To see the other types of publications on this topic, follow the link: Učbeniki.

Journal articles on the topic 'Učbeniki'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Učbeniki.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Pavlič, Ana. "Razvijanje ustnega izražanja in tipologija nalog v učbenikih za učenje španščine." Journal for Foreign Languages 12, no. 1 (December 23, 2020): 135–54. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.12.135-154.

Full text
Abstract:
Ustno izražanje v tujem jeziku velja za najtežje obvladljivo sporazumevalno zmožnost, zato smo raziskali tipologijo in številčnost nalog v učbenikih, ki se v slovenskem srednješolskem prostoru uporabljajo za poučevanje španščine. Primerjali smo učbenike osnovane na dveh različicah komunikacijskega pristopa in različnih ravneh, izhajajoč iz tipološko raznolikih nalog. V analizi smo poleg količine in tipologije nalog opazovali tudi stopnjo vodenosti posameznih nalog. Rezultati analize so pokazali, da ne prihaja do pomembnejših razlik glede na izbrani pristop, temveč glede na raven, in sicer pri nalogah, ki niso vodene, in pri delno vodenih nalogah. Aktivno vključevanje učencev v učni proces in razvijanje ustnega izražanja sta značilnosti, ki prepletata vse analizirane učbenike, razlike (ki učiteljem nudijo možnost, da za svojo ciljno skupino in svoj slog poučevanja izberejo ustrezen učbenik) pa se nahajajo v deležu nalog ustnega izražanja, prevladujočih tipih nalog in dinamikah, ki so za uspešno izvedbo nalog potrebne. Prav raznolikost v tipologiji pri učencih spodbuja (ustno) jezikovno produkcijo. Spodbujanje samostojne govorne produkcije učencev je prisotno že od začetne ravni in v obeh pristopih, saj je delež nalog, ki omogočajo le reprodukcijo, relativno majhen. V učbenikih so precej bolj poudarjeni dialog, komentarji, pogovori, skratka razvijanje samostojnih govorcev, opremljenih s strategijami in orodji za učinkovito, tekoče in natančno ustno izražanje. Vsi analizirani učbeniki omogočajo ustrezno razvijanje govorne produkcije v španščini, saj (v primerjavi s številom nalog za druge jezikovne spretnosti) nudijo uravnotežen in tipološko raznovrsten nabor nalog.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Leskovec, Mojca. "Bruno und ich: Deutsch für Kinder: Band 1: Schülerbuch." Journal for Foreign Languages 11, no. 1 (December 30, 2019): 391–92. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.11.391-392.

Full text
Abstract:
Učno gradivo Bruno und ich 1 poleg pregledanega učbenika, izdanega v letu 2018, ter delovnega zvezka s priloženo avdiozgoščenko obsega še avdioposnetke k učbeniku, digitalni priročnik za učitelja in izročke za pouk. Na platformi Scook (https://www.scook.de/) je prav tako na voljo učbenik v e-obliki. Za osrednjo učbeniško figuro, medvedka Bruna, pa je bila izdelana tudi marioneta.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Stanič, Daša. "Frazeološke enote v učbenikih za italijanščino kot tuj jezik: analiza učbenikov glede na ravni skupnega evropskega jezikovnega okvira (SEJO)." Linguistica 54, no. 1 (December 31, 2014): 167–87. http://dx.doi.org/10.4312/linguistica.54.1.167-187.

Full text
Abstract:
Članek obravnava problematiko frazeoloških enot v poučevanju/učenju italijanščine kot tujega jezika. V ta namen so bili sistematično analizirani nekateri učbeniki, osnovani na podlagi SEJO, in sicer z namenom ugotoviti, kako in v katerih kontekstih so frazeološke enote prisotne in obravnavane, ter določiti, v kolikšni meri so izbrani učbeniki za italijanščino učinkovita opora v procesu učenja/poučevanja.Prav zaradi njihovih značilnosti so v italijanščini frazeološke enote za nematerne govorce vir precejšnjih težav, še posebej takrat, kadar njihova materinščina ni eden od romanskih jezikov. Do uveljavitve komunikacijskega pristopa in tudi kasneje je didaktika tujih jezikov namenjala frazeologiji le malo pozornosti; predpostavljalo se je, da se ta razvija s posnemanjem ter da gre za aspekt, ki ga velja obravnavati le na višjih ravneh jezikovne zmožnosti. Kljub temu novejše raziskave kažejo, da je eksplicitna in sistematična obravnava frazeoloških enot pri poučevanju/učenju tujega jezika nujna že od ravni A1 naprej. V SEJO so frazeološke enote sicer obravnavane kot pomemben element znotraj leksikalne zmožnosti, vendar so skoraj izvzete iz opisnikov za posamezne ravni. Zdi se, da tak pristop pušča brez skupnih in objektivnih kriterijev avtorje učbenikov, ki se o tem, če in kako vključiti frazeologijo v učbenike, odločajo precej subjektivno.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Kodrič-Dačić, Eva. "Učbeniški skladi: 2015-2020." Knjižnica, revija za področje bibliotekarstva in informacijske znanosti 65, no. 1-2 (June 2, 2022): 61–78. http://dx.doi.org/10.55741/knj.65.1-2.3.

Full text
Abstract:
Učbeniški sklad je ločen del šolske knjižnice, ki zagotavlja učno gradivo za učence in dijake ter evidentira aktualna učna gradiva, ki se uporabljajo v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Čeprav imajo učbeniški skladi že dolgo tradicijo, je bilo njihovo delovanje prvič urejeno s pravilnikom leta 1994, šele leta 2017 pa so tudi formalno postale njihove skrbnice šolske knjižničarke. Učbeniški skladi so sicer deležni kritik s strani pedagogov, založnikov in knjižničarjev, vendar so, glede na število učencev, ki si izposojajo učbenike iz učbeniškega sklada, koristen in nepogrešljiv del šolske knjižnice. Članek prikazuje kratek pregled razvoja učbeniških skladov na Slovenskem, analizira podatke o obsegu in uporabi učbeniških skladov, pridobljene s statističnimi meritvami in statistikami COBISS.Si ter pregled odgovorov šolskih knjižničark glede obsega nalog in odnosa do dela z učbeniškim skladom, ki so bili zbrani v okviru ankete o nalogah šolskih knjižničark.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Hriberšek, Matej. "Slovenski učbeniki za klasične jezike 1849-1873." Keria: Studia Latina et Graeca 4, no. 2 (December 6, 2002): 79. http://dx.doi.org/10.4312/keria.4.2.79-93.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Leskovec, Mojca. "Studio [21]: Deutsch als Fremdsprache: das Deutschbuch B1." Journal for Foreign Languages 10, no. 1 (January 3, 2019): 297–300. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.10.297-300.

Full text
Abstract:
Pregledani učbenik z vajami in priloženim DVD-jem z e-učbenikom prenovljene učbeniške serije studio 21 za raven B1, izdan v letu 2015 in dostopen tudi v dveh zvezkih, smiselno dopolnjujejo dodatna gradiva za pouk ter samostojno delo v tiskani in digitalni obliki, in sicer avdio- in videozgoščenka k učbeniškim enotam, digitalni in tiskani priročnik za učitelja, vadnica s testi, dodatna jezikovna vadnica, žepnica z besediščem, dvojezični slovarji in aplikacije za učenje besedišča, kot tudi platforma Scook (https://www.scook.de/) s spletnimi gradivi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Hriberšek, Matej. "Starejši slovenski učbeniki za latinščino." Keria: Studia Latina et Graeca 3, no. 1 (July 14, 2001): 91. http://dx.doi.org/10.4312/keria.3.1.91-97.

Full text
Abstract:
Ko se je v zadnjih desetih letih ponovno začelo intenzivnejše ukvarjanje z antiko in klasičnimi jeziki, ko so ti jeziki spet našli pot v šole, ko so se uvajali poskusni oddelki in oblikovali učni programi, se je med vprašanji, povezanimi z vsem naštetim, pojavilo tudi vprašanje uvedbe novega učbenika. Tega se nekateri med vami dobro spomnijo, saj so bili pri tam aktivno udeleženi. To je pomenilo zaton južnič-Koprivove vadnice in vseh treh delov učbenika Fundamenta Latina Ane Šašel, ki so bili s svojim tradicionalnim pristopom do poučevanja zaradi vse bolj prodirajočih načel modernih pedagoško-didaktičnih pristopov potisnjeni v ozadje. S tem ne želim razvrednotiti pomena teh učbenikov; daleč od tega, saj so še vedno dragoceno učno pomagalo, sploh pa se je ob njih oblikovalo dosti generacij dobrih latinistov.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Mertelj, Darja. "Nuovo Espresso 1, 2, 3 (za ravni A1, A2, B1)." Journal for Foreign Languages 7, no. 1 (December 30, 2015): 319–23. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.7.319-323.

Full text
Abstract:
Delovni učbeniki Nuovo Espresso 1, 2, in 3 so na slovenskem tržišču ponovno na voljo, tokrat v veliki meri prenovljeni in vendarle z ohranjenim konceptom, zaradi katerega so ga v preteklih 15 letih množično uporabljali številni slovenski učitelji italijanščine kot tujega jezika. Niti v predhodnih verzijah niti sedaj učbenik s strani avtorjev in založbe ni namenjen gimnazijcem in ostalim srednješolcem, vendar ga prav tej ciljni skupini pričujoča prenovljena izdaja najmočneje približa, predvsem zaradi video posnetkov v vsaki lekciji, kjer gre za krajše, humorne prigode in nezgode mladih ljudi v njihovem vsakdanu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Leskovec, Mojca. "Prima Los geht's: Deutsch für Kinder A1, Band 1: Schülerbuch." Journal for Foreign Languages 11, no. 1 (December 30, 2019): 393–95. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.11.393-395.

Full text
Abstract:
Učno gradivo prima Los geht's za raven A1 poleg pregledanega učbenika, izdanega v letu 2018, ter delovnega zvezka s priloženo avdiozgoščenko in zvežčičem nalepk obsega še digitalni in tiskani priročnik za učitelja ter avdio- in videoposnetke k učbeniku. Na platformi Scook (https://www.scook.de/) je prav tako na voljo učbenik v e-obliki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Leskovec, Mojca. "Das Leben B1: Deutsch als Fremdsprache: Kurs- und Übungsbuch." Journal for Foreign Languages 14, no. 1 (December 23, 2022): 369–71. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.14.369-371.

Full text
Abstract:
Učno gradivo za nemščino kot tuji jezik Das Leben za raven B1 poleg pregledanega učbenika in delovnega zvezka obsega še e-učbenik, na voljo prek spletne strani cornelsen.de in platforme blinklearning, aplikacijo z vsemi dodatnimi gradivi za uporabnike in uporabnice ter aplikacijo za utrjevanje besedišča, tiskani in digitalni priročnik za učitelja oz. učiteljico z vsemi dodatnimi gradivi, vadnico s testi in uvrstitvene teste, dvojezične slovarčke ter avdio- in videogradivo na zgoščenkah. Dodatno gradivo k učbeniški seriji ponuja tudi spletna stran cornelsen.de/webcodes.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Leskovec, Mojca. "Das Leben A1, A2: Deutsch als Fremdsprache: Kurs- und Übungsbuch." Journal for Foreign Languages 13, no. 1 (December 27, 2021): 579–82. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.13.579-582.

Full text
Abstract:
Učno gradivo za nemščino kot tuji jezik Das Leben za ravni A1 in A2 poleg pregledanega učbenika in delovnega zvezka obsega še e-učbenik, na voljo prek spletne strani cornelsen.de in platforme blinklearning, aplikacijo z vsemi dodatnimi gradivi za učence in učenke ter aplikacijo za utrjevanje besedišča, tiskani in digitalni priročnik za učitelja oz. učiteljico z vsemi dodatnimi gradivi, vadnico s testi in uvrstitvene teste, dvojezične slovarčke ter avdio- in videogradivo na zgoščenkah. Dodatno gradivo k učbeniški seriji ponuja tudi spletna stran cornelsen.de/webcodes.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Šuštar, Branko. "Slovenski učbeniki zgodovine o španski državljanski vojni." Contributions to Contemporary History 56, no. 1 (May 25, 2016): 90–107. http://dx.doi.org/10.51663/pnz.56.1.06.

Full text
Abstract:
SPANISH CIVIL WAR IN SLOVENIAN HISTORY TEXTBOOKSThe article examines the image of the 1936–1939 Spanish civil war as presented in Slovenian history textbooks for primary and secondary schools 75 years after the war. In textbooks, this topic is important for presenting the period before World War II in Europe as well as the social and political differences present in Europe at that time. The Spanish civil war raises questions of democracy, fascism, communism, social reforms, violence and revolution in Europe. Initially, the textbook authors briefly discussed the Popular front, democracy and elections, communists and revolution, as well as the support of Fascist Italy and Nazi Germany to Franco’s Nationalist faction and the support of Soviet Union to the Republican faction. After 1980, textbooks included a more detailed presentation of the broader social situation, the attitude of artists towards the Spanish civil war, and the impact of war on political divisions in Slovenia during World War II. The first textbooks generally mentioned that a number of Yugoslavs were fighting for the Republican faction, whereas later authors provided more information in accordance with research studies, i.e. that 500 Slovenians participated in the International Brigades.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Trenc, Andreja. "Aula Internacional Plus 1." Journal for Foreign Languages 13, no. 1 (December 27, 2021): 589–92. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.13.589-592.

Full text
Abstract:
Aula Internacional Plus 1 je učbenik za začetno učenje španščine na osnovni ravni A1 po Skupnem evropskem jezikovnem okviru. Namenjen je odraslim, ki španščino usvajajo kot tuji jezik, vsebinsko in metodološko pa se prilagaja tudi mlajšim odraslim, torej srednješolski publiki, za katero je ponudba ciljanih učbenikov španščine na trgu še razmeroma pičla. Avtorji učbenika, ki se dopolnjuje z višjimi stopnjami istoimenske zbirke, zasledujejo sporazumevalni pristop, znotraj tega pa na dejavnosti osredotočen pristop, ki poudarjeno razvija zmožnost sporazumevanja v španščini za dosego konkretnih, najbolj neposrednih sporazumevalnih ciljev ob sočasni skrbi za jezikovno pravilnost in ustreznost.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Pak, Mirko. "Svetlejša prihodnost slovenske regionalne geografije?" Dela, no. 32 (December 1, 2009): 5–17. http://dx.doi.org/10.4312/dela.32.5-17.

Full text
Abstract:
Z geografskimi monografijami Slovenije A. Melika ter univerzitetnimi in srednješolskimi učbeniki S. Ilešiča je slovenska regionalna geografija sledila mednarodnim dosežkom na tem področju. Po burnih razpravah o metodologiji in o pomenu regionalne geografije se zanimanje zanjo v Sloveniji povečuje v znanosti, izobraževanju in praksi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Babič, Matjaž. "Dve latinski slovnici: Robert Čepon: Mala latinska slovnica, Ljubljana 2005, Modrijan. Peter Volk: Latinska slovnica (prevedla in priredila Neža Vilhelm), Ljubljana 2005, Mladinska knjiga (recenzija)." Keria: Studia Latina et Graeca 7, no. 2 (December 6, 2005): 94. http://dx.doi.org/10.4312/keria.7.2.94-101.

Full text
Abstract:
Potem ko se je v Sloveniji v preteklem poldrugem desetletju znova uveljavil pouk klasičnih jezikov na osnovnih in srednjih šolah, so z njim počasi začeli izhajati tudi učbeniki. Latinščina se poučuje na vseh izobraževalnih ravneh od osnovne šole do univerze ter v zelo različnih oblikah in modulih.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Lah, Meta. "Avtentična besedila pri pouku francoščine kot tujega jezika." Journal for Foreign Languages 2, no. 1-2 (December 31, 2010): 207–24. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.2.207-224.

Full text
Abstract:
Namen pričujočega članka je razmislek o rabi avtentičnih besedil pri pouku franco ščine kot tujega jezika. Avtorica izhaja iz analize besedil v štirih učbeniških kompletih (Le nouveau sans fronti`eres, Panorama, Campus in Rond point), ki so se ali se še uporabljajo pri pouku francoščine kot tujega jezika. Najprej poda definicije avtentičnosti in pregled uporabe avtentičnih gradiv skozi zgodovino. Pri pregledu besedil v korpusu besedila razdeli na avtentična, prirejena, navidezno avtentična in besedila, pri katerih o avtentičnosti ni mogoče sklepati. Analizo avtentičnosti opravi tudi v povezavi z analizo tipov besedil (po Adamu). Izhaja iz dveh predpostavk; predvideva, da bodo avtentična besedila prisotna v vseh analiziranih učbenikih in da bo, glede na dostopnost gradiv, njihovo število večje v novejših učbenikih. Nobena od obeh hipotez ni potrjena; avtentična besedila so prisotna v prvih treh kompletih, ne pa tudi v najnovejšem; njihovo število pa je največje prav v najstarejšem učbeniškem kompletu, Le nouveau sans fronti`eres. Glede na dostopnost avtentičnih predlog vseh vrst je rezultat analize presenetljiv. Po avtoričinem mnenju bi v učbenike veljalo vključiti več avtentičnih besedil in z njimi bolj osmisliti pouk tujega jezika.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Knez Račič, Ida. "Bibliografija prof. dr. Mirka Paka." Dela, no. 45 (January 12, 2017): 167. http://dx.doi.org/10.4312/dela.45.10.167-196.

Full text
Abstract:
Znanstveni prispevki, prispevki na konferencah, povzetki prispevkov na konferencah, diplomsko delo, doktorska disertacija, raziskave, elaborati, študije, učbeniki in drugo učno gradivo, strokovni prispevki, sestavki v enciklopedijah in leksikonih, knjižna poročila, uvodniki, poročila o delu, poročila o simpozijih, biografski zapisi, uredniško delo, mentor pri doktorskih disertacijah, mentor pri magistrskih delih, mentor pri diplomskih delih
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Knez Račič, Ida. "Bibliografija prof. dr. Mirka Paka." Dela, no. 45 (December 29, 2016): 167–96. http://dx.doi.org/10.4312/dela.45.167-196.

Full text
Abstract:
Znanstveni prispevki, prispevki na konferencah, povzetki prispevkov na konferencah, diplomsko delo, doktorska disertacija, raziskave, elaborati, študije, učbeniki in drugo učno gradivo, strokovni prispevki, sestavki v enciklopedijah in leksikonih, knjižna poročila, uvodniki, poročila o delu, poročila o simpozijih, biografski zapisi, uredniško delo, mentor pri doktorskih disertacijah, mentor pri magistrskih delih, mentor pri diplomskih delih
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Potočnik, Dragan. "Islam v imaginaciji Zahoda in pouk zgodovine." Ars & Humanitas 14, no. 1 (June 24, 2020): 201–13. http://dx.doi.org/10.4312/ars.14.1.201-213.

Full text
Abstract:
Islamska civilizacija je bila v srednjem veku mogočna kulturna in politična sila. V številnih vidikih je pomembno vplivala na kulturni, znanstveni in politični razvoj Evrope ter navdihovala številne zahodne raziskovalce in popotnike, zlasti v 19. in zgodnjem 20. stoletju. V odnosu do islamske civilizacije sodobni zahodni diskurz izraža veliko mero strahu in nezaupanja. Razlogi za tako stanje so med drugim v nepoznavanju islama ter v neobjektivnem pisanju o tej civilizaciji. Za bolj uravnotežen diskurz o islamu sta potrebna poznavanje in civilizacijski dialog. Prispevek obravnava diskurz o islamski civilizaciji v povezavi s slovenskimi in ameriškimi učbeniki. V slovenskih učnih načrtih za zgodovino je v 7. razredu islamski civilizaciji namenjena le izbirna tema. Spričo množice izbirnih tem to pomeni, da se zaradi drugih zanimivih tem le redki učitelji odločijo za obravnavo islamske civilizacije. V ameriškem kontekstu pa so učbeniki kritizirani zaradi naklonjenosti islamu. Pristop, ki ga priporoča American Textbook Council, ne pripomore k razumevanju in spoštovanju islamske civilizacije, ker islam v določeni meri enači s fundamentalizmom in nanj meče senco krivde stereotipnih obtožb. V članku zagovarjamo stališče, da je tak pristop destruktiven, kajti javnost na podlagi stereotipov in nepoznavanja islam vse pogosteje identificira z ekstremističnim fundamentalizmom. Takšno podajanje zgodovine islama bi odnose med islamom in Zahodom v bodoče utegnilo le še poslabšati.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Kokole, Metoda. "Glasbenoteoretični in pedagoški priročniki iz "dolgega" 18. stoletja na Slovenskem." Musicological Annual 47, no. 1 (June 10, 2011): 49–74. http://dx.doi.org/10.4312/mz.47.1.49-74.

Full text
Abstract:
V slovenskih glasbenih knjižnicah in arhivih se je v okviru potekajočega raziskovalnega projekta doslej našlo 25 tiskanih del o glasbi, pet rokopisnih priročnikov ter številni fragmenti glasbene teorije in praktičnih vaj iz časa med 1650 in 1800. Tiski so bili sistemizirani v tri večje skupine: teoretsko spekulativna in splošno enciklopedična dela o raznih aspektih glasbe, učni priročniki, kot so dela o kontrapunktu in drugih skladateljskih tehnikah skupaj z napotki za izvajanje, ter nazadnje učbeniki koralnega petja in praktični napotki za petje ali igro na razne inštrumente, kot so glasbila s tipkami, violina in flavta.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Šifrar Kalan, Šifrar Kalan. "Recenzija učbenika Diverso 1." Journal for Foreign Languages 8, no. 1 (December 22, 2016): 265–68. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.8.265-268.

Full text
Abstract:
Učbenik Diverso 1 učencu predstavi raznolike teme in ga spodbudi k premisleku in primerjavi lastne kulture z drugimi, predvsem ustaviti s špansko govorečimi. Njegova prednost je razvijanje medkulturne kompetence in humanističen pristop z močno vzgojno komponento. Vloga učbenika ni le poučevanje jezika in kulture ampak sočasno tudi vzgajanje mladih v odgvorne, razmišljujoče in strpne globalne državljane. Učbenik ustreza učnemu načrtu za španščino v gimnaziji, saj učenci z njim razvijajo svoje sporazumevalne kompetence v španščini na ravni A1, razvijejo kulturno zavest, pridobijo nekatere vrednote ter se samostojno spopadajo z novimi izzivi v nadaljnjem procesu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Zupančič, Jernej. "Historična geografija Hrvatske." Dela, no. 46 (December 31, 2016): 188. http://dx.doi.org/10.4312/dela.46.10.188-189.

Full text
Abstract:
Historijska geografija Hrvatske je delo avtorjev Glamuzine in Fürst-Bjeliševe, ki sta ga pripravila kot učbenik za študij istoimenskega predmeta na splitski filozofski fakulteti. Predmet izvajajo na področju zgodovine, zato je koncepcija učbenika kakor tudi razumevanje njegove medpredmetne povezljivosti že v osnovi meddisciplinarno, torej med geografijo in zgodovino.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Zupančič, Jernej. "Historična geografija Hrvatske." Dela, no. 46 (December 31, 2016): 188–89. http://dx.doi.org/10.4312/dela.46.188-189.

Full text
Abstract:
Historijska geografija Hrvatske je delo avtorjev Glamuzine in Fürst-Bjeliševe, ki sta ga pripravila kot učbenik za študij istoimenskega predmeta na splitski filozofski fakulteti. Predmet izvajajo na področju zgodovine, zato je koncepcija učbenika kakor tudi razumevanje njegove medpredmetne povezljivosti že v osnovi meddisciplinarno, torej med geografijo in zgodovino.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Leskovec, Mojca. "Prima aktiv: Deutsch für Jugendliche A1.1, A1.2: Kursbuch." Journal for Foreign Languages 14, no. 1 (December 23, 2022): 373–75. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.14.373-375.

Full text
Abstract:
Pregledano učno gradivo prima aktiv poleg učbenika obsega še delovni zvezek, digitalni in tiskani priročnik za učitelja, aplikacijo PagePlayer, vadnico s testi, interaktivne vaje ter avdio- in videoposnetke, dostopne na spletni strani cornelsen.de/codes/. Učbenik in delovni zvezek sta v e-obliki dostopna prek spletne strani cornelsen.de, kot tudi na platformi BlinkLearning.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Mertelj, Darja. "Nuovo contatto A1 in nuovo contatto A2." Journal for Foreign Languages 7, no. 1 (December 30, 2015): 313–17. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.7.313-317.

Full text
Abstract:
V letih 2014 in 2015 je na tržišče prišel prenovljeni učbeniški komplet Nuovo Contatto, in sicer za ravni A1 in A2, v pripravi za leto 2015-2016 je še B1.1 Založba Loescher doslej na slovenskem tržišču še ni bila stalno prisotna, čeprav so nekateri učitelji poznali predhodni učbeniški komplet Contatto. Sedaj je omenjena učbeniška serija v veliki meri prenovljena s precej elementi predhodnega koncepta, ki so jih nekateri slovenski učitelji italijanščine kot tujega/drugega jezika že cenili.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Leskovec, Mojca. "Weitblick: Das Große Panorama: Kurs- und Übungsbuch B1+." Journal for Foreign Languages 12, no. 1 (December 28, 2020): 317–20. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.12.317-320.

Full text
Abstract:
Učno gradivo za nemščino kot tuji jezik Weitblick B1+ poleg pregledanega učbenika in delovnega zvezka obsega še aplikacije za učenje, avdioposnetke za prenos in kot zgoščenko ter digitalni in tiskani učiteljski priročnik. Dodatno gradivo ponujata tudi spletna stran http://www.cornelsen.de/codes in platforma Scook https://www.scook.de/, kjer je prav tako na voljo učbenik v e-obliki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Leskovec, Mojca. "Weitblick: Das Große Panorama: Kurs- und Übungsbuch B2.1." Journal for Foreign Languages 12, no. 1 (December 28, 2020): 321–23. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.12.321-323.

Full text
Abstract:
Učno gradivo za nemščino kot tuji jezik Weitblick B2.1 poleg pregledanega učbenika in delovnega zvezka obsega še aplikacije za učenje, avdioposnetke za prenos in kot zgoščenko ter digitalni in tiskani učiteljski priročnik. Dodatno gradivo ponujata tudi spletna stran http://www.cornelsen.de/codes in platforma Scook https://www.scook.de/, kjer je prav tako na voljo učbenik v e-obliki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Leskovec, Mojca. "Panorama: Deutsch als Fremdsprache: Kursbuch B1." Journal for Foreign Languages 10, no. 1 (January 3, 2019): 293–95. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.10.293-295.

Full text
Abstract:
Učno gradivo Panorama za raven B1 poleg pregledanega učbenika, izdanega v letu 2017, in delovnega zvezka ter njemu priloženih avdiozgoščenk obsega še aplikacije za učenje, digitalni in tiskani priročnik za učitelja, DVD z videoposnetki, dvojezične slovarje in vadnico s testi. Dodatno gradivo za učitelje in učence ponuja tudi platforma Scook (https://www.scook.de/), kjer je prav tako na voljo učbenik v e-obliki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Leskovec, Mojca. "Prima 1 in 2: učno gradivo za začetno učenje nemščine." Journal for Foreign Languages 13, no. 1 (December 27, 2021): 583–85. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.13.583-585.

Full text
Abstract:
Prenovljeno učno gradivo za začetno učenje nemščine Prima 1 in Prima 2 poleg pregledanih učbenikov in delovnih zvezkov, ki so na izobraževalnem portalu eVedež (evedez.si) dostopni tudi v e-obliki, obsega še zvočne posnetke, prav tako dostopne na portalu eVedež oz. kot avdiozgoščenko. Strokovni svet Republike Slovenije za splošno izobraževanje je na svoji seji 18. 4. 2019 potrdil učbenik Prima 1 za uporabo pri neobveznem izbirnem predmetu nemščini kot drugem tujem jeziku v 4. razredu osnovne šole, na svoji seji 20. 5. 2021 pa učbenik Prima 2 za uporabo pri neobveznem izbirnem predmetu nemščini kot drugem tujem jeziku v 5. razredu osnovne šole.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Gróf, Annamária. "Učbenik madžarščine za Slovence, 1, 2." Journal for Foreign Languages 14, no. 1 (December 23, 2022): 379–82. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.14.379-382.

Full text
Abstract:
Učbenika Madžarščina za Slovence 1 in 2 ter delovni zvezek k drugi knjigi so publikacije Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Potreba po izdelavi učbenikov je bila samoumevna, saj kljub dolgoletnemu delovanju lektorata na Univerzi v Ljubljani (od leta 1981) študentom jezikoslovja opisna slovnica ali učno gradivo za madžarski jezik, pisano v slovenščini, nista bila na voljo. Kot lahko preberemo v uvodni besedi, se učbenika priporočata predvsem študentom splošnega in primerjalnega jezikoslovja, in sicer za usvajanje snovi v šestdesetih kontaktnih urah, pa tudi vsem tistim, ki želijo svoje jezikoslovno vedenje obogatiti z osnovnim znanjem madžarščine in se tega jezika učijo samostojno.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Brečko, Daniela. "ABC izobraževanja odraslih." Andragoška spoznanja 2, no. 4 (December 1, 1996): 49. http://dx.doi.org/10.4312/as.2.4.49.

Full text
Abstract:
Odlika učbenika ABC izobraževanja odraslih je, da v njem najdemo natančno to, kar ponuja naslov. Knjiga je izšla pri Andragoškem centru Slovenije in pomeni eno izmed manj številnih del domačih avtorjev, ki se ukvarjajo s pisanjem učbenikov za izobraževanje odraslih. Avtorica Sabina Jelenc nam namreč na približno stotih straneh predstavi poglavitne elemente izobraževanja odraslih. Kratko in jasno opiše koncept vseživljenjskega izobraževanja ter hkrati opredeli in pojasni tudi temeljne strokovne pojme, ki jih najpogosteje srečujemo v literaturi o izobraževanju odraslih.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Rudaš, Jutka, and Anna Kolláth. "Model dvojezičnega pouka v Prekmurju in slovar kot didaktični pripomoček." Slovenščina 2.0: empirical, applied and interdisciplinary research 5, no. 1 (December 30, 2017): 64–84. http://dx.doi.org/10.4312/slo2.0.2017.1.64-84.

Full text
Abstract:
Model dvojezične vzgoje in izobraževanja sodi med dvosmerne modele ohranjanja dveh jezikov in kultur. V prvem delu prispevka predstavljamo uspešno uresničevanje dvojezičnega vzgojno-izobraževalnega procesa v Prekmurju s kratkim razvojnim lokom in izpostavimo najpomembnejše pogoje za njegovo izvajanje, vključno s podprtostjo izobraževanja učiteljev. Nato se posvetimo ključnim pomankljivostim modela: nedodelanosti didaktične plati dvojezičnega pouka in neustrezni usposobljenost učiteljev dvojezičnih šol na tem območju. Ena najpomembnejših poti do učinkovite usvojitve (strokovno)jezikovne strukture in uporabe jezika so dvojezični učbeniki in drugi učni pripomočki. Pri rabi učnih pripomočkov gre za zahtevno in pomembno spretnost, zato je ključnega pomena, da se učitelji, pa tudi učenci, dodatno usposobijo za delo z njimi. Slovar kot didaktični pripomoček ni zgolj sredstvo za informiranje, ampak osnova za razvijanje spretnosti na različnih jezikovni ravneh. Na podlagi teh ugotovitev v drugem delu prispevka najprej podajamo pregled obstoječih dvojezičnih madžarsko-slovenskih oz. slovensko-madžarskih slovarjev in ostalih učnih gradiv, nato pa predstavimo dva nedavna projekta, katerih cilji so usmerjeni v izdelavo dvojezičnih slovarjev, učnih gradiv in izboljševanje kompetenc učiteljev v dvojezičnih šolah v Prekmurju. V zaključku strnemo glavne ugotovitve in ponudimo razmisleke o naslednjih korakih za izboljšavo dvojezičnega modela izobraževanja.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Rudaš, Jutka, and Anna Kolláth. "Model dvojezičnega pouka v Prekmurju in slovar kot didaktični pripomoček." Slovenščina 2.0: empirical, applied and interdisciplinary research 5, no. 2 (December 30, 2017): 64–84. http://dx.doi.org/10.4312/slo2.0.2017.2.64-84.

Full text
Abstract:
Model dvojezične vzgoje in izobraževanja sodi med dvosmerne modele ohranjanja dveh jezikov in kultur. V prvem delu prispevka predstavljamo uspešno uresničevanje dvojezičnega vzgojno-izobraževalnega procesa v Prekmurju s kratkim razvojnim lokom in izpostavimo najpomembnejše pogoje za njegovo izvajanje, vključno s podprtostjo izobraževanja učiteljev. Nato se posvetimo ključnim pomankljivostim modela: nedodelanosti didaktične plati dvojezičnega pouka in neustrezni usposobljenost učiteljev dvojezičnih šol na tem območju. Ena najpomembnejših poti do učinkovite usvojitve (strokovno)jezikovne strukture in uporabe jezika so dvojezični učbeniki in drugi učni pripomočki. Pri rabi učnih pripomočkov gre za zahtevno in pomembno spretnost, zato je ključnega pomena, da se učitelji, pa tudi učenci, dodatno usposobijo za delo z njimi. Slovar kot didaktični pripomoček ni zgolj sredstvo za informiranje, ampak osnova za razvijanje spretnosti na različnih jezikovni ravneh. Na podlagi teh ugotovitev v drugem delu prispevka najprej podajamo pregled obstoječih dvojezičnih madžarsko-slovenskih oz. slovensko-madžarskih slovarjev in ostalih učnih gradiv, nato pa predstavimo dva nedavna projekta, katerih cilji so usmerjeni v izdelavo dvojezičnih slovarjev, učnih gradiv in izboljševanje kompetenc učiteljev v dvojezičnih šolah v Prekmurju. V zaključku strnemo glavne ugotovitve in ponudimo razmisleke o naslednjih korakih za izboljšavo dvojezičnega modela izobraževanja.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Lah, Meta. "Glasno branje - dejavnost, ki bi jo bilo pri pouku tujega jezika potrebno rehabilitirati?" Linguistica 53, no. 1 (December 1, 2013): 199–207. http://dx.doi.org/10.4312/linguistica.53.1.199-207.

Full text
Abstract:
Avtorica izhaja iz predpostavke, da je sodoben, komunikacijsko usmerjen, pouk tujega jezika koristen za določene uporabnike, saj jih hitro pripelje do osnovne komunikacije v tujem jeziku. Žal tak pouk ni zadosten za tiste učence ali dijake, ki bodo od znanja tujega jezika odvisni in bo zanje pomembno ne le to, da znajo tvoriti sporočila, pač pa tudi, da jih tvorijo pravilno in imajo korektno izgovorjavo. Avtorica razmišlja o tem, kakšno vlogo bi pri tem lahko imelo glasno branje. Raziskave, katerih izsledke podaja, so bile doslej opravljene na področju maternih jezikov in z zelo majhnimi otroki. Avtorji navajajo pozitiven vpliv glasnega branja na usvajanje besedišča in na motivacijo za branje. Po pregledu štirih bistvenih metodologij - t.i. tradicionalne, direktne, metodologije SGAV in komunikacijske ter učbenikov, ki pripadajo vsaki od teh metodologij, avtorica ugotovi, da glasno branje v zgodovini poučevanja francoščine ni nastopalo niti v metodologijah niti v učbenikih - gre torej za dejavnost, ki je ni potrebno le rehabilitirati, pač pa uvesti, vsaj za določeno ciljno publiko. Na vsak način gre za področje, ki bi ga bilo potrebno tudi pri tujem jeziku podrobneje raziskati.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Senegačnik, Jurij. "Migracije v slovenskih šolskih geografskih učbenikih." Dela, no. 40 (December 1, 2013): 179–95. http://dx.doi.org/10.4312/dela.40.179-195.

Full text
Abstract:
V Sloveniji se migracije obravnavajo v skoraj vseh geografskih učbenikih za različne stopnje izobraževanja. V učbenikih za osnovno šolo od šestega do devetega razreda učenci pridobivajo znanje o migracijah po induktivni poti. Zahtevnost obravnave in količina informacij se s starostno stopnjo stopnjujeta. V gimnazijskem programu je učna pot pridobivanja znanja o migracijah deduktivna. Največ pozornosti je migracijam namenjeno v učbenikih obče geografije. V učbenikih za negimnazijske programe se migracije obravnavajo v manjši meri, pristopi pa niso enotni.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Ciglič, Barbara Pihler. "Glagolski kazalniki epistemične modalnosti in njihova vloga pri razvoju sporazumevalnih jezikovnih zmožnosti." Linguistica 54, no. 1 (December 31, 2014): 381–95. http://dx.doi.org/10.4312/linguistica.54.1.381-395.

Full text
Abstract:
Jezikovna modalnost ali naklonska sestavina jezika, eden izmed najznačilnejših pojavov v procesu sporazumevanja, s širšega zornega kota zadeva odnos, ki ga govorec vpisuje v besede, ko pripoveduje, sprašuje, izraža želje ali poskuša usmeriti pozornost v to, kar govori. Tradicionalno gledano, sodijo pod široko etiketo jezikovne modalnosti raznolike formalne manifestacije: glagolski naklon, modalni glagoli, določeni prislovi in členki, intonacija in podobno.Pričujoča študija se osredotoča na nekatere glagolske kazalnike (marcadores verbales) epistemične modalnosti v španščini in proučuje njihovo vlogo pri razvoju sporazumevalnih zmožnosti. Epistemično modalnost razumemo kot jezikovno izražanje govorčeve zaveze do »faktualnosti« oziroma do objektivne predstavitve izjave. V prvem delu članka se izpostavijo tiste modalne glagolske perifraze in posamezni glagolski časi, ki v določenih kontekstih signalizirajo epistemično modalnost in evidencialnost v tako imenovanih »citatnih« ali »polifoničnih« rabah. Drugi del študije predstavi izsledke analize šestih učbenikov za španščino kot tuji jezik (ravni SEJO B1, B2 in C1), s katero se je želelo ugotoviti, na kakšen način se ti mehanizmi v učbenikih sistematizirajo ter kakšen je njihov prispevek k razvoju sporazumevalnih jezikovnih zmožnosti (po SEJO: jezikovnih, sociolingvističnih in pragmatičnih zmožnosti). Menimo namreč, da eksplicitno poučevanje epistemične modalnosti pri pouku španščine kot tujega jezika bistveno prispeva k usvajanju jezikovne rabe, zato si zasluži večjo pozornost.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Tanja Trebec Benedejčič, Darja Mertelj,. "Učbenika Progetto Italiano Junior 1 IN Progetto Italiano Junior 2." Journal for Foreign Languages 3, no. 1-2 (December 31, 2011): 219–25. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.3.219-225.

Full text
Abstract:
V recenziji navajava najprej splošni opis lastnosti učbenika, zatem ga razčleniva po posamičnih zmožnostih, kjer poleg prednosti navedeva tudi pomanjkljivosti oz. manj koristne lastnosti učbenika. Zlasti slednje bo moral učitelj, ki želi izvajati kakovosten pouk italijanščine kot tujega jezika, dopolnjevati z gradivi po drugih virih, predvsem egradivi, ki so že in bodo v prihodnje na voljo (za italijanščino kot TJ) v okviru Zavoda za šolstvo RS in egradiv Ministrstva za šolstvo. Recenzija se zaključi s predlogi, kako naj se učbenika Progetto Italiano Junior 1 in Progetto Italiano Junior 2 uporabljata v kombinaciji z ostalimi potrjenimi učbeniškimi kompleti, glede na predznanje učenca ob pričetku tretje triade osnovne šole.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Dobnik, Nadja. "Vloga učbenika v izobraževanju na daljavo." Andragoška spoznanja 4, no. 3-4 (December 1, 1998): 34–47. http://dx.doi.org/10.4312/as.4.3-4.34-47.

Full text
Abstract:
V izobraževanju na daljavo ima študijsko gradivo posebno vlogo, saj mora poleg posredovanja učnih vsebin zajeti tudi vse tiste funkcije, ki jih ima v neposredni vzgojno-izobraževalni komunikaciji učitelj. Zato mora učbenik poleg podajanja nove učne snovi, razlage in vaj za utrjevanje snovi vsebovati tudi animacijska besedila, ki študenta vodijo od enega učnega koraka do drugega, posebno didaktično funkcijo pa ima tudi grafično oblikovanje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Mertelj, Darja, and Tanja Trebec Benedejčič. "Učbenik In bocca al lupo, ragazzi!" Journal for Foreign Languages 3, no. 1-2 (May 31, 2011): 213. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.3.213-218.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Ukmar, Amina. "Italijanščina kot tuji jezik na področju gostinsko-turistične stroke – preučitev ustreznosti besedil in nalog v učnih gradivih ter predlogi." Journal for Foreign Languages 9, no. 1 (December 28, 2017): 235–53. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.9.235-253.

Full text
Abstract:
V prispevku analiziramo jezikovne vsebine in tipologijo nalog oziroma dejavnosti za razvijanje učenčeve (ustne) komunikacijske spretnosti v razpoložljivih strokovnih učbeniških gradivih za gostinstvo in turizem, ki so nastali v slovenskem prostoru v zadnjih nekaj letih. Sprašujemo se, v kolikšni meri in s pomočjo kakšnih nalog in dejavnosti lahko učenec razvija ustno sporazumevanje, predvsem pa, kakšna je njihova vsebina. Preučujemo tudi, kolikšna je prisotnost avtentičnega gradiva in nalog za urjenje produktivnih in receptivnih zmožnosti, ter v kolikšni meri je v gradivih strokovna terminologija integrirana v razlago s primeri in v utrjevanje najpomembnejših slovničnih struktur. Zanima nas torej, v kolikšni meri naloge v gradivih učenca usmerjajo in pripravljajo na samostojno komuniciranje v različnih poklicnih situacijah. V raziskavi ugotavljamo, da so analizirana učna gradiva večinoma osnovana na komunikacijskem pristopu in da učence spodbujajo k ustnemu izražanju, hkrati pa ugotavljamo tudi, da je delež nalog, ob katerih učenci vadijo uporabo sporazumevalnih vzorcev in jezikovnih struktur v kontekstu zaposlenega v gostinsko turistični stroki, prenizek. Zato predlagamo, da se v učnih gradivih posveti več pozornosti sporočanjskim položajem zaposlenega v turistično-gostinski stroki in ne predvsem gostu oz. uporabniku turistično-gostinskih storitev. Ugotavljamo tudi, da bi se v učbenike moralo umestiti več avtentičnega gradiva, saj je najboljše izhodišče za spoznavanje, razumevanje in urjenje samostojne rabe ključne strokovne terminologije. Nenazadnje: tudi slovnične vaje vsebujejo predvsem splošni jezik, namesto da bi v urjenje slovnice vključili vsebine, ki so dejansko povezane z gostinsko in turistično stroko.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

GEDER, ALAN. "RAZVOJ OBRAMBNEGA SISTEMA." RAZVOJ OBRAMBNEGA SISTEMA/ DEVELOPMENT OF THE DEFENCE SYSTEM, VOLUME 2015/ ISSUE 17/2 (June 30, 2015): 7–8. http://dx.doi.org/10.33179//bsv.99.svi.11.cmc.17.2.0.

Full text
Abstract:
V začetku leta, ko smo k pisanju člankov vabili avtorje, smo vedeli, da se na področju varnosti obetajo novosti, si jih pa nismo prav konkretno predstavljali. Vedno ko govorimo o varnosti, obrambi in vojski, radi omenimo globalni svet in nenehne spremembe ter tako že skoraj logično uporabimo izraz transformacija. Ta naj bi na kratko pojasnila vso zapletenost sodobnega sveta na tem področju, pa to le ni tako. Zavezništvo ima v Norfolku v ZDA poveljstvo za transformacijo, katerega poslanstvo so izobraževanje, usposabljanje in vaje, razvoj novih konceptov ter promocija interoperabilnosti med državami članicami. V državah članicah so Natovi centri odličnosti za različna področja, vsaka članica ima svoje vojaškoizobraževalne institucije in fakultete, ki so namenjene razvoju varnostnih vsebin, in različne institucije »think tank«. Slovenska vojska oziroma Generalštab Slovenske vojske, ki je izdajatelj Sodobnih vojaških izzivov, želi prispevati k razvoju varnostnih vsebin v Republiki Sloveniji, še posebej na področju obrambnega sistema. Zakon o obrambi pravi, da minister določa vojaškostrokovno literaturo, številni drugi akti pa jo urejajo podrobneje. Med vojaškostrokovno literaturo spadajo doktrine, navodila, metode in merila za merjenje stopnje usvojenih znanja in veščin, učbeniki, priročniki in periodične publikacije. Organizacijske enote Slovenske vojske, v katerih nastaja vojaškostrokovna literatura, so sektor J5 za razvoj in mednarodno sodelovanje, J7 za vojaško usposabljanje ter Center vojaških šol za razvoj vojaških učbenikov, priročnikov in skript. Slovenska vojska, Ministrstvo za obrambo in Republika Slovenija smo sestavni del mednarodnega varnostnega okolja. Prav je, da skrbimo za kakovosten razvoj svojega obrambnega sistema, zato da bomo lahko, če bo treba, pomagali tudi drugim v mednarodnem okolju. Kakovosten obrambni sistem potrebujemo zato, da bomo varni doma. Sodobni vojaški izzivi so tako ena izmed odličnih možnosti za predstavitev znanja, zamisli in razmišljanja o razvoju slovenskega obrambnega sistema. Zakaj omenjamo obrambni sistem in ne vojaškega? Ker eno brez drugega ne gre. Tokratna številka je nekaj posebnega. Na naše vabilo k pisanju so se odzvali le »vojaki«. Je to naključje? Alojz Šteiner je pripravil članek z naslovom Za boljše razumevanje transformacijske paradigme in transformacije oboroženih sil, v katerem predstavlja različne izraze za pojave, ki se zadnjih nekaj desetletij uporabljajo v povezavi s spremembami na obrambno-vojaškem področju. Kot pravi, izhaja iz dejstva, da se ti pojavi spreminjajo po koncu hladne vojne v različnih strokovnih in znanstvenih virih. V obrambno- vojaški praksi se opisujejo z več izrazi, ki so lahko sinonimi za opis enakih pojavov, večkrat pa so uporabljeni za opis povsem različnih, čeprav so si na prvi pogled precej podobni. Kako je torej z izrazi za tovrstne pojave, pojasnjuje avtor v članku. Ali civilni nadzor podpira ali ovira vojsko pri doseganju učinkovitosti, nujne za uresničevanje njenega poslanstva, se sprašuje Branimir Furlan v članku z naslovom Neučinkovitost vojske kot pokazatelj neustreznega civilnega nadzora (1). Obljublja nadaljevanje članka, a že zdaj ponudi analitični model, ki omogoča ugotavljanje vzročno-posledične povezave med nadzorom in učinkovitostjo. Kako pa merimo učinkovitost vojske? Avtor je oblikoval svojo definicijo. Vloga združenega bojevanja rodov v okolju hibridnega vojskovanja v kontekstu trenutnega stanja in razvojnih možnosti SV je naslovna tema Viktorja Potočnika. Pravi, da pod pojmom hibridnega vojskovanja ne najdemo velikih revolucionarnih sprememb v oblikah in metodah vojskovanja in da je za zmago v sodobnem spopadu še vedno zelo ustrezen koncept združenega bojevanja rodov, ki pa ga je treba razumeti v okviru sodobnega vojskovališča, katerega glavni značilnosti sta boj v informacijskem prostoru in »hibridnost«. Je hibridnost nov pojav in kaj to sploh je? Eno pomembnih področij za razvoj obrambnega sistema je področje upravljanja človeškega kapitala. Posvetil se mu je Milan Žurman v članku z naslovom Logistična podpora Slovenske vojske v povezavi z učinkovitim sistemom upravljanja človeškega kapitala. Ugotavlja, da se ambicije in potrebe uporabnikov v Slovenski vojski po zagotavljanju sodobne logistične podpore ne zmanjšujejo, temveč ostajajo na enaki ravni ali se celo povečujejo. To vpliva na upravljanje človeškega kapitala. Svoje ugotovitve in predloge avtor deli z bralci v članku. Marjan Zupančič, Karmen Poklukar in Rafael Kolbl so avtorji članka z naslovom Natov center odličnosti za gorsko bojevanje – izzivi, priložnosti in interesi. Predstavljajo novo mednarodno akreditirano organizacijo v Sloveniji za gorsko bojevanje. Uporabijo Blaznikov opis, da so centri odličnosti namenjeni preoblikovanju zavezniških sil, povečanju in izboljšanju posebnih zmogljivosti ter predvsem učinkovitejši uporabi že oblikovanih zmogljivosti članic zveze ter partnerskih držav. Podrobno opišejo izzive, priložnosti in interese, ki jih obljubljajo v naslovu. Vabljeni k sodelovanju!
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Weiss, Sonja. "Andrew Keller in Stephanie Russel: Latinščina od besed do branja. Učbenik in delovni zvezek, 1. del. Prevod in priredba David Movrin." Keria: Studia Latina et Graeca 11, no. 2 (December 24, 2009): 188. http://dx.doi.org/10.4312/keria.11.2.188-192.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Borak, Živa. "Jerneja Kavčič: Novogrška slovnica." Keria: Studia Latina et Graeca 13, no. 1 (July 24, 2011): 111. http://dx.doi.org/10.4312/keria.13.1.111-113.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Dobnik, Nadja. "Kako smo programirali v učbenik za študij na daljavo?" Andragoška spoznanja 8, no. 1 (December 1, 2002): 54–66. http://dx.doi.org/10.4312/as.8.1.54-66.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Lah, Meta. "Italijanščina za študente etnologije in kulturne antropologije II – Italiano per gli studenti di etnologia e antropologia culturale II." Journal for Foreign Languages 10, no. 1 (January 3, 2019): 319–20. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.10.319-320.

Full text
Abstract:
Učbenik Italiano per gli studenti di etnologia e antropologia culturale II obsega 149 strani in je opremljen z avtorskimi ilustracijami Petre Brecelj. Namenjen je študentom, ki z učenjem italijanščine nadaljujejo (raven A2/B1 po Skupnem evropskem jezikovnem okviru).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Kavčič, Jerneja. "Matjaž Babič, Zgodovinsko glasoslovje in oblikoslovje latinskega jezika, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, Oddelek za klasično filologijo, Ljubljana, 2004 (recenzija)." Keria: Studia Latina et Graeca 8, no. 1 (July 30, 2006): 167. http://dx.doi.org/10.4312/keria.8.1.167-169.

Full text
Abstract:
Delo Matjaža babiča Zgodovinsko glasoslovje in oblikoslovje latinskega jezika je izšlo kot univerzitetni učbenik, namenjen študentom latinskega jezika in književnosti, ali, kot pravi pisec v predgovoru (str. 1), je »pripomoček za predavanja iz predmeta Latinsko zgodovinsko glasoslovje in oblikoslovje«.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Kosevski Puljić, Brigita. "Alles Stimmt! 1, 2, 3 in 4." Journal for Foreign Languages 7, no. 1 (December 30, 2015): 325–29. http://dx.doi.org/10.4312/vestnik.7.325-329.

Full text
Abstract:
Učbeniški komplet 1-4 Alles stimmt! je slovenska priredba učbeniškega kompleta DaF kompakt A1-B1. Deutsch als Fremdsprache für Erwachsene (Sander, Ilse in dr.), založbe Ernst Klett Verlag, Stuttgart. Gradivo je prirejeno v skladu z ustreznimi učnimi načrti za nemščino, stopnje težavnosti besedil in jezikovnih struktur pa sledijo Skupnemu evropskemu jezikovnemu okvirju (SEJO).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Lah, Meta. "Medkulturno skozi čas: medkulturne vsebine v učbenikih francoščine kot tujega jezika." Ars & Humanitas 6, no. 2 (December 14, 2012): 103–16. http://dx.doi.org/10.4312/ars.6.2.103-116.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Lah, Meta. "Medkulturno skozi čas: medkulturne vsebine v učbenikih francoščine kot tujega jezika." Ars & Humanitas 6, no. 2 (December 14, 2012): 103–16. http://dx.doi.org/10.4312/ah.6.2.103-116.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Kvintilijan, Mark Fabij. "Vzgoja govornika 10, 1." Keria: Studia Latina et Graeca 8, no. 1 (July 30, 2006): 113. http://dx.doi.org/10.4312/keria.8.1.113-148.

Full text
Abstract:
Literarna tradicija je Kvintilijanu pripisovala avtorstvo dveh zbirk namišljenih retoričnih primerov, znanih pod naslovoma Velike deklamacije in Male deklamacije, ki pa verjetno nista njegovo delo. Njegova razprava O vzrokih za propad govorništva (De causis corruptae eloquentiae) se ni ohranila; ohranjeno pa je njegovo najpomembnejše delo, retorični učbenik in priročnik z naslovom Vzgoja govornika. Prevod in uvodna razprava Matej Hriberšek.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography