To see the other types of publications on this topic, follow the link: Wampiry.

Journal articles on the topic 'Wampiry'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Wampiry.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Gruza, Ewa. "Polskie wampiry kryminalne." Problemy Współczesnej Kryminalistyki 23 (June 5, 2023): 113–28. http://dx.doi.org/10.52097/pwk.5494.

Full text
Abstract:
W historii kryminalistyki wielu seryjnych zabójców określano mianem wampirów. Analizując przypadki zabójców okrzykniętych polskimi kryminalnymi wampirami można odnaleźć ich cechy wspólne. Niewątpliwie łączy ich trudne dzieciństwo w dysfunkcyjnej rodzinie. Wszyscy mieli problemy z nauką, uczyli się słabo, w szkole i środowisku rówieśniczym mieli opinię samotników, mających problemy z nawiązywaniem kontaktów rówieśniczych. W życiu każdego z nich nastąpiło jakieś wydarzenie, w wyniku którego czuli awersję do kobiet. Kierowały nimi motywy seksualne, nie pojawiał się motyw finansowy. Cechowało ich okrucieństwo, nagłe i brutalne ataki na kobiety, używanie dość prymitywnych narzędzi. W toku postępowania przygotowawczego najczęściej przyznawali się do zabójstw, potem odwołując przyznania, nie mając poczucia winy. Skazywani byli na najwyższe wyroki, od kary śmierci do dożywotniego pozbawienia wolności. Wielu tym proceso towarzyszyły dyskusje, w których próbowano wysnuwać teorie o pomyłce sądowej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Amrozy, Katarzyna. "Śląskie wampiry i niebezpieczne nieznajome – jak powstają legendy miejskie?" Athenaeum Polskie Studia Politologiczne 53, no. 1 (March 31, 2017): 116–35. http://dx.doi.org/10.15804/athena.2017.53.06.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Kamińska, Magdalena. "Czerwone wampiry. Geneza i funkcjonowanie kulturowego dyskursu lustmordu w PRL." Porównania 31, no. 1 (September 30, 2022): 359–78. http://dx.doi.org/10.14746/por.2022.1.20.

Full text
Abstract:
Artykuł omawia genezę dyskursu zabójstw z motywów seksualnych, których sprawcy nazywani byli „zabójcami z lubieżności”, a potocznie „wampirami”. Postaci te przedstawiane były – zgodnie z formatem ukształtowanym przez kryminalistykę i prasę początku XX wieku – jako emanacje silnie przekształconego antropogennie woundscape’u ( M. Seltzer ). Proces konstruowania postaci „wampira” poprzez othering wchodził tym samym w konflikt z dynamiką procesów modernizacji. Po następujących po sobie przełomach politycznych opowieści o „wampirach” poddawano kolejnym rewizjom, a obecnie w Polsce narracje o ich czynach wpisują się w hauntologiczny nurt „peerelowskiego gotyku”.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Bielawska, Sylwia. "Wampiry, demony, upadłe anioły… Analiza rynku książki dla młodzieży (2010-2017) – wybrane aspekty." Acta Univeristatis Lodziensis. Folia Librorum 1, no. 28 (June 25, 2019): 13–32. http://dx.doi.org/10.18778/0860-7435.28.01.

Full text
Abstract:
W świecie nastolatków, od lat rządzonym przez Facebooka, Twittera, Instagram i inne media społecznościowe, stałe kontakty z czytaniem i książkami są często tylko przypadkowe, sprowadzone do czytania lektur w szkole, czego dowodem są niepokojące badania czytelnictwa w tej grupie wiekowej. Z drugiej strony jednak młodzi fani Internetu i gier komputerowych, zaintrygowani atrakcyjnymi książkami, są w stanie dokonywać świadomych wyborów czytelniczych i angażować się w czytelnictwo. Przyjmując powyższe założenie, podjęto próbę analizy rynku książki dla nastolatków w latach 2010–2017. Na podstawie danych przekazanych przez Główny Urząd Statystyczny, Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Analiz i Polską Izbę Książek, przeprowadzono ilościową i jakościową analizę tego najbardziej wymagającego, według Łukasza Gołębiewskiego i Pawła Waszczyka rynku książki, zidentyfikowano mechanizmy rządzące tym sektorem, a także wskazano możliwe działania naprawcze mające na celu stymulowanie i kształtowanie trwałych zainteresowań czytelniczych wśród młodzieży.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Walc, Krystyna. "Między horrorem a kryminałem. Katarzyna Puzyńska i Wojciech Chmielarz." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica 66, no. 1 (June 30, 2023): 403–24. http://dx.doi.org/10.18778/1505-9057.66.17.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest ukazanie, jak, mimo ustalonych dawno temu postulatów, nakazujących „oczyszczenie” powieści kryminalnej z elementów fantastycznych i nadprzyrodzonych, motywy te funkcjonują we współczesnych utworach z tego gatunku. Jako kontekst należy wskazać zjawiska dające się zauważyć w najnowszej literaturze i kulturze popularnej. Jednym nich jest zmiana postrzegania typowych monstrów z horroru, które stają się zarówno „mniej groźne”, jak i „bardziej ludzkie”. Kolejnym – zakwestionowanie związku postaci (a także zespołu motywów) z fabułą. To na przykład, co było dotąd typowe dla horroru, może pojawić się w powieści kryminalnej. Przeprowadzono analizę wybranych utworów dwojga współczesnych pisarzy: Katarzyny Puzyńskiej (Czarne narcyzy, Martwiec, Rodzanice i Utopce) oraz Wojciecha Chmielarza (Wampir, Zombie i Wilkołak) pod kątem występowania w nich motywów rodem z powieści grozy. We wszystkich omawianych tekstach to ludzie, a nie potwory są zabójcami. W utworach Chmielarza nazwy rodem z horroru to metafory ludzkiego zła lub szaleństwa (autor odwołuje się do zakorzenionych w kulturze znaczeń słów użytych jako tytuły). Katarzyna Puzyńska z kolei za miejsce zdarzeń wybiera małe, często prawie wyludnione miejscowości, gdzie wciąż żywa jest wiara w duchy, wampiry, nawiedzone domy (autorka odwołuje się między innymi do wierzeń słowiańskich). Ukazuje przy tym siłę ludzkich lęków (dotyczy to, w odpowiednich okolicznościach, nawet policjantów), jak również fakt, że istoty ludzkie potrafią być gorsze od potworów z fikcji literackiej. Motywy rodem z horroru funkcjonują w omawianych tekstach na kilka sposobów: 1) jako odwołania do doświadczenia odbiorcy, który odczytuje np. zaprezentowane w powieści nazwy w oparciu o własną wiedzę; 2) jako element lokalnej lub rodzinnej tradycji (żywy najczęściej w miejscach oddalonych od „centrów”); wreszcie 3) ucieleśnienie ukrytych w ludzkiej psychice obsesji i lęków, które niespodziewanie mogą się ujawnić.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Szeremeta, Katarzyna. "Powieść mashupowa jako współczesny kulturowo-literacki miszmasz, czyli dlaczego wiktoriańskie powieści nawiedziły zombie, wilkołaki i wampiry." Studia Litteraria 15, no. 1 (2020): 71–83. http://dx.doi.org/10.4467/20843933st.20.006.11750.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Wolski, Michał. "Wampir antybohaterem? (Próżne) zmagania z rolą superbohatera na przykładzie Morbiusa, żywego wampira." Kultura Popularna 3, no. 49 (March 31, 2017): 37–47. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0009.8043.

Full text
Abstract:
The aim of the paper is to analyze the American comic book character named Michael Morbius, the Living Vampire, who appears in Marvel comics and other audiovisual texts of culture (most notably the 1994 Spider-Man animated TV series). Morbius is not only an interesting exemplification of the vampire motif, but also can be described as the antihero – an outsider, a misfit and a morally ambiguous person. The paper also tries to answer the question of what makes characters recognized as contemporary antiheroes so popular – not only in comics, but, for instance, also in TV series – and in which ways can they appear in superhero comics. null
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Izdebska, Agnieszka. "McLudzie i ich drapieżniki, czyli o przejściu wampirów na dietę." Porównania 31, no. 1 (September 30, 2022): 343–57. http://dx.doi.org/10.14746/por.2022.1.19.

Full text
Abstract:
Tekst stanowi próbę pokazania, jak wszechobecne w kulturze współczesnej opowieści o wampirach wpisują się w przystępną wersję zagadnień poruszanych w obrębie animal studies. Ponieważ postać wampira jest jednym z tych elementów gotyckiego kanonu, które przeszły oszałamiającą przemianę ( Draculę Brama Stokera i bohaterów cyklu Zmierzch Stephenie Meyer zdaje się więcej dzielić niż łączyć ), w artykule rozważane są przyczyny tak radykalnej zmiany naszych opowieści o istotach fantastycznych, które ulokowaliśmy w łańcuchu pokarmowym wyżej od nas.Obszerniejszej analizie w artykule poddany został film Jima Jarmuscha Tylko kochankowie przeżyją – przywołane zostają jednak i inne ( poza już wymienionymi ) „kanoniczne” teksty, np. Wywiad z wampirem Ann Rice, oraz te mniej znane, np. Gobelin z wampirem Suzy McKee-Charnas czy Prawda Terry’ego Pratchetta.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Rawski, Jakub. "Kierunki interpretacji motywu wampira w wybranych tekstach kultury od XIX do XXI wieku (rekonesans)." Studia Litteraria 16, no. 1 (2021): 29–48. http://dx.doi.org/10.4467/20843933st.21.003.13383.

Full text
Abstract:
Artykuł ma na celu przedstawienie przeglądu kierunków interpretacji motywu wampira w kulturze popularnej od XIX do XXI wieku. Skupia się na najważniejszych, najbardziej reprezentatywnych tekstach, które wywarły największy wpływ na ewolucję postaci wampira od romantyzmu do czasów współczesnych, takich jak: Dracula, Miasteczko Salem, Wywiad z wampirem, Zmierzch. Zamierzeniem było ukazanie różnych sposobów odczytywania i analizowania wampiryzmu w zależności od przyjętej metodologii. Niewątpliwie – tytułowe kierunki interpretacji utworów wampirycznych były warunkowane możliwościami egzegetycznymi, jakie niesie metodologiczny rozwój literaturoznawstwa i kulturoznawstwa. Directions in Interpretation of the Vampire Theme in Selected Texts of Culture from the 19th to the 21st Century (Reconnaissance) The article aims at offering an overview of directions of interpretation regarding the motif of vampire in popular literature from the 19th to the 21st century. It focuses on the most important, representative texts of culture that have had the greatest influence on the evolution of the vampire figure from Romanticism to the modern times, such as Dracula, Salem’s Lot, Interview with the Vampire, Twilight. The article intends to present various ways of reading and analysing vampirism depending on different methodologies. Undoubtedly, the approaches regarding interpretations of films and literary works featuring vampires have been conditioned by exegetical possibilities brought about by the methodological development in literary and cultural studies.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Darska, Bernadetta. "Od potwora do wymarzonego kochanka. O zmieniającym się kulturowym wizerunku wampira." Media - Kultura - Komunikacja Społeczna 1, no. 12 (February 13, 2019): 93–102. http://dx.doi.org/10.31648/mkks.3035.

Full text
Abstract:
W artykule Od potwora do wymarzonego kochanka. O zmieniającym się kulturowym wizerunku wampira autorka przygląda się zmieniającemu się wizerunkowi wampira. Interesuje ją udokumentowanie przejścia od postaci budzącej przerażenie do osoby, która staje się przyjacielem i wymarzonym partnerem życiowym. Wpisanie wampira w codzienność i uczynienie go zwyczajnym jej elementem stanowi doskonały przykład, z jednej strony, oswajania lęków przez współczesność, z drugiej – banalizacji tego, co mroczne i niepokojące.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Braszka, Justyna. "Symbolika w filmie Nosferatu wampir Wernera Herzoga." Ogrody Nauk i Sztuk 11, no. 11 (August 26, 2021): 170–77. http://dx.doi.org/10.15503/onis2021.170.177.

Full text
Abstract:
Cel. Celem artykułu jest przedstawienie symboliki ukrytej w filmie Nosferatu wampir w reżyserii Wernera Herzoga, zaprezentowanej na tle filmowego wampiryzmu i twórczości reżysera. Artykuł przedstawia zarys i genezę kina wampirycznego, spuściznę ekspresjonistycznej kinematografii niemieckiej i ponowne podejście Herzoga do wznowienia myśli neoromantycznej. W artykule zaprezentowano także wpływ folkloru i motyw potęgi natury, który miał wpływ na reżyserię Wernera Herzoga. Wymienione wyżej tematy przeplatają się z celem głównym artykułu, czyli interpretacją filmu Nosferatu wampir. Omówienie koncepcji. Artykuł oparty jest na teoretycznej wiedzy z zakresu kultury, zwłaszcza ze sztuki filmowej. Przyjęta koncepcja łączy w sobie opis nierozerwalnej zależności między reżyserią a wybraną przez twórcę inspiracją, którą należy z kolei interpretować jako część właściwych składowych. W przypadku filmu Nosferatu wampir trzeba sięgnąć do motywów pojawiających się w gatunku filmowym jaki jest horror, a przede wszystkim w nurcie tzw. kina wampirycznego. Aspekty filmowe poszerzone o wizję Wernera Herzoga zostały uzupełnione o pozostałe motywy, m. in.: folklor. Wnioski. Artykuł przedstawia gamę informacji na temat symboliki wykorzystywanej przez Wernera Herzoga. Omówienie Nosferatu wampir to przy tym kwestia ujęcia koncepcji metafizycznych, folklorystycznych i społecznych. Wartość poznawcza. W artykule zaprezentowano kompleksową analizę filmu Nosferatu wampir uzupełnioną o wiedzę z zakresu sztuki filmowej, głównie kinematografii niemieckiej od okresu nurtu ekspresjonistycznego po zmiany w kinie niemieckim doby Herzoga.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Rzeczycki, Michał. "Wampir polityczny – uwagi o tyranii." Civitas. Studia z filozofii polityki 23 (December 15, 2018): 75–99. http://dx.doi.org/10.35757/civ.2018.23.05.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Majewska, Joanna. "Modernistów sprawy najbardziej zagadkowe. Là-bas Jorisa-Karla Huysmansa i Wampir Władysława Stanisława Reymonta." Artes Humanae 3 (June 10, 2019): 83. http://dx.doi.org/10.17951/arte.2018.3.83-93.

Full text
Abstract:
<p class="western" align="justify"><span style="font-family: 'Times New Roman', serif;"><span>W artykule autorka zestawia dwie ważne modernistyczne powieści: </span></span><span style="font-family: 'Times New Roman', serif;"><span><em>Là-bas </em></span></span><span style="font-family: 'Times New Roman', serif;"><span>Jorisa-Karla Huysmansa (1891) i </span></span><span style="font-family: 'Times New Roman', serif;"><span><em>Wampira </em></span></span><span style="font-family: 'Times New Roman', serif;"><span>Władysława Stanisława Reymonta (1911). Z pozoru odległe i zupełnie różne, utwory te ujawniają jednak pokrewieństwo motywów i idei. Zarówno w </span></span><span style="font-family: 'Times New Roman', serif;"><span><em>Là-bas</em></span></span><span style="font-family: 'Times New Roman', serif;"><span>, jak i w </span></span><span style="font-family: 'Times New Roman', serif;"><span><em>Wampirze </em></span></span><span style="font-family: 'Times New Roman', serif;"><span>akcja toczy się w psychice głównych bohaterów, a świat przedstawiony stanowi w istocie odbicie ich duszy. Ważnym kontekstem analizy obu powieści jest nowoczesność, która determinuje wszystkie warstwy utworów. W przypadku </span></span><span style="font-family: 'Times New Roman', serif;"><span><em>Wampira </em></span></span><span style="font-family: 'Times New Roman', serif;"><span>walory literackie tekstu obniża brak dystansu Reymonta wobec zjawisk nadprzyrodzonych, które fascynują jego bohatera. Jeżeli chodzi o </span></span><span style="font-family: 'Times New Roman', serif;"><span><em>Là-bas</em></span></span><span style="font-family: 'Times New Roman', serif;"><span>, to Huysmans, choć sam zainteresowany ezoteryką, potrafi zdobyć się na konieczny dla autora dystans, co przekłada się na dużą wartość jego powieści. W obu książkach fascynacja zjawiskami nadprzyrodzonymi może być uznana za próbę duchowego samookreślenia i wyraz rozterek dręczących człowieka na progu nowoczesności.</span></span></p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Tomczyk, Jacek, and Anna Dygudaj. "Swoistość ludzkiej kultury - wampiryzm." Studia Ecologiae et Bioethicae 6, no. 1 (December 31, 2008): 77–91. http://dx.doi.org/10.21697/seb.2008.6.1.05.

Full text
Abstract:
Every myth, regardless of its nature, refers back to some event placed in illio tempore. By this fact it constitutes a pattern to all situations and activities in which the event may reappear, the myth can degrade into an epical legend, a ballad or a roman, but it can also survive in a limited form in superstitions, customs and longings without losing neither its structure nor its meaning. In the history of mankind, the perception contributed to the formation of culture - the total of artifacts, both material and immaterial (spiritual or symbolic), these achievements, characteristic for particular society, constitute a model of social behavior. While interpreting the external world people relied on supernatural explanations to some extent, which depended on the level of intellectual development. Initially many facts were explained with the interference of dark, demonic powers, adopting diverse forms in people’s imagination, thanks to such interpretation of reality the vampire was born to existence. The vampire has undergone a peculiar evolution, the features of its character often changed and the figure was many times reborn in varied forms. Settled in present times, the silhouette of the vampire remains realistic in some people’s minds and has no tendency to modify. Its presence in modern times is mainly perceptible through the creation and development of vampire - worshiping sects. The following thesis is aimed to present the evolution of beliefs and picture of the vampire, as well as ancient practices and ways of treating people suspected of vampirism, the text enables a close look into the structure and functioning of modern vampire-related cults, it also attempts to explain the phenomenon of vampirism and its continuously increasing popularity.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Sánchez Carhuancho, Drassinober Manuel. "Cosmovisión, identidad e imagen de la mujer wampis en el poemario Sanchiu (2021), de Dina Ananco." Escritura y Pensamiento 22, no. 47 (August 30, 2023): 13–42. http://dx.doi.org/10.15381/escrypensam.v22i47.24564.

Full text
Abstract:
En el presente artículo se estudian los temas de la cosmovisión, la identidad y la imagen de la mujer wampis en el poemario bilingüe Sanchiu (2021), escrito en lengua wampis y autotraducido al castellano por la poeta Dina Ananco (Bagua, 1985). Nuestra hipótesis de investigación es que la autora, a través de su voz poética, utiliza estos temas como parte de su proyecto estético-ideológico de revalorar e incluir a la cultura y lengua wampis en el panorama literario actual. Para sustentar lo mencionado, realizaremos un análisis hermenéutico de una selección de poemas en su versión castellana, teniendo en cuenta la versión wampis para plantear una caracterización general del poemario en el marco de la poesía escrita en lenguas originarias en Perú y en Latinoamérica.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Arciszewska, Katarzyna. "Wampiryczna alternatywa starości w powieści Julii Nabokowej „VIP znaczy wampir”." Slavica Wratislaviensia 163 (March 17, 2017): 301–11. http://dx.doi.org/10.19195/0137-1150.163.26.

Full text
Abstract:
Vampiric alternative of the senescencein the novel of Julia Nabokova VIP znachit vampirThe article Vampiric alternative of the aenescence in the novel of Julia Nabokova “VIP znachit vampir” shows, taking as example the novel VIP Znachit Vampir of the Russian writer Julia Nabokova, the motive of senescence and its rejection realized in vampire context. Nabokova presents the vampirism as opposition to old age. Thevampires are long-living, ever beautiful and healthy creatures, they don’t know illness, weakness, pain and other symptoms of old age. The situation of the vampires and people is in many aspects the same. After all, contemporary society strive to rejection of any results of ageing. However the author of the novel proves that natural process of human life with all life phases is more awaited than ideal vision of life without ageing and death. The writer adds her voice to those researchers who emphasize the fact that elimination of senescence can bring about social neurosis.Вампирическая альтернатива старостив романе Юлии Набоковой VIP значит вампирСтатья Вампирическая альтернатива старости в романе Юлии Набоковой „VIP значит вампир” представляет мотив старости и современный подход к этому мотиву на основе анализа романа современной русской писательницы, которая занимается вампирической темой, так популярной в последние годы так среди литераторов, как и читателей. Набокова рассматривает вампиризм как альтернативу старости, состояние продолжающейся молодости, красоты, жизненной силы, характеризующееся отсутствием болезней, беспомощности и дряхлости. Однако вампиризм в романе российской писательницы показан и с другой точки зрения. Вампирические герои Набоковой ощущают тоску по свойственным человеку чувствам, таким как, например, материнство, которое недоступно вампиру. В итоге герои романа и его автор приходят к выводу, что экзистенциальный процесс со всеми его этапами, не исключая старости и смерти, дает возможность провести жизнь в полном смысле и испытать все ее аспекты, что по мнению многих ученых, спасает от фрустрации и невроза в индивидуальном и социальном контексте.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Kucab, Mateusz. "Lalka i nieobecność. Kilka uwag o bohaterach „Wampira” Władysława Stanisława Reymonta." Dydaktyka Polonistyczna 14, no. 5 (2019): 88–100. http://dx.doi.org/10.15584/dyd.pol.14.2019.7.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Yoplac Acosta, Manuel. "NAMPI: EL ARTE DE NÚWAS WAMPIS." Revista Intercultural Manguaré 3, no. 1 (July 8, 2024): 54–62. http://dx.doi.org/10.55996/manguare.v3i1.234.

Full text
Abstract:
Se presente algunas imágenes de piezas artísticas elaboradas por mujeres wampis, reunidas en la Asociación Nupi de la comunidad nativa de Guabal, en la provincia de Condorcanqui, Amazonas. Entre las prendas están collares, artes, pulseras, shacapa, etc., todos hechos a base de semillas naturales confeccionadas entremezclando técnicas ancestrales y modernas. Las mujeres también fabrican cerámicas a base de greda y recinas naturales, pero con incorporación de técnicas y materiales modernos. Lo valioso del trabajo, además de mantener e innovar las técnicas, es de usar elementos de la naturaleza lo que conlleva a conservar el bosque.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Kornhauser, Jakub, Marta Baron-Milian, and Piotr Bogalecki. "Budząc wampira. Z Jakubem Kornhauserem o Gherasimie Luce, rumuńskim surrealizmie i niespełnieniu rozmawiają Marta Baron-Milian i Piotr Bogalecki." Śląskie Studia Polonistyczne 17, no. 1 (January 13, 2021): 1–15. http://dx.doi.org/10.31261/ssp.2021.17.08.

Full text
Abstract:
Jeden z głównych tematów rozmowy Marty Baron-Milian i Piotra Bogaleckiego z Jakubem Kornhauserem, tłumaczem prozy Gherasima Luki z języka rumuńskiego i francuskiego, badaczem i popularyzatorem jego twórczości, stanowi próba usytuowania dwujęzycznej twórczości autora Biernego wampira w obszarze literatury rumuńskiej i francuskiej oraz na mapie praktyk awangardowych, ze szczególnym uwzględnieniem historii surrealizmu. Poruszona w rozmowie problematyka ogniskuje się wokół zagadnień związanych z działaniem historii w tekstach Luki, ich politycznym charakterem, a podjęte tu interpretacje zmierzają do prób uchwycenia twórczości tego artysty między innymi przez pryzmat figury marana, ekonomicznych metafor czy jąkania, stanowiącego osobliwą właściwość języka zarówno prozy, jak i poezji Gherasima Luki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Farje Escobedo, José. "Comprensión lectora de estudiantes awajún y wampis de la Universidad Nacional Toribio Rodríguez de Mendoza de Amazonas." Revista Científica UNTRM: Ciencias Sociales y Humanidades 1, no. 1 (January 14, 2017): 49. http://dx.doi.org/10.25127/rcsh.20161.122.

Full text
Abstract:
<p>El objetivo del presente trabajo fue determinar el nivel de comprensión lectora de los estudiantes awanjun y wampis del Programa de Profesionalización Docente de la Universidad Nacional Toribio Rodríguez de Mendoza de Amazonas de la provincia de Condorcanqui. La investigación fue de tipo descriptivo con dise ño transeccional comparativo. La muestra fue de tipo probabilística por tombola, conformado por 160 estudiantes awajun y wampis de la escuela profesional de educacion intercultural bilingüe de las especialidadcs de educación inicial y primaria. Para la recolección de datos se empleó la técnica de la encuesta y como instrumento, el cuestionario de comprensión lectora con cuatro textos diferentes y cinco preguntas de tipo literal e inferencial, administrados a los estudiantes. Los resultados evidencian que mas del 90% de estudiantes universitarios awajún y wampis se ubican en un nivel de comprensión lectora literal, mientras que el 10% restante se ubica en el nivel inferencial. No se encontró diferencias significativas en las variables sexo y especialidad; sin embargo se evidenció diferencias significativas en cuanto a la variable lengua nativa.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Dec, Olga. "Potrzeba rekonceptualizacji wczesnośredniowiecznych pochówków „wampirów” z ziem polskich." Folia Praehistorica Posnaniensia 25 (December 15, 2020): 63–70. http://dx.doi.org/10.14746/fpp.2020.25.03.

Full text
Abstract:
The aim of the article is to outline the need to reconceptualized the early medieval burials of “vampires” from Poland. These burials are understood as the remains of the so-called “anti- vampire” practices resulting from the social perception of bad death. These, in turn, are recognized as a socio-religious phenomenon, the assumption of which was to postpone the evil actions of the ‘vampire’ by means of certain measures. Due to doubts about the term “vampire”, concerning both the linguistic sphere and the cultural and historical realities, it is suggested not to use it. The proposed alternative, more precise terms would therefore be the terms “returning dead” or “(un)dead”. Another issue raised is the setting of ‘anti-vampire’ burials in an atypical framework. “Anti-vampirical” burials meet the criteria of atypicality on a macro scale, however, it is possible to consider them typical, assuming that they functioned in the culture of Western Slavs in the early Middle Ages as belonging to a specific social group.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Stratton, S. D., and S. J. Baluch. "Registration of ‘WAMPR’ Alfalfa." Crop Science 31, no. 2 (March 1991): 480. http://dx.doi.org/10.2135/cropsci1991.0011183x003100020054x.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Amaro Cáceres, Wilfredo. "Costumbres y creencias relacionadas con la salud en las comunidades nativas awajún y wampis de la region Amazonas." Revista Científica UNTRM: Ciencias Sociales y Humanidades 1, no. 1 (January 4, 2017): 09. http://dx.doi.org/10.25127/rcsh.20161.99.

Full text
Abstract:
<p>El presente estudio de tipo cualitativo etnográfico, tuvo por objetivo caracterizar las costumbres y creencias relacionadas con la salud y comprender el significado que tienen los procesos de salud/enfermedad para los pobladores nativos awajun y wampis. Se trabajo con 29 informantes clave. Los métodos utilizados fueron la observacién participante y la entrevista informal a profundidad; y, como instrumentos se utilizó el cuademo de campo y la guia de entrevista. En la concepcion awajun y wampis, el significado de la salud está relacionado con<br />la creencia en seres divinos y espiritus, cuya aparicion da bienestar; la ingestion de plantas Como la <em>shipitna</em>, el <em>chuchuwasi</em> y las alucinógenas como el toé, ayahuasca y tabaco para obtener la "VISION" que sublimiza el bienestar. Por otro lado, la enfermedad puede ser causada por brujeria o al encontrarse con espiritus o animales como el jaguar y la serpiente. En conclusión, el significado de los procesos de salud/enfermedad en las comunidades nativas awajun y wampis, no se reduce a un enfoque solamente biológico.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Kornhauser, Jakub. "Obiekty obiektywnie ofiarowane w Biernym wampirze Gherasima Luki jako przedmioty niedostępne i ambiwalentne." Śląskie Studia Polonistyczne 17, no. 1 (February 22, 2021): 1–12. http://dx.doi.org/10.31261/ssp.2021.17.13.

Full text
Abstract:
Artykuł poświęcony jest analizie pojęcia obiektu obiektywnie ofiarowanego (OOO), które stanowi ważne zagadnienie w twórczości Gherasima Luki. W pomyślanym jako manifest OOO wprowadzeniu do Biernego wampira, najsłynniejszej prozy Luki z lat czterdziestych XX wieku, narrator przedstawia towarzyską grę polegającą na konstruowaniu kolażowych obiektów. Obiekty te uzyskują w akcie ofiarowania ich konkretnym osobom nadnaturalne moce i jako fetysze przejmują kontrolę nad pragnieniami podmiotu. Pojęcie OOO omawiane jest w artykule w powiązaniu z teorią Hartmuta Böhmego, który określa obiekty-fetysze mianem niedostępnych i ambiwalentnych (są one bowiem jednocześnie pożądane i pożądliwe). Konceptem OOO Luca zaświadcza o wiodącej roli obiektów w myśli i praktyce twórczej rumuńskich surrealistów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Zuśka, Ewelina. "Wspomnienia z Różyckiego. O heterotopicznych funkcjach bazaru w cyklu „Wampir z...” Andrzeja Pilipiuka." Literatura i Kultura Popularna 29 (May 17, 2024): 173–86. http://dx.doi.org/10.19195/0867-7441.29.11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Pieniążek-Marković, Krystyna. "Śladem romantycznej kreacji bohatera w chorwackiej poezji końca XX wieku. Od wampira do konsumenta." Poznańskie Studia Slawistyczne, no. 1 (January 1, 2011): 207. http://dx.doi.org/10.14746/pss.2011.1.13.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Trwoga, Adam. "120 km/h. O "Dopędzili prom" Carla Theodora Dreyera." Kwartalnik Filmowy, no. 107 (December 31, 2019): 165–75. http://dx.doi.org/10.36744/kf.166.

Full text
Abstract:
W artykule opisano krótkometrażowy film Carla Th. Dreyera Dopędzili prom (1948), zrealizowany według noweli duńskiego noblisty Johannesa V. Jensena. Wykorzystując wiadomości biograficzne i kontekst powstania, Trwoga analizuje wyjątkowość tego dzieła wobec ówczesnych produkcji dokumentalnych Dansk Kulturflm z lat 40. i 50. XX w. W artykule pokazano, jak wątki propagandowe (postulowane na wzór brytyjski przez duńskich dokumentalistów) zostały uzupełnione elementami ze sfery nadprzyrodzonej oraz religii, podobnie jak miało to miejsce we wcześniejszych filmach tego reżysera (szczególnie wyeksponowano rolę Wampira). Ponadto autor zwraca uwagę na symbolikę śmierci i elementy wanitatywne, które sprawiają, że ten krótki film drogi staje się krytyką społeczeństwa kraju, w którym powstał. Trwoga wskazał również inspiracje twórcy, jak i późniejsze możliwe wpływy Dopędzili prom na innych reżyserów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Yóplac-Acosta, Manuel, Sebanias Cuja-Quiac, and Enrique Velázquez-Ruiz. "Aportes ambientales y ético–morales de una narración ancestral Wampis." Puriq 5 (December 31, 2023): e553. http://dx.doi.org/10.37073/puriq.5.553.

Full text
Abstract:
El presente trabajo interpreta la narración ancestral wampis “Ya najanakmau” o “el origen de las estrellas” y reflexiona sobre sus aportes a la concepción ambiental y ético-moral. Se parte de la idea que las narraciones orales ancestrales contienen valiosos saberes producto de la larga convivencia equilibrada del hombre wampis con la Amazonía. Como fundamentos teóricos se toman a la interculturalidad y ecología de saberes; y para la interpretación se utiliza como métodos la hermenéutica diatóptica y analógica. Los resultados sugieren que el aporte ambiental de la narración concibe a la naturaleza como un todo que tiene categoría de sujeto donde se desarrolla la vida; así como también la reflexión de que lo malo es dañino y debe ser rechazado para la coexistencia de un equilibrio, desde una perspectiva y aporte ético moral.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Beer, Bettina. "‘Clan’ and ‘Family’: Transformations of Sociality among the Wampar, Papua New Guinea." Histories 2, no. 1 (January 14, 2022): 15–32. http://dx.doi.org/10.3390/histories2010002.

Full text
Abstract:
Changes in what anthropologists understand “clan” to refer to, and the social relations that many sociologists think of as constituting a “nuclear family” are at the centre of this article. It is based on ethnography among Wampar speakers in north-eastern Papua New Guinea (PNG). Among the Wampar, different, sometimes conflicting, transitions relevant to the emergence of the family as an accentuated social entity can be observed; yet all are a result of Christianisation and the local effects of capitalism. Nominally patrilineal clans (sagaseg), after a period when they seemed to have a somewhat diminished social significance, are again crucial social units: a result of the government’s requirement that statutory Incorporated Land Groups (ILGs) form the sole legal basis of compensation for land use. At the same time, there has been an increasing emphasis on the nuclear family, which, along with the aspiration for modern lifestyles (and their associated consumption patterns) and education for children, has reconfigured the gendered division of labour. Ideals of companionate marriage and values specific to the nuclear family have become much more critical to social practices. In some families, traditional notions of descent have lost importance to such an extent that some young people are no longer aware of their sagaseg membership. Wampar men and women discuss these conflicting tendencies and argue about the different values that ground them. Which argument prevails often depends on the specific position of the person confronting them.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Romio, Silvia. "Entre discurso político y fuerza espiritual. Fundación de las organizaciones indígenas awajún y wampis (1977-1979)." Anthropologica 32, no. 32 (July 17, 2014): 139–58. http://dx.doi.org/10.18800/anthropologica.201401.009.

Full text
Abstract:
El presente artículo propone una reflexión etnopolítica sobre el conceptode ‘organización indígena’. El Consejo Aguaruna Huambisa (CAH) fue la primera organización indígena awajún y wampis que, apartir de fines de la década de 1970, se impuso como representantede casi la totalidad de las cuencas de los cincos ríos que constituy en el territorio awajún y wampis, en el distrito de Condorcanqui (región Amazonas). El interés del presente estudio será profundizar cómo esta primera etapa de construcción de las organizaciones indígenas se caracteriza por la definición de una nueva forma deliderazgo: la nueva generación de dirigentes indígenas demuestra grandes capacidades para negociar los conceptos básicos propios de su visión ancestral con las enseñanzas recién aprendidas graciasa su interrelación con el mundo exterior, logrando así un puente entre las expectativas de las comunidades nativas con las exigencias impuestas por las instituciones peruanas.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Pérez, Wrays, and Deborah Delgado. "Autonomías indígenas en la Amazonía peruana. La experiencia del pueblo wampis." Debates en Sociología, no. 49 (September 30, 2019): 121–38. http://dx.doi.org/10.18800/debatesensociologia.201902.007.

Full text
Abstract:
Este artículo presenta un recuento de la memoria y la experiencia histórica del pueblo wampis con diferentes regímenes políticos que han buscado influenciar e intervenir en la gobernanza de su territorio ancestral. Busca ofrecer una visión de su interacción con estos regímenes, partiendo de la memoria colectiva de este pueblo. Luego, el artículo recoge algunas de las características centrales de sus experiencias de manejo y defensa territorial frente a los cambios institucionales que se viven en la alta Amazonía. Así, el artículo aborda las problemáticas ligadas a la profundización de la influencia del Estado nacional peruano y de la presión comercial que busca ejercer cambios profundos en el territorio debido a la extensión de economías de frontera legales e ilícitas, así como cambios demográficos. El artículo hace entonces un recuento de las alternativas que el pueblo wampis genera frente a esto y que conforman su propuesta de gobierno territorial autónomo.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Cuja Quiac, Sebanias. "LAS PLAYAS Y LOS UCHIS EN EL MUNDO AWAJÚN Y WAMPIS." Revista Intercultural Manguaré 3, no. 1 (July 8, 2024): 69–72. http://dx.doi.org/10.55996/manguare.v3i1.236.

Full text
Abstract:
Se presente algunas imágenes captadas desde la distancia para evidenciar cómo los ríos, y en especial las playas, se constituyen en un ambiente-hogar fundamental para los niños de los pueblos originarios awuajún y wampis como niños y niñas que cohabitan en la Amazonía.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Sernaqué Espinoza, Grecia Alexandra, and Carmen Shulamit Edery Ortiz. "Abriendo paso a la interpretación en lenguas indígenas: participación de una intérprete en un juicio emblemático en Perú." Caracol, no. 24 (November 18, 2022): 202–29. http://dx.doi.org/10.11606/issn.2317-9651.i24p202-229.

Full text
Abstract:
Las comunidades indígenas en Latinoamérica se enfrentan a situaciones de vulnerabilidad pese a que existen derechos constitucionales que los protegen y reconocen. En Perú, el proceso judicial Curva del diablo demostró los vacíos normativos del sistema judicial peruano y los diferentes desafíos que enfrenta el intérprete de lenguas indígenas en contextos judiciales. Esta investigación se enfoca en el proceso de construcción identitaria de una intérprete de lenguas indígenas para analizar las características de su participación en un juicio oral. Por ello, se estudia la trayectoria personal y profesional de la intérprete wampis Dina Ananco durante su participación en el juicio oral Curva del Diablo que procesó a ciudadanos awajún y wampis por las muertes producto del conflicto social del Baguazo. Mediante esta investigación se busca analizar el rol de Ananco como intérprete y cómo los contextos propios de su comunidad indígena y del juicio influyeron en su desarrollo personal y profesional durante y después de su participación en el juicio.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Kostecka, Weronika, and Maciej Skowera. "Dlaczego Śnieżka łaknie krwi? Popkulturowe wariacje wampiryczne na temat Grimmowskiej baśni." Porównania 33, no. 1 (July 31, 2023): 27–45. http://dx.doi.org/10.14746/por.2023.1.2.

Full text
Abstract:
Jako mem – kulturowy replikator – baśń o Śnieżce ma wysoki potencjał wirusowy w rozumieniu Jacka Zipesa. Badania prowadzone nad tym tekstem kultury wykazały obecność kilkuset jego wersji na kilku kontynentach, przy czym najbardziej znany wariant literacki to ten Grimmowski. W artykule koncentrujemy się na analizie porównawczej wampirycznych wcieleń Śnieżki w trzech utworach literackich: opowiadaniach Snow, Glass, Apples (Szkło, śnieg i jabłka) Neila Gaimana (1994) i Red as Blood (Czerwona jak krew) Tanith Lee (1983) oraz powieści Blood and Snow (Krew i śnieg) Rashelle Workman (2012). Wykazują one wyraźne powinowactwa z wariantem Grimmowskim: czy to na poziomie implicytnym, poprzez wykorzystanie skanonizowanych przez tę wersję składników fabularnych, estetycznych itp., czy to eksplicytnym, poprzez bezpośrednie wskazówki paratekstualne i metafikcjonalne. Podejmujemy zatem próbę uzupełnienia stanu badań nad popkulturowymi wizerunkami wampira, a jednocześnie – wpisania się w nurt rozwijających się w naszym kraju studiów grimmologicznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Quiñonez, Héctor. "LOS WAMPIS, EL PRIMER GOBIERNO INDÍGENA AUTÓNOMO EN EL PERÚ: REFLEXIONES Y ENSEÑANZAS PARA LA CRÍTICA LEGAL." Nuestrapraxis. Revista de Investigación Interdisciplinaria de la Crítica Jurídica 4, no. 7 (July 1, 2020): 88–104. http://dx.doi.org/10.52729/npricj.v4i7.89.

Full text
Abstract:
El presente artículo constituye una revisión al proceso de constitución del Gobierno Territorial Autónomo de la Nación Wampis, pueblo indígena ubicado en la República del Perú, que desde el año 2015 viene luchando por el reconocimiento oficial de su autonomía. A través de la revisión de su estatuto de constitución y de los procesos históricos que motivaron su aprobación, se busca encontrar el fundamento de su decisión a través de la revisión de las categorías del pluralismo jurídico emancipador y de la gobernanza territorial indígena. Se plantea que la constitución del gobierno autónomo wampis propone interesantes herramientas y retos a la crítica jurídica, a través del cuestionamiento y redefinición de los conceptos del Estado nación y de ordenamiento jurídico oficial, además de la necesidad de su seguimiento a través de los procesos de acompañamiento técnico legal. Finalmente, se llama la atención sobre la necesidad de seguir de cerca los procesos de reivindicación autónoma con base en la gestión del territorio que los pueblos indígenas vienen enarbolando en varios países de la región.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Merino, Roger. "Buen vivir and the Making of Indigenous Territories in the Peruvian Amazon." Latin American Perspectives 48, no. 3 (April 12, 2021): 136–51. http://dx.doi.org/10.1177/0094582x211004896.

Full text
Abstract:
Awajun, Wampis, and other Amazonian indigenous peoples in Peru have acquired title to the collective property of their native communities as a legal strategy for the defense of their ancestral territory. This strategy, however, has failed to stop the expansion of extractive industries and the degradation of their livelihoods. In response, indigenous peoples in the northern Amazon are proposing the legal recognition of their “integral territory” under a politics of buen vivir. This new model for territorial governance is aimed at transforming indigenous peoples from ethnic communities with property entitlements to nations with territorial rights. Los awajun, wampis y otros pueblos indígenas amazónicos en Perú han adquirido el título de propiedad colectiva de sus comunidades nativas como estrategia legal para la defensa de su territorio ancestral. Esta estrategia, sin embargo, no ha logrado detener la expansión de las industrias extractivas y la degradación de sus medios de vida. En respuesta, los pueblos indígenas del norte de la Amazonía proponen el reconocimiento legal de su “territorio integral” bajo una política de buen vivir. Este nuevo modelo de gobierno territorial tiene por objeto transformar a los pueblos indígenas de comunidades étnicas con derechos de propiedad a naciones con derechos territoriales.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Dziwisz, Marcin. "„I tu leży wampir pogrzebany” – powiedzenia, przysłowia, frazeologizmy w przekładach wybranych utworów Andrzeja Sapkowskiego na język rosyjski." Między Oryginałem a Przekładem 27, no. 1 (51) (March 15, 2021): 11–26. http://dx.doi.org/10.12797/moap.27.2021.51.01.

Full text
Abstract:
And Here Lies a Buried Vampire: Sayings, Proverbs, Idioms in Translations of Selected Works by Andrzej Sapkowski into Russian This paper elaborates on ways of proverbs and sayings transition, presentin A. Sapkowski’s works, into Russian. Gathered material was discussed from the perspective of both original and translation texts. Analysis covered idiomatic phrases, created by the author, as well as real, existingones, that were subjected to different kinds of modifications in the Polishtext. The presence of this kind of stylistic devices can be considered in a context of realization of the author’s idiolect features in translation text, which makes proper transition of described units so vitally important. It is due to the fact that they become a distinctive feature of Sapkowski style, and should be reflected in the Russian text.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Guevara, Segundo. "Sexual violence and communal justice in indigenous villages Awajún – Wampis from Amazonas Region." Revista Ciencia y Tecnología 16, no. 3 (August 3, 2020): 111–23. http://dx.doi.org/10.17268/rev.cyt.2020.03.11.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Kucab, Mateusz. "W poszukiwaniu straconego Eleuzis. Szekspirowskie i indyjskie inspiracje w „Wampirze” Władysława Stanisława Reymonta." Dydaktyka Polonistyczna 13, no. 4 (2018): 60–73. http://dx.doi.org/10.15584/dyd.pol.13.2018.5.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Fischer, Hans. "Woher wir kamen. Moderne Elemente zur Herkunftsgeschichte der Wampar, Papua-Neuguinea." Sociologus 63, no. 1-2 (December 2013): 125–45. http://dx.doi.org/10.3790/soc.63.1-2.125.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Bacalla Guayamis, Keila. "PRODUCCIÓN DE MEDICINA ANCESTRAL WAMPÍS: UNA PROPUESTA SOSTENIBLE." Revista Intercultural Manguaré 3, no. 1 (July 8, 2024): 8–15. http://dx.doi.org/10.55996/manguare.v3i1.223.

Full text
Abstract:
A raíz de las diversas enfermedades que vienen surgiendo en este siglo, como es el caso del COVID-19, y ante la poca presencia del Estado peruano, el Gobierno Territorial Autónomo de la Nación Wampis (GTANW), recientemente ha establecido, un centro de atención con medicina tradicional donde un equipo humano, y recurriendo a la sabiduría ancestral y moderna vienen experimentando, procesando y produciendo medicina natural con el fin de prevenir y tratar algunas enfermedades de esta parte de la Amazonía.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Kubicka, Anna. "Czy nietypowe groby odkrywane na wczesnośredniowiecznych stanowiskach archeologicznych z terenu Polski to pochówki wampirów?" Ogrody Nauk i Sztuk 4, no. 4 (February 11, 2020): 157–60. http://dx.doi.org/10.15503/onis2014.157.160.

Full text
Abstract:
Niniejszy artykuł poruszać będzie zagadnienia związane z obrzędowością czasów wczesnego średniowiecza. Autorka skupi się na omówieniu nietypowych pochówków wczesnośredniowiecznych lokalizowanych na terenie Polski, które często w literaturze występują pod nazwą „pochówków antywampirycznych”. Przeanalizowane zostaną zarówno praktyki dotyczące jamy grobowej jak i bezpośrednio ciała zmarłego. W dalszej części referatu podjęte będą również próby wyjaśnienia, z jakich przyczyn część z pochówków odnajdowanych na cmentarzyskach datowanych na X – XIII w. różni się od powszechnie przyjętej normy. Autorka postara się także udzielić odpowiedzi na pytanie, czy rzeczywiście są to miejsca spoczynku istot, które tradycja ludowa nazywa wampirami lub strzygami.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Twardoch, Ewelina. "Fascynujące światy pełne wampirów, kosmitów i postaci baśniowych. Czyli jak telewizja (serialowa) zaanektowała irracjonalność." Kultura Popularna 2, no. 36 (December 18, 2013): 82–93. http://dx.doi.org/10.5604/16448340.1081209.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Wąsowski, Dominik. "Dzieje mitu w mediach. Analiza fenomenu wampira w kinie na przykładzie Zagadki Nieśmiertelności Tony’ego Scotta i Tylko Kochankowie Przeżyją Jima Jarmuscha." Łódzkie Studia Teologiczne 32, no. 3 (October 9, 2023): 113–39. http://dx.doi.org/10.52097/lst.2023.3.113-139.

Full text
Abstract:
The article is an attempt to prove that cinema, becoming a kind of home of a mythical being – a vampire, clearly influences the change in the perception of its importance in culture. It was decided to explore the form and narrative of The Hunger, directed by Tony Scott and Only Lovers Left Alive, written by Jim Jarmusch, because both of these works are masterpieces of the romance of the vampire myth with the film medium, which are not particularly popular among researchers of the phenomenon. The research works of Roland Barthes, Vladimir Propp, Erich Fromm and Rollo May were used, as well as the concepts of successive processing of a mythical story were demonstrated.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Rawski, Jakub. "„Święta misja profesora Abronsiusa”. Fantazmaty, abiektalność i transgresje w filmie Romana Polańskiego "Nieustraszeni pogromcy wampirów"." Załącznik Kulturoznawczy, no. 10 (December 31, 2023): 215–36. http://dx.doi.org/10.21697/zk.2023.10.11.

Full text
Abstract:
“The Sacred Mission of Professor Abronsius:” Phantasms, The Abject, and Transgression in Roman Polanski’s The Fearless Vampire Killers Roman Polanski’s The Fearless Vampire Killers is usually approached in film and cultural studies from a genological perspective: as a game with the convention and genres, a work that has the features of parody and pastiche, yet complies with the poetics of horror. When interpreting and analyzing the picture, it seems worthwhile to employ phantasmatic criticism drawing on the psychoanalytic theory of culture and consider the issue of the abject and transgressive nature of vampiric heroes. This leads to the exegesis of the film from a poststructuralist perspective with a focus on the existential and sexual aspects of vampirism, a topos analyzed by Maria Janion in terms of being a bloodsucker in the face of death, in the face of sex, and in the face of the tragic human condition. The ontic status of the beast seems to be particularly noteworthy if you consider its evolutionary aspect and the role that Polanski’s film played in this regard.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Fischer, Hans. "Wir und die anderen. Wie die Wampar sich und Fremde sehen und benennen." Anthropos 110, no. 2 (2015): 343–60. http://dx.doi.org/10.5771/0257-9774-2015-2-343.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Dorado Zúñiga, José Antonio. "Creación del Laboratorio Audiovisual Intercultural para defender la cultura ancestral del Pueblo Misak en Colombia." Kepes 19, no. 25 (January 1, 2022): 599–640. http://dx.doi.org/10.17151/kepes.2022.19.25.20.

Full text
Abstract:
El Resguardo de Wampia del pueblo indígena Misak que se ha caracterizado por su resistencia y lucha político-cultural, enfrenta dificultades para defender su lengua y cultura de las injerencias políticas y religiosas, las lenguas exógenas y la globalización que amenazan su extinción social, política y cultural. Para enfrentar estas adversidades la investigación plantea la creación de un Laboratorio Audiovisual Intercultural, inspirado en la cosmovisión y educación propia del Pueblo Misak. Esta es una investigación cualitativa teóricopráctica que se fundamenta en la metodología horizontal y el diálogo de saberes. Desde una perspectiva holística, aborda críticamente el problema de la investigación social desde diferentes epistemes (como la teoría crítica decolonial, filosofía, lingüística, antropología) incluyendo modos de investigación propios que la comunidad ha desarrollado. La propuesta, por ser intercultural, revisó algunos laboratorios de la historia del cine y el audiovisual de resistencia occidental, partiendo de la experiencia docente del investigador en la Escuela de Comunicación Social de la Universidad del Valle y la experiencia educativa de la comunidad indígena. El Laboratorio Audiovisual Intercultural, diseñado e implementado con los estudiantes de la Universidad Étnica (ubicada en el Resguardo de Wampia) explora el campo emergente de la comunicación indígena y la reivindicación de los saberes propios, como una oportunidad para reflexionar en torno a procesos de creación artístico-educativa y de indagación de narrativas audiovisuales propias, en el marco de una conciencia crítica de los problemas históricos, políticos, sociales y culturales que afectan al Pueblo Misak. La investigación plantea estrategias interculturales con paradigmas propios para defender a través del audiovisual la lengua y la cultura, fortaleciendo así otros modos de ver, de escuchar, pensar y defender el conocimiento ancestral. Esta propuesta metodológica se puede extrapolar a comunidades de diversas latitudes que enfrentan problemas similares
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Yóplac Acosta, Manuel. "Visibilizando la resistencia: el caso de nativos awajún y wampis encarcelados en contexto del baguazo." Amazonía Peruana, no. 36 (August 15, 2023): 157–80. http://dx.doi.org/10.52980/revistaamazonaperuana.vi36.337.

Full text
Abstract:
Este trabajo describe y reflexiona sobre la situación de los únicos dos nativos awajún y wampis encarcelados por más de cinco años en contexto del conflicto socioambiental conocido como “Baguazo”. En ese sentido, el presente artículo desarrolla aspectos sobre la situación legal, condiciones de encarcelamiento y vida familiar; para evidenciar que fueron estigmatizados, criminalizados y maltratados por su condición étnica y visibilidad de la resistencia en la defensa de los territorios ancestrales. Se reflexiona también sobre cómo la cultura occidental dominante observa a los pueblos originarios como inferiores y a la Amazonía solo como fuente de capital, pese a la necesidad de construir un diálogo intercultural en torno a la crisis ambiental.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Quiñones Huatangari, Lenin, Diomer M. Jara, Nicanor Alvarado, Manuel E. Milla, and Oscar A. Gamarra. "Modelo para la estimación de la deserción estudiantil Awajún y Wampis empleando minería de datos." Revista de Ciencia y Tecnología, no. 34 (November 27, 2020): 45–50. http://dx.doi.org/10.36995/j.recyt.2020.34.006.

Full text
Abstract:
La deserción estudiantil es un problema complejo y crucial en el campo de la educación, que está presente en todos los niveles y modalidades del sistema educativo, por tanto, la detección temprana es una estrategia clave para las instituciones académicas. La Minería de Datos Educacional permite modelar la deserción de estudiantes considerando sus datos socioeconómicos, académicos y personales. El objetivo del trabajo fue emplear la minería de datos para determinar modelos que estimen la deserción de estudiantes Awajún y Wampis de la Universidad Nacional de Jaén. Se empleó la metodología CRISP-DM: Entender el problema de la deserción del 45% de la población en estudio, comprender las variables, construir la matriz de datos de los cuarenta y nueve estudiantes, modelamiento utilizando el software Weka y evaluación del modelo. Se identificaron cinco variables que influyen en la deserción: Los cursos aprobados, créditos aprobados, comunidad de procedencia, promedio y ciclo de ingreso. Además, se proponen tres modelos con porcentaje de instancias bien clasificadas de 87.8, de los que se concluye que si los cursos aprobados, son inferiores a diez asignaturas o los créditos aprobados son menores a 27, el estudiante se retira de la Universidad.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Villar Quintana, Anthony Alex, Idelfonso Tii Impi, and Junias Antich Petsa. "Ancestral cultures of the lower basin of the Santiago River, an approach from the Apinkras Creek, in Villa Gonzalo (district of Río Santiago, Condorcanqui-Amazonas)." Revista Científica Pakamuros 12, no. 2 (June 27, 2024): 27–44. http://dx.doi.org/10.37787/0nnh5h91.

Full text
Abstract:
In this research we dive into an area scarcely known by Amazonian and Peruvian archaeology, the Kanu sor Santiago River basin, the border area between the Sub-Andean Zone and the Amazonian plain. Through the recognition of an archaeological site in Apinkras Creek, current territory of the Wampis community of Villa Gonzalo (district of Río Santiago, Condorcanqui-Amazonas) and a subsequent analysis of the associated cultural material, we seek to approach the antiquity and the characterization of the societies that elaborated these objects during their permanence in the area. In this way, we identified that our study area was situated within a large area of interaction, mainly in the Amazon, at dates not yet precisely identified, but l estimated to have occurred between 2000 BC and 400 AD.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography