Academic literature on the topic 'Zahraniční společnosti'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Zahraniční společnosti.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Zahraniční společnosti"

1

Waisová, Šárka. "Změna hodnotových preferencí české společnosti a tvůrců zahraniční politiky jako jeden z předpokladů transformace české zahraniční politiky." Sociální studia / Social Studies 7, no. 4 (October 9, 2010): 145–57. http://dx.doi.org/10.5817/soc2010-4-145.

Full text
Abstract:
Politická emancipace Československa po roce 1989 otevřela prostor pro zásadní restrukturalizaci politických, společenských a ekonomických poměrů. Politická transformace v Československu společně s novým geopolitickým diskursem po skončení studené války a změnou charakteru mezinárodního systému vytvořily podmínky pro (re)konstrukci českého národního zájmu a povahy české zahraniční politiky. Zdrojem této (re)konstrukce se staly zejména vliv českého disentu na tvorbu zahraniční politiky, již zmíněná domácí politická, společenská a ekonomická transformace, změna hodnotových preferencí, idejí a identity společnosti, zejména tvůrců zahraniční politiky, a změna referenční skupiny České republiky či jinými slovy společenství, do něhož je ČR socializována. Tento text se zaměřuje na analýzu jednoho ze zdrojů (re)konstrukce českého národního zájmu a povahy české zahraniční politiky, a to na hodnotové preference, ideje a identitu společnosti a tvůrců zahraniční politiky. Takový přístup nám samozřejmě poskytne jen dílčí odpověď na otázku, jak se mění český národní zájem a povaha české zahraniční politiky a jaké jsou zdroje této změny, nicméně tento text nechce a – s ohledem na svůj rozsah – ani nemůže nabídnout více.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Müller, Karel B. "Koncept občanské společnosti, lobbování a veřejný zájem. Příčiny, podoby a důsledky demokratického deficitu v České republice." Sociální studia / Social Studies 2, no. 1 (January 1, 2005): 111–28. http://dx.doi.org/10.5817/soc2005-1-111.

Full text
Abstract:
Tato studie představuje fenomén lobbyingu v kontextu koherentní obecné teorie občanské společnosti a analyzuje příčiny a důsledky problematického přijímání lobbyingu společností v České republice. Úvodem je představeno jádro teorie občanské společnosti. Jde o pokus o komplementární přístup k normativní teorii občanské společnosti. Ve druhé části je uveden fenomén lobbyingu a jeho hlavní formy a funkce v liberální politice. Třetí část je historickou analýzou příčin problematického přijímání lobbyingu v ČR. To je podmíněno specifickým charakterem politické kultury, jenž spočívá především v přetrvávajícím centralisticko-byrokratickém pojetí veřejného zájmu a politiky, jež se liší od liberálního pojetí. V této souvislosti hovoříme o tzv. deficitním pojetí politiky či o demokratickém deficitu. Ve čtvrté části se snažíme porozumět některým důsledkům a rezonancím defi citního pojetí politiky a konečně v páté části se pokoušíme na pozadí navržené teorie občanské společnosti poukázat na dílčí opatření podporující rozvoj občanské společnosti v ČR, jež se snaží redukovat negativní důsledky deficitního pojetí politiky a předcházet z něj vyplývajícím nebezpečím skrytého lobbyingu, klientelismu a korupce. V závěrečném shrnutí provádíme stručné srovnání se zahraniční praxí.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Avanesova, Maria. "Jaroslav Kurfürst: Příběh ruské geopolitiky. Jak se ruská myšlenka zmocnila více než šestiny světa." Czech Journal of International Relations 55, no. 1 (March 1, 2020): 79–83. http://dx.doi.org/10.32422/mv.1657.

Full text
Abstract:
Po celé dějiny přicházeli ruští myslitelé, geografové a státníci s vizemi o roli a civilizační příslušnosti své velké země. Zároveň při tom odhalovali neujasněnost geografického i hodnotového rámce ruské státnosti i identity ruské společnosti. Tápání mezi Východem, Západem a různými formami geopolitického svébytnictví se vždy promítalo do praktické zahraniční i vnitřní politiky Ruska. Jaroslav Kurfürst nabízí pečlivý pohled do labyrintu ruského geopolitického myšlení, který umožňuje pochopit jeho politická východiska. Ukazuje, že hybridní válka, kterou Rusko vede proti světu liberální demokracie a institucí Západu, mobilizuje hlubinné motivace a mýty carské i sovětské. Vztah Ruska a Západu je v této mimořádně argumentačně přesvědčivé monografii pojednán jako stálé střetávání se dvou odlišných geopolitických kultur.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Roubíčková, Michaela, Eduard Hyránek, and Ladislav Nagy. "Domestic versus Foreign Companies in the Construction Sector in the Czech Republic and the Slovak Republic." Český finanční a účetní časopis 2014, no. 2 (June 1, 2014): 31–40. http://dx.doi.org/10.18267/j.cfuc.392.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Hájek, Jan. "Do Czech Companies Influence Tax Base Using Intercompany Transactions?" Politická ekonomie 66, no. 3 (June 1, 2018): 330–43. http://dx.doi.org/10.18267/j.polek.1191.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Jungwirthová, Sára. "Lukáš Tichý a kol.: Terorismus a energetika na Blízkém Východě a v severní Africe, dopady pro EU a ČR." Mezinárodní vztahy 53, no. 3 (September 1, 2018): 92–95. http://dx.doi.org/10.32422/mv.1570.

Full text
Abstract:
Útoky na energetický sektor a přepravní infrastrukturu představují důležitou součást strategie militantních a teroristických organizací na Blízkém východě a v severní Africe, jako je al-Káida a Islámský stát, ale také Kurdská strana pracujících (PKK). Stejně tak je energetika používána jako nástroj zastrašování nebo vydírání, například libanonským hnutím Hizballáh, palestinskou politickou a teroristickou skupinou Hamás, panislámským politickým hnutím Hizb ut-Tahrir a Muslimským bratrstvem na Blízkém východě a v severní Africe. V budoucnu nelze vyloučit útoky na energetický sektor v Evropě nebo na energetická aktiva evropských společností v zahraničí ze strany al-Káidy nebo Islámského státu, přičemž tyto útoky by mohly přímo ohrozit unijní energetickou bezpečnost v závislosti na rozsahu způsobené škody. Teroristická činnost a útoky zaměřené na energetický sektor na Blízkém východě a severní Africe pak mají dopad především na postižený stát, jejich nepřímý dopad na energetickou bezpečnost EU je spíše minimální.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Janíková, Věra. "Učení a vyučování cizích jazyků a identita." Pedagogická orientace 26, no. 1 (April 2, 2016): 24–50. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-1-24.

Full text
Abstract:
V posledních přibližně šedesáti letech dochází k dynamickému rozvoji výzkumu procesů učení a vyučování cizích jazyků, s podobnou mírou intenzity jsou rovněž vytvářeny nové teorie, které ozřejmují intencionální a incidentální procesy osvojování jazyků. V obou těchto oblastech se odrážejí nejen nejnovější poznatky relevantních vědních disciplín, ale i požadavky současné společnosti na jazykové vzdělávání. Předložená studie se soustřeďuje na jednu z oblastí, která se stává v poslední době zejména v zahraničí velmi frekventovaným tématem odborného diskurzu v rámci didaktiky cizích jazyků. Touto oblastí jsou komplexní a mnohodimenzionální vztahy mezi jazykem/jazyky a identitou/identitami jedince. V úvodní části příspěvku je podán stručný vhled do konceptualizace identity a nástin vybraných teorií učení a osvojování jazyků, v nichž lze zřetelně identifikovat společné jmenovatele se současným chápáním identity. Poté následuje souhrnná charakteristika vztahů jazyka a identity. Následující část představuje oblasti výuky cizích jazyků, v nichž se konstrukt identity zrcadlí zvláště zřetelně, a v závěru je exemplárně představen dosavadní výzkum zaměřený na zkoumání jazyka a identity v kontextu učení a vyučování cizích jazyků.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Hlaďo, Petr. "Postoje univerzitních studentů pedagogicky orientovaných studijních programů k homosexualitě měřené na škále Homosexuality Attitude Scale." Pedagogická orientace 25, no. 3 (July 19, 2015): 438–64. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2015-3-438.

Full text
Abstract:
Cílem studie je zhodnotit postoje studentů pedagogicky orientovaných studijních programů k homosexualitě a zjistit, čím jsou ovlivněny. V příspěvku je argumentován význam tématu v rámci pedagogiky, podán přehled závěrů vybraných českých a zahraničních výzkumů vztahujících se k problematice postojů heterosexuálů k homosexualitě. Dále jsou prezentovány cíle, metodologie a poznatky z vlastního výzkumného šetření. V závěru jsou prezentována doporučení pro pregraduální vzdělávání budoucích pedagogů a podány návrhy pro další výzkum. Cílem výzkumu bylo zjistit postoje studentů pedagogicky orientovaných studijních programů k homosexualitě. Použitým výzkumným nástrojem byl dotazník Kiteové a Deauxové – Homosexuality Attitude Scale (Cronbachovo alfa = 0,91). Sběr dat proběhl v říjnu a listopadu 2014. Výběrový soubor je tvořen 1 140 respondenty. Studenti pedagogických studijních programů mají v průměrném hodnocení k homosexualitě poměrně pozitivní postoje (průměrné skóre HAS = 88,77 z teoretického rozmezí 12–105, nižší hodnota indikuje negativnější postoj k homosexualitě). Signifikantně negativnější postoje k homosexualitě byly zjištěny u mužů, studentů nižších ročníků studia a příslušníků římsko-katolické či jiné církve nebo náboženské společnosti. Z poznatků vyplývá potřeba formování postojů budoucích pedagogů k homosexualitě kombinací kognitivně-afektivních intervencí v rámci formálního vzdělávání.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Broz, Jan. "Karikatura v judikatuře Ústavního soudu: ochrana důstojnosti versus svoboda projevu." Časopis pro právní vědu a praxi 26, no. 3 (September 18, 2018): 493. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2018-3-6.

Full text
Abstract:
Politická karikatura přestavuje vysoce specifickou formu realizace svobody projevu, jejíž adekvátní reflexe si vyžaduje specifické předporozumění adresáta ohledně smyslu a cíle karikatury. V tomto ohledu lze karikaturu považovat za kulturně podmíněný institut. Její použití proto v současnosti stále více naráží na limity dané jednak kulturní diverzifikací společnosti, jednak vzrůstající limitací svobody projevu prostřednictvím zdůraznění významu protichůdných práv, zejména pak práva na lidskou důstojnost. Tento článek analyzuje přítomnost druhého z uvedených limitů v judikatuře Ústavního soudu za pomoci komparace této judikatury s judikaturou německého Spolkového ústavního soudu a Nejvyššího soudu USA. Ačkoliv lze judikaturu obou zahraničních soudů považovat za diametrálně odlišnou, v obou případech je tato výrazem hlubších normativních představ o podstatě lidské důstojnosti veřejně činných osob v rámci politického diskursu. Českou judikaturu lze oproti tomu považovat za nekonzistentní, směřující od jedné extrémní interpretace ke druhé. Takovýto přístup je obecně kritizovatelný s ohledem na porušení principu konzistentnosti a předvídatelnosti v rozhodování soudu. V případě politické karikatury je však tato rozporuplnost umocněna o skutečnost, že soudy svou rozhodovací činností ovlivňují rozsah a podobu politické diskuse, a to zpravidla způsobem, jež je v neprospěch těch, jež se snaží umocnit sílu svého jinak málo výrazného hlasu ve veřejném diskursu prostřednictvím expresivního prvku – karikatury. Tímto omezením přitom dochází ke zpochybnění základního předpokladu demokracie, totiž komunikační racionality občanů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Chrastina, Jan, Tereza Klvaňová, and Bianka Hudcová. "„Jsem jiný, jsem slaný… a umřu dříve“ (dítě/žák s cystickou fibrózou v edukačním prostředí)." Pedagogická orientace 28, no. 2 (August 15, 2018): 357–81. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2018-2-357.

Full text
Abstract:
V současném pojetí společného vzdělávání může učitel vykonávat přímou pedagogickou činnost v diverzní společnosti „různých“ žáků. Mezi nimi mohou být rovněž žáci a žákyně s cystickou fibrózou (CF). Jde o nevyléčitelné, progredující a smrtelné onemocnění, které svým nositelům přináší četné zásahy a limitace v každodenních aktivitách, včetně školských. Cílem přehledové studie je analyzovat, popsat a interpretovat vybrané oblasti života dětí, žáků/žákyní a studentů/studentek s tímto onemocněním, které mohou zakládat „jinakost/odlišnost“ v edukačním procesu a prostředí. Metodický rámec byl naplněn analytickou, syntetickou a interpretační činností v podobě monografické procedury založené na rešeršní činnosti zahraničních odborných článků a studií v dostupných databázích. Mezi tematické oblasti, které mohou u osob s CF zakládat „jinakost/odlišnost“, byla zařazena témata symptomatologie CF, přístupu okolí (stigma/stigmatizace, viktimizace, postoje okolí apod.), dále subjektivity stavu (prožívání, osobní zkušenosti, strach ze smrti, strach z progrese onemocnění, úzkost, naděje, deprese, resilience, self-efficacy), oblast žáky s CF „vyžadované“ podpory (psychologické, psychosociální, emoční, vztahové, rodičovské apod.) a rovněž specifika výchovně-vzdělávacího procesu. „Jinakost/odlišnost“ popisovaná v rámci CF spočívá ve specifických potřebách žáků, které vyplývají z případných změn zdravotního stavu a postojů jejich okolí. Současný stav vzdělávání v našich podmínkách, který respektuje požadavek společného vzdělávání, by měl případné „jinakosti/odlišnosti“ a rozdílnosti „stírat“, a to primárně efektivní pregraduální přípravou učitelů a kontinuálním vzděláváním v této oblasti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Zahraniční společnosti"

1

Dúbravčíková, Lucia. "Konsolidace zahraniční dceřiné společnosti." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2010. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-74022.

Full text
Abstract:
This final thesis deals with the specific problems of the consolidation of the foreign subsidiary. Main topics are translation to the foreign currency, elimination of intragroup balances and deffered tax.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Štěpánková, Tereza. "Expanze vybrané společnosti na zahraniční trh." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-443109.

Full text
Abstract:
This diploma thesis is focused on the expansion of a selected company in a foreign market. The main goal is to determine if the company should enter a foreign market. The first part of the diploma thesis is devoted to theoretical knowledge in the area of expansion of the company in a foreign markets. In the analytical part will be performed analyzes that are important for this diploma thesis. In the practical part of the thesis I will introduce the company, propose a strategy for entering a foreign market and evaluate the whole proposal.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Kholodnaia, Antonina. "Expanze nadnárodní společnosti na zahraniční trh." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-193045.

Full text
Abstract:
The aim of this work is practical recommendations for effective integration of multinational companies to the Russian market, coming out of the theoretical basis studies. To meet the goals of this work the methods of data clustering, classification and identification of priority processes and events, method of comparable analysis and implementation of abroad expansion experience of the companies were used. As the main method of the country specifics analysis was chosen PESTLE-analysis. Conclusions and recommendations can be used to select the appropriate entrance form of the multinational company to the foreign market or expanding its international activities and gaining a foothold on the Russian market.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Caisberger, Jiří. "Podniky se zahraniční majetkovou účastí." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2007. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-2627.

Full text
Abstract:
Práce popisuje důvody vzniku společných zahraničních podniků, rizik spojených se zahraniční investicí a charakterizuje základní offshore struktury. Zabývá se praktickou ukázkou skrytí skutečných vlastníků společností za složitou síť offshoringových společností a zahraniční jurisdikce. Práce dále analyzuje používání offshore struktur a využívání těchto struktur k mezinárodnímu daňovému plánování společnostmi v České republice. Analýza je provedena na základě přímých zahraničních investic, které směřují do i z České republiky.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Ševčíková, Zuzana. "Požadavky zahraniční mateřské společnosti na výkaznictví dceřiné společnosti v České republice." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2008. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-3273.

Full text
Abstract:
Práce pojednává o požadavcích francouzské mateřské společnosti na výkaznictví dceřiné společnosti se sídlem v České republice, především v oblasti výsledovky a rozvahy. Práce je založena na výkaznictví skupiny THOMSON. Cílem diplomové práce je poskytnout ucelený náhled na formu vykazování lokální účetní jednotky. Závěr diplomové práce je věnován celosvětovému procesu harmonizace účetnictví a harmonizaci účetníctví z pohledu Evropské unie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Klimo, Martin. "Vstup na zahraniční trh společnosti Navertica a.s." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2014. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-224660.

Full text
Abstract:
Tato diplomová práce se zabývá analýzou vstupu firmy NAVERTICA,a.s. na Jihoafrický trh. Práce obsahuje analýzu společnosti a současné situace na trhu v Jižní Africe. Je aplikována kritická analýza literatury na dané téma společně s analytickými metodami. Opodstatněná doporučení, zda-li vstoupit na cizí trh a jakou formu vstupu zvolit, jsou dána. Tato doporučení jsou založena na vyhodnocení výsledků analýz této diplomové práce.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Shokalo, Oles. "Vstup české poradenské společnosti na zahraniční trh." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-15917.

Full text
Abstract:
The goal of this diploma paper is to present Business Consulting, describe characteristics of european and global consultancy market, give detailed description of the Ukrainian consultancy market and finally to propose the strategic steps necessary for the Czech consultancy company with intention to enter the Ukrainian market.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Sadloňová, Lujza. "Mezinárodní marketingový mix společnosti vstupující na zahraniční trh." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-443116.

Full text
Abstract:
The diploma thesis focuses on the issue of the international marketing mix of a Czech company entering the German market. It specifies the motives and forms of entering the foreign market and defines the individual components of the international marketing mix. It contains a suggestion for a suitable form of entry, elaboration of an international marketing mix of the company and based on a survey of competitive prices of selected products, it recommends choosing a suitable pricing strategy when entering a foreign market.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Turčanová, Pavlína. "Marketingová komunikace společnosti při vstupu na zahraniční trh." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2021. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-443139.

Full text
Abstract:
The main subject of this thesis is the communication mix of selected company which is focused on the production and sale of natural and healing cosmetics and dietary supplements, as well as a proposal for an appropriate marketing communication when entering the market in Poland. The theoretical part contains important terms of marketing and marketing communication, and it presents a theoretical framework for two following parts. The analytical part is then focused on the main characteristics of the selected company and this part also deals with the processing and evaluating of the analysis of internal and external environment, current level of marketing and communication mix. The last part is devoted to the proposals of marketing communication of the company for operating on the B2B market in Poland. These proposals should lead to raising awareness of the company and its products in this market, as well as reaching out and gaining potential business partners and customers.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Musilová, Lucie. "Zhodnocení a návrh expanze společnosti na zahraniční trhy." Master's thesis, Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-222079.

Full text
Abstract:
The aim of the thesis “Assessment and proposal of company’s expansion to foreign markets” is an evaluation of company’s decision to enter foreign markets. Evaluates company’s entry to the Slovak market via establishing a subsidiary company, assesses situation and proposes further follow-on courses of action for foreign expansion. The thesis strives to describe history and current status of controlling company as well as newly established subsidiary company.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography