Academic literature on the topic 'Szótár'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Szótár.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Szótár"

1

URKOM, Aleksander. "A KÉSZÜLŐ MAGYAR–SZERB NAGYSZÓTÁR SZÓCIKKSTRUKTÚRÁJÁNAK ELEMZÉSE." Hungarológiai Közlemények 19, no. 2 (January 24, 2019): 127–35. http://dx.doi.org/10.19090/hk.2018.2.127-135.

Full text
Abstract:
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara Szláv Filológiai Tanszékén 2017-ben elindult a magyar–szerb nagyszótári projekt. A lexikográfia történetében még nem készült nagyszótár magyar–szerb irányban. A jelen szótár szerkesztői így hiánypótló munka elkészítésére vállalkoznak. A szótári projekt Magyarország legnagyobb szakkiadója, az Akadémiai Kiadó segítségével valósul meg. A készülő kiadvány egy modern és a XXI. század kihívásainak mindenben eleget tevő szótár lesz. A dolgozat a szótári szócikk struktúrájának alakulását mutatja be a legjelentősebb magyar–szerb általános kétnyelvű szótárak példáján.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Sturcz, Zoltán. "Egy reformkori szakszótár születése : Bitnitz Lajos: Gazdasági szótár, 1831." Porta Lingua, no. 1 (2021): 211–31. http://dx.doi.org/10.48040/pl.2021.17.

Full text
Abstract:
Bitnitz Lajos (1790-1871) Szombathelyen 1831-ben adta ki a Gazdasági szótár című művét. A szerző, aki több jelentős magyar nyelvészeti munkát és szótári anyagot is alkotott, Batthyány Fülöp megrendelésre és támogatásával készítette el ezt a munkáját. A szótár egyik sajátos termése a reformkori akadémiai szótár-fejlesztés körébe besorolható munkáknak. Sajátosságát az adja, hogy német-magyar összeállításban készült, és egy földesúri gazdaság gondozásának magyar nyelvű dokumentálhatóságát, leírhatóságát tűzte ki fő céljául. Ennek megfelelően a gazdaság fogalmát széles körben értelmezi. Minden olyan tematikát érint, ami egy nagybirtok területén, irányításában, mesterségeiben előfordul. Így kerülnek be a mezőgazdaság, az állattartás, a halászat, a vadászat, a gazdasági építkezés, a helyi iparosság, a pénzügy, a gazdasági adminisztráció és szervezés műszavai a szótárba. A mű 58 oldalt és közel 1500 szótári tételt tartalmaz. A szótár jelentőségét több dolog adja: a.) először kísérelte meg tematikusan és magyarul összefoglalni a nagybirtokon alapuló gazdálkodás szaknyelvi témakörét; b.) bátran élt a nyelvújítás eszközeivel, ahol nem talált magyar fogalmat a németre, ott alkotott és bevezetett új szakszavakat; c.) e reformkori szótár egyeseknek alapként, másoknak mintaként szolgálhatott a további szakszótári munkák kialakításához.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Gerstner, Károly. "Benkő Loránd és az Etymologisches Wörterbuch des Ungarischen." Magyar Nyelv 118, no. 1 (April 12, 2022): 44–51. http://dx.doi.org/10.18349/magyarnyelv.2022.1.44.

Full text
Abstract:
Benkő Loránd etimológusi munkássága két részre osztható: egyfelől a főleg különféle cikkekben, tanulmányokban és monográfiákban közzétett szófejtéseire, másrészt etimológiai szótárakban végzett főszerkesztői tevékenységre. Ez utóbbinak egyik kiemelkedő eredménye A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára (TESz.), mely három kötetben 1967 és 1976 között jelent meg, kiegészülve az 1984-ben megjelent Mutatóval. A szakmai körökben a mű bel- és külföldön egyaránt sikert aratott, ám igény mutatkozott egy nemzetközi nyelven közzétett, rövidebb etimológiai szótárra is. Ennek eredményeként jött létre a német metanyelvű szótár, az Etymologisches Wörterbuch des Ungarischen (EWUng.; Band 1–2: 1993–1995. Akadémiai Kiadó, Budapest). A cikk néhány fontos ponton összehasonlítja a TESz.-t és az EWUng.-ot, utalva ez utóbbi újdonságaira. Ilyenek például a címszóállomány eltérései; a szócikkek belső szerkezetének átalakítása; az etimológiai szakaszok bevezető mondatainak egységesítése; az alapnyelvi örökség egyes elemeit érintő következetesebb magyarázat; a fiktív tő mint morfológiai kategória módszeres alkalmazása az etimológiában; az idegen eredetű elemek tágabb etimológiai hátterének megadása. Az EWUng. európai mértékkel mérve is az etimológiai szótárak élmezőnyében foglal helyet, és ebben Benkő Lorándnak meghatározó szerepe volt.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

P. Márkus, Katalin. "Jógyakorlatok szerepe a szótárhasználatban." Modern Nyelvoktatás 28, no. 3–4 (December 15, 2022): 92–109. http://dx.doi.org/10.51139/monye.2022.3-4.92.109.

Full text
Abstract:
A szótár hosszú idők óta nagyra becsült segédanyag a nyelvoktatásban. A tanulók szótárai egyre felhasználóbarátabbak, egyre több információt tartalmaznak, és minden eddiginél könnyebben hozzáférhetők. Egy jó szótárban óriási mennyiségű információ található – néha túl soknak is tűnhet, de ha segítünk a tanulóknak abban, hogy hatékonyan használják fel a szótárban található összes információt, azzal biztosítjuk, hogy az önálló, élethosszig tartó tanulásban sikeresek legyenek. Írásomban szereplő jógyakorlatokat úgy válogattam össze, hogy minél több fejlesztendő területet érintsen, minél több oldalról megmutassa a szótárak használhatóságát, támogatva ezzel a szótárhasználati készségek hatékony fejlesztését, segítve a helyes nyelvtanulási szokások kialakítását és a különböző tanulási stílusok kiépítését.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Gábor, Bolonyai. "Benedictus és szótára." Antik Tanulmányok 61, no. 1 (June 2017): 71–102. http://dx.doi.org/10.1556/092.2017.61.1.4.

Full text
Abstract:
A XV. század közepe táján a kereszténység előtti kultúrák iránti érdeklődés megnövekedésével egyidejűleg emelkedni kezdett a görögül tanulni vágyók száma is Európa latin nyelvű felében. Ezzel párhuzamosan megnőtt az igény a különféle nyelvtanulási segédletek, így a görög–latin szótárak iránt is. Kétnyelvű szótárra többféleképpen lehetett ekkoriban szert tenni, az egyik lehetőséget egy ókori bilinguis szótár, az ún. Pseudo-Kyrillos jelentette. A Pseudo-Kyrillos a magyar kutatás érdeklődését is felkeltette az utóbbi évtizedekben, főként azért, mert egyik példányát Janus Pannonius is beszerezte magának. Az alábbi tanulmány nem ezzel a példánnyal kíván foglalkozni, hanem egy másikkal, amelyet egy bizonyos Benedictus másolt. A szerző arra tesz kísérletet, hogy azonosítsa az illető személyét, nyomon kövesse a példány keletkezésének történetét, valamint feltérképezze a Pseudo-Kyrillos szöveghagyományozódásának egyik ágát.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

P., Katalin Márkus. "Miért hasznosak a gyerekszótárak?" Gyermeknevelés 4, no. 1 (February 5, 2016): 222–25. http://dx.doi.org/10.31074/gyntf.2016.1.222.225.

Full text
Abstract:
Amikor nyelvtanulásról és idegen nyelv tanításról beszélünk, sok dolog juthat eszünkbe: nyelvkönyvek, nyelvtankönyvek, olvasókönyvek, filmek és különféle, a nyelvoktatásban használható audiovizuális eszközök sora; sajnos a szótárak, mi több, a megbízható szótárak egyre hátrébb kerülnek a sorban. Fontosságuk egyre inkább elhalványulni látszik. Jelen ismertetés a szótárak hatékony használatának fontosságát bizonyítja, gyakorlott szótárhasználóvá pedig csak akkor válhatunk, ha már az általános iskola alsó tagozatában elkezdjük a szótárhasználat bevezetését, tanítását, a gyermekek szoktatását. Ebben nagyon fontos a korcsoportnak megfelelő szótár kiválasztása is.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

M. Pintér, Tibor. "A Termini magyar–magyar szótár mint a határon túli magyar nyelvváltozatok lexikai adatbázisa." Gyermeknevelés 5, no. 3 (May 7, 2017): 123–30. http://dx.doi.org/10.31074/gyntf.2017.3.123.130.

Full text
Abstract:
A Termini magyar–magyar szótár a magyar nyelv határon túli változatainak kölcsönszavait szótárazza, szemantikai és lexikográfiai nézőpontból. A kizárólag online felületen létező szótár a magyar nyelv szinkrón állapotát tükrözi. Az ismertetés részleteiben mutatja be a szócikkszerkezetet, kitér a szerkesztés sajátosságaira, valamint említést tesz a szótár gyakorlati és szimbolikus felhasználási lehetőségeiről.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Fajt, Balázs. "A nyelvtanulás támogatása szótárak segítségével: három kétnyelvű szótár kritikai összehasonlítása." Modern Nyelvoktatás 28, no. 1–2 (May 22, 2022): 36–50. http://dx.doi.org/10.51139/monye.2022.1-2.36.50.

Full text
Abstract:
Hagyományosan a nyelvtanulók az idegennyelv-tanulási folyamat elején találkoznak először kétnyelvű szótárral és a kezdő nyelvtanulókat tanáraik gyakran arra ösztönzik, hogy vásároljanak két nyelvű szótárt és kezdjék is elhasználni azt. A kétnyelvű szótárak egyik típusa a nyelvtanulók számára, illetve az idegennyelv-tanulási folyamat támogatására készített tanulószótár. Jelen tanulmány fő célja az, hogy bemutassa milyen előnyökkel rendelkeznek a tanulószótárak a hagyományos kétnyelvű szótárakhoz képest. A tanulmány célja továbbá az is, hogy felhívja az idegennyelv-tanárok és kutatók figyelmét az említett szótárak előnyeire. A tanulmány elméleti háttere először bemutatja a szótárak különböző típusait és a nyelvtanulók szótárválasztási szokásai mögött meghúzódó motivációkat. Ezt követően a tanulmány második része bemutat három népszerű kétnyelvű szótárt, amelyek közül az egyik tanulószótár. Emellett a tanulmány összehasonlítja a klasszikus kétnyelvű szótárakat a tanulószótárral és bemutatja, hogy a tanulószótár miért is fontos és hasznos az idegennyelv-tanulók számára.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

GÁBOR, BOLONYAI. "A SZÓTÁRÍRÁS FERRARAI MŰHELYÉBEN." Antik Tanulmányok 64, no. 1 (June 2020): 45–74. http://dx.doi.org/10.1556/092.2020.00004.

Full text
Abstract:
A tanulmány egy ókori eredetű görög–latin szótár, az ún. Pseudo-Kyrillos egyik XV. századi példányát elemzi, melyet a Cambridge University Libraryben őriznek Kk. v. 12 jelzettel. A cikk szövegkritikai eszközökkelkel igyekszik elhelyezni a befejezetlenül maradt példányt a szöveghagyományban, és feltárni a szótár keletkezésének körülményeit, időpontját és helyét.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Rudl, József. "Enciklopédikus demográfiai szótár (D.I. Valentej szerk.)." Tér és Társadalom 1, no. 3 (September 1, 1987): 105–6. http://dx.doi.org/10.17649/tet.1.3.3009.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Szótár"

1

Szabó, Géza. Magyar-cigány szótár, cigány-magyar szótár. Kolozsvár: Komp-Press, 2000.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Serdián, Miklós György. Iszlám szótár. Budapest: [Serdián M. Gy]., 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Gágyor, József. Tallósi szótár. Bratislava: Madách-Posonium, 2003.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Jakab, László. Balassi-szótár. Debrecen: Debreceni Egyetem BTK Magyar Nyelvtudományi Tanszéke, 2000.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Stricker, Simon. Héber-magyar szótár. Budapest: Országos Rabbiképző Intézet, 1999.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Kálnási, Árpád. Debreceni cívis szótár. Debrecen: [Debreceni Egyetem Magyar Nyelvtudományi Intézetének], 2005.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

László, Negyela, and Hevér László, eds. Ökumenikus teológiai szótár. Szabadka: Vajdasági Keresztény Ifjúság, 2008.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Varga, Csaba. Szóértelmező szótörténeti szótár. Pilisszentiván]: Fríg Kiadó, 2013.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

on-Dufour, Xavier Le. Biblikus teológiai szótár. Budapest: Szent István Társulat, 1992.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Bárány, Margit. Akadémiai helyesírási szótár. Budapest: Akadémiai Kiadó, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Szótár"

1

Tánczos, Vilmos. "Egy csíki székely falu (Csíkszentkirály) készülő tájszótára (szerkesztési elvek es mutatvány: a lótartás tájnyelvi kifejezései)." In Múltidéző. Írások a magyar népi kultúráról és örökségéről, 199–220. Magyarságkutató Intézet, 2022. http://dx.doi.org/10.53644/mki.multidezo.2022.199.

Full text
Abstract:
Mintegy két évtizede foglalkozom egy csíki falu, Csíkszentkirály székely tájnyelvének gyűjtésével és a nyelvi anyag szótárszerű rögzítésével. A folyamatban lévő munka kiterjed mind a tájszók, mind a szónál nagyobb nyelvi szerkezetek (szólások, közmondások, helyzetmondatok, köszönésformulák, káromkodások, fohászkodások, csúfolók, szállóigék, népi rigmusok stb.) gyűjtésére és egy tájnyelvi szótárba való besorolására. Jelen beszámoló ismerteti a terepmunka módszereit, a készülő szótár szerkesztésin elveit és a szócikkek szerkezetét. Ezt egészíti ki egy mutatvány, amely egy adott témakörre, a lótartásra vonatkozó tájnyelvi kifejezések szócikkeit tartalmazza.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Farkas, Tamás. "A tulajdonnevek szótári feldolgozásának alapkérdései." In Tulajdonnevek és szótárak, 11–36. Magyar Nyelvtudományi Társaság, 2020. http://dx.doi.org/10.26546/4892373.2.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Farkas, Tamás, and Marianna Ilona Slíz. "Előszó." In Tulajdonnevek és szótárak, 7–8. Magyar Nyelvtudományi Társaság, 2020. http://dx.doi.org/10.26546/4892373.1.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Slíz, Mariann. "A laikus keresztnévszótárak." In Tulajdonnevek és szótárak, 165–84. Magyar Nyelvtudományi Társaság, 2020. http://dx.doi.org/10.26546/4892373.10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Benő, Attila. "Magyar tulajdonnevek a román névszótárakban." In Tulajdonnevek és szótárak, 187–97. Magyar Nyelvtudományi Társaság, 2020. http://dx.doi.org/10.26546/4892373.11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Bauko, János. "Magyar tulajdonnevek a cseh és szlovák névszótárakban." In Tulajdonnevek és szótárak, 199–207. Magyar Nyelvtudományi Társaság, 2020. http://dx.doi.org/10.26546/4892373.12.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Sebestyén, Zsolt. "Magyar tulajdonnevek az ukrán névszótárakban." In Tulajdonnevek és szótárak, 209–19. Magyar Nyelvtudományi Társaság, 2020. http://dx.doi.org/10.26546/4892373.13.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Bába, Barbara. "A Magyar földrajzi köznevek táráról." In Tulajdonnevek és szótárak, 223–30. Magyar Nyelvtudományi Társaság, 2020. http://dx.doi.org/10.26546/4892373.14.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Takács, Judit. "Köznevesült tulajdonnevek szótárainkban." In Tulajdonnevek és szótárak, 231–40. Magyar Nyelvtudományi Társaság, 2020. http://dx.doi.org/10.26546/4892373.15.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Gerstner, Károly. "Tulajdonnevek a történeti és etimológiai szótárakban." In Tulajdonnevek és szótárak, 39–52. Magyar Nyelvtudományi Társaság, 2020. http://dx.doi.org/10.26546/4892373.3.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Szótár"

1

Kondász, Bence, Béla Hopp, and Tamás Smausz Kolumbán. "A vegyes szórás mint probléma LASCA perfúzios mérések esetén." In IX. Szimpózium a hazai kvantumelektronikai kutatások eredményeiről. Szeged: Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Fizikai Intézet, 2021. http://dx.doi.org/10.14232/kvantumelektronika.9.20.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

TÓTH, Éva. "EGY INTERKULTURÁLIS SZEMANTIKAI ÖSSZEHASONLÍTÁS avagy hogyan definiál öt gyakori kifejezést két különböző nyelv egynyelvű értelmező szótára." In 11th International Conference of J. Selye University. J. Selye University, Komárno, Slovakia, 2019. http://dx.doi.org/10.36007/3310.2019.209-221.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography