To see the other types of publications on this topic, follow the link: Turystyka uzdrowiskowa.

Journal articles on the topic 'Turystyka uzdrowiskowa'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 22 journal articles for your research on the topic 'Turystyka uzdrowiskowa.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Oleszczyk, Natalia, and Natalia Dominiak. "Analiza turystyki uzdrowiskowej na przykładzie Kołobrzegu." Turyzm/Tourism 31, no. 1 (June 25, 2021): 71–80. http://dx.doi.org/10.18778/0867-5856.31.1.08.

Full text
Abstract:
Na przestrzeni ostatnich lat odnotowuje się rosnące zainteresowanie turystyką uzdrowiskową na świecie, a także znaczny wzrost świadomości społecznej w kwestii dbałości o zdrowie, kondycję fizyczną i dobre samopoczucie. Poza turystyką uzdrowiskową dużym zainteresowaniem cieszy się także turystyka spa & wellness. Kołobrzeg oprócz tego, że jest miejscowością nastawioną w dużej mierze na kuracjuszy, przyciąga również turystów korzystających z zabiegów spa & wellness. Celem artykułu jest wyjaśnienie istoty i dokonanie charakterystyki turystyki uzdrowiskowej na przykładzie Kołobrzegu. Działalność uzdrowiskowa prowadzona jest w podmiotach leczniczych, znajdujących się na obszarze uzdrowiska. Są to obiekty, w których kuracjusze przebywają na leczeniu lub odbywają rehabilitację. Podmioty te korzystają z leczniczych warunków naturalnych obszarów, na których działają i ich mikroklimatu. W głównej części artykułu zaprezentowano historię turystyki uzdrowiskowej w Kołobrzegu oraz analizę oferty uzdrowisk i ich profilu leczniczego. Ponadto w części empirycznej omówiono wyniki przeprowadzonej wśród kuracjuszy analizy orientacyjnej z wykorzystaniem metody badań ankietowych, z których znaczną część respondentów stanowiły osoby po 65 roku życia, głównie kobiety. Respondenci w trakcie badania, ocenili różne aspekty pobytu uzdrowiskowego (w skali od 1 do 5), na poziomie powyżej 4,0, co wskazuje na dobre warunki i ogólne zadowolenie kuracjuszy z przebywania w mieście.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

MAKAŁA, HALINA. "TURYSTYKA UZDROWISKOWA W POLSCE." Zeszyty Naukowe. Turystyka i Rekreacja 18, no. 2 (December 1, 2017): 119–30. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0010.6966.

Full text
Abstract:
W pracy przedstawiono zasady funkcjonowania turystyki uzdrowiskowej w Polsce. Omówiono zadania lecznictwa uzdrowiskowego oraz profile lecznicze. Przedstawiono rolę kształcenia i szkolenia kadry pracującej w lecznictwie uzdrowiskowym oraz formy świadczonych w nim usług.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Zienkiewicz, Tadeusz, Katarzyna Gruszczyńska, and Ewa Zienkiewicz. "Możliwości rozwoju turystyki uzdrowiskowej w województwie lubelskim." Annales Universitatis Mariae Curie-Sklodowska, sectio B – Geographia, Geologia, Mineralogia et Petrographia 71, no. 2 (August 10, 2017): 139. http://dx.doi.org/10.17951/b.2016.71.2.139.

Full text
Abstract:
Celem prezentowanego opracowania jest ukazanie stanu i kierunków rozwoju turystyki uzdrowiskowej oraz prognoza rozwoju tej dziedziny gospodarki turystycznej w województwie lubelskim, na podstawie kompilacji danych Głównego Urzędu Statystycznego w zakresie jednostek lecznictwa uzdrowiskowego w Polsce w latach 2010–2015 oraz bazy noclegowej województwa lubelskiego. Dane o lecznictwie uzdrowiskowym obejmują szpitale i sanatoria uzdrowiskowe (w tym szpitale i sanatoria dziecięce), przychodnie uzdrowiskowe oraz zakłady przyrodolecznicze.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Brzosko-Sermak, Agnieszka, and Sławomir Dorocki. "Znaczenie turystyki w rozwoju Krynicy-Zdroju." Przedsiębiorczość - Edukacja 14 (December 26, 2018): 313–28. http://dx.doi.org/10.24917/20833296.14.23.

Full text
Abstract:
Krynica-Zdrój od lat opiera swój rozwój na turystyce. W powyższym podejściu ważne są przedsiębiorcza i aktywna postawa lokalnych władz, konkretny plan działań zapisany w dokumentach strategicznych oraz stała analiza zmieniającego się profilu turysty. Celem niniejszej pracy było ukazanie obecnego znaczenia turystyki w rozwoju Krynicy-Zdroju oraz zbadanie preferencji, zadowolenia i opinii turystów, którzy na przestrzeni ostatnich lat odwiedzają to uzdrowisko. Wykorzystane metody badawcze to badania ankietowe przeprowadzone wśród turystów w roku 2013 i 2017 oraz analiza dokumentów strategicznych. Uzyskane wyniki wskazują, że turystyka odgrywa decydującą rolę w rozwoju gospodarczym, przestrzennym i funkcjonalnym Krynicy-Zdroju. Bogata i zróżnicowana oferta kurortu, w tym kreowana przez lokalne władze, stanowi jego silną przewagę konkurencyjną. Zmienia się jednak profil turysty i charakter wizyt, pomimo że walory zdrojowe i krajobrazowe na przestrzeni lat pozostają głównym impulsem przyjazdów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Tutaj, Jerzy. "Innowacje w przedsiębiorstwie uzdrowiskowym." Przedsiębiorczość - Edukacja 14 (December 27, 2018): 345–58. http://dx.doi.org/10.24917/20833296.14.25.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono potencjał i kierunki funkcjonowania przedsiębiorstw uzdrowiskowych. Przeprowadzono przegląd dotychczasowej literatury dotyczącej innowacji, a także innowacji w przedsiębiorstwie uzdrowiskowym. Zwrócono uwagę na sposób zarządzania przedsiębiorstwem uzdrowiskowym i funkcjonowanie tego typu przedsiębiorstw w ramach lecznictwa uzdrowiskowego i turystyki uzdrowiskowej. Opisano czynniki, które determinują model biznesu w przedsiębiorstwie uzdrowiskowym. Wykazano, że dla dużej części uzdrowisk klientem jest instytucja finansująca, a nie kuracjusz. Zauważono, że w tych uzdrowiskach, gdzie klientem jest kuracjusz, w dużo większym stopniu zaobserwować można innowacje. Cel artykułu to wskazanie specyfiki innowacji w przedsiębiorstwie uzdrowiskowym. W artykule przedstawiono źródła, bariery i przykłady innowacji w przedsiębiorstwach uzdrowiskowych, a także obszary, które będą eksploatowane w następnych latach. Wskazano strukturę innowacji w przedsiębiorstwie uzdrowiskowym. Omówiono również najbardziej charakterystyczne innowacje, które wprowadzono w przedsiębiorstwach uzdrowiskowych na Dolnym Śląsku, podnosząc przy tym zaangażowanie samorządu województwa dolnośląskiego w rozwój dolnośląskiego zagłębia uzdrowiskowego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Ptaszycka-Jackowska, Danuta. "Lecznictwo uzdrowiskowe a turystyka." Turyzm/Tourism 9, no. 1 (June 30, 1999): 201–7. http://dx.doi.org/10.18778/0867-5856.9.1.12.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Kowalska, Paulina. "Zintegrowany produkt turystyczny w działaniach promocyjnych gminy Uniejów i jego rola w budowaniu marki miejsca." Biuletyn Uniejowski, no. 5 (February 6, 2016): 107–28. http://dx.doi.org/10.18778/2299-8403.05.08.

Full text
Abstract:
Artykuł rozpoczyna się od teoretycznego ujęcia koncepcji budowy marki miejsca oraz kreowania zintegrowanego produktu turystycznego. Następnie dokonano kompleksowej charakterystyki (opisu) walorów przyrodniczych, kulturowych, infrastrukturalnych Uniejowa będących podstawą rozwoju turystyki uzdrowiskowej i rekreacji oraz prowadzenia – na bazie tych zasobów – działań promocyjnych i marketingowych. Działania te podejmowane są w Uniejowie zgodnie z wizją i kierunkami rozwoju gminy określonymi w lokalnych dokumentach strategicznych i planistycznych, nastawionymi na budowę marki uzdrowiska termalnego. Skutki przedsięwzięć promocyjnych obrazuje analiza dynamiki zmian ruchu turystycznego w gminie przedstawiona w dalszej części opracowania. Oceny efektów działań marketingowych dokonano również na podstawie opinii mieszkańców, którą zbadano metodą sondażową, wykorzystując przygotowany do tego celu kwestionariusz ankietowy. Artykuł kończą wnioski, w ramach których oceniono, na ile produkt turystyczny Uniejowa ma charakter markowy i zintegrowany oraz rekomendacje wskazujące na kierunki dalszych działań, które mogą się przyczynić do wykreowania bardziej kompleksowego i zintegrowanego produktu turystycznego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Karbowiak, Katarzyna. "Perspektywy rozwoju turystyki uzdrowiskowej w Polsce." Europa Regionum 24 (2015): 233–48. http://dx.doi.org/10.18276/er.2015.24-22.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Kraś, Jacek. "Istota i znaczenie turystyki uzdrowiskowej w Polsce." Seminare. Poszukiwania naukowe 2011, no. 29 (March 31, 2011): 151–62. http://dx.doi.org/10.21852/sem.2011.29.11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Mariot, Peter. "Model regionalny turystyki Słowacji." Turyzm/Tourism 9, no. 1 (June 30, 1999): 75–90. http://dx.doi.org/10.18778/0867-5856.9.1.05.

Full text
Abstract:
Autor w artykule przedstawia model regionalny turystyki Słowacji, który składa się z ośrodków, osi wzrostu oraz powierzchni (stref, regionów węzłowych). Na obszarze Słowacji występują cztery podstawowe typy ośrodków turystyki (ośrodki wypoczynkowe całoroczne, ośrodki wypoczynkowe sezonowe, uzdrowiska oraz miejskie ośrodki turystyki), trzy osie wzrostu, trzy strefy (jądrowa strefa turystyczna, przejściowa strefa turystyczna, peryferyjna strefa turystyczna) oraz regiony węzłowe, reprezentowane przez zaplecza rekreacyjne miast, których liczba mieszkańców jest większa niż 50 tyś.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Tosek, Arkadiusz. "Konkurencja i kooperacja w sektorze turystyki uzdrowiskowej w Uniejowie." Biuletyn Uniejowski, no. 5 (February 6, 2016): 91–106. http://dx.doi.org/10.18778/2299-8403.05.07.

Full text
Abstract:
Zglobalizowana gospodarka wymusza na podmiotach rynkowych poszukiwanie coraz bardziej innowacyjnych sposobów budowania trwałych przewag konkurencyjnych. Jest to warunek niezbędny, aby sprostać silnej konkurencji. Podobnie dzieje się w sektorze turystyki uzdrowiskowej, dla którego poszukiwanie nowych źródeł przewag konkurencyjnych jest fundamentalnym zadaniem. Nowym sposobem bycia konkurencyjnym na rynku jest połączenie sił różnych aktorów gry rynkowej, wzajemnie kooperujących, tzn. jednocześnie konkurujących i współpracujących. Powstały w ten sposób system relacji w sieci współpracujących firm tworzy źródło unikalnych korzyści dostępnych tylko dla danej grupy. Autor artykułu koncentruje się na udowodnieniu, że Uniejów jest miejscem, gdzie funkcjonuje struktura tworząca system powiązań konkurencyjno-kooperacyjnych stanowiąca źródło unikalnych przewag konkurencyjnych na rynku. Artykuł stanowi próbę opisania specyfiki powiązań pomiędzy przedsiębiorstwami ze szczególnym uwzględnieniem ich charakteru, zasięgu, jakości oraz korzyści.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Cieślak, Adriana Barbara. "Dwory i pałace powiatu poddębickiego jako potencjał rozwoju turystyki uzdrowiskowej." Biuletyn Uniejowski, no. 6 (November 21, 2017): 25–49. http://dx.doi.org/10.18778/2299-8403.06.02.

Full text
Abstract:
Rozwój funkcji uzdrowiskowej w Uniejowie zainicjował aktywizację funkcji turystycznych w całym regionie. Ważną rolę w kształtowaniu turystycznej atrakcyjności obszarów uzdrowiskowych mogą odgrywać dwory, zamki i pałace. Są to obiekty charakterystyczne, wyposażone w sens i znaczenie, często odznaczające się indywidualnymi cechami architektonicznymi. Ponadto, wykazują one podatność adaptacyjną na nowe funkcje, zwłaszcza z zakresu spa i welness, które uznać należy za wspomagające dla turystyki uzdrowiskowej. Niniejszy artykuł koncentruje się na analizie (ilościowej i jakościowej) dworów, zamków i pałaców w powiecie poddębickim. Analiza dotyczy rozmieszczenia obiektów, a także oceny ich wartości architektonicznych oraz stopnia zachowania i/lub przetworzenia. Uzupełnieniem badań jest identyfikacja istotnych elementów dziedzictwa niematerialnego, które mogą być postrzegane, jako ważne dla tożsamości miejsca (i/lub regionu) oraz znaczące dla kształtowania innowacyjnych produktów turystycznych. Wyniki badań pozwoliły ocenić ogólną kondycję zasobu kulturowego, jakim są dwory, zamki i pałace powiatu. Dokonano oceny poszczególnych obiektów pod kątem ich turystycznej atrakcyjności, klasyfikując je w 4 grupach: o wybitnym, znaczącym, umiarkowanym oraz znikomym potencjale turystycznym. Na zakończenie, opracowano rekomendacje w zakresie zarządzania obiektami i zespołami dworskimi regionu, z uwzględnieniem potrzeb ochrony dziedzictwa kulturowego oraz rozwoju gospodarczego obszaru.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Quirini-Popławski, Łukasz, and Soriana Lukomska. "Przemiany funkcjonalno-przestrzenne uzdrowiska Truskawiec po 1945 roku." Konwersatorium Wiedzy o Mieście 31, no. 3 (December 30, 2018): 51–61. http://dx.doi.org/10.18778/2543-9421.03.06.

Full text
Abstract:
Autorzy koncentrują się na identyfikacji zasadniczych kierunków przemian funkcjonalno-przestrzennych uzdrowiska Truskawiec w okresie istnienia Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Szczególną uwagę zwrócono na okres lat 70. i 80. XX w., który uważany jest za okres ożywienia turystyki w Związku Radzieckim. Wykonując studia literaturowe i źródłowe, w tym wykorzystując niepublikowane wcześniej materiały kartograficzne, dokonano rozpoznania skutków rozwoju Truskawca. Należą do nich: wysoka frekwencja kuracjuszy, nadmierna urbanizacja, presja inwestycyjna, przesadna koncentracja zabudowy oraz problemy środowiskowe.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Koźmiński, Czesław, and Bożena Michalska. "Seasonality in Health Tourism in Zachodniopomorskie Voivodeship." Ekonomiczne Problemy Turystyki 39 (2017): 115–28. http://dx.doi.org/10.18276/ept.2017.3.39-10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Skowronek, Ewa, and Izabela Krzyżanek. "Atrakcyjność oferty turystyki zdrowotnej Uzdrowiska Kołobrzeg SA w ocenie niemieckich kuracjuszy." Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, no. 535 (2018): 172–85. http://dx.doi.org/10.15611/pn.2018.535.16.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Borowiec, Monika, and Sławomir Dorocki. "Rozwój Krynicy-Zdroju jako wynik przedsiębiorczych działań władz samorządowych." Przedsiębiorczość - Edukacja 10 (December 19, 2014): 267–84. http://dx.doi.org/10.24917/20833296.10.20.

Full text
Abstract:
Wzrost zamożności i mobilności mieszkańców Polski, wraz z globalnymi zmianami trendów w sposobie spędzania wolnego czasu, wpływają na przemiany dotyczące funkcjonowania polskich miejscowości uzdrowiskowych i zwiększające się znaczenie nowoczesnych form turystyki zdrowotnej w rozwoju gospodarczym kurortów. W niniejszym artykule podjęto problematykę zmian funkcjonowania i zagospodarowania przestrzennego jednego z najważniejszych polskich uzdrowisk – Krynicy-Zdroju – na podstawie wyników prowadzonych badań ankietowych. Zmierzano do odpowiedzi na pytanie, czy podejmowane przez władze samorządowe kierunki przekształceń pobudzają rozwój gospodarczy i w jaki sposób działania te wpływają na postrzeganie uzdrowiska, zarówno przez turystów, jak i mieszkańców miasta.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Tkocz, Maria. "Kierunki przemian gospodarczych gminy Wilkowice w powiecie bielskim w województwie śląskim." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 33, no. 2 (May 1, 2019): 81–94. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.332.6.

Full text
Abstract:
Jedną z nowych form zagospodarowania obszarów wiejskich jest tworzenie na ich terenie stref aktywności gospodarczej. Są one jednym z istotnych czynników kształtujących wielofunkcyjność gmin wiejskich. Analiza funkcjonowania takiej strefy w gminie Wilkowice w latach 2006–2018 jest celem niniejszej publikacji. Przedstawiono także czynniki rozwoju gminy Wilkowice w przeszłości. Gmina położona malowniczo na obszarze Bramy Wilkowickiej, na zboczach Beskidu Śląskiego i Małego, rozwijała się dzięki swoim walorom turystycznym i tradycjom uzdrowiskowym. W warunkach gospodarki rynkowej rozwój funkcji turystycznej został zahamowany. Poszukując nowych czynników ożywienia gospodarki, władze gminy rozpoczęły prace nad uruchomieniem strefy gospodarczej położonej z dala od terenów mieszkaniowych i turystycznych. Zaprojektowano strefę o powierzchni około 15 hektarów, wybudowano drogę o długości 1528 m wyposażoną w niezbędne media oraz z dogodnym dojazdem do trasy szybkiego ruchu S-1. W strefie w latach 2011–2018 funkcjonowało 15 nowych zakładów przemysłowych, a kolejne są w budowie. Efekty gospodarcze wynikające z działalności zakładów w strefie, w której jest zatrudnionych około 2 tys. osób, stanowią podstawę do dalszego stałego i zrównoważonego rozwoju gminy, wpływając pośrednio na zintensyfikowanie turystyki poprzez modernizację infrastruktury, powstanie nowych obiektów noclegowych oraz organizację imprez turystycznych. Gmina może być dobrym przykładem wielofunkcyjnego rozwoju, opartego na współistnieniu turystyki i przemysłu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Bajon, Paweł. "Markowy produkt polskiej turystyki uzdrowiskowej. Założenia teoretyczne oraz praktyka kreowania tego produktu na przykładzie wybranych gmin uzdrowiskowych." Studia Oeconomica Posnaniensia 6, no. 10 (2018): 149–65. http://dx.doi.org/10.18559/soep.2018.10.10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Myczkowski, Zbigniew, and Wojciech Rymsza-Mazur. "UWARUNKOWANIA KONSERWATORSKIE W PLANOWANIU KRAJOBRAZU ZABYTKOWEGO NA PRZYKŁADZIE UZDROWISKA W SWOSZOWICACH." Teka Komisji Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych 8, no. 1 (June 29, 2012): 104–15. http://dx.doi.org/10.35784/teka.2497.

Full text
Abstract:
Artykuł prezentuje uszczegółowienie wytycznych konserwatorskich, które określają dopuszczalne formy i zakres bezpiecznego, z konserwatorskiego punktu widzenia, rozwoju historycznego zespołu uzdrowiska w Swoszowicach we współczesnych uwarunkowaniach gospodarczych i społecznych, zapewniających prawidłowe wykorzystanie funkcji tego obiektu przy harmonijnym zachowaniu jego walorów zabytkowych i krajobrazowych. Taki postulat z jednej strony wychodzi naprzeciw stosownym zapisom ratyfikowanej przez Polskę w 2005 r. Europejskiej Konwencji Krajobrazowej (Konwencja Florencka, 2000) i stosownym wymogom prawodawstwa polskiego, z drugiej wpisuje się treść i brzmienie kierunków zagospodarowania przestrzennego Krakowa i perspektywę wsparcia jego kompleksowej metropolitalnej rangi. Tym bardziej że potencjał swoszowickich wód ma udowodnioną od ponad stulecia europejską z kolei rangę, której bieg historii nie pozwolił na optymalny rozwój uzdrowiska, a obecna chwila wydaje się taką możliwość realnie rysować. Wykazano, że rolę centrum swoszowickiego uzdrowiska od zawsze spełniał budynek Łazienek. Tutejsze Stare Łazienki, poza funkcją kąpielową pełniły od początku funkcję mieszkalną oraz rolę Domu Zdrojowego (odbywały się tu koncerty, spotkania towarzyskie). W latach 1860–1915 rolę centrum zdroju przejęły Nowe Łazienki, jednak po 1922 rola ta powróciła do budynku pierwotnego. W innych galicyjskich uzdrowiskach centrum wyznaczone było początkowo przez pałac właścicieli zdroju (o ile istniał), a następnie Dom Zdrojowy lub reprezentacyjne budynki Łazienek położone zazwyczaj wzdłuż głównej osi deptaku. Słusznie zatem należy w tym obiekcie upatrywać punktu odniesienia do poszukiwania zasadniczej kanwy kompozycyjnej parku, jak z kolei obiekt Szwajcarki po północnej stronie traktu drogowego – jest istotnym punktem odniesienia zarówno dla kompozycji przestrzeni parku, jak i przede wszystkim dla poszukiwania bezpiecznych z konserwatorskiego punktu widzenia stref ingerencji inwestycyjnej nieszkodzącej historycznemu układowi, a wychodzącej naprzeciw współczesnym standardom obiektu uzdrowiskowego o europejskim potencjale. Zatem zachowując starożytną zasadę, mówiącą o priorytecie nieszkodzenia przejętej z przeszłości postaci zabytkowego zespołu parku uzdrowiskowego, można i należy wskazać te jego obszary, które w ramach stref i kierunków „dopuszczalnej ingerencji inwestycyjnej pod nadzorem konserwatorskim” pozwolą uzdrowisku na sprostanie europejskim standardom i wpisanie tego niezwykłego obiektu w strategiczną funkcję turystyki kulturowej, rekreacyjnej i zdrowotnej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Hadzik, Andrzej, and Rajmund Tomik. "Health Services in Spa Tourism as a Source Values in Economics and Physical Culture. Attempt to Identify." Ekonomiczne Problemy Turystyki 38 (2017): 7–18. http://dx.doi.org/10.18276/ept.2017.2.38-01.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Królak, Sylwia. "Turystyka uzdrowiskowa w Polsce – rozważania nad istotą, determinantami i przyszłością." Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna, no. 53 (May 10, 2021). http://dx.doi.org/10.14746/rrpr.2021.53.09.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych zagadnień z zakresu turystyki uzdrowiskowej, elementów oferty uzdrowisk, determinantów i perspektyw rozwoju turystyki uzdrowiskowej. Turystyka uzdrowiskowa staje się jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin turystyki. Związane jest to z pewnością ze starzeniem się społeczeństwa, rosnącą świadomością seniorów i modą na zdrowy styl życia oraz wzrostem zamożności społeczeństwa. Największym wyzwaniem, przed jakim stoją polskie uzdrowiska, jest wyjście poza świadczenie usług stricte leczniczych i przygotowanie się na nowego odbiorcę – nie tylko pacjenta, ale i turysty. W artykule dokonano analizy piśmiennictwa krajowego i zagranicznego oraz danych statystycznych i wniosków z własnej obserwacji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Gonda-Soroczyńska, Eleonora. "Klaster Polski Radon elementem innowacyjnej współpracy na rzecz rozwoju turystyki uzdrowiskowej w województwie dolnośląskim / Polish Cluster Radon as the element of innovative cooperation for the development of SPA tourism in Lower Silesia region." Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, no. 418 (2016). http://dx.doi.org/10.15611/pn.2016.418.08.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography