To see the other types of publications on this topic, follow the link: Szachy.

Journal articles on the topic 'Szachy'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Szachy.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Kowalczyk, Dariusz. "KOŚCIÓŁ NA ZACHODZIE A SZACHY, CZYLI SACRUM I PROFANUM W GRZE KRÓLEWSKIEJ." Forum Teologiczne 18 (October 12, 2017): 33–47. http://dx.doi.org/10.31648/ft.1666.

Full text
Abstract:
Gry są elementem kultury, a zarazem jednym z jej źródeł. Wśród gier szczególne miejsce zajmują szachy, zwane grą królewską. Ich długa historia splotła się z historią Kościoła zachodniego, szczególnie w okresie od XI do XVI w. Z jednej strony nie brakuje kościelnych orzeczeń potępiających grę w szachy, jako że łączyła się ona niekiedy z hazardem, a ponadto zabierała czas, odwodząc od obowiązków. Z drugiej strony duchowni, w tym biskupi i papieże, z pasją w szachy grywali, widząc w nich nie tylko szlachetną rozrywkę, ale także metaforę losu jednostek i społecznego ładu. W XI w. kardynał Piotr Damiani surowo ocenił grę w szachy w liście do papieża Aleksandra II. Potępiali spędzanie czasu na grach, w tym na grze w szachy, wybitni kaznodzieje, jak Bernardyn ze Sieny i Hieronim Savonarola. W tym samym jednak okresie powstało wiele moralitetów szachowych, w których królewska gra została uznana za godną poważnych filozoficzno-teologicznych rozważań. Dziełem, które zdobyło największy rozgłos, był traktat De ludo scachorum, autorstwa włoskiego dominikanina Jakuba Cessolisa (zm. ok. 1322). Można przyjąć, że ostateczna rehabilitacja szachów nastąpiła za pontyfikatu papieża Leona X, który sam był zapalonym szachistą. Teresa z Avila, ogłoszona patronką szachistów, w Drodze doskonałości robi analogie pomiędzy grą w szachy a życiem duchowym. Także dziś, choć szachy się „zsekularyzowały” (profanum), bywają one punktem wyjścia do rozważań o człowieku i Bogu (sacrum).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Mac, Małgorzata. "Szachy – poszukiwanie drogi w dorosłe życie." Edukacja – Technika – Informatyka 23, no. 1 (2018): 271–76. http://dx.doi.org/10.15584/eti.2018.1.36.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Stempień, Jakub Ryszard. "Dysfunkcjonalizm metodologiczny – nowa propozycja analityczna w socjologii sportu i jej zastosowanie na przykładzie szachów." Przegląd Socjologii Jakościowej 16, no. 1 (2020): 162–85. http://dx.doi.org/10.18778/1733-8069.16.1.10.

Full text
Abstract:
W artykule podejmowany jest problem operacjonalizacji definicji sportu, formułowanych na gruncie tak zwanego podejścia kontekstualnego i ustrukturyzowanego kontekstualizmu (typolo­gia P. Nosala). Problematyczna jest bowiem kwestia, jak badać (kluczowe w tych definicjach) społeczne definiowanie danej praktyki jako sportowej. Zaproponowane autorskie rozwiązanie – nazywane dysfunkcjonalizmem metodologicznym – zakłada, że obserwowane w przypadku sportu negatywne zjawiska (dysfunkcje) mogą być traktowane jako wskaźniki określonego stanu świadomości społecznej. W analizie uwzględnia się pięć dysfunkcji, przyjmując Mertonowskie rozumienie tego terminu (z uszczegółowieniami Z. Bizonia i M. Sokołowskiej). Są to: doping, korupcja, polityzacja, komercjalizacja i mediatyzacja. Zaproponowane podejście jest następnie, w drugiej części artykułu, testowane w praktyce na przykładzie szachów. Wykorzystuje się tu definicję sportu zaproponowaną przez R. Giulianottiego. Zebrany materiał pokazuje, że w przypadku szachów można zaobserwować wiele z negatywnych zjawisk, które są „ciemnymi stronami” sportu w ogóle. Biorąc pod uwagę spełnienie wszystkich kryteriów definicyjnych Giulianottiego i potwierdzenie występowania typowo sportowych dysfunkcji, można – na gruncie dysfunkcjonalizmu metodologicznego – przyjąć, że obecnie szachy należy uznawać za sport.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Bakota, Daniel. "Szachy w województwie częstochowskim w latach 1975–1998." Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Kultura Fizyczna 15, no. 2 (2016): 77–88. http://dx.doi.org/10.16926/kf.2016.15.13.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Barylewska-Szymańska, Ewa. "Bursztynowy „skarb” wdowy Christiny Dentler. Przyczynek do historii gdańskiej kultury materialnej w drugiej połowie XVIII wieku." Kwartalnik Historii Kultury Materialnej 69, no. 3 (2021): 397–407. http://dx.doi.org/10.23858/khkm69.2021.3.008.

Full text
Abstract:
Zachowane do dziś przedmioty, które zostały wykonane z bursztynu w Gdańsku w drugiej połowie XVIII w., są nieliczne. Niewiele też wiadomo na temat bursztynników w tym czasie i ich sytuacji materialnej. Dlatego też cenne są informacje archiwalne na temat dobytku i bursztynowych wyrobów należących do wdowy po mistrzu bursztynniku, Johannie Ernście Dentlerze, na podstawie inwentarza z 1777 r. Dane te, uzupełnione o wiadomości na temat innych „rzeczy bursztynowych” znajdujących się w gdańskich domach, ukazują zainteresowanie ówczesnych mieszkańców miasta takimi wytworami. Okazałe sprzęty, jak kabinety, szkatuły i ramy luster, nabywali przede wszystkim koneserzy. Natomiast drobne wyroby: szachy, kasetki, szczotki do ubrań z bursztynowymi oprawami, gałki lasek, przybory do pisania, częściej trafiały do domów przeciętnych gdańszczan.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Kalendovsky, Jan, and Tomasz Lissowski. "Henryk Kahane – zapomniany mistrz szachowy." Przegląd Archiwalno-Historyczny 2 (2015): 75–93. http://dx.doi.org/10.4467/2391-890xpah.15.005.14879.

Full text
Abstract:
Tekst przedstawia karierę szachisty Henryka Kahane. Henryk (Hersz Tsalel) Kahane urodził się w Tomaszowie Rawskim (Mazowieckim) w 1906 roku i uczył się grać w szachy w swoim rodzinnym mieście. Później studiował chemię na Politechnice w Brnie w latach 1927-1931. Reprezentując żydowski klub Makkabi Brno, Kahane został mistrzem Głównego Związku Czechosłowackich Szachistów (ÚJČŠ) w roku 1929 na turnieju rozgrywanym w Brnie, a w roku 1931 został szachowym mistrzem Brna. Po powrocie do Polski Kahane był członkiem Łódzkiego Towarzystwa Zwolenników Gry Szachowej. Brał udział w Szachowych Mistrzostwach Łodzi (4 miejsce w 1932 roku, 3 miejsce w 1934), był także członkiem zespołu Łodzi na Mistrzostwa Polski w szachach w 1934 r. W 1935 r. wyemigrował do Rumunii, później (1940), poprzez Bułgarię i Turcję do Palestyny. W Izraelu Henryk Kahane mieszkał w mieście Ramat Gan (Dystrykt Tel Awiw), gdzie założył fabrykę chemiczną, której był dyrektorem. Nie wiadomo, czy w Izraelu grał w szachy i nieznana jest data jego śmierci. Henryk Kahane – a forgotten chess master The article presents the career of a chess player, Henryk Kahane. Henryk (Hersz Tsalel) Kahane was born in Tomaszów Rawski (Tomaszów Mazowiecki) in 1906 and learned to play chess in his home town. Later, in the years 1927–1931, he studied chemistry at the Brno Polytechnic. Representing the Jewish club of Maccabi Brno Kahane became a chess master of ÚJČŠ (i.e. the Main Society of Czecho-Slovakian Chess Players) in 19129 in Brno. In 1931 he was a chess master of Brno. After he had returned to Poland, Kahane became a member of the Chess Enthusiasts Association in Łódź. He took part in the Łódź Chess Competition (4th place in 1932, 3rd place in 1934). He was also a member of the Łódź team in the Polish Chess Competition in 1934. In 1935, he emigrated to Romania, and later, in 1940, to Palestine (through Bulgaria and Turkey). In Israel, Kahane lived in Ramat Gan (Tel Aviv District) where he set up a chemical factory. He was the director of the company. Whether he played chess in Israel remains unknown. It is also unknown when he died.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Nałęcz, Hanna, Anna Ostrowska-Tryzno, and Anna Pawlikowska-Piechotka. "Place zabaw w mieście – dla wszystkich a nie tylko dla dzieci." Mazowsze Studia Regionalne 2020, no. 32 (2020): 35–64. http://dx.doi.org/10.21858/msr.32.02.

Full text
Abstract:
Podczas gdy w przeszłości place zabaw były zazwyczaj przeznaczone tylko dla dzieci, dziś możemy obserwować więcej miejsc publicznych, terenów sportu i wypoczynku przeznaczonych dla wszystkich grup wiekowych, w tym osób dorosłych i w wieku podeszłym. Tradycyjne place zabaw wyposażone są w sprzęt rekreacyjny adresowany do użytkowników najmłodszych: huśtawki, zjeżdżalnie i karuzele, natomiast place zabaw o charakterze uniwersalnym mają również wyposażenie atrakcyjne dla osób dorosłych, takie jak boisko do koszykówki czy szachy. Te udogodnienia pozwalają rodzinom spędzać czas wspólnie, rozwijać koordynację fizyczną, siłę, elastyczność poczucia własnej wartości i umiejętności społeczne, a także zapewnić rekreację i przyjemność. Na podstawie publicznych placów zabaw mieszczących się w Warszawie autorzy próbowali odpowiedzieć na następujące pytania: które urządzenia pomagają pobudzać i rozwijać umiejętności społeczne, umysłowe i fizyczne oraz jakie są najczęstsze sugestie użytkowników w sprawie zmian i ulepszeń? Z wykorzystaniem badania terenowego (obserwacje uczestników, wywiady strukturalne i semistrukturalne) określono wiele czynników subiektywnych i obiektywnych, które mogłyby określić potencjał „inkluzyjnego terenu rekreacji”. Wyróżniono silne i słabe punkty placów zabaw (dostępność, lokalizację, atrakcyjność urządzeń, ich poziom bezpieczeństwa), a także oceniono relacje między zestawem urządzeń a płcią, grupą wiekową, stymulacją fizyczną i psychiczną – za pomocą przyjętych kryteriów. Uniwersalne, zintegrowane place zabaw (dla zróżnicowanych grup wiekowych) powinny być dostępne dla wszystkich członków społeczności, w tym seniorów i osób niepełnosprawnych. Aby to osiągnąć, należy przestrzegać podstawowych zasad: dostępności, infrastruktury przeznaczonej dla użytkowników o różnych możliwościach fizycznych i wieku, dostosowanych do oczekiwań i zainteresowań społeczności lokalnej. Jak się okazuje, inspirujące i ekscytujące urządzenia, atrakcyjnie urządzony i dostępny teren sportu i rekreacji jest ważny, aby zachęcić do codziennej aktywności fizycznej, ma znaczenie integrujące i pomaga w zacieśnianiu więzi społecznych. Artykuł powstał na podstawie materiału badań w ramach projektu statutowego ds. -300 AWF zrealizowanego w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, dzięki dotacji grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Fischer, Iwona. "Maria Kasperska-Szach (1944–2021)." Krakowski Rocznik Archiwalny 27 (2021): 169–74. http://dx.doi.org/10.4467/12332135kra.21.005.14684.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Szacki, Jerzy. "Jerzy Szacki." Etyka 38 (December 1, 2005): 101–3. http://dx.doi.org/10.14394/etyka.833.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Lech-Kirstein, Danuta. "Śląskie nazwy geograficzne motywowane nazwami kolorów." Onomastica 65, no. 1 (2021): 177–91. http://dx.doi.org/10.17651/onomast.65.1.11.

Full text
Abstract:
Przedmiotem artykułu są nazwy geograficzne Śląska z elementem kolorystycznym. Analizie zostały poddane polskie i niemieckie nazwy odapelatywne obiektów zamieszkanych i niezamieszkanych, a także oronimy i hydronimy. Użyty w tytule termin element kolorystyczny rozumiany jest szeroko jako każdy element nazywający kolor, pochodzący od nazwy koloru czy uruchamiający asocjacje z nazwą koloru. W części analitycznej opisane są poszczególne nazwy kolorów będące podstawami nazw własnych wraz z ich znaczeniami, konotacjami i prototypami. Następnie przedstawione są nazwy geograficzne, w których określenia kolorów są elementami zestawień, zrostów i złożeń, a także podstawami nazw derywowanych. W celu uwypuklenia pewnych zjawisk wzięto też pod uwagę nazwy spolszczone i przejściowe. Poza podstawowymi kolorami określającymi Śląsk (takimi jak: czarny, zielony, biały, czerwony) bazami nazw własnych mogą być barwy niepodstawowe, jak złoty, srebrny, miedziany, rudy a także rzadsze: purpurowy, krasny, krwawy, lazurowy, szary, siwy czy szady. Analiza pozwala wyciągnąć wnioski, że elementy kolorystyczne są ważnymi określeniami właściwościowymi: nie tylko ukazują rzeczywistą paletę barw, lecz także zachowują obraz ukształtowania powierzchni, hydrografię i naturalne cechy krajobrazu wraz z występującymi na tym terenie minerałami, kruszcami i glebami, a także mogą być nośnikami wartościowania i emocji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Oczko, Anna. "Romańskość w słowiańskiej szacie." Kultura Słowian Rocznik Komisji Kultury Słowian PAU 15 (December 2019): 155–69. http://dx.doi.org/10.4467/25439561ksr.19.005.11307.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Szalay, Adalberto Ríos. "Fotógrafo Adalberto Ríos Szalay." Diálogo 18, no. 1 (2015): 158–70. http://dx.doi.org/10.1353/dlg.2015.0022.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Verma, R. S., K. A. Babu, W. Rosenfeld, R. C. Jhaveri, John M. Opitz, and James F. Reynolds. "Reply to Dr. Szalay." American Journal of Medical Genetics 22, no. 3 (1985): 635–36. http://dx.doi.org/10.1002/ajmg.1320220326.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Berényi, D. "Sándor Szalay 1909–1987." Acta Physica Hungarica 63, no. 1-2 (1988): 3–5. http://dx.doi.org/10.1007/bf03155750.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Celayo, Armando. "Spring by David Szalay." World Literature Today 86, no. 4 (2012): 63–64. http://dx.doi.org/10.1353/wlt.2012.0031.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Łuczewski, Michał. "Ani książę, ani kupiec: Szacki." Stan Rzeczy, no. 1(10) (April 1, 2016): 21–33. http://dx.doi.org/10.51196/srz.10.3.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Łuczewski, Michał. "Ani książę, ani kupiec: Szacki." Stan Rzeczy, no. 1(10) (April 1, 2016): 21–33. http://dx.doi.org/10.51196/srz.10.3.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Wanderley, Luiz Eduardo W. "Realismo utópico: o público e o intertransdisciplinar." Estudos Avançados 27, no. 78 (2013): 121–32. http://dx.doi.org/10.1590/s0103-40142013000200009.

Full text
Abstract:
Selecionei, para a análise do tema, a estratégia do realismo utópico para compreensão e enfrentamento das questões da nutrição e pobreza. O texto abrange duas partes. A primeira traz argumentos sobre o conceito de utopia, entendida como inédito viável (Paulo Freire) e antecipação (Jerzi Szachi), e complementa com o sentido do público e seus atributos básicos: universalidade, visibilidade social, controle social, democratização, sustentabilidade e cultura cívica. A segunda parte trata das noções de interdisciplinaridade e transdisciplinaridade, essenciais para interpretar a temática selecionada por buscar a integração das diversas áreas científicas.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Mező, Katalin. "„DEUTSCH MIT COMICS” CÍMŰ NYELVKÖNYV (RECENZIÓ)." Különleges Bánásmód - Interdiszciplináris folyóirat 2, no. 2 (2016): 99–101. http://dx.doi.org/10.18458/kb.2016.2.99.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Tuzovskij, Petr V. "FIRST RECORD OF THE WATER MITE TORRENTICOLA UNGERI (SZALAY, 1927) (ACARI, HYDRACHNIDIA, TORRENTICOLIDAE) FROM RUSSIA." Ecologica Montenegrina 2, no. 3 (2015): 242–46. http://dx.doi.org/10.37828/em.2015.2.28.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Anemone, Robert L. "A Well Deserved Tribute to Fred Szalay." Journal of Mammalian Evolution 17, no. 1 (2009): 61–63. http://dx.doi.org/10.1007/s10914-009-9112-3.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Lisczyk, Karolina. "Szacun, szacuneczek, uszanowanko! O derywatach wyrażających szacunek (?)." Poradnik Językowy 2020, no. 7/2020(776) (2020): 35–49. http://dx.doi.org/10.33896/porj.2020.7.3.

Full text
Abstract:
A trend for manifesting various attitudes and feelings by means of derivatives of the nouns szacunek, uszanowanie, and poszanowanie (respect) is noticeable in modern Polish. However, their meanings and grammatical statuses are unclear. Therefore, this paper aims to characterise units such as szacun, szacuneczek, uszanowanko as well as poszan and poszanowanko in terms of grammar and semantics. They are formally analysed by describing their structure and their semantic interpretation is made based on an overview of the material excerpted using Mocno PL, a corpus search engine, and Google, a web search engine. The analyses lead to the conclusion that the examined derivatives are stylistic synonyms of the noun szacunek in certain contexts only. In a majority of cases, they express approval, while in some contexts they function also as formulas opening or closing a statement or an utterance.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

PESIC, VLADIMIR, ALIREZA SABOORI, MAHDIEH ASADI, REZA VAFAEI, and ELHAM SANATGAR. "Water mites of the genus Torrenticola Piersig, 1896 (Acari, Hydrachnidia, Torrenticolidae) from Iran, with description of two new species." Zootaxa 1133, no. 1 (2006): 45. http://dx.doi.org/10.11646/zootaxa.1133.1.3.

Full text
Abstract:
Nine water mite species of the genus Torrenticola Piersig, 1896 are reported from Iran. Torrenticola irana and T. khorassanula are described as new to science, and the first records for Iran are given for T. brevirostris (Halbert, 1911), T. barsica (Szalay, 1933), T. amplexa (Koenike, 1908) and T. thori (Halbert, 1944).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Sergiej, Dominika. "Doświadczenie krzywdy w życiu i twórczości Józefa Szajny." Annales Universitatis Mariae Curie-Sklodowska, sectio L – Artes 16, no. 1/2 (2019): 183. http://dx.doi.org/10.17951/l.2018.16.1/2.183-202.

Full text
Abstract:
<p>Prace Józefa Szajny są niezaprzeczalnie związane z jego niewyobrażalnym doświadczeniem bólu, głodu i traumy, które stały się częścią jego obozowego życia w Auschwitz i Buchenwaldzie. Śmierć wielu ludzi, ich upokorzenie i dehumanizacja sprawiły iż Szajna dorósł szybciej niżby tego oczekiwał. Wszystkie te doświadczenia odbijają się w jego sztuce, zarówno rysunku jak i dramatach. W swoich pracach wielokrotnie używał fragmentów ubrań, butów, lin, ziemi, plastikowych ludzkich korpusów, fotografii. </p><p>Trauma drugiej wojny światowej dotknęła go bardzo mocno ale nie złamała. Swoim życiem i twórczością ukazywał jak się odradzać i "powstawać z kolan" jak sam mówił o swojej twórczości. Celem niniejszego artykułu jest ukazanie siły człowieczństwa i godności ludzkiej w przekraczaniu dehumanizacji obecnej w obozach koncentracyjnych.</p><p><strong>The Experience of Injustice in the Life and Work of Józef Szajna</strong></p>SUMMARY<p>For many people the experience of trauma and injustice leaves a painful imprint with which they have to grapple till the end of their lives; they are unable to move beyond the sphere of their own inner suffering. Depression, aversion to living, bitterness is its frequent symptoms. World War 2 brought people inexpressible torments and sufferings. Everybody saved his/her physical and mental life as best as he/she could. The artists tried to break away from this surrounding nightmare by artistic activity. For some of them, art was a way of keeping their mental skill and psychical balance; for others it was a means for survival (especially for those in concentration camps). Józef Szajna (1922-2008) became a prisoner in KL Auschwitz in July 1941. During his imprisonment in the camp he was engaged in the underground activity, for which he was punished and assigned to a penal company where he contracted typhus. Then he was moved to a newly built camp of Birkenau, where he worked as a cleaner. In August 1943 he tried to escape but was caught and sentenced to death. He was waiting for the execution in a death cell for two weeks. On the way to the place of execution, the sentence was unexpectedly canceled. The death penalty was changed into life imprisonment. For six weeks he stayed in a death cell struggling with all possible inconveniences and the stress resulting from the presence of people who were awaiting the execution. After six weeks he was moved to the concentration camp of Buchenwald; he escaped from Buchenwald three weeks before the end of the war. After the war, Szajna started studies at the Academy of Fine Arts in Krakow. During his studies he suffered from various illnesses – the result of the years spent in the concentration camps. In 1952 he received a diploma in graphic arts, in 1953 in stage scenery. He graduated from both faculties with distinction. The traumatic experiences of the war, his imprisonment in Auschwitz-Birkenau and Buchenwald formed his personality. The experience of injustice infl uenced his later artistic output. Szajna, through art, “created himself from the beginning”. The author fi rst acquaints us with the subject matter of Szajna’s works, then analyses his selected works: Nasze życiorysy [Our Life Histories], Mrowisko [Swarms], Sylwety i cienie [Silhouettes and Shadows], Reminiscencje [Reminiscences], Drang nach Osten – Drang nach Western (a space composition). The next issues are: matter painting (implemented in Szajna’s works) and the synthesis of painting and theater ( the integral theater of Szajna). At the end, the author presents the artist’s message. His art formed a metaphorical story on the most important problems of human nature and its condition. The repercussions of the war-camp experiences were present in all his performances and plastic works. The greatness of his art consists in that this motif never acquired a naturalistic form or a form of a personal confession. Even when the artist used an authentic document, he gave it a general, symbolic sense creating a universal record of human fate.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Kraśko, Nina. "Jerzy Szacki — uczony, nauczyciel akademicki, człowiek i obywatel." Kultura i Społeczeństwo 61, no. 1 (2017): 7–29. http://dx.doi.org/10.35757/kis.2017.61.1.1.

Full text
Abstract:
The author writes about the late Professor Jerzy Szacki, who died in 2016 and was a world-renowned sociologist and historian of social thought. She presents him as a scholar, teacher, citizen, and private person, trying to establish the facts as precisely as possible and placing them in the context of Polish social life from the Second World War to today. She draws on the available sources and on her own memories as one of Professor Szacki’s students and later as a member of the same academic milieu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Szymala, Jacek. "Chess movies między ludologią a historią wizualną – wprowadzenie do zagadnienia. Od Gorączki szachowej (1925) po Gambit królowej (2020)." Homo Ludens, no. 1 (14) (December 30, 2021): 185–206. http://dx.doi.org/10.14746/hl.2021.14.11.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest sklasyfikowanie tzw. chess movies – filmów szachowych, o szachach i szachistach. W tekście wymieniono i scharakteryzowano wybrane tytuły spośród 83 ujętych w zestawieniu filmograficznym. Autor proponuje interdyscyplinarne ujęcie badawcze łączące elementy ludologii i historii wizualnej. Każdy film mówi coś o czasie, w którym powstał, w tym o historii szachów i ich postrzeganiu w danym okresie historycznym
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Samsel, Karol. "Spór o filozofię szaty. Cyprian Norwid a Thomas Carlyle." Studia Norwidiana 38 (December 29, 2020): 71–85. http://dx.doi.org/10.18290/sn.2038-5.

Full text
Abstract:
Stosunek Cypriana Norwida do wyłożonej przez Thomasa Carlyle’a w powieści Sartor Resartus filozofii szaty może co prawda wydawać się wyłącznie przedmiotem spekulacji, jednak nie ulega wątpliwości, że z Carlyle’em autor Vade-mecum zetknąć się musiał (o czym zaświadczają jego wykłady o Juliuszu Słowackim). W niniejszym studium kreślę dwa obszary możliwej intertekstualnej wspólnoty motywów Norwida z filozofią oraz legendą życia Carlyle’a: jedną wyznacza poemat Promethidion oraz fragment dialogu Wiesław mogący stanowić formę polemiki poety z Carlyle’owską filozofią szaty; drugą natomiast określa Tajemnica lorda Singelworth, w której sylwetka i postawa życiowa tytułowego bohatera noweli mogłyby zdradzać ekstrawagancje samego Carlyle’a (domniemanie wzmacnia fakt śmierci Carlyle’a w 1881 r., a więc w czasie pisania tzw. nowel włoskich).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

PEŠIĆ, VLADIMIR, and ANDRZEJ ZAWAL. "A new species in the water mite subgenus Majumderatax Vidrine, 1993 from Sri Lanka (Acari: Hydrachnidia)." Zootaxa 4457, no. 2 (2018): 346. http://dx.doi.org/10.11646/zootaxa.4457.2.11.

Full text
Abstract:
Majumderatax was originally established by Vidrine (1993) as a subgenus of Unionicola Haldeman, 1842 with U. hankoi Szalay, 1927 as type species. It is probably a monophyletic clade (Gerecke et al. 2016), characterized by the following features: (i) I-L-5 with a characteristic, blade-like distoventral seta, and (ii) P-5 short and stocky, with a strong, bifurcated claw.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

PEŠIĆ, VLADIMIR, HARRY SMIT, and REINHARD GERECKE. "A contribution to the knowledge of the genus Atractides Koch, 1837 (Acari: Hydrachnidia, Hygrobatidae) in France." Zootaxa 3221, no. 1 (2012): 60. http://dx.doi.org/10.11646/zootaxa.3221.1.5.

Full text
Abstract:
A list is given of the water mite material of the genus Atractides Koch, 1837 (Acari: Hydrachnidia, Hygrobatidae) deposited inthe Muséum national d’Histoire naturelle in Paris. Atractides allgaier Gerecke, 2003 and A. remotus Szalay, 1948 are recordedfor the first time for France. From running waters in central-southern France, Atractides marsus n. sp. and A. angelieri n. sp. are described.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Szántó, Ildikó. "Kis, Pál. 2016. Csillaggal nem jó járni most. Kis Pál budapesti fényképész naplója 1944. október-december ('Better Not Walk around with the Star Now - the Budapest Diary of Pál Kis between October and December 1944'). Foreword by Pál Závada. Budapest: Magvető. 128 pp. Photos; Fenyves, Katalin and Marianne Szalay, eds. 2015. A holokauszt és a családom ('The Holocaust and My Family'). Budapest: Park Könykiadó. 492 pp. Photos." Hungarian Cultural Studies 10 (September 6, 2017): 246–50. http://dx.doi.org/10.5195/ahea.2017.291.

Full text
Abstract:
Kis, Pál. 2016. Csillaggal nem jó járni most. Kis Pál budapesti fényképész naplója 1944. október-december ('Better Not Walk around with the Star Now - the Budapest Diary of Pál Kis between October and December 1944'). Foreword by Pál Závada. Budapest: Magvető. 128 pp. Photos; Fenyves, Katalin and Marianne Szalay, eds. 2015. A holokauszt és a családom ('The Holocaust and My Family'). Budapest: Park Könykiadó. 492 pp. Photos.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

PESIC, VLADIMIR. "New records of water mites (Acari, Hydrachnidia) from Iran, with the description of a new species." Zootaxa 726, no. 1 (2004): 1. http://dx.doi.org/10.11646/zootaxa.726.1.1.

Full text
Abstract:
New records of Iranian water mites (Acari: Hydrachnidia) from the collection of J rgen Schwoerbel are reported. Axonopsis gereckei is described as new to science. The first description is given of the female of Hygrobates bucharicus Sokolow, 1928. New records from Iran are given of: Torrenticola anomala (Koch, 1837), T. ungeri (Szalay, 1927), Monatractides lusitanicus (Lundblad, 1941), Albia stationis Thon, 1899, and Aturus barbatulus K. Viets, 1936.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Krajewska, Monika. "Pocałunek przez ścianę – rosyjski film w polskiej szacie słownej." Między Oryginałem a Przekładem 20, no. 23 (2014): 107–24. http://dx.doi.org/10.12797/moap.20.2014.23.08.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Kilias, Jarosław. "Jerzy Szacki o sociologii, historiografii, historii a kolektivní paměti." HISTORICKÁ SOCIOLOGIE 2010, no. 1 (2017): 129–35. http://dx.doi.org/10.14712/23363525.2017.69.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Wojnicz, Luiza. "Integracja państw Unii Europejskiej w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony w świetle Brexitu." Rocznik Integracji Europejskiej, no. 12 (February 18, 2019): 343–55. http://dx.doi.org/10.14746/rie.2018.12.24.

Full text
Abstract:
Państwa Unii Europejskiej, po ogłoszeniu przez Wielką Brytanię decyzji o opuszczeniu Wspólnoty, muszą ponownie zredefiniować swoje podejście do polityki obronnej i kluczowej w tym zakresie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Inicjatywy podjęte w ostatnim czasie w obszarze uwiarygodniania UE na arenie międzynarodowej, wskazują na determinację pozostałych państw członkowskich, by budować politykę obronną w oparciu o projekty, które przez lata nie miały szansy na urzeczywistnienie, właśnie z powodu sprzeciwu Londynu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

LOBATO, Ladyana dos Santos, and Tânia Maria Pereira SARMENTO-PANTOJA. "TESTEMUNHO DA EXPERIÊNCIA DA INFÂNCIA NO EXÍLIO E SUA REPRESENTAÇÃO NO CONTO INFANTO-JUVENIL MENINOS SEM PÁTRIA, DE LUIZ PUNTEL." Revista Margens Interdisciplinar 13, no. 21 (2020): 16. http://dx.doi.org/10.18542/rmi.v13i21.9548.

Full text
Abstract:
Analisamos o testemunho de filhos de militantes políticos da Ditadura Militar de 1964, que reporta à experiência da infância no exílio e a forma com que essa experiência fora representada na produção literária. Para isso, selecionamos dois objetos de estudos: 1) A narrativa testemunhal “Por que você é tão tristinha?”, de Marta Nehring, publicada em 2014; e 2) A narrativa ficcional Meninos sem Pátria, de Luiz Puntel, publicada em 1988. Utilizamos como referencial teórico os estudos sobre testemunho (SELIGMANN-SILVA, 2008, 2001); memória (SARLO, 2007; BASILE, 2019); literatura de testemunho (MARCO, 2004; SELIGMANN-SILVA, 2003; LUQUE, 2003); exílio (SAID, 2003; VIÑAR; VINÃR, 1992; ROLLEMBERG, 2007; BIROL, 2017; MONTAÑÉS, 2006); e utopia (SZACHI, 1972). Verificamos que as narrativas selecionadas apresentam um conjunto de características inerentes à experiência de exílio das crianças, dentre elas, a compreensão do exílio como um lugar utópico, espaço de liberdade, sobrevivência e resistência ao autoritarismo em estados de exceção.Palavras-chaves: Exílio. Testemunho. Infância. Utopia. Sobrevivência.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Schmidt, Filip. "Rozmowa z Profesorem Szackim — 29 września 2015 w kawiarni przy ulicy Dobrej." Kultura i Społeczeństwo 61, no. 1 (2017): 31–41. http://dx.doi.org/10.35757/kis.2017.61.1.2.

Full text
Abstract:
This is a transcript of a conversation with Jerzy Szacki which was conducted for the research project ‘The Archive of Research into Daily Life’ of the UAM Institute of Sociology in Poznań. The aim of the project is to obtain information about past sociological research in Poland and, in the future, to make it available in an organized form. The professor spoke about the history of sociology in Poland a few months before his death.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Wojakowski, Dariusz. "Nowe szaty wielokulturowości – spektaklekulturowe i dyskursy potoczne." Edukacja Międzykulturowa 7, no. 2 (2017): 6–8. http://dx.doi.org/10.15804/em.2017.02.03.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Berényi, Dénes. "Best wishes to Professor Sándor Szalay on his 75th birthday." Acta Physica Hungarica 58, no. 1-2 (1985): 3–4. http://dx.doi.org/10.1007/bf03155689.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Bubak, Grzegorz. "SPOSOBY UKAZANIA INNYCH NARODOWOŚCI – SĄSIADÓW, PRZEDSTAWICIELI MNIEJSZOŚCI WE WSPÓŁCZESNEJ KINEMATOGRAFII WĘGIERSKIEJ." Porównania 20, no. 1 (2018): 77–85. http://dx.doi.org/10.14746/p.2017.20.12739.

Full text
Abstract:
Kinematografia węgierska poza nielicznymi wyjątkami nie wykorzystała swojej szansy, aby w pełni ukazać interesujący, pozbawiony mankamentów obraz obcego, Innego. We wciąż realizowanych filmach twórcom niezwykle trudno jest wyjść poza utrwalone bolesną historią uprzedzenia, stereotypy. Dotyczy to zarówno sąsiadów Węgrów, z którymi nawet obecnie nie udaje się stworzyć poprawnych relacji, jak i przedstawicieli licznych mniejszości narodowych zamieszkujących kraj. W tekście autor dokonuje przeglądu i charakterystyki wizerunków obcych, które można odnaleźć we współczesnej kinematografii węgierskiej, oraz przedstawia problemy towarzyszące stworzeniu spójnego opisu przedstawicieli innych narodowości.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Żelazny, Jan W. "Chrześcijanie w otoczeniu szacha. Problem inkulturacji na podstawie ustawodawstwa synodalnego Kościoła orientalnego przełomu V i VI wieku." Vox Patrum 64 (December 15, 2015): 633–46. http://dx.doi.org/10.31743/vp.3735.

Full text
Abstract:
In the late 5th century, disciplinary practices of the Assyrian Church of the East saw an unprecedented change in the scope of marriages of priests and those serving the God. Synods in Saliq in 486 and 497 agreed not only to consecrate married men but also to allow already consecrated priests and bishops to get mar­ried. The synods lifted restrictions on successive bigamy (marriages of widows and widowers) as well. Abstinence as such was limited and priests were allowed to maintain contacts with their wives and have children. This was the key issue for bishops participating in the debate although history remembered the assem­blies as proclaiming the Nestorian confession of faith. The matter of adaptation to standards of the Persian society was very pressing, with both resolutions and the course of the debate showing clear intervention of Persian sovereigns. Adopted arrangements remained binding to a greater or lesser extent for over half a century and although they did not introduce any permanent change in the Church disci­pline, they represent an interesting example of an attempt to adjust the canon law to the social context of the life of Christians in the Persian Empire.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Samsel, Karol. "A dispute over the philosophy of clothes. Cyprian Norwid versus Thomas Carlyle." Studia Norwidiana 38, English Version (2020): 65–79. http://dx.doi.org/10.18290/sn.2020.38-5en.

Full text
Abstract:
Cyprian Norwid’s attitude to the philosophy of clothes developed by Thomas Carlyle in Sartor Resartus may indeed be perceived only as an object of speculation, but undoubtedly the author of Vade-mecum must have been familiar with him (as confirmed in his lectures on Juliusz Słowacki). This article outlines two areas of potential intertextual crossroads between Norwid’s literary motives and the philosophy of life espoused by the legendary Carlyle: one is delimited by the poem Promethidion and a passage from the dialogue Wiesław, which may constitute a polemic with Carlyle’s sartorial philosophy, while another is delineated by Lord Singelworth’s Secret, where the figure and attitude of Singelworth may reveal the eccentricities of Carlyle himself, which is corroborated after Carlyle’s death in 1881, when Norwid began to write his so-called Italian novelettes.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Tyszkiewicz, Jan. "Początki seminarium turkologicznego prof. Ananiasza Zajączkowskiego: 1933–1936." Almanach Karaimski 3 (December 30, 2014): 107–18. http://dx.doi.org/10.33229/ak.2014.3.10.

Full text
Abstract:
Dokumenty z Archiwum Uniwersytetu Warszawskiego, wspomnienia Ireny Krudowskiej i Stanisławy Płaskowickiej oraz materiały pozostawione przez Stanisława Kryczyńskiego pozwalają rzucić nieco światła na pierwsze lata seminarium prof. A. Zajączkowskiego. Jako kierownik Katedry turkologicznej w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, A. Zajączkowski uruchomił swoje seminarium jesienią 1933 r. Jego pierwszymi słuchaczami byli: Jan Reychman, Józef Szulimowicz, Armand Stefański i Stanisław Szachno-Romanowicz. Reychman ukończył studia historyczne, Szachno-Romanowicz był asyriologiem i archiwistą, a Szulimowicz – Karaimem z Halicza. Profesor Zajączkowski współpracował ściśle z profesorem Tadeuszem Kowalskim z Krakowa i historykami z Warszawy. Prof. Wacław Tokarz skierował na seminarium turkologiczne dwóch swoich studentów (Reychmana i Stefańskiego). W roku akademickim 1934/1935 temat seminarium brzmiał: „Z dziejów kultury i literatury tureckiej XVI-XVIII w.”. Słuchaczami byli: Stanisława Płaskowicka, Halina Kröber i Bohdan Baranowski. W roku 1935/6, na seminarium uczęszczali: J. Szulimowicz, A. Stefański, H. Kröber, S. Płaskowicka, I. Krudowska, A. Murza Murzicz i S. Kryczyński. Prof. Zajaczkowski prowadził wówczas 4 wykłady poświęcone językom i kulturze ludów tureckich, językowi tureckiemu, składni języka arabskiego oraz Gulistanowi Sadiego, a także ćwiczenia seminaryjne z filologii tureckiej, na które uczęszczali jego studenci. Prof. Zajączkowski zabrał ich na wycieczkę do Stambułu (we wrześniu 1934), później S. Płaskowicka przebywała tam na stypendium (1935). Prof. Zajączkowski był również wykładowcą w Wyższej Szkole Wschodoznawczej przy Instytucie Wschodnim w Warszawie, gdzie studiowało również kilku jego seminarzystów. Uczniowie profesora, J. Reychman i S. Płaskowicka, zostali później długoletnimi pracownikami Uniwersytetu Warszawskiego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Magiera, Anna, Anna Marchelak, Aleksandra Owczarek, and Monika Olszewska. "Phytochemical profile and therapeutic potential of white horehound (Marrubium vulgare) – a review of the current state of knowledge." Farmacja Polska 74, no. 4 (2018): 210–22. http://dx.doi.org/10.32383/farmpol/119180.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Nalewajko-Kulikov, Joanna. "Trzy kolory: szary. Szkic do portretu Bernarda Marka." Zagłada Żydów. Studia i Materiały, no. 4 (November 2, 2008): 263–84. http://dx.doi.org/10.32927/zzsim.274.

Full text
Abstract:
Artykuł przedstawia sylwetkę Bernarda Marka (1908-1966), historyka Zagłady i dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Na podstawie różnorodnych materiałów, zarówno publikowanych, jak i niepublikowanych, pokazano drogę życia Marka, poczynając od przedwojennego zaangażowania w Komunistycznej Partii Polski, poprzez lata wojny spędzone na terytorium Związku Radzieckiego, aż po różne pola jego aktywności w powojennej Polsce – jako badacza i działacza społeczno-kulturalnego, z uwzględnieniem opublikowanych przez niego prac na temat Zagłady
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Grzywa, Anna. "Symbolika szaty w starożytnych obrzędach katechumenalnych i chrzcielnych." Biblica et Patristica Thoruniensia 13, no. 3 (2020): 277. http://dx.doi.org/10.12775/bpth.2020.012.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Poliszczuk, Jarosław. "ДОСВІД ЛОКАЛЬНОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ". Studia Ukrainica Posnaniensia 6 (20 січня 2018): 257–67. http://dx.doi.org/10.14746/sup.2018.6.30.

Full text
Abstract:
Autor rozpatruje kulturowy wizerunek Donbasu na przykładzie współczesnej literatury ukraińskiej, zwłaszcza w powieści Ołeksija Czupy Bajki mojego bunkra (2014). Badanie donieckiej tożsamości jest trudne z powodu niewystarczającej reprezentacji w tekstach współczesnej kultury, a także za sprawą demonizacji regionu w okresie aktualnej wojny na Wschodzie Ukrainy. Bohaterowie powieści Czupy to typowi mieszkańcy Donbasu, “szarzy” ludzie, stąd w ich zachowaniu bardzo ważne wydaje się przeżywanie doznań cielesnych. Donieckie doświadczenie cielesności apeluje zarówno do sytuacji egzystencjalnej, co powoduje przewartościowanie zasad moralnych, jak i do kształtowania nowej formuły jednostki jako fenomenu społecznego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Pietrzak-Zawadka, Joanna, and Paulina Malej. "Preferencje mieszkańców Białegostoku w zakresie spędzania czasu wolnego na terenach leśnych." Turystyka i Rozwój Regionalny, no. 15 (July 1, 2021): 93–103. http://dx.doi.org/10.22630/tirr.2021.15.9.

Full text
Abstract:
Zarówno na terenie Białegostoku, jak i w jego otoczeniu występują liczne obszary leśne o dużych walorach środowiska przyrodniczego. Dzięki sprzyjającemu położeniu w granicach Puszczy Knyszyńskiej, urozmaiconej rzeźbie i bogatej szacie roślinnej są one źródłem zaspokojenia potrzeb wypoczynkowych, zdrowotnych i rekreacyjnych mieszkańców miasta. W opracowaniu zastosowano metodę sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety. Dokonano także analiz dotyczących funkcji lasu w zaspokajaniu potrzeb rekreacyjnych mieszkańców na terenach leśnych. Obszary leśne położone w obrębie Białegostoku stanowią ważne miejsce wypoczynku i rekreacji mieszkańców, jak również istotny element systemu przyrodniczego Białegostoku o funkcjach rekreacyjnej, dydaktycznej, społecznej, a także prozdrowotnej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Fornal-Pieniak, Beata. "ZRÓŻNICOWANIE SZATY ROŚLINNEJ KĘPY KIKOLSKIEJ I SFORMUŁOWANIE WSKAZAŃ NA POTRZEBY KSZTAŁTOWANIA SYSTEMU EKOLOGICZNEGO REGIONU." Acta Scientiarum Polonorum Administratio Locorum 17, no. 3 (2018): 215–22. http://dx.doi.org/10.31648/aspal.521.

Full text
Abstract:
Szata roślinna jest jednym z komponentów krajobrazu i pełni ważną rolę w systemie ekologicznym danego regionu. Najcenniejszymi zbiorowiskami roślinnym są zbiorowiska leśne, wodne, bagienne i szuwarowe, które wykształcają się bez ingerencji człowieka. W dzisiejszych czasach wpływ działalności człowieka jest zauważalny w środowisku przyrodniczym, dlatego ważne jest rozpoznanie walorów roślinności rzeczywistej, w celu zachowania wartościowych ekosystemów o charakterze naturalnym i półnaturalnym. Jest to możliwe dzięki opracowaniu właściwych wskazań dotyczących kształtowania krajobrazu ze szczególnym zwróceniem uwagi na ostoje przyrodnicze. W artykule przedstawiono zróżnicowanie szaty roślinnej Kępy Kikolskiej, a także opracowano wskazania do kształtowania systemu ekologicznego tego obszaru. Na terenie opracowania rozpoznano zbiorowiska leśne i nieleśne, tj. murawy, łąki, roślinność wodną i przywodną oraz synantropijną. Zinwentaryzowano również grupy zadrzewień, oraz istniejące oczka wodne z roślinnością wodną i szuwarową. Priorytetowymi zbiorowiskami na tym obszarze są siedliska Natura 2000, np. łęg jesionowo-olszowy. Wyróżniono ostoje przyrodnicze, a także trzy typy korytarzy ekologicznych, tj. leśny, wodny i mieszany (wodno-leśny). Kolejny etap badań obejmował sformułowanie wytycznych do kształtowania systemu ekologicznego tego regionu w celu zachowania istniejących wartości szaty roślinnej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Mirek, Małgorzata. "Pietas Et Litterae. Wpływ kolegium pijarów w Podolińcu na rozwój dawnego szkolnictwa." Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne 114 (December 21, 2020): 245–63. http://dx.doi.org/10.31743/abmk.11777.

Full text
Abstract:
Artykuł nawiązuje do wystawy Pietas et litterae w Galerii ,,Dawna Synagoga” w Nowym Sączu, na której prezentowano ocalałe pamiątki z kolegium pija­rów w Podolińcu. Większość prezentowanych eksponatów po raz pierwszy od wieków opuściło na czas wystawy miejsca swego przechowywania. Wśród nich znalazły się m.in. dyplomy pergaminowe, rękopiśmienne kroniki kole­gium, księgi rejestrujące uczniów, zakonników i nowicjuszy, księgi zmarłych wykładowców, stare druki i książki wydane w XIX wieku, portrety profeso­rów podolinieckich, fundatora klasztoru i kolegium w Podolińcu, Stanisława Lubomirskiego oraz obrazy z cyklu ,,Żywot św. Józefa Kalasantego”, a także szaty liturgiczne, pieczęć z wyobrażeniem Nawiedzenia Maryi Panny, para­mentarz – malowana szafa na szaty i przybory liturgiczne, mapa Węgierskiej Prowincji Pijarskiej, malowany widok Podolińca z 1836 r. oraz świadec­twa szkolne ucznia kolegium Jana Kalety. Prezentowane na wystawie eks­ponaty wypożyczone zostały m.in. z Centralnego Archiwum Węgierskiej Prowincji Pijarskiej w Budapeszcie, Muzeum Lubowniańskiego w Starej Lubowni, Archiwum i Biblioteki Pijarów w Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego, Kolegium Pijarów w Prewidzy, parafii rzymskokatolickich w Podolińcu i Toporcu, a tak­że ze zbiorów prywatnych Ludwika Kalety z Podolińca.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Graur, Dan. "Mammal Phylogeny: Placentals.Frederick S. Szalay , Michael J. Novacek , Malcolm C. McKenna." Quarterly Review of Biology 69, no. 2 (1994): 282–83. http://dx.doi.org/10.1086/418592.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!