Academic literature on the topic 'Ústava'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Ústava.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Ústava"

1

Benák, Jaroslav. "Historický vývoj ústavního soudnictví a přístupu jednotlivce k ústavnímu soudu." Časopis pro právní vědu a praxi 26, no. 3 (September 18, 2018): 397. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2018-3-2.

Full text
Abstract:
Text se zabývá historickým vývojem ústavního soudnictví na území ČR. V první části autor shrnuje vývoj myšlenky soudní kontroly ústavnosti právních předpisů a formuluje materiální předpoklady pro vytvoření ústavního soudu. Nad rámec požadavků formulovaných v dosavadní literatuře (psaná ústava, dělba moci, hierarchizace právního řádu) přidává autor ještě koncept suverenity lidu. Bez něj totiž nemůže fungovat filosofická obhajoba soudní kontroly ústavnosti jako ochrana zmocnitele (lidu) před excesy zmocněnce (parlamentu).Ve druhé části pak autor sleduje vývoj ústavního soudnictví v českém kontextu. Začíná u Říšského soudu zřízeného Prosincovou ústavou, který je některými autory pokládán za přímého předchůdce koncentrovaného a specializovaného ústavního soudu. Následně se zabývá obdobím první republiky označovaným Tomášem Langáškem jako promarněné světové prvenství. Analyzuje mimo jiné, proč činnost tohoto soudu výrazněji neovlivnila dobové dění a pravděpodobně byla i jedním z motivů, proč ústavní soudnictví nebylo po druhé světové válce obnoveno. Po intermezzu, kdy ústavní soudnictví buď neexistovalo, nebo sice bylo formálně zakotveno v právních předpisech, ale soud fakticky ustaven nebyl, sleduje autor vznik Ústavního soudu ČSFR a později též současného zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Fiala, Petr, and Markéta Pitrová. "Postavení České republiky v institucionální struktuře Evropské unie." Sociální studia / Social Studies 1, no. 1 (January 1, 2004): 75–92. http://dx.doi.org/10.5817/soc2004-1-75.

Full text
Abstract:
Text se snaží identifikovat předpokládanou pozici České republiky jako budoucího členského státu Evropské unie od Amsterdamské smlouvy po Evropskou ústavu. Studie analyzuje specifika institucionálního trojúhelníku EU a sleduje jeho kvalitativní a kvantitativní změny. Hodnotí odhadovanou českou pozici po mezivládních konferencích z let 1996 a 2000, včetně ústavní situace v ČR po implementaci přístupové smlouvy a diskusi o návrhu ústavy EU. Speciální pozornost věnuje české pozici v EU s ohledem na Smlouvu z Nice ve srovnání s Ústavou EU. V závěru podává obecný přehled českého postavení v Radě Evropské unie za účelem demonstrace proměny schopností české delegace během procesu rozšiřování.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Chovanec, Jaroslav. "Ústava SR – pojem, vznik, štruktúra a novelizácia." Štát a právo 8, no. 2-3 (September 1, 2021): 134–46. http://dx.doi.org/10.24040/sap.2021.8.2-3.134-146.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Kouřil, Michal. "Demokracie a sociální konflikt v Barmě." Czech Journal of International Relations 54, no. 1 (March 1, 2019): 41–56. http://dx.doi.org/10.32422/mv.1594.

Full text
Abstract:
Cílem tohoto článku je zhodnotit jaký vliv měly všeobecné volby v Barmě v roce 2015 na probíhající ozbrojené konflikty v této zemi. Článek vychází z vybraných konceptů teorie vleklého sociálního konfliktu dle Edwara Azara. Tato teorie byla vybrána proto, že jednotlivé etnické ozbrojené organizace vždy akcentovaly potřeby jako je zabezpečení vlastní identity, bezpečnosti a možnosti politické participace. Pro účely tohoto článku byla provedena řada terénních šetření ve vybraných lokalitách v letech 2016-2017. Tento výzkum potvrdil některá předchozí zjištění řady autorů, jež se zabývají daným regionem. Výzkum také ukázal, že stěžejní překážkou ve věci urovnání konfliktů je současná ústava z roku 2008, kterou vydala bývalá vojenská vláda na konci své vlády.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Drgo, Ján. "Ideové základy a niektoré obsahové črty rakúskej ústavy z roku 1934." Časopis pro právní vědu a praxi 26, no. 1 (March 21, 2018): 41. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2018-1-3.

Full text
Abstract:
Článok sa zameriava na analýzu spoločenských, politických, ale predovšetkým ideových východísk rakúskej ústavy z roku 1934 založených na kritike parlamentnej demokracie a liberalizmu. Spomedzi jednotlivých ideových východísk ústavy kladie osobitný dôraz na autoritatívny princíp prejavujúci sa v organizácii a pomere medzi zákonodarnou a výkonnou mocou v ústave. Práve tento pomer je totiž základným indikačným kritériom, na základe ktorého možno zistiť, či koncepcia rakúskej ústavy predstavovala akési východisko medzi parlamentnou demokraciou na strane jednej a totalitnými systémami na strane druhej alebo naopak uľahčovala nástup určitej formy autokracie či diktatúry.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Baroš, Jiří. "Jak porozumět ústavnímu soudnictví? Přínos politické filosofie." Sociální studia / Social Studies 12, no. 2 (April 20, 2015): 83–106. http://dx.doi.org/10.5817/soc2015-2-83.

Full text
Abstract:
Článek se pokouší nabídnout přístup, jak porozumět ústavnímu soudnictví jakožto důležité části normativního projektu ústavní demokracie. Politická věda má často potíže s chápáním argumentů užívaných ústavními soudy, a to kvůli behavioralistické a postbehavioralistické revoluci, které v rámci ní dříve proběhly. Nicméně přístupy jako nový institucionalismus nabízejí alternativu zdůrazňující to, že soudci následují logiku jimi zastávané role. Podle tohoto slibnějšího přístupu se soudci snaží následovat standardy vlastní soudcovské profesi. V ní je důležitá schopnost odůvodňovat rozhodnutí v konkrétních věcech. Při ospravedlňování rozhodnutí ústavních soudů jsou ústavní soudci nuceni vypracovávat své vlastní koncepce základních stavebních kamenů ústavy. Ty jsou zároveň dědictvím politické filosofie, která ovlivnila tvorbu ústavy i její porozumění (autoritativními) interprety. Článek proto v návaznosti na amerického právního teoretika Paul W. Kahna navrhuje specifickou metodu sociologie právních konceptů, která by umožnila konceptům politické a ústavní teorie (a praxe) porozumět jak z historické, tak strukturální perspektivy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Preuss, Ondřej. "Demokratický právní stát tesaný do pískovce." Časopis pro právní vědu a praxi 24, no. 3 (October 31, 2016): 365. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2016-3-4.

Full text
Abstract:
Článek usiluje o zpřehlednění některých základních pojmů ústavní teorie. Konkrétně jde zejména o pojmy materiálního jádra či ohniska ústavy, nezměnitelných či „věčných“ ustanovení a podstatných náležitostí demokratického právního státu. Článek vychází z nejnovějších poznatků české ústavní teorie. Podle názoru autora článku jsou výše uvedené pojmy svou povahou odlišné a nelze je užívat pro označení téhož. V praxi se však často překrývají a splývají. Jejich přesnější vymezení nám tak umožní jejich snadnější praktické užití.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Volochová, Jana. "Nová úprava kontroly ústavnosti výsledku referenda ve Slovenské republice." Časopis pro právní vědu a praxi 27, no. 2 (July 8, 2019): 263. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2019-2-6.

Full text
Abstract:
Konanie o sťažnosti proti výsledku referenda je jedným z konaní, o ktorom rozhoduje výlučne Ústavný súd Slovenskej republiky ako orgán ochrany ústavnosti ultima ratio. Toto konanie je podľa čl. 129 Ústavy Slovenskej republiky jednou z foriem rozhodovania Ústavného súdu Slovenskej republiky spojené s uplatňovaním demokratických foriem vlády. Príspevok sa zaoberá analýzou novej právnej úpravy o Ústavnom súde Slovenskej republiky so zameraním na právnu úpravu konania o sťažnosti proti výsledku referenda, ktorým Ústavný súd Slovenskej republiky vykonáva následku kontrolu ústavnosti výsledku vykonaného referenda.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Ondřejek, Pavel. "Ústavní hodnoty a autonomie vůle v právním jednání v soukromém právu." Časopis pro právní vědu a praxi 24, no. 3 (October 31, 2016): 351. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2016-3-3.

Full text
Abstract:
Článek analyzuje horizontální působení základních práv na základě strukturální analýzy souboru hodnot a systémových, případně protisystémových elementů v právu. Dotýká se tak relevance dichotomie soukromého a veřejného práva, kterou popisuje na kauze přípustnosti bankovních poplatků, jejíž řešení v českém a německém právu se podstatně lišilo. Přijmeme-li jako východisko ústřední roli právních principů a hodnot v současném právu a rozšíříme-li Jestaedtovu tezi o ústavě „za“ (psanou) ústavou na obecnější myšlenku existence práva v podobě nepsaných normativních standardů na pozadí psaného práva, pak naznačený konflikt mezi smluvní autonomií a základními právy je nutné vnímat šířeji: nejen jako konflikt pozitivněprávních úprav v ústavě a zákonech soukromého práva, ale i fundamentálních zásad a hodnot v obou těchto právních odvětvích.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Přibáň, Jiří. "Ústava pro Evropu-Komentář- By Jindřiška Syllová Verfassung der Europäischen Union-Kommentar der Grundlagenbestimmungen - Edited by Christian Calliess and Matthiaas Ruffert." European Law Journal 14, no. 1 (December 19, 2007): 140–42. http://dx.doi.org/10.1111/j.1468-0386.2007.00407_2.x.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Ústava"

1

Moniová, Eva. "Pozice mezinárodních smluv v českém právním řádu." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2007. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-2450.

Full text
Abstract:
Jádro diplomové práce spočívá v objasnění současné situace: jaká je pozice mezinárodních smluv v českém právním řádu nyní, po přijetí tzv. euronovely Ústavy ČR, účinné od 1. června 2002. Zvláštní pozornost ze široké škály typů a druhů mezinárodních dohod je věnována mezinárodním smlouvám o lidských právech a základních svobodách, které dříve měly) mezi ostatními mezinárodními smlouvami specifickou pozici. Důraz byl kladen také na vztah komunitárního práva ES a vnitrostátního práva ČR a charakteristiky působení evropského práva uvnitř členských států Evropské unie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Zavoralová, Veronika. "Přechod k demokracii v Peru v 80. letech a následný vývoj země." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2010. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-76061.

Full text
Abstract:
This thesis analyses the transition to democracy in Peru and monitors the following development of the country after installing democratic regime. Since the democracy is the fundamental notion of this thesis, first of all it is defined and after is evaluated the current state of democracy in the world and more in detail in Latin America. The thesis shows that the transition to democracy in Peru was in many was similar to the others democratic processes in the region but also that it has certain specialities. In the end, the thesis evaluates the current state of democracy in Peru according to perception of the inhabitants of this country.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Radicsová, Alena. "Pojetí ústavního referenda ve vybraných státech EU- východisko posouzení absence této úpravy v ČR." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-264398.

Full text
Abstract:
The main topic of my dissertation is a referendum as an instrument of direct democracy. Czech Republic is one of the latest country to have joined the European Union, whose constitutional system does not have modification of a nationwide referendum. The aim of this work was to evaluate the approach and the content of government's draft of the constitutional law for the nationwide referendum presented as a Parliamentary Document No. 559, in comparison with its regulation in selected European countries. The author establishes several basic criteria which are mainly concluded through analysis and comparison. The results indicate we cannot expect any significant step forward in terms of civil participation and qualitative democratic progress in proposals describe above.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Prokešová, Julie. "Postavení autonomních oblastí ve Španělsku." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2006. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-106.

Full text
Abstract:
Diplomová práce se zabývá postavením autonomních oblastí ve Španělsku na příkladu Andalusie. Práce je strukturovaná do šesti kapitol. První kapitola je spíše částí historickou, ve které je stručně charakterizováno fungování vrcholných státních orgánů. Druhá kapitola se již věnuje samotnému modelu utváření autonomního společenství. Institucionální organizace autonomního společenství Andalusie je předmětem třetí kapitoly. Zde se práce věnuje Parlamentu a postavení předsedy Junty. Ve čtvrté kapitole jsou rozpracovány otázky volebního systému a politických stran. Systém financování autonomního společenství je popsán v páté kapitole a územní členění tohoto společenství v kapitole šesté.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Kolafová, Tereza. "Rakouské předsednictví Evropské unie." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2006. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-560.

Full text
Abstract:
Diplomová práce charakterizuje institut předsednictví Evropské unie a zaměřuje se na průběh předsednictví Rakouska v první polovině roku 2006. Práce se blíže věnuje problematice Lisabonské strategie a evropské Ústavě jako prioritám rakouského předsednictví a ostatní agendě tvořící náplň předsednictví. Shrnuje úspěchy dosažené v jednotlivých oblastech a porovnává je se stanovenými prioritami.V závěrečné části diplomové práce je nastíněna možnost přínosu rakouského předsednictví pro české předsednictví Evropské unie v roce 2009.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Moravcová, Renata. "Postavení autonomních oblastí ve Španělském království a jejich přínos španělské ekonomice." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-3887.

Full text
Abstract:
Diplomová práce se zabývá postavením 17 španělských autonomních společenství, a to jak z hlediska politického a správního, tak i z hlediska ekonomického. První část práce se věnuje ústavnímu vymezení autonomních společenství, otázce jejich vzniku, vývoje, pravomocí. Druhá část se zabývá ekonomickým rozdělením Španělska, bohatstvím jednotlivých autonomních společenství a jejich aktuálním hospodářským problémům. Práce se snaží vytvořit celistvý obraz Španělského království právě s ohledem na politické a administrativní uspořádání jednotlivých autonomních společenství, jejich hospodářský profil a celkové postavení v rámci Španělska i Evropské unie. Zároveň nastiňuje budoucnost španělského autonomického státu a možné směry jeho dalšího vývoje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Barcuch, Ladislav. "Institucionální reforma EU jako aspekt jejího rozšíření (s ohledem na postavení a zájmy zemí střední a východní Evropy)." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2006. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-1632.

Full text
Abstract:
Práce popisuje proces institucionální reformy EU od poloviny 90 let minulého století do současnosti. Zaměřuje se na popis a hodnocení všech základních institucí vytvořených na základě Smluv o ES a Smlouvy o EU. Zabývá se všemi souvisejícími změnami těchto Smluv zejména pak Amsterodamskou smlouvou, Smlouvou z Nice a Smlouvami o přistoupení. Práce popisuje dopady těchto smluv na jednotlivé instituce a uvádí komplexní přehled vývoje každé z nich. Dále se práce popisuje proces přistoupení kandidátských zemí střední a východní Evropy. Zabývá se též problematikou Smlouvy o Ústavě pro Evropu, jejím vznikem a změnami, které tatou Smlouva navrhuje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Vojnár, Štěpán. "Formování francouzského politického systému skrze přímou volbu prezidenta republiky." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2006. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-14857.

Full text
Abstract:
Přestože patří Francie mezi země s vysokou mírou politické stability, je členem nejdůležitějších mezinárodních organizací, ve kterých mnohdy zaujímá klíčové postavení (OSN, EU), její politický vývoj byl vždy pestrý a v mnoha ohledech i dynamický. Tato komplexnost francouzského politického systému vedla autora k vymezení podtématu, s jehož pomocí se tento systém pokusil rozebrat. Cílem práce je charakterizovat a na konkrétních příkladech ilustrovat, jakou roli mělo zavedení přímé volby prezidenta republiky v roce 1962 na politický systém V. republiky v teoretických i praktických rysech. V závěru práce autor hodnotí minulé prezidentské volby a pokouší se nastínit možnou budoucí orientaci francouzského politického systému.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Havlíček, Jan. "Srovnání konceptu fiskálního federalismu ve Švýcarsku, USA a EU." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2013. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-191771.

Full text
Abstract:
In this thesis I investigate the application of various instruments of fiscal federalism in the Swiss Confederation, the United States of America and the European Union. Based on the knowledge of the theory and the works of authors dealing with this topic in stated regions I conclude that while the USA and Switzerland are quite similar in their competitive approach to fiscal federalism, the fiscal federalism mindset in the EU is entirely opposite to that of theirs. That is partly given by the fact that the EU is not a true federation with a strong central government but a union of sovereign states. But the fact that the responsibility in the USA and Switzerland lies upon the deciding policy makers and that they are at the same time constrained by certain fiscal rules whereas the standard in the EU is the socialization of losses and the fiscal rules are only being implemented now is in my opinion a more significant factor.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Rabiňák, Ondřej. "Nástupnictví v českých rodinných firmách." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-262023.

Full text
Abstract:
The intention of this thesis is to analyse case studies and identify factors of successful succession in Czech family owned businesses (FOB). The work is divided into five chapters. The first chapter is devoted to the subject and objective of my thesis. Second one deals with theoretical background of entrepreneurship, history of entrepreneurship in Czech Republic and last but not least with theoretical background of FOB. The third chapter is an analysis of researches about succession in FOB made in Czech Republic and also in other parts of world. The fourth chapter focuses on research about succession practices in Czech FOB itself. The fifth chapter identifies key factors of successful succession. Key words:
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Ústava"

1

Lapčáková, Marta Breichová. Ústava a ústavné zákony. Bratislava: Kalligram, 2013.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Slovakia. Ústava, Ústavný súd, NR SR a legislatívne pravidlá. Bratislava: Epos, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Drgonec, Ján. Ústava Slovenskej republiky: Komentár. 3rd ed. Šamorín: Heuréka, 2012.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

První česká federativní ústava z roku 1619. Praha: Ústav státu a práva AV ČR ve spolupráci s Vydavatelstvím a nakladatelstvím Aleš Čeněk, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Republic, Czech. Ústava České republiky ve znění pozdějších ústavních zákonů: Ústavní zákon č. 1/1993 Sb. Praha: Academia, 2013.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Věra, Jirásková, ed. Ústava České republiky v praxi: 15 let platnosti základního zákona. Praha: Nakladatelství Leges, 2009.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Slovakia. Nový rokovací poriadok Národnej rady Slovenskej republiky: Legislatívne pravidlá ; Ústava a Ústavný súd Slovenskej republiky ; Zbierka zákonov SR ; Referendum. Bratislava: Epos, 1997.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Drgonec, Ján. Ústava Slovenskej republiky: Komentár k novelizácii ústavným zákonom č. 90/2001 Z. z. Šamorín: Heuréka, 2001.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Republic, Czech. Ústava České republiky a listina základních práv a svobod ze dne 16. prosince 1992. 2nd ed. Ostrava: Aries, 1993.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Cibulka, L̓ubor. Ústavné právo (ústavný systém Slovenskej republiky). Bratislava: Univerzita Komenského v Bratislave Právnická fakulta, 2014.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Ústava"

1

Bobek, Michal. "Slovakia." In Comparative Reasoning in European Supreme Courts. Oxford University Press, 2013. http://dx.doi.org/10.1093/acprof:oso/9780199680382.003.0010.

Full text
Abstract:
The judicial practice of the use of comparative arguments in the two highest Slovak jurisdictions, the Ústavný súd and the Najvyšší súd, provides an intriguing contrast study to the developments described in the previous chapter with respect to the Czech Republic. In spite of sharing the same legal tradition and in spite of also being a country in transition, the externally visible quantity of comparative inspiration in the highest Slovak courts is meagre if not non-existent. The chapter offers a number of explanations for such differentiation: political, institutional, as well as cultural.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

"Sboru pro výzkum Slovenska a Podkarpatské Rusi při Slovanském ústavě / To the Council for Research on Slovakia and Sub-Carpathian Russia at the Slavic Institute." In Completion, Volume 2/Part 2, 352–59. De Gruyter Mouton, 2013. http://dx.doi.org/10.1515/9783110307375.352.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Ústava"

1

Válka, Ivo. "Změna regionálních disparit v Jihoafrické republice se zavedením nové Ústavy." In 17. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. 17th International Colloquium on Regional sciences. Brno: Masaryk University Press, 2014. http://dx.doi.org/10.5817/cz.muni.p210-6840-2014-121.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

van Gelderen, Derreck, Dana Lauerova, Miroslav Posta, Vladislav Pistora, Julian Booker, and David Smith. "Statistical Analysis and Monte-Carlo Simulations of Warm Prestressing of Pre-Cracked Small Single Edge Notch Bend Specimens." In ASME 2013 Pressure Vessels and Piping Conference. American Society of Mechanical Engineers, 2013. http://dx.doi.org/10.1115/pvp2013-97063.

Full text
Abstract:
Warm prestressing is widely acknowledged as being able to enhance material toughness, especially in steels that exhibit lower shelf cleavage fracture. The enhancement in toughness has a significant impact on the integrity of pressure vessels, particularly during severe loading conditions, such as pressurised thermal shock. In this paper, we undertake detailed statistical analyses of experimental data provided via a comprehensive programme of fracture tests at UJV (Ústav jaderného výzkumu Řež a.s.). A warm prestressing model, developed by Chell, is used to predict the change in toughness probabilistically, using Monte-Carlo methods to predict the distribution in toughness following different warm prestressing cycles. The results obtained from this model are also compared to predictions made by the Wallin approach. Experimental data was generated, at UJV for WWER 440 RPV steel, using small single-edge-notched bend SEN(B) specimens (or pre-cracked Charpy) across a range of different fracture temperatures, warm pre-stress temperatures, and levels of preload, in both as-received and irradiated conditions. In this paper, experimental data obtained only from tests on unirradiated specimens were statistically treated. A three parameter Weibull distribution was used to map the scatter observed in the virgin toughness. The statistical significance of increase in apparent fracture toughness due to warm prestressing was evaluated using the Mann-Whitney test. It was further shown by Monte-Carlo simulations that the Chell and Wallin models provide slightly conservative predictions of the resulting fracture toughness. Both, the experimentally measured and predicted values of the resulting fracture toughness, depend on the specific tests conditions, especially on the level of preload.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography