Academic literature on the topic 'Učbeniki'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Učbeniki.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Učbeniki"

1

Pavlič, Ana. "Razvijanje ustnega izražanja in tipologija nalog v učbenikih za učenje španščine." Journal for Foreign Languages 12, no. 1 (December 23, 2020): 135–54. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.12.135-154.

Full text
Abstract:
Ustno izražanje v tujem jeziku velja za najtežje obvladljivo sporazumevalno zmožnost, zato smo raziskali tipologijo in številčnost nalog v učbenikih, ki se v slovenskem srednješolskem prostoru uporabljajo za poučevanje španščine. Primerjali smo učbenike osnovane na dveh različicah komunikacijskega pristopa in različnih ravneh, izhajajoč iz tipološko raznolikih nalog. V analizi smo poleg količine in tipologije nalog opazovali tudi stopnjo vodenosti posameznih nalog. Rezultati analize so pokazali, da ne prihaja do pomembnejših razlik glede na izbrani pristop, temveč glede na raven, in sicer pri nalogah, ki niso vodene, in pri delno vodenih nalogah. Aktivno vključevanje učencev v učni proces in razvijanje ustnega izražanja sta značilnosti, ki prepletata vse analizirane učbenike, razlike (ki učiteljem nudijo možnost, da za svojo ciljno skupino in svoj slog poučevanja izberejo ustrezen učbenik) pa se nahajajo v deležu nalog ustnega izražanja, prevladujočih tipih nalog in dinamikah, ki so za uspešno izvedbo nalog potrebne. Prav raznolikost v tipologiji pri učencih spodbuja (ustno) jezikovno produkcijo. Spodbujanje samostojne govorne produkcije učencev je prisotno že od začetne ravni in v obeh pristopih, saj je delež nalog, ki omogočajo le reprodukcijo, relativno majhen. V učbenikih so precej bolj poudarjeni dialog, komentarji, pogovori, skratka razvijanje samostojnih govorcev, opremljenih s strategijami in orodji za učinkovito, tekoče in natančno ustno izražanje. Vsi analizirani učbeniki omogočajo ustrezno razvijanje govorne produkcije v španščini, saj (v primerjavi s številom nalog za druge jezikovne spretnosti) nudijo uravnotežen in tipološko raznovrsten nabor nalog.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Leskovec, Mojca. "Bruno und ich: Deutsch für Kinder: Band 1: Schülerbuch." Journal for Foreign Languages 11, no. 1 (December 30, 2019): 391–92. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.11.391-392.

Full text
Abstract:
Učno gradivo Bruno und ich 1 poleg pregledanega učbenika, izdanega v letu 2018, ter delovnega zvezka s priloženo avdiozgoščenko obsega še avdioposnetke k učbeniku, digitalni priročnik za učitelja in izročke za pouk. Na platformi Scook (https://www.scook.de/) je prav tako na voljo učbenik v e-obliki. Za osrednjo učbeniško figuro, medvedka Bruna, pa je bila izdelana tudi marioneta.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Stanič, Daša. "Frazeološke enote v učbenikih za italijanščino kot tuj jezik: analiza učbenikov glede na ravni skupnega evropskega jezikovnega okvira (SEJO)." Linguistica 54, no. 1 (December 31, 2014): 167–87. http://dx.doi.org/10.4312/linguistica.54.1.167-187.

Full text
Abstract:
Članek obravnava problematiko frazeoloških enot v poučevanju/učenju italijanščine kot tujega jezika. V ta namen so bili sistematično analizirani nekateri učbeniki, osnovani na podlagi SEJO, in sicer z namenom ugotoviti, kako in v katerih kontekstih so frazeološke enote prisotne in obravnavane, ter določiti, v kolikšni meri so izbrani učbeniki za italijanščino učinkovita opora v procesu učenja/poučevanja.Prav zaradi njihovih značilnosti so v italijanščini frazeološke enote za nematerne govorce vir precejšnjih težav, še posebej takrat, kadar njihova materinščina ni eden od romanskih jezikov. Do uveljavitve komunikacijskega pristopa in tudi kasneje je didaktika tujih jezikov namenjala frazeologiji le malo pozornosti; predpostavljalo se je, da se ta razvija s posnemanjem ter da gre za aspekt, ki ga velja obravnavati le na višjih ravneh jezikovne zmožnosti. Kljub temu novejše raziskave kažejo, da je eksplicitna in sistematična obravnava frazeoloških enot pri poučevanju/učenju tujega jezika nujna že od ravni A1 naprej. V SEJO so frazeološke enote sicer obravnavane kot pomemben element znotraj leksikalne zmožnosti, vendar so skoraj izvzete iz opisnikov za posamezne ravni. Zdi se, da tak pristop pušča brez skupnih in objektivnih kriterijev avtorje učbenikov, ki se o tem, če in kako vključiti frazeologijo v učbenike, odločajo precej subjektivno.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Kodrič-Dačić, Eva. "Učbeniški skladi: 2015-2020." Knjižnica, revija za področje bibliotekarstva in informacijske znanosti 65, no. 1-2 (June 2, 2022): 61–78. http://dx.doi.org/10.55741/knj.65.1-2.3.

Full text
Abstract:
Učbeniški sklad je ločen del šolske knjižnice, ki zagotavlja učno gradivo za učence in dijake ter evidentira aktualna učna gradiva, ki se uporabljajo v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Čeprav imajo učbeniški skladi že dolgo tradicijo, je bilo njihovo delovanje prvič urejeno s pravilnikom leta 1994, šele leta 2017 pa so tudi formalno postale njihove skrbnice šolske knjižničarke. Učbeniški skladi so sicer deležni kritik s strani pedagogov, založnikov in knjižničarjev, vendar so, glede na število učencev, ki si izposojajo učbenike iz učbeniškega sklada, koristen in nepogrešljiv del šolske knjižnice. Članek prikazuje kratek pregled razvoja učbeniških skladov na Slovenskem, analizira podatke o obsegu in uporabi učbeniških skladov, pridobljene s statističnimi meritvami in statistikami COBISS.Si ter pregled odgovorov šolskih knjižničark glede obsega nalog in odnosa do dela z učbeniškim skladom, ki so bili zbrani v okviru ankete o nalogah šolskih knjižničark.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Hriberšek, Matej. "Slovenski učbeniki za klasične jezike 1849-1873." Keria: Studia Latina et Graeca 4, no. 2 (December 6, 2002): 79. http://dx.doi.org/10.4312/keria.4.2.79-93.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Leskovec, Mojca. "Studio [21]: Deutsch als Fremdsprache: das Deutschbuch B1." Journal for Foreign Languages 10, no. 1 (January 3, 2019): 297–300. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.10.297-300.

Full text
Abstract:
Pregledani učbenik z vajami in priloženim DVD-jem z e-učbenikom prenovljene učbeniške serije studio 21 za raven B1, izdan v letu 2015 in dostopen tudi v dveh zvezkih, smiselno dopolnjujejo dodatna gradiva za pouk ter samostojno delo v tiskani in digitalni obliki, in sicer avdio- in videozgoščenka k učbeniškim enotam, digitalni in tiskani priročnik za učitelja, vadnica s testi, dodatna jezikovna vadnica, žepnica z besediščem, dvojezični slovarji in aplikacije za učenje besedišča, kot tudi platforma Scook (https://www.scook.de/) s spletnimi gradivi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Hriberšek, Matej. "Starejši slovenski učbeniki za latinščino." Keria: Studia Latina et Graeca 3, no. 1 (July 14, 2001): 91. http://dx.doi.org/10.4312/keria.3.1.91-97.

Full text
Abstract:
Ko se je v zadnjih desetih letih ponovno začelo intenzivnejše ukvarjanje z antiko in klasičnimi jeziki, ko so ti jeziki spet našli pot v šole, ko so se uvajali poskusni oddelki in oblikovali učni programi, se je med vprašanji, povezanimi z vsem naštetim, pojavilo tudi vprašanje uvedbe novega učbenika. Tega se nekateri med vami dobro spomnijo, saj so bili pri tam aktivno udeleženi. To je pomenilo zaton južnič-Koprivove vadnice in vseh treh delov učbenika Fundamenta Latina Ane Šašel, ki so bili s svojim tradicionalnim pristopom do poučevanja zaradi vse bolj prodirajočih načel modernih pedagoško-didaktičnih pristopov potisnjeni v ozadje. S tem ne želim razvrednotiti pomena teh učbenikov; daleč od tega, saj so še vedno dragoceno učno pomagalo, sploh pa se je ob njih oblikovalo dosti generacij dobrih latinistov.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Mertelj, Darja. "Nuovo Espresso 1, 2, 3 (za ravni A1, A2, B1)." Journal for Foreign Languages 7, no. 1 (December 30, 2015): 319–23. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.7.319-323.

Full text
Abstract:
Delovni učbeniki Nuovo Espresso 1, 2, in 3 so na slovenskem tržišču ponovno na voljo, tokrat v veliki meri prenovljeni in vendarle z ohranjenim konceptom, zaradi katerega so ga v preteklih 15 letih množično uporabljali številni slovenski učitelji italijanščine kot tujega jezika. Niti v predhodnih verzijah niti sedaj učbenik s strani avtorjev in založbe ni namenjen gimnazijcem in ostalim srednješolcem, vendar ga prav tej ciljni skupini pričujoča prenovljena izdaja najmočneje približa, predvsem zaradi video posnetkov v vsaki lekciji, kjer gre za krajše, humorne prigode in nezgode mladih ljudi v njihovem vsakdanu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Leskovec, Mojca. "Prima Los geht's: Deutsch für Kinder A1, Band 1: Schülerbuch." Journal for Foreign Languages 11, no. 1 (December 30, 2019): 393–95. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.11.393-395.

Full text
Abstract:
Učno gradivo prima Los geht's za raven A1 poleg pregledanega učbenika, izdanega v letu 2018, ter delovnega zvezka s priloženo avdiozgoščenko in zvežčičem nalepk obsega še digitalni in tiskani priročnik za učitelja ter avdio- in videoposnetke k učbeniku. Na platformi Scook (https://www.scook.de/) je prav tako na voljo učbenik v e-obliki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Leskovec, Mojca. "Das Leben B1: Deutsch als Fremdsprache: Kurs- und Übungsbuch." Journal for Foreign Languages 14, no. 1 (December 23, 2022): 369–71. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.14.369-371.

Full text
Abstract:
Učno gradivo za nemščino kot tuji jezik Das Leben za raven B1 poleg pregledanega učbenika in delovnega zvezka obsega še e-učbenik, na voljo prek spletne strani cornelsen.de in platforme blinklearning, aplikacijo z vsemi dodatnimi gradivi za uporabnike in uporabnice ter aplikacijo za utrjevanje besedišča, tiskani in digitalni priročnik za učitelja oz. učiteljico z vsemi dodatnimi gradivi, vadnico s testi in uvrstitvene teste, dvojezične slovarčke ter avdio- in videogradivo na zgoščenkah. Dodatno gradivo k učbeniški seriji ponuja tudi spletna stran cornelsen.de/webcodes.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Učbeniki"

1

Nadia, Maestri, ed. Bugaboo the wicked witch. Genoa: Black Cat, 2001.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Carter, Paul. English with --- games and activities: [Elementary level]. Recanati: ELI, 2002.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Elezović, Neven. Vjerojatnost i statistika: Statistika i procesi. 3rd ed. Zagreb: Element, 2010.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Evans, Virginia. Round-up 3: English grammar book. 4th ed. Harolw: Longman, 2005.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Elezović, Neven. Vjerojatnost i statistika: Diskretna vjerojatnost. 3rd ed. Zagreb: Element, 2010.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

John, Plumb, ed. SkillsWork: [integrated skills work and language practice] : Student's book. Surrey: Delta publishing, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Czerniawska, Henryka. Elementarz: Język polski : klasa 1 - semestr I i II. Warszawa: Oficyna wydawnicza Graf-Punkt, 1999.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Pavčević, Mario-Osvin. Matematika 3.: Uvod u teoriju grafova. 2nd ed. Zagreb: Element, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Žubrinić, Darko. Matematika 3.: Uvod u diskretnu matematiku. 2nd ed. Zagreb: Element, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Elezović, Neven. Vjerojatnost i statistika: Slučajne varijable. 3rd ed. Zagreb: Element, 2010.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Učbeniki"

1

Lutar, Mateja. "Učbeniki za poučevanje slovenščine kot drugega in tujega jezika." In ZORA 149: Slovenščina kot drugi in tuji jezik v izobraževanju, 186–97. University of Maribor Press, 2022. http://dx.doi.org/10.18690/um.ff.12.2022.13.

Full text
Abstract:
Center za slovenščino kot drugi in tuji jezik celovito skrbi za področje slovenščine kot drugega in tujega jezika ter mednarodno promovira slovenistiko. V prispevku je predstavljena metodologija uvrščanja učbeniških gradiv Centra za slovenščino glede na opisne lestvice SEJO. Predstavljeni so izzivi in rezultati uvrščanja učbenikov. Izdelana metodologija je uporaben model za uvrščanje učbeniških gradiv v prihodnje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Ključevšek, Jernej. "Oblikoslovje pri poučevanju slovenščine na Univerzi na Dunaju." In ZORA 149: Slovenščina kot drugi in tuji jezik v izobraževanju, 125–38. University of Maribor Press, 2022. http://dx.doi.org/10.18690/um.ff.12.2022.9.

Full text
Abstract:
Pri poučevanju slovenščine kot drugega in tujega jezika (SDTJ) med slovničnimi vsebinami prevladuje oblikoslovje. Prispevek prikazuje, kako se sklon samostalnika in pridevnika pojavlja v učbenikih za poučevanje SDTJ do ravni sporazumevalnega praga (B1), ki jih pri urah, namenjenih jezikovnemu pouku slovenščine, uporabljamo na Univerzi na Dunaju (UD), ter tudi razlike pri zaporedju podajanja sklonov med učbeniki znotraj ravni A1 in A2. Predstavljene so tri komunikacijske aktivnosti za utrjevanje različnih oblikoslovnih struktur. Opisan je potek empiričnega dela nastajajoče doktorske disertacije, s katero želimo ugotoviti, ali zaradi uporabe deduktivnega ali induktivnega pristopa pri poučevanju sklonskih končnic in glagolskega vida prihaja do razlik v jezikovnem znanju in motivaciji; ugotavljali bomo tudi razliko med usvajanjem morfoloških in pomenskih lastnosti jezika.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Haramija, Dragica, and Simona Pulko. "Vpliv informativne literature v izbranih elektronskih virih na razvoj gradnikov bralne pismenosti." In Slovenščina na dlani 4, 197–54. University of Maribor Press, 2021. http://dx.doi.org/10.18690/978-961-286-521-4.8.

Full text
Abstract:
V prispevku je preverjeno, kako informativna literatura v izbranih elektronskih virih (i-učbenik, učno e-okolje, spletna stran) vpliva na razvoj bralne pismenosti, tj. na zmožnost razumevanja in kritičnega vrednotenja informacij. Izbran je bil primer predstavitve osebe kot informativnega besedila v i-učbeniku za slovenščino v 9. razredu OŠ, i-učbeniku za slovenščino v 1. letniku gimnazij, v učnem e-okolju Slovenščina na dlani ter na izbranih spletnih straneh. Bralno pismenost določa sedem gradnikov, a so bili za namen raziskave preverjeni trije: razumevanje koncepta bralnega gradiva, razumevanje besedil in kritično branje. Med izbranimi gradivi po zasnovi izstopa učno e-okolje, pri katerem pride še posebej do izraza t. i. izbirni način branja.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Ivanuš Grmek, Milena, Monika Mithans, and Polona Janćič Hegediš. "Kaj vpliva na učiteljevo izbiro učbenika?" In Raziskovanje v vzgoji in izobraževanju: medsebojni vpliv raziskovanja in prakse, 19–26. Pedagoški inštitut, 2021. http://dx.doi.org/10.32320/978-961-270-339-4.19-26.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Jakelj, Jernej. "Čitalniško gibanje v slovenskih učbenikih za zgodovino." In Čitalništvo in bralno društvo pri Mali Nedelji, 93–110. University of Maribor Press, 2022. http://dx.doi.org/10.18690/um.ff.1.2022.5.

Full text
Abstract:
Raziskava predstavlja umeščenost, obseg in vsebino učne snovi, ki obravnava čitalni-ško gibanje na Slovenskem, v učnih načrtih za zgodovino v gimnaziji. Analiza zajema učne načrte in zgodovinske učbenike za gimnazijo v okviru Avstro-Ogrske, kraljevine Jugoslavije, socialistične Jugoslavije in samostojne Republike Slovenije.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Klemen, Matej. "Literarni klasiki pri pouku slovenščine kot tujega jezika: na primeru besedil Ivana Cankarja." In ZORA 149: Slovenščina kot drugi in tuji jezik v izobraževanju, 112–24. University of Maribor Press, 2022. http://dx.doi.org/10.18690/um.ff.12.2022.8.

Full text
Abstract:
Prispevek se ukvarja z vprašanjem, kako v pouk slovenščine kot tujega jezika vključiti klasična literarna besedila. Izpostavi specifike tovrstnih besedil, zaradi katerih mora njihovo vključevanje v pouk slovenščine kot tujega jezika potekati premišljeno in načrtovano. Analizira naloge, ki so v obstoječih učbenikih pripravljene ob Cankarjevih besedilih. Ob odlomku iz Cankarjevega romana Na klancu pa predlaga dejavnosti, ki omogočajo tako razvijanje sporazumevalne jezikovne zmožnosti kot tudi estetsko doživljanje literarnega dela.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Bednarska, Katarzyna. "TABUJI V UČBENIKIH ZA POUČEVANJE SLOVENŠČINE KOT TUJEGA JEZIKA." In Contributions to the 22nd Annual Scientific Conference of the Association of Slavists (Polyslav), 11–17. Harrassowitz Verlag, 2020. http://dx.doi.org/10.2307/j.ctv15vwk16.5.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Honzak Jahić, Jasna. "Pravorečje kot odraz časa v učbenikih slovenskega jezika za češke študente." In Slovenski javni govor in jezikovno-kulturna (samo)zavest, 197–204. Znanstvena založba Filozofske fakultete, 2019. http://dx.doi.org/10.4312/obdobja.38.197-204.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

"Korpus učbenikov za učenje slovenščine kot drugega in tujega jezika." In Na stičišču svetov: slovenščina kot drugi in tuji jezik. Založba Univerze v Ljubljani (University of Ljubljana Press), 2022. http://dx.doi.org/10.4312/obdobja.41.165-174.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Haramija, Dragica. "Gradniki bralne pismenosti." In Gradniki bralne pismenosti: Teoretična izhodišča, 5–28. University of Maribor Press, 2020. http://dx.doi.org/10.18690/978-961-286-403-3.1.

Full text
Abstract:
Za celostno obravnavo Gradnikov bralne pismenosti (2018, delovno gradivo ZRSŠ) smo se v izhodišču naslonili na tri ključne dokumente, in sicer na Belo knjigo o vzgoji in izobraževanju v RS (2011), na Nacionalno strategijo za razvoj bralne pismenosti za obdobje 2019–2030 (2019) in na Osem ključnih kompetenc za vseživljenjsko učenje (2018). V okviru dela pri projektu OBJEM smo v raziskavah bralno pismenost opazovali z več vidikov, med katerimi je treba izpostaviti zlasti tri: (1) z vidika oblikovanja gradnikov bralne pismenosti, (2) z vidika didaktičnih pristopov, ki prispevajo k bralni pismenosti, še zlasti pri presoji učbeniških gradiv, in (3) z vidika izbora kakovostnih bralnih gradiv za vsa področja dejavnosti v vrtcih in vse predmete v osnovnošolskem in srednješolskem izobraževanju.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography