Academic literature on the topic 'Zagospodarowanie przestrzenne'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Zagospodarowanie przestrzenne.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Zagospodarowanie przestrzenne"

1

Feltynowski, Marcin. "Wizja zagospodarowania przestrzennego gmin wiejskich województwa łódzkiego jako przejaw zarządzania przestrzenią = Vision of spatial development of rural municipalities in the Łódzkie Voivodeship as an element of spatial planning." Studia Obszarów Wiejskich 51 (2018): 63–74. http://dx.doi.org/10.7163/sow.51.4.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest wskazanie priorytetów przeznaczenia gruntów w studiach uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Szczególnie istotne staje się to z perspektywy gmin wiejskich, które muszą w sposób przemyślany wskazywać nowe obszary do zabudowy mieszkaniowej. Istotnym elementem zapisów studium jest fakt, że miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego muszą być zgodne z ich wytycznymi, co wymusza konieczność racjonalności już na etapie przygotowywania studiów uwarunkowań. Istota studiów uwarunkowań polega na tym, że są to obecnie jedyne kompleksowe i obligatoryjne dokumenty sporządzane dla całego obszaru gminy. Analiza studiów uwarunkowań gmin wiejskich województwa łódzkiego przeprowadzona została na podstawie danych gromadzonych w badaniu „Lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne”, prowadzonym przez ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania, zagospodarowania przestrzennego i mieszkalnictwa. Na ich podstawie dokonano klasyfikacji gmin w oparciu o sposób przeznaczenia gruntów pod określone zagospodarowanie. Sporządzona klasyfikacja jest podstawą dla określenia zróżnicowania przestrzennego badanego zjawiska wśród samorządów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Szlenk-Dziubek, Dorota. "Dlaczego plany miejscowe nie są takie, jak chcielibyśmy?" Urban Development Issues 66, no. 1 (November 4, 2020): 99–109. http://dx.doi.org/10.2478/udi-2020-0014.

Full text
Abstract:
AbstraktOd dłuższego czasu różne środowiska podnoszą kwestię jakości planowania przestrzennego, a w szczególności jakości miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Analizując to zjawisko, należy postawić sobie następujące pytania: dlaczego plany miejscowe postrzegane są jako wadliwe, jakie są relacje pomiędzy ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym a przepisami odrębnymi i jak wpływają one na konstruowanie zapisów planistycznych, jak znaczne jest regionalne zróżnicowania ustaleń planów miejscowych. Analiza wymienionych problemów ma na celu wskazanie, jakie są najistotniejsze problemy przy tworzeniu zapisów planów miejscowych i jak to wpływa na zagospodarowanie przestrzeni.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Dolnicki, Bogdan. "Prawo zabudowy a planowanie i zagospodarowanie przestrzenne." Studia Iuridica Agraria 15 (2017): 11–17. http://dx.doi.org/10.15290/sia.2017.15.01.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Wojciechowska-Bartnik, Jadwiga Marta, and Olga Jałtoszuk. "Znaczenie doliny Bystrzycy w strukturze przestrzennej Lublina w aspekcie historycznym, przyrodniczym i funkcjonalnym oraz możliwości jej zagospodarowania." Annales Universitatis Mariae Curie-Sklodowska, sectio B – Geographia, Geologia, Mineralogia et Petrographia 73 (June 5, 2019): 195. http://dx.doi.org/10.17951/b.2018.73.0.195-211.

Full text
Abstract:
<p>Doliny rzeczne posiadają wyjątkowo korzystne warunki dla rozwoju osadnictwa. Równocześnie są to jedne z najbardziej wartościowych i wrażliwych na antropopresję typów środowiska, w związku z tym zagospodarowanie tych terenów rodzi liczne konfl ikty. W pracy, na przykładzie doliny Bystrzycy w Lublinie, przeanalizowano zagadnienia związane z rzeką przepływającą przez miasto. Wykorzystując liczne materiały, między innymi kartografi czne i dokumentację fotografi czną, przeprowadzono analizy: stanu środowiska przyrodniczego, zagrożenia powodziowego oraz funkcjonalno-przestrzenne, w tym zmiany w czasie. Podsumowaniem jest ocena możliwości dla wielofunkcyjnego zagospodarowania z uwzględnieniem uwarunkowań przyrodniczych.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Fogel, Piotr. "Metody tworzenia analiz zmian w zagospodarowaniu przestrzennym w trybie art. 32 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w oparciu o dokumenty sporządzane przez gminy." Urban Development Issues 66, no. 1 (November 4, 2020): 111–21. http://dx.doi.org/10.2478/udi-2020-0015.

Full text
Abstract:
AbstraktAnaliza zmian w zagospodarowaniu przestrzennym, ocena postępów w opracowywaniu planów miejscowych i opracowanie wieloletnich programów ich sporządzania w nawiązaniu do ustaleń studium opracowywana w trybie art. 32 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym jest dokumentem, który w założeniu odgrywać ma ważną rolę w ocenie aktualności realizowanej polityki przestrzennej gminy oraz aktualności miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Jej główna funkcja – ocena – polega na zbadaniu skali zmian w zagospodarowaniu przestrzennym i wynikającej z tego potrzeby dokonywania korekt obowiązujących aktów planowania przestrzennego. Analiza ta ma także zawierać ocenę postępów w opracowywaniu planów miejscowych i ustalać wieloletnie programy ich sporządzania. Artykuł jest przeglądem różnych metod tworzenia analiz zmian w zagospodarowaniu przestrzennym poprzez analizę zawartości przygotowywanych przez samorządy dokumentów. Badanie wykazało, że w zdecydowanej większości przypadków analizy te mają charakter ułomny, niewiele wnoszący do gospodarowania przestrzenią w gminie. Są one nierzadko atrapą dokumentu planistycznego, który ma za zadanie spełnić podstawowy ustawowy wymóg – być. Jednocześnie wskazać należy, że na drugim biegunie znajdują się mądre, przemyślane i wnikliwe opracowania, z których wynikają dla władz konkretne wnioski i powiązane z nimi zadania. W podsumowaniu artykułu zawarto także rekomendacje metodyczne dotyczące tworzenia analiz zmian w zagospodarowaniu przestrzennym. Ich źródłem są najlepsze zastosowane przez gminy rozwiązania oraz doświadczenia własne autora.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Zysk, Elżbieta, and Patrycja Wawrowska. "INSTRUMENTY PLANISTYCZNE – KREOWANIE POLITYKI PRZESTRZENNEJ W ODNIESIENIU DO ZABUDOWY JEDNORODZINNEJ I WIELORODZINNEJ W WYBRANYCH GMINACH PODMIEJSKICH OLSZTYNA." Acta Scientiarum Polonorum Administratio Locorum 17, no. 1 (March 30, 2018): 87–100. http://dx.doi.org/10.31648/aspal.475.

Full text
Abstract:
W ostatnich dziesięcioleciach podmiejskie obszary wiejskie zmieniają swój charakter, dotyczy to głównie ich funkcji rolniczej, którą zastępuje funkcja mieszkaniowa. Czynniki społeczne, ekonomiczne i przestrzenne oddziałują na transformację tych terenów. W istotny sposób na obszary wiejskie wpływają migracje ludności z miasta na obszary wiejskie gmin podmiejskich. Prezentowany artykuł ma na celu wskazanie problemu, który dotyka większość gmin podmiejskich w Polsce: przyrost ludności pociąga za sobą zmiany w zagospodarowaniu przestrzeni. Polityka przestrzenna stosowana przez władze samorządowe stara się sprostać napływowi potencjalnych mieszkańców. Gminy podmiejskie, jeśli mogą (posiadają tereny atrakcyjne do zamieszkania), przekształcają przestrzeń dotychczas użytkowaną jako rolnicza na tereny z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową za pomocą miejscowych planów zagospodarowaniu terenu oraz decyzji o warunkach zabudowy. Do badań wytypowano dwie gminy podmiejskie – Dywity i Stawigudę. Analiza dotyczy instrumentów planistycznych w zakresie zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej: studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania terenu, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Bieda, Agnieszka, and Anna Brzozowska. "ANALIZA SWOT/TOWS JAKO METODA OKREŚLANIA KIERUNKÓW ROZWOJU PRZESTRZENNEGO." Acta Scientiarum Polonorum Administratio Locorum 16, no. 3 (September 30, 2017): 151–60. http://dx.doi.org/10.31648/aspal.454.

Full text
Abstract:
Podstawą do określenia celów polityki przestrzennej jest analiza stanu czynników oraz kierunków rozwoju zagospodarowania przestrzeni, która poprzedza powstanie miejscowego planu zagospodarowani przestrzennego. Analiza taka prowadzona może być na różne sposoby. Jedną z wykorzystywanych w tym celu metod postępowania jest analiza SWOT/TOWS. Zamierzeniem autorów było sprawdzenie czy służącą do porządkowania i analizy informacji heurystyczną metodę SWOT/TOWS, przeprowadzoną w pełnym wymiarze, można zastosować do identyfikacji czynników wpływających na rozwój przestrzenny oraz do wskazania kierunków jego rozwoju. W artykule przedstawiono analizę dla miasta Niepołomice (gmina Niepołomice, powiat wielicki, województwo małopolskie).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Chorążewska, Anna, and Joanna Jagoda. "Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne w gminie a wartości konstytucyjne." Studia Iuridica Agraria 10 (2012): 43–75. http://dx.doi.org/10.15290/sia.2012.10.03.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Wieczorek, Anna. "Kształtowanie przestrzeni – sprawny system czy chaos? Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – parametry zabudowy." MAZOWSZE Studia Regionalne 38, no. 38 (2021): 111–19. http://dx.doi.org/10.21858/msr.38.06.

Full text
Abstract:
Artykuł jest kolejnym z serii artykułów o systemie kształtowania przestrzeni w Polsce i ostatnim z trzech dotyczących zakresu stanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jest uzupełnieniem i rozszerzeniem artykułu pt. Kształtowanie przestrzeni – sprawny system czy chaos? Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – zakres stanowienia. W artykule odniesiono się do wybranych parametrów zabudowy, o których mowa w przepisie art. 15 ust. 2 pkt 6 ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wskazano na wieloznaczność użytych w tym przepisie pojęć oraz samego pojęcia zabudowa, co utrudnia sporządzanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Świadomie powtórzono niektóre fragmenty artykułu pt. Kształtowanie przestrzeni – sprawny system czy chaos? Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – zakres stanowienia. Osobom, które go nie czytały, ułatwi to zrozumienie zagadnień omawianych w niniejszym artykule. Dla zachowania precyzji wypowiedzi posłużono się szeregiem cytatów. Artykuł oparto na przepisach prawa obowiązujących na koniec października 2021 r.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Wieczorek, Anna. "Kształtowanie przestrzeni – sprawny system czy chaos? Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – zakres stanowienia." MAZOWSZE Studia Regionalne 37, no. 37 (2021): 33–55. http://dx.doi.org/10.21858/msr.37.02.

Full text
Abstract:
Prawo, to jeden z czynników wpływających w istotny sposób na jakość przestrzeni. Artykuł jest kolej- nym z serii artykułów o systemie kształtowania przestrzeni w Polsce i pierwszym z trzech dotyczących zakresu stanowienia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W sposób ogólny odnosi się do całości tego zakresu. Dwa kolejne artykuły: – Kształtowanie przestrzeni – sprawny system czy chaos? Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – przeznaczenie terenów; – Kształtowanie przestrzeni – sprawny system czy chaos? Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – parametry zabudowy odnoszą się w sposób szczegółowy do kluczowych zagadnień tego zakresu. W celu zachowania precyzji wypowiedzi posłużono się szeregiem cytatów. Miejscowy planu zagospodarowania przestrzennego, kluczowy dla kształtowania przestrzeni akt pra- wa miejscowego, ma wieloznaczny, mało precyzyjny zakres stanowienia, ponieważ: – zawiera szereg powtórzeń i jest mieszaniną tego, co należy ustalić z wytycznymi i informacjami o uwarunkowaniach, z których ustalenia powinny wynikać, – w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i wydanych na jej podstawie przepi- sach wykonawczych brakuje definicji użytych w nim pojęć oraz jest wiele określeń bliskoznacznych, – chaos pogłębia niezrozumiały podział na zakres obowiązkowy i zakres fakultatywny. Wszystko to utrudnia sporządzanie planów miejscowych, a tym samym negatywnie wpływa na jakość przestrzeni oraz prowadzi do niepotrzebnych sporów, w tym sądowych, których dałoby się uniknąć mając precyzyjne prawo.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Zagospodarowanie przestrzenne"

1

Kafka, Krzysztof. "Modele współdziałania uczestników planowania przestrzennego." Praca habilitacyjna, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 2013. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=19783.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Malina, Romuald. "Zapis graficzny normatywny w projekcie zagospodarowania terenu." Rozprawa doktorska, 1998. https://repolis.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=2527.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Malina, Romuald. "Zapis graficzny normatywny w projekcie zagospodarowania terenu." Rozprawa doktorska, 1998. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=2527.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Durecka, Izabela. "Parki jako element struktury przestrzennej miast Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego." Phd diss., 2017. http://hdl.handle.net/11089/21937.

Full text
Abstract:
Praca przedstawia szerokie i wielokierunkowe badania oraz analizy dotyczące parków jako elementu struktury przestrzennej miasta. Obszarem zainteresowania autorki jest Łódzki Obszar Metropolitalny (ŁOM), zaś przedmiotem badań - 54 parki miejskie zlokalizowane w 12 miastach ŁOM. Głównym celem rozprawy jest zbadanie zależności położenia parków w przestrzeni miejskiej Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego względem ich genezy, zagospodarowania i pełnionych funkcji oraz wyjaśnienie i ocena rozpoznanych związków. Na potrzeby sporządzenia pracy zdefiniowano również następujące cele pomocnicze: 1) opracowanie typologii parków Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego pod względem ich genezy, zagospodarowania i pełnionych przez nie funkcji; 2) zbadanie i ocena położenia parków w strukturze przestrzennej miast Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego; 3) ocena wyposażenia miast Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego w tereny parkowe i sformułowanie wniosków i rekomendacji na potrzeby kształtowania polityki lokalnej w tym zakresie. Rozdział pierwszy, poprzedzony wstępem, stanowi tło teoretyczne dla podjętych w rozprawie kwestii badawczych. W rozdziale drugim dokonano ogólnej charakterystyki parków miejskich ŁOM. W kolejnych trzech rozdziałach przeprowadzono typologię parków odpowiednio ze względu na ich genezę, sposób zagospodarowania oraz pełnione funkcje. W kolejnych czterech rozdziałach zbadano i oceniono położenie parków względem systemu przyrodniczego miast, systemu przestrzeni publicznych, struktur społeczno-demograficznych oraz funkcjonalno-przestrzennych, ze szczególnym uwzględnieniem zabudowy mieszkaniowej. Ponadto zbadano i oceniono dostępność przedmiotowych terenów, w tym między innymi w aspekcie dojazdów publiczną komunikacją zbiorową. W ostatnim rozdziale podjęto próbę syntezy położenia wydzielonych typów parków miejskich ŁOM w strukturze przestrzennej poszczególnych miast. Zbadano, wyjaśniono i oceniono w nim rozpoznane związki. W tym celu wykorzystano metodę wielowymiarowej analizy korespondencji, którą można nazwać swego rodzaju modelem eksploracyjnym - "odkrywczym", pozwalającym wykryć związki między badanymi zmiennymi. Model ten wyznaczył 10 profilii parków, które można w przyszłości zweryfikować, obejmując badaniami większą grupę zmiennych lub obiektów. Całość dysertacji zakończona została wnioskami oraz rekomendacjami dla potrzeb polityki lokalnej w zakresie wyposażania jednostek osadniczych ŁOM w parki miejskie oraz kształtowania tego rodzaju terenów zieleni.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Bardel, Tomasz. "Geologiczno-górnicze uwarunkowania planowania przestrzennego na przykładzie Tarnowa." Rozprawa doktorska, 2017. https://repolis.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=42489.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Bardel, Tomasz. "Geologiczno-górnicze uwarunkowania planowania przestrzennego na przykładzie Tarnowa." Rozprawa doktorska, 2017. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=42212.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Bardel, Tomasz. "Geologiczno-górnicze uwarunkowania planowania przestrzennego na przykładzie Tarnowa." Rozprawa doktorska, 2017. https://repolis.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=42212.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Bardel, Tomasz. "Geologiczno-górnicze uwarunkowania planowania przestrzennego na przykładzie Tarnowa." Rozprawa doktorska, 2017. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=42489.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Sąsiadek, Zbigniew. "Wpływ działalności górniczej na środowisko : próba kompleksowej oceny w ujęciu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego." Rozprawa doktorska, 1998. https://repolis.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=53670.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Sąsiadek, Zbigniew. "Wpływ działalności górniczej na środowisko : próba kompleksowej oceny w ujęciu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego." Rozprawa doktorska, 1998. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=2531.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Zagospodarowanie przestrzenne"

1

Poland. Prawo budowlane: Zagospodarowanie przestrzenne, zamówienia publiczne. 4th ed. Warszawa: Fotoskład Pracownia Poligraficzna, 2003.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Dutkowski, Marek. Zagospodarowanie przestrzenne i rozwój obszarów nadmorskich w Polsce. Szczecin: Oficyna in plus, 2005.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Bodziony, Bogdan. Zagospodarowanie przestrzenne: Komentarz do ustawy wraz z przepisami wykonawczymi. Warszawa: Difin, 1995.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu., ed. Miasta między Wisłoką a Sanem do początku XVI w.: Powstanie, zagospodarowanie, układy przestrzenne. Rzeszów: Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu, 2006.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Radziszewski, Edward. Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne: Przepisy i komentarz: stan prawny na 10 listopada 2005 roku. Warszawa: "LexisNexis", 2006.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Szwajdler, Wojciech. Zagospodarowanie przestrzenne: Regulacja prawna : tekst ustawy, orzecznictwo : stan prawny na dzień 1 stycznia 1995 r. Toruń: Comer, 1995.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Poland. Prawo budowlane: Zagospodarowanie przestrzenne, szczególne zasady odbudowy, remontoów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, ochrona środowiska, zamówienia publiczne. 3rd ed. Warszawa: Fotoskład Pracownia Poligraficzna, 2002.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Stasiak, Andrzej, and Włodzimierz Zgliński. Wpływ przekształceń strukturalnych rolnictwa na zagospodarowanie przestrzeni wiejskiej: Project Badawczy Nr PBZ 050-05 Podstawy naukowo-badawcze koncepcji polityki przestrzennego zagospodarowania kraju. Warszawa: Polska Akademia Nauk, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania, 1997.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Jaroszyński, Krzysztof. Decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu: W świetle ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Warszawa: "Urbanista", 2004.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Pyszkowski, Andrzej. Główne problemy planu przestrzennego zagospodarowania kraju. Opole: Instytut Śląski w Opolu, 1985.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Zagospodarowanie przestrzenne"

1

Okręglicka, Katarzyna, Joanna Rajczak, and Monika Trafalska. "Budżet obywatelski jako narzędzie kreowania przestrzeni rekreacyjnej Łodzi." In Warsztaty z Geografii Turyzmu. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2019. http://dx.doi.org/10.18778/8142-698-5.05.

Full text
Abstract:
Artykuł dotyczy budżetu obywatelskiego, który przyczynia się do kreowania przestrzeni rekreacyjnej Łodzi. We wstępie zamieszczono cele pracy, sformułowano trzy hipotezy naukowe oraz przedstawiono wykorzystane metody i narzędzia badawcze. W kolejnych częściach pracy omówiono historię budżetu obywatelskiego oraz wyjaśniono sens jego ustanowienia. Następnie dokonano analizy wykorzystywania budżetu obywatelskiego do realizacji projektów związanych z zagospodarowaniem terenów służących wypoczynkowi mieszkańców Łodzi na podstawie zgromadzonych materiałów oraz przeprowadzonych badań terenowych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Wojnarowska, Anna. "Prawne uwarunkowania rewitalizacji w Polsce." In Rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich. Zagadnienia teoretyczne. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2011. http://dx.doi.org/10.18778/7525-580-5.05.

Full text
Abstract:
Autorka poświęca ten artykuł problemowi braku ustawy o rewitalizacji lub jednoznacznego włączenia problematyki rewitalizacji w inne ustawy, przede wszystkim w ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która w istotnym stopniu przyczynia się do tego, iż proces rewitalizacji nie nabrał w naszym kraju właściwego tempa i rozmiarów. Jednocześnie autorka zwraca uwagę, że wiele samorządów terytorialnych miast polskich opracowuje programy rewitalizacyjne i pomimo trudności organizacyjnych i finansowych przystępuje do ich realizacji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Suliborski, Andrzej, and Karolina Dmochowska‐Dudek. "Dysproporcje w zagospodarowaniu przestrzeni miejskiej Łodzi – uwarunkowania genetyczno‐funkcjonalne." In Dysproporcje społeczne i gospodarcze w przestrzeni Łodzi. Czynniki, mechanizmy, skutki, 77–105. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2014. http://dx.doi.org/10.18778/7969-240-8.05.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Wrana, Jan. "Synergia w architekturze. Tożsamość nowego miasta uzdrowiskowego." In Integracja sztuki i techniki w architekturze i urbanistyce. T. 6/2, 77–87. Wydawnictwa Uczelniane Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, 2020. http://dx.doi.org/10.37660/integr.2020.6.2.8.

Full text
Abstract:
W publikacji przedstawiono realizację współpracy pomiędzy uczelnią – Politechniką Lubelską a samorządem – Urzędem Miejskim w Zaklikowie w latach 2016–2018 przy prowadzonych pracach badawczych autora z zespołem, dotyczących procesu integracji, roli i znaczenia architektury w kształtowaniu miasta zwartego oraz studiów i prac projektowych dla nowego miasta uzdrowiskowego w miejscowości Lipa gmina Zaklików. W dniu 16.03.2016 została podpisana umowa ramowa pomiędzy Politechniką Lubelską a Urzędem Gminy Zaklików, a pierwszym działaniem było zorganizowanie warsztatów studenckich (w lipcu 2016 r.) dotyczących dwóch koncepcji: przekształceń przestrzeni publicznej miasta oraz przebudowy i rozbudowy GOK Zaklików. Wynikiem rozwijającej się merytorycznej współpracy było podpisanie w marcu 2017 roku porozumienia wyrażającego wolę współdziałania na rzecz przyszłego nowego miasta/uzdrowiska w miejscowości Lipa na terenie gminy Zaklików, zmierzającego do uzyskania koncesji na eksploatację – odwiert Lipa Zdrój-1, po badaniach potwierdzających spełnienie wymagań dotyczących mineralnej wody leczniczej. Po uzyskaniu świadectw potwierdzających właściwości lecznicze wody, a także klimatu otrzymano zaopiniowany w Ministerstwie Zdrowia – Departamencie Organizacji i Ochrony Zdrowia plan wyznaczonych stref ochronnych „A”, „B”, „C” nowego uzdrowiska. W roku 2018 podjęte zostały przez autora z zespołem pierwsze prace: Koncepcje urbanistyczne zagospodarowania terenu planowanej strefy „A” ochrony uzdrowiskowej – w dwóch wariantach oraz Koncepcje miejscowego planu zagospodarowania strefy „A” uzdrowisko z oszacowaniem wstępnego modelu biznesowego dla planowanego uzdrowiska. Uczestnicząca w pracach projektowych studentka Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej (kierunku architektura i urbanistyka) inż. arch. Magdalena Olszak w 2018 roku podjęła pracę dyplomową, którą obroniła z wyróżnieniem w grudniu 2019 roku. Promotorem pracy był autor publikacji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Sobczyński, Marek. "Przemiany zagospodarowania przestrzeni przemysłowej południowej części XIX dzielnicy katastralnej Krakowa–Grzegórzek w XX i XXI wieku na przykładzie zakładów maszynowych Ludwika Zieleniewskiego." In Przestrzenny wymiar badań dziedzictwa kulturowego. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2020. http://dx.doi.org/10.18778/8220-630-2.04.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography