Academic literature on the topic 'Zachowanie społeczne'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Zachowanie społeczne.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Zachowanie społeczne"

1

Kromka, Małgorzata. "Promocja kultury w polskiej reklamie społecznej." Ogrody Nauk i Sztuk 4, no. 4 (February 15, 2020): 678–85. http://dx.doi.org/10.15503/onis2014.678.685.

Full text
Abstract:
Reklama społeczna służy informowaniu opinii publicznej na temat jakiegoś problemu społecznego i ma wpływa na ich zachowanie. Z kolei, marketing społeczny ma na celu rozwój i integracji różnych koncepcji marketingowych do zachowań, które w imię dobra społecznego wpływają korzystanie na jednostki i społeczeństwo. W swoim artykule analizowałam wybrane reklamy społeczne będące środkiem przekazu wartości kulturowych i różnie rozumianych wartości tejże kultury.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Czyżkowska, Anna. "Uzależnienie od seksu z perspektywy teorii przywiązania." Studia nad Rodziną 22, no. 4(49) (December 31, 2018): 69–97. http://dx.doi.org/10.21697/snr.2018.49.4.05.

Full text
Abstract:
Teoria przywiązania jest jedną z koncepcji psychologicznych wyjaśniających związek wczesnodziecięcych doświadczeń (w relacji z opiekunami) z wieloma problemami w dalszym życiu (zaburzeniami emocjonalnymi, zaburzeniami osobowości, zaburzeniami więzi). Badacze za jej pomocą próbują też wyjaśnić powstawanie uzależnień, w tym zwłaszcza uzależnienia od seksu. Droga od stylu przywiązania w dzieciństwie do uzależnienia może prowadzić poprzez mechanizm zaburzonej regulacji afektu, mechanizm neurologiczny i poznawczy. W literaturze opisana jest także specyfika rodziny pochodzenia (stylu wychowania, klimatu emocjonalnego) osób uzależnionych od seksu. Dodatkowo na plan pierwszy obok doświadczeń wczesnodziecięcych wyłania się etiologia kulturowo-społeczna zachowań seksualnych o cechach uzależnienia. Badacze postulują by spojrzeć na zachowania seksualne z kategorii hiperseksualizmu, OCSB (out-of-control sexual behaviour – zachowanie seksualne poza kontrolą) czy uzależnienia od seksu z nowej perspektywy. Przemiany społeczne, kulturowe i technologiczne sprawiły, że o ile do tej pory w grupie ryzyka uzależnień (w tym uzależnienia od seksu) były głównie osoby z trudnym dzieciństwem, o tyle w obecnej rzeczywistości społecznej wszyscy są w grupie ryzyka, a całe otoczenie staje się wielką kulturą uzależnień.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Kavelashvili, Nikoloz, and Aldona Wiktorska-Święcka. "Conserving the Past for Today: Politics of Georgian Government towards Cultural Heritage Protection in the context of Political Uncertainty." Przegląd Politologiczny, no. 3 (October 8, 2019): 93–108. http://dx.doi.org/10.14746/pp.2019.24.3.8.

Full text
Abstract:
Ochrona dziedzictwa kulturowego ma nie tylko konsekwencje społeczne, ale także polityczne i gospodarcze. Podczas gdy treść tożsamości narodowej i osobistej jest ściśle związana z odziedziczonym dziedzictwem kulturowym, dziedzictwo to, jeśli chodzi o kulturę materialną, wymaga wsparcia politycznego często poza środkami zainteresowanych krajów. Międzynarodowe wsparcie udzielane jest przez organizacje takie jak UNESCO z listą światowego dziedzictwa, która obejmuje światowe skarby kultury oraz pomniki przyrody. Politycznie dziedzictwo kulturowe może być zarówno spójne, jak i dzielące, gdy wykorzystywane jest do celów politycznych ukierunkowanych na polityczną hegemonię. Z ekonomicznego punktu widzenia koszt zachowania dziedzictwa kulturowego może być intratnym źródłem dochodów w wyniku globalnej promocji turystyki kulturalnej. Dzięki tym badaniom możemy dojść do wniosku, że państwo powinno ułatwić wzmocnienie pozycji społeczności poprzez zachowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego – jego środowiska organicznego, ponieważ bez ochrony środowiska kulturowego i niewłaściwego wykorzystania oferowanych przez niego możliwości nie możemy osiągnąć tego prawa, tzn. możliwy, trwały rozwój społeczny i gospodarczy kraju.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Sobczak, Sławomir, and Tamara Zacharuk. "Zachowania antyspołeczne a agresja młodzieży nieprzystosowanej i nieprzejawiającej deficytów zachowania." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio J – Paedagogia-Psychologia 33, no. 4 (January 25, 2021): 263. http://dx.doi.org/10.17951/j.2020.33.4.263-290.

Full text
Abstract:
<p>Celem badań było określenie różnic ze względu na przystosowanie i płeć oraz zależności pomiędzy zachowaniami antyspołecznymi a agresją. Badania przeprowadzono wśród młodzieży nieprzystosowanej i nieprzejawiającej deficytów w funkcjonowaniu społecznym na próbie 200-osobowej. Do analizy wykorzystano dwa narzędzia badawcze: Self-Report Delinquency Scale (skala wykolejenia) oraz Buss-Perry Aggression Questionnaire (kwestionariusz agresji) w adaptacji polskiej. Badania wykazały, że określony poziom przystosowania społecznego młodzieży oddziałuje zarówno na zachowania antyspołeczne, jak i na agresję, zatem nieprzystosowanie społeczne charakteryzuje się równocześnie dużą częstością występowania zachowań antyspołecznych i wysokim natężeniem agresji. Zjawiska te występują niezależnie od płci – młode kobiety i mężczyźni nieprzystosowani społecznie cechują się tym samym spektrum wykolejenia i agresji, płeć nie różnicuje badanych symptomów nieprzystosowania. Z przeprowadzonych analiz wynika, że im wyższy stopień agresji przejawia młodzież, tym bardziej wzmaga się natężenie zachowania antyspołecznego. Na podstawie estymacji krzywej należy stwierdzić, że niezależnie od tego, jaki stopień natężenia agresji przejawia młodzież, mogą wystąpić zachowania antyspołeczne, a syndrom agresji jedynie podnosi częstość występowania zachowań antyspołecznych (40% zdarzeń), natomiast wykolejenie społeczne młodzieży należy tłumaczyć innymi czynnikami niż agresja (60% zdarzeń).</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

TARAPATA, Jolanta. "SUSTAINABLE CONSUMPTION AND CONSUMER ECOLOGICAL BEHAVIOR." Nowoczesne Systemy Zarządzania 10, no. 1 (December 18, 2015): 51–59. http://dx.doi.org/10.37055/nsz/129351.

Full text
Abstract:
Wyrazem ewolucji w zachowaniach konsumenckich jest przejście od koncepcji społeczeństwa konsumpcyjnego do idei konsumpcji zrównoważonej, której istotną przesłankę stanowi dbałość o stan środowiska naturalnego. Celem opracowania jest propagowanie koncepcji konsumpcji zrównoważonej oraz związanych z nią proekologicznych zachowań konsumentów. Niezrównoważona konsumpcja zagraża dalszej egzystencji ludzi, należy więc rozwijać u nich gotowość i zdolność do działań respektujących harmonijne współżycie z przyrodą, tak aby samoograniczali zbędne potrzeby. Proekologiczne zachowania konsumentów mogą być manifestowane na rynku w różny sposób. Jednym z nich jest świadome ilościowe ograniczanie konsumpcji, tzw. dekonsumpcja. Zachowanie takie wzmacniają różnorodne narzędzia demarketingu kreujące proekologiczne ograniczanie konsumpcji poprzez akcje społeczne o różnym charakterze. Upowszechnianie koncepcji konsumpcji zrównoważonej wymaga nie tylko uświadomienia konsumentów, lecz także stosowania odpowiednich narzędzi wspierających preferencje konsumentów związane z dbałością o środowisko i zakupami dóbr ekologicznych. Powyższe kwestie stanowią przedmiot rozważań podjętych w opracowaniu. Ich podstawę stanowi przegląd dostępnej literatury oraz własne doświadczenia i obserwacje autorki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Klos, Liliia. "Theoretical Basis of Practice and Social Workers Professional Training for the Health Care: Retrospective Review." Roczniki Teologiczne 67, no. 1 (August 13, 2020): 17–37. http://dx.doi.org/10.18290/rt20671-2.

Full text
Abstract:
Teoretyczne podstawy praktyk i szkoleń zawodowych pracowników socjalnych zatrudnionych w systemie opieki zdrowotnej: przegląd retrospektywny Wstęp. Międzynarodowe doświadczenia w zakresie pracy socjalnej w sektorze opieki zdrowotnej pokazują, że czynności wykonywane przez pracownika socjalnego wywierają znaczący wpływ na zdrowie obywateli i są konieczne dla poprawy dobrostanu społeczeństwa. Cel. Celem badań było przeanalizowanie zaawansowanych rozwiązań teoretycznych opracowanych za granicą, dotyczących szkolenia pracowników socjalnych służby zdrowia pod kątem zastosowania ich na Ukrainie. Materiały i metody. Wybrano, usystematyzowano i przeanalizowano 53 opracowania naukowe i naukowo-praktyczne dotyczące zagadnień filozoficznych, psychologicznych, pedagogicznych, medycznych oraz problemów pracowników socjalnych zatrudnionych w sektorze ochrony zdrowia. Na podstawie porównania i syntezy otrzymanych informacji dokonano ich uogólnienia, a wyniki przedstawiono w formie wniosków. Wyniki. Działania pracowników socjalnych zatrudnionych w systemie opieki zdrowotnej bazują na dwóch podstawowych grupach teorii – podstawowych, opierających się na rezultatach działań socjalnych, oraz tych adaptowanych z psychologii, psychiatrii, bioetyki, opieki pielęgniarskiej, opieki zdrowotnej, socjologii i administracji. Wnioski. W pracy socjalnej w sektorze opieki zdrowotnej najczęściej wykorzystywane są teorie zachowań zdrowotnych (model przekonań zdrowotnych, teoria działań celowych, zachowanie zaplanowane), teorie bazujące na relacjach społecznych (zachowania społeczne, zachowanie w trakcie korzystania z usług medycznych), a także model transteoretyczny. W szkoleniu pracowników socjalnych, zatrudnionych w systemie opieki zdrowotnej, ważne są zarówno teorie podstawowe jak i te adaptowane. W praktyce ważne jest ich wszechstronne zastosowanie, a także wiedza eklektyczna w odniesieniu do interdyscyplinarnego charakteru takiej pracy socjalnej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

НАЗАРЕВИЧ, Вікторія. "Ostracyzm – wykluczenie społeczne – niekorzystna sytuacja społeczna." EUROPEAN HUMANITIES STUDIES: State and Society, no. 2 (May 11, 2020): 26–41. http://dx.doi.org/10.38014/ehs-ss.2020.2.03.

Full text
Abstract:
Artykuł wyświetla pojęcie wykluczenia społecznego – ostracyzm jako niekorzystną sytuację społeczną, który ze względu na swój charakter i cechy fenomenologiczne zawiera aspekty zagrożenia normatywnego rozwoju jednostki. Autor analizuje cechy i wzorce niezaakceptowania jednostek w środowisku społecznym, co przejawia się w działaniach mających na celu celowe wykluczenie jednostki z grupy społecznej lub procesów wspólnej działalności. Tworzone są psychologiczne mechanizmy powstawania tendencji do ostracyzacji, które polegają na: niedopuszczeniu członków grupy do dyscyplinowania nieprzyjętych, asocjalnych jej członków, rozwoju współpracy w przestrzeni współgrupowej; ukryty rodzaj zastraszania jednostki – agresja relacyjna; tworzenie negatywnej atrybucji przyczynowej, na podstawie własnej interpretacji możliwych działań ofiary, obserwując jej zachowania. Wskazano na współzależność powstawania negatywnej atrybucji, jej rodzajów i społecznego odrzucenia osobowości w przestrzeni międzygrupowej. Stwierdza się, że główną przyczyną zjawiska wykluczenia społecznego jest niedopasowanie zachowania jednostki do jej statusu społecznego, stereotypowych cech i już zdefiniowanych przez grupę ogólnie przyjętych norm.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Sekułowicz, Małgorzata. "Pracownicy zakładów karnych wobec zagrożenia wypaleniem zawodowym. Diagnoza zjawiska." Resocjalizacja Polska, no. 18 (April 8, 2019): 191–207. http://dx.doi.org/10.22432/pjsr.2019.18.11.

Full text
Abstract:
Celem badań pilotażowych było ustalenie skali ryzyka wypalenia zawodowego funkcjonariuszy zakładów karnych, oraz analiza jakie czynniki mogą pozostawać w związku z ryzykiem wypalenia. Znaczące w tym wypadku było ustalenie jakie style i strategie radzenia sobie stosują badani i jakie to może mieć znaczenie dla poziomu i skali wypalenia. Jaki jest poziom lęku badanych. Ważnym dla oceny dobrostanu badanych pracowników było poczucie własnej skuteczności badanych oraz ich poczucie satysfakcji z życia. Dla oceny ryzyka wypalenia znaczące jest też poczucie wsparcia społecznego, dlatego wśród celów poznawczych znalazła się ocena wsparcia i jego współzależność z wypaleniem zawodowym badanych funkcjonariuszy zakładów karnych. W badaniach wykorzystano Kwestionariusz Wypalenia Zawodowego Maslach, Kwestionariusz STAI – Inwentarz Stanu i Cechy Lęku, Kwestionariusz Radzenia Sobie w Sytuacjach Stresowych CISS, Kwestionariusz COPE – Wielowymiarowy Inwentarz do Pomiaru Radzenia Sobie ze Stresem, Skalę Uogólnionej Własnej Skuteczności GSES, Skalę Satysfakcji z Życia SWLS, Kwestionariusz SSQSR – Wsparcia Społecznego. Wyniki badań pilotażowych pozwoliły na ustalenie, że w grupie przebadanych 30 funkcjonariuszy ochrony z dwóch zakładów karnych, poziom wypalenia jest umiarkowany. Najsilniej zaznaczona jest depersonalizacja. Ich zachowanie cechuje wysoki poziom lęku przy jednoczesnym wykorzystywaniu zadaniowych stylów radzenia sobie i aktywnych strategii. Poczucie własnej skuteczności i satysfakcji z życia pozostają na średnim poziomie. Otrzymywane wsparcie społeczne nie jest w pełni satysfakcjonujące. Nie stwierdzono współzależności pomiędzy tymi zmiennymi i wypaleniem zawodowym badanych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Budyn-Kulik, Magdalena. "Kryminalizacja propagowania totalitaryzmu (faszyzmu) w polskim kodeksie karnym." Studia nad Autorytaryzmem i Totalitaryzmem 42, no. 2 (January 18, 2021): 7–21. http://dx.doi.org/10.19195/2300-7249.42.2.1.

Full text
Abstract:
Problem zakresu kryminalizacji z art. 256 k.k. jest istotny w dobie popularności ideologii totalitarnych. Popkultura wykorzystuje symbole totalitarne, co powoduje społeczne oswojenie z nimi i uniewrażliwienie na zagrożenie ideami, z których wyrosły. Taki proces może prowa-dzić w konsekwencji do przygotowania gruntu pod wprowadzanie ideologii totalitarnej w sposób trudny do zauważenia. Takie zachowania powinny podlegać karze (jako przestępstwa lub wykroczenia). Nie jest jasne, czy przepis art. 256 k.k. obejmuje je zakresem kryminalizacji. Celem niniej-szego opracowania nie jest wykładnia pojęć „faszyzm”, „totalitaryzm” czy „ustrój faszystowski”. Taka analiza wymagałaby bardzo dokładnej kwerendy poglądów przedstawicieli nauki o doktrynach, a także nauki o polityce. Polski ustawodawca kryminalizuje zachowanie polegające między innymi na publicznym propagowaniu faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa. Czyn taki zagrożony jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W art. 256 § 2 k.k. natomiast tą samą karą zagrożone jest produkowanie, utrwalanie lub sprowadzanie, nabywanie, przechowywanie, posiadanie, prezentowanie, przewożenie lub przesyłanie w celu rozpowszechniania druku, nagrania lub innego przedmiotu, zawierających treść określoną w § 1 albo będących nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej. Kluczowa jest kwestia ustalenia znaczenia i wzajemnej relacji dwóch czasowników — „pochwalać” i „propagować”. W doktrynie i orzecznictwie istnieją wątpliwości odnośnie do tego, czy propagowanie i pochwalanie krzyżują się zakresowo.Jeżeli przyjąć węższą wykładnię przepisu, to faktycznie zachowania polegające na wprowa-dzaniu do przestrzeni publicznej symboli faszystowskich (totalitarnych) nie realizują znamion czynu zabronionego z art. 256 § 1 k.k. Jednak biorąc pod uwagę wykładnię szerszą, należy podkreślić, że nie ma przeszkód do uznania, że sprawca wprowadzający do przestrzeni publicznej nośniki sym-boliki faszystowskiej czy innej totalitarnej propaguje taki ustrój. Niewątpliwie staranniejsza redakcja art. 256 § 1 i 2 k.k. przyczyniłaby się do uniknięcia wielu wątpliwości związanych z wykładnią tych przepisów. Umiejętne posługiwanie się regułami wykładni znanymi prawu karnemu (przede wszystkim zastosowanie wykładni derywacyjnej) pozwala jednak na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sprawców większości społecznie szkodliwych zachowań związanych z pochwalaniem i propagowaniem totalitaryzmu, nie naruszając zasad demokratycznego państwa prawa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Duda, Aneta. "Medialne reprezentacje biedy." Roczniki Kulturoznawcze 10, no. 4 (June 23, 2020): 5–43. http://dx.doi.org/10.18290/rkult.2019.10.4-1.

Full text
Abstract:
Przedmiotem badań niniejszego opracowania są medialne obrazy społecznych nierówności, wyznaczające pozycje jednostek w strukturze społecznej, a dokładniej — medialne obrazy biedy. Ważnym pytaniem, na które próbowano odpowiedzieć, to pytanie o siatkę pojęciową w odniesieniu do pomiaru reprezentacji biednych. Stawiane są pytania o to jak w mediach (Rzeczpospolitej i Gazecie Wyborczej) wybrzmiewa problem „konsumentów z usterką” (zgodnie z terminologią Zygmunta Baumana), a jak prezentowani są „społeczni normalsi”, którzy stabilizują społeczno-polityczny system, ale również konserwatywne zachowania? Czy ci drudzy są nadreprezentowani w mediach — jako przykład do naśladowania dla pozostałych? Czy dyskursywna strategia stygmatyzująca biedę dominuje na łamach najpopularniejszych polskich dzienników opiniotwórczych? Czy bieda jest przedstawiana jako zjawisko będące przejawem dysfunkcjonalnego charakteru reguł tworzących mechanizmy sytuowania jednostek w ramach struktury społecznej, czy raczej jako pewien „normalny”, nieusuwalny element ładu zbiorowego? Dyskurs o biedzie okazał się być zróżnicowany w zależności od ideologicznej orientacji danego tytułu prasowego. Biedni byli przedstawieni zarówno jako „winni swojej sytuacji” i niesłusznie otrzymujący świadczenia społeczne, jak i niesprawiedliwie potraktowani przez okoliczności zewnętrzne. Makrostrukturalny obszar różnic w dyskursie na temat ubóstwa został również określony na ideologicznej osi interwencjonizmu (konserwatyzmu) i liberalizmu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Zachowanie społeczne"

1

Collins, Randall. Łańcuchy rytuałów interakcyjnych. Kraków: Zakład Wydawniczy Nomos, 2011.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Borecka-Biernat, Danuta. Zachowanie młodzieży w sytuacji kontaktu społecznego. Wrocław: Wydawn. Uniwersytetu Wrocławskiego, 2000.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Kozaczuk, Franciszek, and Antoni Olak. Zachowania społecznie destruktywne: Profilaktyka i resocjalizacja. Rzeszów: Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2012.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Borecka-Biernat, Danuta. Zachowanie agresywne i nieśmiałe młodzieży w sytuacji ekspozycji społecznej. Wrocław: Wydawn. Uniwersytetu Wrocławskiego, 1998.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Lisowska, Alicja. Zachowania dysfunkcyjne: Uwarunkowania społeczne, kulturowe i polityczno-prawne oraz stosowane rozwiązania. Wrocław: Wydawn. Uniwersytetu Wrocławskiego, 2011.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Bartkowski, Jerzy. Tradycja i polityka: Wpływ tradycji kulturowych polskich regionów na współczesne zachowania społeczne i polityczne. Warszawa: Wydawn. Akademickie "Żak", 2003.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Społeczne konteksty zaburzeń w zachowaniu. Kraków: Wydawn. Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2001.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Społeczna kontrola zachowań dewiacyjnych. [Warsaw]: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 1989.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Zawadzka-Jabłonowska, Agnieszka. Coaching - nowe perspektywy i wyzwania. Kozminski University, 2020. http://dx.doi.org/10.7206/978-83-66502-03-1.

Full text
Abstract:
Coaching rozwija się w Polsce i na świecie niezwykle dynamicznie i na wielu różnych poziomach. Ma coraz więcej zastosowań i ukonstytuował się już jako odrębna, społecznie rozpoznawana profesja. Pojawiają się nowe coachingowe koncepcje, podejścia, narzędzia oraz obszary specjalizacji. Jednocześnie rozwój coachingu uwarunkowany jest dynamicznymi zmianami zachodzącymi w przestrzeni ekonomicznej, politycznej, społecznej i kulturowej. Z jednej strony mamy do czynienia ze zmianami paradygmatów zarządzania we współczesnych organizacjach. W rezultacie obserwujemy transformację oczekiwań i wyzwań, z jakimi będą mierzyć się „liderzy przyszłości”. Z drugiej strony naukowcy nieustannie zgłębiają neuropsychologiczne podstawy ludzkiego zachowania. Wiemy zatem coraz więcej o tym, jak szybkie tempo rozwoju cywilizacji oraz intensywne korzystanie z nowych technologii wpływają na biopsychospołeczne funkcjonowanie człowieka. Niniejsza książka ukazuje wielowymiarowość zastosowań coachingu i różnorodność obszarów, w których może być stosowany. Zawiera przegląd koncepcji teoretycznych, a także opis metod badawczych i praktycznych narzędzi oraz modeli coachingowych. Zaprezentowane zostały również wyniki badań zrealizowanych przez autorów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Chodnicka-Jaworsk, Patrycja, and Piotr Jaworski. Wrażliwość rynku akcji na publikacje danych rynkowych w czasie pandemii COVID-19. Uniwersytet Warszawski, 2020. http://dx.doi.org/10.7172/978-83-66282-21-6.2020.wwz.3.

Full text
Abstract:
Rok 2020 jest nietypowym rokiem dla rynku finansowego. Upłynął on pod hasłem pandemii COVID-19, która spowodowała globalne zakłócenia społeczne i gospodarcze, w tym największą światową recesję od czasów wielkiego kryzysu. Jednym z rynków, który w sposób znaczący odnotował wpływ pandemii COVID-19 był rynek akcji. W związku z tym, w oparciu o teorię finansów behawioralnych, postanowiono przeprowadzić badania zachowania rynku akcji w dobie pandemii. Monografia jest kolejną publikacją z cyklu Nowa Polityka Strukturalna.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Book chapters on the topic "Zachowanie społeczne"

1

Czarnota-Bojarska, Joanna. "Zachowania obywatelskie w organizacji – próba konstrukcji narzędzia pomiaru." In W kręgu psychologii społecznej. Warsaw University Press, 2011. http://dx.doi.org/10.31338/uw.9788323512011.pp.145-157.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Synowiec-Piłat, Małgorzata, Anna Przeliorz, Patrizia Polańska, Aleksandra Siwiec, and Karolina Surma. "Poziom wiedzy medycznej i zachowania zdrowotne chorych na cukrzycę." In Społeczne konteksty chorób przewlekłych. Wybrane zagadnienia, 57–72. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2013. http://dx.doi.org/10.18778/7525-974-2.05.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Kawa, Magdalena. "Standardy etyczne w pracy analityka zachowania wspierającego rozwój osb z zaburzeniami rozwoju." In Kulturowe i społeczne aspekty niepełnosprawności. Warsaw University Press, 2015. http://dx.doi.org/10.31338/uw.9788323516200.pp.179-189.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Januszkiewicz, Katarzyna, Maria Czajkowska, Małgorzata Kołodziejczak, and Magdalena Zalewska-Turzyńska. "Wprowadzenie." In Zachowania organizacyjne. Relacje społeczne w przestrzeni zmian. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2015. http://dx.doi.org/10.18778/7969-802-8.01.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Józefowicz, Barbara. "Wewnątrzorganizacyjne uwarunkowania zaufania w przedsiębiorstwie w świetle badań nad pozytywnym potencjałem organizacji." In Zachowania organizacyjne. Relacje społeczne w przestrzeni zmian. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2015. http://dx.doi.org/10.18778/7969-802-8.11.

Full text
Abstract:
The desired state of trust in company is a strong and common belief of the credibility and mutual benevolence among employees and management. In effect, attitudes, decisions and behaviors are accepted. The aim of the paper is to identify antecedents of trust in company and assess how strong each of 89 identified antecedents influences on trust us the key areas of Positive Organizational Potential. The comparative analyses is based on the empirical research findings of two methods: questionnaire survey conducted in companies operating in Poland and a Delphi panel. Analyses shows slight discrepancies between the experts opinions and the companies survey results. Generally, groups of intra-organizational antecedents related to leadership and communication are the strongest impact on trust. However, in each category managers can find important particular determinants which indicate the ways to building trust in company.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Glińska-Neweś, Aldona, Arkadiusz Karwacki, and Joanna Wińska. "Rola relacji interpersonalnych w tworzeniu innowacji przez zespoły pracownicze." In Zachowania organizacyjne. Relacje społeczne w przestrzeni zmian. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2015. http://dx.doi.org/10.18778/7969-802-8.10.

Full text
Abstract:
Over the last decade researchers paid considerable attention to the conditions needed for innovation emergence and implementation. However, the issue concerning the influence of employee relationships in a workplace on the organizational innovativeness has received little attention in research. On the ground of the studies carried out in Polish companies we are trying to narrow the gap in the field. The correlation and regression analysis of the research participant opinions showed that positive relationships at work stimulate employees, regardless of their position and job description, not only to come up with innovative ideas but also to develop the innovations proposed by others. So the executives managing organizations should focus on all kinds of factors creating positive relationships at work. We assume that the results presented in the paper may be regarded as a contribution to both the Positive Organizational Scholarship umbrella concept and to the Research stream concerning the conditions for being successful at innovation creation and implementation
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Dźwigoł-Barosz, Mariola. "Style zarządzania kobiet i mężczyzn w biznesie." In Zachowania organizacyjne. Relacje społeczne w przestrzeni zmian. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2015. http://dx.doi.org/10.18778/7969-802-8.07.

Full text
Abstract:
The following article presents male and female management styles. The article shows results of research carried out by domestic and foreign researchers, including the author’s own work about sex-related management styles. It also presents management styles in hard times. A particular focus was placed on skills and competences that are of growing importance in the uncertain business environment. Furthermore, the article underlines the role of business leaders’ emotional intelligence, the latter being a supplement to rational intelligence. An emphasis was placed on the role of emotional intelligence in the economic activity, determining social relationships between employees. It is also an essential variable in the field of company management.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Kiełtyka, Leszek, and Waldemar Jędrzejczyk. "Intuicja w zarządzaniu – problematyka i kierunki badań." In Zachowania organizacyjne. Relacje społeczne w przestrzeni zmian. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2015. http://dx.doi.org/10.18778/7969-802-8.12.

Full text
Abstract:
In this chapter the author presents an issue concerning the usefulness of intuition in management. A review of the literature in order to show the current state of knowledge about the nature of intuition and its importance in the management processes has been made. Moreover the subject of research conducted by various research centers has been described synthetically. The research objectives of own research have been presented in it. On the basis of the analysis of the obtained results new questions have been generated, defining new directions of research in the field of intuition in management.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Gableta, Małgorzata, and Anna Cierniak-Emerych. "Partycypacja pracownicza z perspektywy bezpieczeństwa pracy." In Zachowania organizacyjne. Relacje społeczne w przestrzeni zmian. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2015. http://dx.doi.org/10.18778/7969-802-8.08.

Full text
Abstract:
Job safety is a prominent aspect of employee expectations. This paper addresses job safety in a broader perspective, to make it more appropriate for the present needs and business applications. The author postulates to supplement the standard set of work safety and hygiene elements with items that pertain to conditions and security of employment. It is assumed that the increase of job safety, as defined above, may best be addressed through employee participation, particularly of the direct type. The paper presents suggestions for practical realization of employee participation to stimulate innovative behaviours among employees in the context of job safety and security. Suggestions for changes in this area are illustrated with examples from business practice. The postulated line of thought, presented here as a sequence of activities, includes the results expected from the use of employee participation, both from employer’s and employee’s perspective.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Bartkowiak, Grażyna. "Dobre praktyki w zakresie zatrudniania pracowników wiedzy 65 plus (wyniki badań empirycznych)." In Zachowania organizacyjne. Relacje społeczne w przestrzeni zmian. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2015. http://dx.doi.org/10.18778/7969-802-8.04.

Full text
Abstract:
The question that this paper is the issue of the employment of knowledge workers 65 and over. Article seeks to obtain answers to questions which type it good practice can be used and are currently used for the employment of knowledge workers 65 and over, and what are the benefits of this for business executives. The study is composed of two parts: theoretical and in which the author analyzes the socio-economic aspects related to the employment of workers 65 and over as well as good practices in the employment of this type of staff and presenting empirical results of empirical research conducted on a group of 283 entrepreneurs and executives, on the proposed and actually implemented best practices in the employment of knowledge workers 65 plus and estimated benefits of hiring employees that group.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Zachowanie społeczne"

1

Mikołajczyk, Magdalena. "Kontestatorki. Formy zaangażowania kobiet w ­Polsce po 1945 roku." In Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Ruchy kobiece na ziemiach polskich w XIX i XX w. Stan badań i perspektywy (na tle porównawczym)”. Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, 2020. http://dx.doi.org/10.15290/rknzp.2020.07.

Full text
Abstract:
Kontestacja jest synonimem sprzeciwu, najczęściej skierowanego przeciw określonego typu rozwiązaniom, ale także przeciw ideologiom, strategiom, rodzajom wdrażanych polityk, nawet przeciw obyczajom lub tradycjom. Kojarzy się, jest przedwstępem opozycyjności. Może ją sugerować wypowiedź lub zachowanie. Może stanowić zagrożenie dla ładu politycznego i prawnego lub być indyferentna. Zaangażowanie zaś stanowi najszerszy kontekst dla partycypacji politycznej, dalej zaś politycznej aktywności. Zaangażowanie polityczne jest kojarzone z udziałem protagonistów systemu politycznego, akolitów elit władzy oraz przeciwnie – może wyznaczać drugi biegun, w demokracji kojarzony z opozycją, w systemach autorytarnych z ludźmi i środowiskami wpływającymi na erozję legitymacji udzielanej systemowi, odpływ poparcia społecznego. W latach 1945-1989 szereg zmiennych politycznych i ustrojowych determinował ograniczenie możliwości swobodnych wystąpień, demonstracji postaw krytycznych. W prezentowanych badaniach staram się skupić uwagę na ekspresji niezadowolenia wyrażanej przez jednostki, zwłaszcza kobiety. Ich obecność w każdej z opozycyjnych inicjatyw była zauważalna, choć ilościowe szacunki nie dowodzą reprezentatywności tej kategorii. Przywołując ustalenia badaczek najnowszej historii Polski (wykazujących najczęściej marginalność aktywności kobiet) oraz korzystając z materiałów o charakterze biograficznym staram się wyodrębnić formy inicjatyw, charakterystyczne zachowania, słowem scharakteryzować ten rodzaj aktywności kobiet, który był przeciwieństwem politycznego konformizmu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography