To see the other types of publications on this topic, follow the link: Základní požadavky.

Journal articles on the topic 'Základní požadavky'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 20 journal articles for your research on the topic 'Základní požadavky.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Soukup, Petr, and Ilona Kočvarová. "Velikost a reprezentativita výběrového souboru v kvantitativně orientovaném pedagogickém výzkumu." Pedagogická orientace 26, no. 3 (2016): 512–36. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2016-3-512.

Full text
Abstract:
Metodologicky orientovaná studie syntetizuje základní požadavky na velikost a reprezentativitu výběrového souboru v kvantitativně orientovaném pedagogickém výzkumu. Prezentuje základní výběrové postupy, jejich parametry a dopad na požadovanou velikost výběru a také dopad na možnosti zobecnění výsledků. Kromě standardních designů náhodného výběru (prostý, vícestupňový, skupinkový a stratifikovaný) je pojednán i dopad velikosti pro nenáhodné výběry. Studie uvádí postupy pro stanovení síly testu a shrnuje základní doporučení statistiků pro velikost výběru s ohledem na sílu testu. Pozornost je věnována také otázce reprezentativity výběru. Součástí studie jsou příklady dobré i špatné praxe z oblasti mezinárodních pedagogických výzkumů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Mareš, Jan, and Kateřina Vlčková. "K metodologickým standardům kvantitativních studií v pedagogice: Jak psát o výzkumných zjištěních?" Pedagogická orientace 23, no. 4 (2013): 455–77. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-4-455.

Full text
Abstract:
Cílem studie je přispět do debaty ohledně metodologické kvality a standardů kvantitativního výzkumu a prezentace a publikace jeho zjištění. Ve studii nejprve diskutujeme o tom, proč vlastně publikovat výsledky výzkumu, a následně pojednáváme, jak o výzkumu a jeho výsledcích psát. Teoretickým východiskem jsou zahraniční publikační standardy (např. APA, AERA) a metodologická literatura. V druhé části studie na základě analýzy obsahových požadavků českých recenzovaných časopisů a významných konferencí k pedagogickému výzkumu se věnujeme tomu, co je explicitně požadováno a co by bylo vhodné v současnosti v českém prostředí požadovat od výzkumů a empirických studií v pedagogice, a to i v kontextu mezinárodních úzů či standardů. Z analýzy vyplynulo, že časopisy a konferenční výbory metodologické požadavky či standard podrobněji nespecifikují a předpokládají jeho implicitní sdílení.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Ondřejek, Pavel. "Proporcionalita opatření přijímaných ve výjimečných stavech." Časopis pro právní vědu a praxi 28, no. 4 (2020): 613–29. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2020-4-4.

Full text
Abstract:
O principu proporcionality se právem hovoří jako o klíčovém argumentu při přezkumu ústavnosti zásahu do základních práv. Nedávné události v souvislosti s epidemií nemoci COVID-19 ukázaly, že zásahy do základních práv mohou být dlouhodobé, citelné a značně omezující v porovnání s předchozí praxí. Základní tezí tohoto příspěvku je zdůvodnění potřeby argumentace proporcionalitou při přezkumu ústavnosti opatření přijímaných ve výjimečných stavech. Mimo jiné je argumentováno, že požadavek proporcionality jakožto univerzálního kritéria přezkumu ústavnosti posiluje koherenci práva, a tím i předvídatelnost rozhodnutí týkajících se omezení práv, která není v době výjimečného stavu nižší než mimo něj. Příspěvek rovněž naznačuje specifika aplikace principu proporcionality ve vztahu k opatřením přijatým ve výjimečných stavech, konkrétně zvýšenou míru nejistoty, potřebu zvýšené míry zdrženlivosti, jakož i otázky argumentačního břemene při argumentaci proporcionalitou.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Čadil, Vladislav. "Methodological weaknesses of the current R&D&I programmes evaluation in the Czech Republic." ERGO 9, no. 2 (2014): 11–16. http://dx.doi.org/10.2478/ergo-2014-0005.

Full text
Abstract:
Stávající metodika i vlastní způsob hodnocení programů výzkumu, vý-voje a inovací (VaVaI) v České republice jsou nedostatečné. Cílem toho-to článku je na základě porovnání se způsobem a přístupy hodnocení programů VaVaI ve vybraných zemích EU s vyspělou evaluační kultu-rou poukázat na přetrvávající metodologické nedostatky v hodnocení programů VaVaI. Hlavním nedostatkem je, že hodnocení programů není integrální součástí jejich tvorby a realizace a není chápáno jako nástroj pro efektivní využívání veřejných prostředků. Hodnocení je prováděno pouze formálně na základě prostého popisu základních informací o programech a jejich výstupech s cílem splnit požadavky metodiky souhrn-ného hodnocení ukončených programů, která však není metodikou, ale spíše popisem průbřhu souhrnného hodnocení a obsahu zprávy z hodnocení. Nedostatečné hodnocení programů však není jen důsledkem nedostatečné metodiky, ale také nejednoznačného legislativního zakot-vení povinnosti poskytovatelů hodnotit programy a využívat výsledky hodnocení pro zefektivnění správy veřejných financí.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Bejček, Josef. "Snesitelná těžkost nebytí/bytí obchodního práva." Časopis pro právní vědu a praxi 27, S (2019): 25. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2019-s-2.

Full text
Abstract:
Obchodní právo bylo zbaveno v roce 2012 kodexové základny svého rozvoje, podobně jako hospodářské právo v roce 1991. O struktuře a obsahu výuky právních disciplín (a ani o členění na tzv. odvětví právní) ovšem formální právní prameny nerozhodují. Výuka moderního obchodního práva proto i dnes, po opuštění konceptu samostatného práva hospodářského, zahrnuje nejen příslušné segmenty soukromoprávní civilistiky, ale věnuje se i základům veřejnoprávních regulatorních úprav vztahujících se k obchodu a podnikání. Obchody se tradičně chápou (a i vyučují) ve dvou smyslech: v užším, stavovském (subjektivním), jako právem regulovaný styk příslušníků stavu obchodnického, tedy těch, kterým právo přiznává status obchodníka (podnikatele). Druhé (objektivní) pojetí zdůrazňuje tzv. obchody, jakožto typické akty oběhu statků, k nimž dochází bez ohledu na osobní podnikatelský či nepodnikatelský status účastníků. Dílčí překrývání a doplňování s právem občanským zejména v oblasti sjednoceného práva závazkového je přínosem. Obecnějším požadavkům na nároky studia však ne vždy odpovídají některé kontroverzní okolnosti v článku vlídně kritizované.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Hanych, Monika, and Marek Pivoda. "Facebook, Twitter a YouTube jako garanti svobodného projevu? Kritika současného systému notice-and-takedown." Revue pro právo a technologie 8, no. 16 (2017): 177–220. http://dx.doi.org/10.5817/rpt2017-2-11.

Full text
Abstract:
Sociální sítě v dnešní době působí jako platformy pro volný trh myšlenek. Regulace protiprávního obsahu ovšem není zdaleka dostačující a často dochází k zásahům do základních práv jejich uživatelů. Státy přitom nejsou fakticky schopny protiprávnímu chování čelit a ponechávají odpovědnost na sociálních sítích a jejich vlastních pravidlech. Současný odpovědnostní režim, založený na režimu notice-and-takedown, se ukazuje jako nevhodné řešení pro různé druhy projevů. Nesplňuje požadavky na právní jistotu uživatelů ani transparentnost procesu a umožňuje výrazné zásahy do jejich práv. Proto navrhujeme nastavit nový odpovědnostní režim, založený na principech notice-and-action, které zohledňují odlišnosti jednotlivých projevů i co nejvyšší míru vyvážení základních práv všech dotčených subjektů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Ďulíková, Lenka. "Geneze a současné postavení profese asistenta pedagoga v podmínkách českého školství." Pedagogická orientace 30, no. 3 (2020): 375–95. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2020-3-375.

Full text
Abstract:
Text je koncipován jako teoretická studie vycházející v návaznosti na nove­lu vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných; v kontextu legislativních změn a nároků na povolání asistenta pe­dagoga. Cílem studie je nabídnout vhled do problematiky geneze a ukotvení profese asistenta pedagoga v současném českém systému vzdělávání. Text má dvě základní tematické roviny. V první jsou představeny historické a legislativní změny asistent­ské profese v průběhu desetiletí. Druhá část studie se věnuje souhrnu požadavků na kvalifikaci a profesní přípravu směřující k aktuální situaci ve školství. Autorka se při­tom nevyhýbá hledání odpovědí na otázky, které provázejí stabilizaci této pomáhající profese v praxi. V centru pozornosti jsou například otázky, které se vztahují k náplni práce asistenta pedagoga, rozmanitosti nároků na vzdělání a postavení této pracovní pozice ve vztahu k ostatním účastníkům vzdělávacího procesu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Karolyi, Matěj, Petr Panoška, Martin Komenda, Linda Medková, and Miroslav Zvolský. "NOVÝ PORTÁL PRO PREZENTACI MEZINÁRODNÍ KLASIFIKACE NEMOCÍ MKN-10." Medsoft 2020 32, no. 1 (2020): 13–17. http://dx.doi.org/10.35191/medsoft_2020_1_32_13_17.

Full text
Abstract:
Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS ČR) vytváří a udržuje nový portál pro prezentaci obsahu Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-10). Nový portál má být důležitým veřejně přístupným nástrojem pro snadnější pro-hlížení struktury MKN-10, práci s ní a tzv. asistované kódování zdravotních služeb. Dostupnost takové služby je stěžejní pro správné vykazování činnosti poskytovatelů zdravotní péče zdravotním pojišťovnám a do Národního zdravotnického infor-mačního systému, a tedy i stabilitu celého českého zdravotnic-kého systému. Portál nahrazuje dosavadní tištěnou i elektro-nickou distribuci klasifikace a vhodně doplní (i na základě další integrace) zjednodušené číselníky, nyní majoritně používané v klinických informačních systémech. Nástroj je aktivně vyvíjen a implementovaná funkcionalita reflektuje požadavky dlouho-dobých primárních uživatelů i odborných testerů, kteří dostáva-jí obsah i formu k oponentským řízením.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Karolyi, Matěj, Petr Panoška, Martin Komenda, Linda Medková, and Miroslav Zvolský. "NOVÝ PORTÁL PRO PREZENTACI MEZINÁRODNÍ KLASIFIKACE NEMOCÍ MKN-10." Medsoft 2020 32, no. 1 (2020): 22–26. http://dx.doi.org/10.35191/medsoft_2020_1_32_22_26.

Full text
Abstract:
Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS ČR) vytváří a udržuje nový portál pro prezentaci obsahu Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN-10). Nový portál má být důležitým veřejně přístupným nástrojem pro snadnější pro-hlížení struktury MKN-10, práci s ní a tzv. asistované kódování zdravotních služeb. Dostupnost takové služby je stěžejní pro správné vykazování činnosti poskytovatelů zdravotní péče zdravotním pojišťovnám a do Národního zdravotnického infor-mačního systému, a tedy i stabilitu celého českého zdravotnic-kého systému. Portál nahrazuje dosavadní tištěnou i elektro-nickou distribuci klasifikace a vhodně doplní (i na základě další integrace) zjednodušené číselníky, nyní majoritně používané v klinických informačních systémech. Nástroj je aktivně vyvíjen a implementovaná funkcionalita reflektuje požadavky dlouho-dobých primárních uživatelů i odborných testerů, kteří dostáva-jí obsah i formu k oponentským řízením.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Zibner, Jan. "Originalita v pojetí práva Evropské unie." Revue pro právo a technologie 8, no. 15 (2017): 217–60. http://dx.doi.org/10.5817/rpt2017-1-8.

Full text
Abstract:
Příspěvek analyzuje kritérium originality jako pojmový znak autorského díla napříč právem Evropské unie, a to jak na poli legislativním, kde je ve směrnicové úpravě anglický pojem "original" definován různorodě, tak na poli judikatorním, kde je jeho výklad uchopen též dost nestabilně. Znak originality vyjadřuje míru duševní činnosti autora ve vztahu k výslednému výtvoru. Jako takový je tento znak odrazem předpokladu zachyceného již v Bernské úmluvě, která naznačuje neodmyslitelné spojení autora a jeho díla. Originalita pak krom jiného významově balancuje mezi původností a jedinečností coby dvěma základními leč mírou náročnosti požadavků na dílo odlišnými úrovněmi takového spojení. Příspěvek si proto klade za cíl objasnit v tomto směru unijní chápání originality.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Kohel, Petr, and Rastislav Toman. "DEVELOPMENT OF A CONTROL ALGORITHM FOR A PARALLEL HYBRID POWERTRAIN." MECCA Journal of Middle European Construction and Design of Cars 17, no. 1 (2020): 14. http://dx.doi.org/10.14311/mecdc.2020.01.03.

Full text
Abstract:
The current legislation calls for fast electrification of vehicle powertrains, since it is necessary to fulfil the CO2 requirements for the vehicle fleets. The hybrid electric vehicles (HEV) with parallel powertrain topologies – together with pure battery electric vehicles (BEV) – are the most common ways of electrification. However, the HEV powertrain – opposed to the BEV or conventional powertrain – poses an interesting challenge associated with the control system design to achieve the ideal power split between an internal combustion engine (ICE) and electrical machines (EM) during the whole vehicle operation.The presented paper sums up the specific functions and requirements on a control system, together with the description of general control strategy options for a HEV powertrain. The proposed control strategy then combines heuristic rules with a suboptimal numerical control method, calculating the optimal power split ratio based on the efficiencies of ICE and EMs. This control strategy is built into a modular algorithm in Matlab/Simulink for two different parallel HEV powertrain topologies: P2 and P0P4. It is subsequently coupled with a vehicle models created in GT-Suite environment and tested on a WLTC homologation driving cycles. The following simulation tests show the fuel consumption reduction potential for chosen HEV topologies working in hybrid modes, in comparison to a base operation with conventional mode only. Yet, the heuristic rules can be further optimized to obtain even better overall results.Současná legislativa tlačí výrobce vozidel k okamžité elektrifikaci pohonu, protože je to v tuto chvíli jediná možnost, jak dostát požadavkům na flotilové emise CO2. Nejběžnější formou elektrifikace pohonu jsou v dnešní době vozidla s paralelním hybridním pohonem anebo bateriové elektromobily. Nicméně hybridní pohon, na rozdíl právě od konvenčního nebo čistě elektrického pohonu, představuje zajímavé výzvy spojené s návrhem řídicího algoritmu, který musí v každém okamžiku zajišťovat optimální rozdělení výkonu mezi spalovací motor a elektromotor.Tento článek v úvodu krátce shrnuje specifické funkce a požadavky na takový řídicí algoritmus, společně s obecným přehledem možných řídicích strategií hybridních vozidel. Následně je navržena řídicí strategie kombinující heuristická pravidla se suboptimální numerickou metodou, která vypočítává parametr optimálního dělení výkonu na základě účinností spalovacího motoru a elektromotoru. Na základě navrhnuté strategie je v programu Matlab/Simulink vytvořen modulární řídicí algoritmus pro dvě paralelní hybridní topologie: P2 a P0P4, který je následně propojen s modely vozidel vytvořenými v simulačním prostředí GT-Suite a testován v homologačním cyklu WLTC. Nakonec je prezentováno několik testů řídicího algoritmu, které demonstrují úsporu paliva vybraných topologií hybridního vozidla pracujících v hybridních režimech, ve srovnání s provozem pouze v konvenčním režimu pohonu. Avšak heuristická pravidla mohou být dále optimalizována, s cílem dosáhnout ještě příznivějších celkových výsledků.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Hapla, Martin. "Justifikace lidských práv a is-ought problém." Časopis pro právní vědu a praxi 28, no. 1 (2020): 37. http://dx.doi.org/10.5817/cpvp2020-1-3.

Full text
Abstract:
Objasnění přechodu od faktů k normám patří mezi klíčové problémy právní filosofie i etiky. Autor v článku zkoumá, jakým způsobem se jej pokouší vyřešit různé justifikační teorie lidských práv. Nejprve charakterizuje lidská práva jako kritická morální práva a objasňuje, v jakém smyslu o nich můžeme říci, že existují. Následně popisuje samotný is-ought problém a analyzuje, proč se s ním některé přístupy nedokáží adekvátně vypořádat. Nejdříve se soustředí na justifikaci lidských práv prostřednictvím konceptu základních potřeb a schopností, posléze na explikativně-existenciální zdůvodnění Roberta Alexyho. Největší pozornost však věnuje justifikační teorii, kterou zkonstruoval jeden z hlavních reprezentantů etického racionalismu Alan Gewirth. Podle autora se totiž jedná o zatím nejvíce promyšlený pokus, jak se s uvedeným problémem na poli lidských práv vyrovnat. V poslední části článku autor formuluje své vlastní stanovisko k němu. Východiskem podle něj je přestat klást na zdůvodnění těchto práv absolutní požadavky, ale začít posuzovat jeho silné a slabé stránky ve vztahu ke koncepcím, které mu konkurují.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Štěpáník, Stanislav. "Vliv nové podoby maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury na vyučování ve výpovědích učitelů." Pedagogická orientace 28, no. 3 (2018): 435–71. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2018-3-435.

Full text
Abstract:
Cílem této empirické studie je prozkoumat vliv nové podoby maturitní zkoušky z českého jazyka a literatury (ČJL) na vyučování ČJL ve střední škole. Metodou polostrukturovaného rozhovoru s šestnácti učiteli gymnázií a středních odborných škol jsme zkoumali (1) jak a v čem konkrétně ovlivňuje (na základě výpovědí učitelů) podoba maturitní zkoušky vyučování ČJL na střední škole; (2) jak učitelé ČJL maturitní zkoušku z ČJL hodnotí a jak toto jejich hodnocení souvisí s jejich přístupem k vyučování a přípravě na maturitní zkoušku. Z výsledků vyplývá, že nový maturitní model přinesl některé pozitivní změny, avšak v některých ohledech jde proti požadavkům současné didaktiky českého jazyka i didaktiky literatury a také cílům vzdělávání obecně deklarovaným pro současnou školu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Janko, Tomáš, Petr Knecht, Silvie Rita Kučerová, and Jan Daniel Bláha. "Vizuálie v geografickém vzdělávání: přehledová studie." Scientia in educatione 9, no. 2 (2018): 4–21. http://dx.doi.org/10.14712/18047106.1027.

Full text
Abstract:
Příspěvek objasňuje, jak mohou být poznatky o učení se z obrazového materiálu využity s ohledem na požadavek zlepšování kvality výukových materiálů v geografickém vzdělávání. Cílem narativní přehledové studie je zjistit: a) jak je možné učení se ze zpracování vizuálních geografických informací teoreticky ukotvit, b) jak je možné operacionalizovat geografické vizuálie pro potřeby zkoumání školní výuky zeměpisu/geografie a pro potřeby tvorby učebnic a atlasů, c) zda je možné na základě zmapování dosavadního stavu poznání identifikovat oborově specifická doporučení umožňující srozumitelnou a žákům blízkou statickou vizualizaci geografických jevů. Metodický přístup vychází z rešerše odborné literatury spadající do oblasti kognitivní psychologie a pedagogických věd. Výzkumná zjištění se následně snažíme rozpracovat pro potřeby geografického vzdělávání. V poslední části studie se zamýšlíme, jak mohou být získané poznatky využity ke zlepšování kvality vizuálních prostředků v geografickém vzdělávání.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Švec, Vlastimil. "Aktivita a tvořivost v Maňákově pojetí a jeho pedagogické činnosti." Pedagogická orientace 24, no. 5 (2014): 649–62. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-5-649.

Full text
Abstract:
Cílem studie je charakterizovat Maňákovo pojetí aktivity a tvořivosti a nastínit, jak se toto pojetí projevuje v jeho pedagogické činnosti. V její první části je charakterizováno Maňákovo pojetí aktivity a tvořivosti. Druhá část si všímá kořenů tohoto pojetí a třetí se pokouší ukázat toto pojetí v jeho pedagogické činnosti. Zjištění plynoucí z kvalitativní analýzy lze shrnout do několika tezí. Jádrem Maňákova pojetí je triáda pojmů aktivita – samostatnost (samostatná práce) – tvořivost žáků. J. Maňák dospěl na základě svých výzkumů k tzv. principu postupnosti, který vyjadřuje požadavek, aby aktivita, samostatnost a tvořivost byly u žáků rozvíjeny postupně a respekto valy žákovy možnosti. Maňákovo pojetí aktivity a tvořivosti má kořeny již v období, kdy byl žákem, a dále v jeho teoretické, badatelské, ale i výukové činnosti. Promítá se do jeho pedagogického působení, které je založeno na Maňákových tacitních pedagogických znalostech a zkušenostech.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Macák, J., P. Sajdl, A. Krausová, et al. "Elektrochemické a spektroskopické studium oxidù na žáropevných ocelích exponovaných v superkritické vodì/ The electrochemical and spectroscopic study of oxides on creep resistant steels exposed to supercritical water." Koroze a ochrana materialu 58, no. 4 (2014): 100–106. http://dx.doi.org/10.1515/kom-2015-0002.

Full text
Abstract:
Použití superkritické vody v energetice je motivováno zvýšením tepelné účinnosti energetického cyklu. Důsledkem vyšší účinnosti je snížení specifi ckých emisí CO2. Superkritické energetické cykly byly proto zařazeny mezi čisté uhelné technologie (CCT - Clean Coal Technology). Vzhledem ke korozní agresivitě superkritické vody je základním požadavkem volba správného konstrukčního materiálu. Všechny typy ocelí, testovaných v této studii, byly použity při konstrukci komponent superkritického energetického bloku. Ke studiu byly vybrány celkem čtyři typy žáropevných ocelí, z toho dva typy austenitických ocelí a dva typy feriticko-martenzitických ocelí. Vzorky těchto ocelí byly exponovány za superkritických podmínek (580 °C, 25 MPa) v experimentální smyčce po dobu 12 až 50 hodin. Zároveň byl zkoumán vliv počáteční fáze expozic - tedy vliv ohřevu z okolní teploty na provozní parametry. Chemické složení a přenosové vlastnosti oxidických vrstev, tvořících se během interakce se superkritickou vodou (SCW), byly studovány ex-situ pomocí elektrochemických metod a povrchových analýz (XPS a Ramanova spektroskopie). Elektrochemické testy zahrnovaly Mott-Schottkyho analýzu založenou na měření impedance v závislosti na elektrodovém potenciálu. Tvar Mott-Schottkyho závislostí sloužil ke kvantitativní charakterizaci polovodivého chování oxidů. Oxidy na všech typech ocelí vykazovaly polovodivé chování jak typu N, tak typu P. Vlastnosti oxidů, zejména hustota poruch a chemické složení, závisí významně na způsobu najetí krátkodobé superkritické expozice.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Štěpáník, S. "Příklad výzkumu žákovských představ v české syntaxi." Pedagogická orientace 24, no. 1 (2014): 111–27. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2014-1-111.

Full text
Abstract:
Cílem empirické studie je popsat výzkum představ žáka střední školy ve vybrané partii syntaktického učiva, konkrétně vztahů v souřadném souvětí, a reflektovat její současné didaktické zpracování v učebnicích i vyučovacím procesu. Jako výzkumný analytický rámec byl zvolen model didaktické rekonstrukce, jak jej popisuje Jelemenská, Sander a Kattmann (2003). Nejprve je představen výzkumný problém v obecné rovině, následuje bližší seznámení s problematikou z pohledu školní praxe. Dále je popsána metodologie výzkumu a jeho výsledky. Závěr tvoří shrnutí a diskuze výsledků a doporučení pro vyučování. Z výsledků výzkumu vyplývá, že tradiční postup při výuce zmíněné problematiky nedostatečně odráží komunikační zkušenosti žáků a jejich dosavadní poznání, neusiluje o její skutečné pochopení a rovněž neodpovídá požadavkům moderní didaktiky českého jazyka, neboť opomíjí komunikační cíl. Rozpory, které panují v této oblasti v akademickém diskurzu, nicméně jsou pro potřeby školské praxe zpřehledněny, se projevily také v myšlení zkoumaného subjektu. Výzkum ukazuje, že zásady fungování češtiny, o jejichž osvojení žáky škola usiluje, jsou snáze uchopitelné za podmínky, že vyučování pracuje s jazykovou výbavou žáků jako rodilých mluvčích a podporuje skutečné pochopení probíraného učiva na základě hluboké kognitivní činnosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Dostál, Jiří. "Význam začleňování učiva o technice a praktických činnostech do kurikula základních škol." Pedagogika 69, no. 2 (2019). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2018.855.

Full text
Abstract:
Současná společnost prochází v globálním měřítku intenzivnější vlnou proměn, která je charakteristická především nebývalou dynamikou, rozsahem a objemem. Především se jedná o technologické a ekonomické změny, které mají podstatný vliv na podobu společnosti. Tempo rozvoje a implementace technologií založených na robotice, umělé inteligenci a informačních systémech do celé řady oblastí lidského konání – i přímo nesouvisejících s technikou – a vedle toho expanze digitální a sdílené ekonomiky vyvolávají nové vzdělávací potřeby, na které je nezbytné neprodleně reagovat. Je žádoucí připravovat budoucí generace na život v nových podmínkách, a proto zde sehrává významnou roli školství. V důsledku toho vyvolané požadavky na provedení inovací se týkají všech úrovní vzdělávání, avšak zaměřovat se budeme především na základní školství v podmínkách České republiky. Logicky se nabízejí otázky, zda jsou aktuálně indikované vývojové tendence natolik zásadní, aby byly příčinou pro kurikulární transformaci podoby vzdělávání, a zda již nastala vhodná doba pro její realizaci. Odpověď mj. hledáme v mezinárodní poznatkové komparaci s důrazem na stěžejní kategorie provázané s výukou technických a prakticko-činnostních předmětů. Rovněž jsou analyzovány koncepční a prováděcí dokumenty související s realizovanými změnami vzdělávání, vč. klíčových oborově-didaktických výzkumně laděných i teoretických studií. Na základě provedené poznatkové syntézy vyvozujeme a diskutujeme podněty pro inovativní podobu učiva o technice na základních školách, které se stává neopomenutelným faktorem přispívajícím k vytváření komplexu kompetencí nezbytných pro život jedince v moderní společnosti.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Duschinská, Karolina, and Radka High. "Didaktika obecné didaktiky: Od deklarativní znalosti pojmů směrem k rozvoji didaktického myšlení." Pedagogika 69, no. 3 (2019). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2019.1516.

Full text
Abstract:
Abstrakt: Obecná didaktika má klíčové postavení ve studijních plánech navazujícího magisterského studia oborů učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů a právem se od ní očekává položení teoretických základů učitelské profese. Tato studie sleduje tři hlavní cíle: reflektovat vzdělávací potřeby budoucích učitelů, zpracovat tematickou analýzu nejpoužívanějších vysokoškolských učebnic obecné didaktiky a analyzovat proces inovací výuky obecné didaktiky ve světle požadavků na kvalitu vysokoškolské výuky. Osmiletý proces inovací je ilustrován průběžnými výsledky studentského hodnocení výuky, dále jsou analyzovány základní aspekty výuky předmětu obecná didaktika: cíle předmětu, obsah, zkouška, činnosti ve výuce i mimo výuku a využívání příkladů z praxe. Záměrem těchto inovací bylo postupně dojít k vyváženému modelu výuky obecné didaktiky založenému na propojování teorií učení a výsledků empirického pedagogického výzkumu s porozuměním konkrétním didaktickým situacím. Hlavním výsledkem této studie je šest požadavků na výuku obecné didaktiky v učitelských studijních programech.
 Klíčová slova: obecná didaktika, didaktika obecné didaktiky, studium učitelství, rozvoj didaktického myšlení.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Urbanová, Eliška. "Participace žáků očima učitelů: případová studie školy s mnohaletou zkušeností." Pedagogika 69, no. 1 (2019). http://dx.doi.org/10.14712/23362189.2018.1194.

Full text
Abstract:
Abstrakt: České kurikulární dokumenty kladou na základní školy požadavek realizovat participaci žáků. Participace má dle výzkumů pozitivní přínos, avšak jen za předpokladu, že je realizována kvalitně. Pokud je zavedena pouze formálně a žáci nemají na dění ve škole skutečný vliv, může působit negativně. Klíčovou roli v tom, zda se participaci podaří realizovat kvalitně, hrají učitelé a jejich schopnost žáky k participaci vést. Rozvíjení participace však může být podle výzkumů spojeno s obavami učitelů o ztrátu autority. Cílem studie je proto odhalit, jak mohou učitelé participaci vnímat a co podle nich jejich postoj formovalo. Na základě pedagogy popsaných zkušeností článek nastiňuje, co může vedení školy udělat pro to, aby učitelé participaci nevnímali jako nepříjemnou povinnost, neboť právě to vede k formální realizaci participace. Metody: Výzkum byl realizován formou případové studie školy, která má s participací zkušenosti. Ve škole proběhly hloubkové rozhovory s deseti pedagogy a studium dokumentů. Výsledky: Ve škole převažuje pozitivní náhled pedagogů. Oceňují totiž, jaký vliv participace na děti má. Přesto si ale někdy na aktivity žáků stěžují, přičemž hlavní příčiny stížností jsou dvě. Jednak aktivity žáků někdy ruší pedagogy v jejich práci, jednak někteří pedagogové ve spojitosti s participací zažili i nepříjemné zkušenosti. Závěry: Řešení těchto neladů napomáhá vzájemný respekt mezi učiteli a ředitelem. Jako důležité se ukázalo také nalezení shody na cílech vzdělávání. Klíčové je však poskytnout pedagogům dostatek informací o tom, co mohou od žáků očekávat a jak mohou jejich aktivitu podpořit, aby se v situacích, kdy jsou žáci aktivní, cítili dobře a žáky od aktivity neodrazovali.
 Klíčová slova: participace žáků, výchova k občanství, občanské vzdělávání, demokracie ve škole, postoj učitelů k participaci žáků, reforma školy, inovace ve vzdělávání.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!