Academic literature on the topic 'Turystyka uzdrowiskowa'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Turystyka uzdrowiskowa.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Turystyka uzdrowiskowa"

1

Oleszczyk, Natalia, and Natalia Dominiak. "Analiza turystyki uzdrowiskowej na przykładzie Kołobrzegu." Turyzm/Tourism 31, no. 1 (June 25, 2021): 71–80. http://dx.doi.org/10.18778/0867-5856.31.1.08.

Full text
Abstract:
Na przestrzeni ostatnich lat odnotowuje się rosnące zainteresowanie turystyką uzdrowiskową na świecie, a także znaczny wzrost świadomości społecznej w kwestii dbałości o zdrowie, kondycję fizyczną i dobre samopoczucie. Poza turystyką uzdrowiskową dużym zainteresowaniem cieszy się także turystyka spa & wellness. Kołobrzeg oprócz tego, że jest miejscowością nastawioną w dużej mierze na kuracjuszy, przyciąga również turystów korzystających z zabiegów spa & wellness. Celem artykułu jest wyjaśnienie istoty i dokonanie charakterystyki turystyki uzdrowiskowej na przykładzie Kołobrzegu. Działalność uzdrowiskowa prowadzona jest w podmiotach leczniczych, znajdujących się na obszarze uzdrowiska. Są to obiekty, w których kuracjusze przebywają na leczeniu lub odbywają rehabilitację. Podmioty te korzystają z leczniczych warunków naturalnych obszarów, na których działają i ich mikroklimatu. W głównej części artykułu zaprezentowano historię turystyki uzdrowiskowej w Kołobrzegu oraz analizę oferty uzdrowisk i ich profilu leczniczego. Ponadto w części empirycznej omówiono wyniki przeprowadzonej wśród kuracjuszy analizy orientacyjnej z wykorzystaniem metody badań ankietowych, z których znaczną część respondentów stanowiły osoby po 65 roku życia, głównie kobiety. Respondenci w trakcie badania, ocenili różne aspekty pobytu uzdrowiskowego (w skali od 1 do 5), na poziomie powyżej 4,0, co wskazuje na dobre warunki i ogólne zadowolenie kuracjuszy z przebywania w mieście.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

MAKAŁA, HALINA. "TURYSTYKA UZDROWISKOWA W POLSCE." Zeszyty Naukowe. Turystyka i Rekreacja 18, no. 2 (December 1, 2017): 119–30. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0010.6966.

Full text
Abstract:
W pracy przedstawiono zasady funkcjonowania turystyki uzdrowiskowej w Polsce. Omówiono zadania lecznictwa uzdrowiskowego oraz profile lecznicze. Przedstawiono rolę kształcenia i szkolenia kadry pracującej w lecznictwie uzdrowiskowym oraz formy świadczonych w nim usług.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Zienkiewicz, Tadeusz, Katarzyna Gruszczyńska, and Ewa Zienkiewicz. "Możliwości rozwoju turystyki uzdrowiskowej w województwie lubelskim." Annales Universitatis Mariae Curie-Sklodowska, sectio B – Geographia, Geologia, Mineralogia et Petrographia 71, no. 2 (August 10, 2017): 139. http://dx.doi.org/10.17951/b.2016.71.2.139.

Full text
Abstract:
Celem prezentowanego opracowania jest ukazanie stanu i kierunków rozwoju turystyki uzdrowiskowej oraz prognoza rozwoju tej dziedziny gospodarki turystycznej w województwie lubelskim, na podstawie kompilacji danych Głównego Urzędu Statystycznego w zakresie jednostek lecznictwa uzdrowiskowego w Polsce w latach 2010–2015 oraz bazy noclegowej województwa lubelskiego. Dane o lecznictwie uzdrowiskowym obejmują szpitale i sanatoria uzdrowiskowe (w tym szpitale i sanatoria dziecięce), przychodnie uzdrowiskowe oraz zakłady przyrodolecznicze.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Brzosko-Sermak, Agnieszka, and Sławomir Dorocki. "Znaczenie turystyki w rozwoju Krynicy-Zdroju." Przedsiębiorczość - Edukacja 14 (December 26, 2018): 313–28. http://dx.doi.org/10.24917/20833296.14.23.

Full text
Abstract:
Krynica-Zdrój od lat opiera swój rozwój na turystyce. W powyższym podejściu ważne są przedsiębiorcza i aktywna postawa lokalnych władz, konkretny plan działań zapisany w dokumentach strategicznych oraz stała analiza zmieniającego się profilu turysty. Celem niniejszej pracy było ukazanie obecnego znaczenia turystyki w rozwoju Krynicy-Zdroju oraz zbadanie preferencji, zadowolenia i opinii turystów, którzy na przestrzeni ostatnich lat odwiedzają to uzdrowisko. Wykorzystane metody badawcze to badania ankietowe przeprowadzone wśród turystów w roku 2013 i 2017 oraz analiza dokumentów strategicznych. Uzyskane wyniki wskazują, że turystyka odgrywa decydującą rolę w rozwoju gospodarczym, przestrzennym i funkcjonalnym Krynicy-Zdroju. Bogata i zróżnicowana oferta kurortu, w tym kreowana przez lokalne władze, stanowi jego silną przewagę konkurencyjną. Zmienia się jednak profil turysty i charakter wizyt, pomimo że walory zdrojowe i krajobrazowe na przestrzeni lat pozostają głównym impulsem przyjazdów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Tutaj, Jerzy. "Innowacje w przedsiębiorstwie uzdrowiskowym." Przedsiębiorczość - Edukacja 14 (December 27, 2018): 345–58. http://dx.doi.org/10.24917/20833296.14.25.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono potencjał i kierunki funkcjonowania przedsiębiorstw uzdrowiskowych. Przeprowadzono przegląd dotychczasowej literatury dotyczącej innowacji, a także innowacji w przedsiębiorstwie uzdrowiskowym. Zwrócono uwagę na sposób zarządzania przedsiębiorstwem uzdrowiskowym i funkcjonowanie tego typu przedsiębiorstw w ramach lecznictwa uzdrowiskowego i turystyki uzdrowiskowej. Opisano czynniki, które determinują model biznesu w przedsiębiorstwie uzdrowiskowym. Wykazano, że dla dużej części uzdrowisk klientem jest instytucja finansująca, a nie kuracjusz. Zauważono, że w tych uzdrowiskach, gdzie klientem jest kuracjusz, w dużo większym stopniu zaobserwować można innowacje. Cel artykułu to wskazanie specyfiki innowacji w przedsiębiorstwie uzdrowiskowym. W artykule przedstawiono źródła, bariery i przykłady innowacji w przedsiębiorstwach uzdrowiskowych, a także obszary, które będą eksploatowane w następnych latach. Wskazano strukturę innowacji w przedsiębiorstwie uzdrowiskowym. Omówiono również najbardziej charakterystyczne innowacje, które wprowadzono w przedsiębiorstwach uzdrowiskowych na Dolnym Śląsku, podnosząc przy tym zaangażowanie samorządu województwa dolnośląskiego w rozwój dolnośląskiego zagłębia uzdrowiskowego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Ptaszycka-Jackowska, Danuta. "Lecznictwo uzdrowiskowe a turystyka." Turyzm/Tourism 9, no. 1 (June 30, 1999): 201–7. http://dx.doi.org/10.18778/0867-5856.9.1.12.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Kowalska, Paulina. "Zintegrowany produkt turystyczny w działaniach promocyjnych gminy Uniejów i jego rola w budowaniu marki miejsca." Biuletyn Uniejowski, no. 5 (February 6, 2016): 107–28. http://dx.doi.org/10.18778/2299-8403.05.08.

Full text
Abstract:
Artykuł rozpoczyna się od teoretycznego ujęcia koncepcji budowy marki miejsca oraz kreowania zintegrowanego produktu turystycznego. Następnie dokonano kompleksowej charakterystyki (opisu) walorów przyrodniczych, kulturowych, infrastrukturalnych Uniejowa będących podstawą rozwoju turystyki uzdrowiskowej i rekreacji oraz prowadzenia – na bazie tych zasobów – działań promocyjnych i marketingowych. Działania te podejmowane są w Uniejowie zgodnie z wizją i kierunkami rozwoju gminy określonymi w lokalnych dokumentach strategicznych i planistycznych, nastawionymi na budowę marki uzdrowiska termalnego. Skutki przedsięwzięć promocyjnych obrazuje analiza dynamiki zmian ruchu turystycznego w gminie przedstawiona w dalszej części opracowania. Oceny efektów działań marketingowych dokonano również na podstawie opinii mieszkańców, którą zbadano metodą sondażową, wykorzystując przygotowany do tego celu kwestionariusz ankietowy. Artykuł kończą wnioski, w ramach których oceniono, na ile produkt turystyczny Uniejowa ma charakter markowy i zintegrowany oraz rekomendacje wskazujące na kierunki dalszych działań, które mogą się przyczynić do wykreowania bardziej kompleksowego i zintegrowanego produktu turystycznego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Karbowiak, Katarzyna. "Perspektywy rozwoju turystyki uzdrowiskowej w Polsce." Europa Regionum 24 (2015): 233–48. http://dx.doi.org/10.18276/er.2015.24-22.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kraś, Jacek. "Istota i znaczenie turystyki uzdrowiskowej w Polsce." Seminare. Poszukiwania naukowe 2011, no. 29 (March 31, 2011): 151–62. http://dx.doi.org/10.21852/sem.2011.29.11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Mariot, Peter. "Model regionalny turystyki Słowacji." Turyzm/Tourism 9, no. 1 (June 30, 1999): 75–90. http://dx.doi.org/10.18778/0867-5856.9.1.05.

Full text
Abstract:
Autor w artykule przedstawia model regionalny turystyki Słowacji, który składa się z ośrodków, osi wzrostu oraz powierzchni (stref, regionów węzłowych). Na obszarze Słowacji występują cztery podstawowe typy ośrodków turystyki (ośrodki wypoczynkowe całoroczne, ośrodki wypoczynkowe sezonowe, uzdrowiska oraz miejskie ośrodki turystyki), trzy osie wzrostu, trzy strefy (jądrowa strefa turystyczna, przejściowa strefa turystyczna, peryferyjna strefa turystyczna) oraz regiony węzłowe, reprezentowane przez zaplecza rekreacyjne miast, których liczba mieszkańców jest większa niż 50 tyś.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Turystyka uzdrowiskowa"

1

Rogers, Elżbieta. "Kierunki przekształceń karpackich uzdrowisk Polski i Słowacji w warunkach gospodarki wolnorynkowej." Praca doktorska, 2010. http://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/41552.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Book chapters on the topic "Turystyka uzdrowiskowa"

1

Sywula, Michaela. "Wody lecznicze jako podstawa rozwoju turystyki uzdrowiskowej (na przykładzie uzdrowiska Sopot)." In Warsztaty z Geografii Turyzmu. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2019. http://dx.doi.org/10.18778/8142-698-5.07.

Full text
Abstract:
Stres i pośpiech, wszechobecne w życiu współczesnego człowieka, wpływają na zwiększenie zainteresowania pobytem w uzdrowiskach, dającym możliwość obcowania ze środowiskiem, w którym możliwe jest działanie wielu pozytywnych bodźców na organizm. Przedmiotem artykułu jest nadmorskie Uzdrowisko Sopot, słynące ze źródła wody mineralnej chlorkowosodowej, jodkowej i bromkowej, stosowanej w lecznictwie uzdrowiskowym. Do celów leczniczych (w tężniach, grzybkach inhalacyjnych oraz przy kuracji pitnej) wykorzystywana jest solanka o stężeniu 4,4%. Woda ta stanowi podstawę zabiegów leczniczych wykonywanych m.in. w Zakładzie Balneologicznym w Sopocie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Miedziński, Mariusz. "Kołobrzeg jako centrum turystyki uzdrowiskowo‐wypoczynkowej po 20 latach przemian ustrojowych (1989–2009)." In Turystyka polska w latach 1989-2009, Warsztaty z Geografii Turyzmu, tom 1. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2011. http://dx.doi.org/10.18778/7525-586-7.09.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Kurek, Włodzimierz. "Karpaty w opracowaniach naukowych geografów z Zakładu Gospodarki Turystycznej i Uzdrowiskowej Uniwersytetu Jagiellońskiego." In Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość turystyki, Warsztaty z Geografii Turyzmu, tom 5. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2014. http://dx.doi.org/10.18778/7969-262-0.03.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography