To see the other types of publications on this topic, follow the link: Wsparcie innowacyjne.

Journal articles on the topic 'Wsparcie innowacyjne'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Wsparcie innowacyjne.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Gadomska, Urszula, and Monika Kierzkowska. "Regionalne Inwestycje Terytorialne w subregionie siedleckim 2014–2020." Mazowsze Studia Regionalne 2019, no. 28 (2019): 127–37. http://dx.doi.org/10.21858/msr.28.08.

Full text
Abstract:
Artykuł prezentuje instrument wsparcia pod nazwą Regionalne Inwestycje Terytorialne (RIT), funkcjonujący w województwie mazowieckim w perspektywie finansowej 2014–2020 oraz jego realizację w subregionie siedleckim. RIT to mechanizm finansowy utworzony przez samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020, służący wsparciu powiązanych ze sobą projektów w obszarach pozametropolitalnych. Formuła RIT – oparta na podejściu terytorialnym, podobnie jak w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego – pozwala na wsparcie problemowych obszarów strategicznej interwencji, zidentyfikowanych w Strategii rozwoju województwa mazowieckiego do 2030 roku. Innowacyjne Mazowsze. RIT skierowany jest do pięciu subregionów województwa mazowieckiego: ciechanowskiego, ostrołęckiego, płockiego, radomskiego i siedleckiego. Liderem działań w obszarze strategicznej interwencji na terenie subregionu siedleckiego jest Miasto Siedlce, odpowiedzialne za skoordynowanie planu inwestycyjnego, wynikającego ze zdiagnozowanych potrzeb tego obszaru. W wyniku współpracy samorządów powiatowych subregionu zostały przygotowane dwie wiązki zintegrowanych projektów, dotyczących uzupełnienia infrastruktury transportowej i jej powiązania z transeuropejską siecią transportową oraz rozwoju infrastruktury społecznej, w tym szczególnie obiektów służby zdrowia. Ich łączna wartość została oszacowana na ponad 400 mln zł. Trwającą od 2017 r. realizację planu inwestycyjnego dla subregionu siedleckiego należy uznać za duży sukces – zarówno władz województwa mazowieckiego, które tworząc mechanizm RIT, umożliwiły wsparcie zintegrowanych inwestycji w obszarach pozametropolitalnych regionu oraz zmobilizowały do współpracy ich samorządy lokalne – jak i samorządów, które wypracowały plan spójnych ze sobą działań o ponadlokalnym znaczeniu dla obszaru objętego wsparciem. Zaawansowanie wykonania całego planu inwestycyjnego dla subregionu siedleckiego na koniec 2018 r. szacuje się na około 50%.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Oleksandr, Ivanyshyn, and Bohachyk Serhii. "INNOWACYJNE WSPARCIE ROZWOJU GOSPODARSTW ROLNYCH NA UKRAINIE W WARUNKACH OPTYMALIZACJI PROCESÓW LOGISTYCZNYCH." Knowledge, Education, Law, Management 2019 № 1 (25) (March 3, 2019): 214–22. https://doi.org/10.5281/zenodo.4717327.

Full text
Abstract:
Adnotacja. Rozwój procesów innowacyjnych na Ukrainie jest podstawowym czynnikiem wzrostu konkurencyjności gospodarki narodowej. Wprowadzenie nowych technologii, automatyzacja procesów pracy, wykorzystanie dronów podczas prac rolniczych jest ważnym i niezbędnym warunkiem konkurencyjnego rozwoju nowoczesnej produkcji rolniczej. Przedsiębiorstwa rolnicze działające na rzecz uprawy produktów rolnych są otwarte na wprowadzanie nowych rozwiązań w płaszczyźnie praktycznej, co pozwala im na ciągłe podnoszenie poziomu efektywności produkcji.  W nowoczesnych warunkach, jak pokazują wyniki badania, w większości duże gospodarstwa rolne mają możliwość inwestowania w innowacyjne produkty oferowane przez firmy doradcze i tym samym oszczędzania pieniędzy. W związku z tym obserwujemy, że poziom inwestycji gospodarstw rolnych w innowacje waha się od 3 do 9 dolarów na hektar mikstury, co zdaniem wielu rolników to za mało, bo nie daje dostatecznego efektu ekonomicznego.  Badaliśmy, że firma „Epicenter” prowadząca działalność rolniczą zainwestowała własne środki finansowe w usprawnienie działalności księgowej, analitycznej i logistycznej i tym samym osiągnęła pozytywny efekt w tym obszarze. Pozwoliło to na wdrożenie automatyzacji we wszystkich obszarach procesu księgowo-analitycznego dla księgowych, znaczne oszczędności nawet do 60%, wzrost motywacji pracowników do wydajniejszego i szybszego wykonywania zadań.  
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Wawer, Iwona. "Aronia: superowoc i czarny polski skarb." HERBALISM 10, no. 1 (2024): 149–58. http://dx.doi.org/10.12775/herb.2024.013.

Full text
Abstract:
Superowoc to owoc, który zawiera szczególnie dużo korzystnych dla zdrowia składników odżywczych, w tym antyoksydantów. Ciemne jagody aronii, które mają najwyższą aktywność antyoksydacyjną spośród testowanych owoców, nazywane są superjagodami. Unikalną cechą aronii jest wysoka zawartość antocyjanin, procyjanidyn, tanin i kwasów chlorogenowych. Te biologicznie czynne związki wykazują aktywność przeciwzapalną, przeciwbakteryjną i przeciwwirusową, mogą wspierać rekonwalescentów, którzy przeszli COVID-19, są ważne w profilaktyce oraz stanowią dietetyczne wsparcie leczenia chorób układu krążenia, chorób neurodegeneracyjnych czy cukrzycy. Innowacyjne produkty aroniowe, takie jak sok, syrop, wino, a zwłaszcza suche ekstrakty w kapsułkach, powinny być standaryzowane.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Głuszczuk, Dariusz. "Bariery działalności innowacyjnej przedsiębiorstw w województwie wielkopolskim." Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna, no. 66 (December 20, 2023): 27–41. http://dx.doi.org/10.14746/rrpr.2023.66.03.

Full text
Abstract:
Nowe lub istotnie ulepszone produkty i procesy biznesowe są jedną z kluczowych podstaw budowania przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw, państw i ich regionów. W tej perspektywie istotna staje się nie tylko identyfikacja czynników sprzyjających i wzmacniających procesy innowacyjne, ale także ograniczających te działania. W niniejszym artykule przybliżono istotę barier działalności innowacyjnej i dokonano ich podziału, charakteryzując m.in. przeszkody: ujawnione i odstraszające, wewnętrzne i zewnętrzne oraz kosztowe, dotyczące wiedzy, rynkowe i instytucjonalne. Badania empiryczne – oparte na danych gromadzonych przez GUS w ramach sprawozdań o innowacjach w przemyśle i sektorze usług – ukierunkowano na uchwycenie wiodących ograniczeń innowacyjności wielkopolskich przedsiębiorstw wraz z rozpoznaniem ewentualnych różnic w percepcji przeszkód dla innowacji wśród jednostek przemysłowych i usługowych z perspektywy 2019 i 2021 r. W opinii wielkopolskich przedsiębiorców zasadnicze ograniczenia innowacyjności generują czynniki kosztowe (zbyt wysokie koszty działalności innowacyjnej, trudności w pozyskaniu dotacji i subsydiów publicznych, brak możliwości finansowania innowacji ze źródeł wewnętrznych i zewnętrznych), dotyczące wiedzy (niedobór pracowników o odpowiednich umiejętnościach) oraz rynkowe (zbyt duża konkurencja na rynku). Bariery te są odczuwane z różnym natężeniem, częściej w przemyśle niż usługach, a ich negatywne oddziaływanie – mimo pozytywnych odchyleń w latach 2019–2021 – nie uległo osłabieniu do satysfakcjonującego poziomu. W świetle uzyskanych wyników badań zasadne wydaje się podjęcie działań zorientowanych na: zwiększenie dostępności do zróżnicowanych źródeł finansowania procesów innowacyjnych, kształcenie kompetentnych kadr pracowniczych, wsparcie wielkopolskich przedsiębiorstw w budowaniu ich pozycji konkurencyjnej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Strojny, Rafał. "Maggie's Centres – nowatorskie podejście wspierające pacjentów onkologicznych." Teka Komisji Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych 18, no. 2 (2022): 18–31. http://dx.doi.org/10.35784/teka.3045.

Full text
Abstract:
Artykuł przedstawia innowacyjne podejście zapewniające różnego rodzaju wsparcie dla pacjentów onkologicznych wywodzące się z Wielkiej Brytanii. Zapewniają je centra Maggie’s, których historia sięga lat 90. XX wieku. Przedmiotem badań są wybrane centra zlokalizowane w Londynie. Celem artykułu jest przedstawienie zarysu historii powstania tych centrów, idei oraz strategii jakie im przyświecają, a także zobrazowanie jak wsparcie emocjonalne, psychologiczne i praktyczne oferowane pacjentom chorym na raka oraz ich najbliższym zostało „ubrane” w nową awangardową formę architektoniczną, będącą kompletnie nieinstytucjonalną pochodną budynków służby zdrowia. Artykuł powstał na podstawie badań in situ, obserwacji działania jednego z centrum oraz rozmów z jego użytkownikami. Detaliczne poznanie centrów Maggie’s, zrozumienie ich idei i efektów poprawiających jakość życia pacjentów z rakiem, może posłużyć jako inspiracja dla polskiego systemu opieki zdrowotnej. Szczególnie w kontekście obecnej sytuacji, która wyraźnie wskazuje na częste występowanie raka wśród Polaków oraz w kontekście znacznych niedoborów najnowocześniejszych metod leczenia w Polsce, a także koniecznych zmian mających prowadzić do poprawy jakości świadczeń medycznych w dziedzinie onkologii.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Przybyłowski, Adam, and Katarzyna Królikowska. "Stymulowanie przedsiębiorczości innowacyjnej na przykładzie województwa pomorskiego." Barometr Regionalny. Analizy i Prognozy 15, no. 4 (2018): 113–18. http://dx.doi.org/10.56583/br.411.

Full text
Abstract:
Innowacyjność jest bardzo ważnym elementem współczesnej gospodarki, która rozwija się dzięki inwestycjom w badania i rozwój, a także na bazie transferu technologii i komercjalizacji wiedzy. Obecnie w Polsce pojawia się coraz więcej instytucji, które mają na celu wsparcie przedsiębiorców w dążeniu do innowacyjności. Celem publikacji jest ukazanie specyfiki ośrodków innowacji na przykładzie instytucji funkcjonujących w Trójmieście (woj. pomorskie). Metodą zastosowaną w pracy były badania ankietowe, a narzędziem badawczym — kwestionariusz ankietowy. Przyjętą hipotezę zakładającą, iż ośrodki te stymulują działania innowacyjne przedsiębiorców i osób inicjujących aktywność biznesową, zweryfikowano pozytywnie. Uzyskane wyniki wskazują, iż najistotniejszym czynnikiem jest dogodna lokalizacja oraz możliwość nawiązania nowych, wartościowych kontaktów biznesowych. Tak korzystne i zauważalne opinie wśród pracowników ośrodków udowadniają, że spełniają one swoją rolę i są w stanie stymulować polską gospodarkę, która dzięki rozwojowi nauki i techniki staje się coraz bardziej konkurencyjna.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Michalski, Konrad, and Emilia Nowak. "Innowacje w logistyce dystrybucji branży odzieżowej." Ekonomika i Organizacja Logistyki 8, no. 2 (2023): 41–58. http://dx.doi.org/10.22630/eiol.2023.8.2.10.

Full text
Abstract:
W artykule dokonano rozpoznania wdrażanych innowacji w logistyce dystrybucji odzieży. Posłużono się przykładem wiodącego polskiego producenta odzieży – LPP. Przedstawiono organizację, przebieg oraz cechy logistyki dystrybucji lidera branży odzieżowej. Opisano innowacyjne rozwiązania wdrażane w łańcuchach dostaw w których uczestniczy badane przedsiębiorstwo. Jako cel badawczy przyjęto identyfikację kluczowych, innowacyjnych rozwiązań stosowanych w logistyce dystrybucji. Do realizacji celu, poza przeglądem literatury przedmiotu i branżowej, wykorzystano metodę studium przypadku i obserwację uczestniczącą. Wykorzystano dane statystyczne dostępne w źródłach internetowych, materiały publikowane przez firmę oraz dokumentację przedsiębiorstwa. Jako główny wynik badań należy odnotować właściwy kierunek rozwoju logistyki dystrybucji badanego przedsiębiorstwa, który odpowiada aktualnym trendom rozwojowym w tym obszarze logistyki: technologię RFID, wsparcie IT dla procesów logistycznych, w tym inwentaryzacji oraz rozwój wielokanałowości sprzedaży.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Kalaytan, T. V., O. Buckiuniene, and D. Ignataviciute. "ROZWÓJ ANALIZY DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ W WARUNKACH DIGITALIZACJI GOSPODARKI." Підприємництво і торгівля, no. 26 (July 2, 2020): 5–9. http://dx.doi.org/10.36477/2522-1256-2020-26-01.

Full text
Abstract:
Artykuł omawia problemy metodologicznych podstaw analizy działalności gospodarczej. Szczególną uwagę zwraca się na badanie ekonomicznej analizy innowacji, znaczenie której w warunkach cyfryzacji ukraińskiej gospodarki znacznie rośnie. Najważniejszym zadaniem metodologicznym jest stworzenie aparatu kategorycznego, atrybutów naukowych, specyficznych metod analizy ekonomicznej działalności innowacyjnej. Ustalono, że należy poprawić metodologię analizy ekonomicznej, ponieważ nowoczesne warunki funkcjonowania zaawansowanych obszarów i działań wymagają naukowego i metodologicznego wsparcia zarządzania na mikro i makro poziomach. Udowodniono potrzebę dalszego rozwoju teoretycznych i stosowanych zmian w dziedzinie analizy ekonomicznej. W ostatnich latach potrzeba ta wynika z wniosków podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą, którzy są zainteresowani wykorzystaniem naukowo uzasadnionych metod finansowej i ekonomicznej analizy do celów komercyjnych. Ustalono, że jednym ze składników strategicznego innowacyjnego rozwoju Ukrainy jest gospodarka cyfrowa, która stanowi zachętę do pojawienia się nowego rodzaju ekonomicznej analizy - innowacyjnej. To powinno zapewnić wsparcie informacyjne dla realizacji innowacyjnych programów rozwoju na makro i mikro poziomach zarządzania. Tworzenie innowacyjnej analizy przewiduje tworzenie określonych atrybutów naukowych, definicje podstawowych pojęć, metod. Ponadto system metod i technik innowacyjnej analizy znacznie różni się od tradycyjnych narzędzi analizy ekonomicznej, ponieważ w większości przypadków obiekt zarządzania jest unikalny w swoim rodzaju, a obiekt innowacyjnego projektu z reguły nie ma analogii.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Chorób, Roman. "ZRÓŻNICOWANE POWIĄZANIA INTEGRACYJNE W AGROBIZNESIE A ROZWÓJ REGIONALNY I LOKALNY." Zeszyty Naukowe OTN, no. XXV (March 7, 2025): 41–52. https://doi.org/10.62961/ezn4h224.

Full text
Abstract:
Agrobiznes jest częścią gospodarki, w której istnieją największe możliwości rozwoju wszelkich związków integracyjnych. Procesy integracyjne w agrobiznesie powodują powstawanie korzyści oraz pewnych ograniczeń w procesie podejmowania decyzji. Można je rozpatrywać z punktu widzenia integratora i integrowanych rolników, ale także z punktu widzenia układów integracyjnych (pionowych i poziomych) oraz pod miotów pozostających poza tymi układami, np. zakładów przetwórczych nieprowadzących kontraktowej integracji pionowej albo rolników pozostających poza zespołem producenckim. Prawidłowo funkcjonujące, jak również tworzące się struktury integracyjne występujące w gospodarce są jednym z istotnych warunków jej dynamicznej ekspansji. Innowacyjne struktury integracyjne o charakterze klastrów przemysłowych stanowią zasadniczy element potencjału gospodarczego Podkarpacia. Wśród głównych korzyści wynikających z funkcjonowania klastra można wymienić: wyższą efektywność funkcjonowania firm, wyższy poziom innowacyjności oraz wzrost poziomu przedsiębiorczości w regionie. Prawidłowo funkcjonujące klastry to również gwarancja nowych miejsc pracy. Warunkiem rozwoju tego typu powiązań integracyjnych jest wielopłaszczyznowe wsparcie środowiska lokalnego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Nowak-Michta, Aneta. "Linia badawcza PM&VL7: Badania mechanicznei trwałościowe złączy oraz ich wpływ na komfortwibroakustyczny, termiczny i mikroklimatyczny." Przegląd Budowlany 96, no. 2 (2025): 224–27. https://doi.org/10.5604/01.3001.0055.1027.

Full text
Abstract:
Obecnie w Europie producenci materiałów budowlanychwdrażają innowacyjne rozwiązania, które dają szansę na powszechnewznoszenie budynków zeroemisyjnych i zeroenergetycznych.Napotykają jednak bariery prawne związane z brakiemprocedur standaryzacyjnych umożliwiających szybkie wprowadzanieinnowacyjnych wyrobów budowlanych na rynek. Europejski projektHorizon 2020: Measuring Envelope products and systems contributeto the next generation of healthy almost Zero Energy Buildings(MEZeroE) ma na celu wsparcie producentów innowacyjnych wyrobówbudowlanych stosowanych w budynkach zeroenergetycznych,w tym w zakresie certyfikacji, oznakowania CE i wprowadzaniaich na rynek. W artykule przedstawiono możliwości badawcze,utworzonej i przetestowanej w ramach projektu MEZeroE na WydzialeInżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej (WIL PK) linii badawczejPilot Measurement & Verification Line (PM&VL7): Badaniamechaniczne i trwałościowe złączy oraz ich wpływ na komfort wibroakustyczny,termiczny i mikroklimatyczny. Ponadto przedstawionoplatformę MEZeroE łączącą naukę z biznesem, na której PM&VL7wraz z ośmioma liniami utworzonymi przez europejskie instytuty badawczei uniwersytety techniczne prezentuje swoje usługi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Nowak-Dzieszko, Katarzyna. "Laboratorium Living Lab w ramach projektu H2020 MEZeroE." Przegląd Budowlany 96, no. 3 (2025): 133–36. https://doi.org/10.5604/01.3001.0055.1441.

Full text
Abstract:
Budownictwo odgrywa kluczową rolę w procesiezielonej transformacji, czyli dochodzeniu do neutralności klimatycznej.Szacuje się, że sektor ten odpowiada za około 38% światowychemisji CO2. W Europie producenci materiałów budowlanychintensywnie wdrażają innowacyjne rozwiązania, które umożliwiająbudowę obiektów zeroemisyjnych i zeroenergetycznych. Jednaknapotykają liczne bariery prawne, w tym brak odpowiednich procedurstandaryzacyjnych, które pozwoliłyby na szybkie wprowadzanienowatorskich produktów na rynek. Proces certyfikacji, oznakowaniaCE i dopuszczania innowacyjnych technologii do stosowaniaw budownictwie jest skomplikowany i czasochłonny, co spowalniatransformację sektora. W odpowiedzi na te wyzwania powstał europejskiprojekt MEZeroE (Measuring Envelope products and systemscontributing to next generation of healthy nearly Zero EnergyBuildings). Jego celem jest wsparcie producentów innowacyjnychmateriałów budowlanych oraz stworzenie platformy umożliwiającejtestowanie, certyfikację i wdrażanie nowych technologii. Jednymz kluczowych elementów projektu są tzw. „żywe laboratoria”(Living Labs) – rzeczywiste budynki, w których nowoczesne rozwiązaniasą testowane w warunkach codziennej eksploatacji. Jednoz takich laboratoriów powstało na Politechnice Krakowskiej, gdziew zmodernizowanym budynku zostały wbudowane innowacyjneprodukty dostarczone przez partnerów projektu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Augustyński, Iwo, Katarzyna Kłosowicz-Toborek, Anna Waligóra, and Radosław Zyzik. "Gwarancja zatrudnienia a ustawa o ekonomii społecznej: społeczno-gospodarcze wyzwania." Horyzonty Polityki 15, no. 53 (2024): 205–23. https://doi.org/10.35765/hp.2671.

Full text
Abstract:
CEL NAUKOWY: Identyfikacja uwarunkowań i skutków realizacji programów gwarancji zatrudnienia (PGZ) w perspektywach: prawnej, społecznej i gospodarczej. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Głównym problemem badawczym jest odpowiedź na pytanie: Jak ustawa o ekonomii społecznej z 5 sierpnia 2022 roku wpływa na możliwości realizacji PGZ i jakie generuje skutki społeczne i gospodarcze? Ustawa ta, oprócz tego, że reguluje kwestie organizacji i zasad działania przedsiębiorstw społecznych w Polsce, wpływa również na skuteczność niektórych narzędzi polityki rynku pracy. Jednym z takich narzędzi najmocniej związanych z ekonomią społeczną jest program gwarancji zatrudnienia. Na potrzeby realizacji celu pracy dokonano krytycznego przeglądu literatury naukowej oraz dokumentów i ustaw, a także zastosowano metody analizy prawnej. PROCES WYWODU: Pierwsza część artykułu („Gwarancja zatrudnienia – pojęcia i definicje”) przedstawia pojęcie i cele PGZ. Druga część („Prawne podstawy sektora ekonomii społecznej”) analizuje relacje między ekonomią społeczną a polskim prawem. Trzecia część („Program gwarancji zatrudnienia w świetle ustawy i praktyki” oraz „Organizacja systemu wsparcia ekonomii społecznej”) pokazuje relacje w praktyce gospodarczej. Całość kończy zestawienie kluczowych wniosków wynikających z przeprowadzonych analiz („Wyniki”). WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Ustawa o ekonomii społecznej z 5 sierpnia 2022 r. wprowadza innowacyjne podejście do aktywizacji zawodowej osób marginalizowanych na rynku pracy poprzez wsparcie dla przedsiębiorstw społecznych. Stanowi dobrą podstawę do realizacji programów polityki rynku pracy, takich jak PGZ. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Ustawa stanowi solidną podstawę do wdrażania PGZ i wspiera rozwój lokalny oraz reintegrację społeczną, ale jej rzeczywista efektywność będzie zależała od głębokiego zrozumienia i dostosowania przepisów do zmieniających się potrzeb rynku pracy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Anokhin, Michael, and Oleg Grishin. "System innovations for Modern Russia. The Search, the Problem, the Solutions." Przegląd Politologiczny, no. 3 (June 21, 2018): 59–68. http://dx.doi.org/10.14746/pp.2013.18.3.5.

Full text
Abstract:
Dla skutecznego istnienia państwa rosyjskiego niezbędna jest strategia wprowadzająca szereg innowacyjnych zmian. Rozwój innowacyjny przejawia się w dwóch formach: technologicznej i społecznej. By wprowadzić innowacyjne rozwiązania niezbędna jest przebudowa istniejącego systemu politycznego. Tymczasem obecne - radykalne - apele i działania na rzecz modernizacji nie cieszą się wsparciem opinii publicznej, są wręcz odrzucane przez społeczeństwo.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Nurzyńska, Iwona. "The role of institutions in the process of promoting and developing business activity in rural areas." Wieś i Rolnictwo, no. 3 (152) (September 20, 2011): 106–26. http://dx.doi.org/10.53098/wir.2011.3.152/06.

Full text
Abstract:
Artykuł analizuje znaczenie instytucji w rozwoju przedsiębiorczości i wsparcia przedsiębiorstw na terenach wiejskich oraz wskazuje najważniejsze uwarunkowania instytucjonalne sprzyjające i hamujące powstawanie oraz rozwój przedsiębiorstw na wsi. Autorka na podstawie własnych badań postuluje konieczność wdrożenia innowacyjnej kompleksowej sieci wsparcia przedsiębiorstw od momentu kreowania pomysłu na biznes i kształtowanie kluczowych kompetencji biznesowych, poprzez wsparcie finansowe, do mentoringu dla istniejących już firm wiejskich. Do wdrożenia takiego systemu zaproponowano wykorzystanie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Koć, Patryk, and Iwona Kowalska. "Unijne finansowanie i komercjalizacja projektów innowacyjnych w placówkach naukowych." Zeszyty Naukowe SGGW, Polityki Europejskie, Finanse i Marketing, no. 9(58) (June 28, 2013): 259–68. http://dx.doi.org/10.22630/pefim.2013.9.58.21.

Full text
Abstract:
Tempo postępu naukowo-technicznego determinowane jest innowacjami – nowymi rozwiązaniami m.in. w obszarze wynalazków, produkcji i metod wytwarzania. Centrami generowania innowacji mogą być polskie jednostki naukowe. Podmioty te kreują innowacyjne rozwiązania, które kończą się z reguły rozwiązaniem na wczesnym etapie rozwoju – prototypem niekomercyjnym. Potrzebna jest jednak faza wdrożenia oraz strategia komercjalizacji. Wypracowywaniu tych metod służą środki unijne z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Celem artykułu jest próba zaprezentowania sposobu pozyskiwania środków finansowych z UE przez instytuty badawcze na projekty innowacyjne z możliwością komercjalizacji wyników prac projektowych (na przykładzie projektu PROTEUS opracowanego przez konsorcjum reprezentowane przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP) oraz efekty udzielonego wsparcia unijnego. Do zaprezentowania analizy problemu wykorzystano literaturę przedmiotu, dane ze sprawozdań finansowych z realizacji projektu PROTEUS (2008- 2013) oraz wnioski wynikające z konsultacji z pełnomocnikiem dyrektora ds. projektów w PIAP. Wnioski i podsumowania zawierają wskazówki dotyczące zarządzania projektem na każdym z etapów: aplikowania, realizowania oraz zamykania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Murzyna, Dorota. "Wykorzystanie funduszy strukturalnych UE w przedsiębiorstwach Małopolski jako czynnik rozwoju gospodarki opartej na wiedzy i innowacji." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 21 (November 21, 2013): 253–67. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.21.15.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest analiza wykorzystania funduszy strukturalnych UE przez małopolskieprzedsiębiorstwa w kontekście budowania gospodarki opartej na wiedzy i innowacji. Przedsiębiorstwasą jednym z głównych aktorów budowania gospodarki opartej na wiedzy i innowacji. Należą one takżedo najważniejszych beneficjentów funduszy unijnych. Rodzi się zatem pytanie, jak wykorzystywanesą te środki, czy i na ile przyczyniają się one do budowania gospodarki opartej na wiedzy i innowacji,a na ile służą zaspokajaniu jedynie bieżących potrzeb. Fundusze polityki spójności alokowanesą regionalnie. W celu przeprowadzenia analizy wykorzystania tych środków przez przedsiębiorstwaz Małopolski, przeprowadzono badania, przede wszystkim w oparciu o bazę projektów KrajowegoSystemu Informatycznego SIMIK 07-13 (stan na dzień 30.09.2012).Bez modernizacji przemysłu nie jest możliwe takie nadrobienie zaległości rozwojowych, aby zapewnićspójność z regionami Unii Europejskiej. Znaczne środki kierowane są zatem na ten cel w ramachunijnej polityki spójności. Polska jest obecnie jej największym beneficjentem, a priorytetem w alokacjiśrodków europejskich na rozwój konkurencyjnej gospodarki opartej na wiedzy jest obszar przedsiębiorczości.Zdecydowana większość projektów realizowanych przez małopolskie przedsiębiorstwa przy wsparciuz funduszy UE to projekty innowacyjne. Ilościowo jednak przeważają projekty o mniejszym potencjalew tym zakresie, np. projekty służące wzrostowi działalności eksportowej. Niepokój może budzić fakt,że jedynie niewielka liczba projektów służyć ma wsparciu wdrożenia wyników prac B+R, wsparciuw zakresie rozwoju działalności B+R w przedsiębiorstwach, czy współpracy środowiska naukowobadawczegoz przedsiębiorcami.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Cieślewicz, Wiesława. "Finansowe wsparcie inwestycji w polskim przemyśle rolno-spożywczym." Zeszyty Naukowe SGGW w Warszawie - Problemy Rolnictwa Światowego 11, no. 2 (2011): 5–15. http://dx.doi.org/10.22630/prs.2011.11.2.21.

Full text
Abstract:
Dla polskiego przemysłu rolno-spożywczego początek XXI wieku był okresem intensywnych zmian związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej. Konieczna była modernizacja zakładów w celu zwiększenia ich pozycji konkurencyjnej zarówno na rynku krajowym, jak i wspólnym rynku Unii Europejskiej. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu inwestycji środkami pochodzącymi z funduszy UE, jak i budżetu krajowego (SAPARD, SPO „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”, PROW 2007- 2013). Obecnie firmy działające w sektorze przetwórstwa spożywczego uzyskały nowe możliwości finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych i badawczo-rozwojowych z wykorzystaniem środków pomocy publicznej. Od połowy 2008 roku sektor przetwórstwa uzyskał znacznie łatwiejszy dostęp do korzystania ze zwolnień podatkowych w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, a od początku 2009 roku istnieje możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe w ramach pomocy regionalnej dostępnej w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Wolniewicz, Klaudia, and Aleksandra Rumińska. "Przedsiębiorczość kobiet w innowacyjnej gospodarce - sprawozdanie z międzynarodowej konferencji MFK." Kobieta i Biznes, no. 1-4 (December 30, 2013): 23–30. http://dx.doi.org/10.33119/kib.2013.1-4.3.

Full text
Abstract:
Przedsiębiorczość kobiet kojarzy się raczej z pojedynczymi sukcesami małych i średnich firm (MSP), aniżeli z budową innowacyjnej gospodarki. Tymczasem doświadczenia wielu krajów wskazują, że polityka systemowego wsparcia dla przedsiębiorczości kobiet ma pozytywny wpływ na poziom kreatywności i konkurencyjności gospodarki. Ta polityka wymaga jednak szerszej perspektywy równości szans i wzmocnienia roli kobiet w gospodarce. Celem konferencji jest pokazanie potencjału firm kobiecych w sferze innowacyjności i rozwoju eksportu oraz dobrych praktyk dotyczących systemowego wsparcia i włączania kobiet w proces budowy innowacyjnej gospodarki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Olko, Sławomir. "Instrumenty wsparcia klastrów kreatywnych w Polsce i Europie." Barometr Regionalny. Analizy i Prognozy 13, no. 4 (2015): 113–18. http://dx.doi.org/10.56583/br.712.

Full text
Abstract:
Artykuł przedstawia ogólną analizę instrumentów wsparcia klastrów kreatywnych w oparciu o opisane, istniejące instrumenty wsparcia ze środków publicznych. Instrumenty wsparcia klastrów są bezpośrednią konsekwencją prowadzonej polityki innowacyjnej i klastrowej na poziomie UE, kraju (polityka narodowa) oraz regionu. Ze względu na swoją specyfikę klastry kreatywne wymagają również specyficznych instrumentów wsparcia dostosowanych do sposobów zarządzania wiedzą w klastrze oraz prowadzonych przez klaster aktywności. W nowym okresie programowania (2014–2020) przewidziano różne formy wsparcia w których mogłyby uczestniczyć bezpośrednio lub pośrednio klastry kreatywne.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Tetwejer, Urszula. "Finansowanie ochrony własności intelektualnej ze środków unijnych." Zeszyty Naukowe SGGW, Polityki Europejskie, Finanse i Marketing, no. 4(53) (December 30, 2010): 214–23. http://dx.doi.org/10.22630/pefim.2010.4.53.60.

Full text
Abstract:
W artykule podjęto próbę zaprezentowania źródeł finansowania ochrony własności intelektualnej ze środków unijnych. W pierwszej części artykułu przedstawiono istotę i narzędzia ochrony własności intelektualnej. Druga część to prezentacja wybranych działań Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (Działanie 1.3.2 Wsparcie ochrony własności przemysłowej tworzonej w jednostkach naukowych w wyniku prac B+R, Działanie 4.2 Stymulowanie działalności B+R przedsiębiorstw oraz wsparcie w zakresie wzornictwa przemysłowego, Działanie 5.4.1 Wsparcie na uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej), z których to mogą korzystać przedsiębiorcy w celu ochrony wytworzonej własności intelektualnej. Podjęto również próbę oceny wykorzystania środków przekazanych na ochronę własności intelektualnej w ramach tychże działań.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Łukaszewska, Katarzyna. "Ulga na działalność badawczo-rozwojową jako szansa poprawy pozycji innowacyjnej polskich przedsiębiorstw." Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny 80, no. 3 (2018): 181–97. http://dx.doi.org/10.14746/rpeis.2018.80.3.15.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przedstawienie potencjału ulgi na działalność badawczo-rozwojową jako wsparcia i aktywizatora polskich przedsiębiorstw do podejmowania działalności innowacyjnej, które mogą przyczynić się do wzrostu pozycji innowacyjnej polskich przedsiębiorstw. W artykule uwzględniona została pierwotna forma przedmiotowej ulgi oraz jej późniejsze zmiany. Autor wykorzystał w przeprowadzonych badaniach analizę porównawczą oraz analizę przypadku, a także posłużył się metodą dedukcji i indukcji. Innowacyjność polskich przedsiębiorstw, mierzona za pomocą Sumarycznego Indeksu Innowacyjności, od lat kształtuje się na jednym z najniższych poziomów osiąganych w krajach Unii Europejskiej. Ulga na działalność badawczo-rozwojową wprowadzona została do polskiego systemu podatkowego jako zachęta dla przedsiębiorców do podejmowania działalności, która ma przyczynić się do poprawy pozycji polskich przedsiębiorstw w rankingach innowacyjności. Przeprowadzona w artykule analiza mechanizmu, kryteriów oraz zakresu potencjalnych odliczeń w ramach ulgi pozwala stwierdzić, że jest ona narzędziem znacznie korzystniejszym dla przedsiębiorców niż funkcjonująca we wcześniejszym stanie prawnym ulga na nabycie nowych technologii. Na podstawie przeprowadzonej analizy można wnioskować o wysokim zainteresowaniu przedsiębiorstw skorzystaniem z ulgi i spełnianiu przez nią roli instrumentu wsparcia działalności innowacyjnej przedsiębiorstw, nie można jej jednak uznać za narzędzie bezpośredniej aktywizacji do podejmowania działań z tego obszaru.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Rakowska, Joanna. "Wartość oraz kierunki wykorzystania funduszy z programów operacyjnych 2007-2013 (2015) przez samorządy gmin wiejskich województwa warmińsko-mazurskiego." Olsztyn Economic Journal 13, no. 2 (2018): 207–18. http://dx.doi.org/10.31648/oej.2773.

Full text
Abstract:
Głównym celem badania było określenie przestrzennego zróżnicowania wartości funduszy unijnych pozyskanych przez samorządy gmin wiejskich (wg klasyfikacji DEGURBA) z programów operacyjnych 2007-2013, w przeliczeniu na 1 mieszkańca (wskaźnik Sci) oraz w relacji do średniorocznych dochodów ogółem budżetów badanych gmin (wskaźnik Rscr), a także wskazanie kierunków ich wykorzystania na podstawie kategorii bazy danych SIMIK, wg stanu z 31 grudnia 2015 r. Łącznie 101 gmin wiejskich tego regionu zrealizowało 697 projektów i pozyskało 525.4 mln zł dofinansowania unijnego z PO 2007-2013, co stanowiło jedynie 30% funduszy unijnych pozyskanych z tego źródła przez wszystkie gminy województwa warmińsko-mazurskiego. Wartości wskaźników Sci i Rscr uzyskane przez te gminy wiejskie wynosiły odpowiednio od 50 do 5420 oraz od 1% do 164%. Większość badanych gmin cechują jednak najniższe wartości tych wskaźników. Tylko trzy gminy wiejskie uzyskały fundusze unijne o wartości wyższej niż 100% ich średniorocznych dochodów budżetów ogółem. Gminy wiejskie tego regionu pozyskały wsparcie głównie z RPO warmińsko-mazurskiego oraz PO "Kapitał ludzki". PO "Innowacyjna gospodarka" i "Infrastruktura i środowisko" były źródłem znacznie mniejszego wsparcia. Większość zrealizowanych projektów to projekty miękkie lub opracowanie planów i dokumentacji. Projektów twardych było znacznie mniej, pomimo to reprezentują one aż 19 priorytetów bazy SIMIK są i ukierunkowane na zaspokojenie zróżnicowanych potrzeb rozwojowych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Wilk, Magdalena. "Centrum Wsparcia Osób Starszych w Miechowie jako innowacyjne działanie samorządu na rzecz osób starszych." Studia Socialia Cracoviensia 10, no. 1 (2018): 115. http://dx.doi.org/10.15633/ssc.2600.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Subocz, Elżbieta. "Gospodarstwa opiekuńcze jako innowacyjna forma wsparcia i integracji społecznej osób o szczególnych potrzebach." Praca Socjalna 37, no. 1 (2022): 33–47. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0015.8164.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przybliżenie idei gospodarstw opiekuńczych, które od końca XX w. rozwijają się na obszarach wiejskich w wielu krajach europejskich, natomiast w Polsce funkcjonują wciąż w pionierskiej formie. Gospodarstwa opiekuńcze w polskich realiach mogą być miejscem pobytu dla osób starszych i przybierać formy organizacyjne charakterystyczne dla jednostek systemu pomocy społecznej w postaci dziennych domów pomocy, rodzinnego domu pomocy oraz placówki całodobowej opieki. W artykule zaprezentowano obszary funkcjonowania gospodarstw opiekuńczych, sposoby ich organizacji, formy wsparcia na rzecz różnych kategorii beneficjentów. Szczególną uwagę zwrócono na Holandię – kraj, w którym liczba gospodarstw opiekuńczych jest największa. Ostatnia część tekstu została poświęcona kwestiom prawnym zakładania i funkcjonowania tego typu gospodarstw w Polsce.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Britchenko, Igor. "Transformacja cyfrowa i tworzenie innowacyjnej gospodarki Unii Europejskiej." Rocznik Administracji Publicznej 10 (December 13, 2024): 311–32. https://doi.org/10.4467/24497800rap.24.019.20237.

Full text
Abstract:
W artykule uznano transformacje cyfrową za kluczowy czynnik rozwoju gospodarczego, szczególnie w kontekście Unii Europejskiej, która dziś stoi przed złożonymi wyzwaniami geopolitycznymi i gospodarczymi. Celem badania jest zbadanie kluczowych kierunków i narzędzi transformacji cyfrowej w Unii Europejskiej oraz ich wpływu na kształtowanie strategii cyfryzacji mających na celu zapewnienie konkurencyjności i stabilności gospodarek krajów Unii Europejskiej w kontekście globalnym. Uwzględniono specyfikę procesów kształtowania innowacyjnej gospodarki w Unii Europejskiej w procesie cyfrowej transformacji systemu gospodarczego oraz tendencje kryzysowe powstające pod wpływem czynników zewnętrznych. Badane są strategie i inicjatywy, które Unia Europejska podejmuje, aby zapewnić promocje rozwoju cyfrowego i tworzenie sprzyjającego środowiska do wprowadzania innowacji. Pod uwagę brane są czynniki charakteryzujące proces transformacji cyfrowej, takie jak infrastruktura cyfrowa, rozwój technologii cyfrowych, stymulowanie rozwoju kompetencji cyfrowych oraz wsparcie cyfrowych startupów. Określono specyfikę kształtowania źródeł finansowania transformacji cyfrowej systemu gospodarczego Unii Europejskiej oraz inicjatyw regulacyjnych mających na celu stymulowanie innowacyjnej przedsiębiorczości i rozwoju technologii cyfrowych w warunkach współczesnych wyzwań kryzysowych. Udowodniono, ze konsekwencja takiego podejścia jest ukształtowanie konkurencyjnej i zrównoważonej gospodarki Unii Europejskiej, która spełnia współczesne wymagania i zapewnia zrównoważony wzrost gospodarczy w warunkach niepewności i zmian. Uwzględniany jest także wpływ transformacji cyfrowej na warunki rynkowe i ekosystem biznesowy Unii Europejskiej, w tym aspekty otoczenia biznesowego, tworzenie miejsc pracy i wspieranie innowacyjnych pomysłów. Zbadano szanse i wyzwania towarzyszące procesowi transformacji cyfrowej w warunkach kryzysów gospodarczych, w szczególności w kontekście zmian w krajobrazie społeczno-gospodarczym. Określono strategiczne kierunki transformacji cyfrowej mające na celu zapewnienie stabilności i rozwoju gospodarki europejskiej w warunkach nieprzewidywalności i niestabilności.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Łącka, Irena. "Wykorzystanie ochrony własności przemysłowej przez polskich producentów w przemyśle spożywczym." Roczniki Nauk Rolniczych. Seria G, Ekonomika Rolnictwa 97, no. 4 (2010): 117–26. http://dx.doi.org/10.22630/rnr.2010.97.4.69.

Full text
Abstract:
W opracowaniu zaprezentowano problem wykorzystania ochrony własności intelektualnej przez przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego w Polsce. Przedstawiono teoretyczne podstawy ochrony dóbr niematerialnych – znaczenie dla firmy, charakterystykę poszczególnych chronionych form własności (wynalazków, znaków towarowych, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych i know-how) oraz korzyści z ich posiadania dla właścicieli. Dzięki wykorzystaniu danych z bazy Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej dla polskich spółek przemysłu spożywczego z Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych oceniono stan ochrony własności przemysłowej w tym sektorze. W zakończeniu opracowania zaprezentowano możliwości wykorzystania wsparcia na uzyskanie lub realizację ochrony własności przemysłowej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Zegarowicz, Łukasz. "Ulga na B+R – ocena zmian w zakresie podatkowego wsparcia działalności innowacyjnej w Polsce." Optimum. Studia Ekonomiczne, no. 6(84) (2016): 123–41. http://dx.doi.org/10.15290/ose.2016.06.84.10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Gorlecka-Łabiak, Ewa. "Portal danych o obrocie mieszkaniami (DOM): aspekty teoretyczne i możliwości praktycznego wdrożenia." Olsztyn Economic Journal 19, no. 2 (2024): 171–86. https://doi.org/10.31648/oej.10850.

Full text
Abstract:
W opracowaniu opisano rządową koncepcję utworzenia portalu danych o transakcjach mieszkaniowych (DOM), mającego prezentować statystyki dotyczące cen transakcyjnych na rynku mieszkaniowym. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaproponowało portal, który ma być obsługiwany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny za pośrednictwem systemu informatycznego. Jest to innowacyjne rozwiązanie na krajowym rynku mieszkaniowym, o zasięgu ogólnopolskim, które zwiększy siłę przetargową nabywców mieszkań (wpisując się tym samym w szerszą ochronę finansowych usług konsumenckich i działając jako narzędzie ochrony nabywców mieszkań). Jednocześnie baza ta umożliwi organom publicznym przeprowadzanie analiz rynku mieszkaniowego w czasie rzeczywistym, w tym ocenę wpływu instrumentów wsparcia mieszkaniowego na rynek. Rozważania w artykule koncentrują się na analizie potencjalnych korzyści i obszarów problematycznych związanych z wdrożeniem portalu DOM.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Stryjek, Joanna. "Interwencja państwa za pomocą instrumentów polityki innowacyjnej: wprowadzenie bodźców podatkowych w celu zwiększenia nakładów na działalność badawczo-rozwojową w Polsce." Studia z Polityki Publicznej, no. 3(19) (July 2, 2018): 9–26. http://dx.doi.org/10.33119/kszpp.2018.3.1.

Full text
Abstract:
W ujęciu globalnym bodźce podatkowe są obecnie jednym z najpopularniejszych narzędzi interwencji państwa, mających na celu wsparcie rozwoju działalności badawczo-rozwojowej. W ujęciu historycznym wzrost popularności ww. instrumentów można zaobserwować zarówno w perspektywie długookresowej, jak i w ciągu ostatniej dekady. Jeżeli chodzi o Polskę, bodźce podatkowe wspierające działalność B+R były do niedawna stosowane jedynie w bardzo ograniczonym zakresie. Instrument ten został udostępniony szerokiemu gronu podmiotów gospodarczych dopiero na początku 2016 r. Celem artykułu jest analiza interwencji państwa polegającej na wprowadzeniu bodźców podatkowych wspierających działalność B+R, w tym w szczególności odpowiedź na następujące pytania: (1) Kiedy państwo powinno podejmować interwencję za pomocą instrumentów polityki innowacyjnej? (2) Jakie czynniki zadecydowały o popularności i coraz większej hojności bodźców podatkowych wspierających działalność B+R? (3) Jakie były okoliczności i powody wprowadzenia ww. bodźców podatkowych w Polsce?
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Golejewska, Anna. "Rola ośrodków innowacji w budowie potencjału innowacyjnego regionu na przykładzie województwa pomorskiego." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 31, no. 2 (2017): 39–55. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.312.3.

Full text
Abstract:
W rozwój gospodarki wiedzy silnie wpisują się ośrodki innowacji, które pełnią rolę katalizatora przepływu wiedzy. Celem artykułu jest określenie ich roli w budowie potencjału innowacyjnego województwa pomorskiego. Analizą objęto parki technologiczne, inkubatory technologiczne, centra transferu technologii i pozostałe ośrodki świadczące usługi proinnowacyjne. Opracowanie bazuje na literaturze przedmiotu, informacjach uzyskanych w wywiadach bezpośrednich, raportach PARP i Stowarzyszenia Organizatorów ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce, danych Eurostatu i Banku Danych Lokalnych oraz stronach internetowych ośrodków. Metody badawcze wykorzystane w artykule to analiza danych statystycznych i analiza studiów przypadków. Rezultaty badania potwierdziły, że poziom innowacyjności regionu nie jest satysfakcjonujący. System ośrodków innowacji jest stosunkowo dobrze rozwinięty. Świadczą one szerokie spektrum usług proinnowacyjnych, bardzo często w oparciu o współpracę z innymi (IOB). Wśród barier w transferze technologii ośrodki często wymieniają brak zaufania klientów, uwidaczniający się w procesach negocjacyjnych, oraz niską skłonność do podejmowania ryzyka. Poprawa potencjału innowacyjnego regionu wymaga m.in. usieciowienia usług świadczonych przez różne instytucje i systemowego wsparcia ze strony władz regionalnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Gawęda, Przemysław. "Wpływ warunków atmosferycznych na prędkości najazdowe na skoczni narciarskiej." BUILDER 270, no. 01 (2019): 24–27. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0013.6406.

Full text
Abstract:
Innowacyjność i znaczenie koncepcji architektonicznej dla rozwoju w wielu polach badawczych i wdrożeniowych pozostają marginalnym tematem w obecnym dyskursie na temat architektury. Głównym zadaniem projektowanej innowacyjnej instalacji jest ochrona skoczni – rozbiegu oraz skoczka narciarskiego przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych (opady – deszcz oraz śnieg, nadmierne nasłonecznienie i ochrona termiczna zawodnika przed oddaniem skoku). Zakresem tematu badawczego są: badania aerodynamiczne, badania z zakresu transmisji TV – opracowanie standardu telewizyjnego, badania z zakresu konstrukcji aluminiowo-szklanej, badania z zakresu sterowania oraz walidacja założeń – prototypowanie. Zastosowanie rezultatów projektu na skoczniach narciarskich przyczyni się do wsparcia nowoczesnych systemów, takich jak sztucznie mrożone tory najazdowe, które są obecnie instalowane na wielu skoczniach narciarskich. Oba rozwiązania (tory najazdowe oraz tunel) będą się uzupełniać.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Koncewicz-Dziduch, Edyta. "Juwenalia, Piastonalia, Kortowiada." Perspektywy Kultury 47, no. 4 (2024): 81–94. https://doi.org/10.35765/pk.2024.4704.07.

Full text
Abstract:
Juwenalia to tradycyjne majowe święto polskich studentów, organizowane przez uczelnie, przy wsparciu władz miejskich oraz sponsorów. Jest to kilkudniowy cykl imprez o ludycznym, rozrywkowym charakterze, stanowiący element folkloru miejskiego ośrodków akademickich. Juwenalia posiadają średniowieczne korzenie, podobnie jak zwyczaj otrzęsin, reaktywowano je na polskich uczelniach w latach 50. XX w., najpierw na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w związku z obchodami jubileuszu 600-lecia uczelni. Zwyczaj rozpowszechnił się na innych uczelniach w Polsce i stał się ważnym elementem kultury studenckiej. W artykule zwrócono uwagę na znaczną liczbę współcześnie organizowanych juwenaliów, ich różnicowanie poprzez oryginalne nazwy, tworzone od nazw miejscowości, regionów, uczelni, dzielnic, kierunków studiów, nazw osobowych oraz tradycji regionalnych. Podkreślono różnorodność oferty juwenaliów; elementy tradycyjne: korowód studentów, gry i zabawy, koncerty oraz innowacyjne, typowe dla wybranych imprez, na przykładzie Piastonaliów i Kortowiady. Juwenalia obecnie podlegają działaniom marketingowym, komercyjnym oraz promocji, głównie poprzez media internetowe. Bogaty program imprez, koncerty gwiazd przekładają się w pozytywny sposób na ocenę atrakcyjności miasta akademickiego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Murzyn, Dorota. "Rozwój przemysłu poprzez inteligentne specjalizacje i instrumenty polityki regionalnej UE w województwie małopolskim." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 33, no. 1 (2019): 130–42. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.331.10.

Full text
Abstract:
Artykuł odpowiada na pytania, jakie jest miejsce sektora przemysłu w strategii rozwoju Unii Europejskiej i Polski oraz czy i w jakim stopniu polityka wsparcia innowacji poprzez inteligentne specjalizacje (IS) może przyczynić się do rozwoju przemysłu w polskich regionach. Badania obejmują analizę źródeł pierwotnych, takich jak dokumenty programowe i akty prawne UE i Polski, wykorzystano także dane statystyczne Eurostatu i Komisji Europejskiej oraz dane Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju dotyczące wykorzystania funduszy UE, będących głównym źródłem współfinansowania IS. Analiza dokumentów strategicznych UE i Polski oraz danych statystycznych potwierdza rosnące znaczenie przemysłu dla rozwoju gospodarczego. Autorka dowodzi, że inteligentne specjalizacje niekoniecznie odzwierciedlają jednak wzrost względnej wagi danej branży (przemysłu), bardziej służą wspieraniu polityki innowacyjnej (koncentrują środki na działalność badawczo-rozwojową w pewnych obszarach) niż polityki przemysłowej. Ponadto fundusze polityki regionalnej pozwalają przedsiębiorstwom inwestować w rozwój zaawansowanych technologii, a przez to wpływają na modernizację przemysłu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Kohut, Svitlana, and Anna Shydelko. "Szkolnictwo wyższe w Ukrainie w stanie wojennym. Jak zachować talenty i sprzyjać ich powrotowi?" Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze 637, no. 2 (2025): 64–75. https://doi.org/10.71358/pow.1978.

Full text
Abstract:
W artykule zbadano sytuację ukraińskiej młodzieży podczas inwazji na pełną skalę, popartą danymi statystycznymi. Przeanalizowano kilka kluczowych czynników niezbędnych do stworzenia podstaw w szkolnictwie wyższym, które zachęcą młodych ludzi do powrotu do Ukrainy. Obejmują one zapewnienie bezpiecznych warunków edukacji, opracowanie programów wsparcia psychologicznego, rozszerzenie możliwości stypendialnych i grantowych, wzmocnienie współpracy międzynarodowej oraz zastosowanie innowacyjnego podejścia do uczenia się, nauczania i badań. Artykuł analizuje dwa kluczowe pytania badawcze: Jaka jest skala emigracji młodzieży z powodu wojny w Ukrainie? W jakim stopniu instytucje szkolnictwa wyższego mogą stworzyć warunki zachęcające utalentowanych młodych ludzi do powrotu do Ukrainy? Przeprowadzono przegląd literatury na ten temat, odwołując się do raportów i publikacji. Analiza koncentruje się na takich kwestiach, jak zapewnienie bezpiecznego środowiska uczenia się w szkolnictwie wyższym, rozwój programów wsparcia psychologicznego, rozszerzenie możliwości stypendialnych i grantowych, wzmocnienie współpracy międzynarodowej oraz stosowanie innowacyjnych podejść do nauczania, uczenia się i badań. Szczególna uwaga została poświęcona wdrażaniu innowacyjnych podejść w procesie edukacyjnym, które angażują młodych ludzi w działalność badawczą i tworzą warunki do samorealizacji zawodowej w Ukrainie. Autorzy uzasadniają potrzebę kompleksowego podejścia do sprostania tym wyzwaniom i proponują sposoby poprawy polityki szkolnictwa wyższego mającej na celu złagodzenie skutków migracji oraz przywrócenie potencjału naukowego i edukacyjnego kraju.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Piotrowska, Jagoda, and Zbigniew Przygodzki. "Wykorzystanie systemu zrównoważonych zamówień publicznych w tranzycji od gospodarki liniowej do cyrkularnej w Polsce." Studia z Polityki Publicznej 11, no. 1(41) (2024): 27–50. http://dx.doi.org/10.33119/kszpp/2024.1.2.

Full text
Abstract:
Przejście z gospodarki liniowej do cyrkularnej obliguje do świadomego działania i koordynowania zachowań wszystkich aktorów procesów rozwoju. System zamówień publicznych koordynuje dystrybucję około 7% PKB w Polsce (2021r.). Stąd interwencjonizm państwowy, ukierunkowany na wdrażanie celów zrównoważonego rozwoju, może realnie przyczynić się do zmian podstaw funkcjonowania gospodarki kraju oraz może zdeterminować dynamikę tych zmian. W tym kontekście interesujące jest, w jakim zakresie władze publiczne wykorzystują system zamówień publicznych do promowania tranzycji gospodarki i minimalizowania negatywnych efektów globalnych procesów zmian w środowisku naturalnym. Celem pracy jest identyfikacja poziomu i kierunków zaangażowania sektora publicznego przez system zrównoważonych zamówień publicznych we wsparcie budowania gospodarki cyrkularnej w Polsce w ujęciu regionalnym. Wyniki badań dowodzą bardzo niskiego poziomu dostępności danych dotyczących zielonych zamówień publicznych w porównaniach międzynarodowych. Poza tym, ciągle jeszcze marginalne znaczenie mają dla gospodarki Polski zielone zamówienia, szczególnie te o innowacyjnym charakterze. Natomiast zauważanie rośnie znacznie prospołecznych zamówień publicznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Knapik, Wioletta. "Innowacje produktowe i procesowe w aspekcie zrównoważenia ekonomiczno-społecznego uwzględniającego bezpieczeństwo żywności – studium przypadku – propozycja nowych rozwiązań." Zeszyty Naukowe SGGW w Warszawie - Problemy Rolnictwa Światowego 16, no. 3 (2016): 181–91. http://dx.doi.org/10.22630/prs.2016.16.3.73.

Full text
Abstract:
Artykuł opisuje problematykę wzmacniania przewagi konkurencyjnej regionu opartej na implementacji innowacyjnego modelu w zakresie produkcji i przetwórstwa trzody chlewnej. Nawiązuje do koncepcji projektu tworzonego w Zakładzie Polityki Społecznej i Doradztwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Projekt uwzględnia produkcję trzody chlewnej w cyklu zamkniętym, bazującą na rodzimej rasie świń i zakłada względne utrzymanie pod kontrolą całego procesu produkcyjno-przetwórczego wraz ze sprzedażą produktów gotowych. Projektem zostały objęte sąsiadujące ze sobą gminy powiatu krakowskiego – Czernichów i Liszki. Są one ważne dla tej działalności z następujących powodów: relatywnie duża liczba liczby producentów trzody chlewnej, jednakże nie bazująca na kooperatywie producenckiej; brak akceptacji społeczności lokalnej ze względu na zanieczyszczenie środowiska. Ten stan rzeczy ma zmienić wdrożenie opracowanego modelu przy wsparciu przedstawicieli środowiska naukowego, doradztwa rolniczego, lokalnej społeczności, samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Szymczyk, Przemysław. "Podatkowy pakiet dla innowacyjnej gospodarki. Analiza prawno-porównawcza ulg fiskalnych mających wspierać technologiczną transformację przedsiębiorstw." Doradztwo Podatkowe - Biuletyn Instytutu Studiów Podatkowych 4, no. 308 (2022): 78–90. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0015.8286.

Full text
Abstract:
W artykule autor prezentuje kierunki zmian wprowadzonych od początku 2022 r. w zakresie podatkowego wsparcia innowacyjności przedsiębiorstw. Analizowany pakiet polega na uzupełnieniu dotychczasowego ekosystemu zachęt fiskalnych o dalsze preferencje podatkowe. Ich przewodnim celem jest zachęcenie przedsiębiorców do podejmowania ambitnych projektów transformacji procesów produkcyjnych przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć technologicznych, co w założeniu ustawodawcy powinno ułatwić transformację krajowej gospodarki w kierunku przemysłu 4.0, czyli gałęzi ekonomii o największym potencjale i najwyższej wartości dodanej. Pierwszy element pakietu przewiduje możliwość zmniejszenia w określonych warunkach zaliczek płaconych przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia innowacyjnych pracowników. Następny etap to znana już podatnikom ulga na badania i rozwój (B+R), której rozszerzenie stanowi proponowana ulga na prototyp. Ma ona wspierać koszty próbnej produkcji nowego produktu i wprowadzenia go do użytku, a więc przeniesienie pomysłu na język praktyki. Kolejna korzyść obejmuje ulgę na robotyzację wspierającą produkcję. Na samym końcu, w przypadku czerpania dochodów z praw własności intelektualnej, możliwe stanie się symultaniczne korzystanie z ulgi na działalność badawczo- -rozwojową przez podatnika objętego reżimem IP Box. Wprowadzenie powyższych rozwiązań należy ocenić pozytywnie, to dopiero praktyka pokaże jednak, czy przedsiębiorcy będą z nich korzystać i w jakim zakresie, a to zależy przede wszystkim od podejścia organów fiskalnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Bartosiewicz-Niziołek, Monika, Łukasz Błasiak, Bartosz Olszewski, Magda Ostrowska, and Anna Wojciechowska. "Zespoły mobilne a zapobieganie hospitalizacji w środowiskowym modelu opieki psychiatrycznej." Studia Psychologica 21, no. 2 (2021): 19–36. http://dx.doi.org/10.21697/sp.2021.21.2.02.

Full text
Abstract:
Powstanie zespołów mobilnych wiąże się z reformą psychiatrycznej opieki zdrowotnej i zmianie modelu leczenia z udzielania opieki w dużych szpitalach psychiatrycznych na rzecz działań realizowanych na poziomie społeczności lokalnej. Zespoły mobilne uzupełniają model podstawowy o usługi docierające do osób, które bez ich wsparcia mogłyby nie uzyskać pomocy, przez co są bardzo istotnym i innowacyjnym elementem środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej, pełniącym wiodącą rolę w procesie zdrowienia osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Głównym celem działalności zespołów mobilnych jest mobilizowanie osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego do rozwiązywania swoich problemów w sytuacjach, w których jest to możliwe i osiągalne. W artykule przedstawiono kontekst historyczno-kulturowy wraz z rolą zespołów mobilnych w opiece psychiatrycznej. Przedstawiono korzyści płynące z udzielenia pomocy bezpośrednio w środowisku klienta oraz scharakteryzowano zadania zespołów mobilnych oraz ich współpracę z otoczeniem społecznym i asystentami zdrowienia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Miński, Radomir. "Wywiad pogłębiony jako technika badawcza. Możliwości wykorzystania IDI w badaniach ewaluacyjnych." Przegląd Socjologii Jakościowej 13, no. 3 (2017): 30–51. http://dx.doi.org/10.18778/1733-8069.13.3.02.

Full text
Abstract:
Poszukując nowatorskich sposobów wsparcia instrumentarium badacza terenowego, poprzez procedury stosowane w badaniach ewaluacyjnych, postanowiono wziąć na warsztat wywiad pogłębiony, dalej IDI (in-depth interview), jako technikę badawczą wykorzystywaną w procedurze badań ewaluacyjnych. Przeszukując źródła, natrafiono na pewne niekonsekwencje w posługiwaniu się terminem „wywiad pogłębiony”. Nawet przyjmując otwartą naturę badań jakościowych, należy zauważyć, że często wykorzystanie tej nazwy jest wręcz bezpodstawne w stosunku do technik badawczych, którymi w rzeczywistości posługują się badacze. Wydaje się zatem, że eksploracja kreatywnych sposobów łączenia tego, co tradycyjne z tym, co nowe nie możne pomijać fundamentalnych zasad pracy terenowej – poddawania surowej ocenie, pod względem skuteczności i wiarygodności, danych uzyskiwanych w mniej lub bardziej innowacyjny sposób. Biorąc pod uwagę wspomniane niekonsekwencje i rozbieżności między tym, co kryje się pod pojęciami wikłającymi termin „wywiad pogłębiony” a tym, czym on w rzeczywistości powinien być, postarano się najpierw dokonać poprawnego metodologicznie określenia charakteru tej techniki badawczej, wskazać zastosowania oraz zastanowić się nad adaptacjami tej techniki lub pewnych jej elementów do badań ewaluacyjnych realizowanych w ramach projektów finansowanych z Europejskich Funduszy Strukturalnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Janczewski, Jerzy, and Danuta Janczewska. "Rowery towarowe w zrównoważonym transporcie miejskim." Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie, no. 2/39 (January 23, 2025): 135–51. https://doi.org/10.25312/2391-5129.39/2024_08jjdj.

Full text
Abstract:
Wykorzystanie rowerów cargo w transporcie, zwłaszcza na odcinku tak zwanej ostatniej mili, staje się coraz bardziej popularne, szczególnie w miastach, gdzie rosnące zatłoczenie ulic, koszty dostaw oraz troska o środowisko skłaniają firmy i władze miejskie do poszukiwania alternatywnych rozwiązań transportowych. W Polsce wzrasta zainteresowanie wykorzystaniem i rozpowszechnianiem rowerów towarowych. Z odpowiednim wsparciem ze strony władz i innowacyjnym podejściem ze strony firm rowery dostawcze mogą stać się ważnym elementem miejskiej logistyki, a perspektywy ich wdrożenia w transporcie miejskim rysują się obiecująco, zwłaszcza w kontekście rosnącego nacisku na zrównoważony rozwój i poprawę jakości życia w miastach. Celem artykułu jest wskazanie na potencjał rowerów cargo w transporcie ładunków w miastach i pokazanie perspektyw wdrożenia tego sposobu transportu w systemie logistyki miejskiej. Aby zrealizować zamierzony cel, zaprezentowano systematykę rowerów dostawczych, przedstawiono ich wady i zalety, dokonano przeglądu literatury i omówiono możliwości wdrożenia rowerów dostawczych w transporcie miejskim. Całość zwieńczono podsumowaniem.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Muraszkiewicz, Mieczysław Ryszard, Jan Szmidt та Krzysztof Zaremb. "SYNAT i ΩΨR - ku ekosystemowi wsparcia informacyjnego nauki i uczelni polskich". Zagadnienia Informacji Naukowej - Studia Informacyjne 52, № 2(104) (2014): 8–22. http://dx.doi.org/10.36702/zin.547.

Full text
Abstract:
Cel/teza: Celem artykułu jest przedstawienie głównych rezultatów zadania badawczego SYNAT (Sys­tem Nauki i Techniki), które zrealizowano w ramach grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (nr SP/I/1/77065/10), pt. Utworzenie uniwersalnej, otwartej, repozytoryjnej platformy hostingowej i komunikacyjnej dla sieciowych zasobów wiedzy dla nauki, edukacji i otwartego społeczeństwa wiedzy, a w szczególności zaprezentowanie systemu zarządzania bazą wiedzy naukowej ΩΨR (Omega-Psir), przeznaczonego dla uczelni i placówek badawczych. SYNAT może stanowić punkt wyjścia do utwo­rzenia ekosystemu wsparcia informacyjnego nauki i edukacji w Polsce.
 Koncepcja/metody badań: Metodę realizacji zadania badawczego SYNAT oparto na prowadzeniu prac równolegle w dwóch wątkach, którymi były: (a) badania naukowe m.in. nad strukturalnymi i semantycznymi zagadnieniami reprezentacji informacji i wiedzy (w postaci tekstowej i multime­dialnej), nad nowymi algorytmami semantycznego pozyskiwania, wyszukiwania, odkrywania, analizy i przetwarzania wiedzy, nad algorytmami semantycznego przetwarzania języka naturalnego, ze szczególnym naciskiem na metody eksploracji tekstów w języku polskim, nad modelami komunika­cji naukowej w środowiskach otwartych oraz nad ochroną i bezpieczeństwem otwartych systemów informacyjnych dla nauki, oraz (b) budowa prototypowych sieciowych, otwartych platform informa­tycznych o wysokim poziomie niezawodności, skalowalności i bezpieczeństwa oraz interoperacyjności z podobnymi platformami zagranicznymi. Zadaniem tych platform jest dostarczenie użytkownikom usług informacyjnych (funkcji i aplikacji) wspierających działalność naukowo-badawczą i edukacyjną oraz zapewnienie skutecznej i przyjaznej komunikacji oraz dostępu do posiadanych zasobów wiedzy i usług, i ponadto – dostępu do innych systemów krajowych i zagranicznych z możliwością wymiany informacji w różnych formatach.
 Wyniki i wnioski: Prace w ramach zadania SYNAT doprowadziły do zdefiniowania potrzeb w zakresie usług, metod, procedur i narzędzi niezbędnych do informacyjnego wspierania badań naukowych i edukacji. Do niedawna oczekiwania badaczy w stosunku do systemów informacyjnych były sto­sunkowo proste, głównie o charakterze bibliograficznym. Obecnie pracownicy naukowi spodzie­wają się także dokumentów źródłowych, pomocy w formułowaniu kwerend i heurystyk, wstępnej analizy zebranych danych i informacji, informacji bibliometrycznej, możliwości repozytoryjnego umieszczania własnych prac, informacji faktograficznej o trendach badawczych i przemysłowych oraz o trendach społecznych, a także danych o projektach, zespołach i placówkach badawczych oraz o możliwościach finansowania badań zarówno ze środków publicznych, jak i prywatnych. Nawet więcej – oczekuje się, że systemy informacyjne oferując wspomniane funkcje pokażą również relacje ekosystemami wsparcia informacyjnego zmieniając jakościowo sposób korzystania z informacji w badaniach. SYNAT, a zwłaszcza dwa jego najważniejsze komponenty, tj. portal INFONA i system ΩΨR wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom.
 Oryginalność/wartość poznawcza: Wyniki naukowe (metody, algorytmy i architektury systemów), platformy oraz systemy informatyczne i informacyjne, które są rezultatem realizacji zadania SYNAT mają charakter innowacyjny, kładąc nacisk na semantyczne, sieciowe i spersonalizowane podejście do problemów integracji usług informacyjnych dla nauki i edukacji, tworząc solidną podstawę do dalszych prac nad budową ekosystemu informacyjnego dla nauki i edukacji polskiej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Grzymała, Zbigniew. "Innowacje na rynku sektora komunalnego w Polsce." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 23 (October 1, 2013): 57–67. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.23.4.

Full text
Abstract:
W gospodarce komunalnej podobnie jak w innych sektorach gospodarczych mamy do czynienia z działaniami innowacyjnymi między innymi na poziomie produktowym, procesowym i organizacyjnym. Liderami w tym zakresie w Europie są przede wszystkim kraje skandynawskie oraz Niemcy i Szwajcaria. Innowacje produktowe znane od dłuższego czasu i procesowe dotyczą między innymi: pozyskiwania energii cieplnej i elektrycznej z paneli słonecznych i spalania odpadów komunalnych, wykorzystywania odpadów stałych i płynnych (ścieków) do produkcji energii dokonywane w tzw. kogeneracji branżach: odpadowej, cieplnej i wytwarzania energii elektrycznej. Innowacją organizacyjną w gospodarce komunalnej jest tworzenie komunalnych grup kapitałowych, dzięki którym można przez efekt skali obniżać koszty świadczenia usług komunalnych oraz gromadzić środki na badania i wdrożenia innowacyjne. Najbardziej zaawansowane w tym zakresie są również kraje zachodnie: Niemcy, Francja, kraje skandynawskie. Polska pomimo wielu inicjatyw proinnowacyjnych, w tym wykorzystania środków pomocowych z UE, aktywności ośrodków akademickich czy inicjatyw samorządów terytorialnych, między innymi Stalowej Woli, jest postrzegana jako kraj poza głównym nurtem innowacyjności. Średnio na milion mieszkańców notuje się 20 patentów rocznie wobec prawie 1500 w tzw. Wielkiej Szwajcarii. Propagacja wszystkich pozytywnych inicjatyw w zakresie innowacyjności przy wsparciu jeszcze niesprzedanych przedsiębiorstw branż komunalnych jest jedną z możliwości poprawy poziomu innowacyjności w Polsce. Dodatkowym rozwiązaniem byłoby tworzenie spółek europejskich łączących kapitał polski i zagraniczny, ale na tych samych zasadach dla obu typów kapitału.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Murzyn, Dorota. "Wpływ wykorzystania funduszy strukturalnych w Małopolsce na rozwój sieci współpracy i innowacyjność regionu." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 23 (October 1, 2013): 104–17. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.23.8.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przedstawienie różnych koncepcji łączących zagadnienia sieci współpracy i innowacyjność na poziomie regionalnym (model potrójnej helisy, klastry, systemy innowacji) oraz próba zbadania, w jaki sposób wykorzystanie funduszy strukturalnych Unii Europejskiej wpływa na ich rozwój w Małopolsce. Władze regionalne, przedsiębiorstwa i uczelnie wyższe Małopolski zdają się dostrzegać szanse, jakie niesie ze sobą tworzenie sieci współpracy. Coraz częściej i chętniej współpracują ze sobą, wpływając tym samym na innowacyjność regionu oraz na budowanie gospodarki opartej na wiedzy. Koncepcja trójstronnej współpracy na rzecz kreowania środowiska odpowiedniego dla wzrostu innowacyjności i konkurencyjności uwzględniona została w najważniejszych dokumentach strategicznych województwa. Fundusze strukturalne Unii Europejskiej są istotnym czynnikiem wspierania sieci współpracy w regionie małopolskim. Zostały wskazane jako podstawowe źródła finansowania celów Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Małopolskiego 2008–2013. Są także ważnym źródłem wsparcia rozwoju powiązań w ramach potrójnej helisy i klastrów. Sprawnie funkcjonująca sieć powiązań i współpracy między władzą publiczną, jednostkami naukowymi i przedsiębiorstwami jest niezbędna, aby stworzyć region wiedzy i innowacji. Taka struktura, wspierana finansowo z różnych źródeł, w tym funduszy strukturalnych UE, ma szanse stania się obszarem innowacyjnym i konkurencyjnym
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Gorączkowska, Jadwiga. "Sources, barriers and effects of innovation activity and business support organizations in small innovative companies in industry in lower silesia province in 2010–2012." Ekonomiczne Problemy Usług 121 (2015): 337–52. http://dx.doi.org/10.18276/epu.2015.121-21.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Makieła, Zbigniew. "Przedsiębiorczość i innowacyjność akademicka w Polsce." Przedsiębiorczość - Edukacja 13 (December 16, 2017): 183–95. http://dx.doi.org/10.24917/20833296.13.13.

Full text
Abstract:
Celem zmian w strukturze szkolnictwa wyższego w Polsce powinno być uruchomienie mechanizmów konkurencyjności, a zasadniczym podmiotem procesu zmian jest przedsiębiorczy uniwersytet. Powstanie przedsiębiorczego uniwersytetu daje szansę społeczności akademickiej na komercjalizację badań naukowych. Bez znaczącego wzrostu innowacji przedsiębiorczość akademicka będzie uwięziona w stagnacji. Jednak przestawienie przedsiębiorczości akademickiej na tory innowacyjności jest bardzo trudnym zadaniem, ponieważ środowisko akademickie charakteryzuje bardzo niski poziom przedsiębiorczości. Zmiany w funkcjonowaniu wyższych uczelni w Polsce zachodzą powoli i są opóźniane przez tradycyjne, biurokratyczne struktury organizacyjne uczelni, niechęć władz uczelni do stosowania elastycznych metod zarządzania oraz brak rynkowych instrumentów wsparcia przedsiębiorczości akademickiej. Narzędziem pobudzania przedsiębiorczości akademickiej jest tworzenie warunków do rozwoju i wspieranie innowacyjnych przedsiębiorstw typu spin-off oraz spin-out. Innowacyjne akademickie przedsiębiorstwa wymagają znaczących nakładów inwestycyjnych, których zwrot obarczony jest bardzo wysokim ryzykiem. Jest to jedna z przyczyn spowolnienia procesu rozwoju innowacyjności akademickiej. Celem głównym niniejszego opracowania była ocena poziomu efektywności zarządzania uniwersytetem przez wskazanie, w jaki sposób lepiej niż dotychczas wykorzystać największą wartość uczelni, którą są jej pracownicy, studenci i absolwenci oraz posiadana przez nich wiedza. Dla zapewnienia właściwej realizacji celu głównego sformułowano również cele szczegółowe. Realizacja postawionych w pracy celów wymagała rozwiązania kilku problemów badawczych. Głównym problemem stała się ocena poziomu efektywności organizacyjnej uniwersytetów przez porównanie do najlepszych (benchmarking wyników). Wiązało się to ze stworzeniem modelu zarządzania uniwersytetem i określeniem, jakie wymiary i kryteria powinien tworzyć model zapewniający ocenę efektywności organizacyjnej. Należało wskazać kluczowe czynniki w efektywności organizacyjnej (kosztowej i finansowej). Istotnym elementem przy ocenie efektywności organizacyjnej było również nakreślenie obszarów efektywności i kryteriów przyjętych do stosowania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Bąk-Filipek, Ewa, and Łukasz Nawrot. "Działalność B+R w gospodarce turystycznej na tle uwarunkowań rozwoju odnawialnych źródeł energii." Folia Turistica 42 (March 31, 2017): 9–30. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0010.4085.

Full text
Abstract:
Cel. Identyfikacja uwarunkowań rozwoju nowych technologii w gospodarce turystycznej w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz wskazanie aspektów poznawczych dotyczących prac badawczo-rozwojowych w turystyce i kierunków ich rozwoju. Metoda. Desk research – studia literatury zagranicznej i polskiej, wywiady niestandaryzowane. Wyniki badań. Odnawialne źródła energii mają istotną i wciąż rosnącą rolę we współczesnej gospodarce, w tym w gospodarce turystycznej. Najważniejsze uwarunkowania ich rozwoju w turystyce mają charakter egzogeniczny, w tym systemowy i regulacyjny. Bardzo istotnym elementem prorozwojowym w sferze innowacji i inwestycji w turystyce, nie tylko w zakresie OZE, jest działalność badawczo-rozwojowa, która w gospodarce turystycznej często ma charakter zewnętrzny, podobnie jak procesy dyfuzji innowacji, a także charakter wspierający, uzupełniający i wzbogacający obszar innowacji w sferze usługowej. Ograniczenia badań i wnioskowania. Praca ma charakter teoretyczny i uniwersalny, zawiera jednak elementy badań o charakterze niereprezentatywnym dla wszystkich podmiotów gospodarki turystycznej w Polsce. Implikacje praktyczne. Artykuł pozwala podmiotom gospodarki turystycznej na reakcję na występujące w gospodarce światowej i polskiej tendencje na rynku OZE oraz dostosowanie działalności innowacyjnej do nowych uwarunkowań regulacyjnych i ekonomicznych. Wskazuje się również na charakterystyczne dla turystyki inteligentne specjalizacje, które będą przedmiotem wsparcia i wyznaczają kierunki rozwoju prac B+R. Oryginalność. W pracy dokonano zestawienia czynników prorozwojowych odnoszących się do odnawialnych źródeł energii i przeniesiono je na grunt gospodarki turystycznej jako przykład rozwiązań innowacyjnych. Problematykę OZE zestawiono z działalnością B+R w turystyce jako zagadnienia komplementarne. Rodzaj pracy. Artykuł o charakterze przeglądowym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Olech, Aleksander. "Unikalne rozwiązania Republiki Francuskiej w walce z terroryzmem i radykalizacją." Terroryzm, no. 1 (1) (March 25, 2022): 123–66. http://dx.doi.org/10.4467/27204383ter.22.005.15421.

Full text
Abstract:
Doświadczenia i rozwiązania Republiki Francuskiej, gdzie nieustannie są rozwijane struktury antyterrorystyczne, powinny stanowić swego rodzaju drogowskaz dla innych państw. Tworzenie wyjątkowych programów deradykalizacyjnych i prowadzenie polityki reagowania na przypadki ekstremizmu to działania, które można wdrożyć w Polsce. Ponadto wykorzystywanie mediów społecznościowych do walki z treściami o charakterze terrorystycznym oraz do informowania o zagrożeniach ukazuje innowacyjne zastosowanie Internetu. Warto również zwrócić uwagę na zaangażowanie francuskich strażników miejskich oraz służb medycznych w proces reagowania na terroryzm, a także uwydatnić rolę organizacji pozarządowych działających na rzecz wsparcia ofiar. Dekady zmagań Francji z różnymi rodzajami terroryzmu spowodowały, że przez lata usprawniano i weryfikowano tam metody, które byłyby skuteczne w przeciwdziałaniu radykalizacji i zagrożeniom. W ocenie autora należałoby skorzystać z francuskiej eksperiencji i zaimplementować chociaż część rozwiązań w Polsce. Unique solutions of the French Republic in the fight against terrorism and radicalisation Experience and solutions of the French Republic, where anti-terrorist structures are constantly developed, should be a signpost for other countries. Creation of unique deradicalization programs and conducting a policy of responding to cases of extremism are actions that can be implemented in Poland. In addition, the use of social media to combat terrorist content and to provide information about threats shows the innovative use of the Internet. It is also worth noting the involvement of French municipal guards and medical services in the process of responding to terrorism, as well as highlighting the role of NGOs working to support victims. Decades of France’s struggle with different types of terrorism have meant that methods that would be effective in countering radicalisation and threats have been improved and reviewed over the years. In the author’s opinion, it would be advisable to take advantage of the French experience and implement at least some of the solutions in Poland.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Miszczak, Katarzyna. "Przystanek kreatywności NEMO – innowacja społeczna dla gmin." Biblioteka Regionalisty 2024, no. 24 (2024): 62–71. https://doi.org/10.15611/br.2024.1.07.

Full text
Abstract:
Cel: Termin „innowacje społeczne” pojawia się coraz częściej w kontekście wyzwań nie tylko społecznych, lecz także gospodarczych i przestrzennych. Efekt synergii między społecznymi, ekonomicznymi i technologicznymi wymiarami innowacji jest dostrzegany przez środowiska akademickie, a także przez przedsiębiorców i przedstawicieli samorządów. Celami opracowania są identyfikacja, charakterystyka, ocena i priorytetyzacja determinant implementacji rezultatów projektu „Przystanek kreatywności NEMO – Innowacja społeczna dla gmin”. Metodyka: Przedmiotem badań jest społecznie innowacyjna usługa dedykowana interesariuszom lokalnej przestrzeni publicznej w polskich gminach, promująca zdrowy moralnie i fizycznie styl życia. W artykule wykorzystano głównie metodę opisową, case study oraz benchmarking rozwiązań stosowanych w krajach europejskich. Wyniki: Artykuł przedstawia wyniki analizy wpływu projektu „Przystanek kreatywności NEMO” na rozwój społeczny, gospodarczy i technologiczny polskich gmin. Wskazano, że implementacja tego modelu infrastruktury publicznej może się przyczynić do poprawy jakości życia mieszkańców, promowania zdrowego stylu życia oraz zwiększenia atrakcyjności gmin dla inwestorów i mieszkańców. Ponadto wyniki badań podkreślają znaczenie innowacji społecznych jako katalizatora pozytywnych zmian w samorządach lokalnych. Implikacje i rekomendacje: Analiza wskazuje na konieczność wdrażania innowacyjnych modeli zarządzania przestrzenią publiczną, opartych na partnerstwach międzysektorowych i partycypacyjnym planowaniu. W szczególności rekomenduje się szerokie zaangażowanie interesariuszy (samorządów, biznesu, uczelni i społeczności lokalnych) oraz wykorzystanie instrumentów wsparcia finansowego, w tym funduszy unijnych, w celu skutecznej implementacji projektu NEMO. Oryginalność/wartość: Opracowanie może być wykorzystane w debacie dotyczącej znaczenia innowacji społecznych w zarządzaniu jednostkami samorządu terytorialnego. Projekt NEMO został przedstawiony jako nowatorskie rozwiązanie w zakresie integracji edukacji, rekreacji i rozwoju społecznego, co czyni go unikalnym w kontekście polityki rozwoju lokalnego. Artykuł wskazuje na lukę badawczą dotyczącą wpływu takich inicjatyw na długoterminowy rozwój gmin, co stanowi wartość dodaną dla środowisk akademickich i decydentów publicznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Czapiewska, Gabriela. "Gospodarstwa opiekuńcze jako perspektywiczny kierunek rozwoju usług społecznych w środowisku wiejskim." Rozwój Regionalny i Polityka Regionalna, no. 67 (December 29, 2023): 91–107. http://dx.doi.org/10.14746/rrpr.2023.67s.07.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przedstawienie kwestii rozwoju usług społecznych na obszarach wiejskich w Polsce w oparciu o zasoby oraz infrastrukturę gospodarstw rolnych. Opracowanie jest próbą ujęcia istoty rolnictwa społecznego ze szczególnym uwzględnieniem gospodarstw opiekuńczych i podkreślenia ich roli w środowisku wiejskim. W artykule zaprezentowano inicjatywy podejmowane m.in. przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Pilotażowe projekty realizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego są przykładem innowacyjnego rozwiązania w sferze polityki senioralnej oraz wspierania osób z niepełnosprawnością intelektualną, zaś doświadczenia związane z funkcjonowaniem Sieci Zagród Edukacyjnych podkreślają istotną rolę gospodarstw rolnych w procesie edukacji. Niniejsze opracowanie łączy zatem teoretyczne rozważania z opisem praktycznych rozwiązań. Gospodarstwo opiekuńcze stanowi szczególny typ rolnictwa społecznego, integrującego wielofunkcyjność gospodarstw rolnych z usługami opiekuńczo-zdrowotnymi, a zarazem przedsiębiorczością społeczną. Istotnym elementem w rolnictwie opiekuńczym jest wykorzystanie potencjału gospodarstwa rolnego do prowadzenia działań o charakterze terapeutycznym, opiekuńczym i integracyjnym. Rolnictwo zaangażowane społeczne stanowi dla rolników szansę na dostarczanie nowych usług i tym samym poszerzenie i zróżnicowanie ich działalności oraz wielofunkcyjnej roli w społeczeństwie. Możliwość prowadzenia dodatkowej działalności w wielu gospodarstwach rolnych wpłynie na polepszenie sytuacji ekonomicznej całych społeczności lokalnych. Ponadto wzrośnie liczba i poziom usług społecznych oferowanych na terenach wiejskich. Gospodarstwa opiekuńcze pełnią istotną rolę w kontekście wyzwań związanych ze starzeniem się społeczeństw, skutkującym ograniczaniem zasobów siły roboczej oraz zwiększaniem się liczby osób wymagających wsparcia (niepełnosprawnych, zagrożonych wykluczeniem, seniorów). Rozwój gospodarstw opiekuńczych z pewnością wpłynie na podniesienie jakości życia na obszarach wiejskich oraz rozwiązywanie problemów nierówności w dostępie do usług społecznych. Do zrealizowania celu pracy jako metody badań wykorzystano analizę literatury przedmiotu i materiałów źródłowych oraz metodę opisową i porównawczą.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Tovkanets, Anna, and Oksana Tovkanets. "Virtualization of the Educational Process in the Training of Future Primary School Teachers." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska sectio J - Paedagogia-Psychologia 35, no. 1 (2022): 59. http://dx.doi.org/10.17951/j.2022.35.1.59-69.

Full text
Abstract:
<p>Celem artykułu jest uzasadnienie cech wirtualizacji procesu edukacyjnego w kształceniu przyszłych nauczycieli szkół podstawowych w ukraińskim szkolnictwie wyższym. Wykorzystano następujące metody badań naukowych: kwestionariusze i analiza danych statystycznych – w celu wyjaśnienia rozumienia przez wnioskodawców przestrzeni wirtualnej oraz zidentyfikowania zalet i sprzeczności wykorzystania kształcenia na odległość w profesjonalnym kształceniu pedagogicznym; analiza teoretyczna – do określenia głównych podejść teoretycznych do kształcenia na odległość i roli takiego kształcenia w procesie edukacyjnym; uogólnienie – do sformułowania wniosków dotyczących wirtualizacji procesu edukacyjnego w kształceniu przyszłych nauczycieli szkół podstawowych. Okazało się, że wykorzystanie technologii w zdalnym kształceniu zawodowym przyszłych nauczycieli wymaga różnorodnych form, metod i technik wirtualnego wsparcia kształcenia zawodowego i ogólnokulturowego. Nacisk kładziony jest na tradycyjne (zasady świadomości i aktywności uczenia się, systematyczność i konsekwencja, dostępność uczenia się, celowość) i specyficzne (zasady modułowej konstrukcji treści działań edukacyjnych i poznawczych, przejście od uczenia się do samokształcenia, kolektywny charakter uczenia się i uwzględniania indywidualnych cech uczniów) zasady budowania kształcenia na odległość. Określono typy uczniów ze względu na charakter działalności edukacyjnej i odpowiadające im modele zachowań w warunkach kształcenia na odległość. Ujawniane są cechy wirtualizacji środowiska edukacyjnego uniwersytetu podczas szkolenia zawodowego przyszłych nauczycieli: szkolenie w oparciu o metodę projektów; korzystanie z serwisów społecznościowych i innych portali społecznościowych i informacyjnych, które pomagają zwiększać potencjał twórczy i intelektualny w oparciu o samoorganizację, pragnienie wiedzy, umiejętność interakcji z nowoczesną technologią komputerową; rozszerzone możliwości zaangażowania partnerów społecznych i nawiązania współpracy ze środowiskiem naukowym podczas realizacji wspólnego projektu lub przy tworzeniu innowacyjnego produktu komunikacyjnego; stworzenie systemu komunikacji od ucznia do nauczyciela, do międzynarodowego środowiska naukowego, do partnerów, pomagającego podnieść poziom ogólnego rozwoju intelektualnego w realizacji innowacyjnych projektów, a także podtrzymującego zainteresowanie innowacyjnymi, badawczymi, kreatywnymi, niezależnymi działaniami w zakresie tworzenia i realizacji projektów.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography