Academic literature on the topic 'Zapis graficzny'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Zapis graficzny.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Zapis graficzny"

1

Gachowski, Marek. "Synergia jako wytyczna do budowania struktury centrum miasta." BUILDER 291, no. 10 (September 16, 2021): 34–39. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0015.2736.

Full text
Abstract:
Złożoność oraz zróżnicowanie przestrzeni miejskiej są wartością, decydują o jej jakości szczególnie w obszarach śródmiejskich i centralnych. Dzięki zróżnicowaniu możliwe jest zadziałanie mechanizmów synergii oraz symbiozy. Dla sukcesu projektowania urbanistycznego kluczowa jest pełna i weryfikowalna kwantyfikacja oraz waloryzacja złożoności i różnorodności, a więc warunków dla symbiozy oraz wystąpienia efektu synergii. Graficzny zapis relacji przestrzennych, typowy dla prac urbanistycznych z wykorzystaniem grafów, wydaje się obiecujący dla zobiektywizowania efektów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Piwowarska, Ewa. "Graficzny zapis graniastosłupa obserwowanego przez dzieci w wieku 6–9 lat." Edukacja – Technika – Informatyka 22, no. 4 (2017): 141–46. http://dx.doi.org/10.15584/eti.2017.4.18.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Próchniak, Kinga. "Zapis graficzny dzieła sztuki radiowej. Problemy edycji słuchowisk na przykładzie dzieł Jerzego Krzysztonia." Acta Humana 9 (September 12, 2019): 117. http://dx.doi.org/10.17951/ah.2018.9.117-129.

Full text
Abstract:
<p>Niniejszy artykuł jest próbą diachronicznego spojrzenia na zagadnienie wydawania drukiem słuchowisk, na podstawie dzieł radiowych pisarza Jerzego Krzysztonia (1931‒1982). Czynność ta była niezwykle popularna w Polsce, począwszy od lat sześćdziesiątych XX wieku. Podstawowy problem jej dotyczący – przekształcenie utworu dźwiękowo-słownego w tekst pociągał za sobą kolejne, takie jak: ustalenie tekstu zgodnego z wolą autora wobec ingerencji osób trzecich w scenariusz dramatu radiowego, umieszczenie niezbędnych ze względu na specyfikę publikacji informacji oraz typografia edycji. Przedstawione rozwiązania powyższych problemów zostały oparte na badaniach pięciu, niepublikowanych dotąd, oryginalnych słuchowisk Krzysztonia.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Wincencjusz-Patyna, Anita. "Kolory tonacji, nie zawsze pięciolinie. Polska szkoła ilustracji a druki muzyczne dla dzieci i młodzieży." Prace Kulturoznawcze 25, no. 2 (November 5, 2021): 15–32. http://dx.doi.org/10.19195/0860-6668.25.2.2.

Full text
Abstract:
Intensywny ruch wydawniczy w Polsce w okresie PRL zauważalnie zaznaczył się także w obszarze druków muzycznych. Ofertę skierowaną do początkujących i rozwijających się instrumentalistów i wokalistów przygotowywało nie tylko liczące już ponad 70 lat Polskie Wydawnictwo Muzyczne z Krakowa, lecz także niespecjalizujące się w tej dziedzinie, a przodujące w propozycjach dla młodego czytelnika instytucje stołeczne: Nasza Księgarnia oraz Biuro Wydawnicze „Ruch”. Te dwa ostatnie wydawnictwa publikowały książki, które najczęściej zawierały także prócz zapisu nutowego teksty „okołomuzyczne”, przybliżające wiadomości o kulturze, obyczajach i muzyce ludowej z konkretnych regionów Polski. O wysoki poziom artystyczny tych publikacji dbali uznani polscy graficy, z których na szczególną uwagę zasługują Jerzy Skarżyński oraz Zofia i Andrzej Darowscy — związani z ośrodkiem krakowskim oraz tuzy polskiej szkoły ilustracji: Bohdan Butenko, Józef Wilkoń i Zbigniew Rych-licki — współpracujący ze stołecznymi instytucjami: Naszą Księgarnią i Biurem Wydawniczym „Ruch”. Omówione w artykule realizacje cechowało mistrzostwo rzemiosła, a także różnorodność koncepcji i strategii artystycznych — od graficznej syntezy, przez malarskie impresje, po twórcze czerpanie z bogactwa rodzimego folkloru. W artykule omówiono między innymi serię „Biblioteka Violinka” oraz cykl książek autorstwa Jadwigi Gorzechowskiej i Marii Kaczurbiny w opracowaniu graficznym Zbigniewa Rychlickiego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

GŁODOWSKA, Katarzyna. "KARTA CYKLI TRANSPORTOWYCH JAKO NARZĘDZIE DO ANALIZY." Systemy Logistyczne Wojsk 2, no. 49 (November 2, 2018): 101–11. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0012.7139.

Full text
Abstract:
Transport wewnętrzny to przemieszczanie, pakowanie i magazynowanie materiałów w każdej postaci w obszarze zakładu (Fijałkowski, 2003). Analiza transportu wewnętrznego może zostać usprawniona dzięki zastosowaniu graficznych symboli, które oznaczają poszczególne czynności przemieszczania się materiałów w zakładzie. Zastosowanie takiego rozwiązania umożliwi przejrzyste i szybkie sprawdzenie pod względem przydatności każdego procesu oraz czynność. Warunkiem koniecznym jest dokładne rozumienie symboli przez projektanta korzystającego z wyników analizy. Na potrzeby szerokiej analizy stosuje się wykres przepływu materiałów, który jest graficznym przedstawieniem drogi po której porusza się materiał wewnątrz zakładu, kartę przepływu materiałów, która jest również graficznym przedstawieniem kolejności czynności między innymi operacje, kontrola itp. oraz karta cykli transportowych, która jest metodą zapisu procesu transportu wewnętrznego. Stosowanie kart pozwala na zobrazowanie wszelkich czynności związanych z przemieszczaniem towaru wewnątrz zakładu, dokładnej i sprawnej kontroli oraz daje możliwość szybkiego reagowania na występujące zakłócenia.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Rutkovska, Kristina. "Grafia i ortografia dwujęzycznej postylli "Punkty kazań" Konstantego Szyrwida. Część II. Analogie graficzne i ortograficzne w tekście polskim i litewskim." Prace Filologiczne 73 (January 20, 2020): 369–83. http://dx.doi.org/10.32798/pf.500.

Full text
Abstract:
Niniejsze opracowanie jest kontynuacją artykułu opublikowanego w „Pracach Filologicznych” w 2016 (Rutkovska 2016, 429–456), w którym omówiona została pisownia tylko tekstu polskiego w dwujęzycznej litewsko-polskiej postylli jezuity Konstantego Szyrwida, wydanej w 1629 i 1644 roku w Wilnie. Zachowując ogólną strukturę opisu norm graficznych tekstu polskiego, przedstawioną w pierwszej części opracowania, mam więc na celu prześledzić podobieństwa i odmienności w zapisie obu tekstów, które mają charakter regularny, systemowy. Dokonana analiza porównawcza grafii oraz ortografii stosowanej w tekście polskim i litewskim PK Szyrwida wykazała znaczne podobieństwa w zakresie zestawu znaków graficznych stosowanych w obu wersjach tekstu oraz ujawniła istnienie niektórych analogicznych zasad ortograficznych. Na tej podstawie można więc zrobić kilka wniosków ogólnych: a) w obu językowych wersjach tekstu była stosowana jedyna czcionka typograficzna pochodząca z różnych zbiorów zecerskich; b) zachowane są analogiczne wzorce ortograficzne zapisu o genezie łacińskiej; c) widoczne są wpływy polskie na dopiero kształtującą się ortografię litewską; d) sporadycznie spotykane są charakterystyczne pismom litewskim znaki graficzne w tekście polskim, które nie pełnią w nim żadnej specjalnej funkcji (są używane zamiast odpowiednich polskich). Zastosowane znaki graficzne i zaproponowane ujęcia ortograficzne w tekście litewskim świadczą o nawiązaniu do tradycji już istniejącego piśmiennictwa litewskiego, przede wszystkimwzorców drukarskich autorów z terenu Małej Litwy, metody ortograficznej M. Daukszy oraz usiłowaniach wypracowania tego wzorca, który będzie stosowany w drukach litewskich w ciągu następnych stuleci, tzw. pisowni Szyrwida.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Hryniewska, Joanna. "Problem of Consonant Clusters in Chinese Adaptations of Polish Surnames." Roczniki Humanistyczne 62, no. 9 (October 21, 2019): 27–48. http://dx.doi.org/10.18290/10.18290/rh.2019.67.11-2.

Full text
Abstract:
Problem zbitek spółgłoskowych w chińskich adaptacjach polskich nazwisk Artykuł prezentuje pewne zjawiska fonetyczno-graficzne występujące w chińskich substytucjach polskich nazwisk. Praca koncentruje się na uproszczeniu zbitek spółgłoskowych w inicjalnych i finalnych sylabach polskich nazwisk. Z badanego materiału zostały zaczerpnięte liczne przykłady progresywnych i redukcyjnych zmian dźwiękowych. Typ progresywny zmian dźwiękowych obejmuje anaptyksę i paragogę. Zmiany redukcyjne to afereza, synkopa i apokopa. Materiał badawczy składa się z 668 polskich nazwisk oraz 778 ich wariantów adaptacyjnych, funkcjonujących w języku chińskim. Właściwe rozważania są poprzedzone teoretycznym opisem procesu adaptacji, a także głównych różnic między językami polskim i chińskim oraz systemami ich zapisu, które znacząco wpływają na ostateczny kształt powstających substytucji.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Radkiewicz, Małgorzata. "Filmowe impresje Andrzeja Własta." Kwartalnik Filmowy, no. 107 (December 31, 2019): 258–62. http://dx.doi.org/10.36744/kf.184.

Full text
Abstract:
Felietony filmowe Andrzeja Własta ukazywały się w latach 1923-1924 na łamach czasopisma „Ekran i Scena”, skąd zaczerpnął je do przygotowanego przez siebie zbioru Wojciech Świdziński. W edycji Biblioteki Kwartalnika Filmowego teksty Własta zebrane w omawianym tomie Dziesiąta Muza (impresje). Felietony filmowe z lat 1923-1924 (2017) zyskały staranne opracowanie naukowe i graficzne (fotografie, reklamy), osadzające je w kontekście polskiego życia literackiego i kabaretowego oraz rodzimej krytyki filmowej. Lektura impresji Własta dostarcza materiałów na temat warszawskiego życia filmowego, kinoteatrów jako instytucji, ich publiczności oraz repertuaru. Jest ponadto sposobem na odtworzenie doświadczeń filmowych – tych subiektywnych samego autora, i tych wpisanych w epokę oraz rozwój Dziesiątej Muzy. Włast pisał swoje felietony w błyskotliwy i dowcipny sposób, starając się przy tym uchwycić najważniejsze aspekty kina jako sztuki. Dlatego czytając jego teksty warto potraktować je jako zapis refleksji o charakterze teoretycznym, łączącej krytykę z rozważaniami nad istotą filmowej kreacji, której przykłady odnajdywał w kinie amerykańskim i europejskiej awangardzie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Dissertations / Theses on the topic "Zapis graficzny"

1

Malina, Romuald. "Zapis graficzny normatywny w projekcie zagospodarowania terenu." Rozprawa doktorska, 1998. https://repolis.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=2527.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Malina, Romuald. "Zapis graficzny normatywny w projekcie zagospodarowania terenu." Rozprawa doktorska, 1998. https://delibra.bg.polsl.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=2527.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography