To see the other types of publications on this topic, follow the link: Wynik finansowy działalności przedsiębiorstwa.

Journal articles on the topic 'Wynik finansowy działalności przedsiębiorstwa'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Wynik finansowy działalności przedsiębiorstwa.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Rówińska, Małgorzata. "Dylematy wokół wykorzystania sprawozdania z całkowitych dochodów do oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw." Zeszyty Naukowe SGGW, Polityki Europejskie, Finanse i Marketing, no. 21(70) (June 28, 2019): 211–19. http://dx.doi.org/10.22630/pefim.2019.21.70.17.

Full text
Abstract:
Informacje o wynikach działalności jednostek gospodarczych, sporządzających sprawozdanie finansowej według MSSF, prezentowane są w sprawozdaniu z całkowitych dochodów. Całkowite dochody obejmują elementy kształtujące wynik finansowy (przychody i koszty) oraz inne całkowite dochody. Sposób prezentacji tych kategorii jest mało przejrzysty, zwłaszcza w kontekście wykorzystania informacji na potrzeby analizy rentowności. Na przykładzie sprawozdań finansowych wybranych spółek wskazano, jak sposób prezentacji informacji może zniekształcić postrzeganie sytuacji finansowej podmiotu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Szymańska, Anna. "Udział kosztów działalności ubezpieczeniowej w składce zakładów działu II w Polsce." Finanse i Prawo Finansowe 2, no. 26 (June 30, 2020): 115–28. http://dx.doi.org/10.18778/2391-6478.2.26.08.

Full text
Abstract:
Koszty działalności ubezpieczeniowej w sprawozdawczości finansowej przedsiębiorstw ubezpieczeniowych zaliczane są do kosztów technicznych, które stanowią ponad 90% kosztów ubezpieczycieli. Koszty te z jednej strony są jednym z czynników wpływających na wysokość składki ubezpieczeniowej, a z drugiej strony oddziaływają na wynik finansowy ubezpieczyciela. W pracy poddano analizie koszty działalności ubezpieczeniowej zakładów ubezpieczeń Działu II w latach 2009–2018. Analizę przeprowadzono na podstawie danych PIU. Wyznaczono statystyczne normy rynkowe wskaźników kosztów: działalności ubezpieczeniowej, administracyjnych oraz akwizycji. Porównano zmiany wyznaczonych norm w roku 2018 w odniesieniu do roku 2009. Oceniono obciążenie składki ubezpieczeniowej badanymi kosztami.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Sadkowski, Wojciech. "Identyfikacja skali wdrażania certyfikowanych systemów zarządzania jakością w przedsiębiorstwach usługowych." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 31, no. 1 (March 29, 2017): 97–107. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.311.7.

Full text
Abstract:
Głównym celem artykułu jest zidentyfikowanie popularności certyfikowanych systemów zarządzania jakością w przedsiębiorstwach usługowych. Autor podejmuje próbę zdefiniowania systemów zarządzania jakością oraz oceny ich wpływu na zarządzanie jednostką. Część pierwsza stanowi rozważania na temat istoty usług i działalności usługowej oraz prezentuje elementy różnicujące usługi od innych typów działalności. Druga i trzecia część zawierają teoretyczne aspekty systemów zarządzania jakością oraz prezentują dane ilościowe dotyczące implementacji certyfikowanych systemów zarządzania jakością w Polsce i na świecie. W pracy przeprowadzono analizę piśmiennictwa naukowego z zakresu zarządzania jakością, marketingu usług i ekonomii oraz zastosowano metody indukcji i dedukcji. Sektor usług jest bardzo rozległą i zróżnicowaną gałęzią gospodarki. To przedsiębiorstwa usługowe wysoko rozwiniętych gospodarek tworzą 80% dochodu narodowego. Jakość realizowanych usług wpływa na wynik finansowy organizacji. Do odniesienia sukcesu na bardzo konkurencyjnym, globalnym rynku, gdzie klient dyktuje warunki dotyczące jakości usługi, najważniejsze staje się wdrożenie systemu zarządzania jakością, który pozwala efektywniej zarządzać jednostką. Rozwiązania te stają się coraz bardziej popularne i powszechne na świecie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

CHOMAĆ-PIERZECKA, Ewa. "Functional controlling in managing of capital the enterprises." Nowoczesne Systemy Zarządzania 13, no. 1 (March 26, 2018): 63–75. http://dx.doi.org/10.37055/nsz/129522.

Full text
Abstract:
Zasoby przedsiębiorstwa kreują mechanikę produktywności i innowacyjności, przesądzając o możliwościach pozycjonowania przedsiębiorstwa na osi społeczno-ekonomicznych korzyści kształtowanych przez uwarunkowania otoczenia. Stanowiąc o potencjale podmiotu gospodarczego, kreują realne możliwości jego efektywnego funkcjonowania na coraz bardziej wymagającym rynku. Wyznaczają jego szanse; wytyczają kamienie milowe strategicznego procedowania. Szeroko rozumiane zasoby i środki, a zatem dobra materialne czy finansowe o wymiernej dla przedsiębiorstwa wartości pieniężnej to kapitał pozostający w dyspozycji podmiotu w celu prowadzenia określonej działalności ukierunkowanej na dochód. Właściwość kapitału – opisująca jego cechy jak: struktura, jakość, walory użyteczności (...), a może przede wszystkim ilość i formuła dostępności − warunkująca niezaburzony przebieg procesów gospodarczych, buduje dźwignię cyklu gospodarczego stanowiącego o efektach tejże działalności. Płynność i skuteczność realizacji procesów transformacji kapitału w ofertę rynkową jednostki gospodarczej urasta zatem do rangi kluczowego problemu zarządczego. Stanowi uwarunkowanie napędzające motor działalności realizującej podstawowy cel gospodarowania – przetrwanie, generowanie zysku i długofalowy rozwój. Zmienne osadzenie biznesu i idąca z nim w parze narastająca konkurencja wyzwalają potrzebę uzupełnienia dotychczasowych metod zarządczych innowacyjnymi technikami wsparcia procesów podejmowania decyzji. Poszukiwane są z zasady rozwiązania dające szerokie spektrum możliwości zastosowania i kierunkowania działań. Narzędzia umożliwiające szerokie patrzenie w przyszłość w oparciu o fakty, czerpane z wnętrza, a także otoczenia podmiotu gospodarczego. Narzędziem takim jest controlling – filozofia zarządzania ukierunkowanego na wynik. Celem opracowania jest analiza wsparcia prowadzenia procesów w obszarze zarządzania kapitałem pracowniczym przedsiębiorstwa z zastosowaniem narzędzia controllingu. Szczególne znaczenie w tym zakresie przypisać można controllingowi personalnemu. Zatem perspektywa dookreślenia roli controllingu personalnego w obszarze realizacji personalnej funkcji zarządzania przedsiębiorstwem stanowi treść niniejszego artykułu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Nesterowicz, Renata, and Joanna Nakonieczny. "Ocena wyników działalności wybranych spółek budowlanych notowanych na GPW w świetle ogólnej sytuacji branży." Przedsiębiorczość - Edukacja 17, no. 2 (December 31, 2021): 26–35. http://dx.doi.org/10.24917/20833296.172.2.

Full text
Abstract:
Sektor budownictwa charakteryzuje się dużą zmiennością sytuacji finansowej funkcjonujących w nim podmiotów (generalnych wykonawców, podwykonawców, producentów materiałów oraz hurtowników). Wpływa to na sposób dokonywania oceny całej branży przez instytucje bankowe i ubezpieczeniowe zapewniające przedsiębiorstwom budowlanym dostęp do gwarancji i zewnętrznego finansowania. Trudny rynek, nawet w czasie hossy, zmienna koniunktura, wielostopniowa realizacja kontraktów powodują, że sektor budowlany ma problemy z utrzymaniem płynności finansowej oraz obsługą zadłużenia. Przeprowadzone w niniejszym artykule rozważania pozwalają stwierdzić, że ostatnie lata nie były łatwe dla branży budowlanej, na co złożyło się wiele czynników. Realizacja nierentownych kontraktów infrastrukturalnych, trudności w dialogu z inwestorem środków publicznych, a także ograniczona liczba przetargów niekorzystnie wpłynęły na wyniki finansowe spółek tego sektora. Analizowane spółki budowlane z grupy notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych utrzymały w badanym okresie dobrą kondycję finansową. Głównym celem niniejszego opracowania jest ocena wyników pięciu przedsiębiorstw branży budowlanej notowanych na GPW na podstawie wybranych informacji finansowych za lata 2014–2019. Dane te zostały przeanalizowane pod kątem dynamiki oraz średniego tempa wzrostu z wykorzystaniem metody ṝ, której istota wynika z tego, że tylko początkowy i końcowy wyraz szeregu chronologicznego decyduje o wartości liczbowej średniego tempa wzrostu. Faktyczny szereg chronologiczny można traktować jako „postęp geometryczny o zmiennym ilorazie”. Opracowanie ma charakter opisowo-empiryczny.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Cenkier, Agnieszka. "Finansowanie kapitałem obcym – konfrontacja praktyki gospodarczej z elementami teorii." Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie 62, no. 5 (December 13, 2021): 4–14. http://dx.doi.org/10.33119/knop.2021.62.5.1.

Full text
Abstract:
Przedmiotem rozważań niniejszego opracowania jest wykorzystanie kapitału obcego w finansowaniu przedsiębiorstw, czynnika istotnie oddziałującego na sytuację finansową jednostek prowadzących działalność gospodarczą, tak w świetle teorii struktury kapitału jak i praktyki ich funkcjonowania. Celem badania było skonfrontowanie z praktyką gospodarczą poglądu o potrzebie angażowania kapitału obcego w dążeniu do maksymalizacji korzyści i wartości rynkowej prezentowanego w teorii finansów przedsiębiorstwa i teorii struktury kapitału. Badaniu poddano autorski zestaw wskaźników finansowych z lat 2014-2020 w dziesięciu polskich giełdowych spółkach produkcyjnych wchodzących w skład GIP60. Badane spółki stanowiły 10 proc. składu indeksu oraz około 10 proc. jego kapitalizacji, co ze znacznym prawdopodobieństwem pozwala je uznać za reprezentatywne dla wszystkich spółek objętych indeksem. Wyniki badania zaprezentowane w tabeli-załączniku posłużyły do zdefiniowania rodzaju zależności między skalą zadłużenia i skalą działalności oraz sytuacją finansową poszczególnych spółek. Dobór wskaźników został dokonany ze względu na ich użyteczność w podjętej próbie zdefiniowania wspomnianej zależności.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Dziemdziela, Paweł, and Krystyna Krzyżanowska. "Działalność innowacyjna małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce." Turystyka i Rozwój Regionalny, no. 14 (July 16, 2020): 89–100. http://dx.doi.org/10.22630/tirr.2020.14.21.

Full text
Abstract:
Celem artykułu było rozpoznanie zakresu działalności innowacyjnej małych i średnich przedsiębiorstw sektora przemysłowego i usługowego w Polsce w latach 2006–2018, a także przedstawienie wielkości i struktury nakładów na tę działalność w różnych kategoriach przedsiębiorstw. W opracowaniu wykorzystano metodę analizy porównawczej, dane źródłowe pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego, raportów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i literaturę przedmiotu. Z przeprowadzonej analizy wynika, że we wszystkich okresach badawczych, tj. w latach 2006–2018 udział przedsiębiorstw innowacyjnych w sektorze przemysłowym był większy niż w sektorze usługowym. Zarówno w branży przemysłowej, jak i usługowej najwięcej innowacji wprowadzały przedsiębiorstwa duże, zatrudniające 250 osób i więcej, a najmniej małe, w których pracowało od 10 do 49 osób. W latach 2016–2018 innowacje (nowe lub znacząco ulepszone produkty, lub procesy biznesowe) wprowadziło 1/4 przedsiębiorstw przemysłowych i 1/5 przedsiębiorstw usługowych. Przedsiębiorstwa przemysłowe najwięcej środków finansowych przeznaczały na inwestycje w środki trwałe, w tym m.in. maszyny i urządzenia techniczne, budynki i grunty, a przedsiębiorstwa usługowe na działalność badawczą i rozwojową.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Gołaś, Zbigniew. "Zróżnicowanie opóźnień płatniczych w przedsiębiorstwach sektora B2B krajów Europy Wschodniej." Zeszyty Naukowe SGGW, Polityki Europejskie, Finanse i Marketing, no. 15(64) (May 20, 2016): 29–41. http://dx.doi.org/10.22630/pefim.2016.15.64.3.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono wyniki wieloaspektowej analizy zróżnicowania terminów płatności w transakcjach handlowych między przedsiębiorstwami sektora B2B w wybranych krajach Europy Wschodniej. Analizę oparto na danych pochodzących z raportów międzynarodowej wywiadowni gospodarczej Atriadus dotyczących przedsiębiorstw w Polsce, Słowacji, Czechach, na Węgrzech oraz w Turcji. Badania wykazały, że średnio około 41% sprzedaży w badanych przedsiębiorstw sektora B2B Europy Wschodniej realizowano przy zastosowaniu kredytu kupieckiego, w tym głównie w transakcjach zagranicznych, a kontrakty zawierano głównie na termin do 30 dni (ponad 80%), poza Turcją gdzie należności zakontraktowane stanowiły około 54 % umów. Ponadto stwierdzono, że najmniejsze opóźnienia płatności cechowały przedsiębiorstwa na Słowacji i Węgrzech (10-17 dni), natomiast największe w Turcji (76 dni). Z badań wynika również, że główne przyczyny opóźnień płatniczych przedsiębiorcy z sektora B2B upatrują w ograniczonym dostępie kontrahentów do środków finansowych, w praktyce traktowania zaległych zobowiązań jako źródła finansowania bieżącej działalności, formalnej niewypłacalności kontrahentów oraz w złożonych procedurach płatności.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Heder, Arkadiusz, and Maria Tkocz. "Funkcjonowanie górnictwa węgla kamiennego w gospodarce opartej na wiedzy." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 21 (November 21, 2013): 78–93. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.21.5.

Full text
Abstract:
Górnictwo węgla kamiennego dzięki działaniom restrukturyzacyjnym stało się branżąosiągającą ostatnio dodatni wynik finansowy. Obecnie stoi przed wyzwaniem konkurencyjnościna arenie międzynarodowej, zwłaszcza że Polska jest największym producentem węgla kamiennegow Unii Europejskiej, ale stanowi to zaledwie 1,1% produkcji światowej (2011). Jedną z wielkichszans dla jego dalszego rozwoju jest wdrożenie zasad gospodarki opartej na wiedzy, polegającej nagenerowaniu innowacyjnych pomysłów, takich, które po wprowadzeniu przynoszą zyski materialnelub społeczne. Rozwój gospodarki opartej na wiedzy w tradycyjnej gałęzi przemysłu, jakim jest górnictwowęgla kamiennego jest odpowiedzią na wzrost konkurencji światowej i próbą dostosowaniajej do wymagań rynku światowego. Wdrożenia GOW w górnictwie jest ważnym zadaniem z wieluwzględów. Po pierwsze przyczyni się do unowocześnienia procesu wydobycia, produkcji i organizacjia w związku z tym do obniżenia kosztów produkcji oraz utrzymania działalności przez współpracę z jednostkami naukowo-badawczymi, instytucjami otoczenia biznesu, organizacjami samorządowymi.Wprowadzenie nowoczesnych technologii doprowadzi również do poprawy stanu środowiska. Po drugienastąpi przepływ kapitału ludzkiego czy przyciąganie nowych przedsiębiorstw, przez współpracęfirm skupionych w branży górniczej – takie posunięcie wpłynie na skuteczniejsze zarządzanie i wymianędoświadczeń. Wszystkie te działania przyczynią się do stworzenia większej konkurencyjności narynku międzynarodowym. Według definicji OECD gospodarka oparta na wiedzy (GOW) nakierowanajest na tworzenie, traktowane jako produkcja oraz dalsze przekazywanie, czyli dystrybucja oraz praktycznewykorzystanie wiedzy i informacji.Nasuwa się pytanie, czy przedstawione powyżej podstawy gospodarki opartej na wiedzy są wdrażanew górnictwie węgla kamiennego w Polsce? W pracy przedstawiono różnorodne formy współpracyz jednostkami naukowo-badawczymi oraz instytucjami otoczenia biznesu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Pitera, Rafał. "Ocena możliwości wykorzystania metod dyskryminacyjnych w badaniu kondycji finansowej przedsiębiorstw." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 28 (January 3, 2014): 184–99. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.28.11.

Full text
Abstract:
Artykuł dotyczy analizy oraz oceny kondycji finansowej przedsiębiorstw. Osiem metod dyskryminacyjnych poddano weryfikacji pod względem ich skuteczności prognostycznej na próbie danych pochodzących z okresu trzech lat działalności 50 przedsiębiorstw, które w ostatnim okresie działalności wykazywały stratę netto. Zgodnie z zasadą obiektywizmu wśród badanej próby znalazły się przedsiębiorstwa z różnych branż, o różnym profilu działania oraz różnej wielkości posiadanych aktywów i wykazywanych obrotów w analizowanym okresie. Wszystko po to, by uniknąć jednoznacznych wyników badań faworyzujących dany model. Przedstawione wyniki uporządkowano według wiarygodności prognostycznej, a metody dyskryminacyjne poddane badaniu należą do najczęściej wykorzystywanych przez badaczy związanych z dziedziną analizy finansowej. Otrzymane wyniki skonfrontowano z syntetyczną metodą klasyfikującą badane jednostki na tle rynkowej konkurencji. Wartości płynące z modeli dyskryminacyjnych są bardzo zróżnicowane. Dlatego jako weryfikator zaprezentowano wyniki badań z analizowanego okresu przy wykorzystaniu punktowej metody oceny ryzyka bankowego zaproponowanej przez Artura Hołdę. Pozwala ona na określenie miejsca badanego przedsiębiorstwa w danej branży. Konfrontacja otrzymanych wyników płynących z modeli dyskryminacyjnych oraz metody bankowej stanowi swoiste podsumowanie artykułu oraz ocenę wiarygodności przedstawionych modeli.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Burzyńska, Dorota, and Dagmara Hajdys. "Determinanty i źródła finansowania ekoinnowacji w polskich przedsiębiorstwach." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Oeconomica 1, no. 352 (March 10, 2021): 63–86. http://dx.doi.org/10.18778/0208-6018.352.04.

Full text
Abstract:
Zagadnienie ekoinnowacyjności przedsiębiorstw jest ważnym obszarem badań współczesnej gospodarki. Wdrażanie innowacji ekologicznych w przedsiębiorstwach może przynieść wiele korzyści, związanych przede wszystkim z obniżeniem kosztów działalności przedsiębiorstwa i zwiększeniem jego konkurencyjności, a co za tym idzie – ze wzrostem konkurencyjności polskiej gospodarki na tle gospodarek europejskich oraz światowych. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych zagadnień związanych z ekoinnowacyjnością polskich przedsiębiorstw, w szczególności ich specyfiki, efektywności, czynników warunkujących rozwój oraz źródeł finansowania. Z dotychczasowych badań wynika, że większość przedsiębiorstw podejmujących działania innowacyjne w obszarze ekologii skupia się na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych, a w mniejszym stopniu na zmianach w zatrudnieniu czy strukturze organizacyjnej jednostki. Nie mniej ważnym elementem w przedmiotowym działaniu jest zarządzanie wiedzą. Dotychczasowe inwestycje w ekoinnowacje są niewystarczające. Jest to rezultat braku odpowiednich zasobów finansowych i technicznych, a także wiedzy i wykwalifikowanej kadry. Niezbędne wydają się zatem działania wspierające rządu oraz otoczenia instytucjonalnego biznesu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Sadkowski, Wojciech. "Przegląd wybranej problematyki działalności usługowej." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 32, no. 1 (March 25, 2018): 7–19. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.321.1.

Full text
Abstract:
Głównym celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych funkcji usług oraz istoty działalności usługowej. Cel prowadzonych rozważań to również identyfikacja obszarów problemowych w zarządzaniu organizacjami usługowymi. W pierwszej części autor prezentuje definicje usługi oraz przedsiębiorstwa usługowego. W drugiej – przedstawia zestawienie najważniejszych cech usług odróżniających je od innych działalności. W trzeciej i czwartej części autor koncentruje się na funkcjach sektora usługowego oraz problemach w zarządzaniu przedsiębiorstwem usługowym. Obiektem badań jest usługa i związana z nią działalność usługowa, która odgrywa coraz istotniejszą rolę w polskiej gospodarce. W pracy przeprowadzono analizę piśmiennictwa naukowego z zakresu zarządzania jakością, ekonomiki usług, marketingu oraz zastosowano metody indukcji i dedukcji. Wg danych Ministerstwa Gospodarki z 2015 roku co drugi pracujący Polak znajduje zatrudnienie w usługach. W gospodarkach wysoko rozwiniętych aż 80% dochodu narodowego jest wytwarzane przez przedsiębiorstwa usługowe. Natomiast wkład sektora usługowego w tworzenie PKB Polski wzrósł z poziomu ok. 50% w latach dziewięćdziesiątych XX wieku do ok. 65% obecnie. Jakość realizowanych usług ma istotny wpływ na wyniki finansowe podmiotów tego sektora. Sukces na bardzo konkurencyjnym rynku usług może zapewnić tylko świadczenie usług najwyższej jakości.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Socha, Błażej, and Dariusz Urban. "Przejawy finansyzacji polskich spółek giełdowych w opinii menedżerów. Wyniki badań własnych." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio H – Oeconomia 53, no. 4 (December 31, 2019): 141. http://dx.doi.org/10.17951/h.2019.53.4.141-152.

Full text
Abstract:
<p><strong>Uzasadnienie teoretyczne:</strong> Artykuł dotyczy kwestii finansyzacji rozumianej jako częściowe odseparowanie sfery finansowej od sfery realnej gospodarki. Zjawisko to rozpatrywane jest w literaturze z punktu widzenia gospodarek, rynków (w tym rynków towarowych), przedsiębiorstw finansowych i niefinansowych oraz gospodarstw domowych. W opracowaniu poruszono problematykę finansyzacji polskich spółek giełdowych, której przejawem jest wzrost znaczenia operacji finansowych w procesie generowania wartości dodanej.</p><p><strong>Cel artykułu:</strong> Deklaratywna ocena stopnia finansyzacji wybranych spółek giełdowych, a także identyfikacja czynników, które mogą mieć związek ze zjawiskiem finansyzacji w analizowanych podmiotach.</p><p><strong>Metody badawcze:</strong> Analiza literatury oraz prezentacja i omówienie wyników badań własnych o charakterze jakościowym. W części empirycznej wykorzystano miary tendencji centralnej, klasyfikację opartą na metodzie k-średnich oraz test U Manna-Whitneya.</p><p><strong>Główne wnioski:</strong> Zjawisko finansyzacji, zgodnie z uzyskanymi wynikami, wydaje się obecnie nie odgrywać znaczącej roli w kształtowaniu działalności operacyjnej polskich spółek giełdowych z analizowanych sektorów. Ponadto wykazano, iż potencjał innowacyjny, pozycja rynkowa, wielkość spółki oraz rynki zbytu mogą mieć związek ze stopniem finansyzacji. Wartością dodaną, jaką niniejsze opracowanie wnosi do krajowej literatury, jest ukazanie zjawiska finansyzacji przedsiębiorstw niefinansowych w kontekście zmian zachodzących w przedsiębiorstwie w opinii menedżerów finansowych.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Kuczyńska-Cesarz, Anna. "Zmiany systemu rachunkowości w Polsce a zwinność podmiotów gospodarczych z sektora MŚP." Nowoczesne Systemy Zarządzania 12, no. 2 (June 30, 2017): 263–80. http://dx.doi.org/10.37055/nsz/129442.

Full text
Abstract:
Podmiotowe systemy rachunkowości oparte o polskie prawo bilansowe są źródłem wiarygodnych informacji o sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstw. W artykule scharakteryzowano zmiany systemu rachunkowości w Polsce na skutek zmian prawa unijnego i ich wpływ na system rachunkowości przedsiębiorstw zaliczanych do sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Pokazano, że znaczne uproszczenia procedur dotyczących sposobu prowadzenia ewidencji operacji gospodarczych oraz spo­rządzania uproszczonego sprawozdania finansowego wpływają korzystnie na wyniki finansowe i zwięk­szenie konkurencyjności MŚP. System rachunkowości MŚP regulowany przez ustawę o rachunkowości jest wbudowany w model jednostki „zwinnej" i umożliwia jej osiągnięcie statusu „jednostki elastycznej" w każdym obszarze prowadzonej działalności.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Zioło, Zbigniew. "Struktura branżowa i koncentracja przestrzenna wiodących światowych firm przemysłowych." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 3 (January 1, 2002): 29–41. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.3.2.

Full text
Abstract:
Procesy transformacji przedsiębiorstw, różnorodnych branż przemysłowych a także ich przestrzennych form koncentracji, w coraz większym stopniu związane są z nasilającymi się procesami globalizacji. Procesy te w szybkim tempie zmierzają do światowej integracji produkcji, działalności poszczególnych instytucji, zwłaszcza finansowych, gospodarki regionów i krajów. Wynika to z charakteru globalizacji, która wyraża się w dążeniu do tworzenia świata bez granic gospodarczych, społecznych, informacyjnych, ekologicznych, dzięki czemu można przemieszczać strumienie kapitałowo-finansowe, produkty, surowce oraz powiązania kooperacyjne firm, idee i ludzi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Socha, Błażej, and Dariusz Urban. "Finansyzacja polskich spółek giełdowych w ujęciu sektorowym." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio H – Oeconomia 52, no. 4 (February 19, 2019): 93. http://dx.doi.org/10.17951/h.2018.52.4.93-102.

Full text
Abstract:
<p class="Tekstpodstawowy10pzakapitem">W artykule poruszona jest problematyka finansyzacji przedsiębiorstw. Celem artykułu była odpowiedź na pytanie dotyczące różnic w poziomie finansyzacji grup przedsiębiorstw wyodrębnionych z uwagi na kryterium przynależności sektorowej. Analiza dotyczyła niefinansowych spółek giełdowych notowanych na GPW w Warszawie i obejmowała lata 2011-2017. W pracy wykorzystano zarówno syntetyczne mierniki finansyzacji jak i mierniki mierzące wybrane aspekty działalności finansowej i inwestycyjnej przedsiębiorstw. Uzyskane wyniki dowodzą występowania różnic sektorowych w poziomie finansyzacji badanych spółek oraz relatywnie niewielkiej roli działalności finansowej przedsiębiorstw niefinansowych w relacji do działalności operacyjnej.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Kozioł, Karolina, and Rafał Pitera. "Kredyt bankowy jako podstawa zewnętrznego finansowania małych i średnich przedsiębiorstw sektora usług." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 32, no. 2 (June 27, 2018): 152–63. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.322.10.

Full text
Abstract:
Artykuł podejmuje problematykę finansowania przedsięwzięć z sektora usług. Od kilkudziesięciu lat kredyty bankowe stanowią jedno z najważniejszych zewnętrznych źródeł finansowania przedsiębiorstw. Obok kapitału własnego, będącego podstawowym i jednocześnie głównym finansowaniem, to właśnie środki pochodzące z udzielanych przez banki kredytów pomagają zrealizować przedsięwzięcia przedsiębiorstw na terytorium Polski. Wart podkreślenia jest fakt oceny sytuacji finansowej podmiotów ubiegających się o środki pieniężne od banków. W opracowaniu zostały przedstawione najważniejsze dane ukazujące, w jak dużym stopniu przedsiębiorstwa usługowe sięgają po zewnętrzne źródła finansowania oraz jakie miejsce w tej strukturze zajmują kredyty bankowe. Celem artykułu jest próba oceny istotności i znaczenia środków pochodzących z kredytów i pożyczek bankowych na rozwój w sektorze usług. Z uzyskanych danych empirycznych na temat finansowania działalności przedsiębiorstw w Polsce oraz z badania przeprowadzonego na grupie przedsiębiorstw sektora usług jednoznacznie wynika, iż kredyty bankowe obok kapitałów własnych stanowią główne i jednocześnie najpopularniejsze źródło finansowania realizowanych inwestycji. Mimo coraz większej oferty alternatywnych form finansowania, w dalszym ciągu to środki pochodzące od banków stanowią najczęstszą formę wspomagania przedsiębiorstw.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Szuper, Katarzyna. "Narzędzia polityki fiskalnej wspierające innowacyjność małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce." Przegląd Prawno-Ekonomiczny, no. 2 (June 17, 2021): 55–70. http://dx.doi.org/10.31743/ppe.12306.

Full text
Abstract:
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw stanowi kluczowy element polskiej gospodarki. W związku z tym głównym celem polityki gospodarczej państwa powinno być podnoszenie potencjału innowacyjnego MSP. Kluczową rolę w tym zakresie odgrywają narzędzia polityki fiskalnej, takie jak dotacje, ulga B+R, Innovation Box i zamówienia publiczne. Duże znaczenie dla finansowania działań innowacyjnych MSP mają fundusze unijne. Celem pracy jest przedstawienie pojęcia innowacji oraz podkreślenie ich roli w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa na konkurencyjnym rynku. Scharakteryzowano sektor MSP w Polsce. Przede wszystkim skupiono się na narzędziach polityki fiskalnej wspierających innowacyjność tego sektora. W pracy wykorzystano analizę literatury oraz raporty dotyczące MSP w Polsce. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, ze zarówno władze unijne, jak i polskie zauważają potrzebę wspierania działalności innowacyjnej MSP, stosując m.in. narzędzia polityki fiskalnej. Pomimo tego poziom innowacyjności tych przedsiębiorstw jest stosunkowo niski, a znajomość zachęt finansowych niewielka.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Kabalski, Przemysław. "Od Zespołu Redakcyjnego." Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości 2019, no. 103 (159) (September 8, 2019): 7–8. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0013.3071.

Full text
Abstract:
Szanowni Autorzy i Czytelnicy, Niniejszy tom „Zeszytów Teoretycznych Rachunkowości” (ZTR), nr 103 (159), zawiera wybrane artykuły, które zostały przygotowane na Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości 2019. Tegoroczny Zjazd został zorganizowany przez Instytut Rachunkowości Uniwersytetu Szczecińskiego pod hasłem Rachunkowość w zarządzaniu jednostkami gospodarczymi. Zjazd odbył się w Szczecinie w dniach 18–20 września 2019 roku. Celem Zjazdu, jak co roku, była wymiana poglądów na temat aktualnych problemów dotyczących nauki, praktyki i dydaktyki rachunkowości oraz zacieśnienie współpracy między ośrodkami akademickimi, a także integracja środowiska naukowego. Tematyka nadsyłanych referatów miała dotyczyć różnorodnych zagadnień, a w szczególności: rachunkowości jako dyscypliny między zarządzaniem a finansami, sprawozdawczości i rewizji finansowej, controllingu/rachunkowości zarządczej, behawioralnych aspektów rachunkowości, wyzwań rachunkowości sektora finansów publicznych, cyfrowej rewolucji w rachunkowości, pomiaru i raportowania dokonań, opodatkowania przedsiębiorstw oraz audytu wewnętrznego. Na Zjazd Katedr nadesłano prawie 70 referatów przygotowanych przez pracowników naukowo-dydaktycznych ze wszystkich ośrodków akademickich w kraju. Spośród zgłoszonych artykułów organizatorzy zarekomendowali siedemnaście artykułów do opublikowania w ZTR. Uwzględniając wyniki anonimowych recenzji, do niniejszego tomu zakwalifikowano trzynaście tekstów (jedenaście w języku polskim i dwa w języku angielskim). Dotyczą one wszystkich obszarów rachunkowości: sprawozdawczości finansowej (ujawniania obszarów i czynników ryzyka w sprawozdaniach z działalności spółek giełdowych, wyceny elementów sprawozdań finansowych, księgowego kształtowania wyniku finansowego, raportowania wskaźników finansowych, rachunkowości podmiotów gospodarki komunalnej), sprawozdawczości zintegrowanej (tworzenia wartości w raporcie zintegrowanym, raportowania społecznej odpowiedzialności), rachunkowości zarządczej (rachunku kosztów w systemie informacyjnym szpitala, zależności między zastosowaniem metod rachunkowości zarządczej a wielkością przedsiębiorstwa), rachunkowości behawioralnej (postrzegania biegłych rewidentów i księgowych), historii rachunkowości (osiągnięć wrocławskiego ośrodka rachunkowości), edukacji rachunkowości (zrównoważonego paradygmatu kształcenia w szkole wyższej w aspekcie wyzwań sprawozdawczości zintegrowanej) oraz podatków (wpływu optymalizacji podatkowej na obraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw). Taki zakres tematyczny artykułów świadczy o bardzo szerokim spektrum zainteresowań badawczych polskiego środowiska naukowego rachunkowości. Przyjęte artykuły są także różnorodne pod względem stosowanych metod badaw-czych. Znajdziemy wśród nich opracowania z wykorzystaniem zarówno metod ilościo-wych (w tym z zastosowaniem statystyki matematycznej), jak i jakościowych. Są za-równo tradycyjne, jak i nowatorskie podejścia badawcze w polskiej nauce rachunko-wości. Do tych drugich należą np. zastosowanie metafor i analiza treści. Różnorakie są również materiały badawcze analizowane przez autorów artykułów: sprawozdania fi-nansowe i inne raporty biznesowe, dane z ankiet, regulacje rachunkowości, komentarze i opinie na ich temat, publikacje książkowe, programy nauczania. Wokół tematów artykułów opublikowanych w niniejszym numerze, pozostałych zgłoszonych artykułów oraz wygłoszonych referatów podczas obrad Ogólnopolskiego Zjazdu Katedr Rachunkowości toczyła się zatem wielowątkowa i żywa dyskusja nau-kowa i wymiana poglądów między przedstawicielami poszczególnych ośrodków aka-demickich reprezentujących polską naukę rachunkowości. Wszystko to stanowi istotny wkład w jej rozwój. W niniejszym tomie został także opublikowany artykuł w dziale Z historii rachun-kowości autorstwa profesora Zbigniewa Lutego, pełniącego funkcję przewodniczącego Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Artykuł zawiera charaktery-stykę dwóch pierwszych dekad wydawania profesjonalnego miesięcznika „Rachunko-wość”. Okazją do opublikowania tego tekstu jest obchodzony w 2019 roku jubileusz 70-lecia obecności tego czasopisma na rynku wydawniczym i służby informacyjno- -edukacyjnej środowisku zawodowemu księgowych w Polsce. Zespół Redakcyjny „Zeszytów Teoretycznych Rachunkowości” kieruje do Redak-cji „Rachunkowości” serdeczne gratulacje z okazji 70-lecia istnienia czasopisma i ży-czy dalszych sukcesów na trudnym rynku wydawniczym. Szczególne gratulacje i po-dziękowania składamy Panu Redaktorowi Doktorowi Zbigniewowi Fedakowi za wie-loletnią i niestrudzoną działalność merytoryczną i edytorską, a przez to wielki i nieo-ceniony wkład w edukację wielu pokoleń praktyków i pracowników naukowych w dziedzinie rachunkowości. Szanowny Pan Redaktor jest dla nas niedoścignionym wzorem wiedzy, pomysłowości, fachowości i skrupulatności.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Cyrek, Piotr. "Modyfikacje asortymentowe w przedsiębiorstwach handlu detalicznego żywnością." Przegląd Prawno-Ekonomiczny, no. 4 (September 24, 2020): 9–25. http://dx.doi.org/10.31743/ppe.9941.

Full text
Abstract:
W artykule analizie poddaje się proces zarówno modyfikacji zakresu asortymentowego poprzez identyfikację rozwiązań w procesie wzbogacenia oferty przedsiębiorstw handlu detalicznego żywnością o nowe pozycje towarowe, jak i przyczyny rezygnacji z takich działań. Podstawę wnioskowania stanowiły wyniki wywiadów bezpośrednich, realizowanych na przełomie 2015 i 2016 roku wśród 321 przedsiębiorców sfery handlu detalicznego, prowadzących działalność gospodarczą w województwie podkarpackim. Analizy prowadzone są zarówno w odniesieniu do ogółu podmiotów, jak i obiektywnych i subiektywnych przekrojów klasyfikacyjnych tych przedsiębiorstw według kryteriów: miejsca prowadzenia działalności, wielkości określonej liczbą pracujących, rentowności przychodów brutto, przestrzennego zasięgu oddziaływania, a ponadto subiektywnie określonej pozycji rynkowej, oceny sytuacji z uwzględnieniem perspektyw rozwojowych i postrzegania zdolności do konkurowania. Skłonność do poszukiwania pozycji asortymentowych, które mogłyby znaleźć uznanie klientów, była wśród badanych dość powszechna, jednak realizacja tych poszukiwań przybierała relatywnie proste formy. Wykorzystywano głównie bezpośrednie rozmowy z klientami, znacznie rzadziej natomiast metody analityczne. Postawę pasywną motywowano dwoma naczelnymi powodami: małą powierzchnią sklepu oraz przekonaniem o właściwej strukturze asortymentu, uzupełnianymi niekiedy ograniczeniami finansowymi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Kosztowniak, Aneta. "Odmienność modelu inwestycyjnego krajowych przedsiębiorstw niefinansowych na rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce wobec modelu dominującego w Irlandii i Luksemburgu." Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów, no. 178 (July 8, 2020): 9–35. http://dx.doi.org/10.33119/sip.2020.178.1.

Full text
Abstract:
Celem badań jest diagnoza ewolucji inwestycyjnej krajowych przedsiębiorstw niefinansowych na rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce w latach 2010-2018 oraz wskazanie różnic i podobieństw wobec rynków w Irlandii i Luksemburgu. Postawiono następującą hipotezę badawczą: Nasilenie ekspansji kra¬jowych przedsiębiorstw niefinansowych na rynku zamkniętych funduszy inwestycyjnych w Polsce w latach 2010-2018 wynika z realizacji modelu biznesowego eksponującego poszerzanie dotychczasowej działal¬ności statutowej o nowe branże, o nowe typy funduszy i instrumenty finansowe w ramach działalności inwestycyjno-lokacyjnej, jak i o współpracę z inwestorami zagranicznymi w ramach grup kapitałowych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Chabowska-Litka, Agnieszka, and Joanna Werner. "Motywacja jako forma zarządzania kapitałem ludzkim w nowoczesnej organizacji." Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie 31, no. 2 (2020): 12–34. http://dx.doi.org/10.25312/2391-5129.31/2020_01acljw.

Full text
Abstract:
Motywowanie pracowników jest jedną z fundamentalnych funkcji efektywnego zarządzania kapitałem ludzkim w każdej organizacji i obecnie jest ona warunkiem sukcesu przedsiębiorstwa, a jakość potencjału ludzkiego to podstawowy czynnik decydujący o pozycji na rynku. Niewątpliwie właściwy i skuteczny system motywacyjny do dobra inwestycja, ponieważ praca odpowiednio zmotywowanego pracownika staje się bardziej efektywna, co ma wpływ na wynik finansowy przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest przedstawienie istoty, narzędzi i systemów oraz roli motywacji w procesie zarządzania kapitałem ludzkim w nowoczesnej organizacji. Słowa kluczowe: motywacja, zarządzanie, kapitał ludzki, organizacja
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Kuczyńska-Cesarz, Anna. "Financial consequences of using selected methods of fixed assets amortization in Polish economy." Nowoczesne Systemy Zarządzania 14, no. 1 (March 27, 2019): 121–36. http://dx.doi.org/10.37055/nsz/129545.

Full text
Abstract:
Amortyzacja stanowiąca koszt wykorzystania środków trwałych w działalności gospodarczej jest składnikiem całkowitych kosztów przedsiębiorstwa. Obniżki kosztów w obszarze amortyzacji można szukać na wielu płaszczyznach, a mianowicie w przypadku wyceny wartości początkowej, wyboru metody amortyzacji czy kształtowania stawek amortyzacyjnych. W artykule przedstawiono ogólne zasady amortyzacji środków trwałych, scharakteryzowano dostępne metody amortyzacji ze wskazaniem procedury naliczania kwot amortyzacji oraz dokonano porównania wybranych metod w zakresie wpływu amortyzacji na poziom wyniku finansowego na podstawie opracowanego studium przypadku.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Michalczyk, Leszek. "WYSOKOŚĆ WYNIKU FINANSOWEGO PRZEDSIĘBIORSTW W ŚWIETLE POLSKIEGO PRAWA BILANSOWEGO." Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny 74, no. 1 (November 2, 2018): 147–65. http://dx.doi.org/10.14746/rpeis.2012.74.1.10.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest wskazanie praktycznego wpływu metod rachunkowości (enumeratywnie wyszczególnionych w polskiej ustawie bilansowej) na wysokość wykazywanego przez przedsiębiorstwo wyniku finansowego. Artykuł omawia zagadnienia związane z wpływem prawa bilansowego na wyniki finansowe osiągane przez polskie przedsiębiorstwa. Przyjęcie wariantowości jako modelu prawa bilansowego pozbawiło rachunkowość metodologicznej obiektywności, dotyczącej przedmiotu jej odniesienia, jakim jest definiowanie osiągnięć ekonomicznych przedsiębiorstwa. Wobec faktu, że to zarząd przedsiębiorstw posiada, zgodnie z ustawą o rachunkowości, prawo wyboru metody rozliczeń aktywów i pasywów przedsiębiorstwa oraz określania wyniku finansowego, powstało zjawisko oceny osób zarządzających przez samych siebie. Fakt ten stawia również pod znakiem zapytania możliwości stosowania procedur kontrolnych przez właścicieli kapitału. W artykule omawia się te metody rozliczeń rachunkowości wariantowej, które mają wpływ na wynik finansowy osiągany przez przedsiębiorstwo.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Abramczyk, Damian. "Metody oceny efektywności działań przedsiębiorstwa na rzecz konsumenta na przykładzie przedsiębiorstw innowacyjnych." Finanse i Prawo Finansowe 4, no. 28 (December 31, 2020): 7–26. http://dx.doi.org/10.18778/2391-6478.4.28.01.

Full text
Abstract:
Konsument dąży do tego by posiadać coraz więcej, poprzez wydatkowanie dochodu pozyskanego z różnych źródeł. Ten chce mieć więcej, niż mniej. Przedsiębiorstwa, chcąc sprostać oczekiwaniom klienta, produkują dobra, od jakości których zależy przyszły wynik finansowy przedsiębiorstwa. Klient, nabywając dobra od producenta oczekuje możliwie najwyższej jakości produktów, przy założeniu przeciętnego pułapu cenowego, dopasowanego względem jego preferencji oraz możliwości finansowych. Zdarzyć się może sytuacja, kiedy klient nie będzie zadowolony z usługi bądź produktu. Zdarzenie to wywołuje niekorzystny efekt na przedsiębiorstwo. Celem optymalizacji tego zjawiska niezbędne jest podjęcie działań zapobiegawczych, które prawie zawsze poprzedzone są wnikliwym badaniem i analizą. W poniższym artykule przedstawione będą wybrane przez autora metody pozyskania informacji o stopniu zadowolenia (satysfakcji) klienta z nabytych przez niego dóbr. Przytoczone zostaną argumenty społeczne oraz psychologiczne, mające wpływ na końcowy poziom satysfakcji klienta. Wskazane zostaną również skutki dla przedsiębiorstwa, związane z wynikami badania stopnia satysfakcji klienta.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Sarnowski, Janusz, and Jan Sarnowski. "Wynik finansowy przedsiębiorstwa w ujęciu prawa podatkowego i bilansowego na przykładzie Spółki Z." Doradztwo Podatkowe - Biuletyn Instytutu Studiów Podatkowych 2, no. 282 (February 27, 2020): 4–8. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0013.8806.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest ustalenie na podstawie danych empirycznych i literatury przedmiotu, jaka jest relacja między dochodem księgowym a dochodem podatkowym w przedsiębiorstwie w Polsce. Powszechnie przyjmuje się bowiem, że prawo podatkowe i bilansowe w Polsce cechują daleko idące rozbieżności. Do analizy wykorzystano dane Spółki Z za lata 2014-2018. Stwierdzono, że w całym analizowanym okresie dochód do opodatkowania był wyższy od zysku brutto
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Pastusiak, Radosław, Magdalena Jasiniak, Jakub Keller, and Bartłomiej Krzeczewski. "Raport z badania 2016. Specjalne Strefy Ekonomiczne w Polsce w oczach przedsiębiorców i pracowników samorządu." Finanse i Prawo Finansowe, no. 1 (December 30, 2016): 1–99. http://dx.doi.org/10.18778/2391-6478.2016.1.

Full text
Abstract:
Niniejszy raport prezentuje wyniki projektu realizowanego w ramach projektu badawczego nr UMO-2013/09/B/HS4/, pt. Efektywność Specjalnych Stref Ekonomicznych, przez zespół Katedry Finansów Korporacji, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, pod kierownictwem dr hab. Radosława Pastusiaka, prof. nadzw. UŁ. w składzie: dr Magdalena Jasiniak, mgr Jakub Keller, mgr Bartłomiej Krzeczewski. Zasadniczym celem badania było określenie efektywności funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce (SSE). SSE poprzez działalność przedsiębiorstw, które ulokowały w nich swoje inwestycje oddziałują na otoczenie społeczne i gospodarcze. Projekt miał za zadanie oszacować ten wpływ na gospodarkę regionalną oraz krajową. W ramach projektu została zbadana rola społeczna i gospodarcza przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie SSE w Polsce.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Jagoda, Rafał. "Influence of the Contributions to PFRON on the Financial Result the Company." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego Finanse Rynki Finansowe Ubezpieczenia 79 (2016): 799–808. http://dx.doi.org/10.18276/frfu.2016.79-62.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Skowronek-Mielczarek, Anna. "Uwarunkowania procesów inwestycyjnych w małych i średnich przedsiębiorstwach." Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów, no. 162 (August 7, 2019): 192–204. http://dx.doi.org/10.33119/sip.2018.162.13.

Full text
Abstract:
W artykule skoncentrowano uwagę na uwarunkowaniach prowadzenia inwestycji w małych i średnich przedsiębiorstwach. Prowadzenie działalności inwestycyjnej przez przedsiębiorstwo to wynik realizacji jego strategii rozwoju, to warunek odpowiedzi na oczekiwania klientów, reakcji na działania konkurencji, ale i powiększania wewnętrznego potencjału. W warunkach dużej zmienności otoczenia, rosnącej niepewności funkcjonowania przedsiębiorstw, inwestycje wymagają od nich prowadzenia wielu analiz, uwzględniania oczekiwań szerokiego kręgu interesariuszy oraz realizacji projektów, które będą stanowić przejaw kreatywnego działania. Dlatego artykuł ma na celu zaprezentowanie wybranych wyników badań empirycznych dotyczących czynników warunkujących podejmowanie inwestycji przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz identyfikacji barier, występujących w tym zakresie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Sanetra-Półgrabi, Sabina. "Instytucje ekonomii społecznej w warunkach kryzysu gospodarczego (na przykładzie podmiotów w województwie śląskim)." Przedsiębiorczość - Edukacja 9 (December 28, 2013): 123–35. http://dx.doi.org/10.24917/20833296.9.8.

Full text
Abstract:
W społecznościach lokalnych coraz częściej poszukuje się aktywnych i skutecznych sposobów wspierania zatrudniania osób wykluczonych. Obok instrumentów prawnych i finansowych ważne są też instytucje ekonomii społecznej. Okazuje się, że miasta, które mają tego typu instytucje, osiągają dużo lepsze wyniki gospodarcze, są atrakcyjniejsze dla inwestorów i cechują się mniejszym bezrobociem, niż miasta, które ich nie mają. Niniejszy tekst przedstawia znaczenie instytucji ekonomii społecznej w województwie śląskim. Analiza wykazała, że w regionie funkcjonuje 41 takich podmiotów, zwłaszcza spółdzielni socjalnych, towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, fundacji rozwoju przedsiębiorczości, przedsiębiorstw społecznych, organizacji pozarządowych czy centrów aktywności społecznej. W artykule skupiono się na działalności wybranych instytucji, ukazano ich rolę w regionie, specyfikę funkcjonowania, główne osiągnięcia. Punktem wyjścia stało się zdefiniowanie podstawowych pojęć związanych w sposób bezpośredni z ekonomią społeczną, a także odniesienie się do roli tego sektora i znaczenia klimatu organizacyjnego oraz instytucjonalnego, korzystnego dla prawidłowego funkcjonowania tych podmiotów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Płaziak, Monika, and Anna Irena Szymańska. "Regres czy rozwój lokalnej działalności handlowo-usługowej w najstarszej części Nowej Huty?" Przedsiębiorczość - Edukacja 13 (December 16, 2017): 228–43. http://dx.doi.org/10.24917/20833296.13.17.

Full text
Abstract:
Niniejsze opracowanie zawiera wyniki badań empirycznych prowadzonych w latach 2014–2016 na terenie dzielnicy Krakowa – Nowej Huty, ze szczególnym uwzględnieniem jej najstarszej części, obejmującej 25 osiedli, zamieszkanych przez prawie 50 tys. ludzi. Badania dotyczyły stanu funkcjonowania handlu i usług na terenie tej dzielnicy, a w ich ramach przeprowadzono wywiady z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety z ponad 2200 konsumentami oraz 112 przedsiębiorcami. Dokonano także inwentaryzacji ponad 500 podmiotów gospodarczych. Zasadniczym celem niniejszego artykułu stała się diagnoza stanu funkcjonowania handlu i usług na terenie Nowej Huty zarówno z perspektywy konsumentów, jak i przedsiębiorców. Wskazano w nim czynniki wpływające na upadek lub rozwój przedsiębiorstw handlowo-usługowych w tej dzielnicy, przy czym czynniki te podzielono na dwie grupy. Pierwsza grupa to uwarunkowania demograficzne i społeczne, druga grupa – otoczenie rynkowe. Wyniki analiz potwierdziły istotny wpływ starzenia się społeczności i stanu jej zasobności finansowej na preferencje miejsca dokonywania zakupów na terenie Nowej Huty. Po wejściu w okres transformacji ustrojowej wiele nowohuckich sklepów branżowych oraz podmiotów usługowych, będących na wysokim poziomie, upadło albo zmieniło rodzaj oferowanego asortymentu, świadczonych usług czy też charakter prowadzonej działalności. Dodatkowym czynnikiem przyczyniającym się do regresu drobnej lokalnej działalności handlowo-usługowej w centralnej części Nowej Huty stało się wkroczenie dużego, najczęściej obcego kapitału, przejawiające się w lokalizacji na tym obszarze sklepów wielkopowierzchniowych dyskontów, sieci spożywczych i drogerii oraz banków i punktów sprzedaży usług telefonii komórkowej. Te formy działalności handlowo-usługowej, przez swoją konkurencyjną i różnorodną ofertę, spowodowały w opinii badanych przedsiębiorców wyraźny kryzys lokalnej działalności. Tendencji tej wydają się opierać jedynie duże, dogodnie ulokowane place targowe – Bieńczycki Plac Targowy i CH „Tomex” – z Nową Hutą nierozerwalnie związane poprzez tradycję handlu płodami rolnymi lub „bazarowy” charakter. Są to miejsca nie tylko dokonywania zakupów, lecz także spotkań towarzyskich, zwłaszcza starszych mieszkańców.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Zawojska, Aldona. "Zwycięzcy i przegrani pandemii Covid-19: perspektywa globalna z uwzględnieniem gospodarki rolno-żywnościowej." Zeszyty Naukowe SGGW w Warszawie - Problemy Rolnictwa Światowego 21, no. 4 (December 31, 2021): 54–75. http://dx.doi.org/10.22630/prs.2021.21.4.16.

Full text
Abstract:
Światowa literatura na temat społeczno-ekonomicznych konsekwencji Covid-19 jest bogata i odnosi się do poszczególnych przedsiębiorstw i rynków, sektorów lub gałęzi gospodarki oraz gospodarek narodowych i globalnej. Niniejsze studium jest unikatowe, gdyż zawiera wszechstronne zestawienie informacji dotyczących podmiotów i sektorów gospodarki o znaczeniu globalnym lub międzynarodowym oraz grup społecznych z punktu widzenia tego, co nazywam „grą pandemiczną”, z jej określonymi implikacjami dla sektora rolno-żywnościowego. Ma ono na celu identyfikację rzeczywistych bądź potencjalnych zwycięzców i przegranych pandemii. Kategoria zwycięzców obejmuje aktorów, m.in. sektory gospodarki, w tym rolno-żywnościowy lub grupy ludzi, którzy wyjątkowo skorzystali bądź skorzystają na pandemii, wyraźnie poprawiając wyniki finansowe lub inne. Przegranymi są podmioty lub osoby, które poniosły nadzwyczajne koszty lub straty, pogorszyły wyniki lub prawdopodobnie w przyszłości staną przed takimi skutkami pandemii. Uwzględnione są również niektóre idee ekonomiczne. Artykuł powstał na podstawie przeglądu literatury naukowej i popularnej, raportów, doniesień prasowych oraz publicznie dostępnych danych, wspierających badania. Wykorzystano dedukcyjne metody wyjaśniania. Wyniki wskazują, że branża biofarmaceutyczna, wiodące korporacje technologiczne, udziałowcy międzynarodowych sieci detalicznych, globalne holdingi finansowe, podmioty dostarczające żywność i najbogatsi na świecie należą do wyjątkowo dobrze prosperujących w nowych warunkach życia i prowadzenia działalności, a tym samym można uznać ich za zwycięzców obecnego kryzysu. W odróżnieniu, ofiary zdrowotne Covid-19, sektor energetyki i transportu lotniczego oraz zatrudnieni w przetwórstwie spożywczym, fatalnie dotknięci pandemią, są egzemplifikacją przegranych. Przedstawieni zwycięzcy i pokrzywdzeni przez Covid-19 reprezentują różne sfery życia gospodarczego, jednak w mniejszym lub większym stopniu są powiązani z rolnictwem i przetwórstwem spożywczym. Badanie potwierdza, że funkcjonowanie i kondycja tych ostatnich zależą od sytuacji innych sektorów i różnych rynków oraz od zakłóceń międzynarodowych rozprzestrzenianych w warunkach otwartej gospodarki. Artykuł może zainteresować tak społeczność naukową, jak i decydentów w różnych obszarach polityki gospodarczej i społecznej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Mielczarek, Błażej, Katarzyna Śliżewska, and Tomasz Olejnik. "Zastosowanie analizy strategicznej do zmian technologicznych w małym zakładzie piekarniczo-cukierniczym." Zywnosc Nauka Technologia Jakosc/Food Science Technology Quality 124, no. 3 (2020): 113–30. http://dx.doi.org/10.15193/zntj/2020/124/352.

Full text
Abstract:
Celem pracy było określenie wpływu zmieniającego się otoczenia gospodarczego i społecznego na warunki działalności gospodarczej małego zakładu piekarniczo-cukierniczego. W artykule przedstawiono analizę strategiczną przedsiębiorstwa na podstawie wskaźników rachunkowo-zarządczych oraz analizę procesów technologicznych wybranych produktów. Ocenę wskaźnikową wykonano z zastosowaniem macierzy BCG. Skupiono się na najbardziej kosztochłonnych procesach i operacjach jednostkowych produkcji. Wprowadzono zmianę techniczno-technologiczną, tj. zastosowano komorę chłodniczo-garowniczą. Zmiana procesu przygotowania półproduktów wpłynęła na optymalizację procesową i zmianę systemu pracy. Następnie sprawdzono stan mikrobiologiczny wybranych produktów piekarniczych (bułek: kajzerka, wieloziarnista, drożdżowa) po wprowadzeniu zmian technologicznych. Mikroflora bułek była zgodna z przyjętymi normami, nie stwierdzono niepożądanej mikroflory mogącej zanieczyszczać pieczywo, zatem wprowadzone zmiany technologiczne nie miały wpływu na stan mikrobiologiczny bułek. Stwierdzono, że zaproponowane zmiany technologiczne mogą mieć korzystny wpływ na wynik operacyjny i główne wskaźniki ekonomiczne w małym zakładzie piekarniczo-cukierniczym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Wysocka, Katarzyna, and Tomasz Nowak. "Badanie stanu relacji inwestorskich na polskim rynku giełdowym." Ekonomia Międzynarodowa, no. 30 (June 30, 2020): 107–32. http://dx.doi.org/10.18778/2082-4440.30.03.

Full text
Abstract:
Relacje inwestorskie są istotnym narzędziem zarządzania strategicznego w przedsiębiorstwie. Odpowiednia komunikacja między podmiotami występującymi na rynku oraz efektywne ustalanie kwestii finansowo-ekonomicznych między spółkami i inwestorami to główne obszary ich działania. Celem artykułu jest przedstawienie stanu relacji inwestorskich w Polsce. Dokonano przeglądu polskich i anglojęzycznych pozycji literaturowych. Skupiono uwagę na istocie, celach i narzędziach relacji inwestorskich. Najlepsze wyniki na współczesnym rynku kapitałowym osiągają wyłącznie spółki, które angażują się w nowe rozwiązania technologiczne wykorzystywane, np. wideokonferencje, conference call, telekonferencje, Facebook, Twitter. Przeprowadzone badanie ankietowe wśród polskich inwestorów indywidualnych wskazuje jakie preferencje informacyjne i wymagania mają inwestorzy w Polsce. Co więcej, analiza odpowiedzi inwestorów ukazała, iż temat jest ważny i aktualny, lecz w Polsce świadomość o relacjach inwestorskich jest na przeciętnym poziomie. Autorzy wskazali rozwiązania, które mogłyby przyczynić się do zwiększenia zaangażowania polskich spółek giełdowych w komunikację wykorzystując nowe technologie. Autorzy wskazali dostępne na rynku kapitałowym modele IR, a przede wszystkim zarekomendowali współczesny model relacji inwestorskich z konkretnymi propozycjami zmian. Przeprowadzone badanie własne potwierdza, iż spółki zauważają jak ważne są nowe technologie, natomiast nie wdrażają ich do swojej działalności. Z jednej strony chcą się rozwijać i przekazywać otoczeniu biznesowemu transparentne i aktualne informacje, a z drugiej strony przyzwyczaili się do tradycyjnego modelu i nie chcą angażować się w nowinki technologiczne.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Dunal, Patryk, and Monika Płaziak. "Wpływ kryzysu gospodarczego na politykę klimatyczną Unii Europejskiej i jej konsekwencje dla polskiego przemysłu energetycznego oraz zagospodarowania przestrzennego Polski." Studies of the Industrial Geography Commission of the Polish Geographical Society 27 (January 3, 2014): 236–55. http://dx.doi.org/10.24917/20801653.27.15.

Full text
Abstract:
Regulacje klimatyczne Unii Europejskiej obciążają polską energetykę w sposób nieproporcjonalny do innych państw, głównie ze względu na dominację węgla w strukturze paliw zużywanych do produkcji energii w Polsce. Skutki globalnego kryzysu gospodarczego, wywołanego w 2007 roku w USA mogą zmienić kształt polityki klimatycznej w Europie, a tym samym przyczynić się do zmian kierunków rozwoju polskiego przemysłu energetycznego i zagospodarowania przestrzennego kraju. Niniejszy artykuł stanowi próbę projekcji konsekwencji prowadzenia polityki energetycznej przez Polskę na sytuację polskiego przemysłu energetycznego oraz stan zagospodarowania przestrzennego kraju. W artykule rozpatrzono trzy możliwe warianty dotyczące kształtu przyszłej polityki energetycznej dla Polski: 1) kontynuację aktualnej polityki, 2) jej złagodzenie, 3) jej zaostrzenie. Kontynuacja obecnej polityki klimatycznej w ciągu najbliższych lat sprawi, że udział węgla w strukturze paliwowej polskiej elektroenergetyki ulegnie zmniejszeniu. Nastąpi wzrost roli odnawialnych źródeł energii (OZE), a niemal połowa tego typu energii będzie wytwarzana przez energetykę wiatrową, głównie ze względu na relatywnie dogodne w tym względzie warunki geograficzne Polski. Dla zapewnienia efektywnego działania nowych instalacji istnieje potrzeba rozbudowy infrastruktury energetycznej, w szczególności sieci przesyłowych wewnątrz kraju oraz łączących go z państwami sąsiednimi: Niemcami, Słowacją, Litwą i Ukrainą. Powinna nastąpić także integracja ze skandynawskimi systemami energetycznymi. W sytuacji złagodzenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej w obliczu kryzysu ekonomicznego kosztowne inwestycje redukujące emisję CO2 zostaną odroczone. Wówczas pewna jest dominacja węgla kamiennego i brunatnego w strukturze zużycia paliw w polskiej energetyce, z uwagi na jego względnie niski koszt oraz wysoką wydajność energetyczną. Elektrownie węglowe będą osiągać wysokie wyniki finansowe. Elektrownie gazowe będą stosowane głównie jako wsparcie w okresach szczytowych zużycia energii. Produkcja energii z OZE, biomasy oraz biogazu nie będzie wymuszana. Energetyka jądrowa nie będzie proponowana. W sytuacji zaostrzenia polityki klimatycznej polski sektor węglowy będzie wypierany przez inne źródła energii, w szczególności przez odnawialne. Do osiągnięcia tego efektu przyczynią się uregulowania prawne poprawiające atrakcyjność inwestowania w instalacje wykorzystujące OZE, przy jednoczesnym obniżeniu rentowności elektrowni konwencjonalnych poprzez rosnące ceny uprawnień do emisji CO2, np. zatwierdzenie planu Komisji Europejskiej w sprawie tzw. blackloadingu, wejście do polskiego porządku prawnego tzw. małego trójpaku energetycznego oraz projektu tzw. dużego trójpaku energetycznego. Polityka dekarbonizacji będzie sprzyjała rozwojowi energetyki jądrowej oraz produkcji energii z OZE. Zbyt restrykcyjna polityka klimatyczna w polskich realiach może doprowadzić do degradacji gospodarki, ponieważ wzrost cen energii wpłynie na wzrost kosztów działalności większości przedsiębiorstw. Z drugiej jednak strony, pod pewnymi warunkami stworzonymi przez odpowiednie prawa i instytucje, alokacja zasobów w sektorach technologii niskoemisyjnych może spowodować rozwój innowacji, wzrost gospodarczy i powstawanie nowych miejsc pracy, m.in. w sektorze produkcji urządzeń dla sektora energetycznego, w firmach budowlano-montażowych, w rolnictwie energetycznym, w obszarze pozyskiwania i przetwarzania biomasy i paliw. Dekarbonizacja może okazać się korzystna dopiero w dalekiej przyszłości. Nadchodząca roczna prezydencja Polski w międzynarodowej konwencji klimatycznej może stać się poważnym impulsem do wzmocnienia polskiego stanowiska oraz szansą na przeforsowanie regulacji korzystnych dla polskiego przemysłu energetycznego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Bryja, Marcin. "Polskie Towarzystwo Księgarń Kolejowych „Ruch”." Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi, September 24, 2020, 19–64. http://dx.doi.org/10.33077/uw.25448730.zbkh.1999.446.

Full text
Abstract:
Autor rekonstruuje dzieje Polskiego Towarzystwa Księgarń Kolejowych „Ruch”, funkcjonującego w Krakowie w latach 1918-1939, założonego przez znamienitego księgarza Jakuba Mortkowicza i Jana Gebethnera; z czasem do przedsiębiorstwa przystąpili inni udziałowcy – indywidualni i instytucjonalni. W obszernym studium Autor przedstawia początki i szybki rozwój firmy (już w 1926 r. „Ruch” miał 246 księgarń kolejowych), jej działalność, w tym m.in. kolportaż prasy, sprzedaż książek, działalność reklamową i wydawniczą, a także udział spółki w działaniach powodujących ograniczenia wolności prasy, w tym w zwalczaniu periodyków narodowych i komunistycznych po 1926 r. tj. po przewrocie majowym marszałka Józefa Piłsudskiego. W zakończeniu Autor zwraca uwagę, że w ciągu 20 lat swojego istnienia „Ruch” wykonał wielką pracę mającą na celu uporządkowanie polskiego rynku prasy i książki. Miał też olbrzymie zasługi w propagowaniu czytelnictwa w społeczeństwie, w istocie „krzewił oświatę” zwłaszcza wśród ludności wiejskiej. Był jedną z „bardzo nielicznych firm dla których ostateczny wynik finansowy nie był jedynym motorem działania”.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Martin, Marek, and Iwona Staniec. "Bariery współpracy MŚP prowadzących działalność badawczo-rozwojową z instytucjami finansowymi w regionie łódzkim." Przegląd Organizacji, January 31, 2008, 15–18. http://dx.doi.org/10.33141/po.2008.01.04.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych na przełomie lat 2005 i 2006 na próbie 33 małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) prowadzących działalność B+R działających w regionie łódzkim. Dotyczą one związków pomiędzy poziomem zaawansowania technologicznego MŚP prowadzących działalność B+R a źródłami finansowania ich działalności oraz barierami, jakie napotykają tego rodzaju przedsiębiorstwa we współpracy z instytucjami finansowymi.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Marcinkowska, Monika. "Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw a ich wyniki ekonomiczne : aspekty teoretyczne." Przegląd Organizacji, October 31, 2010, 7–10. http://dx.doi.org/10.33141/po.2010.10.02.

Full text
Abstract:
Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw (Corporate Social Responsibility, CSR) to koncepcja, wedle której przedsiębiorstwa dobrowolnie uwzględniają aspekty społeczne i ekologiczne w swoich działaniach biznesowych i relacjach z interesariuszami. Zagadnienia te zyskują coraz większą popularność – wiele podmiotów uwzględniło już taką postawę w swojej filozofii działania i strategii, inne rozważają taką decyzję. Kwestia zasadności, w tym zwłaszcza efektywności, takiego podejścia budzi jednak kontrowersje. Wynika to z nierozstrzygniętego wciąż dylematu dotyczącego zasadniczego celu funkcjonowania przedsiębiorstw: czy jest nim generowanie zysków (punkt widzenia właścicieli – shareholders approach), czy też podmiot gospodarczy ma także obowiązki wobec innych interesariuszy (punkt widzenia interesariuszy – stakeholders approach). Artykuł rozważa potencjalne korzyści, jakie może przynieść przedsiębiorstwu jego zaangażowanie w realizację idei CSR. Wśród kluczowych aspektów znajdują się zarówno ogólne kwestie biznesowe, jak i szczegółowe zagadnienia, odnoszące się do sfery operacyjnej i finansowej działalności przedsiębiorstwa. Abstrahując bowiem od kwestii światopoglądowych i subiektywnych opinii na temat roli przedsiębiorstw, postawy CSR muszą być uzasadniane w kategoriach biznesowych. (abstrakt oryginalny)
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Dolińska, Małgorzata. "Finansowanie rozwoju innowacyjnego przedsiębiorstw : wyniki badania ankietowego." Przegląd Organizacji, June 30, 2010, 26–29. http://dx.doi.org/10.33141/po.2010.06.07.

Full text
Abstract:
Polskie przedsiębiorstwa korzystają z wielu źródeł finansowania ich rozwoju innowacyjnego. Aktualnie na prowadzenie działalności innowacyjnej przeznaczają przede wszystkim własne środki finansowe. W najbliższych kilku latach struktura finansowania innowacji będzie się zmieniać zgodnie z założeniami polityki innowacyjnej polskiego rządu. Przedsiębiorstwa będą wykorzystywać w większym stopniu fundusze UE oraz nowoczesne formy finansowania innowacji takie jak venture capital czy aniołowie biznesu. W opracowaniu przedstawiono wyniki badań ankietowych przeprowadzonych na temat finansowania rozwoju innowacyjnego przedsiębiorstw w województwie lubelskim. (abstrakt oryginalny)
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Janasz, Krzysztof. "Źródła i modele finansowania procesów innowacyjnych w przedsiębiorstwie." Przegląd Organizacji, October 31, 2008, 38–41. http://dx.doi.org/10.33141/po.2008.10.11.

Full text
Abstract:
W artykule przedstawione zostały źródła i modele finansowania działalności innowacyjnej w przedsiębiorstwie. Poziom innowacyjności w Polsce, mimo wolno rosnącego zaangażowania różnych środków finansowych, jest w dalszym ciągu niewystarczający, za co odpowiadają między innymi słabo rozwinięte uregulowania prawne. Najistotniejszy jednak problem stanowi brak właściwego systemu instrumentów finansowych (systemu finansowania), który wynika z niedostatecznego udziału kapitału prywatnego służącego finansowaniu działalności innowacyjnej. O sukcesie innowacji decyduje powstanie odpowiedniego modelu finansowania innowacji, a także powstania specyficznego układu pomiędzy poszczególnymi podmiotami (administracja państwa, regiony ekonomiczne, przedsiębiorstwa, powiązania ponadnarodowe).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Mroczek, Ewa. "Przesłanki sukcesu małych i średnich przedsiębiorstw prywatnych w Polsce. Wyniki badań." Przegląd Organizacji, November 30, 1995, 27–31. http://dx.doi.org/10.33141/po.1995.11.05.

Full text
Abstract:
W artykule omówiono kolejno tematy: rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce (ich otoczenie, cele i strategie oraz osobowość polskich przedsiębiorstw), działalność marketingową małych i średnich firm w warunkach rynkowych, kondycję finansową small businessu i perspektywy jego rozwoju.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Romanowska, Maria, and Krzysztof Melnarowicz. "Strategie działalności innowacyjnej w grupach kapitałowych." Przegląd Organizacji, March 31, 2020, 3–11. http://dx.doi.org/10.33141/po.2020.03.01.

Full text
Abstract:
<p xss=removed>Przedmiotem publikacji są strategie prowadzenia działalności innowacyjnej w grupach kapitałowych i potrzeby informacyjne związane z formułowaniem i realizacją tych strategii. Wyróżniono trzy modelowe strategie prowadzenia działalności innowacyjnej w grupach: skoncentrowaną, rozproszoną synergiczną i rozproszoną niesynergiczną, przypisując każdą z modelowych strategii do określonego typu grup kapitałowych. Przyjęto założenie, że strategie prowadzenia działalności innowacyjnej w różnego typu grupach kapitałowych wymagają różnych podstaw informacyjnych decyzji o zarządzaniu działalnością innowacyjną grupy i dostosowania do tych potrzeb metod diagnostycznych. </p><p xss=removed>Dla analizy potrzeb informacyjnych zastosowano autorski model doskonałości innowacyjnej przedsiębiorstwa oraz badanie potrzeb wsparcia spółek podrzędnych w grupie kapitałowej za pomocą wywiadów i ankiet. Autorzy, wykorzystując wyniki badań związane z realizacją ekspertyzy dla właściciela Grupy Alfa, przedstawili metodykę przygotowania podstawy informacyjnej dla decyzji o wsparciu finansowym działalności innowacyjnej spółek podrzędnych w grupie finansowej pokrewnej. Ze zbioru kilkudziesięciu spółek Grupy Alfa wyselekcjonowali 24 spółki mające dostateczny potencjał absorpcji środków wsparcia, równocześnie wskazując na zróżnicowanie tego potencjału i konieczność różnicowania polityki wsparcia w zależności od tego, czy spółka należała do typu „lokomotywa innowacyjności”, „potencjalny innowator” czy „okazjonalny innowator”. Dodatkowo dzięki zbadaniu motywacji, uwarunkowań działania i potrzeb oczekiwań spółek wskazano na preferowane przez nich sposoby wsparcia. </p><p xss=removed>Zastosowana w badaniach ekspertów metoda badania zdolności absorpcyjnej spółek za i ich potrzeb w zakresie wsparcia okazała się prostym i trafnym narzędziem zbudowania podstawy informacyjnej do podjęcia decyzji zarządu Grupy w zakresie wsparcia spółek Grupy w ich działalności innowacyjnej. Wydaje się, że procedura badawcza zaprezentowana w artykule może być wykorzystana w szerszym zakresie w budowaniu strategii wspierania innowacyjności spółek w grupie kapitałowej.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Socha, Błażej. "Działalność innowacyjna a wyniki finansowe przedsiębiorstw / Innovation and financial performance." Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, no. 451 (2016). http://dx.doi.org/10.15611/pn.2016.451.33.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Osbert-Pociecha, Grażyna. "Rezultaty uelastyczniania organizacji postrzegane przez praktyków - wyniki badań." Przegląd Organizacji, January 31, 2008, 19–23. http://dx.doi.org/10.33141/po.2008.01.05.

Full text
Abstract:
Przedstawiono wyniki badania będącego próbą oceny skutków osiągniętego przez organizację poziomu elastyczności w odniesieniu do firmy jako całości oraz do wybranych obszarów, funkcji i zasobów. Wzięto pod uwagę: koszty, pozycję na rynku, poczucie stabilności, konkurencyjność, innowacyjność, zakres kontroli, zapotrzebowanie na koordynację, wynik finansowy. Badania zostały przeprowadzone w I i II kw. 2007 roku; przebadano 34 przedsiębiorstwa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Mizgajska, Hanna, and Łukasz Wściubiak. "Wpływ kwalifikacji właścicieli na sposób zarządzania małymi i średnimi firmami rodzinnymi." Przedsiębiorczość - Edukacja 15, no. 2 (December 28, 2019). http://dx.doi.org/10.24917/20833296.152.6.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest określenie związku pomiędzy poziomem wykształcenia formalnego właścicieli firm rodzinnych, ich doświadczeniem zawodowym, pracą zgodną z wyuczonym zawodem, pracą na stanowisku kierowniczym i udziałem w szkoleniach a sposobem zarządzania i finansowania ich firm. Sposób zarządzania charakteryzują cele działalności, przeznaczenie wypracowanego zysku, liczba godzin pracy w firmie oraz delegowanie zadań. Pod uwagę wzięto także stopień wykorzystania kredytów, aplikowanie o środki z funduszy UE oraz ogólne wyniki finansowe firmy. W opracowaniu wykorzystano materiał empiryczny zebrany za pomocą kwestionariusza ankietowego na celowo dobranej próbie 135 firm rodzinnych z terenu południowej Wielkopolski, reprezentujących sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Badanie zostało przeprowadzone przez studentów drugiego roku studiów licencjackich z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu w ramach zajęć z przedsiębiorczości. Badanie zostało przeprowadzone w roku 2017, natomiast pozyskane informacje o działalności firm dotyczyły lat 2014–2016. Zgromadzony materiał empiryczny opracowano za pomocą metod statystyki opisowej, korelacji rang gamma oraz testu niezależności chi-kwadrat. Uzyskane wyniki wskazują na istotny statystycznie wpływ udziału przedsiębiorcy w różnych formach szkoleń na sposób zarządzania i finansowania badanych firm rodzinnych oraz uzyskiwane przez nie wyniki finansowe.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Matuszewska-Pierzynka, Agnieszka. "Zobowiązania inwestycyjne spółek pracowniczych." Przegląd Organizacji, June 30, 2014, 41–48. http://dx.doi.org/10.33141/po.2014.06.06.

Full text
Abstract:
Zasadniczym celem opracowania jest przedstawienie specyfiki zobowiązań inwestycyjnych spółek pracowniczych i stopnia ich realizacji. Badania empiryczne nad zobowiązaniami inwestycyjnymi spółek pracowniczych zostały przeprowadzone wśród przedsiębiorstw z województwa mazowieckiego, które zawarły umowy ze Skarbem Państwa w latach 2000-2004 i kontynuowały swą działalność gospodarczą do końca 2011 roku. Analizie poddano umowy prywatyzacyjne i raporty z wykonania zobowiązań pozacenowych oraz sprawozdania finansowe spółek pracowniczych zakwalifikowanych do próby badawczej. Wyniki przeprowadzonych badań empirycznych wskazują, że wszystkie spółki pracownicze zrealizowały całość zaplanowanych nakładów na majątek trwały, a zużyte środki trwałe w większości przedsiębiorstw został w pełni odtworzone.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Jabłoński, Adam, and Marek Jabłoński. "Modele biznesu w cyklu życia przedsiębiorstwa - wyzwania strategiczne." Przegląd Organizacji, September 30, 2013, 17–22. http://dx.doi.org/10.33141/po.2013.09.03.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przedstawienie problemu wpływu cyklu życia przedsiębiorstwa na model biznesu w kontekście zdolności przedsiębiorstwa do kreacji wartości i ciągłości jego funkcjonowania. Artykuł podzielono na następujące kluczowe obszary tematyczne: wprowadzenie, modele biznesu - wyzwania strategiczne, kształtowanie modeli biznesu w początkowym okresie funkcjonowania przedsiębiorstwa, odnowa strategiczna modeli biznesu oraz zarządzanie cyklem życia przedsiębiorstwa, modele zrównoważonego biznesu w zarządzaniu ciągłością funkcjonowania przedsiębiorstw, podsumowanie. Należy zwrócić uwagę na to, że w zależności od etapu rozwoju przedsiębiorstwa cechy modelu biznesu będą inne. W fazie inkubacji i wdrażania pomysłu na biznes i agresywnego wzrostu stosowane są inne rozwiązania niż w przedsiębiorstwie dojrzałym. W przedsiębiorstwie o ustabilizowanej pozycji rynkowej kluczową rolę odgrywają koncepcje społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zasady modelu zrównoważonego biznesu. W fazie początkowej najważniejsza jest innowacyjność oraz silna chęć i determinacja menedżerów do przetrwania okresu zwiększonej alokacji wydatków inwestycyjnych negatywnie wpływających na wynik finansowy. (abstrakt oryginalny)
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Paździor, Artur. "Mankamenty zysku księgowego jako miernika oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa." Przegląd Organizacji, April 30, 2008, 36–39. http://dx.doi.org/10.33141/po.2008.04.10.

Full text
Abstract:
Zysk księgowy nierzadko pełni rolę głównego miernika kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Takie podejście zauważalne jest szczególnie w krótkookresowych analizach finansowych. Koncepcja ta nie jest w pełni merytorycznie ugruntowana w faktach. W wielu spółkach giełdowych zauważalny jest brak korelacji pomiędzy aktualną ceną rynkową akcji a poziomem zysku księgowego. Można zatem wyrazić przekonanie, że wynik finansowy nie w pełni odzwierciedla aktualną sytuację finansową przedsiębiorstwa. Realizowanie strategii krótkookresowej maksymalizacji zysku księgowego może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. W związku z tym coraz większa grupa, szczególnie dużych przedsiębiorstw, zaczyna przywiązywać baczniejszą uwagę do miernika, który w sposób uniwersalny łączy interesy akcjonariuszy, kadry zarządzającej oraz pozostałych interesariuszy powiązanych z przedsiębiorstwem, czyli na koncepcję zarządzania przez wartość.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Nesterowicz, Renata. "Wpływ wyników i dokonań MŚP na rozwój społeczno‑ekonomiczny kraju." Przedsiębiorczość - Edukacja 16, no. 1 (June 24, 2020). http://dx.doi.org/10.24917/20833296.161.24.

Full text
Abstract:
Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) to podmioty o wyodrębnionej charakterystyce i wyraźnie określonych granicach działalności. Tworzą one jeden z najistotniejszych sektorów stymulujących czynniki rozwojowe polskiej gospodarki. Jej kondycja stale zależna jest od tego właśnie sektora, który swoim istnieniem stymuluje procesy zachodzące w systemie gospodarczym. Głównym celem niniejszego opracowania jest ocena wyników MŚP na podstawie danych zawartych w sprawozdaniach finansowych za lata 2010–2016 z wykorzystaniem metody ṝ średniego tempa wzrostu (Timofiejuk, 1980a). Z istoty przedstawionej metody ṝ wynika, że tylko początkowy i końcowy wyraz szeregu chronologicznego decyduje o wartości liczbowej średniego tempa wzrostu. Faktyczny szereg chronologiczny można traktować jako „postęp geometryczny o zmiennym ilorazie”. Dla realizacji podjętego tematu przyjęto tezę zakładającą, że: obiektywna i umiejętnie przeprowadzona ocena wyników finansowych przeszłych zdarzeń jest podstawą do podejmowania trafnych decyzji w przyszłości, co może sprzyjać rozwojowi ekonomiczno-społecznemu kraju.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Humięcki, Waldemar, and Bogdan Podgórski. "Kierunki gospodarowania zasobem własności rolnej skarbu państwa i realizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego." Wieś i Rolnictwo, no. 3 (172) (September 20, 2016). http://dx.doi.org/10.53098/wir032016/09.

Full text
Abstract:
W artykule podjęto próbę przedstawienia dotychczasowych działań ANR w zakresie realizacji zadań ustawowych, w tym problematyki rozdysponowania nieruchomości i kształtowania ustroju rolnego. Od początku działalności ANR trwale rozdysponowała 3,3 mln ha gruntów, w tym 2,7 mln ha przez sprzedaż, która była dotychczas dominującą formą rozdysponowania. Przedmiotem rozdysponowania była również infrastruktura, głównie przejęta wraz z majątkiem państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej (PPGR). Obecnie po nowelizacji przepisów (Ustawa 2016/1) dzierżawa gruntów jest główną formą, gdzie zakłada się funkcjonowanie wieloletnich dzierżaw, dających możliwość użytkowania gruntów bez angażowania środków finansowych. Obecnie tendencje zmniejszania się powierzchni gruntów w dzierżawie zostały zahamowane poprzez wydzierżawienie gruntów dotychczas nierozdysponowanych i ograniczenie sprzedaży nieruchomości powyżej 2 ha. Analizę zagospodarowania nieruchomości przeprowadzono na podstawie danych pochodzących głównie z raportów z działalności Agencji Nieruchomości Rolnych, opracowań wewnętrznych i dostępnej literatury przedmiotu. Zaprezentowane wyniki analizy świadczą o dużym zaangażowaniu ANR w prywatyzację nieruchomości oraz wielu złożonych procesach, które dotyczą nieruchomości Zasobu WRSP i rynku prywatnego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography