Academic literature on the topic 'Tvorba učebnic'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Tvorba učebnic.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Tvorba učebnic"

1

Zenkl, David. "Presentation of combinatorial concepts in mathematics textbooks and its compliance with a concept development theory." Scientia in educatione 12, no. 1 (July 29, 2021): 37–52. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1938.

Full text
Abstract:
Článek analyzuje přístupy k vybraným kombinatorickým konceptům v pěti českých středoškolských učebnicích matematiky s cílem zjistit, do jaké míry tyto učebnice poskytují podporu učitelům pro výuku založenou na teorii poznávacího procesu v matematice. Analýza učebnic byla vedena na pozadí teorie generických modelů, přičemž důraz byl položen na přítomnost a kvalitu a) izolovaných modelů a nemodelů budoucího poznatku, b) výzev k zobecňování jako nutnému předpokladu tvorby generického modelu, c) grafických reprezentací jako nezbytné podpory rozvoje kombinatorického uvažování. Bylo zjištěno, že učebnice jsou si v mnoha směrech dosti podobné, ale v jistých ohledech se odlišují. V učebnicích jsme identifikovali mj. nedostatečnou motivaci pro kombinatoriku, nízký počet izolovaných modelů budoucího poznatku, absenci explicitních výzev k zobecňování a z toho plynoucí absenci významného konceptu izomorfismus. Navzdory výzkumně prokázanému pozitivnímu vlivu přítomnosti a vlastní tvorby grafických reprezentací na rozvoj žákovského kombinatorického myšlení se v učebnicích vyskytují reprezentace zřídka, a navíc s malou rozmanitostí. Autoři učebnic až na výjimky nevyzývají čtenáře k tvorbě vlastních grafických reprezentací. Od analyzovaných učebnic se odlišuje jedna, která obsahuje časté výzvy k tvorbě vlastních reprezentací, pracuje záměrně s izomorfními úlohami a vyzývá čtenáře k zobecňování konkrétních postupů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Kofránek, Jiří, Filp Ježek, Jan Šilar, Arnošt Mládek, Marek Mateják, and Tomáš Kulhánek. "NOVÁ GENERACE ELEKTRONICKÝCH UČEBNIC SE SIMULAČNÍM JÁDREM." Medsoft 2020 32, no. 1 (March 6, 2020): 63–72. http://dx.doi.org/10.35191/medsoft_2020_1_32_63_72.

Full text
Abstract:
V poslední době se objevily nové elektronické učebnice, propo-jující hypertext, simulační modely a interaktivní grafiku (řízenou modelem na pozadí), které přinášejí zcela nové možnosti pro vysvětlování složitě propojených regulačních vztahů zejmé-na v medicíně. Jsou to většinou aplikace typu client-server, kdy celá aplikace běží na serveru a uživatel se k ní připojuje většinou pomocí internetového prohlížeče či jiného dediko-vaného rozhraní. Existují také aplikace které pracují lokálně na klientském počítači nebo tabletu. My jsme vyvinuli technologii Bodylight.js, která umožňuje tvorbu obdobných výukových aplikací s interaktivními simulátory spustitelnými přímo v inter-netovém prohlížeči na jakékoli platformě či operačním systému (notebooku, tabletu či chytrém telefonu), o níž jsme referovali v loňském ročníku MEDSOFT, V tomto sdělení tuto technologii popíšeme podrobněji a ukážeme i první aplikace.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Škodová, Martina, and Tomáš Talán. "Využiteľnosť CHAMILO LMS pre tvorbu interaktívnej učebnice "Regionálna geografia Horného Pohronia"." Geografická revue 13, no. 2 (February 12, 2018): 4–16. http://dx.doi.org/10.24040/gr.2017.13.2.4-16.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Janko, Tomáš, Petr Knecht, Silvie Rita Kučerová, and Jan Daniel Bláha. "Vizuálie v geografickém vzdělávání: přehledová studie." Scientia in educatione 9, no. 2 (December 31, 2018): 4–21. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1027.

Full text
Abstract:
Příspěvek objasňuje, jak mohou být poznatky o učení se z obrazového materiálu využity s ohledem na požadavek zlepšování kvality výukových materiálů v geografickém vzdělávání. Cílem narativní přehledové studie je zjistit: a) jak je možné učení se ze zpracování vizuálních geografických informací teoreticky ukotvit, b) jak je možné operacionalizovat geografické vizuálie pro potřeby zkoumání školní výuky zeměpisu/geografie a pro potřeby tvorby učebnic a atlasů, c) zda je možné na základě zmapování dosavadního stavu poznání identifikovat oborově specifická doporučení umožňující srozumitelnou a žákům blízkou statickou vizualizaci geografických jevů. Metodický přístup vychází z rešerše odborné literatury spadající do oblasti kognitivní psychologie a pedagogických věd. Výzkumná zjištění se následně snažíme rozpracovat pro potřeby geografického vzdělávání. V poslední části studie se zamýšlíme, jak mohou být získané poznatky využity ke zlepšování kvality vizuálních prostředků v geografickém vzdělávání.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Ellederová, Eva. "Konstrukční výzkum učebnice pro výuku angličtiny pro specifické účely: Hodnocení pilotní verze učebnice." Pedagogika 70, no. 1 (April 2, 2020). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2019.1527.

Full text
Abstract:
Abstrakt: Studie představuje metodologii konstrukčního výzkumu učebnice pro výuku angličtiny pro specifické účely (dále jen ESP) a seznamuje čtenáře s prvními výsledky výzkumného šetření. Cílem je vyhodnotit kvalitu pilotní verze učebnice a následně formulovat konstrukční principy týkající se změn, které je nutné provést v její celkové koncepci, a to za současné validace a vývoje teorií designu učebních materiálů pro výuku ESP. Pro sběr dat byly zvoleny dva typy metod: (1) dotazníkové šetření zaměřené na hodnocení učebnice učiteli a studenty a (2) pre-testování a post-testování znalostí a dovedností studentů před a po používání dané učebnice. Výsledky: Z výzkumného šetření vyplývají požadavky na přepracování učebnice tak, aby co nejlépe vyhovovala jako učební prostředek cílové skupině studentů, a také určité rozdílné a společné priority učitelů a studentů při volbě vhodných učebních materiálů. Dále výsledky výzkumu potvrdily některé z teorií designu učebnic pro výuku ESP. Závěry: Výsledky výzkumu představují východiska pro přepracování učebnice, po kterém bude její nová verze opět implementována do výuky a stejným postupem hodnocena její kvalita. Pro všechny autory učebních materiálů vyplývá doporučení ověřit kvalitu jejich pilotní verze prostřednictvím zpětné vazby ze strany učitelů, studentů a dalších zúčastněných, kteří se podílejí na tvorbě kurikula, popřípadě ověřováním znalostí a dovedností, které studenti používáním těchto materiálů získali. Klíčová slova: konstrukční výzkum, učebnice pro výuku angličtiny pro specifické účely, iterace, konstrukční principy, kategoriální systém hodnoticích kritérií, dotazníkové šetření, didaktický test.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Dlouhá, Jana. "Úvodník 2018/XIII/1." Envigogika 13, no. 1 (August 20, 2018). http://dx.doi.org/10.14712/18023061.576.

Full text
Abstract:
Vážení čtenáři Vítáme nové číslo Envigogiky, a začínáme pohledem na to, co se zrovna děje. Příroda si hraje na přírodu; přirozené děje se už skoro nedějí. Chtěla by být sama sebou – ale jak, a především kde? Ráda by svůj part odehrála v přírodě, kterou ovšem pro tento účel marně hledá. Zbyla jí energie, chybí však výrazové prostředky. A tak působí – ne už skrze svá jemná stvoření, ale prostřednictvím hrubé síly. Tisíce jemných působků se slily do temné masy; namísto přediva jejich vzájemné řeči, zušlechťující všechny, kdo jí hovořili, slyšíme jen dunění moci. Touhy (znovu) vládnout; řev poraženého tvora, který kdysi nade vším panoval (pak se ale zkultivoval). Působí teď výhní, jasem, vichrem, hromem, deštěm, žízní, zalykavou plností či usychavým nedostatkem; hraje hru smrti rozprostírající se nad životem jako tma nad propastí. Duch, který by rozlišoval, členil, zjemňoval významy a formoval jejich viditelné projevy/manifestace, se pomalu vytratil. Zůstalo dusno, které se stále víc zhmotňuje. Příroda přišla o svou přirozenost; nahradila ji spontaneita. Co se rodilo ze vzpomínek, okamžiku a předzvěsti budoucnosti, stalo se vyjádřením momentální nevole. Zmizel čas, který spojuje minulé s budoucím, a takto tvoří nové. Zůstal čas nevyhnutelnosti a zákonitého propadu do nicoty. Vše, co přichází, se teď rodí z účelově nastavených okolností. Tvorba, která se klenula nad generacemi, zkolabovala do přítomného okamžiku – ten je jejím cílem i bodem zániku. Budoucnost už v přítomné chvíli neklíčí. Přišli jsme o ni. A tak je třeba znovu hledat. Činí tak sama příroda (jak se snažíme rozmyslet v článku rekapitulujícím letošní Ekologické dny Olomouc), a pokoušíme se o to spolu s našimi autory. Až ke kořenům vztahu člověka k ostatnímu Božímu stvoření sestupuje Jiří Nečas; provádí nás biblickými texty i veškerými problémy životního prostředí, a díky tomuto nadhledu či vhledu můžeme vidět svět vcelku. Trápí nás otázky, které bychom si jinak nepoložili: Je nepochopení všeobecné výzvy ke zdrženlivosti, úctě a vděčnosti za vše, co nám příroda (zdarma) poskytuje, pouze výsledkem naší lenosti, nebo je snad toto základní poselství křesťanského učení dokonce nějak účelové zatemňováno (protože naše chtivost je přece jedním z motorů dnešní ekonomiky.) V pokusu Viery Novanské a Alexandry Platkové naopak vidíme, že pohled vědy přináší dílčí, zato ověřenou a na vědeckých principech postavenou informaci. Autorky takto analyzují vztah člověka k jiným (nelidským) bytostem; věnují přitom pozornost širším souvislostem poznávacího procesu, v němž snad přetrvávají jisté atavismy. Jaké jsou současné možnosti pro pochopení a studium přírody a jejích problémů, se nám ukazuje i v dalších textech: jejich autoři uvažují nad novými způsoby interpretace přírodního dědictví (Jan Činčera, Michal Medek a Miroslav Lupač), či dnes vyhledávanými žánry odborných textů a učebnic (Eduard Petiška), s jejichž pomocí se naše vjemy a myšlenky stále více přesouvají do virtuálního prostředí. Zdá se, že bytí online je již druhou naší přirozeností, a svět se bude muset hodně snažit, aby byl (takto) nám všem přístupný. A pak je tu několik časových i nečasných úvah a inspirací. Salim Lardjane a Françoise Laveuve zkoumají vzájemné vztahy mezi Cíli udržitelného rozvoje OSN (využívají přitom též exaktních metod síťové analýzy), a jejich potřebnost dokládají četnými příklady z celého světa. Z hlediska této potřebnosti doplňují Cíl č. 18: Péče o uprchlíky, k níž vyzývají vysocí představitelé OSN, a její Mezinárodní organizace pro migraci nabízí pomoc při tvorbě migračních politik a strategií. Jak se k těmto otázkám postavíme my sami, je součást každodenního rozhodování, a to často nejde bez zásadního (znovu)rozmyšlení svého stanoviska. Jak říká Jiří Olšovský: „V určité chvíli je třeba jednat, proměnit i svůj postoj – skočit do proudu dění a snažit se ho ovlivnit.“ Tuto proměnu, jež se nejdříve musí odehrát v osobní rovině, poodhaluje Jade Starr, která na vlastní zkušenosti, či spíše ve své osobní zpovědi, popisuje závazek k udržitelné spotřebě (SDG 12). a nakonec inspirace, jak všechny tyto nové poznatky a podněty vtělit do programu celoživotního učení: Kateřina Jančaříková a její příklad dobré praxe ve vzdělávání učitelů. Nezbývá, než doufat, že tento a podobné programy jsou opravdové, což obecně pro vysokoškolské vzdělání u nás rozhodně neplatí (takže někteří z nás trpí Zoufalstvím z vejšky). A to je pro tentokrát vše. Když toto píšu, všude kolem je nemocná země. V horečkách. Není naděje, že se vypotí, není čím. Vláha odešla – ale kam? Můžeme hádat, co se stalo. Snad jsou příčiny hlubší. Ztratil se bytostný vztah k tomu, co je. Nikde nevzniká nic nového, není z čeho. Nikdo nemůže nic ovlivnit. Všechno je jenom jako. Dokonce ani kapky, které teď právě přicházejí, klepou, a vlastně buší na moje okna, z přirozenosti nepramení. Jsou projevem zoufalství, nebo hněvu – mají původ v tom, co přírodou není, a ztělesňují naše viny. Jsme tu bezradní – řetězec příčin je příliš složitý. Cesta osobní proměny tudy nevede. Snad, když budeme pěstovat vhled (dávno zapomenutý, protože nepotřebný vztah ke skutečnosti), se nám podaří (sami sobě) porozumět – a pak (si) též pomoci… Prozatím si pomáhejme navzájem O což se snaží Jana Dlouhá a redakce Envigogiky
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Dvořáková, Radka Marta, and Karolína Absolonová. "Obsahová analýza tématu evoluce člověka v českých učebnicích přírodopisu a biologie." Scientia in educatione 8, no. 2 (December 20, 2017). http://dx.doi.org/10.14712/18047106.765.

Full text
Abstract:
Tento článek se zabývá obsahovou analýzou tématu evoluce člověka v 18 českých učebnicích přírodopisu / biologie a souhrnech gymnaziální látky. Analýza cílí na tři klíčové oblasti – pojetí našeho druhu vůči zbytku živé přírody, pojetí evolučního vývoje člověka a druhovou analýzu. Upozorňuje na řadu zastaralých informací a chyb, které učebnice a souhrny obsahují a které mohou komplikovat relevantní pochopení tématu, jako je kupříkladu čistě lineární schéma evolučního vývoje, prezentování našeho vlastního druhu jako vrcholu evolučního vývoje a / nebo nejdokonalejšího tvora nebo vyčleňování taxonu H. sapiens sapiens vedle druhu H. sapiens.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Mach, Martin. "Mapování pojmů jako modelování tříd objektů (teoretická studie)." Pedagogika 68, no. 1 (May 2, 2018). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2017.1001.

Full text
Abstract:
Abstrakt: Pojmové mapování patří mezi moderní učební strategie, které využívají nelineární způsob uspořádání učiva. Cílem studie je prozkoumat možnosti využití některých poznatků z oblasti vývoje softwaru a aplikovat je na techniku pojmového mapování. Studie obsahuje stručnou charakteristiku pojmového mapování a ukazuje na řadu paralel mezi vytvářením pojmových map a tvorbou objektově orientovaného návrhu softwarového systému. Analytická část práce se opírá o model sémantické paměti a podrobněji se zabývá kategorizací vztahů mezi objekty a jejich pojmovou reprezentací. Pozornost je věnována zejména uspořádání pojmové domény, vlastnostem mapovaných objektů a jejich ukotvení k dosavadním znalostem. Výsledné řešení je promítnuto do formy strukturované mapy s centrálně umístěným klíčovým pojmem. Závěrečná část práce obsahuje shrnutí přínosů navrženého řešení a doporučení pro pedagogickou praxi.Klíčová slova: pojem, pojmové mapování, networking, sémantická paměť, objekt, třída objektů, objektový návrh.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Tvorba učebnic"

1

Hamerský, Stanislav. "Tvorba učebního textu pro cvičení z potravinářské mikrobiologie." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-216466.

Full text
Abstract:
The thesis contains studying material – textbook for the practice in food microbiology for the students of the secondary technical schools of chemistry and food science. Verification of practical utility and didactical advisability of submited exercices was realized at The Secondary Technical School of Chemistry in Brno.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Šmídl, Milan. "Analýza učebnic a tvorba učebních textů s tematickým celkem sacharidy a jejich metabolismus pro školy gymnaziálního typu." Doctoral thesis, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-327427.

Full text
Abstract:
1 Abstract: The main parameters describing content and the accessibility of information from textbooks are many aspects such as text difficulty and others. Individual characteristics of pupils - that are represented by chosen student preconceptions and misconceptions - also belong to key factors. The providing of the comprehensive view of the issues regarding analysis and the linking of acquired pieces of knowledge with the practical textbook creation have been the main aims of this dissertation. The creation of an instructional text follows the analysis results of the topic carbohydrates and their metabolism in chosen textbooks and the preconception analysis of biochemical terms. The instructional text respects the results of the analysis. The theoretical background of textbook creation (the functions of textbooks, their structure, content, characteristics and investigated parameters) has been described in detail in the theoretical part of this doctoral thesis. It is followed by the survey of the information concerning student preconceptions and the possibilities for their analysis and use in teaching. The aspects of textbooks use from the perspective of pupils, teachers and publishers, as well as the relation of the topic carbohydrates and their metabolism to curriculum documents have been described in...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Zaspalová, Jana. "Výběr a tvorba výukových materiálů pro podpůrný výukový web www.studiumchemie.cz." Master's thesis, 2010. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-296233.

Full text
Abstract:
This diploma thesis deals with selection, design and creation of new education materials for high school teacher supporting webpage www.studiumchemie.cz. The selection of the proper theme was done on the basis of research and evaluation of recent materials on the mentioned webpage and materials created at the Department of chemical education of Faculty of Science of Charles University in Prague. Preliminarily, the themes of synthetic macromolecular materials and new materials were selected. The convenience of the selected themes was confirmed by research and evaluation concerned to the preliminarily selected theme of recent high school textbooks and webpages. Consequently, educational materials in the form of PowerPoint presentations, websites, worksheets, tests, games and experiments focused on the themes of synthetic macromolecular substances and new materials were created. Materials were processed in accordance with the Framework Education Programme for Secondary General Education (Grammar Schools) as well as in accordance with the requirements of the Catalogue of graduation exam requirements from chemistry. The PowerPoint presentation and the webpage on synthetic macromolecular materials were roughly evaluated by group of teachers and the results of the evaluation are also part of the thesis....
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Pitelková, Petra. "Hodnocení regionálních učebnic vydaných v Česku po roce 1990. Ukázka tvorby pracovní učebnice o Krnovsku." Master's thesis, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-305372.

Full text
Abstract:
Diploma thesis "Assesment of regional textbooks published in Czechia after the year 1990. Demonstration of Krnovsko work course book creating" is focused on the local region exploration which represents huge and still not used capacity from the geographical point of education. The first part of this work explains the term local region by the way of the special sources and is followed by comfirmation of the local region education in framework educational programmes and foreign curricula. In the fourth and the fifth parts of this thesis there is scatched the concept of local region recognition and regional textbook creation. The regional textbooks collection from educational institution Lipka in Brno was the main subject of of the qualitative and quantitive part of the research and the source for the selected textbooks assesment as well. Final part of this thesis is the centre of it. The special chapter about Krnovsko was formed for the future textbook from the author's own study research, local region textbooks assesment and her practical experience.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Klečka, Milan. "Teorie a praxe tvorby učebnic chemie pro střední školy." Doctoral thesis, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-299629.

Full text
Abstract:
Teorie a praxe tvorby učebnic chemie pro střední školy Mgr. Milan Klečka Abstrakt: Disertační práce je zaměřena na problematiku teorie a praxe tvorby učebnic chemie pro střední školy. Východiskem práce je rozsáhlá rešerše naší a zahraniční literatury zaměřená na analýzu významu, pojetí, charakteristiky a hodnocení učebnic. Dále je uvedena příprava, realizace a výsledky rozsáhlého šetření v rámci České republiky, týkajícího se reálného používání učebnic chemie na středních školách. Formou dotazníkového šetření bylo zjištěno, jaké učebnice chemie jsou v současnosti v praxi nejpoužívanější. Nejvíce používané učebnice obecné a anorganické chemie byly pak vybrány k dalšímu hodnocení metodikou Nestlerová-Průcha-Pluskal. Byl proveden komplexní rozbor osmi nejpoužívanějších učebnic a učebnicových řad obecné a anorganické chemie a porovnány jejich parametry. V závěru disertační práce je uveden přehled jednotlivých parametrů pro každou učebnici a návrh kritérií pro tvorbu optimální učebnice chemie pro střední školy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

BARABÁŠ, Vít. "Tvorba elektronických učebních materiálů pro výuku fyziky na ZŠ." Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-252955.

Full text
Abstract:
The presented diploma thesis deals with designing electronic educational materials intended for learning/teaching physics at elementary schools. The work consists of the following parts. In the first part, we focuse on the description of the used HTML5 technology and its possibilities.Subsequently we analyze the applicability of the chosen technologies. The main part of the work comprises a description of designing and implementation of five selected teaching methods and their testing on interactive whiteboards and contemporary mobile devices.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Weinzettel, Pavla. "Slovní úlohy v prvním a druhém ročníku základní školy." Master's thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-336214.

Full text
Abstract:
TITLE: Word Problems in the First and Second Year of Primary School AUTHOR: Pavla Weinzettel DEPARTMENT: Departmement of Mathematics and Mathematical Education SUPERVISOR: PhDr. Michaela Kaslová ABSTRACT: This thesis focuses on word problems in maths books for Year One and Two of primary schools, published by Alter and Prodos. The objective is to analyse the word problems set out in these maths books and to classify them according to the following criteria: context, methods of solution, time management, and non- standard types of maths problems. A partial aim of the thesis is a comparison of the textbook word problem analysis and the analysis of those word problems which the students can create themselves. The conclusions of the work point out the importance of the teacher's role in maths teaching and learning. Teachers should use their judgement when using the published maths books and endeavour to expand on them, taking into consideration the above mentioned criteria in order to increase the students' eagerness to not only to solve the maths problems but also to understand as to why they solved them the way they did. The thesis recommends practical tools for teaching material evaluation and for assessing to what extent the students understand what the purpose of word problems is. KEYWORDS: word problem,...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Vojíř, Karel. "Tvorba učebních úloh s problémovými prvky ze vzdělávacího oboru Chemie." Master's thesis, 2017. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-356202.

Full text
Abstract:
This thesis deals with the elaboration of learning problem-tasks related to the Standards for elementary education in the field of Chemistry. The author of this thesis worked on this topic within a project under National Institute for Education. The starting point for creating the tasks, illustrating and concretely expounding the Standards is the concept of science literacy. In this principle in chemistry instruction a broader context and a transfer to everyday life are applied. Learning tasks were created on the base of: science literacy and the results of Czech pupils in its testing, context of standards in Czech curricular system, elements of problem-based learning, types of learning tasks and cognitive parameters. During the elaboration of the tasks a pilot testing of selected learning tasks was realized. The results of the pilot testing were used in further designing more problem-tasks to cover one expected outcome in every topic of Chemistry within the elementary school curriculum. According to the methodology described in this thesis, a material named Methodical comments and tasks to the standards for primary education - Chemistry was created. This material contains a coherent set of learning problem-tasks illustrating two- thirds of the indicators from the standards for elementary education...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Skýbová, Jana. "Výzkum učebnic přírodopisu pro žáky se sluchovým postižením jako východisko pro tvorbu pracovních sešitů." Doctoral thesis, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-350293.

Full text
Abstract:
TITLE: Content analyses of the textbooks of biology (natural history) for pupils with hearing impairment as a starting point for creating workbooks AUTHOR: RNDr. Jana Skýbová DEPARTMENT: Biology and Environmental Studies, Faculty of Education, Charles University in Prague TUTOR: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. ABSTRACT: The main aim of the dissertation thesis was to perform content analyses textbooks of biology (natural history) for elementary schools dedicated for pupils with hearing impairment as a base for the special workbooks creation in accordance with curricular and legislative documents. The next aim of thesis was the realization of educational research in all elementary schools for pupils with hearing impairment in the Czech Republic that focusing on teaching process of natural sciences and work with existing (author's) special textbooks for these pupils with accent on analysis of requirements of teachers and pupils for newly created workbooks. Methods of the mentioned pedagogic research was qualitative and quantitative, i.e. questionnaire complemented by interviews. The results of empirical research using textbooks of biology (natural history) in elementary schools dedicated for pupils with hearing impairment in the Czech Republic derived from the current requirements of the teacher-...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Štefková, Ivona. "Tvorba výukových materiálů k oblasti Chemie kolem nás." Doctoral thesis, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-326233.

Full text
Abstract:
This dissertation deals with the creation of educational materials to topics from the field Chemistry around us and circumstances of its implementation into teaching chemistry with regard to the needs posed by curricular documents. The connection between real world and the content of the chemistry subject, which is taught at schools, is shown on the curricular topics related to medicinal chemistry and to fertilizer chemistry. This could make the student getting a better overview of the subject itself. Regarding the specialist and didactical part, the teaching material tries to make it easier for the teacher to prepare for the lessons and make them more interesting due to the teaching material's variability and processing (teaching text, powerpoint presentations, plays, laboratory exercises etc.). This way, the student gains access to practical topics through various types of exercises, interesting aspects, plays etc. The evaluation of educational materials and investigation of student's and teacher's attitude was carried out via a questionnaire investigation. The investigation showed that both students and teachers regard these topics as beneficial and belonging to the field of chemistry. The medicinal topics were approached by the girls better than by the boys, which was not the case of the...
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Tvorba učebnic"

1

Melichová, Katarína, and Lukáš Varecha. Regional and local development. Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, 2021. http://dx.doi.org/10.15414/2021.9788055223216.

Full text
Abstract:
Cieľom učebnice je priblížiť študentom rozdiely medzi regionálnym rastom a regionálnym rozvojom, aby pochopili rôzne interpretácie ekonomického rastu a rozvoja v rôznych teoretických konceptoch a ako sa vyvíjali v priebehu času a ako boli tieto teoretické koncepty premietané do konkrétnych politických opatrení (a prečo niektoré z nich zlyhávajú). Obsahovo ju tvoria tri logické celky. Prvý celok je venovaný vysvetleniu základných pojmov ako je regionálny rast a rozvoj, konceptu regionálnej konkurencieschopnosti a faktorom, ktoré ju ovplyvňujú a príčinám a dôsledkom regionálnych disparít. Druhý najrozsiahlejší celok zase zahŕňa vybrané teoretické a koncepčné prístupy, ktoré vysvetľujú vzájomné pôsobenie faktorov rozvoja a ich súvislosť s regionálnym rozvojom a regionálnymi disparitami. Regionálny rast a rozvoj vysvetľuje z pohľadu neoklasického prístupu, ktorého nedostatky neskôr vyústili do dominancie keynesiánskeho a polarizačného prístupu k regionálnemu rastu a rozvoju. Riešenie nedostatkov týchto zase priniesli neoliberálne a inštitucionálne prístupy, ktoré majú dominantný vplyv na charakter regionálnej politiky aj v súčasnosti. Prečo práve teórie? Lebo svet sám o sebe (a tým aj ekonomický systém), bez toho, aby sme sa naň pozreli, je chaotický. Až naša schopnosť modelového zmýšľania, teda identifikácie opakujúcich sa vzorov, nám umožňuje orientovať sa v ňom. Tieto vzorce sú abstrakciou reality, ktorá nám pomáha zorientovať sa vo svete a ekonomickom systéme tak, aby sme pochopili príčinno-dôsledkové súvislosti prevládajúce v tomto systéme, čo nám umožní vyhnúť sa krokom (napr. politickým rozhodnutiam), ktoré by mohli viesť k nežiaducim dôsledkom a pomôže nastaviť také opatrenia, aby sme zabezpečili spoločensky prijateľný výsledok. Okrem toho, že vysvetľujú „ako funguje svet“, nám teórie rozvoja zároveň poskytujú „recepty“ na tvorbu politík a konkrétnych opatrení na jeho ovplyvňovanie s cieľom dosiahnuť spoločensky žiaduce efekty. Práve tretí celok prináša historický priebeh aplikácie týchto teoretických a koncepčných prístupov v praxi, konkrétne v regionálnej politike Európskej únie. Okrem pojmu teória v učebnici používame aj pojmy koncepcia a model s porovnateľným významom.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography