Academic literature on the topic 'Századok'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Századok.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Századok"

1

Pál, Lajos. "Századok [Centuries]." East Central Europe 27, no. 2 (2000): 119–35. http://dx.doi.org/10.1163/187633000x00084.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Bruckner, Éva. "A halál lovasának látogatásai járványok alakjában Magyarországon." Polgári szemle 16, no. 4-6 (2020): 67–87. http://dx.doi.org/10.24307/psz.2020.1006.

Full text
Abstract:
Magyarország az évezredek során többnyire más népek hadseregének átjáróháza és hódítások célpontja volt, amelynek következtében egyszerre pusztított az apokalipszis négy lovasa: a Hódítás, a Háború, az Éhínség és a Halál. Közülük a Halál a „pokol követe”, s akár betegségek és járványok segítségével, mindennek a befejezője. A tanulmány röviden áttekinti a századok folyamán hazánkban regionálisan taroló fertőző betegségeket, majd részletesen rátér az ország egészét megcélzókra: a pestisre, a kolerára és a spanyolnáthára. Eddig fel nem tárt dokumentumok segítségével többek között olyan érdekes történetekre derít fényt, mint például miként segítette a pestis Pestet a fővárossá válás útjára, valamint hogy a 20. század elején a Tátra egyedülálló klímájára támaszkodva mely magyar orvosok gyógyították sikeresen a tbc-t. A 19–20. század fordulójára a kolera a közegészségügy és a higiénia területén hozott máig ható fejlődést. A 21. században ránk tört koronavírust a jelenlegi társadalmunkra gyakorolt hatása szempontjából veszi szemügyre.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Csóka, Attila. "Az önkéntes területvédelmi tartalékos alegységek ABV-védelmi feladatai." Honvédségi Szemle 148, no. 6 (October 29, 2020): 58–66. http://dx.doi.org/10.35926/hsz.2020.6.5.

Full text
Abstract:
A Magyar Honvédség átalakította az önkéntes tartalékos rendszert. Olyan új meghatározások jelentek meg, mint önkéntes területvédelmi tartalékos, önkéntes műveleti tartalékos, illetve önkéntes védelmi tartalékos. Az önkéntes területvédelmi tartalékos századok Magyarország járásaiban szervezve lefedik az ország teljes területét. Interoperabilitásukat megkönnyíti, hogy elvileg azonos alapfelkészítésben részesülnek, így tervezhetően azonos elvárásokat lehet velük szemben támasztani. A különböző járások földrajzi elhelyezkedésükből és a települt ipari létesítmények jellemzőiből adódóan az alegységek eltérő kihívásokkal szembesülnek, ami a kötelékek szakosodását indokolhatja. Az írás összefoglalja az alegységeknek az erők megóvása érdekében teendő ABV-védelmi feladatait, bemutatja az önkéntes területvédelmi tartalékos katonák kiképzését, felhívja a figyelmet az eltérő kihívásokra, valamint vizsgálja a szakkiképzés esetleges szükségességét, különös figyelemmel az ABV-védelem területére.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Varga, Máté, and András K. Németh. "16-17. századi falusi pénzhamisítás régészeti nyomai Tolna megyében." Magyar Régészet 10, no. 1 (2021): 62–69. http://dx.doi.org/10.36245/mr.2021.1.6.

Full text
Abstract:
„Sötét erdők rejtekén, pór kunyhókban homályos származású, elzülött emberek silány érczből egy-egy süveg monétát vagy lengyel garast gyártottak” (Komáromy 1893a, 648). Komáromy András mintha az alább közölt írásunkban bemutatandó Tolna megyei lelőhelyeket jellemezte volna 1893-ban a Századok című folyóirat lapjain megjelent írásában. Az általa leírt kép a mohácsi csatavesztés utáni zavaros időket mutatja be, amikor szegény emberek is megpróbálkoztak a pénzhamisítás tiltott tevékenységével. A nemesek pénzhamisítási törekvéseit pedig egy, ezzel a tevékenységgel vádolt férfi (Miklós mester) vallomásán keresztül ismerhetjük meg Komáromy munkájából. A numizmatika tudományának egyik legérdekesebb fejezete a pénzhamisítás, hiszen – kis túlzással – amióta vertek pénzeket, azóta hamisították is őket. A téma különlegessége ellenére a mai napig még mindig viszonylag keveset tudunk róla. Különösen hiányos a tudásunk az úgynevezett falusi pénzhamisító műhelyekről, amelyekről – a főúri pénzhamisítással szemben – az írott forrásaink is hallgatnak. Tanulmányunkban ehhez a témakörhöz szeretnénk hasznos régészeti adatokkal hozzájárulni a hódoltság korára és egy viszonylag kis, de annál intenzívebben érintett területre vonatkozóan, elsősorban fémkeresős kutatások és terepbejárások segítségével.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Varga, Máté, and András K. Németh. "Archaeological Traces of Rural Coin Counterfeiting in Tolna County in the 16th–17th Centuries." Hungarian Archaeology 10, no. 1 (2021): 63–70. http://dx.doi.org/10.36338/ha.2021.1.6.

Full text
Abstract:
“Hidden in dark forests, shifty characters with shady pasts were producing caps full of coins or Polish groschen from base metal in peasant cottages” (Komáromy 1893, 648). It is as if András Komáromy in his 1893 story for the journal Századok was describing the archaeological finds from Tolna County we will present below. The scene he portrays was of the difficult times following the Battle of Mohács, when even poor people tried their hand at the forbidden activity of counterfeiting. We can learn of the efforts of noblemen at counterfeiting from the work of Komáromy through the confession of a man (master Nicholas) accused of this activity. One of the most interesting parts of the science of numismatics is counterfeiting, because it is only a slight exaggeration that there have been fakes ever since the birth of money. Despite the distinctive nature of the topic, little is known of it even today. Knowledge is particularly scanty about so-called rural counterfeiting workshops, with few written sources – in contrast to those on counterfeiting by noblemen. In our paper we would like to provide some useful archaeological data primarily through surveys with metal detectors and field walks on a relatively small but intensively studied topic of the Ottoman Period.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Gyárfás, Orsolya. "Királytükörtől a zsarnokig: a Titus kegyelme kortárs értelmezései." Tudásmenedzsment 21, no. 1-2 (January 4, 2021): 85–95. http://dx.doi.org/10.15170/tm.2020.21.1-2.7.

Full text
Abstract:
A tanulmány fókuszában Mozart Titus kegyelme című operája recepciótörténetének egy aspektusa áll, a mű kapcsán két témakört vizsgál. Az első Titus Vespasianus császár XVIII. századi recepciója, mely a császárt a felvilágosult uralkodó mintaképeként tartotta számon: ebben a szellemben született meg Mozart operája is. A második az opera kortárs rendezéseiben meghatározó interpretációs irányzatok elemzése, mely a felvilágosult „kegyes uralkodó” XVIII. századi képének XX–XXI. századi problematikussá válására épül.A tanulmány azt járja körül, hogy minek tudható be azoknak a Titus-rendezéseknek nagy száma, melyek a „kegyes uralkodó” alakját visszájára fordítva Titust diktátorként, vagy a hatalom súlya alatt összeroppanó uralkodóként ábrázolják. A tanulmány ennek értelmezése során rámutat arra, hogy a mű mint udvari opera eredeti szellemisége szorosan kötődik saját kora társadalmához-eszmeiségéhez. Ez már a XIX. század során problematikussá tette a művet, a XX. század történelmi tapasztalatai nyomán pedig gyakorlatilag ellehetetlenítette Titus mint „kegyes uralkodó” hiteles ábrázolását. A közelmúlt jelentős Titus-előadásainak elemzésén keresztül a tanulmány részletesen bemutatja az opera újraértelmezéseit, és Titus alakjának illúzióvesztett ábrázolásait. A tanulmány ezzel az elemzéssel nem csak egy izgalmas interpretációs fordulatot igyekszik bemutatni, hanem rámutat arra is, hogy a sokáig hanyagolt Titus, és általában véve az opera seria műfajához tartozó művek színpadra vitele milyen potenciállal, relevanciával bírhat a kortárs közönség számára.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Farkas, Ádám. "Komplex biztonság, hibrid konfliktusok, összetett válaszok." Honvédségi Szemle 148, no. 4 (July 22, 2020): 11–23. http://dx.doi.org/10.35926/hsz.2020.4.2.

Full text
Abstract:
A tanulmány célja a hibrid fenyegetés kérdését a 21. század komplexitása felől megközelíteni. Arra fókuszál, hogy nemcsak a hibrid fenyegetés újszerű, hanem az egész környezet is, amelyben a 21. század államainak a rendet és a biztonságot oltalmazniuk kell. A szerző ezért szemléletváltást szorgalmaz. Véleménye szerint a biztonság és a védelem megközelítésének kell változnia, és majd ennek a tapasztalatain lehet a komplex állami válaszokat és fejlesztéseket megvalósítani a hibrid fenyegetések elleni védelem terén is. Ez a változás azonban több a hibrid fenyegetésekre történő felkészülésnél, ez egyfajta átállás lenne a 21. századi komplex biztonság szavatolására.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Szilágyi, János György. "A rómaiakra várva." Antik Tanulmányok 46, no. 1-2 (June 1, 2002): 5–24. http://dx.doi.org/10.1556/anttan.46.2002.1-2.1.

Full text
Abstract:
Két eddig közöletlen terrakotta szobor a Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjteményében a Fekete-tenger partján fekvő Kallatisból, a mai Mangaliából származik. Részletes elemzésük alapján a Kr. e. 2. század második felére - az 1. század első negyedére keltezhetők. A helyi terrakottaműhelyek történetének áttekintése a 4. századi kezdetektől azt mutatja, hogy a Római Birodalomba való integrálást befejező, a Kr. e. 1. század közepére keltezhető feliraton fennmaradt szerződést megelőző másfél száz évben virágzott a helyi produkció, és egyik fő eszköze volt a görög és nem görög lakosság közti kulturális különbségek kiegyenlítésének. A Szépművészeti Múzeum Antik gyűjteményében őrzött terrakotta fej bemutatása, besorolása a samnis művészetbe. Rokonsága a Schiavi d'Abruzzo szentélyében talált fogadalmi ajándékokkal. Ezzel kapcsolatban megjegyzések a településeken kívüli szentélyek jelentőségéről az italikus népeknél, a samnis művészet néhány jellemző vonásáról és a samnis kultúra eltűnéséről a római hódítás után.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

HERMANN, Zoltán. "PÁLYÁK ÉS ÜSTÖKÖSÖK – ARANY JÁNOS ÉS JÓKAI MÓR." Hungarológiai Közlemények 18, no. 2 (January 23, 2018): 38. http://dx.doi.org/10.19090/hk.2017.2.38-48.

Full text
Abstract:
A két kánonalakító és kánonteremtő kortárs, Arany és Jókai viszonya a XIX. századi magyar irodalom egyik nagy rejtélye. A kölcsönös tiszteleten, a szűkszavú és ritka levélváltásokon kívül gyakorlatilag alig voltak kapcsolatban egymással: mintha két párhuzamos irodalmi kánon szereplői lettek volna. A kettejük közötti hűvös viszonynak ugyanúgy lehetett oka a Petőfivel való viszonyuk megromlása 1848–49-ben, ahogy Arany nem túl hízelgő, Gyulai Pál irodalmi nézeteit követő Jókai-kritikája, politikai nézetkülönbségeik és Jókai élclapjainak Arany-paródiái. A tanulmány igyekszik arra is választ adni, hogy a XIX. század végi recepcióban még egyformán magasra értékelt tekintélyük a XX. századi értelmezéstörténetben aszimmetrikusan Arany kánoni helyét emelte a középpontba, és Jókaiét periferizálta.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

GRÉCZI-ZSOLDOS, Enikő. "A PALÓC NYELVJÁRÁS KUTATÁSA A XIX. SZÁZADBAN." Hungarológiai Közlemények 17, no. 4 (February 21, 2017): 29. http://dx.doi.org/10.19090/hk.2016.4.29-35.

Full text
Abstract:
A palócokról írt XIX. századi tanulmányok vezetik be a palóc nyelvjáráskutatás történetét. Szeder Fábián a század elején publikálta a korabeli Tudományos Gyűjtemény hasábjain a palócokról írt tanulmányait. Pap Gyula Palóc népköltemények című gyűjtését 1865-ben adta ki. Horvát István történésznek, folyóirat-szerkesztőnek szenvedélyévé vált a palócok hagyományainak, történetének kutatása. Pintér Sándor szécsényi ügyvédnek 1880-ban jelent meg népismertető tanulmánya a palócokról. A dolgozat témája a korabeli tájnyelvi gyűjtések bemutatása, emellett az északi, egybefüggő palóc régió és a déli palóc szigetek egyes összefüggéseinek tárgyalása.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Századok"

1

Takács, Erzsébet. "Közös kaland ? : a szociológia és a történelem(tudomány) viszonya a XX : századi franciaországban." Paris, EHESS, 2008. http://www.theses.fr/2008EHES0109.

Full text
Abstract:
Mon travail vise à décrire la relation entre la sociologie et l’histoire en France. Mon analyse commence par le débat d’Émile Durkheim avec des historiens contemporains. Ensuite, je présenterai les points de connexion, où des dialogues possibles pendant un siècle. Ma thèse n’est pas non plus exempte de l’influence durkheimienne. D’une part à l’instar de Durkheim, je préconise une approche théorique de la sociologie par rapport aux débats des divers courants marquants d’une époque donnée. D’autre part parce que, à l’instar des auteurs du début du siècle, j’examine le sujet selon un point de vue méthodologique et théorique plutôt qu’empiriques. La thèse examine les travaux des auteurs suivants; Émile Durkheim, Charles Seignobos, François Simiand, Raymond Aron, George Gurvitch, Ferdinand Braudel, Pierre Bourdieu, Jean-Claude Passeron, Robert Castel et Luc Boltanski, en n’oubliant pas de mentionner plusieurs autres auteurs contemporains
My dissertation focuses on the relationship of French sociology and historiography. The exposition begins with the controversy between Émile Durkheim and his contemporary historians. Then I deal with the epoch-making debates and disputes in both academic disciplines. All this takes place with an analysis of methodological-theoretical problems, not of actual researches. The dissertation concentrates in the first instance on the works of Émile Durkheim, Charles Seignobos, François Simiand, Raymond Aron, George Gurvitch, Ferdinand Braudel, Pierre Bourdieu, Jean-Claude Passeron, Robert Castel and Luc Boltanski
Dolgozatom a francia szociológia és történettudomány viszonyával foglalkozik. Az ismertetést Émile Durkheim és kortárs történész vitapartnerei történetével indítom, majd a diszciplínák egy-egy korszakot meghatározó áramlatai között kibontakozó vitákra, eszmecserékre összpontosítok. Mindezt módszertani-elméleti problémák vizsgálatával, nem pedig tényleges kutatások elemzésével teszem. Doktori dolgozatom Émile Durkheim, Charles Seignobos, François Simiand, Raymond Aron, George Gurvitch, Ferdinand Braudel, Pierre Bourdieu, Jean-Claude Passeron, Robert Castel és Luc Boltanski munkásságára koncentrált (természetesen számos más kortárs szerepeltetésével)
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Századok"

1

Büki, Attila. Századok lépcsőin: Monodrámák. Budapest: Syllabux, 2012.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Maller, Sándor. Pataki századok: Élő múlt Patakon. Sárospatak: Sárospataki Református Kollégium, 1996.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Nemeskürty, István. Magyar századok: Gondolatforgácsok a nemzet életrajzához. Budapest: Szabad Tér, 2006.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Ervin, Pamlényi. A Századok repertóriuma, 1867-1975. Budapest: Akadémiai Kiadó, 1987.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Rendtartás és kultúra: Századok, mindennapok, változások Erdélyben. Marosvásárhely: Mentor Kiadó, 2001.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Batári, Gábor. Pustula moderna: Egy XXI. századi lányregény, avagy a XXI. század enciklopédiája. Budapest: Napkút, 2010.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Kapronczay, Károly. Az orvostörténelem századai. Budapest: Semmelweis, 2010.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Jeles, András. Büntető század. Budapest: Kijárat, 2000.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Nemeskürty, István. A magyar művelődés századai. Budapest: RTV-Minerva, 1985.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

A mi 20. századunk. Kolozsvár: Komp-Press Kiadó, 2011.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Századok"

1

Bengi, László. "A társadalmi tér konstrukciója a 20. század első harmadának regényirodalmában." In Četvrt veka beogradske hungarologije, 305–18. Beograd: Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu, 2021. http://dx.doi.org/10.18485/25bghun.2021.ch17.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Ferkó, Enikő. "Arisztokraták neveltetése a XIX-XX. század fordulóján és a Horthy-korszakban." In ,,... Szelid, de szigorú és egyben nagyon igazságos bánásmódban...'', 37–66. Szeged, Hungary: Belvedere Meridionale, 2017. http://dx.doi.org/10.14232/belvbook.2017.58532.b.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Tóth, Gyula. "Adalékok Kovács Máté, századot formáló, abszolút pedagógus minősítéséhez." In Abszolút pedagógusok : Új szempontok a XX. századi értelmiségtörténet kutatásához, 184–87. 2nd ed. Létra Alapítvány - Magyar Pedagógiai Társaság, 2021. http://dx.doi.org/10.32558/abszolut.2021.17.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Török, Ágnes. "A 20-21. századi kóruszene notációjáról." In Zenepedagógiai kutatások - A zeneoktatás megújuló módszertana. Debreceni Egyetem, 2020. http://dx.doi.org/10.5434/9789634902171/3.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Sallai, János, and Judit Borszéki. "Egy megvalósítható utópia? Közös munkanyelv keresése a nemzetközi rendőri együttműködés kezdetén." In Tehetség, szorgalom, hivatás, 129–41. Magyar Rendészettudományi Társaság Vám- és Pénzügyőri Tagozata, 2021. http://dx.doi.org/10.37372/mrttvpt.2021.1.9.

Full text
Abstract:
A nemzetközi (európai és világméretű) rendőri együttműködés kezdete köztudottan a XIX. század végére, a XX. század elejére tehető. Az erre irányuló törekvésekkel számos kutatás foglalkozott már, jelen közlemény is röviden összefoglalja a folyamat szükségességének okait és 1898. és 1942. közötti eseményeit. Sokkal kevesebb figyelmet érdemelt azonban eddig az az érdekes tény, hogy az 1930-as években komolyan felvetődött egy közös munkanyelv bevezetésének kérdése. A Magyar Rendőr folyóirat hasábjain 1937-től 1939-ig számos cikk foglalkozott azzal, hogy az akkor igen népszerű eszperantó mozgalom előnyeit a nemzetközi rendészeti együttműködésben is fel lehetne használni. A közös nyelv keresésének története egyben az Interpol elődszervezete létrehozásának főbb eseményeire, tevékenységi körének fokozatos bővülésére is rávilágít.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Marosán, György. "Sikerkeresés és kudarckerülés : egyéni és társadalmi alternatívák." In Korkép XXI. századi kihívások, 9–23. Budapesti Gazdasági Egyetem, 2016. http://dx.doi.org/10.29180/korkep.2016.1.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Thuma, Orsolya. "Generációs különbségek a munka és az iskola világában." In Korkép XXI. századi kihívások, 212–32. Budapesti Gazdasági Egyetem, 2016. http://dx.doi.org/10.29180/korkep.2016.10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Mihály, Nikolett, and Kitti Schwartz. "Hogyan szocializál az egyetem? A szakmai szocializáció és intézményi keretei." In Korkép XXI. századi kihívások, 233–57. Budapesti Gazdasági Egyetem, 2016. http://dx.doi.org/10.29180/korkep.2016.11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Tomka, János. "Kell-e etikát tanítani?" In Korkép XXI. századi kihívások, 258–77. Budapesti Gazdasági Egyetem, 2016. http://dx.doi.org/10.29180/korkep.2016.12.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Kelen, András. "A köztulajdon újjászületése az intézményi közgazdaságtan szemével." In Korkép XXI. századi kihívások, 24–40. Budapesti Gazdasági Egyetem, 2016. http://dx.doi.org/10.29180/korkep.2016.2.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Századok"

1

Csörgits, Lajos. "A XXI. századi polgári védelmi szervezet." In MultiScience - XXX. microCAD International Multidisciplinary Scientific Conference. University of Miskolc, 2016. http://dx.doi.org/10.26649/musci.2016.117.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Petrőczi, Éva. "Kívül a barokk kánonon, belül a hétköznapokon : A tizenhetedik századi magyar puritán költészet." In Zrínyi Miklós és a magyarországi barokk költészet : Tudományos konferencia. Eszterházy Károly Egyetem Líceum Kiadó, 2021. http://dx.doi.org/10.17048/zrinyimiklos.2021.481.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

G. Etényi, Nóra. "A politika és a poézis Zrínyi Miklós képe a 17. századi német nyomtatványokban." In Zrínyi Miklós és a magyarországi barokk költészet : Tudományos konferencia. Eszterházy Károly Egyetem Líceum Kiadó, 2021. http://dx.doi.org/10.17048/zrinyimiklos.2021.493.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Molnár, Mária. "„Ne beszéljünk suksük, szukszük nyelven…!” : Tiltás és következetlenség 21. századi anyanyelvi nevelésünk oktatási gyakorlatában." In PeLiKon2018 – A nyelv perspektívája az oktatásban. Eszterházy Károly Egyetem Líceum Kiadó, 2020. http://dx.doi.org/10.17048/pelikon2018.2020.147.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

MAGYAR, Adél. "A PSZICHIÁTRIAI BETEGEKRŐL ÉS AZ ÉRTELMI FOGYATÉKOS SZEMÉLYEKRŐL ALKOTOTT KÉP VÁLTOZÁSAI A 19. SZÁZADI MAGYARORSZÁGON." In 11th International Conference of J. Selye University. J. Selye University, Komárno, Slovakia, 2019. http://dx.doi.org/10.36007/3334.2019.107-116.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Papp, Ingrid. "Kié Zrínyi Miklós? : Történeti és műformai hagyomány a szlovák nemzeti ideológiában és irodalomban a 19. század közepén." In Zrínyi Miklós és a magyarországi barokk költészet : Tudományos konferencia. Eszterházy Károly Egyetem Líceum Kiadó, 2021. http://dx.doi.org/10.17048/zrinyimiklos.2021.547.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Pató Gáborné Szűcs, Beáta, Csanád Sipos, and Bálint Gábor Pató. "A szemléltetés és megértés egy új formája a PATeNt © - SIPOS QCD modell." In Agria Média 2020 : „Az oktatás digitális átállása korunk pedagógiai forradalma”. Eszterházy Károly Egyetem Líceum Kiadó, 2021. http://dx.doi.org/10.17048/am.2020.361.

Full text
Abstract:
A tanulmány célja, bemutatni, hogy miként dolgozható ki és használható egy innováción alapuló fejlesztés, oktatási segédeszközként az oktatásban, és a vállalati gyakorlatban egyaránt. A PaTeNt© - Sipos QCD modell, hatékony vizualizációs eszköz, amely a PaTeNt© alapmodellből indul ki. A modell, nemcsak a jelenleg bemutatásra kerülő ellátási láncok összefüggés rendszerére alkalmazható, hanem más jellegű és tartalmú vizsgálatokhoz is. A PaTeNt© modell első konkrét alkalmazása, a kompetenciavizsgálatokhoz kapcsolódott (Novalog projekt keretében). Ezt követően ez a modell képezte az alapját a PaTeNt© - JD5T – térbeli munkaköri leírások modell elkészítésének (Pató, 2015) – amely modellt, már az oktatásban is sikerrel alkalmazunk. A későbbiekben kiterjesztésre került az alkalmazás az EcoMode nemzetközi kutatás, Eco - PaTeNt© kutatási modelljeként (Pató et al, 2019), majd a PaTeNt©- SESC – rövid ellátási láncok beszállító értékelésének modellje (Pató-Kiss, 2019) is ebből az alapmodellből indult ki. Ezek a modellek jól alkalmazhatók az adott funkcionális területen, mint a szemléltetés egyik megjelenítési formája. Ugyanakkor jelen kutatásunkban megtartva a valóságban kézbe adható 3D-s modell előnyeit, kiegészítettük a modellt virtuális tartalommal, amelyhez a QR kód nyújt segítséget. A PaTeNt© - Sipos QCD modell célja az, hogy ötvözve a fizikai és a virtuális valóságot így a megértést támogassa az oktatásban és a gyakorlati életben egyaránt. Az oktatási intézmények napjainkban egyre gyakrabban használják a QR kódot és egyéb 21. századi eszközöket, mint a tanulók, hallgatók aktívabb bevonásának módját. A 3D kivitelezés formai kialakítása, és a QR kód használata során, a vizualizációt támogató oktatási-szervezési-vezetési eszköz jön létre.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography