To see the other types of publications on this topic, follow the link: Szótár.

Journal articles on the topic 'Szótár'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Szótár.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

URKOM, Aleksander. "A KÉSZÜLŐ MAGYAR–SZERB NAGYSZÓTÁR SZÓCIKKSTRUKTÚRÁJÁNAK ELEMZÉSE." Hungarológiai Közlemények 19, no. 2 (January 24, 2019): 127–35. http://dx.doi.org/10.19090/hk.2018.2.127-135.

Full text
Abstract:
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara Szláv Filológiai Tanszékén 2017-ben elindult a magyar–szerb nagyszótári projekt. A lexikográfia történetében még nem készült nagyszótár magyar–szerb irányban. A jelen szótár szerkesztői így hiánypótló munka elkészítésére vállalkoznak. A szótári projekt Magyarország legnagyobb szakkiadója, az Akadémiai Kiadó segítségével valósul meg. A készülő kiadvány egy modern és a XXI. század kihívásainak mindenben eleget tevő szótár lesz. A dolgozat a szótári szócikk struktúrájának alakulását mutatja be a legjelentősebb magyar–szerb általános kétnyelvű szótárak példáján.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Sturcz, Zoltán. "Egy reformkori szakszótár születése : Bitnitz Lajos: Gazdasági szótár, 1831." Porta Lingua, no. 1 (2021): 211–31. http://dx.doi.org/10.48040/pl.2021.17.

Full text
Abstract:
Bitnitz Lajos (1790-1871) Szombathelyen 1831-ben adta ki a Gazdasági szótár című művét. A szerző, aki több jelentős magyar nyelvészeti munkát és szótári anyagot is alkotott, Batthyány Fülöp megrendelésre és támogatásával készítette el ezt a munkáját. A szótár egyik sajátos termése a reformkori akadémiai szótár-fejlesztés körébe besorolható munkáknak. Sajátosságát az adja, hogy német-magyar összeállításban készült, és egy földesúri gazdaság gondozásának magyar nyelvű dokumentálhatóságát, leírhatóságát tűzte ki fő céljául. Ennek megfelelően a gazdaság fogalmát széles körben értelmezi. Minden olyan tematikát érint, ami egy nagybirtok területén, irányításában, mesterségeiben előfordul. Így kerülnek be a mezőgazdaság, az állattartás, a halászat, a vadászat, a gazdasági építkezés, a helyi iparosság, a pénzügy, a gazdasági adminisztráció és szervezés műszavai a szótárba. A mű 58 oldalt és közel 1500 szótári tételt tartalmaz. A szótár jelentőségét több dolog adja: a.) először kísérelte meg tematikusan és magyarul összefoglalni a nagybirtokon alapuló gazdálkodás szaknyelvi témakörét; b.) bátran élt a nyelvújítás eszközeivel, ahol nem talált magyar fogalmat a németre, ott alkotott és bevezetett új szakszavakat; c.) e reformkori szótár egyeseknek alapként, másoknak mintaként szolgálhatott a további szakszótári munkák kialakításához.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Gerstner, Károly. "Benkő Loránd és az Etymologisches Wörterbuch des Ungarischen." Magyar Nyelv 118, no. 1 (April 12, 2022): 44–51. http://dx.doi.org/10.18349/magyarnyelv.2022.1.44.

Full text
Abstract:
Benkő Loránd etimológusi munkássága két részre osztható: egyfelől a főleg különféle cikkekben, tanulmányokban és monográfiákban közzétett szófejtéseire, másrészt etimológiai szótárakban végzett főszerkesztői tevékenységre. Ez utóbbinak egyik kiemelkedő eredménye A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára (TESz.), mely három kötetben 1967 és 1976 között jelent meg, kiegészülve az 1984-ben megjelent Mutatóval. A szakmai körökben a mű bel- és külföldön egyaránt sikert aratott, ám igény mutatkozott egy nemzetközi nyelven közzétett, rövidebb etimológiai szótárra is. Ennek eredményeként jött létre a német metanyelvű szótár, az Etymologisches Wörterbuch des Ungarischen (EWUng.; Band 1–2: 1993–1995. Akadémiai Kiadó, Budapest). A cikk néhány fontos ponton összehasonlítja a TESz.-t és az EWUng.-ot, utalva ez utóbbi újdonságaira. Ilyenek például a címszóállomány eltérései; a szócikkek belső szerkezetének átalakítása; az etimológiai szakaszok bevezető mondatainak egységesítése; az alapnyelvi örökség egyes elemeit érintő következetesebb magyarázat; a fiktív tő mint morfológiai kategória módszeres alkalmazása az etimológiában; az idegen eredetű elemek tágabb etimológiai hátterének megadása. Az EWUng. európai mértékkel mérve is az etimológiai szótárak élmezőnyében foglal helyet, és ebben Benkő Lorándnak meghatározó szerepe volt.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

P. Márkus, Katalin. "Jógyakorlatok szerepe a szótárhasználatban." Modern Nyelvoktatás 28, no. 3–4 (December 15, 2022): 92–109. http://dx.doi.org/10.51139/monye.2022.3-4.92.109.

Full text
Abstract:
A szótár hosszú idők óta nagyra becsült segédanyag a nyelvoktatásban. A tanulók szótárai egyre felhasználóbarátabbak, egyre több információt tartalmaznak, és minden eddiginél könnyebben hozzáférhetők. Egy jó szótárban óriási mennyiségű információ található – néha túl soknak is tűnhet, de ha segítünk a tanulóknak abban, hogy hatékonyan használják fel a szótárban található összes információt, azzal biztosítjuk, hogy az önálló, élethosszig tartó tanulásban sikeresek legyenek. Írásomban szereplő jógyakorlatokat úgy válogattam össze, hogy minél több fejlesztendő területet érintsen, minél több oldalról megmutassa a szótárak használhatóságát, támogatva ezzel a szótárhasználati készségek hatékony fejlesztését, segítve a helyes nyelvtanulási szokások kialakítását és a különböző tanulási stílusok kiépítését.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Gábor, Bolonyai. "Benedictus és szótára." Antik Tanulmányok 61, no. 1 (June 2017): 71–102. http://dx.doi.org/10.1556/092.2017.61.1.4.

Full text
Abstract:
A XV. század közepe táján a kereszténység előtti kultúrák iránti érdeklődés megnövekedésével egyidejűleg emelkedni kezdett a görögül tanulni vágyók száma is Európa latin nyelvű felében. Ezzel párhuzamosan megnőtt az igény a különféle nyelvtanulási segédletek, így a görög–latin szótárak iránt is. Kétnyelvű szótárra többféleképpen lehetett ekkoriban szert tenni, az egyik lehetőséget egy ókori bilinguis szótár, az ún. Pseudo-Kyrillos jelentette. A Pseudo-Kyrillos a magyar kutatás érdeklődését is felkeltette az utóbbi évtizedekben, főként azért, mert egyik példányát Janus Pannonius is beszerezte magának. Az alábbi tanulmány nem ezzel a példánnyal kíván foglalkozni, hanem egy másikkal, amelyet egy bizonyos Benedictus másolt. A szerző arra tesz kísérletet, hogy azonosítsa az illető személyét, nyomon kövesse a példány keletkezésének történetét, valamint feltérképezze a Pseudo-Kyrillos szöveghagyományozódásának egyik ágát.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

P., Katalin Márkus. "Miért hasznosak a gyerekszótárak?" Gyermeknevelés 4, no. 1 (February 5, 2016): 222–25. http://dx.doi.org/10.31074/gyntf.2016.1.222.225.

Full text
Abstract:
Amikor nyelvtanulásról és idegen nyelv tanításról beszélünk, sok dolog juthat eszünkbe: nyelvkönyvek, nyelvtankönyvek, olvasókönyvek, filmek és különféle, a nyelvoktatásban használható audiovizuális eszközök sora; sajnos a szótárak, mi több, a megbízható szótárak egyre hátrébb kerülnek a sorban. Fontosságuk egyre inkább elhalványulni látszik. Jelen ismertetés a szótárak hatékony használatának fontosságát bizonyítja, gyakorlott szótárhasználóvá pedig csak akkor válhatunk, ha már az általános iskola alsó tagozatában elkezdjük a szótárhasználat bevezetését, tanítását, a gyermekek szoktatását. Ebben nagyon fontos a korcsoportnak megfelelő szótár kiválasztása is.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

M. Pintér, Tibor. "A Termini magyar–magyar szótár mint a határon túli magyar nyelvváltozatok lexikai adatbázisa." Gyermeknevelés 5, no. 3 (May 7, 2017): 123–30. http://dx.doi.org/10.31074/gyntf.2017.3.123.130.

Full text
Abstract:
A Termini magyar–magyar szótár a magyar nyelv határon túli változatainak kölcsönszavait szótárazza, szemantikai és lexikográfiai nézőpontból. A kizárólag online felületen létező szótár a magyar nyelv szinkrón állapotát tükrözi. Az ismertetés részleteiben mutatja be a szócikkszerkezetet, kitér a szerkesztés sajátosságaira, valamint említést tesz a szótár gyakorlati és szimbolikus felhasználási lehetőségeiről.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Fajt, Balázs. "A nyelvtanulás támogatása szótárak segítségével: három kétnyelvű szótár kritikai összehasonlítása." Modern Nyelvoktatás 28, no. 1–2 (May 22, 2022): 36–50. http://dx.doi.org/10.51139/monye.2022.1-2.36.50.

Full text
Abstract:
Hagyományosan a nyelvtanulók az idegennyelv-tanulási folyamat elején találkoznak először kétnyelvű szótárral és a kezdő nyelvtanulókat tanáraik gyakran arra ösztönzik, hogy vásároljanak két nyelvű szótárt és kezdjék is elhasználni azt. A kétnyelvű szótárak egyik típusa a nyelvtanulók számára, illetve az idegennyelv-tanulási folyamat támogatására készített tanulószótár. Jelen tanulmány fő célja az, hogy bemutassa milyen előnyökkel rendelkeznek a tanulószótárak a hagyományos kétnyelvű szótárakhoz képest. A tanulmány célja továbbá az is, hogy felhívja az idegennyelv-tanárok és kutatók figyelmét az említett szótárak előnyeire. A tanulmány elméleti háttere először bemutatja a szótárak különböző típusait és a nyelvtanulók szótárválasztási szokásai mögött meghúzódó motivációkat. Ezt követően a tanulmány második része bemutat három népszerű kétnyelvű szótárt, amelyek közül az egyik tanulószótár. Emellett a tanulmány összehasonlítja a klasszikus kétnyelvű szótárakat a tanulószótárral és bemutatja, hogy a tanulószótár miért is fontos és hasznos az idegennyelv-tanulók számára.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

GÁBOR, BOLONYAI. "A SZÓTÁRÍRÁS FERRARAI MŰHELYÉBEN." Antik Tanulmányok 64, no. 1 (June 2020): 45–74. http://dx.doi.org/10.1556/092.2020.00004.

Full text
Abstract:
A tanulmány egy ókori eredetű görög–latin szótár, az ún. Pseudo-Kyrillos egyik XV. századi példányát elemzi, melyet a Cambridge University Libraryben őriznek Kk. v. 12 jelzettel. A cikk szövegkritikai eszközökkelkel igyekszik elhelyezni a befejezetlenül maradt példányt a szöveghagyományban, és feltárni a szótár keletkezésének körülményeit, időpontját és helyét.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Rudl, József. "Enciklopédikus demográfiai szótár (D.I. Valentej szerk.)." Tér és Társadalom 1, no. 3 (September 1, 1987): 105–6. http://dx.doi.org/10.17649/tet.1.3.3009.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Bodnár, Noémi. "Hogyan készül egy jelnyelvi (szleng)szótár?" OxIPO 2, no. 3 (2020): 87–96. http://dx.doi.org/10.35405/oxipo.2020.3.87.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

HÓZSA, Éva, and Hargita HORVÁTH FUTÓ. "ARANY JÁNOS-TANÓRÁK A NYELVÉSZET MÉRLEGÉN." Hungarológiai Közlemények 19, no. 2 (January 24, 2019): 26–33. http://dx.doi.org/10.19090/hk.2018.2.26-33.

Full text
Abstract:
Arany János születésének 200. évfordulója alkalmából a gyakorlótanítást végző újvidéki magyar szakos tanárjelöltek azt a feladatot kapták, hogy a tanterv keretében vagy akár attól függetlenül dolgozzanak ki és tartsanak meg legalább egy Arany János-órát az általános vagy a középiskolában. Az eltérő profilú iskolákban megvalósított óratervek a hospitálási naplókba is bekerültek, egy sikeres pályázat pedig lehetővé tette a legjobb munkák megjelentetését. A jelenlegi dolgozat a beérkezett óratervek nyelvészeti vonatkozásaira és fordításszemléletére fókuszál. Azt vizsgálja, hogy mennyire és hogyan szűrődik be a tanárjelöltek irodalomórájára a nyelvészeti szempontú megközelítés, milyen adatbázisokat használnak, valamint hogy a hallgatók miként követik az aktuális eseményeket, például a közelmúltban megjelent Arany János-szótár ürügyén az írói szótárak diskurzusát.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

ANDRIĆ, Edit. "GONDOLATOK EGY KÉSZÜLŐ KÉTNYELVŰ FRAZEOLÓGIAI SZÓTÁR KAPCSÁN." Hungarológiai Közlemények 23, no. 3 (October 5, 2022): 25–38. http://dx.doi.org/10.19090/hk.2022.3.25-38.

Full text
Abstract:
A dolgozat a magyar–szerb frazeológiai szótár készítése közben felmerült kérdéseket és tapasztalatokat taglalja. A két nyelv strukturális jellemzői, illetve a két nép anyagi és szellemi kultúrájában jelentkező különbségek megmutatkoznak a frazeológia terén is. Ugyanakkor a több mint egy évezredes egymás mellett élés sok közös tapasztalati alapot nyújtott, amelyek hozzájárultak a részben vagy teljesen azonos idiómák megteremtéséhez. A tanulmány elsősorban a frazeológiai ekvivalencia tipológiáját mutatja be és foglalkozik a frazémák fordíthatóságának problémájával. A két nyelv frazeológiai korpuszának különbözőségeiről is említést tesz. Külön hangsúlyt fektet az azonos lexikai szerkezettel rendelkező szólásokra, közmondásokra, valamint a kultúrspecifikus frazémákra és azok megfeleltethetőségére.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Takács, Judit. "Deonyms in Hungarian dictionaries." Acta Universitatis de Carolo Eszterházy Nominatae. Sectio Linguistica Hungarica 47 (2021): 149–60. http://dx.doi.org/10.46437/actauniveszterhazylinguistica.2021.149.

Full text
Abstract:
Tanulmányomban először azokat a tényezőket mutatom be, melyek a köznevesülés jelenségének egyértelmű meghatározását nehezítik, majd pedig megvizsgálom az apellativizációval létrejött közszói alakok szóközlésekben és szótárakban való eddigi meg jelenését, illetve a szócsoport azon jellegzetességeit, melyek az ily módon létrejött alakok szótárba szerkesztésekor nehézséget jelenthetnek. Vizsgálatom alapján úgy látom, hogy a köznevesült tulajdonnévi adatok megjelenése az egyes szótárakban igen esetleges: kiválogatásuk és értelmezésük, illetve a hozzájuk fűzött információk (köztük a tulajdonnévi eredet feltárása is) a szótár típusán és célján túl sok esetben a szerkesztő megítélésétől függ. A magyar köznevesült szóanyagot elsődlegesen leíró szempontból, értelmező szótárként lenne érdemes feldolgozni, ám a korpusz kialakítása során fontos a jövevényszavak és a magyar szóalkotás egyértelmű elkülönítése. Igen lényeges a köznevesült keresztnévi adatfeldolgozásokon kívül az egyéb névtípusok (helynevek, családnevek stb.) közszói származékainak bevonása és felmutatása, továbbá a források körének bővítése is.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Csernicskó, István, and Anita Márku. "Ízelítők a Termini magyar–magyar szótár kárpátaljai anyagából." Magyar Nyelvőr 145, no. 4 (2021): 432–47. http://dx.doi.org/10.38143/nyr.2021.4.417.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Pál, Enikő. "Erika-Mária Tódor et al. (eds) Alkalmazott nyelvészeti szótár." Acta Universitatis Sapientiae, Philologica 12, no. 2 (November 1, 2020): 164–67. http://dx.doi.org/10.2478/ausp-2020-0019.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Kara, György. "Az új Etimológiai szótár néhány létező és hiányzó szócikkéről." Magyar Nyelv 116, no. 2 (2020): 207–12. http://dx.doi.org/10.18349/magyarnyelv.2020.2.207.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Paládi-Kovács, Attila. "Benkő Loránd a néprajzos szemével." Magyar Nyelv 118, no. 1 (April 12, 2022): 13–20. http://dx.doi.org/10.18349/magyarnyelv.2022.1.13.

Full text
Abstract:
Benkő Loránd mindenekelőtt a magyar nyelv tudósa volt. Első közleményei a helynévkutatás tárgyköréhez és a nyelvföldrajzhoz kapcsolódtak. Egyetemi tanárként és A magyar nyelvjárások atlaszán dolgozó akadémiai munkacsoport tagjaként maga is megismerkedett az évekig tartó terepmunka során a Kárpát-medence és Moldva nyelvjárásaival. Benkő foglalta össze a nyelvföldrajz feladatait. Ő írt egyetemi tankönyvet a történeti dialektológiáról. Úttörő munkát írt a régi magyar személynévadásról, megállapította a kételemű személynevek, a családnevek megjelenését a kései középkorban (13. sz. vége – 15. század). A történeti névtan kutatási módszereire alapozva, a helynevek tipológiáját és etimológiáját vizsgálva és rendszerezve, a nyelvjárástörténeti tényeket számba véve tárja fel a székelyek megtelepedésének mozzanatait Erdélyben és a moldvai csángók történetét is. Ezzel a módszerrel vizsgálta a Pinka-vidék (mai Burgenland, Ausztria) településeinek történetét is. Benkő Loránd fontos szerepet vállalt magára két etimológiai szótár szervezésében és felügyeletében (A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára 1–3., 1967–1976) és az Etymologisches Wörterbuch des Ungarischen (1–2., 1993–1996). Ezek a művek alapul szolgálnak a magyar népi kultúra történetének, kronológiájának vizsgálatában is. Benkő Loránd tanári és tudományszervező munkái maradandó hatást gyakoroltak számos akadémiai szaktudományra, a bölcsészettudományok széles területére. Jó barátja volt a magyar néprajztudománynak is.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Sántha, Attila. "Székely szótár küssebb s nagyobbacska gyermekeknek és cinkáknak (Pál Helén)." Anyanyelv-pedagógia 15, no. 1 (2022): 81–85. http://dx.doi.org/10.21030/anyp.2022.1.7.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Mácsár, Gábor. "A magyar karate meghonosodása." Acta Universitatis de Carolo Eszterházy Nominatae. Sectio Sport, no. 50 (2021): 69–88. http://dx.doi.org/10.33040/actauniveszterhazysport.2022.50.69.

Full text
Abstract:
A kézirat célja a karate meghonosodásának bemutatása. A fellelhető írásos emlékek, történeti részének áttekintése lehetőséget teremt a valóság megismerésére, ugyanakkor óvatosságra int, hiszen aki az adatot leírta, „akarva‑akaratlan” akár tévedhetett is. A félreérthető megfogalmazásokat és az oppozíciót tartalmazó adatok visszaellenőrzését számos interjúval és korabeli beszámolóval kontrolláltuk. Megvizsgáltuk az előzményeket és a témában fellelhető szakirodalmat. Könyvtáraztunk, olvastunk, elemeztünk, jegyzeteltünk és számos interjút bonyolítottunk le. Tisztáztuk a feltárandó témakörrel kapcsolatos fogalmakat, az értelmező szótár és a szinonima szótár segítségével. A rendelkezésre álló írásos dokumentumokat, újságcikkeket, monográfiákat elemeztük, a kifejezéseket kvantifikáltuk, és százalékos arányokat elemeztük, értékeltük. Ezek abban korlátozottak, hogy csupán a leírt információkra hagyatkoznak, melyek keretei szűk spektrumot fognak át, és olykor a stílusszervezeti elkötelezettség szemüvegén keresztül rögzítették az információkat. Törekedtünk az adatok objektív feldolgozására, az ellentmondásos adatok és ködös megfogalmazások kiszűrésére, az összefüggések elemzéssel és ésszerű logikával történő feloldására. A kapott eredményeket úgy kontrolláltuk, hogy a korabeli eseményeket és interjúkat párhuzamba állítottuk és ellenőriztük. A fellelhető anyagok áttanulmányozását, elemzését és értékelését lejegyeztük. A feltáró munka kapcsán interjúalanyaim voltak és egyeztetést folytattam: (dr. Udvardy Józsefné) Leishter Éva, Csengeri Pap Zsigmond, Kecskés Sándor, Gyebnár Ferenc, Bíró György, Börzsey Károly, Horvay Sándor, Simon Géza, Polyák József, Szabó Richárd, Vitkó Ferenc, prof. Borbély Attila és Antal János korszakbeszámolója.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Góczán, Bettina. "Vass Ö. 2006. Hajózási értelmező szótár: Hivatásos és kedvtelési hajósoknak, tengerészeknek." Magyar Terminológia 1, no. 2 (December 2008): 297–303. http://dx.doi.org/10.1556/materm.1.2008.2.9.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Benő, Attila, István Lanstyák, Katalin P. Márkus, and Tibor M. Pintér. "A Termini magyar–magyar szótár és adatbázis szerkezeti és szerkesztési sajátosságai." Magyar Nyelvőr 145, no. 4 (2021): 378–89. http://dx.doi.org/10.38143/nyr.2021.4.378.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

M. Pintér, Tibor. "Magyar nyelv a határon : A Termini magyar–magyar szótár. 1. rész." Magyar Nyelv 115, no. 3 (2019): 333–47. http://dx.doi.org/10.18349/magyarnyelv.2019.3.333.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

M. Pintér, Tibor. "Magyar nyelv a határon : A Termini magyar–magyar szótár. 2. rész." Magyar Nyelv 115, no. 4 (2019): 473–79. http://dx.doi.org/10.18349/magyarnyelv.2019.4.473.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Forgács, Tamás. "Adalékok csörc ~ csörsz szavunk történetéhez." Magyar Nyelv 118, no. 4 (December 29, 2022): 470–80. http://dx.doi.org/10.18349/magyarnyelv.2022.4.470.

Full text
Abstract:
A tanulmány egy már kihalt és a régiségben is ritka szó jelentését és eredetét kutatja. A szerző szerint – noha a Nyelvtörténeti Szótár két szócikkben tárgyalja a vonatkozó adatokat – a csörc és a csörsz szóalakok valószínűleg csak egymás variánsai. A szakirodalomban több szerző is foglalkozik a vizsgált alakokkal, de sem azok jelentését, sem értelmét nem sikerült megnyugtatóan tisztázni. A megfejtési kísérletek igen változatosak (pl. ʼcsőszʼ, ʼvalamilyen marhaʼ, ʼszegény emberʼ, ʼadóféleʼ). A tanulmány ezért alaposan áttekinti a szakirodalom vonatkozó állításait, s a szóelőfordulások kontextusának igen alapos elemzésével igyekszik tisztázni a két szó valódi értelmét. Mindeközben foglalkozik azok etimológiai kérdéseivel is, az egyes jelentések feltehető egymásba való átalakulásával. Ennek során egy újabb eredetmagyarázat lehetőségét is felveti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Szoták, Szilvia. "Országspecifikus oktatási terminusok terminológiai és szociolingvisztikai elemzése a Termini magyar-magyar szótár példái alapján (Ausztria)." Magyar Nyelvőr 145, no. 4 (2021): 402–17. http://dx.doi.org/10.38143/nyr.2021.4.402.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Sőrés, Anna. "Ádám Péter, Francia kulturális szótár, 2ème édition revue et augmentée, Budapest, Corvina Kiadó, 2019, 366 (1ère éd. 2004)." Revue d'Études Françaises, no. 24 (2020): 215–18. http://dx.doi.org/10.37587/ref.2020.1.17.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Péntek, János. "A nyelvújítás méltatlanul elfeledett tudós nyelvésze, gróf Teleki József." Erdélyi Múzeum 83, no. 3 (2021): 48–64. http://dx.doi.org/10.36373/em-2021-3-5.

Full text
Abstract:
A több szállal Erdélyhez kötődő Telekinek nyelvészként kivételes szerepe volt a magyar nyelvújítás történetében, előkészítője és első elnöke volt az 1825-ben megalakult Magyar Tudományos Akadémiának, 1842–1848 között pedig kormányzója volt Erdélynek. Két fiatalkori, 27-28 éves korában írt munkája közül az első, A magyar nyelv tökéletesítése új szavak és szólásmódok által, kellő alapossággal és egyedülálló elméleti szinten értékeli, és bizonyos értelemben lezárja a nyelvújítás körüli vitákat, a másik pedig, az Egy tökéletes magyar szótár elrendeltetése, készítése módja, azt írja le, milyennek kell lennie a további nyelvalakítás legfőbb eszközének, a magyar nyelv szótárának. Ehhez kapcsolódik Teleki életpályájának az a fő, „cselekvő” vonulata is, amelynek gyakorlati megvalósításában szintén kulcsszerepe volt: ez a Tudományos Akadémia, amelynek előkészítését „családi örökségként” édesapjától, Teleki Lászlótól vette át, majd elnökként a működését is irányította élete végéig. Erdély kormányzójaként pedig az ő nevéhez fűződik a jobbágytörvény, azaz a jobbágyok felszabadításának kihirdetése 1848. jún. 18-án Kolozsváron. Erdélyben kétségtelenül ez volt 1848 legfontosabb, magyarokat, románokat egyaránt érintő közös vívmánya, amelyről szintén alig esik szó az évfordulós megemlékezéseken.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Rózsa, Mária. "Német-magyar kulturális szótár. Szász, sváb, landler, cipszer és bukovinai német nyelvű kultúra a történelemben és mindennapokban, szerk. Balogh F. András, Sepsiszentgyögy, Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége, T3 Kiadó nyomdája, 2017 (= Kulturális szótárak), 164 p." Magyar Könyvszemle 134, no. 4 (2018): 502–4. http://dx.doi.org/10.17167/mksz.2018.4.502-504.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Imre, Attila. "Doina Butiurca, Réka Suba (eds.) Dicţionar multilingv de gramatică I Többnyelvű grammatikai szótár Multilingual Dictionary of Grammar, 2019. Iaşi: Institutul European. 395 pp." Acta Universitatis Sapientiae, Philologica 12, no. 3 (November 1, 2020): 202–6. http://dx.doi.org/10.2478/ausp-2020-0033.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Ariskina, T. P. "Word-formation of compound nouns with a subordinate connection in the Erzya and Hungarian languages." Bulletin of Ugric studies 11, no. 1 (2021): 7–15. http://dx.doi.org/10.30624/2220-4156-2021-11-1-7-15.

Full text
Abstract:
Introduction: at present the oldest and most productive way of word formation – stem-composition in agglutinative languages – lies in the basis of the processes of formation of the grammatical system. Therefore, the study of new words, created in this way, is a relevant topic. It is especially important to pay attention to historical and comparative stemcomposition, which can serve as a good basis for expanding theoretical knowledge and activation of typological research in word formation. Objective: based on the methods of statistical analysis, to identify common and different features in the ways of formation of compound nouns based on the subordinate connection in the Erzya and Hungarian languages. Research materials: bilingual dictionaries: Erzya-Russian (edited by B. A. Serebrennikov, R. N. Buzakova M. V. Mosin) and Hungarian-Russian by L. Gáldi and P. Uzonyi.,Results and novelty of the research: in the Erzya and Hungarian languages, the formation of compound nouns on the basis of a subordinate connection is a productive way of word formation. Determinatives (or composites) are formed by attaching the main form of a defining noun to a defined noun. They are classified according to belonging of the first component to a part of speech. The largest group is compound words with the first noun component. It is productive to use an adjective as the first component of the name. A group of words, where the first component is a participle, an adverb, or a numeral name is small. In the Erzya language, there are few compound nouns consisting of three components, whereas in the Hungarian language it is a large group. In the process of word formation, morphological changes can be observed. The scientific novelty of the research is the detailed analysis of compound nouns based on the base of a subordinate connection in the Erzya and Hungarian languages on the material of dictionaries: Erzyan-ruzon valks = Erzya-Russian dictionary, Magyar-orosz szótár = Hungarian-Russian dictionary.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Timár, Lajos. "A humán geográfia szótára." Tér és Társadalom 3, no. 1 (March 1, 1989): 113–14. http://dx.doi.org/10.17649/tet.3.1.2991.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

M. Nagy, Ilona, and István Károly Boda. "A Margit-legenda digitális konkordancia-szótára, háttere és perspektívái." Magyar Nyelv 111, no. 3 (2015): 338–46. http://dx.doi.org/10.18349/magyarnyelv.2015.3.338.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Gaál, Péter. "Szempontrendszer online szótárak minősítéséhez." Magyar Terminológia 5, no. 2 (December 2012): 225–50. http://dx.doi.org/10.1556/materm.5.2012.2.2.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Dobránszky-Bartus, Katalin, and Jens Valdemar Krenchel. "Az EU taxonómiai rendelete : A befektetési tevékenységek első, „zöld” szótára." Gazdaság és Pénzügy 7, no. 4 (2020): 392–419. http://dx.doi.org/10.33926/gp.2020.4.2.

Full text
Abstract:
Cikkünk központi témája az EU-nak az ez év júliusában hatályba lépett taxonómiai rendelete. Bemutatjuk a fenti rendelet által lefektetett és a befektetési tevékenységekre, illetve a tőzsdén jegyzett társaságokra vonatkozó azon szabályokat, amelyek meghatározzák, milyen feltételek mellett minősíthető az általuk érintett gazdasági tevékenység zöldnek, vagyis fenntarthatónak környezetvédelmi szempontból. A zöld minősítés feltétele, hogy a szintén ebben a rendeletben meghatározott, egyéb környezetvédelmi, társadalmi és emberi jogi biztosítékoknak eleget tegyenek. Elemzésünk során megállapítottuk, hogy a taxonómiai rendelet hibrid jogi szabályozást eredményezett abban az értelemben, hogy bár a rendelet maga közvetlenül a pénzügyi szolgáltatásokat szabályozza, közvetett célja az üzleti tevékenységek pénzügyi forrásokon keresztül történő befolyásolása. Cikkünk – nem utolsó sorban – alapot nyújt arra, hogy a 2022. január 1-je, vagyis a taxonómiai rendelet meghatározását kiegészítő szakmai átvilágítási kritériumok életbe lépése után az EU pénzügyi szolgáltatásainak, valamint a tőzsdén jegyzett részvényeknek és kötvényeknek a zöld prémiumaival (úgynevezett greemium) kapcsolatos, bármilyen kvantitatív kutatása során a zöld tevékenység definíciójából adódó kutatási előfeltevéseket tisztázzuk, és ezzel a kutatási torzításokat csökkentsük. Ez nagymértékben megkönnyíti majd a greemium európai össze-hasonlítását, mivel annak a meghatározása, hogy mely gazdasági tevékenységet tekintjük zöldnek, európai szabványokon alapul. Megjegyeznénk, hogy felmerülhetnek olyan érvelések, amelyek szerint ezt a meghatározást a piacra kell bízni, annak minden előnyével és hátrányával.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Kelemen, Péter, Mihály Újhelyi, Dávid Pukancsik, Ákos Sávolt, Eszter Kovács, Zoltán Zaka, Zsuzsa Sándor, and Zoltán Mátrai. "A módosított Regnault „B” emlőmegtartó műtét mint II. szintű standard onkoplasztikus emlősebészeti technika." Orvosi Hetilap 161, no. 24 (June 2020): 1002–11. http://dx.doi.org/10.1556/650.2020.31738.

Full text
Abstract:
Absztrakt: Bevezetés és célkitűzés: A szerzők a Regnault „B” típusú emlőfelvarrás sebészi technikájának módosításával végzett onkoplasztikus műtéti technikát és az új emlősebészeti módszer alkalmazásához kapcsolódó retrospektív klinikopatológiai vizsgálat eredményeit mutatják be. Módszer: 2012. április és 2018. október között, emlőrák miatt, módosított Regnault „B” technikával operált 215 nőbeteg klinikopatológiai adatait prospektíven vezetett adatbázis alapján retrospektív módon vizsgáltuk. A betegek életminőségét validált kérdőív segítségével mértük fel, míg a műtétek esztétikai eredményét a szintén validált Breast Cancer Conservative Treatment (BCCT.core) számítógépes program és az 5 pontos Likert-skála alapján értékeltük. Eredmények: A betegek átlagéletkora 53 év (szórás: 29–81 év) volt. A medián utánkövetési idő 47 hónap (szórás: 7–85 hónap) volt. Az átlag műtéti idő 47 perc (szórás: 35–85 perc) volt, míg a patológiai tumorméret átlagosan 33 mm-nek (szórás: 18–58 mm) bizonyult. Pozitív sebészi szél miatt 13 (6%) esetben irányított reexcisióra, míg 3 (1,4%) esetben mastectomiára kényszerültünk. Az összesített szövődményarány 7,4% (n = 16) volt. Az esztétikai eredmények Likert-skála szerinti átlagértéke 4,2 (szórás: 2–5), míg a BCCT.core program alapján 1,3 pont (szórás: 1–4 pont) volt. Az életminőséggel kapcsolatos kérdőívek eredményei magas betegelégedettséget igazoltak. Következtetés: A módosított Regnault „B” emlőmegtartó technika biztonságos és hatékony standard ’level II.’ onkoplasztikus emlősebészeti technika. A műtét magas betegelégedettséggel, illetve kozmetikai eredménnyel képes a közepes vagy nagyobb térfogatú emlők külső, illetve külső-felső negyedeinek T1–T3-as tumorai miatt az emlők akár 20–50%-ának eltávolítására, majd egyidejű parenchymaáthelyezéssel történő rekonstrukciójára. A módszer előnye, hogy nem igényel ellenoldali szimmetrizációs műtétet, míg hátránya, hogy az emlő bőrpalástján vezetett metszések komplettáló mastectomia esetén az azonnali rekonstrukciót nehezítik. Orv Hetil. 2020; 161(24): 1002–1011.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Шайбакова, Д. Д., Ясмина Войводич, and Vera Vasić. "Critica et bibliographiaДУЛИЧЕНКО A. Д. Введение в славянскую филологию. Москва: «Флинта», «Наука», 2015, 720 c.САБО Тюнде: Родословная «Сонечки». Генетический фон повести Л. Улицкой. (Ruszisztika 3.) Szombathely: Szláv Történeti és Filológiai Társaság, 2015. 190 c.Burzan Mirjana, Kacziba Ágnes: Srpsko-mađarski rečnik / Szerb-magyar szótár. Novi Sad/ Újvidék: Forum, 2016. XX, 837 str." Studia Slavica Academiae Scientiarum Hungaricae 61, no. 2 (December 2016): 469–84. http://dx.doi.org/10.1556/060.2016.61.2.17.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Cser, András. "Az ókori görög-római morfológiai modell utóélete." Antik Tanulmányok 52, no. 2 (December 1, 2008): 215–26. http://dx.doi.org/10.1556/anttan.52.2008.2.3.

Full text
Abstract:
Ennek a dolgozatnak a tárgya a morfológia, illetve szótan ókori grammatikákban megmutatkozó felfogása, melyet kétféle összefüggésben helyezünk el: egyrészt a morfológia mai modelljeinek tipológiájában, másfelől pedig azok tudománytörténeti alakulásában. Áttekintjük, hogy milyen érvek szólnak a mai nyelvelméletben az ókori típusú, szigorú értelemben morfológia nélküli szótan mellett. Szólunk arról is, hogy hogyan bontakozott ki a morfológiai szerkezet egyre pontosabb felismerése a magyar nyelv régi, latin alapú grammatikáiban a 16–17. század folyamán.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Szerdi, Márta, and Beatrix Orosz. "Prevenciós programok hatékonysága: egy előadás-sorozat tapasztalatai és eredményei." Magyar Gerontológia 12 (November 26, 2020): 52–53. http://dx.doi.org/10.47225/mg/12/kulonszam/8482.

Full text
Abstract:
Bevezetés: A szív- és érrendszeri megbetegedések miatti halálozás napjaink egyik legnagyobb problémája. Prevenciós előadások tartása a betegségek kialakulásához hozzájáruló rizikófaktorok csökkentése szempontjából elengedhetetlen. Célkitűzés: Jelen kutatás célja kettős, egyrészt szeretnénk felhívni Újdombrád község lakosságának figyelmét a prevenció fontosságára, másrészt a megfelelő információátadás is a célunk, ami a résztvevők témával kapcsolatos ismeretének vizsgálatával is kiegészül. Anyag és módszer: Hypertonia és stroke témakörben került sor prevenciós előadások tartására, melyre felnőtt lakosság köréből bárki eljöhetett és amelyen a megjelentek egy rövid szocio-demográfiai adatokra vonatkozó és betegség-specifikus kérdéseket egyaránt tartalmazó kérdőívet töltöttek ki. Az egészségdélutánokat plakátokkal népszerűsítettük az előadás előtti két hétben. Eredmények: Az első hypertónia témakörben megtartott előadáson összesen 30 fő vett részt, átlagéletkor 47,33 év (szórás: 14,00) volt. Többségük elégedett volt az előadással, egy 10 fokú Likert skálán az átlagpontszám 9,79 (szórás: 0,41) volt. A második stroke témakörben megtartott előadáson 33 fő vett részt, átlagéletkoruk 41,7 év (szórás: 14,3) volt. A résztvevők 54,54%-a (N=18) vett részt az első előadáson is. Az előadást hasznosnak ítélték, egy 10 fokú Likert skálán az átlagpontszám 9,90 (szórás: 0,29) volt. A tudáspontszámok alakulását figyelembe véve mindkét előadás után jobb átlagpontszámot értek el a tudásszintfelmérő teszten, mint az előadás előtt kitöltötten. A hipertónia előadáson az A kérdőív átlagpontszáma 4,50, ami az előadás utánra 7,90-re nőtt. A stroke témakörben is hasonló eredmény született, 5,06 átlagpontszámról 8,70-re változott. A változás mindkét esetben szignifikáns volt (p<0,001). Következtetések: Összességében elmondható, hogy mindkét előadáson a résztvevők elégedettek voltak, mely további előadások megtartásának lehetőségét veti fel.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Hoffmann, István. "A Magyar Nemzeti Helynévtár Programról." Helynévtörténeti Tanulmányok 17 (December 31, 2021): 139–45. http://dx.doi.org/10.35528/helynevtort/17/08.

Full text
Abstract:
On the Hungarian National Toponym Registry The paper introduces the key antecedents of the Hungarian National Toponym Registry Program supported by the Hungarian Academy of Sciences and presents the main motivations behind the research project and its chief objectives. The prehistory of a comprehensive Hungarian toponym registry goes back to the dictionaries presenting the corpus of common nouns. In the second half of the 19th century, at the time of the creation of the Dictionary of the Hungarian language (A magyar nyelv szótára, CzF.), it was Frigyes Pesty who first organized com¬prehensive toponym collection activities in 1864. In the middle of the 20th century, the publication of the Explanatory dictionary of the Hungarian language (A ma¬gyar nyelv értelmező szótára, ÉrtSz.) coincided with the second major toponym collection project. It was also due to their inefficacy, however, that at the time of the publication of the Comprehensive dictionary of the Hungarian language (A magyar nyelv nagy szótára, Nszt.) those aspirations also appeared that focused on the creation of digital toponym registries that culminated in the plan for the Hungarian National Toponym Registry. This work was carried out in the topo¬nymist workshops of the University of Debrecen and Eötvös Loránd University but practically all toponym scholars have joined the program both from Hungary and the trans-border regions. The fact that this program needs to be carried out now is made even clearer by two circumstances. First, the population decrease of Hungarians outside Hungary and the continuous shrinking of the Hungarian language area. Second, the pro¬cesses of social modernization that significantly modify the ways people use space and thus also affect toponym awareness. Under these circumstances, the collection of toponyms still used today may also be considered as a way of saving linguistic and cultural records and heritage. The toponym registry also containing historical toponyms provides unparalleled resources for a host of academic dis¬ciplines while also enriching Hungarian toponym culture. In line with strict professional requirements, the Hungarian National Toponym Registry is created as a digital database but the material included in it will also be published in print form. Due to the magnitude of the work, hundreds of experts participate in it. The academic basis of the program is provided by universities of the Carpathian Basin offering programs in Hungarian Studies where special activ¬ities are offered primarily for Hungarian majors, also supported by online educa¬tional materials. The Hungarian National Toponym Registry is an exceptional opportunity for Hungarian toponomastics for the creation of a comprehensive toponym registry covering the entire Hungarian language area and representing both contemporary and historical name usage.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Jordanisz, Ágnes. "A fonológiai tudatosság szerepe az iskolakészültségben." Gyermeknevelés 10, no. 1 (April 7, 2022): 161–67. http://dx.doi.org/10.31074/gyntf.2022.1.161.167.

Full text
Abstract:
Az iskolaelőkészítő (5–6 éves életkor) szakaszában fontos feladata a pedagógusnak a gyermekek iskolakészültségének feltérképezése. A metanyelvi feladatok képet adnak a gyermekek kognitív és nyelvi érettségéről. A fonológiai tudatosság (FT) vizsgálata a szótag- és a rímtudatosságra fókuszál ebben az életkorban. Ugyanakkor a fonémaszint megjelenése is lényeges eleme az írott nyelv sikeres elsajátításának. A dinamikus mérés képet ad az igényelt segítség mértékéről is. Kimutatható az eltérés a tipikus és az atipikus nyelvi fejlődés esetén az intervencióra adott válaszban is. Amíg a statikus tesztek az elmaradás mértékét mutatják meg, a dinamikus Fonológiai Tudatosság teszt arra a különbségre is rávilágít, amely a szótag- és a fonémaszint működtetésében nyilvánul meg (Jordanidisz, 2021). Az óvodai anyanyelvi és zenei nevelés területei számos lehetőséget kínálnak a sikeres iskolakezdés támogatására.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Goller, Tímea, and Márta Aranyossy. "IT üzleti értékteremtés: Szövegelemzés alapú szakirodalmi összegzés IT Business Value – A Literature Review Based on Text Analysis." Köz-gazdaság 15, no. 4 (December 30, 2020): 149–66. http://dx.doi.org/10.14267/retp2020.04.12.

Full text
Abstract:
A kutatásunk célja az információtechnológia üzleti értékének nemzetközi szakirodalmi feldolgozása kvantitatív és kvalitatív szövegelemzési módszerekkel. A Scopus adatbázisból szűrt, 13 582 elemű szakirodalmi adatbázis objektív, szó- és szópár alapú elemzésével a tudományos kutatások központi fogalmait, témáit, technológiai és iparági fókuszát térké-peztük fel. Kiemelendő ezek között a kiadás-alapú értékfogalom túlsúlya, a folyamat- és projektszemlélet, illetve a felhasználói technológia-befogadásra és elégedettségre irányuló figyelem. Majd ezen korpuszból a leggyakrabban hivatkozott 26 cikket kiválasztva mé-lyebb képet kaphattunk az IT értékteremtés irodalmát az elmúlt tizenöt évben uraló elméleti megközelítésekről (köztük elsősorban az erőforrás-alapú szemlélet, a dinamikus képességek elmélete és a tudásalapú megközelítés dominanciájáról), és az ezen elméletekbe ágyazott kutatások leg fontosabb eredményeiről.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

T. Somogyi, Magda. "Az íróinév-szótárak kérdései a tervezett Jókai-névszótár kapcsán." Névtani Értesítő 42 (2020): 109–26. http://dx.doi.org/10.29178/nevtert.2020.6.

Full text
Abstract:
The study reviews the main features of literary name-giving, author dictionaries, name dictionaries and literary name dictionaries, mainly based on Hungarian historical data and research results, highlighting key connections. It first reviews the research questions that arise in connection with literary names to examine to what extent they can and should be applied in the compilation of literary name dictionaries. The study details the types and editorial methods of Hungarian author dictionaries, and especially, how proper names are processed within these. It examines the antecedents of and connections between the dictionaries of Hungarian literary names currently being prepared or planned and offers overviews of the dictionaries of two scholars who wrote in English and the onomasticon of a contemporary English researcher. The paper then reviews lexicon-like works that list the names of literary heroes and which can be of use in the creation of literary name dictionaries. Finally, a plan for a dictionary of literary names, the Dictionary of Jókai’s Literary Names is presented, highlighting its place among author dictionaries and onomastic works. The author emphasises the challenges that the 10-million-word oeuvre presents in collecting items and examines the difficulties of selecting entry headwords and philological, textual questions. The paper is closed with a few insights into the structure of the word entries being prepared, and data management issues that still need to be solved.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Kanyó, Mária. "A társadalom „szövetét” alkotó jelképi kultúra mint a közösséget integráló kötőanyag." Hadtudományi Szemle 14, no. 1 (May 26, 2021): 113–24. http://dx.doi.org/10.32563/hsz.2021.1.8.

Full text
Abstract:
A kultúra fogalmának meghatározásakor számos definíció az alkotóelemeket emeli ki. A Magyar nyelv értelmező szótára is a kultúra összetevőinek két nagy csoportja kiemelésével határozza meg a kultúrát, mint az emberiség által létrehozott anyagi és szellemi értékek összességét. Az előbbiek az emberek által létrehozott anyagi természetű létezőket magában foglaló anyagi kultúra, az utóbbi a jelképi kultúra, amely a jelképi természetű létezőket foglalja magában. Mások materiális (tárgyiasult) és immateriálisnak (szellemi) nevezett elemekre bontják. Tanulmányomban a kultúra szűkebb értelmezését jelentő, jelképi kultúrával foglalkozom. Be kívánom mutatni, hogy a jelképi kultúra az emberi társulások „szövetét”, összetartó erejét alkotja, s mint ilyen, a közösséget integráló és egyben kontrolláló erőként funkcionál. A jelképi kultúra elemeinek kibontásával érzékeltetem, hogy a társadalmak általuk teremtenek rendezettséget, visznek kiszámíthatóságot a jelenségek kaotikus világába.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Andrić, Edit. "A MAGYAR SZEM, ILLETVE A SZERB OKO LEXÉMA ÖSSZEVETŐ SZÓASSZOCIÁCIÓS VIZSGÁLATA." Hungarológiai Közlemények 16, no. 4 (December 16, 2015): 84. http://dx.doi.org/10.19090/hk.2015.4.84-104.

Full text
Abstract:
<p>Mivel az asszociációk hozzájárulnak annak megértéséhez, hogy a szavak miként kapcsolódnak egymáshoz a mentális lexikonban, egy szó példáján kívánom bemutatni a magyar és a szerb mentális lexikon egy szegmensének a működését. Az a vélemény uralkodik, hogy minél több közös sajátossága van egy szónak és más nyelvű ekvivalensének, annál valószínűbb, hogy azonos reakciót váltanak ki. Ezt egy konkrét fogalom példáján kívánom bemutatni, s a választásom a szem szóra és szerb ekvivalensére esett. Mivel két, geneológiailag és tipológiailag is más nyelvcsoportba tartozó nyelv szavait vetem össze, feltételezem, hogy ez nagymértékben tükröződik majd a vizsgálati tárgyunkat képező szavak asszociációs mezejében, illetve holdudvarában. Elemzésem alapját a két nyelv asszociációs szótára képezi, a 2008-ban megjelent Magyar szóasszociációs normák enciklopédiája I., valamint a 2005-ben napvilágot látott Асоцијативни речник српскога језика.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Jáky, András. "A remarkable early iron age grave from Szólád-Kertek mögött." Studia Historica Nitriensia 20, S (June 30, 2017): 381–96. http://dx.doi.org/10.17846/shn.2017.21.s.381-396.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Tóth, Attila, Gyula Fodor, and Sándor Berghauer. "The Ethnic and Religious Structure of the Population of the Present-Day Territory of Transcarpathia in 1851." Modern Geográfia 18, no. 1 (January 2023): 27–39. http://dx.doi.org/10.15170/mg.2023.18.01.02.

Full text
Abstract:
In the present study we attempted to ascertain the ethnic and religious structure of the population which in 1851 lived on the territory that is now known as Transcarpathia, based on data from the book by Elek Fényes (The Geographic Dictionary of Hungary… / Magyarország geographiai szótára…) published in the same year. According to the results of our research, we can state that the dominant ethnic community of the region at that time were the Rusyns (in Elek Fényes’s wording Russians), who lived predominantly in the mountainous territories. An important role in the ethnic structure was also played by Hungarians, Germans, Slovaks and Vlachs (Romanians). As to the religious composition, the most important denomination was that of Greek Catholics/Eastern Orthodox Christians, who formed an absolute majority in the region, their settlement area showing a close relationship with the location of the Rusyns.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Czeglédi, Edit, and Róbert Urbán. "Hungarian adaptation of Three-Factor Eating Questionnaire Revised 21-item." Magyar Pszichológiai Szemle 65, no. 3 (September 1, 2010): 463–94. http://dx.doi.org/10.1556/mpszle.65.2010.3.2.

Full text
Abstract:
A vizsgálat során magyar nyelvre adaptáltuk a 21 tételes Háromfaktoros Evési Kérdőívet (Three-Factor Eating Questionnaire Revised 21-item; TFEQ-R21). Fő célkitűzésünk a kérdőív eredeti faktorstruktúrájának alátámasztása és pszichometriai elemzése volt. Célul tűztük ki továbbá az evési magatartás egyes determinánsainak vizsgálatát. Keresztmetszeti, kérdőíves kutatásunkban az ELTE PPK hallgatónői (n=262; átlagéletkor 21,7 év, szórás: 2,78; testtömeg-index (BMI) átlaga 20,8 kg/m 2 , szórás: 2,93) vettek részt. Az alábbi mérőeszközöket alkalmaztuk: a TFEQ-R21 magyar nyelvű változata, Vonásszorongás skála, Testi Attitűdök Tesztje. Az elemzés konfirmatív faktoranalízissel (CFA; MIMIC) és többjellemzős-többtételes elemzéssel történt. A CFA alátámasztotta a TFEQ-R21 eredeti faktoriális struktúráját. Skálák: kontrollálatlan evés, kognitív korlátozás, érzelmi evés. A skálák belső konzisztenciája (Cronbach α: 0,82–0,93) és kéthetes intervallumban vizsgált teszt-reteszt reliabilitása (r s : 0,79–0,91) kiváló. A többjellemzős-többtételes elemzés eredményei alátámasztják a tételek konvergens és diszkrimináns validitását. Az evési magatartás potenciális determinánsainak vizsgálata (MIMIC modell) azt az eredményt hozta, hogy a három táplálkozási viselkedés közül csak az érzelmi evés mutat szignifikáns, pozitív irányú kapcsolatot a tápláltsági állapottal. A testképpel való elégedetlenség szignifikáns magyarázó változója az étrendi korlátozásra való törekvésnek; a vonásszorongás pedig a kontrollálatlan evés és az érzelmi evés előrejelzője.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Molnár V., Attila, Réka Fekete, Kristóf Süveges, Ádám Lovas-Kiss, Viktor Löki, Tímea Nagy, and Attila Takács. "Törökországi nyárfaültetvények: az orchideák figyelmen kívül hagyott élőhelye." Botanikai Közlemények 109, no. 1 (2022): 55–66. http://dx.doi.org/10.17716/botkozlem.2022.109.1.55.

Full text
Abstract:
Törökország orchideaflórájára jellemző, hogy egyrészt az egyik leggazdagabb a Mediterrán térségben, másrészt a mezőgazdaság intenzívebbé válása, a tájhasználat megváltozása, az élőhelyek átalakulása, a túllegeltetés és a gumók kiásásával járó szálep-gyűjtés miatt rendkívül veszélyeztetett. Közleményünkben szeretnénk felhívni a figyelmet a gazdasági célú nyárfaültetvényekre mint orchidea-élőhelyekre. 5 tartomány 8 tanulmányozott ültetvénye közül 6-ban fordultak elő orchideák, összesen 7 nemzetség 12 faját (Anacamptis elegans, A. fragrans, A. pyramidalis, Cephalanthera longifolia, C. damasonium, Epipactis helleborine, E. persica, Himantoglossum jankae, Ophrys apifera, O. oestrifera, Ophrys sp., Serapias feldwegiana) találtunk meg. Az átlagosan mindössze 0,27±0,21 hektár területű ültetvényekben 0–5 faj (átlag±szórás=1,88±1,80) jelenlétét regisztráltuk. Az orchideaállományok sűrűsége 0 és 355,6 példány/hektár között változott (átlag±szórás=88,95±124,6). Az ültetvényekben egyaránt előfordultak gumós és rizómás növekedési típusú orchideák, de többségben voltak az előbbiek: a megtalált orchideafajok közül 8 (67%), az egyedek közül 232 (94%) volt gumós. Az orchideás ültetvényekben az átlagos törzsátmérő 16,7 és 21,8 cm közötti volt. A tanulmányozott ültetvényekben nem tapasztaltuk orchideagumók gyűjtésének vagy túllegeltetésnek nyomait, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy megfelelő élőhelyül szolgáljanak egyes orchideafajok számára. Figyelembe véve a nyárfaültetvények jelentős kiterjedését és területük várható további növekedését Törökországban, szerepüket az orchideák megőrzésében érdemesnek tűnik vizsgálni.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Németh, Zsófia, Róbert Urbán, Judit Farkas, Emmanuel Kuntsche, and Zsolt Demetrovics. "Hungarian adaptation of the long and the short form of the drinking motives questionnaire (DMQ-R)." Magyar Pszichológiai Szemle 67, no. 4 (December 1, 2012): 673–94. http://dx.doi.org/10.1556/mpszle.67.2012.4.3.

Full text
Abstract:
Háttér: Az alkoholmotiváció kutatása mindeddig kevés figyelmet kapott Magyarországon. Jelen tanulmány célja, hogy ismertesse az Alkoholfogyasztás Motivációi Módosított Kérdőív hosszú (DMQ-R-HU) és rövid (DMQ-R-SF-HU) változatának hazai alkalmazásáról szóló tapasztalatokat. Módszer és minta: Egyéb, az alkoholfogyasztáshoz kapcsolódó kérdésekkel kiegészítve egy középiskolás (N=922, átlagéletkor=16,6, szórás=1,44), valamint egy egyetemista (N=346, átlagéletkor=21,6, szórás=2,61) mintán alkalmaztuk a DMQ-R-HU kérdőívet. Mivel a konfirmációs faktorelemzés eredménye nem volt kielégítő, így a DMQ-R-SF-HU illeszkedését is megvizsgáltuk. Ezt követően a DMQ-R-SF-HU alkalmazhatóságát egy harmadik, speciális populációs, fiatal felnőtt mintán (N=390 fő, átlagéletkor=23,6, szórás=4,4) is ellenőriztük. Ezen vizsgálat további célja az volt, hogy a korábbi nemzetközi vizsgálatoktól eltérően egy idősebb, rekreációs mintán is vizsgáljuk a kérdőív alkalmazhatóságát. A vizsgálatok során a motivációk és az alkoholhasználati indikátorok közötti kapcsolatot a többváltozós strukturális egyenlet modelljeinek segítségével elemeztük. Eredmények: Az alkoholmotivációk átlagértékeinek rangsora mindhárom minta esetében ugyanúgy alakult (szociális > fokozásos > megküzdéses > konformitás). A motivációk és az alkoholhasználati indikátorok közötti kapcsolatokat vizsgálva az egyetemisták esetében a fokozásos motivációk jelezték előre az alkoholfogyasztás és a részegség gyakoriságát, a középiskolások esetében a szociális és konformitás motivációk jelezték előre az alkoholfogyasztás gyakoriságát, a konformitás és fokozásos motivációk pedig a részegség gyakoriságát. A fiatal felnőtt rekreációs populációban is a szociális motivációk jelezték előre az alkoholfogyasztás gyakoriságát, míg a részegség gyakoriságát mind a négy motiváció megbízhatóan előrejelezte. Az alkoholhasználattal összefüggő problémáknak a megküzdéses motiváció volt minden esetben a szignifikáns magyarázója a fiatal felnőttek között. Ezen kívül a szociális motiváció az iskolai, illetve munkahelyi problémákat, a konformitás motiváció pedig a verekedést jelezte előre. Következtetések: A DMQ-R-SF-HU kiváló statisztikai tulajdonságai és illeszkedési mutatói miatt széles körben, különböző sajátosságokkal bíró mintákon jól alkalmazható kérdőív. Az alkoholmotivációk fontos előrejelzői az alkoholfogyasztás különböző indikátorainak. Az eltérő korosztályokban eltérő motivációk játszanak kitüntetett szerepet, amelyek figyelembe vétele a prevenció során meghatározó jelentőséggel bírhat.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography