To see the other types of publications on this topic, follow the link: Výzkum.

Journal articles on the topic 'Výzkum'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Výzkum.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Ellederová, Eva. "Konstrukční výzkum ve vzdělávání." Pedagogická orientace 27, no. 3 (September 30, 2017): 419–48. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2017-3-419.

Full text
Abstract:
Cílem této studie je vymezit pojetí konstrukčního výzkumu ve vzdělávání jako výzkumného designu, který klade důraz na vývoj řešení komplexních problémů v pedagogické praxi a na vývoj či validaci teorií o vzdělávacích procesech a vzdělávacích prostředích. Pro objasnění významu konstrukčního výzkumu je vymezena jeho otevřená a intervenční povaha a dualistický přínos. Následně se pokoušíme zmapovat samotný vznik, vývoj a současný stav konstrukčního výzkumu ve vzdělávání, který na začátku 21. století zahájil novou etapu praktické výzkumné metodologie vedoucí k účinnému překlenutí propasti mezi výzkumem a praxí ve formálním vzdělávání. Studie umožňuje porovnat zastoupení konstrukčního výzkumu ve vybraných zemích, oblastech vzdělávání a typech intervencí. Těžištěm je přehledová studie realizovaných konstrukčních výzkumů, které se zaměřují převážně na design učebních materiálů a výuku jazyků. Na základě analýzy empirických studií diskutujeme důležité faktory a doporučení z ní vyplývající a představující teoretická a metodologická východiska pro námi zamýšlený konstrukční výzkum učebnice pro výuku angličtiny pro specifické účely.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Straková, Jana, and Arnošt Veselý. "Mezinárodní výzkum kompetencí dospělých PIAAC: hlavní zjištění a implikace pro vzdělávací politiku." Pedagogická orientace 25, no. 4 (September 14, 2015): 509–27. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2015-4-509.

Full text
Abstract:
Cílem této přehledové studie je představit výzkum PIAAC, shrnout základní zjištění z tohoto výzkumu z hlediska České republiky a diskutovat možné implikace pro vzdělávací politiku. Zároveň rozebíráme, jak výsledky výzkumu PIAAC doplňují poznatky získané z výzkumu PISA, TIMSS a dalších. Klademe si přitom otázku, zda (a co) přináší nad rámec těchto výzkumů. V první části studie je popsána metodologie a základní charakteristika výzkumu PIAAC. Ve druhé části popisujeme výsledky českých dospělých v mezinárodním srovnání. Ve třetí části vybíráme některá zásadní zjištění výzkumu PIAAC. V závěrečné části pak diskutujeme implikace těchto zjištění pro nastavení vzdělávací politiky. Výzkum PIAAC potvrdil některá zjištění z předcházejících výzkumů PISA a TIMSS, například vysokou míru podmíněnosti kompetencí socioekonomickým statusem v České republice. Jiné závěry z těchto výzkumů ovšem nepotvrdil. Ukázalo se například, že výsledky mladých Češek a Čechů ve věku 16–25 let (kam spadá kohorta z výzkumů TIMSS 2007 a PISA 2009) jsou spíše nadprůměrné. Výzkum PIAAC je důležitým a nepostradatelným doplňkem výzkumů, zkoumajících kompetence žákovské populace. Ačkoli s výsledky z výzkumů PISA nebo TIMSS se často pracuje jako s definitivním ukazatelem gramotnosti a lidského kapitálu dané země, výzkum PIAAC ukázal, že v 15 letech zdaleka nejsou kompetence definitivně zformovány.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Marek, David, Pavla Žížalová, and Ondřej Valenta. "R&D infrastructures supported by the Operational Programme Research and Development for Innovation - human resources sustainability." Ergo 6, no. 2 (December 1, 2011): 3–10. http://dx.doi.org/10.2478/v10217-011-0007-2.

Full text
Abstract:
Infrastruktury pro výzkum a vývoj podpořené z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace - udržitelnost z hlediska lidských zdrojůKvalita výzkumné infrastruktury v Česku byla zatím hodnocena v porovnání s vyspělými "západními" ekonomikami jako spíše podprůměrná. Zároveň je ale zřejmé, že dostupnost špičkové výzkumné infrastruktury je významným faktorem nejen pro kvalitní výzkum, ale i pro mezinárodní spolupráci či spolupráci s aplikačním sektorem. Dosavadní deficit ve sféře výzkumné infrastruktury by měly pomoci řešit současné operační programy a jejich prostřednictvím budovaná nová výzkumná centra. Jaký však bude efekt těchto nových výzkumných infrastruktur, závisí především na schopnostech či možnostech přivést do těchto center kvalitní výzkumné týmy a pracovníky. Příspěvek proto hodnotí z několika hledisek vývoj lidských zdrojů ve výzkumu a vývoji a dílčí trendy dává do souvislosti s indikovanými požadavky vznikajících center. Analýza ukazuje, že v dílčích oborech se může objevit potřeba počtu nových pracovníků, která překračuje nárůst zaměstnanosti odpovídající současným trendům, a tím ohrozit stávající či nová výzkumná centra, potažmo očekávané dopady spojené s jejich výstavbou.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Syslová, Z., and V. Najvarová. "Předškolní vzdělávání v České republice pohledem pedagogického výzkumu." Pedagogická orientace 22, no. 4 (October 14, 2012): 490–515. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2012-4-490.

Full text
Abstract:
Studie přináší přehled témat a empirických poznatků z výzkumů provedených v oblasti předškolního vzdělávání v České republice v letech 2000–2010. Autorky provedly analýzu výzkumů, které byly ve sledovaném období publikovány v odborných časopisech a relevantních sbornících. Hlavními cíli předkládané studie bylo analyzovat témata, kterými se výzkum v oblasti předškolního vzdělávání zabýval, a shrnout hlavní poznatky, které přinesl. Přehledová studie ukazuje, že realizované studie se obsahově zaměřují na děti navštěvující mateřskou školu a jejich rodiče. Velké množství výzkumů se také zabývá pregraduálním vzděláváním učitelů mateřských škol v terciární úrovni a potřebami učitelek z hlediska dalšího vzdělávání. Ukazuje se však, že výzkum nepokrývá žádnou oblast systematicky. Výzkumné studie spíše představují izolované pokusy o řešení parciálních výzkumných otázek. Některé realizované výzkumy byly navíc nedostatečně metodologicky propracovány a/nebo popsány. Ve sledovaném období zcela chyběly rozsáhlejší koordinované výzkumné projekty, které by umožnily budování hlubšího porozumění procesům spojeným s preprimárním vzděláváním.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Staudková, Hana. "Uplatnění fenomenografického přístupu na příkladu výzkumu využívání digitálních technologií ve vzdělávání." Pedagogická orientace 26, no. 3 (October 15, 2016): 442–56. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-3-442.

Full text
Abstract:
Příspěvek se věnuje možnostem využití fenomenografie v pedagogickém výzkumu na příkladu výzkumu digitálních technologií ve vzdělávání. Tato výzkumná orientace je v českém prostředí téměř neznámá a hlavním cílem příspěvku je otevřít diskusi o možnostech jejího využití. V první části je podán základní přehled o principech fenomenografie. Dále se článek zaměřuje na otázku vztahu fenomenografie a fenomenologie a představuje je jako samostatné přístupy, z nichž každý má odlišné zaměření, cíle a výsledky. Konkrétní fenomenograficko-metodologické postupy jsou konfrontovány s designem zakotvené teorie; příspěvek popisuje jejich základní odlišnosti i společné prvky. Možnosti využití tohoto přístupu jsou doloženy na konkrétních příkladech výzkumů týkajících se digitálních technologií ve vzdělávání a závěrem jsou diskutovány jeho přednosti i slabiny. Ukazuje se, že tato výzkumná koncepce v sobě nese velký a dosud nevyužitý potenciál pro český pedagogický výzkum, především pro výzkum ve vysokoškolském prostředí, kterému je „šita na míru“.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Vlčková, Kateřina, and Kateřina Lojdová. "Když čísla a slova spolupracují: smíšený design v ukázkách z výzkumu moci ve školní třídě." Pedagogická orientace 26, no. 3 (October 15, 2016): 482–511. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-3-482.

Full text
Abstract:
Cílem naší studie je představit metodologii smíšeného designu výzkumu na konkrétním příkladu. Zvolily jsme si tříletý výzkum moci ve školních třídách studentů učitelství, financovaný Grantovou agenturou ČR. Propojení kvantitativní a kvalitativní metodologie ilustrujeme na úrovni teorie, formy smíšeného designu, výzkumné otázky, vzorku, sběru dat, analýzy dat a jejich interpretace. Ukazujeme také konkrétní příklady možných podob integrace výsledků kvalitativní a kvantitativní analýzy dat, které přispívají k odhalení další dimenze jevu, míry odlišnosti perspektiv aktérů či nuancí ve zjištěních. V úvodní části studie se zabýváme rozdíly kvantitativního a kvalitativního výzkumu a jejich dekonstrukcí. Ukazujeme historický vývoj smíšeného výzkumu, co je a co není smíšeným výzkumem a jaké jsou jeho základní formy. Diskutujeme o integrovaném designu výzkumu, paralelizaci a integraci jako základním principu smíšeného výzkumu a na závěr studie otvíráme také některé kritické otázky smíšené metodologie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Prenzel, M. "Empirický výzkum vzdělávání: vystačí naše stávající přístupy zítra?" Pedagogická orientace 22, no. 4 (October 14, 2012): 475–89. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2012-4-475.

Full text
Abstract:
Empirický výzkum vzdělávání jakožto relativně mladá oblast výzkumu se značně rozvinul. Důvěryhodnost jeho poznatků je založena na důsledném využívání náročných výzkumných metod. Jeho zjištění jsou sledována a diskutována i mimo úzkou vědeckou komunitu a zohledňována při rozhodování ve vzdělávací politice i v každodenní praxi. Empirický výzkum vzdělávání musí samozřejmě i nadále sledovat tuto cestu a musí zůstat věrný nárokům na kritické ověřování teorie v realitě. Čas od času je však třeba položit si otázku, zda výzkumný program ještě odpovídá současným potřebám a jak by měl empirický výzkum vzdělávání vypadat v budoucnosti. O to jde v tomto textu, který lze číst mj. jako přímluvu za širší využívání rozmanitých výzkumných metod, včetně smíšených. Po krátkém ohlédnutí se za úspěchy empirického výzkumu vzdělávání, za jeho financováním a za očekáváními, která jsou s ním spojena, budeme sledovat otázku, pomocí jakých výzkumných přístupů a metod lze získat vědění popisné, vědění vysvětlující a vědění pro změnu. Zvláštní pozornost bude věnována významu vědění o cílech.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Jarkovská, Lucie. "Nejdřív byli dinosauři a pak se narodila prababička aneb Chvála etnografie ve výzkumu dětí." Sociální studia / Social Studies 9, no. 2 (April 18, 2012): 31–42. http://dx.doi.org/10.5817/soc2012-2-31.

Full text
Abstract:
Článek se zaměřuje na metodologické aspekty výzkumu dětí a výzkumu s dětmi a ilustruje je na českých i zahraničních výzkumech. Nové přístupy zdůrazňují pojetí dítěte jako kompetentního, autonomního a rovnocenného partnera ve výzkumu. Sociologický výzkum ze své podstaty je však něčím, co z dítěte nutně dělá objekt a uplatňuje na něj kategorie vlastní disciplíny, jakkoli usiluje o vyzdvižení perspektivy dětské. Nicméně je legitimní a v nových studiích dětství žádoucí překonávat paternalistický přístup. K tomu je však nutné velmi pečlivé přezkoumávání vlastních východisek, a to jak teoreticko-metodologických, vyplývajících z disciplíny, ve které se výzkumník/ice pohybuje, tak těch, vyplývajících z pozice dospělého. Hlavní argument článku spočívá v tezi, že ve výzkumu dětí lze uplatnit nejrůznější techniky sběru dat od dotazníku, přes individuální a skupinový rozhovor až po různé kreativní techniky jako je kreslení, drama apod. Pokud má však výzkum ambici zdůraznit roli dítěte jako aktéra a chce uplatňovat jeho perspektivu, je třeba trávit maximum času s dětmi přímo v terénu, pro což se velmi hodí etnografický výzkumný design.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Štěpáník, S. "Příklad výzkumu žákovských představ v české syntaxi." Pedagogická orientace 24, no. 1 (February 28, 2014): 111–27. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-1-111.

Full text
Abstract:
Cílem empirické studie je popsat výzkum představ žáka střední školy ve vybrané partii syntaktického učiva, konkrétně vztahů v souřadném souvětí, a reflektovat její současné didaktické zpracování v učebnicích i vyučovacím procesu. Jako výzkumný analytický rámec byl zvolen model didaktické rekonstrukce, jak jej popisuje Jelemenská, Sander a Kattmann (2003). Nejprve je představen výzkumný problém v obecné rovině, následuje bližší seznámení s problematikou z pohledu školní praxe. Dále je popsána metodologie výzkumu a jeho výsledky. Závěr tvoří shrnutí a diskuze výsledků a doporučení pro vyučování. Z výsledků výzkumu vyplývá, že tradiční postup při výuce zmíněné problematiky nedostatečně odráží komunikační zkušenosti žáků a jejich dosavadní poznání, neusiluje o její skutečné pochopení a rovněž neodpovídá požadavkům moderní didaktiky českého jazyka, neboť opomíjí komunikační cíl. Rozpory, které panují v této oblasti v akademickém diskurzu, nicméně jsou pro potřeby školské praxe zpřehledněny, se projevily také v myšlení zkoumaného subjektu. Výzkum ukazuje, že zásady fungování češtiny, o jejichž osvojení žáky škola usiluje, jsou snáze uchopitelné za podmínky, že vyučování pracuje s jazykovou výbavou žáků jako rodilých mluvčích a podporuje skutečné pochopení probíraného učiva na základě hluboké kognitivní činnosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Kroufek, Roman, Martin Jáč, Vanda Janštová, Martina Pražáková, and Kateřina Čiháková. "Výzkum v didaktice biologie, geologie a environmentální výchovy v České republice v letech 2008-2018." Scientia in educatione 11, no. 1 (May 12, 2020): 43–58. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1604.

Full text
Abstract:
Primárním cílem studie je popsat trendy v českém výzkumu v didaktice biologie, geologie a environmentální výchovy v období mezi lety 2008–2018. Sekundárním poté komparace těchto trendů se zjištěními učiněnými zahraničními autory při rozboru národních i mezinárodních výzkumů v oblasti didaktik přírodních věd, zejména biologie. Pro naplnění tohoto cíle byla provedena obsahová analýza 148 textů daného zaměření vydaných v časopisech se standardním recenzním řízením. Nejvíce příspěvků bylo publikováno v časopisech Envigogika a Scientia in educatione, které se přímo soustředí na environmentální výchovu, resp. didaktiku přírodních věd. V analyzovaných textech převažovaly výzkumy s kvantitativním designem, respondenty byli nejčastěji žáci druhého stupně základních škol. Teoretické studie jsou v českém prostředí zastoupeny málo, stejně jako studie věnované kurikulu. Výzkumné statě byly relativně často věnovány evaluaci, případně badatelsky orientované výuce. Dobrou zprávou pro didaktiku biologie a environmentální výchovy je kromě tradice oborových konferencí a existence dvou oborově didakticky zaměřených doktorských studijních programů i to, že zaměřením výzkumů nevybočuje z mezinárodních trendů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Eger, Ludvík. "Systematický přehled smíšeného výzkumu publikovaného ve výzkumných studiích v časopise Pedagogická orientace v období 2006–2016." Pedagogická orientace 28, no. 1 (April 30, 2018): 135–62. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2018-1-135.

Full text
Abstract:
Předložený výzkum systematicky analyzuje studie publikované v časopise Pedagogická orientace v letech 2006–2016. Příspěvek je zaměřen na detailní zmapování aplikací smíšeného výzkumu publikovaného v tomto časopise za uvedené období. V oblasti sociálních věd můžeme smíšený výzkum považovat za stále relativně nové paradigma i design výzkumu. V metodologii smíšeného výzkumu byla vyvinuta řada procedur, jež jsou doporučené pro výzkumníky, kteří plánují aplikaci smíšeného výzkumu ve své studii. Příspěvek začíná uvedením účelu studie a stanovením výzkumných otázek, poskytuje stručný přehled o metaanalýze a o designech smíšeného výzkumu. Potom prezentuje výstupy šetření a diskutuje nalezené příklady aplikace smíšeného výzkumu. V závěru je konstatováno, že metodologický profil studií publikovaných v časopise Pedagogická orientace za poslední tři roky doznal významných pozitivních změn. Je také možné uvést, že teoretický i praktický přínos smíšeného výzkumu v oblasti pedagogiky se zvyšuje i díky studiím publikovaným v časopise Pedagogická orientace.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Marek, David, and Pavla Žížalová. "R&D infrastructures supported by the Operational Programme Research and Development for Innovation - regional structure and beneficiaries." Ergo 7, no. 1 (January 1, 2012): 9–17. http://dx.doi.org/10.2478/v10217-012-0002-2.

Full text
Abstract:
Infrastruktury pro výzkum a vývoj podpořené z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace - udržitelnost v regionálním a individuálním pohleduDosavadní deficit výzkumné infrastruktury v Česku bude v následujících letech zčásti redukován 42 novými centry vznikajícími s podporou Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Dojde tak do značné míry k uměle vyvolanému snížení koncentrace výzkumných kapacit v hlavním městě, neboť Praha nepatří mezi cílové regiony tohoto operačního programu. Jsou však regiony připraveny využít nabízenou příležitost, mají dostatečné lidské zdroje na obsazení vzniklých pracovních míst novými výzkumníky a jsou místní ekonomiky schopny chytit se lana spleteného z evropských peněz a posunout se díky novým výzkumným infrastrukturám blíže znalostně založené ekonomice? První krok nutně podmiňuje ty další. Detailní pohled na dosavadní vývoj regionální zaměstnanosti ve VaV ukazuje, že v některých krajích nejsou v příslušném vědním oboru přítomny dostatečné lidské zdroje pro obsazení vznikajících center novými zaměstnanci, a hrozí tak částečné oslabení tohoto impulzu formálním přesunem stávajících výzkumníků z jedné instituce do druhé. V porovnávání se stávající strukturou zdrojů mateřských institucí se navíc ukazují jako neúměrně vysoké odhady podílu smluvního výzkumu a zahraničních grantů u budovaných center. Snížení některého z těchto zdrojů může mít za následek výrazné utlumení činnosti centra, neboť státní rozpočet nebude pravděpodobně schopný tento výpadek kompenzovat.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Cigán, Jakub. "Náboženská konverzia ako kolektívne rozpomínanie." Sociální studia / Social Studies 10, no. 2 (April 24, 2013): 63–83. http://dx.doi.org/10.5817/soc2013-2-63.

Full text
Abstract:
Studie se zaobírá problematikou možností výzkumu náboženské konverze, především jejím neudržitelným retrospektivním přístupem. V rámci něho se badatelé snaží o rekonstrukci uplynulého procesu afiliace prostřednictvím výpovědí konvertitů a následně, na jeich základě, o vytvoření všeobecného modelu náboženské konverze aplikovatelného napříč různými náboženskými i nenáboženskými skupinami. Výpovědi konvertitů jsou z tohoto pohledu vnímány převážně jako nezaujaté a neproblematické záznamy minulého procesu začlenění se či změny jedince. Tento trend byl široce kritizovaný a v dalším výzkumu konverze převládlo v rámci sociologie a antropologie biograficko-narativní paradigma uchopující konverzi jako proměnlivou a situační narativní konštrukci identity jedince – konvertity. Tento přístup umožňuje překlenout neudržitelný retrospektivní charakter výzkumu konverze, ale chybí mu propojení s psychologickým výzkumem. Společnou platformou či ukotvením konverze je relativně flexibilní individuální autobiografická paměť a její sociální či skupinový charakter. Právě poznatky o fungování autobiografické paměti jsou pro studium konverze, resp. všeobecného procesu afiliace klíčové, jelikož její výzkum je založený na autobiografických vzpomínkách jedince v narativní podobě. Konverzi ve studii chápeu jako soubor pro skupinu specifických narativních zdrojů sloužících ke konstrukci individuální autobiografie, které si jedinec v procesu afiliace osvojuje a dále komunikuje. Konverze, jako osvojená abstraktnější sémantická struktura, je tak prostředkem a vyjádřením změny, ale i nástrojem fungování jedince ve skupině. Toto se budu snažit ilustrovat a doložit na základě probíhajícího antropologického výzkumu křesťanské denominace v ČR. Toto propojení navíc zpřístupňuje výzkum konverze i sociopsychologickému experimentálnímu přístupu a umožňuje jeho začlenění do obecnějšího sociovědního teoretizování.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Hlaďo, Petr. "Postoje univerzitních studentů pedagogicky orientovaných studijních programů k homosexualitě měřené na škále Homosexuality Attitude Scale." Pedagogická orientace 25, no. 3 (July 19, 2015): 438–64. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2015-3-438.

Full text
Abstract:
Cílem studie je zhodnotit postoje studentů pedagogicky orientovaných studijních programů k homosexualitě a zjistit, čím jsou ovlivněny. V příspěvku je argumentován význam tématu v rámci pedagogiky, podán přehled závěrů vybraných českých a zahraničních výzkumů vztahujících se k problematice postojů heterosexuálů k homosexualitě. Dále jsou prezentovány cíle, metodologie a poznatky z vlastního výzkumného šetření. V závěru jsou prezentována doporučení pro pregraduální vzdělávání budoucích pedagogů a podány návrhy pro další výzkum. Cílem výzkumu bylo zjistit postoje studentů pedagogicky orientovaných studijních programů k homosexualitě. Použitým výzkumným nástrojem byl dotazník Kiteové a Deauxové – Homosexuality Attitude Scale (Cronbachovo alfa = 0,91). Sběr dat proběhl v říjnu a listopadu 2014. Výběrový soubor je tvořen 1 140 respondenty. Studenti pedagogických studijních programů mají v průměrném hodnocení k homosexualitě poměrně pozitivní postoje (průměrné skóre HAS = 88,77 z teoretického rozmezí 12–105, nižší hodnota indikuje negativnější postoj k homosexualitě). Signifikantně negativnější postoje k homosexualitě byly zjištěny u mužů, studentů nižších ročníků studia a příslušníků římsko-katolické či jiné církve nebo náboženské společnosti. Z poznatků vyplývá potřeba formování postojů budoucích pedagogů k homosexualitě kombinací kognitivně-afektivních intervencí v rámci formálního vzdělávání.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Kubátová, Helena, and Michal Malacka. "Výkon činnosti mediátora z pohledu zapsaných mediátorů." Časopis pro právní vědu a praxi 28, no. 3 (September 29, 2020): 469–502. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2020-3-9.

Full text
Abstract:
Cílem článku je odpovědět na výzkumnou otázku, jak zapsaní mediátoři reflektují obecný a specifický výkon mediace v ČR. Přestože má výkon mediace svá kodifikovaná pravidla daná zákonem o mediaci, náš výzkum se nesoustředil jen na zákonnou úpravu, ale také na zkoumání praxe mediace v rámci úpravy tohoto zákona. Data byla získána empirickým kvalitativním výzkumem pomocí hloubkových rozhovorů se zapsanými mediátory. Článek se kromě úvodu a závěru skládá ze dvou částí. V první části popisujeme metodologii kvalitativního výzkumu. Zaměřujeme se v ní na výzkumnou otázku, cíl výzkumu a použitou metodu, dále seznamujeme s konstrukcí a strukturou vzorku případů a také s metodikou sběru a analýzy kvalitativních dat. Ve druhé části prezentujeme model zakotvené teorie výkonu mediace, který byl vytvořen na základě analýzy a interpretace dat.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Kostková, K. "K rozvoji interkulturní komunikační kompetence studentů učitelství anglického jazyka." Pedagogická orientace 23, no. 1 (February 28, 2013): 72–91. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-1-72.

Full text
Abstract:
Cílem studie je představit výzkumné šetření v oblasti hodnocení rozvoje interkulturní komunikační kompetence (dále ICC1) u studentů učitelství anglického jazyka pro základní školy v rámci studijního předmětu Intercultural Communicative Competence. Fenomén interkulturality klade nové nároky nejen na pedagogickou praxi, ale i výzkum. Zaměřujeme se tedy na tematiku interkulturní výchovy a vzdělávání s klíčovým cílem rozvoje ICC. Předpokladem pro výzkumné uchopení problematiky je konceptualizace konstruktu ICC a jeho následná didaktizace, tj. rozvoj a hodnocení. V rámci realizovaného výzkumného šetření jsme využili kvantitativního i kvalitativního přístupu ke sběru i analýze dat; jako techniky sběru dat byl využit dotazník YOGA Form a ohniskové skupiny, jejichž transkripty byly podrobeny obsahové analýze. Výzkumný soubor tvořilo 17 studentů učitelství anglického jazyka (15 žen a 2 muži; průměrný věk: 24 let). Cílem výzkumného šetření bylo odhalit, zda u studentů na základě absolvování studijního předmětu Intercultural Communicative Competence došlo k rozvoji jednotlivých dimenzí ICC a pokud ano, tak jakých dimenzí a v jaké míře. Výsledky výzkumu potvrdily, že u studentů došlo k rozvoji všech dimenzí ICC, avšak v různé míře. Signifikantní rozvoj byl zaznamenán v oblasti dimenzí znalostí a dovedností. V rámci dimenze povědomí a postojové pak došlo k iniciaci rozvojových tendencí, což s ohledem na obtížnost jejich didaktizace hodnotíme kladně, jelikož i podpora rozvoje reflektivního potenciálu studentů ve vztahu k rozvoji ICC (i iniciaci toho rozvoje) hraje důležitou roli. Na základě výsledků výzkumu diskutujeme možné implikace těchto výstupů, tj. zejména rozvoj dimenze znalostní a dovednostní, pro teorii i praxi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Sedláčková, Jitka, and Edit H. Kontra. "Foreign Language Learning Experiences of Deaf and Severely Hard-of-Hearing Czech University Students." Pedagogická orientace 29, no. 3 (December 15, 2019): 336–58. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2019-3-336.

Full text
Abstract:
Předkládaná studie popisuje kvalitativní výzkum, jehož cílem bylo získat vhled do zkušeností a názorů čtyř českých neslyšících či těžce sluchově postižených vysokoškolských studentů či absolventů s učením se anglickému jazyku. V rámci mezinárodního projektu byly se dvěma ženami a dvěma muži provedeny rozhovory, které poskytují osobní pohled na potřeby, problémy a preferované výukové a učební strategie studentů se ztrátou sluchu. Na základě deskriptivně-interpretační analýzy dat provedené dle principů kvalitativního výzkumu byla identifikována čtyři hlavní témata: Zkušenosti s učením, Motivace, Jazyková modalita výuky a Učební strategie a autonomie. Výsledky výzkumu ukazují na význam zkušeností s výukou a učením se získaných na základní a střední škole a potřebnost učitelů, kteří důvěřují schopnostem neslyšících studentů a dokáží používat český znakový jazyk. Zjištěn mohou být přínosná pro učitele jazyků a jejich odbornou přípravu stejně jako pro tvůrce vzdělávací politiky a jsou přenositelná pro podobné kontexty.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Lojdová, Kateřina. "Sňatek z rozumu? Výzkum a výuka v pregraduální přípravě učitelů na příkladu kvalitativního výzkumu." Pedagogická orientace 26, no. 1 (April 2, 2016): 51–75. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-1-51.

Full text
Abstract:
Cílem této kritické studie je představit vztah výzkumu a výuky v pregraduální přípravě učitelů na příkladu kvalitativního výzkumu. Studie se skládá ze dvou částí. První část se zabývá historicky a terminologicky vztahem výzkumu a výuky v českém i v zahraničním kontextu. Druhá část se zaměřuje na kvalitativní výzkum v pregraduální přípravě učitelů a pojmenovává benefity i rizika tohoto spojení pro studenty učitelství a vysokoškolské učitele. V závěru shrnujeme efekty spojení výzkumu a výuky pro pedagogickou vědu, autonomii akademiků a pro učitelskou profesi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Tůma, F. "Korpusová analýza jazykové přesnosti v písemném projevu studentů angličtiny jako cizího jazyka." Pedagogická orientace 23, no. 1 (February 28, 2013): 92–111. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-1-92.

Full text
Abstract:
V této studii prezentujeme dílčí výsledky výzkumu z oblasti didaktiky cizích jazyků, ve kterém bylo využito analýzy žákovského korpusu. Hlavní výzkum se zaměřoval na rozvoj komunikační kompetence v oblasti psaní v tzv. blended learning kurzu u vysokoškolských neoborových studentů angličtiny jako cizího jazyka. Ve studii nejdříve stručně konceptualizujeme procesy rozvíjení komunikační kompetence a poté se zaměřujeme na měření výsledků těchto procesů v oblasti jazykové přesnosti. Výzkumný soubor tvořilo 18 studentů v kurzu angličtiny na úrovni A2 dle SERRJ (2002), kteří participovali ve třech diskusních úkolech provedených v online prostředí za použití asynchronního diskusního fóra. Projektování diskusí vycházelo ze sociálně-konstruktivistických teorií učení. Hlavním výzkumným nástrojem byl žákovský korpus založený na textech napsaných studenty ve dvou online diskusích. Výsledky ukázaly, že se u studentů celková úroveň komunikační kompetence v oblasti psaní zvýšila. Zjištění vyplývající z analýzy korpusu zaměřené na jazykovou přesnost se ovšem jeví v některých oblastech jako ne zcela průkazná. Výsledky výzkumu naznačují, že jazyková přesnost studentů souvisela s vyjadřovaným obsahem. Studie ukazuje možné využití žákovských korpusů ve výzkumu zaměřeného na jazykovou přesnost a upozorňuje na některá jejich omezení.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Urbánek, Tomáš. "Nejpoužívanější psychodiagnostické metody v České republice." TESTFÓRUM 1, no. 1 (October 9, 2012): 6–9. http://dx.doi.org/10.5817/tf2010-1-3.

Full text
Abstract:
Cílem článku je stručné srovnání výsledků dvou výzkumů o psychodiagnostických metodách používaných v České republice. Zatímco výzkum prováděný v letech 2001-2003 (Svoboda et al., 2004) se pokoušel zmapovat všechny používané metody, průzkum provedený v roce 2009 se týkal spíše názorů uživatelů psychodiagnostických metod na různé aspekty testování a položka dotazující se na tři psychodiagnostické metody nejvíce používané respondentem byla víceméně doplňková. Z toho vyplývají i rozdíly ve výsledcích obou výzkumů. Chápeme je jako východisko pro recenzování psychodiagnostických metod.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Žák, Vojtěch. "Metody sběru dat využívané didaktikou fyziky v mezinárodním prostředí." Scientia in educatione 7, no. 2 (December 31, 2016): 18–33. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.349.

Full text
Abstract:
Strategickým cílem výzkumu, jehož součástí je tato přehledová studie, je reï¬ektovat vývoj a současný stav didaktiky fyziky (physics education research, dále PER). Cílem této studie je podat přehled metod sběru dat, a podpořit tak diskuzi o metodách výzkumu využívaných v této oblasti. K řešení výzkumného problému byl použit kvalitativní přístup a za metodu sběru dat obsahová analýza výzkumných sdělení. Za zdroj těchto textů byla zvolena databáze SCOPUS, přičemž analýza se omezila na relevantní časopisecké články, které byly publikovány v letech 2010 až 2014 a které jsou psány anglicky. Celkem bylo analyzováno 146 článků. Jako metody sběru dat jsou využívány v oblasti PER dotazník, interview a didaktický (zejména konceptuální) test. Dále se uplatňuje analýza nejrůznějších dokumentů, pozorování, příp. další metody. Přínosem pro další výzkum v oblasti PER, ať na mezinárodní nebo lokální úrovni, může být fakt, že v mezinárodním prostředí existují standardizované výzkumné nástroje, zejména konceptuální testy a různé dotazníky. Protože tato studie abstrahuje do značné míry od fyzikálního obsahu, mohou být uvedená zjištění přínosná i pro výzkumníky v oblasti science education research.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Unger, Josef. "Čtyři roky antropologicko-archeologického výzkumu v Tasově u Velkého Meziříčí." Anthropologia integra 2, no. 2 (June 1, 2011): 27–34. http://dx.doi.org/10.5817/ai2011-2-27.

Full text
Abstract:
V rámci školního antropologicko-archeologického výzkumu areálu dnešní fary v Tasově (2007–2010) bylo zjištěno, že fara byla přebudována z raně gotického kostela sv. Jiří z druhé třetiny 13. století. Sondáží se podařilo zjistit celý půdorys tohoto kostela. Na západní straně dnešní fary odkryl výzkum polovinu lodi starší rotundy z první čtvrtiny 13. století. S rotundou i mladším kostelem souvisejí četné hroby.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Dvořáčková, Jana. "„Knowledge is power“: Studium MBA v perspektivě Bourdieuho teorie kapitálů." Pedagogická orientace 25, no. 1 (February 28, 2015): 84–102. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2015-1-84.

Full text
Abstract:
Cílem této empirické studie, která vychází z ročního etnografického výzkumu na soukromé vysoké škole, je analyzovat, jaký význam má studijní program MBA v reprodukci sociálních diferencí. V první části je představeno teoretické pozadí studie, jímž jsou Bourdieuho koncepty kulturního, ekonomického, symbolického a sociálního kapitálu a jeho pojetí mechanismu sociální reprodukce skrze školské instituce. Druhá část příspěvku přibližuje klíčové rysy soukromé vysoké školy, kde se výzkum realizoval. Třetí část je věnována analýze manifestních cílů MBA programu, jímž je posílit kulturní a ekonomický kapitál studujících – rozvíjet jejich znalosti, kariérní perspektivy i úspěchy v podnikání. Vedle toho se zabývá MBA studiem coby zdrojem symbolického i sociálního kapitálu. Jak text ukazuje, MBA program je vedle prostředku získávání znalostí a dovedností současně prostorem konverze ekonomického kapitálu do kapitálu symbolického a sociálního. Ty následně zvyšují objem ekonomického kapitálu studujících, čímž dále upevňují jejich sociální pozici.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Samková, Libuše. "Didaktické znalosti obsahu budoucích učitelů 1. stupně základní školy před studiem didaktiky matematiky." Scientia in educatione 7, no. 2 (December 31, 2016): 71–99. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.254.

Full text
Abstract:
Předkládaná studie se věnuje problematice zkoumání didaktických znalostí obsahu v matematice v kontextu vzdělávání budoucích učitelů 1. stupně ZŠ. Jako nástroj pro zkoumání těchto znalostí představuje výukovou pomůcku Concept Cartoons. První část příspěvku uvádí přehled souvisejícího výzkumu, v druhé části popisujeme kvalitativní výzkum s přípravnou studií. Přípravná studie byla zaměřena na způsob použití Concept Cartoons jako nástroje pro zkoumání didaktických znalostí obsahu, vlastní výzkum byl zaměřen na zkoumání didaktických znalostí obsahu u budoucích učitelů 1. stupně ZŠ. Účastníky výzkumu byli studenti druhého ročníku pětiletého magisterského oboru Učitelství pro 1. stupeň ZŠ, kteří ještě nenavštěvovali univerzitní kurz didaktiky matematiky. Zájem byl soustředěn na znalosti v oblasti číselných oborů. Výsledky šetření potvrdily, že neformální základy didaktických znalostí obsahu mohou někteří budoucí učitelé úspěšně získávat z vlastních zkušeností v roli žáka/studenta na základní škole, střední škole a během nedidaktických univerzitních kurzů. Analýza dat odhalila několik respondentů s dobrou znalostí učebních úloh a žákových miskoncepcí. Zároveň jsme však objevili i respondenty, kteří nejsou schopni rozlišovat mezi identifikací, příčinou a nápravou chyby a kteří mají o možném uvažování žáků nerealistické mylné představy. Obecné výsledky šetření jsou ve studii doloženy konkrétními datovými úryvky.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Nedbálková, Kateřina. "Tak daleko, tak blízko: dělnická třída v České republice." Sociální studia / Social Studies 9, no. 3 (July 19, 2012): 85–100. http://dx.doi.org/10.5817/soc2012-3-85.

Full text
Abstract:
V textu se autorka zaměřuje na přiblížení paradigmatických a metodologických předpokladů, které se třídou pracují jako s podstatnou a důležitou kategorií sociálněvědního výzkumu a dále představuje vlastní výzkum dělnické třídy a první zjištění, ke kterým ve svém počínání dosud dospěla. V úvodní části nabízí základní představení konceptualizací třídy ve vztahu k paradigmatickým pozicím a východiskům výzkumníků a místo, které v tomto kontextu zaujímá česká sociologie. Ve druhé, empirické části textu se pak na základě vlastního výzkumu soustředí na třídní vědomí a povědomí o třídě a dále na třídu v kontextu genderové struktury společnosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Zounek, Jiří, Dana Knotová, and Michal Šimáně. "Výzkum soudobých dějin pedagogiky a školství: k metodologickým otázkám historicko-pedagogického výzkumu." Studia paedagogica 20, no. 3 (2015): 89–112. http://dx.doi.org/10.5817/sp2015-3-6.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Pavlasová, Lenka. "Disertační práce se zaměřením na didaktiku biologie v České republice v letech 2004 – 2013." Scientia in educatione 6, no. 2 (December 13, 2015): 4–15. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.234.

Full text
Abstract:
Disertační práce je důležitým ukazatelem kvality doktorského studia. V předložené studii byl proveden kvalitativní výzkum 19 disertačních prací z didaktiky biologie obhájených v období let 2004–2013 metodou obsahové analýzy. Byly zkoumány tyto ukazatele: oborové téma, stupeň zkoumané školy, metody sběru dat při výzkumu, počet autocitací a jejich kvalita, případný praktický výstup do praxe a jeho charakter. Autory prací byly z 64 % ženy a z 36 % muži. Oborová témata byla zastoupena nevyváženě, některá byla zcela opomíjena (např. biologie hub). V pracích byly zkoumány všechny stupně školy: preprimární, primární, nižší a vyšší sekundární a vysokoškolský (0–3 a 5–6 podle ISCED97). Hlavní metodou sběru dat byl dotazník, následovaný obsahovou analýzou dokumentů, pozorováním, didaktickým testem a interview. Počet vlastních prací autora citovaných v disertační práci byl značně kolísavý. Práce, které obsahovaly malé množství autocitací, obsahovaly většinou ještě praktický výstup (didaktickou aplikaci) a nebyly výlučně výzkumné.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Kekule, Martina. "Výzkum pomocí oční kamery ve fyzikálním vzdělávání." Scientia in educatione 5, no. 2 (December 22, 2014): 58–73. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.107.

Full text
Abstract:
Rešeršní článek představuje metodu oční kamery a její využití ve výzkumech ve fyzikálním vzdělávání. Oční kamera se poměrně často využívá ve výzkumu marketingu, medicíně, výzkumu čtení, vzdělávání sportovců apod.; v oblasti fyzikálního vzdělávání je použití této výzkumné metody poměrně vzácné. Článek uvádí přehled pěti studií, které se zaměřily na přístupy žáků při řešení úloh z mechaniky nebo elektřiny a magnetismu. Navíc uvádí jednu studii z oblasti vzdělávání v biologii. Metoda byla použita jak pro kvalitativní, tak pro kvantitativní typ výzkumu. Nejčastěji byly porovnávány charakteristiky očního zkoumání vizuálního materiálu pro výkonově různě úspěšné skupiny žáků. Zkoumáni byli studenti převážně z VŠ v počtu 11-43. Získané výsledky naznačují několik rozdílů v přístupu mezi žáky s horším a lepším výkonem. Limity metody jsou uvedeny v závěrečné části.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Pěnička, Robin. "Rekonstrukce a vizualizace podoby obličeje muže ze slavkovské šibenice." Anthropologia integra 8, no. 2 (December 15, 2017): 25–29. http://dx.doi.org/10.5817/ai2017-2-25.

Full text
Abstract:
V roce 2016 proběhl archeologický výzkum slavkovské šibenice na rozhraní katastrů Křenovic a Slavkova u Brna. V průběhu výzkumu byly odhaleny základy šibenice a větší množství lidských kosterních pozůstatků. Pro účely prezentace výsledku byla provedena rekonstrukce podoby obličeje jednoho z popravených delikventů. Zvolena byla nejlépe zachovalá lebka patřící dospělému muži ve věku mezi 20 a 30 lety. Vlastní rekonstrukce a vizualizace podoby obličeje byla provedena grafickou metodou ve spolupráci antropologa a kreslíře.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Maryška, Martin. "Výzkum ve stádiu utváření." Theatralia, no. 1 (2020): 178–83. http://dx.doi.org/10.5817/ty2020-1-17.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Vlček, Petr. "Srovnávací výzkum v pedagogice: některé úvahy o metodologii problémového přístupu." Pedagogická orientace 25, no. 3 (July 19, 2015): 394–412. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2015-3-394.

Full text
Abstract:
Studie se zaměřuje na vybrané problémy metodologie srovnávacího výzkumu v pedagogice s cílem přispět do debaty o metodologické kvalitě komparativního výzkumu. Snahou autora je pokusit se provést čtenáře procesem vědeckého srovnávání v pedagogice založeném na problémovém přístupu. Vedle stručných teoretických a historických východisek studie, které tvoří základnu pro autorovy další úvahy, jsou v textu uvedeny některé principy pedagogické komparatistiky. Ty autor opírá o současné pojetí srovnávací pedagogiky, její výzkumné pole a vybrané druhy komparativního výzkumu. Následně jsou stručně představeny jednotlivé kroky komparativní vědecké metody. Závěrečné odstavce jsou věnovány úvahám o roli deskriptivních a případově orientovaných studií v komparativním pedagogickém výzkumu, a to zejména z pohledu metodologie problémově orientovaného přístupu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Kolářová, Kateřina, Martin Zvonař, Martin Vaváček, Igor Duvač, and Martin Sebera. "Plantar Pressure Distribution During and after Pregnancy and the Effect of Biomechanical Shoes." Anthropologia integra 8, no. 1 (June 14, 2017): 7–12. http://dx.doi.org/10.5817/ai2017-1-7.

Full text
Abstract:
Úvod: Náš výzkum byl zaměřen na objektivní data týkající se změn plantárního tlaku v průběhu těhotenství a po porodu, jakož i na možnost ovlivnit tyto změny pomocí speciální biomechanické obuvi, vyvinuté ve spolupráci Masarykovy univerzity s firmou J Hanák R, s.r.o.; Výzkumné metody: Výzkumu se zúčastnilo 38 těhotných žen, kterým byl na plantografické desce Emed®-at měřen plantární tlak v prvním a třetím trimestru těhotenství a po porodu. Dvacet jedna z těchto žen (experimentální skupina) nosilo v daném období speciální biomechanickou obuv. Při měření byly zjišťovány hodnoty plantárního tlaku a jeho časového integrálu v 10 oblastech pravé a levé nohy. Data byla poté zpracována pomocí ANOVA a Tukeyho post-hoc testů; Výsledky: Hlavními zjištěními byly statisticky významné nárůsty plantárního tlaku pod podélnou nožní klenbou a mediálním přednožím v průběhu těhotenství v obou výzkumných skupinách a následný pokles většiny hodnot po porodu. Statisticky významné rozdíly mezi hodnotami v experimentální a kontrolní skupině nebyly zjištěny; Závěr: Zatížení nohy se v průběhu těhotenství přesouvá dopředu a mediálně, což představuje větší zátěž především pro podélnou nožní klenbu, mediální metatarzální hlavy a palec. Po porodu se vzorec distribuce plantárního tlaku převážně vrací do stavu pozorovaného na začátku těhotenství. Vliv biomechanické obuvi na nohu se v tomto výzkumu nepodařilo prokázat.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Bartošková, Magda, and Vladimír Chrz. "Deprese jako únik před tíží života: analýza rozhovorů." Anthropologia integra 7, no. 2 (December 15, 2016): 87–93. http://dx.doi.org/10.5817/ai2016-2-87.

Full text
Abstract:
Příspěvek prezentuje výsledky výzkumu, jehož cílem bylo podrobné mapování vnitřního světa myšlení a prožívání depresivních jedinců. Cílem byla snaha odhalit společné prvky, které by lépe pomohly poznat strukturu prožívání „depresivního modu života“. Výzkum proběhl v Psychiatrickém centru Praha se čtyřmi respondenty. Za pomoci metody zakotvené teorie a diskurzivní analýzy byl odhalen specifický způsob depresivního myšlení a prožívání self a vnějšího světa. Depresivní jedinci projevují deficit ve schopnosti introspekce. Nevnímají sami sebe jako autory vlastních životů. Smysl svých životů vkládají do externích odcizených cílů. Kombinace těchto atributů byla shledána jako možná psychogenní příčina deprese. Výsledky výzkumu jsou srovnávány s koncepcí morálního masochismu E. Fromma a energetického modelu libida C. G. Junga, které se navzájem doplňují a rozvíjejí nalezené poznatky.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Řiháček, Tomáš, and Dana Juhová. "Monitorování účinnosti v psychoterapii a poradenství." TESTFÓRUM 5, no. 7 (January 21, 2016): 1–13. http://dx.doi.org/10.5817/tf2016-7-99.

Full text
Abstract:
Ve výzkumu psychoterapie a poradenství se v posledních letech prosazuje tzv. na praxi orientovaný výzkum, jehož cílem je zkoumat proces a efekt psychoterapeutických a poradenských intervencí v podmínkách běžné praxe. V terapeutických a poradenských zařízeních v západním světě se stále častěji začínají používat softwarové systémy průběžně monitorující efekt nabízené péče. Výzkumy ukazují, že používání zpětnovazebních informací z těchto systémů má pozitivní vliv na účinnost terapeutické a poradenské praxe. V tomto příspěvku budou nastíněny principy fungování těchto systémů a dále budou shrnuty přínosy i limity rutinního monitorování účinnosti a jeho implementace do praxe.In psychotherapy and counseling research, practice-oriented research has been gaining momentum recently. Its aim is to study the process and the outcome of psychotherapy and counseling interventions in routine practice. In the Western world, therapeutic and counseling facilities are increasingly beginning to use software systems to continually monitor the effect of treatment offered. Research evidence shows that using this outcome information as feedback has a positive impact on the effectiveness of therapy and counseling practice. In this paper, the principles upon which these systems work will be summarized, as well as the benefits and limitations of routine outcome monitoring and its implementation into practice.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Janečková, Tereza. "Žáci-cizinci z východní Evropy (Ruska a Ukrajiny): Školní docházka a spolupráce se školou perspektivou rodičů." Sociální pedagogika / Social Education 8, no. 2 (November 15, 2020): 59–70. http://dx.doi.org/10.7441/soced.2020.08.02.04.

Full text
Abstract:
Příspěvek se věnuje výsledkům studie realizované jako součást dizertačního výzkumu, jejímž cílem bylo prozkoumat rodičovskou percepci základního vzdělávání žáků ruského a ukrajinského původu. Teoretický rámec se soustřeďuje na okolnost minoritního původu a sociokulturní kapitál rodiny a jejich roli v rámci školní docházky. Dlouhodobý kvalitativní výzkum byl veden následujícími výzkumnými otázkami: Jak rodiče hodnotí české základní školství a spolupráci se školou? Jak vyhodnocují svou pozici v rámci edukačního procesu a od čeho ji odvozují? Které strategie ve vztahu ke vzdělávání zvažují a volí a co je ovlivňuje? Výzkumný soubor tvořilo deset rodinných jednotek s alespoň jedním žákem základní školy hlavního vzdělávacího proudu. Tvorba dat probíhala formou polostrukturovaných rozhovorů s rodiči, případně doplněných o pozorování rodinné interakce a neformální rozhovory s dětmi. Navzdory limitům v podobě velikosti výzkumného souboru, který neumožňuje představit zobecňující závěry, zjištění poukazují na ambivalentní charakter kulturní odlišnosti, která funguje jako potenciální zdroj praktických, sociálních a psychologických bariér. Ty pak spolu s dalšími sociokulturně založenými rozpory představují významný aspekt reflexe a případné transformace očekávání, aspirací a cílů, které rodiče na vzdělávání zaměřují.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Wojtucki, Daniel, Karolina Wojtucka, Magdalena Majorek, Bartosz Świątkowski, and Honorata Rutka. "Bývalé popravčí místo na lokalitě Żagań ve světle interdisciplinárního výzkumu." Anthropologia integra 10, no. 2 (December 13, 2019): 17–29. http://dx.doi.org/10.5817/ai2019-2-17.

Full text
Abstract:
Cílem interdisciplinárního výzkumu na lokalitě Żagań bylo poznání vzhledu bývalého popravčího místa a různých typů archeologických objektů a zařízení, které se zde nacházely. Výzkum se zaměřil na problematiku zacházení s těly popravených zločinců, na to, jak byly prezentovány veřejnosti, na jejich osud a specifičnost míst využívaných pro pohřby sebevrahů a zločinců. V letech 2018 a 2019 bylo zřízeno pět výzkumných sond, ve kterých byly nalezeny relikty kamenné architektury a další archeologické nálezy, včetně železných sponek, fragmentů popravčích řetězů, fragmentů keramiky a mnoha lidských kosterních ostatků, včetně 7 pohřbů v anatomické poloze.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Králík, Martin, and Jan Hlom. "Hydrotechnický výzkum kapacity sektorového uzávěru." Vodohospodářské technicko-ekonomické informace 61, no. 6 (August 9, 2019): 31. http://dx.doi.org/10.46555/vtei.2019.05.004.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Hloušek, Vít. "Proces europeizace a politické strany v kandidátských zemích." Sociální studia / Social Studies 1, no. 1 (January 1, 2004): 93–108. http://dx.doi.org/10.5817/soc2004-1-93.

Full text
Abstract:
Článek se zabývá relativně novým konceptem europeizace, který je intenzivně používán ve studiích komparativní politiky a evropské integrace. Autor se snaží objasnit tento koncept obecně pro účely komparativního politologického výzkumu. Zkoumá možnosti aplikace tohoto konceptu na poli výzkumu politických stran a stranických systémů. Dále jsou diskutovány určité důležité metodologické obtíže s tímto konceptem spjaté. Hlavním cílem článku je rozvinutí základního konceptuálního rámce pro výzkum dopadů europeizace politických stran a stranických systémů kandidátských zemí. Autor tvrdí, že konceptualizace založené na modelech rozvinutých v západní Evropě mohou být pro tuto skupinu politických systémů v zásadě použity. Snaží se však poukázat na hlavní potíže a rozdíly týkající se středoevropských a pobaltských kontextů. Europeizace je nakonec chápána jako zajímavý a užitečný koncept, který lze přijmout také pro srovnávání napříč tradičními hranicemi mezi západoevropskými a (východo-)středoevropskými zeměmi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Bílková, Kristýna. "Výzkum českých hydronym v historické perspektivě." Onomastica 61, no. 1 (2017): 265–80. http://dx.doi.org/10.17651/onomast.61.1.17.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Unger, Josef. "Archeologický výzkum slavkovské šibenice u Křenovic." Anthropologia integra 8, no. 2 (December 15, 2017): 7–13. http://dx.doi.org/10.5817/ai2017-2-7.

Full text
Abstract:
Slavkovská šibenice byla umístěna na dobře viditelném místě na rozhraní slavkovského a křenovického katastru. Na zkoumané ploše se podařilo vypreparovat půdorys zděné stavby mírně lichoběžníkového tvaru o vnější délce stran přibližně 6 m. Uvnitř stavby se nacházely vrstvy suti, místy proložené humusovitou mezivrstvou s četnými lidskými kostmi v neanatomické poloze. Podle různých typologických schémat se jednalo o šibenici studničního typu na čtyřbokém půdorysu, které se stavěly od 16. stol. Při odkryvu pozůstatků šibenice se našly nepříliš četné zlomky keramiky především datovatelné do 17. a 18. stol. Záponky sestávající z drátěného háčku a očka, nalezené v areálu slavkovské šibenice byly běžnou součástí oděvů. Hřebíky, podkova a železný kruh souvisely s provozem na místě. Dva zlomky skla pocházejí z lahví datovatelných do druhé poloviny 17. až první poloviny 18. stol. Stříbrná mince – grešle, nalezená v okolí, byla ražena roku 1696 ve slezském knížectví Württemberg – Olešnice knížetem Christianem Ulrichem (1664-1704). Po skončení výzkumu bylo místo upraveno na památník související s naučnou cestou, připomínající existenci šibenice.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Ježková, Věra. "Německý institut pro mezinárodní pedagogický výzkum." ORBIS SCHOLAE 5, no. 1 (February 21, 2018): 142–45. http://dx.doi.org/10.14712/23363177.2018.84.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Buriánek, Jiří. "Centrum pro kriminologický výzkum Univerzity Oxford." AUC PHILOSOPHICA ET HISTORICA 1996, no. 2 (January 15, 2018): 149–50. http://dx.doi.org/10.14712/24647055.2018.68.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Štech, S. "Když je kurikulární reforma evidence-less." Pedagogická orientace 23, no. 5 (December 12, 2013): 615–33. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-5-615.

Full text
Abstract:
Cílem studie je analyzovat „příběh“ kurikulární reformy, jak byl (je) podáván oficiální školskou decizí i řadou představitelů pedagogického výzkumu, a konfrontovat ho s výsledky pedagogicko-psychologických výzkumů vyučování a učení. V první části dokazuje, že potíže s formalismem její implementace a obecně její odmítnutí většinou učitelů netkví ve špatné komunikaci cílů reformy a v nedostatečné odborné pomoci učitelům při její implementaci. V druhé části dokládá, že v pozadí reformy je starý pedagogický spor – opírající se o pedagogické a psychologické teorie učení – mezi důrazem na procesy myšlení a důrazem na učivo. V další části dokazuje, že symbolem a jádrem reformy je pojem kompetence, který je špatnou odpovědí na skutečný problém. Tato odpověď není podložená psychologickým výzkumem, dokonce je s jeho výsledky v rozporu. V poslední části uvádí některé z nich; týkají se hlavně reformní preference řešení problémů, zejména blízkých životu, jako metody vyučování. Tato preference je v rozporu s poznatky o vztahu pracovní a dlouhodobé paměti a teorie kognitivní zátěže. Dále představuje výzkumy tzv. průřezových kompetencí ukazující na riziko ignorování vazby na konkrétní předmět poznání. A konečně kriticky nahlíží na (dlouhodobý) transfer jako kriterium efektivnosti učení. Hlavní příčinu selhání kurikulární reformy tedy na závěr vidí ve výzkumy nepodložených východiscích (a tedy v jejím ideologickém zadání), v ignorování výsledků psychologických a didaktických výzkumů učení a také hlasů zahraničních výzkumníků, kteří v průběhu předešlé dekády kritizovali logiku a klíčové koncepty (rámce, kompetence) univerzálně prosazovaného typu kurikulární reformy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Šmídová, Iva. "„Postav dům…“: Česká rodinná odysea – začátek." Sociální studia / Social Studies 8, no. 4 (October 16, 2011): 105–23. http://dx.doi.org/10.5817/soc2011-4-105.

Full text
Abstract:
Stať zachycuje osudy 26 mladých rodin z Brna a okolí zhruba pět let poté, co se jim narodilo první dítě. Analýza a následná prezentace v textu se snaží vymezit oblasti, kde lze v empirické praxi (podle výpovědí komunikačních partnerek a partnerů) odhalit rozpouštění genderově duálního světa, i ty, které naopak zůstávají jeho baštami. Deskriptivní, explorativní část výzkumu zaznamenala, kolik dětí mají, kdo a jak dlouho s nimi zůstává doma, kdy se pečující rodič, nejčastěji matka, vrátil do placeného zaměstnání – a jak tyto zkušenosti popisují a vysvětlují. Dále se zaměřuje na dělbu/sdílení prací souvisejících s jejich společným životem a vyjednávání o tomto uspořádání, včetně jeho vývoje od stadia představ (zachycených v 1. fázi výzkumu v zimě 2005-2006), prvních zkušeností (2. fáze výzkumu, letní období 2006) až po dnešní stav a jeho hodnocení partnerkami i partnery (3. fáze výzkumu – léto 2010) s výhledem do budoucna. Paralelně výzkum monitoruje životní dráhy tohoto segmentu populace mladých brněnských rodičů, např. kolik párů/rodin se rozpadlo a jak funguje rodičovství a komunikace aktérů po rozpadu těchto párů nebo další témata dle aktuálních životních konstelací komunikačních partnerek a partnerů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Soukup, Václav. "Culturology: A New Syntesis (Science of Culture in Central Europe)." Anthropologia integra 1, no. 1 (January 1, 2010): 29–37. http://dx.doi.org/10.5817/ai2010-1-29.

Full text
Abstract:
Pojem kulturologie uvedl do společenských věd v první polovině 20. století americký kulturní antropolog Leslie Alvin White. Podle Whita je předmětem kulturologie studium kultury jako relativně autonomní extrasomatické vrstvy reality – jevu „sui generis“, který se vyvíjí podle svých vlastních zákonů nezávisle na člověku. Současná kulturologie ale není pouhým oživením myšlenek Leslie Whitea, ale představuje především reakci na stále narůstající diferenciaci, specializaci a dezintegraci věd o člověku, společnosti a kultuře. Moderní kulturologie vychází z globálního antropologického chápání kultury jako systému nadbiologických prostředků a mechanismů, jejichž prostřednictvím se člověk adaptoval k vnějšímu prostředí. Kulturologie se pokouší překonat roztříštěnost přístupu ke kultuře a odhalit vnitřní vztahy, které mezi kvalitativně různými oblastmi kultury existují. Vychází přitom z předpokladu, že kulturu je možné zkoumat na třech základních úrovních: 1. V atributivním smyslu na úrovni rodu Homo jako univerzálně lidský fenomén, který člověka odlišuje od ostatních živočichů. Kultura z tohoto hlediska představuje specifický adaptační mechanismus – univerzální technologii lidstva. 2. V distributivním smyslu na úrovni konkrétních sociokulturních systémů – lokálních kultur, subkultur a kontrakultur. Kultura z tohoto hlediska představuje systém artefaktů, sociokulturních regulativů a idejí sdílených a předávaných členy určité společnosti. 3. V osobnostním smyslu na úrovni jednotlivce. Kultura z tohoto hlediska představuje determinantu lidského chování a prožívání, mechanismus, který člověka utváří v procesu socializace a enkulturace. Charakteristickým rysem takto koncipované disciplíny je její generalizační funkce. Zatímco speciální vědy studují dílčí aspekty sociokulturní reality, kulturologie se zabývá systémovým výzkumem kultury jako integrované totality, kterou je možné studovat komplexně na různých strukturálních úrovních. Mezi základní kulturologické disciplíny, které tvoří základ obecné kulturologie patří filozofie člověka a kultury (výzkum kultury na úrovni rodu Homo), sociokulturní antropologie, sociologie kultury, kulturní ekologie, dějiny kultury (výzkum kultury na úrovni sociokulturních systémů) a psychologie kultury (výzkum kultury na úrovni jednotlivce).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Žížalová, Pavla. "Science excellence and its transfer to the application sphere." Ergo 7, no. 1 (January 1, 2012): 3–8. http://dx.doi.org/10.2478/v10217-012-0001-3.

Full text
Abstract:
Vědecká excelence a její přenos do aplikační sféryJedním z významných faktorů konkurenceschopnosti a rozvoje ekonomiky je kvalita základního výzkumu. Je však spíše faktorem vstupním, resp. jedním z těchto faktorů. Její hodnocení je třeba doplnit o hodnocení aplikačního potenciálu a využití výsledků výzkumu a vývoje do praktických, komerčních aplikací. A právě na tento potenciál je zaměřen článek - hodnotí vazby, potenciální i skutečné, mezi silnými českými výzkumnými obory, výzkumnými pracovišti a samotnými výzkumníky a aplikační sférou. Hodnocení je provedeno prostřednictvím rozsáhlého terénního šetření, zahrnujícího celkem 76 strukturovaných rozhovorů s vybranými excelentními výzkumníky. Výsledky ukazují na poměrně dobrý potenciál, kdy naprostá většina výzkumníků má zájem nejen o teoretický výzkum, ale taktéž o praktické uplatnění svých výsledků. Skutečná spolupráce s aplikační sférou je však výrazně nižší. Konkrétní jednotlivé bariéry, které jsou důvodem tohoto rozdílu, nelze jednoznačně určit, spíše je lze spatřovat v jejich vzájemném působení ve fungování inovačního systému, samotných výzkumných organizací i v motivaci výzkumníků.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Seidlová-Málková, Gabriela, and Adéla Bartlová. "Cross-cultural Research of Cognitive Processes in a Work of Michael Cole." Journal of Pedagogy / Pedagogický casopis 1, no. 1 (January 1, 2010): 64–84. http://dx.doi.org/10.2478/v10159-010-0003-8.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Králíková, Michaela. "Pohřbívání uvnitř a vně kostelů – brněnské kostelní pohřby v době 17.–18. století." Anthropologia integra 2, no. 2 (June 1, 2011): 35–40. http://dx.doi.org/10.5817/ai2011-2-35.

Full text
Abstract:
Příspěvek seznamuje se způsobem pohřbívání člověka v době 17. a 18. století. Jedná se o pohřby okolo a především uvnitř kostelů, jejichž doklady můžeme spatřit v podobě náhrobníků umístěných na kostelních stěnách či v podobě dlažebních kamenů, zakrývajících vstupy do podzemních hrobek a krypt. Po obecném vstupu, přibližujícím historii a vývoj kostelních pohřbů, seznamuje studie se situací pohřbů na hřbitovech a v kostelech moravské metropole – Brna, a to zhruba od 13. do 18. století. Úžeji je pozornost zaměřena na jednu z brněnských dominant – katedrálu sv. Petra a Pavla, kde archeologický výzkum jen potvrdil její někdejší význam jako kolegiátní kapituly a diecézního chámu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Wimmer, Andreas, and Nina Glick Schiller. "Metodologický nacionalismus a pohled za jeho hranice: budování národního státu, migrace a společenské vědy." Sociální studia / Social Studies 6, no. 1 (January 2, 2009): 11–47. http://dx.doi.org/10.5817/soc2009-1-11.

Full text
Abstract:
Metodologický nacionalismus je chápán jako předpoklad, že národ/stát/společnost je přirozenou sociální a politickou formou moderního světa. Nejprve rozlišujeme tři druhy metodologického nacionalismu příznačné pro hlavní proud sociální vědy a poté ukazujeme, jak ovlivnily výzkum migrace. Odkrýváme paralely mezi nacionalistickým myšlením a konceptualizací migrace v poválečných společenských vědách. V historickém tour d’horizon ukazujeme, že tato koncepce hlavního proudu se rozvinula v úzké interakci s procesy budování západních národních států a s rolí, již v nich sehrály imigrační a integrační politiky. Posun směrem k výzkumu „trasnacionálních komunit“, což je poslední fáze tohoto procesu, vyplynul spíše z epistemického opuštění metodologického nacionalismu než ze vzniku nových předmětů pozorování. V závěru článku doporučujeme nové analytické koncepty, které nejsou zabarvené metodologickým nacionalismem a současně překračují fluidismus značné části současné sociální teorie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Numerato, Dino. "Promýšlení Weberova konceptu odkouzlení: Výzkum opětovného okouzlení jachtingem v post-komunistické České republice." Sociální studia / Social Studies 8, no. 1 (January 10, 2011): 37–52. http://dx.doi.org/10.5817/soc2011-1-37.

Full text
Abstract:
Význam sportu jako sociální praktiky zůstává ukryt na okraji sociologického zájmu. Tento článek se snaží reflektovat sociální význam sportu skrze sociologickou interpretaci transformace jachtingu v Československu (a později v České republice) po Sametové revoluci. Na tyto se sportem spjaté proměny je nahlíženo jako na důsledky širších socio-kulturních, ekonomických a politických transformací. Autor vychází z etnografického výzkumu a konstatuje, že během komunistické éry v Československu, kdy byl jachting pokládán za ‘buržoazní sport’, ve skutečnosti zažíval ‘zlatý věk’ okouzlení. S oporou ve Weberově konceptu odkouzlení a následném vývoji v soudobé sociologii článek ukazuje, jak došlo k ohrožení tohoto dřívějšího kouzla procesem odkouzlení, který nastal po roce 1989, a kterak v současnosti můžeme sledovat opětovné znovuokouzlení.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography