Academic literature on the topic 'Teorie užitku'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Teorie užitku.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Teorie užitku"

1

Skořepa, Michal. "Doubts about the descriptive validity of the expected utility theory." Politická ekonomie 55, no. 1 (February 1, 2007): 106–20. http://dx.doi.org/10.18267/j.polek.593.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Eger, Ludvík. "Aplikace teorie užití a uspokojení, sociální média a značky na sociálních sítích." Trendy v podnikání 9, no. 3 (2019): 19–25. http://dx.doi.org/10.24132/jtb.2019.9.3.19_25.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Preuss, Ondřej. "Demokratický právní stát tesaný do pískovce." Časopis pro právní vědu a praxi 24, no. 3 (October 31, 2016): 365. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2016-3-4.

Full text
Abstract:
Článek usiluje o zpřehlednění některých základních pojmů ústavní teorie. Konkrétně jde zejména o pojmy materiálního jádra či ohniska ústavy, nezměnitelných či „věčných“ ustanovení a podstatných náležitostí demokratického právního státu. Článek vychází z nejnovějších poznatků české ústavní teorie. Podle názoru autora článku jsou výše uvedené pojmy svou povahou odlišné a nelze je užívat pro označení téhož. V praxi se však často překrývají a splývají. Jejich přesnější vymezení nám tak umožní jejich snadnější praktické užití.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Špalek, Jiří, and Zuzana Špačková. "Daňová morálka a daňové úniky v ekonomických experimentech." Sociální studia / Social Studies 12, no. 4 (September 5, 2016): 57–72. http://dx.doi.org/10.5817/soc2015-4-57.

Full text
Abstract:
Dodržování daňové morálky je jednou z oblastí, kde laboratorní experimenty mohou přispět k pochopení individuální racionality ekonomických subjektů. Teoretický model založený na teorii očekávaného užitku a předpokladu racionálního jedince (homo oeconomicus) není schopen pokrýt a vysvětlit komplexitu individuálního rozhodování o (ne)dodržení daňových zákonů. Zároveň platí, že možnosti zkoumat daný jev „v terénu“ jsou omezené. Výsledky získané prostřednictvím laboratorního testování tak mohou pomoci zaplnit prázdná místa ve výzkumu. Námi prezentovaná analýza se v této souvislosti zaměřuje na několik dílčích cílů. Vzhledem k relativně malému povědomí v české odborné komunitě (i) diskutujeme relevanci metody laboratorního experimentu v ekonomii pro zkoumání chování daňových subjektů, přičemž se opíráme o (ii) shrnutí dosavadního stavu poznání ve zkoumané oblasti. Detailněji experimentální metodu (iii) představují výsledky vlastního výzkumu (experimentu). V experimentu, který představuje náš příspěvek, jsme se zaměřili na posouzení vlivu dvou základních fiskálních proměnných na míru dodržování daňové morálky. Cílem je posoudit vliv měnící se pravděpodobnosti daňové kontroly a výši sankce uložené v případě krácení daně. Naší výzkumnou otázkou bylo, zda a do jaké míry měnící se hodnota těchto proměnných ovlivní chování daňového poplatníka, resp. jeho ochotu odvádět daň v řádné výši. Výsledky provedeného experimentu ukazují, že reakce českých subjektů na parametrickou změnu těchto proměnných je velmi obdobná, jako je tomu v zahraničních experimentech. Z obou studovaných faktorů má na ochotu řádně platit daně výraznější vliv rostoucí pravděpodobnost daňové kontroly. Naopak vliv výše uložené sankce je spíše marginální.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Morávek, Jan, and Jiří Kabele. "Náruživost, koordinace a kontrolované užívání drog." Sociální studia / Social Studies 7, no. 2 (April 8, 2010): 93–114. http://dx.doi.org/10.5817/soc2010-2-93.

Full text
Abstract:
Jakmile se náruživost dostane mimo kontrolu, ztrácejí závislí zodpovědnost, přičemž často následuje stigmatizace a exkluze z konvenčních rolí. Mnoho členů rodiny se ocitá v pasti nerovných, dysfunkčních vztahů. Tyto účinky náruživosti reinterpretujeme s využitím Kabeleho spravedlnostní teorie koordinace jako proces, ve kterém je soukromé dosažení spravedlnosti nemožné a mechanismus konstrukce reality se rozpadá. Protidrogové politiky selhávají při snaze o eliminaci náruživostí jako takových. Prohibiční politiky prohlubují rozpad konstrukce reality, zatímco medicínské a sociálně rehabilitační politiky mají určité omezené prostředky ke zlepšení. Proto předpokládáme, že politiky mohou přispět k minimalizaci nezamýšlených účinků náruživosti pouze nepřímými zásahy: zaměřením se na zvládání náruživosti a inkluzi do konvenčních rolí a podporou podmínek pro soukromé vyrovnání se s náruživostí. Doporučujeme strategii, která zahrnuje kontrolované užití drog, nebo obecněji rozvoj schopnosti kontroly vlastní náruživosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Slovák, Václav. "Система членов предложения и принципы ее описания." Slavica Wratislaviensia 165 (February 1, 2018): 381–87. http://dx.doi.org/10.19195/0137-1150.165.34.

Full text
Abstract:
The system of sentence members and the principles of its descriptionSentence members create a system, whose units are described according to several aspects. They can be thus considered as many-aspects units. The most common aspects which are important in differentiating particular sentence members are: 1 the type of syntactic relation in which the sen­tence members occur, 2 part of speech of the dominant member of syntagma, 3 syntactic meaning of the sentence member, 4 formal vehicle of expression of syntactic relation, 5 part of speech of the sentence member. As a result of high number of aspects, transitive, syncretic phenomena emerge in the language, that cannot be definitely considered as certain typical sentence member. Using the theory of transitivity and syncretism allows more natural and accurate description of the system of sentence members.Systém větných členů a principy jeho popisuVětné členy tvoří systém, jehož jednotky jsou popisovány na základě několika příznaků, lze je tedy považovat za jednotky mnohopříznakové. Nejčastějšími příznaky, které hrají roli při rozlišování jednotlivých větných členů, jsou: 1 typ syntaktického vztahu, vnějž větné členy vstupují, 2 slovnědruhová příslušnost hlavního členu syntagmatu, 3 syntaktický význam větného členu, 4 formální prostředek vyjádření syntaktického vztahu, 5 slovnědruhová příslušnost větného členu. Vdůsledku vysokého počtu příznaků vznikají vjazyce jevy přechodné, synkretické, které nelze jednoznačně považovat za určitý typický větný člen. Právě užití teorie přechodnosti a syn-kretizmu vjazyce umožňuje přirozenější a přesnější popis systému větných členů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Bell, Rebecca. "Věci a slova: Umělecký průmysl, užité umění a design v české teorii a kritice 1870–1970 / Things and Words: Art Industry, Applied Arts and Design in Czech Theory and Criticism 1870–1970: UM Gallery, Academy of Arts, Architecture and Design, Prague (VŠUP)September 12–November 6, 2014Moravian Gallery, BrnoMay 15, 2015–January 10, 2016PublicationVěci a slova: Umělecký průmysl, užité umění a design v české teorii a kritice 1870–1970Edited by Lada Hubatová-Vacková, Martina Pachmanová, and Pavla Pečinková and Prague: UMPRUM, 2014.572 pp.; 58 color and 116 b/w ills.Paper 650 KčIn Czech with English summariesISBN 9788086863696." West 86th: A Journal of Decorative Arts, Design History, and Material Culture 23, no. 2 (September 2016): 333–37. http://dx.doi.org/10.1086/691620.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Zupančič, Alenka. "Kratka razprava o teorijah zarote." Filozofski vestnik 41, no. 3 (December 31, 2020). http://dx.doi.org/10.3986/fv.41.3.08.

Full text
Abstract:
Teorije zarote so zanimiv fenomen, ki ga ne moremo odpraviti s posmehljivim zamahom roke. V zadnjem času še toliko manj, saj tudi nekatere najbolj bizarne med njimi masovno vstopajo v javni prostor, v mainstream, celo v uradno politiko. Najbolj eklatanten primer je tu verjetno navezava QAnona na osebo in politiko Donalda Trumpa. Prispevek najprej analizira nekatere razloge za preboj teorij zarot v mainstream, nato pa se posveti raziskovanju in opredelitvi treh ključnih aspektov teorije zarot: kategoriji velikega Drugega kot velikega Manipulanta, strasti do interpretacije in notranji povezavi med ustvarjanjem smisla in užitkom.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Teorie užitku"

1

Rytíř, Miroslav. "Proč se hráči větších turnajů domluví častěji než hráči menších turnajů? Případ dealů v pokeru." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-194203.

Full text
Abstract:
This thesis aplied tools of economic analysis on situation in poker, where players choose to finish tournament or make a deal and take certain amount of money immediately. Theoretical frame consists of economic theories for decesion under risk and poker literature. Hypotheses are tested with regresion analysis on dataset which I obtain by my own observing. Estimations support hypothesis that players are risk-averze and loss-averze. In bigger tournaments are bigger prizepools and that is the reason, why players in bigger tournament make deals more often. Moreover deal is more likely, when players are approximetly equal skilled in poker.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Cetlová, Tereza. "Rozhodování spotřebitele v podmínkách rizika." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Ústav soudního inženýrství, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-232778.

Full text
Abstract:
The aim of the thesis is to afford a complex perspective of a parallel development of psychology and economics to the readers. It is suggested, how psychological experiments could be used for the overall enrichment of the classical theory of economics. In the thesis, readers are introduced to the development of economic theories over time, and also to what role a human takes as a personality. Including the thesis is the part engaging in consumer decision process.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Kašová, Jana. "Ekonomické a psychologické aspekty rozhodování a chování jedince." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-124995.

Full text
Abstract:
The dissertation called Economic and Psychological Aspects of a Consumer's Behaviour and Decision-Making is dedicated to a consumer's behaviour and decision-making in economic and financial issues from the perspective of classic economy, psychology and behavioural economy. The theoretical part describes the expected utility theory and psychological findings on one hand, and presents the so called Prospect Theory and systematic biases on the other hand. The practical part comprises a research. Mission of the questionnaire survey is to find out whether behaviour and decision-making are rational and correspond with the classic economy theory or whether consumers behave irrationally and verify presumptions of behavioural economy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Felixová, Lucie. "Matematické metody teorie optimálního řízení a jejich užití." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-229886.

Full text
Abstract:
Tato diplomová práce se zabývá problematikou spojitého optimálního řízení, což je jedna z nejvýznamnějších aplikací teorie diferenciálních rovnic. Cílem této práce bylo jak nastudování matematické teorie optimálního řízení, tak především ukázat užití Pontrjaginova principu maxima a Bellmanova principu optimality při řešení vybraných úloh optimálního řízení. Důraz byl kladen především na problematiku časově a energeticky optimálního řízení elektrického vlaku, při zahrnutí kvadratické odporové funkce.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Bahník, Štěpán. "Psychologické aspekty v teorii reklamy." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2010. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-75968.

Full text
Abstract:
Present work describes two ways of application of psychological findings to economic theory of advertisement. Psychological findings may help with evaluation of different economic approaches of the study of advertisement. Evidence from psychology of persuasion is applied to the question, whether advertisement is used as a source of information. The work then inquires into the possibility, that advertisement can enhance utility. Summarized studies indicate, that it may indeed be so. During the inquiry, neuroeconomics is applied and it's basic methods are presented. The concluding part describes ramifications of chosen approach.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Hejtmánek, Michal. "Užití genetického programování v návrhu digitálních obvodů." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-235950.

Full text
Abstract:
The goal of this work was the study of evolutionary algorithms and utilization of them for digital circuit design. Especially, a genetic programming and its different manipulation with building blocks is mentioned in contrast to a genetic algorithm. On the basis of this approach, I created and tested a hybrid method of electronic circuit design. This method uses spread schemes according to the genetic algorithm for the pattern problems witch are solved by the genetic programming. The method is more successful and have faster convergence to a solution in difficult electronic circuits design than a common algorithm of the genetic programming.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Hudík, Marek. "Essays on Economic Behaviour." Doctoral thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-72328.

Full text
Abstract:
The main thesis of these essays is that social phenomena are different from psychological phenomena and thus social sciences do not belong to behavioural sciences. Chapter 1 introduces the fundamental problem of the rational choice theory ("Macaulay's problem"): either the theory is empirical and false or it is without empirical content and true. Various suggested solutions to this problem are reviewed and criticized. It is argued that the problem is evaded once it is admitted that rational choice theory does not attempt to explain behaviour. It was developed to explain decreasing individual demand and its extension to behavioural sciences is illegitimate. In Chapter 2 the difference between the interpretation of rationality in choice theory and demand theory is shown. It is argued that choice theory must adopt the agent's point of view, while demand theory proceeds from the point of view of an observer. Chapter 3 applies the argument to the problem of indifference ("Nozick's problem"): it claims that choice theory must adopt strict ordering of alternatives because indifference is already accounted for in the description of the choice alternatives. The difference between the consumer perception and the objective price-quantity relation embodied in the demand function is further explored in Chapter 4 on the example of the Rothbardian demand theory. It is argued that the law of marginal utility defined in terms of subjective units (i.e. units relevant to the consumer) does not imply nonincreasing demand. Chapter 5 is complementary to the previous and attempts to answer the question, whether the concept of marginal utility is compatible with ordinalism. Finally, Chapter 6 discusses on the methodological level the difference between behavioural sciences and economics. It argues that the difference can be conveniently described with the help of Popper's concepts of 'World 2'and 'World 3'.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Gabriš, Ondrej. "Software Projects Risk Management Support Tool." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-412827.

Full text
Abstract:
Management projektů a jejich rizik je v současnosti rozvíjející se disciplína, která si získává stále větší pozornost a uplatnění v praxi. Tato práce popisuje úvod do problematiky řízení rizik, zkoumání metod jejich identifikace, vyhodnocení a managementu, předcházení jejich následkům a jejich zvládání. V další části práce byla provedena analýza vzorků rizik z reálných projektů, byly popsány metody pro identifikaci a vyhodnocení následků rizik v úvodních fázích softwarového projektu, taktéž byly popsány atributy rizik a navržen způsob jejich dokumentace. V závěrečné části zadání byl navržen a implementován prototyp modelové aplikace pro podporu managementu rizik softwarových projektů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

PAULÍKOVÁ, Martina. "Užití teorie deficitu sebepéče klienta CMP." Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-200562.

Full text
Abstract:
Theory Stroke, a cerebrovascular disease, causes severe disability and failure of self-sufficiency for nearly of half of the patients. Nursing focuses on respecting the individuality of each patient, supports the return and consolidation of a good health, promotes self-sufficiency and searches for the needs of the patient. Conceptual model of D. E. Orem assumes the ability of each human to take care of self. Although partially, or not capable of self-care at all, it is necessary to fill up the deficit by nursing care. Objectives The first objective was to state the options to how to fill up the deficit of self-care by patienst after stroke. The second objective was to determine, whether the patient´s living environment has an impact the development of self-care. Research questions Q1: Does the home environment stimulate the acceleration of the return of self-care ability by patients after a stroke? Q2 : Does the respondent perceive the issue of own disability equaly as the surrounding? Q3 : Is it more beneficial for the patient to perform self-care with deficiency, or to receive perfect execution of it by others? Q4 : Does the patient perceive the subsequent therapy (physiotherapy, occupational therapy) as a faster way to return to sufficient self-care? The research part of the thesis was carried out by a qualitative survey, conducted as a individual semi-structured thematic interviews with respondents devided into two groups. One group consisted of patients after a stroke and a second group of caregivers. Total of 8 patients, 4 males and 4 females, were interviewed. The research was completed in three sessions, each at intervals of four to six weeks. The information received were processed by open coding method, analytical induction development of technology showdown and narrative analysis. Results Using data received from interviews with respondents it was possible to answer all the research questions. The first research question examined was, whether the home environment stimulates the acceleration of the return of self-care ability by patients after a stroke. According to interviews and objective evaluation, the domestic environment has improved overall condition and faster return to individual self-care. Although, aftercare provided enough nursing and rehabilitative care, patient very much appreciated mental stimulation given by the home environment. The second research question focused on whether the respondent perceives own disability equaly as the surrounding. The interviews showed most of the patients perceive their health and subsequent disabilities better than its surroundings. The third research question examined whether it is more beneficial for the patient to perform self-care with deficiency, or to receive perfect execution of it by others. The results indicated more benefits by performing own self-care, even with mistakes that encourage practising, thereby repeating and consolidating manners. Most of the respondents refused any help. The fourth research question focused on patient´s perception of the subsequent therapy (physiotherapy, occupational therapy) as a faster way to return to sufficient self-care. The interviews showed that the respondents did not realize the importance of aftercare, considered it to be routine and as a part of the treatment. Yet, increased physiotherapy activities results into a quicker adjustment of self-sufficiency. Conclusion The temporal evolution of self-sufficiency of patients after a stroke and the attitudes of caregivers are described in this thesis. The results are presented in a form of mental map. This might be used by the patients after stroke, nursing staff or official home caregivers and informal caregivers, as well.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Šulcová, Karolína. "Seznamovací online aplikace optikou teorie užití a uspokojení." Master's thesis, 2018. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-373013.

Full text
Abstract:
Dating online applications have fundamentally changed the form of online dating. They are available on a mobile phone and are based on spatial proximity of users and ease of use. This diploma thesis focuses on users of these applications. This thesis is based on the assumptions of the uses and gratifications theory, which assumes that the media audience is active and uses the media to satisfy its needs. The aim of this thesis is to find out how individuals use the dating applications and what their reasons for using are. To collect data, I chose a combination of quantitative and qualitative approach. First, an on-line questionnaire survey was conducted, followed by semi- structured interviews with applications users. Research has shown that the reason for using and the attitude of users varies with each individual and can change during use. Keywords dating applications, Tinder, online dating, uses and gratifications theory, active audience, mixed methods research
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography