Academic literature on the topic 'System polityczny Stanów Zjednoczonych'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'System polityczny Stanów Zjednoczonych.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "System polityczny Stanów Zjednoczonych"

1

Engelking, Wojciech. "Recepcja myśli Carla Schmitta w USA po 1945 r." Czasopismo Prawno-Historyczne 71, no. 1 (September 25, 2019): 187–214. http://dx.doi.org/10.14746/cph.2019.1.8.

Full text
Abstract:
Wielu badaczy wskazuje na schmittiańskie inspiracje we współczesnej polityce Stanów Zjednoczonych. Jest to o tyle paradoksalne, że sam Carl Schmitt uznawał USA za państwo, którego system polityczny nie jest najlepiej przygotowany na przyjęcie filozofii decyzjonistycznej, pierwsze prace na jej temat w Stanach Zjednoczonych, również nie były zbyt życzliwe. W artykule omówiono, używając teorii wędrujących konceptów autorstwa niderlandzkiej badaczki Mieke Bal, w jaki sposób idee Carla Schmitta trafiły do USA. Wskazano na przeniesienie ich na grunt amerykański przez Hansa Morgenthau (który zastosował teorię Schmitta do stosunków międzynarodowych), Leo Straussa (który dokonał translacji jego politycznej teologii na polityczną filozofię) i myślicieli lewicowych skupionych wokół pisma „Telos”, którzy przeczytali Schmitta wbrew Schmittowi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Bolesta, Andrzej. "Polityczne uwarunkowania wschodnioazjatyckiego modelu rozwoju: ustrój, instytucje i warunki zewnętrzne." Przegląd Politologiczny, no. 1 (March 15, 2020): 63–75. http://dx.doi.org/10.14746/pp.2020.25.1.5.

Full text
Abstract:
Artykuł analizuje polityczne uwarunkowania wschodnioazjatyckiego modelu rozwoju, skupiając się na ustroju politycznym, instytucjach oraz warunkach zewnętrznych. Model ów odpowiada za spektakularne osiągnięcia rozwojowe niektórych państw Azji Wschodniej i opiera się na koncepcji państwa rozwojowego, którego głównym celem jest nadrabianie zaległości rozwojowych wobec państw wysoko rozwiniętych. Analiza ma za zadanie odpowiedzenie na pytanie dotyczące preferowanego typu ustroju politycznego dla realizacji celów państwa rozwojowego, określenie kluczowych dla jego funkcjonowania instytucji oraz opisanie specyficznych zewnętrznych warunków politycznych. W toku analizy stwierdzono, iż koncepcję można wprowadzić zarówno w państwach o ustroju demokratycznym, jak i autorytarnym. Państwo autorytarne może posiadać lepsze środowisko polityczne dla celów państwa rozwojowego, niemniej jednak sam system polityczny ma znaczenie drugorzędne. Kluczowe są natomiast odpowiednie i dobrze funkcjonujące instytucje, takie jak prawa własności i umiejętność korygowania nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynku. Państwo rozwojowe jest państwem silnym, zdolnym do zmobilizowania społeczeństwa i sektora biznesowego na rzecz celów rozwojowych. Jego pozycja jest częściowo wynikiem uwarunkowań zewnętrznych. Historyczne państwa rozwojowe powstały w okresie zimnej wojny, a sytuacja międzynarodowa ułatwiała mobilizację społeczeństwa i zapewniała wsparcie polityczne i gospodarcze Stanów Zjednoczonych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Czaputowicz, Jacek. "Labirynty konceptualizowania Unii Europejskiej i suwerenności jej państw członkowskich." Studia z Polityki Publicznej, no. 3(7) (June 1, 2015): 9–31. http://dx.doi.org/10.33119/kszpp.2015.3.1.

Full text
Abstract:
Autor przedstawia i podsumowuje główne teorie opisujące specyfikę Unii Europejskiej jako organizmu wewnętrznie złożonego, który ma cechy zarówno organizacji międzynarodowej, konfederacji, jak i federacji. Wielu badaczy porównuje proces tworzenia UE do procesu powstawania państwa, ale niektórzy porównują Unię do Stanów Zjednoczonych. Jeszcze inni badacze twierdzą, że struktura UE z jej wielopoziomowym systemem rządów przypomina neośredniowieczne imperium. Występują w niej zachodzące na siebie systemy władzy i obszary lojalności. Autor wskazuje także, że strukturalnie funkcjonowanie UE można zobrazować za pomocą modelu wielopoziomowego zarządzania (multilevel governance). W tym modelu Unię Europejską można uznać za system polityczny sui generis; nie jest więc ona analogiczna do państwa narodowego, lecz traktowana jak system zarządzania bez formalnego rządu.Pojęcie to odnosi się do wzrostu współzależności w sferze ponadnarodowej. W drugiej części tekstu autor analizuje problematykę suwerenności państw i samej Unii. Dokonuje przeglądu stanowisk, które w różny sposób oceniają poziom wpływu, jaki proces europeizacji wywiera na politykę wewnętrzną państw.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Baranowska, Marta. "Noam Chomsky o systemie władzy w Stanach Zjednoczonych, czyli amerykański sen o demokracji." Studia nad Autorytaryzmem i Totalitaryzmem 42, no. 4 (September 21, 2021): 403–21. http://dx.doi.org/10.19195/2300-7249.42.4.19.

Full text
Abstract:
Celem badawczym artykułu jest analiza poglądów Noama Chomsky’ego dotyczących ustroju Stanów Zjednoczonych, które zawarł w książce Requiem dla amerykańskiego snu. 10 zasad koncentracji bogactwa i władzy. Pytania badawcze dotyczą roli prawa pozytywnego w relacjach władzy: czy wyznacza ono faktyczną strukturę władzy, czyli uprawnienia poszczególnych instytucji, czy też jest tylko formą kamuflującą rzeczywistość? Innymi słowy, czy system prawny, a przede wszystkim Konstytucja, jest filarem czy też fasadą struktur władzy? Metodami badawczymi są metoda analizy treści tekstu zawierającego poglądy polityczne dotyczące struktur władzy autorstwa Chomsky’ego oraz analiza systemowa (makrosystemowa). Zdaniem Chomsky’ego mamy do czynienia z koncentracją bogactwa i władzy w rękach niewielkiej grupy najbogatszych. Jego poglądy wpisują się w nurt ideowy amerykańskiej Nowej Lewicy. Chomsky starał się opisać współczesny system władzy i negatywne konsekwencje tego stanu rzeczy. Jednocześnie podkreślał, że poprzednie pokolenia wywalczyły całkiem sporą sferę wolności dla społeczeństwa, dzięki czemu ma ono wyjątkową możliwość, by zmienić istniejący stan rzeczy. W celu dotarcia do jak największej liczby czytelników Chomsky swoje poglądy przedstawił prostym językiem i wypunktował faktyczne zasady funkcjonowania struktur władzy w Stanach Zjednoczonych. Pokazał, w jaki sposób przejmują oni efektywnie kontrolę nad społeczeństwem i politykami. Wnioski, jakie można wyprowadzić z jego rozważań, są takie, że w obecnym stanie rzeczy mamy do czynienia z hipokryzją systemu polegającą na dysonansie między zapisami Konstytucji i systemem prawa ustanawiającym system demokracji przedstawicielskiej a rzeczywistością polityczną. Chomsky podkreślał, że amerykański sen o demokracji się nie ziścił, bo większość społeczeństwa nie ma żadnego wpływu na faktyczne decyzje polityków. Oznacza to, że system władzy nie gwarantuje realizacji wprost zapisanych zasad prawa, ponieważ jego interpretacja i stosowanie są zależne od interesów podmiotów faktycznie dzierżących władzę, której źródłem jest wyłącznie bogactwo. Chomsky jest jednym z przedstawicieli Nowej Lewicy, według której istniejące struktury władzy należy określić mianem „państwa korporacyjnego”, a jego znamienną cechą jest totalitaryzm, oparty nie na brutalnej przemocy, lecz na „represji psychicznej” godzącej w indywidualność ludzi. Celem Chomsky’ego jest demaskacja faktycznych struktur władzy, ponieważ uważał, że świadomi tych mechanizmów obywatele dzięki wolności zrzeszania się i wolności słowa są w stanie zmienić ten stan rzeczy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Machaj, Łukasz. "Między sankcjonowaniem kryminalizacji aktów homoseksualnych a konstytucjonalizacją małżeństw osób tej samej płci — przyczynek do rozważań o roli Sądu Najwyższego w Stanach Zjednoczonych." Studenckie Prace Prawnicze, Administratywistyczne i Ekonomiczne 28 (September 26, 2019): 377–96. http://dx.doi.org/10.19195/1733-5779.28.27.

Full text
Abstract:
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odgrywa fundamentalną rolę w amerykańskim porządku ustrojowym, a formułowane przezeń rozstrzygnięcia wywierają ogromny wpływ na prawne, polityczne, społeczne i ekonomiczne oblicze USA. Jednym z najważniejszych punktów spornych w dyskursie aksjologiczno-prawnym w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich dekad była kwestia konstytucyjnego prawa/roszczenia osób o orientacji homoseksualnej do równego traktowania. Artykuł analizuje w tym kontekście trzy orzeczenia SN, to jest Bowers vs. Hardwick uprawomocnienie penalizacji konsensualnej aktywności seksualnej, Lawrence vs. Texas refutacja poprzedniego rozstrzygnięcia oraz Obergefell vs. Hodges konstytucjonalizacja prawa osób tej samej płci do zawierania związków małżeńskich. Autor formułuje zarazem — na podstawie powyższej analizy — generalne hipotezy dotyczące związku pomiędzy rzeczywistością społeczną czy też polityczną a interpretacjami ustaw zasadniczych werbalizowanymi przez sądy konstytucyjne. Between criminalization of homosexual activity and constitutionalization of same-sex marriage — some remarks on the role of the Supreme Court in the United StatesThe Supreme Court of the United States plays a fundamental role in the American political system; its decisions exert a crucial influence on the legal, political, social and economic reality in the United States. One of the most important and contentious points in the legal and axiological discourse in the United States for the past three decades has been the question of the constitutional right/claim of homosexuals to equal treatment and equal protection of laws. The article analyzes in this context three landmark cases, i.e. Bowers v. Hardwick the legitimization of the penalization of consensual sexual activity with respect to homosexuals, Lawrence v. Texas the abolition of the previous decision and Obergefell v. Hodges the constitutionalization of the right to same-sex marraiges. The article formulates — on the basis of this analysis — certain general hypotheses regarding the relations between the social and political reality and interpretations of constitutions issues by constitutional courts.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Lib, Waldemar. "System edukacyjny Stanów Zjednoczonych – charakterystyka ogólna." Edukacja – Technika – Informatyka 25, no. 3 (2018): 65–72. http://dx.doi.org/10.15584/eti.2018.3.7.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Pawlikowicz, Leszek, and Robert Zapart. "Znaczenie Europy Środkowo-Wschodniej w zimnowojennych koncepcjach polskiego wychodźstwa na tle potencjału wielkich mocarstw." Studia Polonijne 41 (November 27, 2020): 299–318. http://dx.doi.org/10.18290/sp2041-16.

Full text
Abstract:
Kluczowe dla podjętych rozważań naukowych pozostawało pytanie o niezależność Europy Środkowo-Wschodniej z perspektywy posiadanego przez nią potencjału gospodarczo-militarnego w kontekście oczekiwań środowisk emigracyjnych związanych ze zmianami politycznymi w regionie w następstwie ewentualnego wybuchu III wojny światowej w połowie XX wieku. W świetle przywołanych przez autorów artykułu danych z różnych obszarów badawczych, małe i średnie narody tej części Starego Kontynentu nie miały ówcześnie poważnych przesłanek do obrony swojej niezależności na podstawie narodowych sił zbrojnych, gdyż ich potencjał wojenny nie pozwalał na wymaganą postępem technologicznym (broń nuklearna) ich rozbudowę i utrzymywanie na nowoczesnym poziomie, w odróżnieniu od dwóch wielkich mocarstw, Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego i związanych z nimi państw. Gwarancji podmiotowości musiałyby zatem poszukiwać w przyszłości w rozwiązaniach politycznych, w tym przede wszystkim partnerstwie z silniejszym podmiotem podzielającym ich wizję wolności, integracji oraz systemu zbiorowego bezpieczeństwa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Łuszczyński, Artur. "Wolność w myśleniu Tomasza G. Masaryka." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio G (Ius) 66, no. 1 (July 17, 2019): 269. http://dx.doi.org/10.17951/g.2019.66.1.269-281.

Full text
Abstract:
<p>W artykule przeprowadzono analizę paradoksów dotyczących pojęcia wolności, występujących w filozofii politycznej Tomasza G. Masaryka. Czeski prezydent i mąż stanu stał się symbolem nie tylko dla swoich rodaków, ale też uosabiał demokratyczny ideał dla obywateli wielu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Jednakże jego „demokratyzm” nosił bardzo szczególne znamiona, przez co łatwo o błędy w interpretacji głoszonych przez niego idei. Masaryk wyrażał przekonanie o powinności ścisłego powiązania wolnego wyboru z rozumowo rozpoznanym dobrem, co przenosiło środek ciężkości w definiowaniu systemu demokratycznego z liberalizmu na etykę.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kwiatkowski, Wojciech. "PIERWSZY BANK STANÓW ZJEDNOCZONYCH JAKO PIERWOWZÓR SYSTEMU REZERWY FEDERALNEJ." Zeszyty Prawnicze 9, no. 1 (June 25, 2017): 171. http://dx.doi.org/10.21697/zp.2009.9.1.07.

Full text
Abstract:
First Bank of the United States as a Prototype for the Federal Reserve SystemSummaryThe article describes the history of the First Bank of the United Statesfirst banking- institution, that was charted in XVII-th century North America as an effect of a cooperation of two federal bodies – Congress and the President. Although, the federal government possessed only 20 %, of the shares with federal licences it could conduct its activity on territory of the whole country. Moreover – the Bank is now referred to as the first central bank in the United States because of its national scope and services rendered to the federal government. The Bank helped the government to obtain emergency loans, facilitated the payment of taxes, and served as the receiver and disburser of the public funds. In addition, it issued bank notes and made them fully redeemable in coin. During a 20-years period the Bank achieved a commercial success and maintained a financial stability. However, in 1811 Congress did not renew the charter because the Bank’s constitutionality was questioned.Alexander Hamilton (the first U.S. Secretary of the Treasury), who was [the followerof creation of the bank, already in 1790 assumed that the federal government had the power to charter banks because the Constitution granted the government the right to establish institutions necessary for its operations. Addifferent viewpoint was presented by Thomas Jefferson who favored a more decentralized government and believed that only the states could charter banks under the Constitution. Furthermore – because the Constitution did not expressly grant the power to Congress, he reasoned that federally chartered banks were unconstitutional. Finally in 1819, as a far-reaching decision, the Supreme Court Chief Justice John Marshall followed Hamilton’s reasoning and ruled in case McCulloch vs Maryland that the Second Bank of the United States was constitutional. For U.S. federal government this decision of the Supreme Court was very important about 200 years later – in 1913, when president Wilson, many politicians’ and main U.S. bankers decided to create the Federal Reserve System.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Cuda, Anna. "Nowe technologie w systemie ochrony zdrowia na przykładzie Stanów Zjednoczonych i Polski." Ekonomia 24, no. 4 (February 15, 2019): 83–92. http://dx.doi.org/10.19195/2084-4093.24.4.6.

Full text
Abstract:
New technologies in healthcare systems based on the examples of the US and PolandThe main purpose of this paper is to present the level of new technologies implementation in the healthcare systems in US and Poland. New technologies play a crucial role in everyday life, including healthcare. Medical documentation and easy access to potentially life-changing or lifesaving information are extremely important for all the stakeholders in the healthcare system — its preparation, archiving and effective use in real time upon request may be supported by advanced systems. IT systems may improve security, medical services quality and efficiency of medical treatment, regardless of the type of healthcare system — private in the US and public in Poland. The results of surveys conducted by the American Society of Health-System Pharmacists and the Polish Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia [Center of Healthcare Information Systems] have been used in this paper.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "System polityczny Stanów Zjednoczonych"

1

Golka, Bartłomiej. System medialny Stanów Zjednoczonych. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2004.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Kowalik, Paweł. Pionowa i pozioma nierównowaga finansowa: Oraz system jej wyrównywania w państwie federalnym na przykładzie Niemiec i Stanów Zjednoczonych = Vertical and horizontal financial imbalance, and the system of its equalization in a federal state on the example of Germany and the United States. Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 2013.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography