impacts of unemployment are not only economical, but mainly psychological and social. There is an importance of work for human defined in this thesis and also difference between work and employment explained. The theoretical part of this thesis also deals with definition of unemployment and its basic types and vulnerable groups. Equivalently there are mentioned impacts of unemployment in the psychological, the social and the healthcare levels. Attention is also put on impact of social support, state policy of employment and on development of unemployment in the Czech Republic, in the European Union and in the Vysočina Region, where the research took place. Empirical part offers subjective opinions of unemployed and employed persons collected in realised interviews based on in-depth interviews technique. The main goal is to find out how these persons perceive the problematic of unemployment. Information collected in this survey were compared with data from academic titles of literature. Finally there are possible starting-points to smoothen impacts of unemployment suggested.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Bittnerová, Jana. "Ekonomické a sociální dopady rozvoje zaměstnanosti v Ústeckém kraji." Master's thesis, Česká zemědělská univerzita v Praze, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-260012.

Full text
Abstract:
This thesis Economic and social impacts of employment growth in the Ústí region will focus on the issue of unemployment, which is a problem affecting the life and character throughout the region. The thesis will consists of two main parts, theoretical and practical. In the theoretical part, the work will be focused to the characterization and description of the main terms associated with unemployment, the labor market or instruments of active and passive policy of unemployment reduction. In the practical part, attention will be paid to the characteristics of the Ústí region, focusing on economic, geographic or social terms. Further writes through the use of time series of employment and unemployment in the Ústí region. Also presented graphically, for example, the unemployment rate, unemployment in terms of education levels, unemployment on the basis of gender or whether they are more at risk of unemployment men or women. Inside the private research will be the prediction of graduates registered at labour offices in the Ústí region, which will be subsequently formulated the basic causes of this situation and will propose a solution that could help the graduates in the easier application at the labour market.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Vodsloň, Ondřej. "Vliv referenčních skupin na spotřební chování studentů gymnázií." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-3391.

Full text
Abstract:
Práce pojednává o vlivu referenčních skupin a aplikaci marketingových technik na ovlivňování spotřebního chování gymnaziálních studentů. Práce se snaží nalézt odpověď na otázku, zda existuje rozdíl v působení referenčních skupin na spotřební chování studentů státních a soukromých gymnázií v Praze. V rámci práce jsou nastíněny nejvhodnější marketingové techniky pro efektivní působení na cílovou skupinu gymnazistů. Součástí práce je analýza dvou dotazníkových výzkumů, a jedné provedené focus group.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Leznarová, Linda. "SOCIÁLNÍ EKONOMIKA V ČESKÉ REPUBLICE, JEJÍ KOŘENY A DALŠÍ MOŽNÝ VÝVOJ." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-73494.

Full text
Abstract:
The Diploma thesis examines social economy area, social entrepreneurship in particular, with focus on integration of disadvantaged groups on Czech Republic labor market. The main objective of the thesis is to identify strengths and weaknesses of the social entrepreneurship and work integration concept with emphasis on legislation, financing and historical and cultural influence as well as suitability of the environment for further progress. Particular attention is given to evaluation of purposiveness of creating work opportunities for disadvantaged groups by social enterprise. The thesis also examines social entrepreneurship environment in selected European countries to find inspiration for improvement or to identify areas to be aware of and avoid them. The analytical part of the theses is focused on Czech Republic, using information data gathered form subject matter experts, or based on information provided by social enterprise representatives. The thesis is concluded with a SWOT analysis delivering complex overview of Czech social enterprise and its prospective opportunities or potential impediments.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Grigarová, Pavla. "Vliv internetu a sociálních sítí na spotřební chování." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2010. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-73294.

Full text
Abstract:
Methods used in the thesis include online polling and personal interviews with experts. The goal was to theoretically cover the area of internet marketing and analyze own conducted research. Research has revealed that the internet had the biggest influence on the phases of assessing the options, buying and searching for information of the last purchases of the respondents. The categories which were mostly affected by the internet were electronics and tourism services. With the increasing price of goods the influence of the internet was also growing. The most important internet marketing tools were web sites, search engines and search tools to compare prices. Concerning the social networks, their influence on consumer decision-making was only marginal. The work includes a comparison of theoretical knowledge with research and expert opinions as well.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Lapáčková, Barbora. "Postavení rizikové skupiny osob se zdravotním postižením na trhu práci v Karlovarském kraji v letech 2000-2015." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-207065.

Full text
Abstract:
This dissertation examines engagement of people with disabilities in the Czech labor market over the course of last fifteen years, period between 2000 and 2015, focusing on the Karlovy Vary region. In the first section, author briefly introduces current state of Czech social policy together with related issues, which encompass unemployment, legal stance and characteristics of disabled people within national and international settings. The broader conceptualisation is subsequently illustrated by concrete examples of disabled people support, which is currently offered in the Czech Republic according to statistical data. Furthermore, author also considers case of specific situation in the Karlovy Vary region. Second part of the research presents an analysis of respondents involved in social policy and their opinions and personal experiences in the region. In particular, local labor market, employment policy and related topics relating to advantages and disadvantages with recent changes. In conclusion, author summarises main facts and research results.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Sociální skupiny"

1

Nové šance a rizika: Flexibilita práce, marginalizace a soukromý život u vybraných povolání a sociálních skupin. Praha: Sociologický ústav Akademie věd ČR, 2008.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Marek, Jakoubek, and Budilová Lenka, eds. Cikánské skupiny a jejich sociální organizace. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Book chapters on the topic "Sociální skupiny"

1

Voľanská, Ľubica. "Organizačná antropológia ako metóda pri výskume nehmotného kultúrneho dedičstva?" In Nové prístupy v etnológii a sociálnej antropológii na Slovensku. Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, VEDA, vydavateľstvo SAV, 2020. http://dx.doi.org/10.31577/2019.9788022417891.70-106.

Full text
Abstract:
Kapitola Ľubice Voľanskej Organizačná antropológia ako metóda pri výskume nehmotného kultúrneho dedičstva? sa venuje otázke, či je antropológia organizácií viac ako metóda, alebo skôr ide o využitie etnografie v rámci výskumu organizácií, ktorá zažíva boom v posledných rokoch. V organizáciách rovnako existujú skupiny, ktoré si vytvárajú vlastnú kultúru, tá je však podobná kultúram väčšieho celku, ktorého sú súčasťou (v prípade firmy súčasťou firemnej kultúry) a jej význam môže v niektorých situáciách prevažovať nad inými charakteristikami jednotlivých členov či skupín. Aplikovaný prístup sa sústredí na možné riešenia zistených problémov súvisiacich najmä s komunikáciou medzi jednotlivými skupinami. Vo svojej kapitole Voľanská rozoberá rôzne výzvy, ktoré výskum v organizáciách prináša pre bádateľov a bádateľky: okrem vzťahov medzi členmi organizácie samotnými a ich okolím ide aj o ich expertné postavenie v danej oblasti, synchrónnosť udalostí odohrávajúcich sa v organizácii na rôznych miestach a v neposlednom rade aj o vzťahy medzi výskumníkmi či výskumníčkami a ich partnermi a partnerkami vo výskume. Výziev a špecifík je, pochopiteľne, viac, napríklad aj ideologické alebo finančné záujmy organizácií súvisiace s ochranou zdrojov a konkurenciou medzi organizáciami, ktoré musia bádatelia v teréne rovnako rešpektovať. Kapitola sa navyše zamýšľa nad tým, ako výskum organizácie či inštitúcie môže prispieť k diskusii o tradičnej ľudovej kultúre či nehmotnom kultúrnom dedičstve ako predmete etnologického bádania. Chápanie toho, čo patrí a čo nepatrí do oblasti nehmotného kultúrneho dedičstva, je totiž podmienené lokálnymi tradíciami vedeckého i spoločenského nazerania na problematiku a rovnako podlieha vývoju. Svoj výskum preto Voľanská vníma ako príspevok k diskusii o charaktere nazerania na nehmotné kultúrne dedičstvo na Slovensku a k snahe rozšíriť jeho chápanie v súvislosti s moderným obsahom termínu. Vo svojej kapitole totiž, využívajúc prístupy antropológie organizácií, analyzuje Národný žrebčín v Topoľčiankach ako sociálny priestor, v ktorom po niekoľko generácií prebieha medzigeneračná transmisia chovateľských, športových i výcvikových praktík, ale i od chovu neoddeliteľných prvkov agrárnej kultúry. Sociálny priestor žrebčína ponúka zároveň možnosti výskumu verbálnych prejavov, interpretačného umenia, zvykov a rituálov či tradičného remesla.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Sociální skupiny"

1

Novotná, Eliška, and Jiří Vopátek. "Podmínky a šance sociální koheze v místní akční skupině." In 17. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. 17th International Colloquium on Regional sciences. Brno: Masaryk University Press, 2014. http://dx.doi.org/10.5817/cz.muni.p210-6840-2014-69.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography