To see the other types of publications on this topic, follow the link: Třídič.

Journal articles on the topic 'Třídič'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Třídič.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Nedbálková, Kateřina. "Tak daleko, tak blízko: dělnická třída v České republice." Sociální studia / Social Studies 9, no. 3 (July 19, 2012): 85–100. http://dx.doi.org/10.5817/soc2012-3-85.

Full text
Abstract:
V textu se autorka zaměřuje na přiblížení paradigmatických a metodologických předpokladů, které se třídou pracují jako s podstatnou a důležitou kategorií sociálněvědního výzkumu a dále představuje vlastní výzkum dělnické třídy a první zjištění, ke kterým ve svém počínání dosud dospěla. V úvodní části nabízí základní představení konceptualizací třídy ve vztahu k paradigmatickým pozicím a východiskům výzkumníků a místo, které v tomto kontextu zaujímá česká sociologie. Ve druhé, empirické části textu se pak na základě vlastního výzkumu soustředí na třídní vědomí a povědomí o třídě a dále na třídu v kontextu genderové struktury společnosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Culková, D. "Vyhledávání mimořádných prožitků a preference učebního stylu studenta." Pedagogická orientace 23, no. 3 (July 19, 2013): 364–85. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-3-364.

Full text
Abstract:
Cílem empirické studie je zjistit, jaké učební styly studenti preferují v souvislosti s tendencí vyhledávat mimořádné prožitky a jaké tvoří přirozené skupiny (shluky) z hlediska těchto dvou proměnných, pohlaví a příslušnosti ke všeobecně či tělovýchovně zaměřené gymnaziální třídě. V první části jsou představena teoretická východiska, kterými jsou teorie stylu učení autorky Dunnové a koncept tendence vyhledávat mimořádné prožitky autora Zuckermana. Druhá část příspěvku popisuje použité výzkumné metody včetně ověření reliability a validity použitého nástroje pro sběr dat, kterým je dotazník. Metodou zpracování dat je shluková analýza, která zprostředkovává vhled do velkého počtu proměnných. Třetí část studie seznamuje s hlavními výsledky, které diskutuje a zpracovává do doporučení do praxe. Nejvýraznější rozdíly mezi pohlavími a příslušností k typu třídy byly zjištěny v tendenci vyhledávat mimořádné prožitky a částečně ve stylech učení. Dívky sportovních tříd nejméně vyhledávají napětí a dobrodružství, nevyhledávají nové zkušenosti, jsou nejvíce rezistentní vůči nudě a nejvíce respektují normy a pravidla. Chlapci jsou nejčastěji členy shluku, který je charakteristický nevyhledáváním napětí a dobrodružství, vyhledáváním nových zkušeností, prožitků prostřednictvím nerespektování norema nízkou rezistencí vůči nudě. Chlapci ze sportovně zaměřených tříd mají nízkou odpovědnost při učení, úkoly potřebují mít strukturované a preferují zážitkové učení. Z uvedeného vyplývá, že preference učebního stylu a tendence vyhledávat mimořádné prožitky může u gymnaziálních studentů souviset, stejně tak může souviset s pohlavím a příslušností k typu třídy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Obrovská, Jana. "Rituály s „těmi druhými“: Perspektiva interakčních rituálů ve školní etnografii etnicky různorodých třídních kolektivů." Sociální studia / Social Studies 11, no. 2 (April 21, 2014): 51–74. http://dx.doi.org/10.5817/soc2014-2-51.

Full text
Abstract:
V tomto článku se zaměřuji na neracionální aspekty vzdělávání, specificky na rituální dimenzi vztahů ve školní třídě. Předpokládám při tom, že rituály mohou sehrávat důležitou roli v interakcích mezi žáky navzájem a žáky i jejich učiteli. Samozřejmá povaha rituálů se může problematizovat obzvláště tam, kde někteří žáci nemají kompetence k úspěšnému zapojení do rituálních událostí. Dochází k takovým situacím v etnicky různorodém třídním kolektivu? Cílem tohoto článku je pojednat přínosy vybraných teorií interakčních rituálů a ritualizací ve školní etnografii etnicky smíšených tříd a školních společenství. Kladu si otázku, v jakých ohledech jsou tyto teorie užitečné při výzkumu vztahové dynamiky třídních kolektivů navštěvovaných majoritními a romskými dětmi a jaké aspekty života školní třídy jako specifické sociální skupiny umožňují nahlédnout? Představuji analytické možnosti rituálně–interakcionistické perspektivy, která je založena na mikro-sociologii ritualizované každodennosti. Použití představeného rámce demonstruji na analýze vztahových pozic romských dívek skrze má etnografická pozorování.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Bendová, Alena. "Třídní učitel v sociálních vztazích se svými žáky: případová studie." Pedagogická orientace 26, no. 2 (July 1, 2016): 252–71. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-2-252.

Full text
Abstract:
Cílem předkládané studie je analyzovat determinanty dobrého vztahu mezi třídním učitelem a žáky na střední odborné škole. Zaměřujeme se při tom na osobu třídní učitelky. V první části jsou vymezena teoretická východiska. Vycházíme hlavně z výzkumů expertnosti učitele a výzkumů vztahů mezi učitelem a žáky. V druhé části příspěvku jsou představeny dílčí výsledky případové studie středoškolské třídy s dobrým sociálním klimatem, jež se týkají výhradně zkoumané třídní učitelky. Vzorek tvořilo 24 studentů a třídní učitelka. Na základě analýzy dat byly u učitelky identifikovány jednak osobnostní předpoklady k budování optimálního vztahu s žáky (mateřská starostlivost a vřelost, extroverze a zdravé sebevědomí, životní zkušenosti a mladistvost), jednak charakteristické interpersonální chování k žákům (expresivní komunikace, podněcování, povzbuzování, neformální vedení výuky, péče a podpora, otevřené vyjadřování emocí, naslouchání a sdílení osobních informací a uplatňování vlivu).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Mareš, Jiří. "Students’ Indiscipline in the Classroom." Pedagogická orientace 28, no. 4 (December 28, 2018): 556–98. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2018-4-556.

Full text
Abstract:
Přehledová studie je založena na 121 zahraničních pracích z období 1986-2018. Výklad se omezuje se na práce, které pocházejí euroamerického sociokulturního prostředí. Zajímá se o projevy nekázně ve třídě během výuky a to na především základních a středních školách. Studie je strukturována do pěti částí. První část ukazuje, proč je obtížné definovat pojem nekázeň žáků a jak je odborná terminologie neustálená. Jsou též charakterizovány různé typy žákovské nekázně. Druhá část studie shrnuje faktory, které ovlivňují nekázeň žáků. Patří k nim: zvláštnosti žáka samotného, jeho spolužáků, jeho učitele, školní třídy, interakce mezi učitelem a žáky; zvláštnosti dané školy, školského obvodu, rodinného zázemí žáka, edukačního systému dané země a její školské politiky. Třetí část studie podává přehled postupů, jimiž se dá zjišťovat nekázeň žáků (příklady kvalitativního, kvantitativního a smíšeného přístupu). Čtvrtá část studie se zamýšlí nad důsledky nekázně žáků. Jedná se o dopad žákovské nekázně na učitele, na žákovy spolužáky a jejich učení, na celkový průběh výuky, na výsledky výuky, na klima dané třídy, na klima dané školy a na celý stát. Pátá, závěrečná část, přibližuje tři koncepční přístupy, které by měly pomoci nekázeň ve třídách řešit: historicky nejstarší přístup staví na učiteli, tj. na trestání a odměňování žáků; další staví na žákovi, jeho sebekontrole a autoregulaci a konečně poslední staví na skupině žáků, školní třídě; na diskusích žáků s učitelem o vhodném chování ve třídě, na skupinovém rozhodování a skupinovém tlaku na neukázněné spolužáky. Studie upozorňuje, že nestačí jen potlačovat či eliminovat nevhodné chování žáků, ale je třeba souběžně rozvíjet i pozitivní chování žáků.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Kresa, Jiří. "Zastánce jako klíčový hráč v eliminaci šikany." Pedagogická orientace 29, no. 2 (June 30, 2019): 129–48. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2019-2-129.

Full text
Abstract:
Příspěvek se věnuje sociální roli zastánce jako „klíčového hráče“ v elimi-naci šikany. Cílem příspěvku je na základě kvalitativního výzkumu co nejdetailněji zachytit charakterové vlastnosti a přepokládané vlivy prostředí zastánců v šikaně. Jde především o vlastnosti související s prosocialitou a situační vlivy, které spoluur-čují míru „odvahy zastat se“. Výběrovým souborem kvalitativního výzkumu byly tři skupiny respondentů. První skupinou byli žáci a žákyně v rané adolescenci ve věku 11–13 let (5 respondentů). Nominace zastánců vycházela ze dvou hlavních kritérií definice šikany. Zastánce byl definován jako osoba, jež se zastává těch, kterým ně-kdo ubližuje a nemohou/neumí se bránit. Kvalitativní studie sledovala, jak percipují zastánci své projevy spojené se zastáváním se viktimizovaných spolužáků a se zasta-vováním šikany. Další skupinou respondentů byli rodiče zastánců (11 respondentů) a třetí skupinou potom třídní učitelé zastánců (12 respondentů). Výzkumným zámě-rem bylo zjistit, jak vnímají rodiče své děti v roli zastánce z hlediska jejich prosoci-ality a sociálních vztahů (uvnitř rodiny, s vrstevníky). Důležitým zjištěním také bylo, jak konkrétní projevy pomoci a zastávání se druhých vnímají třídní učitelé zastánců. Po prostudování dat se ukázala jako vhodná aplikace analytické metody tematické analýzy. Výsledky naznačují, že zastánci v šikaně se snaží aktivně spoluvytvářet po-zitivní klima třídy. Většinou jsou k tomu vybaveni i řadou nezbytných osobnostních charakteristik a dovedností. Těmto žákům se také dostává všemožné podpory z širo-ké sociální sítě, ve které se pohybují (např. od rodičů a učitelů).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Majcík, Martin. "Postupy používané učiteli ve vztahu k žákovské chybě při interakci s celou třídou." Pedagogická orientace 28, no. 3 (October 15, 2018): 472–95. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2018-3-472.

Full text
Abstract:
Cílem výzkumné studie je identifikovat postupy, které učitelé volí ve spojitosti s žákovskou chybou. Pozornost je věnována výhradně těm situacím, jež se pojí s chybami, ke kterým dochází při interakci učitele s celou třídou. V teorii je představena definice chyby a vývoj jejího pojetí v kontextu výuky. Dále jsou představeny jednotlivé oblasti učitelské práce s chybným žákovským výkonem. Výzkumné šetření má kvalitativní charakter a použity byly metody pozorování a rozhovoru. Sběr dat byl realizován ve výuce českého jazyka v devátém ročníku základní školy. Výsledkem šetření je vymezení čtyř postupů, které učitelé v rámci práce s chybou realizují. Dva postupy představují způsob reakce na chybný výsledek v odlišných výukových situacích a definovány jsou jako adaptivní reakce na chybu a relativizace chybné odpovědi. Zbylé dva postupy chybě předcházejí a jejich prostřednictvím učitel ovlivňuje význam chyby v sociálním prostředí dané školní třídy. Jedná se o ochranu před chybnou odpovědí u vybraných žáků a minimalizaci negativního pojetí chyby.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Záleská, Klára, and Alicja Leix. "Učitelská self-efficacy při práci s dětmi-cizinci v širších souvislostech." Pedagogická orientace 28, no. 2 (August 15, 2018): 328–56. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2018-2-328.

Full text
Abstract:
Předkládaná studie se zabývá tématem self-efficacy učitelů českých základních škol v práci s dětmi-cizinci a faktory, které ji ovlivňují. Odpověď na výzkumnou otázku, jaká je self-efficacy učitelů v této oblasti, jsme získávaly pomocí analýzy polostrukturovaných rozhovorů s učiteli s různě velkou zkušeností s výukou dětí-cizinců. Výpovědi učitelů jsme analyzovaly mj. s přihlédnutím k základním bodům charakterizujícím chování učitele s vysokým self-efficacy, které jsme sestavily na základě rešerše odborné literatury. Šetření ukázalo řadu faktorů, které hrají roli v tom, jak učitel vnímá svou schopnost práce s dětmi-cizinci, mj. to, že důležitou roli hraje míra zkušeností učitelů s výukou cizinců. Self-efficacy učitelů negativně ovlivňují jejich obavy, a to především obavy z práce s dětmi s nulovou znalostí českého jazyka a s dětmi pocházejícími ze vzdálených kultur. Dotazovaní sami poukazují na možné způsoby, jak zvýšit svou self-efficacy v diskutovaných oblastech. Mezi návrhy jsou např. přípravné třídy pro děti-cizince bez znalosti češtiny či posílení vzdělávání učitelů v několika konkrétních oblastech týkajících se praktických aspektů práce v kulturně nehomogenní třídě.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Ondráček, Vojtěch. "Bondyho třídní analýzy socialismu v duchu maoismu." Kontradikce 3, no. 1 (2019): 275–79. http://dx.doi.org/10.46957/con.2019.1.22.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Holubec, Stanislav. "Nově o třídě a národu." Kontradikce 3, no. 1 (2019): 254–58. http://dx.doi.org/10.46957/con.2019.1.19.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Vorlíček, Radek. "Sociální vzdálenost ve speciální třídě." Anthropologia integra 9, no. 1 (June 30, 2018): 25–30. http://dx.doi.org/10.5817/ai2018-1-25.

Full text
Abstract:
Článek zkoumá dynamiku sociální vzdálenosti mezi žáky v základní škole, která se nachází v severních Čechách. Všímá si důsledků protiromských demonstrací z let 2011 a 2012 a zaměřuje se zejména na vzájemné prolínání etnicity, genderu a věku ve speciální třídě. Předkládaný text je založen na kvalitativním, induktivním a etnografickém výzkumu. Makrosociálním rámcem výzkumu jsou témata fungování českého školství, zejména jeho integrační a segregační tendence.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Palová, Kateřina, and Jan Šmahaj. "Práce školního psychologa se třídou na základních školách." E-psychologie 14, no. 1 (April 22, 2020): 1–18. http://dx.doi.org/10.29364/epsy.363.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Šalamounová, Z., J. Bradová, and K. Lojdová. "Mocenské vztahy mezi začínajícími učiteli a jejich žáky." Pedagogická orientace 24, no. 3 (July 28, 2014): 375–93. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-3-375.

Full text
Abstract:
Předložená teoretická studie se zabývá konceptem moci ve školní třídě. Jejím cílem je analyzovat koncept moci prostřednictvím jeho ústředních vlastností, a hlouběji tak porozumět jeho definici. V návaznosti na to poukazujeme na intervenující faktory, jež se do podoby mocenského uspořádání ve třídě promítají a které mohou zastávat významnou roli v mocenském uspořádání ve třídách začínajících učitelů a potažmo také studentů učitelství. V první části příspěvku je moc definována skrze tři její hlavní charakteristiky: cirkularitu, situačnost a reciprocitu. Druhá část příspěvku je věnována hlavním faktorům, které se do mocenského uspořádání ve školní třídě promítají. Těmito faktory jsou míra shody zájmů mezi učiteli a žáky, podoba vzájemných vztahů a kontext, v němž k uspořádání mocenských vztahů dochází. Z příspěvku vyplývá, že fenomén moci hraje u začínajících učitelů významnou roli. Právě u nich je totiž funkční nastavení mocenských vztahů vnímáno jako jeden z klíčových problémů při vstupu do profese a stává se také stěžejním důvodem pro její opuštění.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Sedláček, Martin, and Klára Šeďová. "Komunikace ve školní třídě a žákovské učení." ORBIS SCHOLAE 9, no. 1 (November 1, 2015): 83–101. http://dx.doi.org/10.14712/23363177.2015.73.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Práger, Libor, and Václav Řeřicha. "Classroom as a playground." e-Pedagogium 19, no. 4 (March 6, 2020): 7–18. http://dx.doi.org/10.5507/epd.2019.034.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Majcík, Martin. "Zpětná vazba na žákovské chyby ve výukové komunikaci s celou třídou." Studia paedagogica 24, no. 3 (October 19, 2019): 131. http://dx.doi.org/10.5817/sp2019-3-6.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Tůma, František. "Konverzační analýza a interakce ve třídě: východiska a metodologické aspekty." Pedagogická orientace 26, no. 3 (October 15, 2016): 415–41. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-3-415.

Full text
Abstract:
Cílem předkládané metodologické studie je pojednat o etnometodologické konverzační analýze jako o metodě uplatnitelné ve výzkumu interakce ve třídě. Studie nastiňuje stav teoretické a metodologické reflexe v této oblasti pedagogického výzkumu (část 1), vymezuje pozici konverzační analýzy a pojednává o intersubjektivitě v interakci, k jejímuž hlubšímu pochopení může konverzační analýza přispět (část 2). Studie dále pojednává o východiscích konverzační analýzy, ze kterých jsou odvozeny principy a postupy při transkribování a analýze dat (část 3). Tyto principy a postupy jsou na vybraných datových ukázkách názorně ilustrovány, přičemž je pozornost věnována i párovým sekvencím, střídání mluvčích a opravám, které představují oblasti zájmu konverzační analýzy (část 4). V závěru textu je pojednáno o kritice konverzační analýzy a některých vývojových tendencích v konverzačněanalytickém výzkumu. Je vyvozeno, že konverzační analýza umožňuje postihnout lokálně utvářené vzájemné porozumění mezi účastníky v interakci a zároveň zohlednit institucionální (didaktické) aspekty interakce ve třídě.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Tůma, František. "Dialogism and classroom interaction in English language teaching: A review of Czech research." Pedagogická orientace 24, no. 6 (November 24, 2014): 878–902. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-6-878.

Full text
Abstract:
Cílem předkládané studie je podat přehled o českém výzkumu interakce ve výuce angličtiny. Interakci chápeme jako vzájemné ovlivňování mezi učitelem a žáky během výuky. Na interakci ve třídě nahlížíme pohledem dialogismu, který chápeme jako teoretický a epistemologický rámec předpokládající interakci jako jednotku analýzy. V přehledové studii analyzujeme 9 empirických studií uveřejněných v letech 2006–2014 jako články v časopise, knihy, kapitoly v knize nebo disertační práce. Tyto studie byly kriticky analyzovány z pohledu dialogismu. Významným zjištěním je například skutečnost, že řada studií se zabývala jazykem učitele (teacher talk), především otázkami učitele a používáním cílového a mateřského jazyka. Tyto a další oblasti výzkumu porovnáváme s odrazem zahraniční situace ve vybraných přehledech výzkumu a poukazujeme na mezery v tuzemském výzkumu. Co se týče metodologie výzkumu (a s ní souvisejících teoretických východisek), řada studií při analýze interakce ve třídě abstrahovala od kontextu. Činnost jednotlivců (učitele, žáků) tvořila v řadě studií analytickou jednotku spíše než samotná interakce. Tato zjištění naznačují, že v empirickém výzkumu nebyl dialogismus příliš uplatněn.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Jarkovská, Lucie. "The Classroom through the Lens of Gender." Czech Sociological Review 45, no. 4 (August 1, 2009): 727–52. http://dx.doi.org/10.13060/00380288.2009.45.4.05.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Majcík, Martin. "Komunikační struktury v kruhovém uspořádání školní třídy v semináři etické výchovy." Studia paedagogica 22, no. 3 (October 17, 2017): 159. http://dx.doi.org/10.5817/sp2017-3-9.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Vašát, Petr. "Between Resistance and Adaptation: The Everyday Practices of the Poorest Class." Czech Sociological Review 48, no. 2 (April 1, 2012): 247–82. http://dx.doi.org/10.13060/00380288.2012.48.2.03.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Vašát, Petr. "'Yesterday, or when was it?' - The Temporality Practices of the Poorest Class." Czech Sociological Review 50, no. 1 (February 1, 2014): 57–82. http://dx.doi.org/10.13060/00380288.2014.50.1.34.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Stará, Jana. "Preparing Teachers for Work in Inclusive Classroom." e-Pedagogium 15, no. 1 (February 1, 2015): 21–33. http://dx.doi.org/10.5507/epd.2015.003.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Sedláčková, Jana. "Osvojování dovednosti čtení očima matek žáků 1. tříd." Studia paedagogica 22, no. 3 (October 17, 2017): 121. http://dx.doi.org/10.5817/sp2017-3-7.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Kašparová, Irena, and Adéla Souralová. "„Od lokální k cikánské škole“: homogenizace školní třídy a měnící se role učitele." ORBIS SCHOLAE 8, no. 1 (February 2, 2018): 79–96. http://dx.doi.org/10.14712/23363177.2015.6.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Lojdová, Kateřina. "Není nekázeň jako nekázeň: Rezistentní chování žáků jako projev moci ve školní třídě." ORBIS SCHOLAE 9, no. 1 (November 1, 2015): 103–17. http://dx.doi.org/10.14712/23363177.2015.74.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Drexlerová, Anna. "Jak vidím své žáky – hodnoticí úsudek učitelky o jednotlivých žácích v 6. třídě." ORBIS SCHOLAE 11, no. 2 (March 20, 2018): 53–72. http://dx.doi.org/10.14712/23363177.2018.54.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Šanderová, Jadwiga. "Social Class as a Conceptual Difficulty (Some notes in the margin of a class debate)." Czech Sociological Review 31, no. 1 (February 1, 1995): 61–76. http://dx.doi.org/10.13060/00380288.1995.31.1.12.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Drexlerová, Anna. "Kluků je škoda, holky na to nemají: genderové aspekty v hodnocení nejslabších žáků třídy." Studia paedagogica 23, no. 1 (May 10, 2018): 9. http://dx.doi.org/10.5817/sp2018-1-2.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Pokorný, P., D. Dobiáš, M. Vokáč, M. Kouřil, and J. Kubásek. "Zhodnocení vlivu koroze žárově zinkované oceli na soudržnost hladkých prutů s betonem třídy „NSC“." Koroze a ochrana materialu 59, no. 2 (July 1, 2015): 53–65. http://dx.doi.org/10.1515/kom-2015-0014.

Full text
Abstract:
Článek shrnuje aspekty zkoušení a ovlivňování soudržnosti výztuží s betonem. Úzce se zaměřuje na hodnocení míry vlivu nevyhnutelné koroze povlaku žárového zinku v čerstvém betonu na samotnou soudržnost. Ovlivnění soudržnosti vlivem vývoje vodíku a expanzních korozních produktů zinku je ověřováno na hladkých ocelových prutech. Povlak žárového zinku byl vytvořen konvenční ponorovou technologií. Realizováno bylo normované zkoušení soudržnosti výztuže s betonem na krychlích („vytahovací zkouška“) dle ČSN 73 1328. V závěrech jsou diskutovány i jiné vlivy, které mohou mít dopad na vývoj soudržnosti, především pak vliv obsahu chromanů v použitém cementu a samotná skladba vyloučeného povlaku.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Šalamounová, Zuzana, and Jana Navrátilová. "Žáci jako spolužáci: participace žáků na výukové komunikaci v kontextu jejich vlivu ve třídě." Studia paedagogica 26, no. 1 (April 15, 2021): 39. http://dx.doi.org/10.5817/sp2021-1-2.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Urbánek, Eduard. "Marxova teorie tříd a její kritikové v soudobé sociologii." AUC PHILOSOPHICA ET HISTORICA 1970, no. 5 (January 16, 2018): 33–43. http://dx.doi.org/10.14712/24647055.2018.146.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Šteklová, P., and R. Bačáková. "Comparative analysis of 3 variants of starts of the spastic sprinter class T38." Studia Kinanthropologica 13, no. 3 (September 30, 2012): 327–31. http://dx.doi.org/10.32725/sk.2012.086.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Sokolová, Hana, and Hynek Cígler. "Zkoušky čtenářských dovedností: Normativní česká data pro studenty 9. tříd ZŠ a 1. ročníků SŠ." TESTFÓRUM 6, no. 11 (September 23, 2018): 21–36. http://dx.doi.org/10.5817/tf2018-11-198.

Full text
Abstract:
V předkládané studii jsou uvedena normativní česká data pro zkoušky čtenářských dovedností pro žáky 9. tříd základních škol a 1. ročníků středních škol. Dále byly identifikovány faktory, které mohou mít vliv na výkony žáků ve čtenářských zkouškách – jedná se o věk žáků, kdy se rychlost hlasitého i tichého čtení překvapivě mírně zpomaluje, u žáků 1. ročníků má pak na čtenářské výkony vliv typ navštěvované střední školy. Při srovnání výkonů žáků 9. tříd a 1. ročníků středních škol nebyly nalezeny téměř žádné rozdíly. Zabývali jsme se také schopnosti nástrojů odlišit děti s vývojovou poruchou učení, která se na našich datech projevila. Zkoumána byla souvislost potichu čteného textu s porozuměním čtenému. Ověřovány byly také psychometrické charakteristiky jednotlivých zkoušek. Pro praktické využití odbornými pracovníky je v příloze článku uveden metodický list pro práci s normami. Tato data pomohou pracovníkům pedagogicko-psychologických poraden lépe zhodnotit kvalitu čtenářských dovedností žáků.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Vlčková, Kateřina, and Kateřina Lojdová. "Když čísla a slova spolupracují: smíšený design v ukázkách z výzkumu moci ve školní třídě." Pedagogická orientace 26, no. 3 (October 15, 2016): 482–511. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-3-482.

Full text
Abstract:
Cílem naší studie je představit metodologii smíšeného designu výzkumu na konkrétním příkladu. Zvolily jsme si tříletý výzkum moci ve školních třídách studentů učitelství, financovaný Grantovou agenturou ČR. Propojení kvantitativní a kvalitativní metodologie ilustrujeme na úrovni teorie, formy smíšeného designu, výzkumné otázky, vzorku, sběru dat, analýzy dat a jejich interpretace. Ukazujeme také konkrétní příklady možných podob integrace výsledků kvalitativní a kvantitativní analýzy dat, které přispívají k odhalení další dimenze jevu, míry odlišnosti perspektiv aktérů či nuancí ve zjištěních. V úvodní části studie se zabýváme rozdíly kvantitativního a kvalitativního výzkumu a jejich dekonstrukcí. Ukazujeme historický vývoj smíšeného výzkumu, co je a co není smíšeným výzkumem a jaké jsou jeho základní formy. Diskutujeme o integrovaném designu výzkumu, paralelizaci a integraci jako základním principu smíšeného výzkumu a na závěr studie otvíráme také některé kritické otázky smíšené metodologie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Smetáčková, I. "Společné, či oddělené vzdělávání dívek a chlapců?" Pedagogická orientace 23, no. 5 (December 12, 2013): 717–33. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-5-717.

Full text
Abstract:
Článek porovnává dva základní vyučovací modely z hlediska zastoupení dívek a chlapců – koedukovanou a oddělenou výuku. S využitím zahraničních studií diskutuje pozitivní a negativní stránky obou modelů. Z hlediska genderové rovnosti ve vzdělávání se nereflektovaná koedukace jeví problematická, protože v jejím rámci může snadno docházet k prohlubování genderových stereotypů. Eventuální úvahy o zavedení oddělené výuky dívek a chlapců (po vzoru zahraničních experimentů) by měly zohledňovat žákovský pohled. Článek proto přináší výsledky dotazníkového šetření s účastí 556 žáků/yň 2. stupně základních škol, které mapovalo jejich postoje a zkušenosti s pobytem ve smíšených a oddělených skupinách. Šetření ukázalo, že děti preferují smíšené třídy, avšak zároveň mají zkušenosti se vzájemným genderově motivovaným obtěžováním a genderově stereotypním zacházením ze strany vyučujících.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Smith, Michael L., and Petr Matějů. "The Re-stratification of Czech Politics: Class Voting in the Czech Republic between 1992 and 2010." Czech Sociological Review 47, no. 1 (February 1, 2011): 33–60. http://dx.doi.org/10.13060/00380288.2011.47.1.03.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Svobodová, Silvie, and Roman Kroufek. "Možnosti využití škály MSELS pro testování environmentální gramotnosti na základních školách v České republice." Scientia in educatione 9, no. 2 (December 31, 2018): 80–101. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1210.

Full text
Abstract:
Příspěvek prezentuje výsledky verifikace využitelnosti výzkumného nástroje MSELS (Middle School Environmental Literacy Survey) na základních školách v České republice. Testovány byly vybrané psychometrické vlastnosti škály jako celku i jejích jednotlivých segmentů. Zjištění byla konfrontována s výsledky prvního použití nástroje při národním výzkumu environmentální gramotnosti v USA (McBeth & Volk, 2010; McBeth et al., 2011), který probíhal u žáků šestých a osmých tříd. Cílovou skupinou výzkumu představovaného v tomto příspěvku byli žáci 6.–9. tříd základních škol v regionu Žatec. Důkazy pro validitu interpretace získaných dat byly hledány ve všech oblastech doporučovaných Standardy pro pedagogické a psychologické testování (AERA, APA & NCME, 2014). Ve většině případů se podařilo předložit uspokojivý soubor dokladů, které podporují využití škály u žáků druhého stupně ZŠ. Reliabilita škál Postoje, Jednání a Senzitivita dokládaná koeficienty jejich vnitřní konzistence dosáhla akceptovatelných hodnot (α > 0,75) a tyto škály je možné doporučit pro realizaci výzkumů. U škály Znalosti byla zjištěna nízká reliabilita (α = 0,55).Její aplikace je možná, avšak zjištěná data musí být vzhledem k reliabilitě interpretována obezřetně.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Urbánek, Tomáš. "Test pro identifikaci nadaných žáků v matematice – recenze metody." TESTFÓRUM 7, no. 12 (September 22, 2019): 60–62. http://dx.doi.org/10.5817/tf2019-12-12464.

Full text
Abstract:
Test TIM3-5 je užitečnou diagnostickou metodou pro identifikaci matematicky nadaných dětí ze 3.–5. tříd základních škol, která splňuje obvyklé standardy kladené na podobné psychodiagnostické metody ve světě a poměrně značně překračuje obvyklou úroveň dokumentace psychodiagnostických metod v České republice. V rukou vzdělaného uživatele (absolvent vysokoškolského studia psychologie nebo pedagogiky) může tato metoda dobře sloužit svému účelu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Půtová, Barbora, and Václav Soukup. "Umění království Benin." Anthropologia integra 5, no. 2 (June 1, 2014): 55–71. http://dx.doi.org/10.5817/ai2014-2-55.

Full text
Abstract:
Předmětem studie je deskripce, klasifikace, analýza a interpretace funkcí a významů uměleckých artefaktů, které se dochovaly z období rozkvětu království Benin. Studie prezentuje konkrétní umělecké předměty v kontextu dlouhodobé historické kontinuity starých nigerijských kultur. V ohnisku analýzy je zejména problematika výroby bronzových artefaktů, jejich typologie, význam a funkce v rámci beninského kulturního systému. Interpretovány jsou různé typy uměleckých děl – bronzové desky, pamětní hlavy, slonovinové artefakty, oltáře předků, oltáře rukou nebo rituální tyče. Opomíjeny nejsou ani šperky, dřevěné řezby užitných, dekorativních i rituálních předmětů a zvířecí skulptury. Cílem studie je také upozornit na skutečnost, že beninské artefakty, které se v důsledku britské invaze do Beninu roku 1897 ocitly ve sbírkách předních světových muzeí, změnily svoji původní funkci a dnes jsou vnímány jako svébytná třída uměleckých děl.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Vácha, Zbyněk, and Tomáš Ditrich. "Efektivita badatelsky orientovaného vyučování na primárním stupni základních škol v přírodovědném vzdělávání v České republice s využitím prostředí školních zahrad." Scientia in educatione 7, no. 1 (July 21, 2016): 65–79. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.293.

Full text
Abstract:
Článek je zaměřen na průzkum účinnosti vyučovacích metod s prvky badatelsky orientovaného vyučování (BOV) ve vazbě na prostředí školních zahrad na primárním stupni základních škol v České republice. Data byla získávána na základě metody experimentu typu spárovaných skupin. V rámci výzkumu opakovaně participovalo v experimentální skupině 73–75 žáků a ve skupině kontrolní 70–72 žáků ze čtvrté třídy. Získané výsledky poukazují na fakt, že badatelsky orientované vyučování má statisticky prokazatelný vliv na osvojování nových znalostí a na vzrůstající oblíbenost výuky přírodovědy u žáků na primárním stupni základních škol. Z dílčích výsledků je patrné, že pro větší efektivitu badatelsky orientovaných metod výuky musí dojít k jejich opakovanému zařazování do vyučování. V opačném případě se žákům BOV jeví jako složitě uchopitelné a příliš abstraktní.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Obrovská, Jana. "Cool Kids, Rappers and Drop-Outs: The Ethnography of Ethnicity and Ethnicisation in the Desegregated Classroom." Czech Sociological Review 52, no. 1 (February 1, 2016): 53–78. http://dx.doi.org/10.13060/00380288.2016.52.1.242.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Kabancová, Naďa, and Kateřina Machovcová. "„Koukala jsem na to, jak si hrajou a mluví na sebe řečí, kterou vůbec nevnímám“: Jinakost u dětí s migrační zkušeností." Pedagogická orientace 28, no. 2 (August 15, 2018): 269–89. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2018-2-269.

Full text
Abstract:
V článku si klademe za cíl předložit zkušenosti žáků a žákyň s vnímáním vlastní jinakosti ve školní třídě. Konkrétně se zaměříme na porozumění zkušeností 1,5 generace mladých imigrantů z Ukrajiny. Naši respondenti, v současné době mladí dospělí, se v rozhovorech zabývají svou zkušeností se začleňováním do české společnosti. Pro předkládaný článek se soustředíme na období mladšího školního věku. Výzkum vycházel z provedení rozhovorů se čtyřmi respondenty, jimiž byly mladé osoby ve věku 24–29 let žijící v České republice, které se do České republiky přistěhovaly z Ukrajiny ve věku od šesti do devíti let. Rozhovory byly zpracovány pomocí tematické analýzy (Braun & Clarke, 2006). Cílem předkládaného textu je detailní analýza toho, jak vnímali sekundární školní socializaci s důrazem na utváření jinakosti a stejnosti ve vrstevnickém kolektivu. Analýza vybraného období koresponduje s časovou osou postupného začleňování do české společnosti od prvotního „nárazu“ po zvládnutí a vyrovnání se s nároky osobní situace. Zaměříme se na identifikované aspekty tohoto procesu a strategie zvládání. Bohatá data získaná z rozhovorů ukazují, jakým způsobem v konstrukci jinakosti působí (ne)znalost jazyka a jaké emočně náročné zážitky spojené s vyloučením z kolektivu a izolací s sebou nese období potřebné pro zvládnutí místní řeči, u našich respondentů poměrně krátké. Ve školní třídě byly tyto děti často terčem posměchu, dokonce se objevovaly i narážky týkající se jejich inteligence – právě z důvodu nedokonalé znalosti jazyka. Rozhovory poukazují na to, že s touto skutečností nijak nepracovali učitelé, kteří by jinak mohli negativní vývoj alespoň zmírnit, ne-li mu zcela předejít. Po osvojení jazyka už bylo pro tyto děti navazování vztahů lépe realizovatelné. Pozorujeme snahu zdůrazňovat stejnost s majoritou a paralelně strategii začlenění skrze repertoár vlastních kvalit. Jako nejúspěšnější a v zásadě očekávaná se v českém školství jeví strategie asimilace, tedy splynutí s většinou (Berry et al., 2002). Neustálé přizpůsobování a adaptování se tak stává u dětí migrantů jakýmsi základem fungování v každodenních interakcích.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Čejková, Ingrid. "Žákovské hodnocení výuky na gymnáziu: Výpovědi sexty A." Pedagogická orientace 28, no. 3 (October 15, 2018): 408–34. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2018-3-408.

Full text
Abstract:
Cílem předloženého textu je prostřednictvím kvalitativního výzkumného šetření zjistit, jak žáci gymnázia hodnotí výuku jednotlivých vyučovacích předmětů, a také načrtnout, zda žákovské hodnocení výuky může disponovat hybnou silou umožňující žákům ovlivňovat podobu výuky směrem k vyšší efektivitě a kvalitě. Tato problematika byla zkoumána za pomoci zúčastněného pozorování výuky a rozhovorů se žáky a vyučujícími jedné středoškolské třídy. Na základě analýzy získaných dat bylo zjištěno, že žáci jsou schopni hodnotit výuku z různých úhlů pohledu a brát při tom v potaz celou řadu prvků. Stěžejními prvky výuky, které žáci sledují, jsou například vlastnosti a jednání učitele, expertnost učitele, didaktické kompetence učitele a s tím související cíle, metody, efekty výuky atd. Žákovské hodnocení výuky je tedy výsledkem rozsáhlé analýzy jednotlivých prvků výuky a jejich opětovné syntézy, která ústí ve formulování finálního stanoviska.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Kreislová, K., H. Geiplová, I. Skořepová, J. Skořepa, and D. Majtás. "Nové mapy korozní agresivity Èeské republiky / Up-dated maps of atmospheric corrosivity for Czech Republic." Koroze a ochrana materialu 59, no. 3 (November 1, 2015): 81–86. http://dx.doi.org/10.1515/kom-2015-0019.

Full text
Abstract:
Atmosférická koroze a klasifi kace agresivity atmosfér je dlouhodobým předmětem studia SVUOM. Ve spolupráci s CGS byly v roce 2001 vytvořeny mapy korozních rychlostí a korozních tříd pro uhlíkovou ocel, patinující ocel, zinek, měď, bronz a hliník. Tento článek uvádí aktuální přístup k modelování atmosférické koroze v České republice, který je založen na modifi kovaných funkcích zahrnujících klimatická data, znečištění ovzduší a nově i vliv rozmrazujících solí v okolí dálnic.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Maršálek, Daniel, and Radomír Ščurek. "Threat of CBRN Agents, Biological Class." Vojenské rozhledy 21 (July 18, 2012): 119–30. http://dx.doi.org/10.3849/2336-2995.21.2012.03.119-130.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Vorlíček, Radek. ""You're Bragging Here While Having a Sweatshirt for Twenty Bucks": Socioeconomic Antagonisms in a School Class." e-Pedagogium 18, no. 1 (March 1, 2018): 47–57. http://dx.doi.org/10.5507/epd.2018.005.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

She, Wanbin, and Qianjun Tang. "Comparison and Understanding of a Third Grade Class Schedule in Rural Primary Schools in China and the Czech Republic." e-Pedagogium 19, no. 4 (March 6, 2020): 32–50. http://dx.doi.org/10.5507/epd.2019.027.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Maleňáková, Šárka. "Komparace vybavenosti žáků 9. tříd klíčovými kompetencemi k učení a řešení problémů." Studia sportiva 6, no. 1 (July 9, 2012): 123–32. http://dx.doi.org/10.5817/sts2012-1-14.

Full text
Abstract:
The article deals with the question whether the new reform of education will bring a better and more effective learning process for pupils involved in the development of life skills (key competencies) which are critical these days. Th e author compares the results of the education process in the fi eld of key competencies included in two education programmes at elementary schools following in close succession - the „Elementary School Programme“ and „General Education Programme for Basic Education” and/or “Th e School Education Programme”. Th e research was conducted in the year 2009 when the last 9th grade pupils were instructed according to the Primary School Programme while 14 pilot schools throughout the Czech Republic implemented and tested the fourth year of teaching according to their own education programmes. For the comparison of the above mentioned education programmes an empirical method of non-standardized questionnaire was selected. Th e non-standardized questionnaire was based on a research and scientifi c Key Competencies Questionnaire supplied by the SCIO organization. Testing the diff erences between the programmes in particular items was carried out using the Pearson’s chi-square test of contingency tables. Results showed insignifi cant diff erences in the respective questionnaire items, therefore, education programmes must pass through a long evaluation and assessment process to meet expected targets. Th e fi nal section of the article is focused on the assessment of problems with introducing the General Education Programme for Basic Education to school syllables. Th e author presents recommendations for teachers at elementary schools and for academic staff preparing future teachers at universities.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

ŽALUDOVÁ, Jana, Božena Kukolíková, Kateřina Šimáčková, Lenka Havlíčková, and Vladislav Čurn. "ANALYSIS OF SEQUENCE POLYMORPHISM OF SCR CLASS I AND II ALLELES AND STUDY REGULATION OF THEIR EXPRESSION." Journal of Central European Agriculture 13, no. 2 (2012): 236–51. http://dx.doi.org/10.5513/jcea01/13.2.1040.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography