To see the other types of publications on this topic, follow the link: Zarządzanie w bibliotekach publicznych.

Journal articles on the topic 'Zarządzanie w bibliotekach publicznych'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Zarządzanie w bibliotekach publicznych.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

KISILOWSKA-SZURMIŃSKA, MAŁGORZATA. "ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE W POLSKICH BIBLIOTEKACH PUBLICZNYCH – POTRZEBY BADAWCZE." Przegląd Biblioteczny 90, no. 4 (2023): 487–99. http://dx.doi.org/10.36702/pb.952.

Full text
Abstract:
Teza/cel artykułu – wskazanie potrzeb badaw- czych w odniesieniu do wiedzy o stanie zarządzania kryzysowego w bibliotekach publicznych oraz przygotowania do wystąpienia takich sytuacji. Metody badań – wstępny przegląd i analiza literatury przedmiotu. Wy- niki – wskazano podstawy teoretyczne z obszaru zarządzania humanistycznego, zarządzania kryzysowego, omówiono wybrane doświadczenia i działania zagra- nicznych i polskich bibliotek publicznych w zakresie zarządzania kryzysowego oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych. Wnioski – sformułowano potrzeby badawcze, potwierdzono potrzebę pogłębienia badań w zakresie zarządzania kryzysowego w bibliotekach publicznych, a także wprowadzenia praktycznych rozwiązań systemowych w tym zakresie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Czarnowski, Jacek. "Uwagi na temat monitoringu bibliotek publicznych z punktu widzenia praktyki zarządzania instytucjami kultury: na marginesie konferencji „Biblioskan: Monitoring i ewaluacja w bibliotekach publicznych” (Łódź, 15 marca 2016 r.)." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Librorum 1, no. 22-23 (2016): 237–40. http://dx.doi.org/10.18778/0860-7435.22.23.22.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Gawinek, Anna. "Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wybranych miejskich bibliotekach publicznych województwa śląskiego – przegląd." Nowa Biblioteka 37, no. 2 (2020): 1–17. http://dx.doi.org/10.31261/nb.2020.37.04.

Full text
Abstract:
W artykule podjęto temat oferty zajęć dla dzieci i młodzieży w bibliotekach. Poddano analizie strony internetowe 42 bibliotek publicznych z województwa śląskiego. Zaprezentowano formy pracy z czytelnikiem dziecięcym. Wyodrębniono typy zajęć organizowanych w bibliotekach z prezentacją przykładów.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Podstawka, Marian. "Nowoczesne zarządzanie wydatkami publicznymi." Zeszyty Naukowe SGGW, Polityki Europejskie, Finanse i Marketing, no. 6(55) (December 30, 2011): 88–96. http://dx.doi.org/10.22630/pefim.2011.6.55.27.

Full text
Abstract:
W artykule tym Autor poruszył problematyke związaną w racjonalizacją wydatków publicznych poprzez zarzadzanie. Jednym z instrumentów skutecznego zarządzania w sektorze finansów publicznych jest instytucja budżetu zadaniowego. Prace nad budżetem zadaniowym w Polsce rozpoczeto w 2007 r. i polegały one na opracowaniu jego struktury. W roku 2008 rozpoczęto szkolenie administracji rządowej, następnie dokonano inwentaryzacji zadań publicznych realizowanych przez państwo. Zadania te zostały podzielono na 22 Funkcje a w każdej z nich wyróżniono Zadania i Podzadania oraz Działania. Określono ich cele oraz mierniki realizacji tych celów. Z dotychczasowych polskich doświadczeń wynika, że wprowadzanie budżetu zadaniowego wiąże się z cyklicznym doskonaleniem metod i procedur pomiaru wykonania poszczególnych elementów jego struktury. Opracowanie skutecznych zasad metodologicznych oraz ich systematyczne doskonalenie jest procesem długotrwałym, a uwaga ta szczególnie odnosi się do mierników realizacji celów. Istotne znaczenie dla racjonalizacji wydatków publicznych ma także układ sektora finansów publicznych. Zdaniem Autora, niektóre podmioty (np. Lasy Państwowe) powinny zostać włączone do jego struktur i prowadzić gospodarkę finansową zgodnie z ideą budżetu zdaniowego obejmujacego dochody i wydatki
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Chmielewski, Piotr Dariusz, Małgorzata Kowalska-Chrzanowska, and Przemysław Krysiński. "Możliwości wykorzystania technologii blockchain w bibliotekach akademickich." Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis | Studia ad Bibliothecarum Scientiam Pertinentia 21 (March 12, 2024): 312–36. http://dx.doi.org/10.24917/20811861.21.21.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest wskazanie obszarów zastosowania technologii blockchain w bibliotekach akademickich. Zastosowano metodę analizy i krytyki piśmiennictwa. Badaniami objęto lata 2008–2022. Przeprowadzono wyszukiwanie w źródłach zagranicznych (baza Web of Science Core Collection, baza Library, Information Science and Technology Abstracts, baza Science Direct, baza Scopus) i polskich (baza The Central European Journal of Social Sciences and Humanities, baza BazTech). Zebrany materiał poddano analizie formalnej i treściowej. Z przeglądu literatury fachowej wynika, że blockchain jest technologią, która może znaleźć zastosowanie w takich obszarach działalności bibliotek akademickich, jak przechowywanie danych, zarządzanie umowami licencyjnymi i prawami cyfrowymi, wspieranie komunikacji naukowej i otwartej nauki, zarządzanie metadanymi, danymi, zbiorami i kolekcjami, zarządzanie procesem wypożyczeń, obsługa użytkowników oraz organizacja i certyfikacja szkoleń.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Wyrzykowska, Barbara. "Zarządzanie jakością w instytucjach publicznych." Zeszyty Naukowe SGGW - Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej, no. 61 (December 18, 2006): 75–89. http://dx.doi.org/10.22630/eiogz.2006.61.64.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Nieć, Grzegorz. "Książka – Naród – Państwo. Czechosłowacka ustawa o bibliotekach publicznych z 1919 roku." Przegląd Biblioteczny 87, no. 2 (2019): 133–52. http://dx.doi.org/10.36702/pb.154.

Full text
Abstract:
Teza/cel artykułu – Czechy są krajem o wysokim i ugruntowanym czytelnictwie. Książka oraz wszystkie instytucje z nią związane odegrały istotną rolę w historii narodu i państwa i zajmują wciąż ważne miejsce w życiu społeczeństwa. Już w kilka miesięcy po proklamowaniu w 1918 r. Republiki Czechosłowackiej uchwalono ustawę o bibliotekach publicznych, którą w ciągu kilku lat wprowadzono, pokrywając cały kraj siecią ogólnodostępnych bibliotek. Celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych założeń i uwarunkowań Ustawy z 1919 r. w kontekście dziejów książki i czytelnictwa na ziemiach czeskich, jak też pod wieloma względami odmiennej sytuacji pozostałych części państwa – Słowacji i Rusi Podkarpackiej oraz licznych mniejszości zamieszkujących jego terytorium. Metody badań – Wykorzystano źródła oraz dostępną dawną i najnowszą literaturę przedmiotu – czeską, słowacką i polską. Wyniki i wnioski – Czechosłowacka ustawa o bibliotekach publicznych jest doniosłym i ważnym wydarzeniem w dziejach Czech i Słowacji, bezprecedensowym w kontekście czasu i miejsca, jak też trwałości efektów. W sposób szczególny pokazuje miejsce oświaty, książki i biblioteki w koncepcjach politycznych i społecznych czeskich elit XIX i XX w.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Sobielga, Jolanta, and Edyta Strzelczyk. "Badania satysfakcji użytkowników w bibliotekach publicznych województwa dolnośląskiego." Toruńskie Studia Bibliologiczne 10, no. 1 (18) (2017): 87. http://dx.doi.org/10.12775/tsb.2017.005.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Morawska, Justyna. "Czy należy chronić dzieci przed książkami?" Dzieciństwo. Literatura i Kultura 5, no. 2 (2024): 170–79. http://dx.doi.org/10.32798/dlk.1203.

Full text
Abstract:
Artykuł recenzyjny omawia książkę Magdaleny Paul i Michała Zająca Otwarci / ostrożni / niezdecydowani. Opinie i postawy bibliotekarzy publicznych względem kontrowersyjnych książek dla dzieci (2022). Monografia przedstawia postrzeganie przez pracowników i pracowniczki bibliotek publicznych dla dzieci i młodzieży w Polsce wybranych publikacji poruszających potencjalnie kontrowersyjne tematy, a przeznaczonych dla młodych odbiorców. Zaprezentowane zostały w niej także przypadki ograniczania dostępu do wybranych kontrowersyjnych książek w bibliotekach. Artykuł stanowi rekapitulację wyników badań, ze szczególnym uwzględnieniem przedstawionych w książce prywatnych doświadczeń bibliotekarzy oraz możliwych działań związanych z kontrowersyjnymi książkami.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Walczak-Niewiadomska, Agata. "Dzieci i niemowlęta w bibliotekach publicznych Oslo i okolic." Acta Universitatis Lodziensis. Folia Librorum 1, no. 20 (2015): 89–93. https://doi.org/10.18778/0860-7435.20.05.

Full text
Abstract:
Artykuł przedstawia rozważania nad usługami norweskich bibliotek publicznych dla dzieci w wieku 0-3 lat poczynione podczas wizyt studyjnych zrealizowanych w 2011 i 2013 r. Analizie poddane zostały usługi dwóch filii centralnej biblioteki publicznej w Oslo (Deichmanske – Oslo Public Library) w Lambertseter i Grünerløkka, a także bibliotek rozmieszczonych w pobliskich miejscowościach – Lørenskog, Drammen, Øvre Eiker w Hokksund oraz Gjøvik. Autorka dzieli się obserwacjami na temat obsługi i różnorodności zajęć oferowanych najmłodszym czytelnikom, postulując większy nacisk władz bibliotecznych na tworzenie specjalnych strategii przed czytelniczych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Mazur, Katarzyna. "Zarządzanie wodami deszczowymi w Kopenhadze." BUILDER 302, no. 9 (2022): 28–31. http://dx.doi.org/10.5604/01.3001.0015.9535.

Full text
Abstract:
Przedmiotem artykułu jest przebudowa błękitno-zielonej infrastruktury Kopenhagi w kontekście adaptacji do zmian klimatu. Badania przeprowadzono w oparciu o analizę dokumentów strategicznych i planistycznych, wizytę studialną oraz badania terenowe. Celem pracy jest identyfikacja zasadniczych strategii, planów i działań wdrożeniowych, które podjęto w Kopenhadze w przestrzeniach publicznych obszarów intensywnie zabudowanych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

ŚWIĘĆKOWSKA, TERESA. "E-BOOKI W BIBLIOTEKACH PUBLICZNYCH W POLSCE. WYNIKI BADAŃ WSTĘPNYCH." Przegląd Biblioteczny 90, no. 2 (2023): 170–90. http://dx.doi.org/10.36702/pb.929.

Full text
Abstract:
Teza/cel artykułu – Artykuł przedstawia wyniki badań wstępnych dotyczących udostępniania e-booków w bibliotekach publicznych w Polsce. Celem badania było rozpoznanie nowego zjawiska w fazie jego dynamicznego rozwoju w okresie od 2019 do 2021 r. Metody badań – Zastosowano metody charakterystyczne dla badań pilotażowych, czyli analizę tekstów oraz wywia- dy i ankiety, których celem było zidentyfikowanie ważnych aspektów zjawiska a także obszarów przyszłych badań. Wyniki/wnioski – Chociaż w badanym okresie wiele bibliotek zaczęło udostępniać e-booki, to skala tych usług w stosun- ku do usług tradycyjnych jest niewielka. W Polsce dominuje model kodowo-abo- namentowy, który – chociaż jest atrakcyjny dla czytelników bibliotecznych – jest drogi dla bibliotek i jego dostępność jest ograniczona. Model ten ujawnia też inne problemy, z którymi borykają się również biblioteki publiczne w innych krajach. Dotyczą one możliwości tworzenia własnych kolekcji, zapewnienia ciągłego do- stępu do e-booków, integracji metadanych czy poufności danych użytkowników korzystających z zewnętrznych platform.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Golebiowski, Michal. "ZARZĄDZANIE WYDATKOWANIEM PUBLICZNYCH ŚRODKÓW FINANSOWYCH W RAMACH ZIELONYCH ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH." Zeszyty Naukowe Politechniki Częstochowskiej Zarządzanie 31, no. 1 (2018): 46–55. http://dx.doi.org/10.17512/znpcz.2018.3.04.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Siennicki, Marcin. "Zarządzanie wiedzą." Studia i Materiały Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, no. 19 (December 20, 2023): 131–48. https://doi.org/10.5281/zenodo.10078501.

Full text
Abstract:
Artykuł dotyczy zarządzania. Celem opracowania jest zaprezentowanie koncepcji kompleksowych rozwiązań dostępnych w ramach strategicznego zasobu każdej organizacji. Wyjaśnienie znaczenia wiedzy, omówienie jej znaczenia, przybliżenie problemu zarządzania, zrozumienie jako proces, organizacja, udostępnienie i wiedza w praktycznym wydaniu. szczególna uwaga poświęcono zarządzaniu przedsiębiorstwami, które są istotne z perspektywy prowadzenia biznesu. Dokonano dostępu do koncepcji zarządzania ryzykiem, a także zaprezentowano dostęp do danych, analizowanie, udostępnienie dużych bibliotek danych i zarządzanie nimi w różnych publicznych służbach i przemyśle, takie jak: baza danych (w tym  big data), systemy eksperckie, aplikacje wyszukiwania informacji oraz technologie sieci semantycznej. Zwrócono uwagę na ontologie, taksonomie i katalogi, czyli narzędzie do stosowania w organizacji wiedzy i danych, w pełni stosowane oprogramowanie w obszarze zarządzania, wyszukiwania danych i przechowywania semantycznej struktury informacji w dobie struktury cyfrowej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

KOWALSKA-CHRZANOWSKA, MAŁGORZATA. "BIBLIOTEKI AKADEMICKIE JAKO PRZESTRZENIE INNOWACJI." Przegląd Biblioteczny 91, no. 1 (2023): 22–44. http://dx.doi.org/10.36702/pb.975.

Full text
Abstract:
Teza/cel artykułu – Od lat 80. XX w. zarządzanie wiedzą i innowa- cyjność uznawane są za kluczowe czynniki sukcesu bibliotek akademickich, któ- re pozwalają im szybciej i skuteczniej reagować na zmieniające się otoczenie ze- wnętrzne. Celem artykułu jest zaprezentowanie rodzajów innowacji i projektów prorozwojowych wdrażanych w polskich bibliotekach akademickich w ostatnich pięciu latach (2017-2021). Metoda – W części pierwszej, autorka w świetle ana- lizy literatury przedmiotu przedstawia rodzaje innowacji wdrażane w polskich bibliotekach akademickich, w drugiej – na podstawie analizy projektów zgła- szanych do dofinansowania w ramach wybranych programów ministerialnych omawia rodzaje najczęściej dotowanych projektów prorozwojowych. Wnioski – Z przeglądu literatury fachowej wynika, że najczęstszymi rodzajami innowacji wdrażanymi w polskich bibliotekach akademickich w latach 2017-2021 były in- nowacje społeczne i organizacyjne. W porównaniu z bibliotekami zagranicznymi w obszarze innowacji organizacyjnych, innowacji komunikacyjnych i marketin- gowych nie zarysowały się istotne rozbieżności. Największe różnice ujawniły się w obszarze innowacji produktowych i technologicznych. Analizowana literatura przedmiotu nie wykazała w polskich bibliotekach akademickich wdrożeń cloud computingu, technologii blockchain, rozszerzonej rzeczywistości czy sztucznej inteligencji. Z kolei weryfikacja projektów finansowanych ze środków ministe- rialnych uwidoczniła przewagę finansowania procesów opracowywania, digita- lizacji i udostępniania zbiorów w wersji elektronicznej oraz mniejsze wydatkowa- nie środków na tworzenie repozytoriów, baz i banków danych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Borowski, Kamil. "Zarządzanie długiem publicznym jako ważny instrument polityki państwa." Finanse i Prawo Finansowe 1, no. 3 (2014): 21–36. http://dx.doi.org/10.18778/2391-6478.1.3.03.

Full text
Abstract:
Problemy związane z zarządzaniem sektorem finansów publicznych są cały czas aktualne. Jest to związane z nadmiernymi wartościami deficytów budżetowych oraz bardzo wysokimi poziomami zadłużenia. Taka sytuacja powoduje spadek zaufania inwestorów, jak również zmniejszenie wiarygodności państwa. Kryzys finansowy uwypuklił kłopoty polskiego sektora finansów publicznych. Opracowanie ma na celu zaprezentowanie zarządzania długiem publicznym jako ważnego instrumentu polityki państwa. Wykorzystując obowiązujące regulacje prawne oraz dostępne statystyki za lata 2005–2013 określono poziom i koszty obsługi długu. W rezultacie dokonanej analizy wykazano, że wydatki związane z długiem państwa mają wpływ na sytuację budżetu. Ponadto potrzebne są działania i przeprowadzenie reformy finansów publicznych, aby doprowadzić do kompleksowej minimalizacji kosztów obsługi w długookresowej perspektywie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Cichon, Seweryn, and Patrycja Kokot-Stepien. "ZARZĄDZANIE KOSZTAMI USŁUG PUBLICZNYCH W ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ." Zeszyty Naukowe Politechniki Częstochowskiej Zarządzanie 30, no. 1 (2018): 30–38. http://dx.doi.org/10.17512/znpcz.2018.2.03.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Sypek, Krzysztof. "ZARZĄDZANIE STRATEGICZNE W POLSKICH PUBLICZNYCH SZKOŁACH MUZYCZNYCH." Acta Universitatis Nicolai Copernici. Zarządzanie 45, no. 4 (2019): 37. http://dx.doi.org/10.12775/aunc_zarz.2018.043.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Antczak, Mariola, and Monika Wachowicz. "Zarządzanie serwisami społecznościowymi przez biblioteki w świetle badań własnych." Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis | Studia ad Bibliothecarum Scientiam Pertinentia 22 (March 3, 2025): 359–82. https://doi.org/10.24917/20811861.22.21.

Full text
Abstract:
W artykule zaprezentowano przegląd literatury na temat administracji serwisów społecznościowych, w szczególności błędów popełnianych przez biblioteki w ich prowadzeniu (metody bibliograficzna i analizy literatury przedmiotu) oraz wyniki badania sondażowego, przeprowadzonego wśród bibliotekarzy różnych typów bibliotek na temat błędów popełnianych przez nich i ich koleżanki i kolegów w ich administracji (sondaż diagnostyczny, metoda statystyczna). Głównymi celami autorek było opracowanie listy zasad, którymi powinni się kierować administratorzy bibliotecznych serwisów oraz wyodrębnienie tych, które przestrzegane są najczęściej i najrzadziej. W badaniu sondażowym postawiono między innymi następujące pytania badawcze: 1/ Jakie serwisy społecznościowe prowadzą biblioteki, które reprezentują respondenci? 2/ Jakie błędy w prowadzeniu serwisów społecznościowych popełniane przez kadrę zarządzającą i administratorów bibliotecznych kont społecznościowych są popełniane najczęściej i najrzadziej? 3/ Jak respondenci oceniają swoje wiedzę i umiejętności w zakresie prowadzenia serwisów społecznościowych? 4/ Jak respondenci oceniają wiedzę i umiejętności administratorów serwisów w swoich bibliotekach? Kwestionariusz ankiety został skierowany do środowiska aktywnych zawodowo bibliotekarzy, pracujących w książnicach różnych typów i uzyskano 124 poprawnie wypełnione kwestionariusze, z których dane stały się podstawą do sformułowania wniosków. Najważniejsze wnioski z badań: Serwisy społecznościowe prowadzone przez biblioteki, które reprezentują respondenci, to najczęściej Facebook i Instagram; poniżej 50%: YouTube, Twitter, Tik Tok. W świetle samooceny bibliotekarzy w zakresie ich wiedzy i umiejętności prowadzenia serwisów społecznościowych najlepiej wypada Facebook, najgorzej: Twitter/X i Tik Tok. Bibliotekarze ocenili również administratorów serwisów w swoich bibliotekach pod względem wiedzy i umiejętności administracji serwisów: niedostateczną ocenę wystawiło około 4% ankietowanych, wybitną lub bardzo dobrą - 30%. Najczęstsze błędy w prowadzeniu serwisów to: brak kodów QR w przestrzeni biblioteki, ułatwiających szybkie dotarcie do serwisu, brak targetowania oraz brak lub niewłaściwe opracowanie hasztagów. Jako bardzo ważne i ważne respondenci uznali dbałość o przestrzeganie praw autorskich, regularność publikacji i uwzględnianie potrzeb użytkowników, za nieważne lub mało ważne: realizację konkursów w serwisach, zamieszczenie przycisku CTA i umiejscowienie kodów QR w przestrzeni biblioteki.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Zybert, Elżbieta Barbara. "Fińskie sukcesy i biblioteki publiczne." Przegląd Biblioteczny 80, no. 4 (2012): 493–506. http://dx.doi.org/10.36702/pb.196.

Full text
Abstract:
Teza/cel artykułu – Głównym celem artykułu jest ukazanie roli i udziału bibliotek publicznych w Finlandii w codziennym życiu Finów i osiąganych przez nich sukcesach. Szczególna uwaga została w nim skierowana na biblioteki działające w Tampere. W niniejszym tekście przedmiotem rozważań są działania podejmowane przez fińskie biblioteki publiczne. Zwrócono uwagę na współpracę bibliotek publicznych i szkolnych w zaspokajaniu potrzeb edukacyjno-rekreacyjnych najmłodszych użytkowników bibliotek. Metody badań – Źródłem przedstawionych danych, spostrzeżeń i wniosków były głównie wystąpienia zaprezentowane podczas 78. Kongresu IFLA w Helsinkach, materiały opublikowane w materiałach IFLA oraz wizyty w różnych bibliotekach w tym kraju. Wyniki i wnioski – Wysoki poziom wykształcenia i oczytania wśród mieszkańców Finlandii ma swoje źródło w doskonałej organizacji bibliotekarstwa publicznego, czemu sprzyja zrozumienie władz samorządowych odpowiedzialnych za biblioteki oraz w działalności prowadzonej przez poszczególne placówki biblioteczne wychodzące ze swoją ofertą poza tradycyjne formy prac.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Wójcik, Magdalena. "Najnowsze trendy w IT – potencjał dla bibliotek." Przegląd Biblioteczny 84, no. 4 (2016): 575–89. http://dx.doi.org/10.36702/pb.490.

Full text
Abstract:
Teza/cel artykułu ‒ Przedmiotem artykułu są najnowsze trendy w technologii informacyjno-komunikacyjnej. Pod uwagę wzięto problemy takie, jak: rozszerzona rzeczywistość, wearable computing, hologramy, drukarki 3D, narzędzia Internet of things (Internet rzeczy, Internet obiektów) oraz zjawiska związane z dynamicznym rozwojem automatyki i robotyki. Celem jest sformułowanie wniosków dotyczących potencjału nowych osiągnięć IT dla usprawnienia działalności usługowej, informacyjnej i promocyjnej bibliotek publicznych i akademickich. Metoda ‒ Zastosowano metodę analizy i krytyki bieżącej literatury przedmiotu z dziedziny informatyki (lata 2010-2015) oraz portali i czasopism branżowych, jak również posłużono się benchmarkingiem w celu wyłonienia przykładów dobrych praktyk w zakresie wykorzystania technologii IT w bibliotekach. Wyniki – W rezultacie przeprowadzonych badań: dokonano systematycznego przeglądu nowych trendów w IT, przeanalizowano możliwości wykorzystania nowych narzędzi IT w praktyce bibliotecznej, przedstawiono przykłady zastosowania omawianych technologii w bibliotekach oraz sformułowano prognozy dotyczące perspektyw dalszego wykorzystania nowych narzędzi informacyjno-komunikacyjnych w pracy bibliotek. Wnioski ‒ Przeprowadzone badania pokazały, że najnowsze osiągnięcia technologii informacyjno-komunikacyjnej mogą znaleźć zastosowanie w praktyce bibliotecznej. Na szczególną uwagę zasługuje technologia rozszerzonej rzeczywistości.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Sidor-Rządkowska, Małgorzata. "Zarządzanie zasobami ludzkimi w szpitalach publicznych – problemy i wyzwania." Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów, no. 167 (August 2, 2019): 127–41. http://dx.doi.org/10.33119/sip.2018.167.8.

Full text
Abstract:
Artykuł koncentruje się na zagadnieniach zarządzania zasobami ludzkimi w szpitalach publicznych – organizacjach mających kluczowe znaczenie dla systemu ochrony zdrowia w Polsce. Punkt wyjścia rozważań stanowi twierdzenie, że istotą działań składających się na zarządzanie zasobami ludzkimi jest realizacja celów organizacji, w której ludzie ci są zatrudnieni. Autorka podejmuje więc próbę odpowiedzi na pytanie o cele funkcjonowania szpitala publicznego oraz charakteryzuje (w ujęciu podmiotowym) problemy i wyzwania związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi w omawianej grupie placówek leczniczych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Jędrzejczyk, Michał. "Analiza i ocena charakteru prawnego Wieloletniej Prognozy Finansowej jednostek samorządu terytorialnego." Przegląd Prawno-Ekonomiczny, no. 15 (2) (June 30, 2011): 35–46. http://dx.doi.org/10.31743/ppe.15688.

Full text
Abstract:
Finanse jednostek samorządu terytorialnego to jeden z najważniejszych elementów składających się na cały system finansów publicznych w Polsce. Dlatego tak ważne jest, aby zarządzanie finansami publicznymi przez samorządy było jak najbardziej efektywne i spełniało oczekiwania szybko zmieniającego się otoczenia gospodarczego. Zwłaszcza w dobie globalnych niepokojów finansowych, które w negatywny sposób oddziałują na sektor finansów publicznych. Podkreśla się również, iż źródłem kryzysu finansów publicznych był sam wadliwy system ich organizacji, co było szczególnie wyraźne na przykładzie Polski. Zapowiedzią nowoczesnego programowania budżetowego, jest wprowadzony − począwszy od 2011 roku – obowiązek tworzenia przez gminy, powiaty i województwa wieloletniej prognozy finansowej. Autor w artykule poddaje analizie prawnej wieloletnią prognozę finansową jednostek samorządy terytorialnego jako nowego narzędzia w zakresie zarządzania finansami samorządowymi wraz z zaprezentowaniem oceny jej stosowania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Kruk, Grzegorz, and Krzysztof Stall. "Wprowadzenie innowacji w przedsiębiorstwie poligraficznycm i ich wpływ na jego rozwój." Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie 36, no. 1 (2023): 37–48. http://dx.doi.org/10.25312/2391-5129.36/2023_04gkks.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych rozwiązań zarządzania projektami w administracji publicznej, które nie wynikały z konieczności realizacji zadań związanych z zarządzaniem funduszami UE lub realizacji projektów współfinansowanych z tych funduszy. Chcąc osiągnąć ten cel Autorzy dokonali oceny skuteczności tego rodzaju zarządzania, przede wszystkim przez pryzmat racjonalnego rozporządzania środkami publicznymi, czyli podatkami pochodzącymi od obywateli oraz przedsiębiorstw. W pierwszej części opracowania omówione zostało wykorzystywanie projektów w działalności administracji publicznej. W kolejnych dwóch dokonano charakterystyki zarządzanie projektami w administracji publicznej w Polsce oraz zarządzania projektami Unii Europejskiej w Polsce przez administrację publiczną. W podsumowaniu Autorzy podjęli próbę odpowiedzi na pytanie czy zarządzanie projektami w Polsce wynika wyłącznie z potrzeby pozyskiwania środków z UE, czy z potrzeby sprawniejszej i zarazem skuteczniejszej realizacji zadań publicznych, przy większej współpracy z partnerami prywatnymi. Pomimo wskazania wielu przeszkód, Autorzy artykułu przewidują, że nie w pełni: tam, gdzie będzie to konieczne i wymuszane zewnętrznymi procedurami oraz przepisami – np. w prowadzeniu inwestycji finansowanych ze źródeł Unii Europejskiej – opisane zarządzanie będzie, mimo wszystkich przeciwności, coraz skuteczniejsze.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Cheda, Jacek, and Bartosz Rzętkiewicz. "Projekt jako metoda zarządzania – wyzwania i szanse dla administracji publicznej w Polsce." Zarządzanie Innowacyjne w Gospodarce i Biznesie 36, no. 1 (2023): 25–36. http://dx.doi.org/10.25312/2391-5129.36/2023_02jcbr.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych rozwiązań zarządzania projektami w administracji publicznej, które nie wynikały z konieczności realizacji zadań związanych z zarządzaniem funduszami UE lub realizacji projektów współfinansowanych z tych funduszy. Chcąc osiągnąć ten cel Autorzy dokonali oceny skuteczności tego rodzaju zarządzania, przede wszystkim przez pryzmat racjonalnego rozporządzania środkami publicznymi, czyli podatkami pochodzącymi od obywateli oraz przedsiębiorstw. W pierwszej części opracowania omówione zostało wykorzystywanie projektów w działalności administracji publicznej. W kolejnych dwóch dokonano charakterystyki zarządzanie projektami w administracji publicznej w Polsce oraz zarządzania projektami Unii Europejskiej w Polsce przez administrację publiczną. W podsumowaniu Autorzy podjęli próbę odpowiedzi na pytanie czy zarządzanie projektami w Polsce wynika wyłącznie z potrzeby pozyskiwania środków z UE, czy z potrzeby sprawniejszej i zarazem skuteczniejszej realizacji zadań publicznych, przy większej współpracy z partnerami prywatnymi. Pomimo wskazania wielu przeszkód, Autorzy artykułu przewidują, że nie w pełni: tam, gdzie będzie to konieczne i wymuszane zewnętrznymi procedurami oraz przepisami – np. w prowadzeniu inwestycji finansowanych ze źródeł Unii Europejskiej – opisane zarządzanie będzie, mimo wszystkich przeciwności, coraz skuteczniejsze.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Kulesza-Woroniecka, Iwona. "Uwagi o bibliotekach magnackich na Podlasiu w XVIII wieku." Bibliotekarz Podlaski. Ogólnopolskie Naukowe Pismo Bibliotekoznawcze i Bibliologiczne 38, no. 1 (2018): 43–58. http://dx.doi.org/10.36770/bp.132.

Full text
Abstract:
Tematem badań jest próba ukazania rozwoju prywatnych bibliotek magnackich na Podlasiu w osiemnastym wieku. W tekście ukazano cechy wspólne i różnice związane z powstaniem bibliotek w podlaskich siedzibach magnackich. Analizie poddano między innymi wielkość i zawartość omawianych księgozbiorów, jak również strukturę wewnętrzną bibliotek i ich organizację. Podjęto również próbę oceny zawartości księgozbiorów zarówno pod względem struktury językowej jak i tematycznej gromadzonych zbiorów. Dokonana analiza pozwoliła wskazać na pewne wspólne, jak i odrębne cechy gromadzonych zbiorów. Jak wynika z ustaleń w podlaskich bibliotekach magnackich dominowały prace francuskojęzyczne, co może świadczyć o silnym wpływie kultury francuskiej na gusta czytelnicze podlaskiej elity. Merytoryczna zawartość zbiorów stanowi wypadkową z jednej strony popularnego wówczas kanonu lektur z drugiej zaś jest wyrazem zainteresowań intelektualnych twórców i właścicieli bibliotek. Księgozbiory magnackie, co warto podkreślić, po części pełniły również funkcje bibliotek publicznych, ponieważ ze zbiorów często korzystali mieszkańcy dworów, mieszczanie i okoliczna szlachta.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Kamińska, Renata. "Zarządzanie infrastrukturą miejską w republikańskim i cesarskim Rzymie." Zeszyty Prawnicze 20, no. 4 (2020): 89–109. http://dx.doi.org/10.21697/zp.2020.20.4.05.

Full text
Abstract:
Okres przełomu republiki i pryncypatu zapisał się na kartach historii Imperium Rzymskiego jako czas wielu zmian, zarówno o charakterze ustrojowo-politycznym, jak i administracyjnym i społeczno-gospodarczym. Przeobrażenia w sposobie rządzenia państwem zaowocowały pojawieniem się nowych organów publicznych, które odebrały dotychczasowym ich znaczenie. Zmiany te wpłynęły także na strukturę, sposób rządzenia i infrastrukturę miast, a zwłaszcza Rzymu.
 W przypadku administracji publicznej w zakresie infrastruktury miejskiej transformacja ustrojowa wraz ze zmianami społecznymi spowodowały, że jej funkcje w tym zakresie uległy znacznemu rozszerzeniu, a sposób ich pełnienia został dostosowany do treści i skali aktualnych potrzeb.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

DOBROWOLSKI, Zbysław. "ZARZĄDZANIE W JEDNOSTKACH SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W WARUNKACH SPOŁECZNEJ PARTYCYPACJI W REALIZACJI ZADAŃ PUBLICZNYCH." Journal of Science of the Gen. Tadeusz Kosciuszko Military Academy of Land Forces 171, no. 1 (2014): 180–91. http://dx.doi.org/10.5604/1731-8157.1108203.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Milewska, Anna. "Zarządzanie strategiczne w lokalnej wspólnocie samorządowej jako narzędzie racjonalizacji wydatków publicznych – przegląd podstawowych obszarów." Zeszyty Naukowe SGGW, Polityki Europejskie, Finanse i Marketing, no. 6(55) (December 30, 2011): 57–66. http://dx.doi.org/10.22630/pefim.2011.6.55.24.

Full text
Abstract:
W artykule tym autorka przedstawiała wybrane elementy koncepcji nowego publicznego zarzadzania wraz możliwościami zastosowania postulatów z niej wynikających w zarządzaniu podstawową jednostkę samorządu terytorialnego. Gmina jako podstawowa jednostka samorządu terytorialnego jest specyficzną organizacją wyodrębnioną z otocznia i jednocześnie powiązana z nim poprzez sferę gospodarczą, spoleczną, przestrzenną, ekologiczną oraz kulturową. Wyposażona została w konstytucyjnie chronioną samodzielność działania będąc jednocześnie elementarną częścią powiatu, województwa i państwa, w związku z tym w swoim przedsiewzięiach zobowiazana jest uwzględniać obok interesu społecznosci lokalnej także interes całego kraju i ogółu społeczełstwa. Celem istnienia lokalnej wspólnoty samorządowej jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców i przez to tworzenie odpowiedniego środowiska życia dla lokalnej ludności. Poprawa warunków życia mieszkańców gminy następuje w wyniku stwarzania najlepszych możliwosci dla rozwoju przedsiębiorczości oraz dostarczaniu o odpowiedniej jakości puli usług publicznych. Problem tej jest szczególnie istotny przy ograniczonych mozliwościach nakładania nowych danin publicznych i jednoczesnym wzroście wydatków budżetowych
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Sarnowski, Janusz. "Legal basis for finance management in territorial self-government units." Nowoczesne Systemy Zarządzania 14, no. 1 (2019): 185–200. http://dx.doi.org/10.37055/nsz/129549.

Full text
Abstract:
Celem artykułu jest analiza najważniejszych uwarunkowań prawnych w zakresie zarządzania finansami w jednostkach samorządu terytorialnego. Zarządzanie finansami JST jest unormowane wieloma przepisami prawnymi. Nieprzestrzeganie ustalonych przez ustawodawcę norm prawnych w zakresie gospodarki finansowej skutkować może pociągnięciem do odpowiedzialności dyscyplinarnej lub karnej. Jak wynika z badań, do najczęściej stwierdzanych naruszeń obszarów norm prawnych należą inwentaryzacja i sprawozdawczość budżetowa, zamówienia publiczne, zaciąganie zobowiązań, kontrola zgodności operacji finansowych z planem finansowym. Przeprowadzona analiza potwierdziła opinie o dość liberalnym traktowaniu przez komisje orzekające sprawców naruszeń dyscypliny finansów publicznych. W ponad połowie przypadków odstąpiono od wymierzania kary, a wśród wymierzonych kar dominuje sankcja o najniższym stopniu dolegliwości, jakim jest upomnienie. Mimo dość liberalnego traktowania sprawców naruszeń obowiązujących norm prawnych w zakresie gospodarki finansowej w ciągu ostatnich dziesięciu lat można zaobserwować tendencję spadkową wskaźnika liczby stwierdzonych naruszeń dyscypliny finansów publicznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Lech, Melania. "Cena dominującym kryterium w zamówieniach na dostawy produktów leczniczych." Acta Iuridica Resoviensia 46, no. 128 (2024): 59–71. https://doi.org/10.15584/actaires.2024.3.4.

Full text
Abstract:
Celem niniejszego artykułu było przedstawienie, iż zrównoważona konkurencja, odpowiedni podział dóbr, miarodajne zarządzanie środkami publicznymi w sferze zamówień publicznych na produkty lecznicze jest zaburzone ze względu na wykorzystywanie jedynie kryterium ceny przy przygotowaniu przetargów na leki, które wynika z wielu szeroko opisanych przyczyn. Główną metodą badań była metoda dogmatyczno-prawna polegająca na badaniu przepisów kluczowej ustawy prawo zamówień publicznych oraz powiązanej z nią ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Rezultatem analizy i przyjętej metodologii jest określenie, iż korzystanie przez zamawiających jedynie z kryterium ceny przy formułowaniu postępowań o udzielenie zamówienia publicznego na produkty lecznicze jest rażące dla najwyższej wartości każdego systemu jaką jest życie i zdrowie człowieka, w tym przypadku pacjentów oraz uwzględnia jedynie czynniki ekonomiczne konkretnej placówki leczniczej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Wiśniewska, Magdalena. "Sprawne zarządzanie procesami lokalnej integracji cudzoziemców. Dobre praktyki Urzędu Miasta Łodzi." Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. Studia Politologica 27, no. 342 (2022): 104–21. http://dx.doi.org/10.24917/20813333.27.8.

Full text
Abstract:

 Otoczenie, w jakim funkcjonują współczesne miast jest dynamiczne, także w zakresie zmian o charakterze demograficznym. Międzynarodowe migracje ludności stały się zjawiskiem powszechnym i generują nowe wyzwania dla włodarzy miast. Uwzględnienie tego fenomenu w politykach publicznych i zarządzaniu na poziomie lokalnym jest warunkiem sprawnego dostarczania wartości publicznej dla obywateli. Artykuł przedstawia problematykę migracji międzynarodowych w ujęciu teoretycznym. Przedstawiono także niezbędne z punktu widzenia tematu artykułu dane statystyczne. Nacisk został położony na rolę włączenia społecznego cudzoziemców, ich integracji w społeczności lokalnej. W ostatniej części artykułu Autorka prezentuje działania miasta Łodzi we wskazanym zakresie.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Sadowska, Jadwiga. "Bibliografia zalecająca w Polsce." Przegląd Biblioteczny 84, no. 2 (2016): 177–95. http://dx.doi.org/10.36702/pb.476.

Full text
Abstract:
Teza/cel artykułu – celem artykułu jest przedstawienie rozwoju bibliografii zalecającej w Polsce w okresie powojennym, jej założeń teoretyczno-metodologicznych i realizacji praktycznej oraz przyczyn jej zaniku. Metody – zagadnienie przedstawiono na podstawie analizy piśmiennictwa, przykładów bibliografii zalecającej oraz tematyki poradników bibliograficznych, wydawanych w Bibliotece Narodowej. Wyniki/wnioski – Bibliografia zalecająca w Polsce opracowywana w okresie powojennym, a zwłaszcza w latach 40. i 50. wzorowana była na bibliografii zalecającej radzieckiej, w kolejnych dekadach pełniła rolę raczej bibliografii wyborowej, głównie jako pomoc w bibliotekach publicznych i szkolnych. Na zanik bibliografii zalecającej w Polsce w latach 90. XX w. złożył się splot różnych okoliczności, takich jak: niski poziom zainteresowania społecznego tym typem bibliografii i niewielkie jej wykorzystanie, pracochłonność, zwłaszcza przy znaczącym wzroście produkcji wydawniczej, dostęp do bibliograficznych baz danych, a także rezygnacja Biblioteki Narodowej z jej opracowywania.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Ważna, Elżbieta. "Wpływ cyfryzacji na rozwój samorządu terytorialnego w Polsce." Środkowoeuropejskie Studia Polityczne, no. 1 (June 24, 2025): 55–73. https://doi.org/10.14746/ssp.2025.1.3.

Full text
Abstract:
Kwestia cyfryzacji jednostek samorządu terytorialnego jest bardzo ważna, ponieważ umożliwia lepszą komunikację i współpracę z obywatelami, co zwiększa przejrzystość i dostępność usług publicznych. Cyfryzacja poprawia efektywność administracji, ułatwiając zarządzanie danymi i procesami. Ponadto przyczynia się do oszczędności czasu i kosztów, zarówno dla urzędów, jak i mieszkańców. Głównym celem niniejszego artykułu jest analiza wpływu cyfryzacji na rozwój samorządu terytorialnego w Polsce, z uwzględnieniem korzyści i wyzwań związanych z wdrażaniem nowoczesnych technologii w administracji publicznej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Romańska, Marta. "Kiosk informacyjny w bibliotekach publicznych dla osob z dysfunkcjami narzadu wzroku i sluchu." Zagadnienia Informacji Naukowej - Studia Informacyjne 51, no. 1(101) (2013): 148–58. http://dx.doi.org/10.36702/zin.594.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Jaszczyk, Krystian. "Zarządzanie ryzykiem w jednostkach sektora finansów publicznych za pomocą kontroli zarządczej." Białostockie Studia Prawnicze 24, no. 3 (2019): 39–52. http://dx.doi.org/10.15290/bsp.2019.24.03.03.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Ren, Sabina. "Zarządzanie wiekiem jako element zarządzania różnorodnością w organizacji służby cywilnej." Studia Administracji i Bezpieczeństwa 17, no. 17 (2024): 119–37. https://doi.org/10.5604/01.3001.0054.9407.

Full text
Abstract:
Zmiany zachodzące w otoczeniu polskich organizacji publicznych począwszy od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku wymagają dostosowywania funkcjonowania do nowych wyzwań stawianych przed służbą cywilną. Eksperci zwracają uwagę na upowszechnianie nowego obrazu administracji, której działania są w niewielkim stopniu zdeterminowane prawnie, a kluczowym staje się postępująca globalizacja, rozwój technologiczny i przemiany na rynkach pracy. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja przeprowadzonych badań nad nowatorską koncepcją i realizowanymi działaniami w latach 2018-2023 w służbie cywilnej w zakresie zarządzania wiekiem, jako elementu zarządzania różnorodnością. W opracowaniu przedstawione zostały również uwarunkowania formalno-prawne służby cywilnej w Polsce, miejsce i rola korpusu służby cywilnej i teoretyczne ujęcie pojęcia zarządzania różnorodnością. W konkluzji opracowania zostały wskazane podjęte konkretne działania w badanej jednostce korpusu służby cywilnej. Oczekuje się, że przeprowadzona analiza przyczyni się zarówno pod względem teoretycznym jak i praktycznym do implementacji w innych jednostkach korpusu służby cywilnej rozwiązań w zakresie zarządzania wiekiem, przyczyniając się ty samym do pełnego wykorzystania potencjału pracowników.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Sarnowski, Janusz. "Human resources management in public administration as an example of the National Revenue Administration." Nowoczesne Systemy Zarządzania 18, no. 2 (2023): 13–26. http://dx.doi.org/10.37055/nsz/176536.

Full text
Abstract:
Zarządzanie zasobami ludzkimi stanowi bardzo ważny element funkcjonowania i rozwoju każdej organizacji. Kwestia ta jest szczególnie istotna w odniesieniu do organów administracji publicznej. Od ich bowiem sprawnego funkcjonowania zależy efektywna realizacja zadań publicznych przez państwo. Podstawowe cechy zarządzania zasobami ludzkimi w administracji skarbowej w zasadzie nie różnią się w sposób istotny od innych podmiotów administracji publicznej. W odróżnieniu od sektora prywatnego na proces zarządzania zasobami ludzkimi w administracji publicznej ma wpływ wiele aktów prawnych różnej rangi. Ponadto kluczową rolę w procesie zarządzania zasobami ludzkimi odgrywa szef służby cywilnej. Mimo istotnej reformy przeprowadzonej w roku 2017 efektywność funkcjonowania w Krajowej Administracji Skarbowej w porównaniu z innymi krajami nie jest wysoka.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Krawczyk-Sołtys, Agnieszka. "ZARZĄDZANIE WIEDZĄ W SZPITALU – PERSPEKTYWA ŚREDNIEGO PERSONELU MEDYCZNEGO. WYNIKI BADAŃ EMPIRYCZNYCH." Zeszyty Naukowe OTN, no. XXV (March 7, 2025): 407–21. https://doi.org/10.62961/qv1h4q89.

Full text
Abstract:
Wiedza i jej odpowiednie zastosowanie ma ogromny wpływ na powodzenie funkcjonowania organizacji, w tym organizacji specjalizujących się w ochronie zdrowia. Obszar ochrony zdrowia jest bardzo specyficzny, ponieważ nie ma w nim miejsca na błędy czy niewiedzę. Wielorakość wiedzy pojawiającej się w trakcie realizacji szerokiego wachlarza procesów na oddziałach szpitalnych powoduje, że obszar ten wymaga szczególnego sposobu zarządzania. Dlatego też w zależności od typu realizowanego procesu oraz jego uczestników uzależniony jest dobór odpowiednich zasobów wiedzy. Celem artykułu było omówienie procesu zarządzania wiedzą w szpitalu z punktu widzenia zatrudnionego w nim personelu medycznego. Dla realizacji tego celu przeprowadzono badania empiryczne. Przedmiotem zainteresowania było przede wszystkim zidentyfikowanie, w jakim zakresie personel medyczny szpitala wie, na czym zarządzanie wiedzą polega i jak, w jego opinii, przebiega ten proces w jego placówce. Badania empiryczne przeprowadzono w maju 2011 roku w trzech szpitalach publicznych. Narzędziem badawczym zastosowanym w badaniach był kwestionariusz ankiety skierowany do średniego personelu medycznego szpitali. W badaniu wzięło udział 69 respondentów pracujących w tych placówkach.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Kisała, Magdalena. "Skuteczność jako determinanta działań organów jednostek samorządu terytorialnego." Studia Prawnicze KUL, no. 2 (June 30, 2019): 179–99. http://dx.doi.org/10.31743/sp.5855.

Full text
Abstract:
Na jednostki samorządu terytorialnego został nałożony ustawowy obowiązek wykonywania zadań publicznych - zadań własnych, których celem jest zaspokajanie potrzeb wspólnot samorządowych. W związku z tym jednostki samorządowe mają także obowiązek podejmowania takich czynności i wyboru takich instrumentów prawnych, aby ich realizacja była skuteczna, czyli osiągała zamierzone cele lub przynajmniej przybliżała się do nich. Na skuteczność działania organów jednostek samorządu terytorialnego wpływa: wykonywanie ich przez jednostki podziału terytorialnego odpowiedniego szczebla, właściwe przyporządkowanie zadań i kompetencji, zgodnie z zasadami decentralizacji i pomocniczości, ustalanie wewnętrznej struktury administracyjnej, tworząc jednostki dostosowane do specyficznych potrzeb i umożliwiające skuteczne zarządzanie. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia odpowiedniego finansowania, często bezpośrednio warunkująca skuteczność realizacji zadań publicznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Korporowicz-Żmichowska, Violetta. "Zarządzanie środowiskiem przyrodniczym w perspektywie public governance." Studia Ecologiae et Bioethicae 19, no. 1 (2021): 83–92. http://dx.doi.org/10.21697/seb.2021.19.1.07.

Full text
Abstract:
Zarządzenie środowiskiem przyrodniczym to działalność społeczeństwa, organizacji i pojedynczych osób. Jego celem jest ograniczanie niekorzystnych przemian w ekosystemach. Zarządzanie to jest procesem podejmowania i wprowadzania w życie decyzji dotyczących stanu środowiska. Jest ponadto praktyczną aktywnością mającą na celu utrzymanie i poprawę stanu środowiska przyrodniczego, które ulega degradacji w wyniku gospodarczej i bytowej działalności człowieka. Zarządzanie środowiskiem musi być spójne z polityką ekologiczną państwa, która jest celową oraz świadomą aktywnością władz państwowych. Zadaniem tej polityki jest zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego wszystkim obywatelom. Polityka ekologiczna polega na odgórnych decyzjach, planach, które są tworzone, aby osiągnąć poprawę dobra wspólnego, jakim jest środowisko. Poprawa ta dotyczy środowiska i jego jakości, które jest nie tylko dobrem prywatnym, lecz także dobrem publicznym, gdyż ma szczególnie ważne znaczenie dla funkcjonowania danego społeczeństwa. Część z problemów z zakresu ochrony środowiska może być rozwikłanych przez wdrażanie nowych rozwiązań organizacyjnych traktowanych jako proces społeczny. Mowa tu o idei public governance, która jest oddolnym podejściem do zarządzania w sferze publicznej, w tym również zarządzania środowiskiem. Public governance, czyli „partycypacyjne zarządzanie publiczne”, to taki typ zarządzania, który cechuje się: zaangażowaniem interesariuszy, transparentnością decyzji, równością i brakiem wykluczenia poszczególnych członków czy grup społeczeństwa z możliwości decydowania o kształcie usług publicznych. Przykładem tu mogą być budżety obywatelskie, umożliwiające społecznościom lokalnym współdecydowanie o tym, jak będą realizowane inwestycje opłacane z części środków z budżetu samorządowego. Celem artykułu jest przedstawienie public governance ‒ jednej z koncepcji zarządzania w sektorze publicznym ‒ oraz próba odpowiedzi, czy koncepcja public governance może być wykorzystana w zarządzaniu środowiskiem przyrodniczym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Puchalski, Jacek. "Interdyscyplinarne znaczenie badań nad bibliotekami powszechnymi działającymi w okresie II Rzeczypospolitej." Z Badań nad Książką i Księgozbiorami Historycznymi 3 (September 15, 2020): 73–85. http://dx.doi.org/10.33077/uw.25448730.zbkh.2009.254.

Full text
Abstract:
Na wstępie Autor przedstawia podstawowe uwarunkowania społeczne, ekonomiczne, polityczne, etniczne i kulturowe, które miały wpływ na działalności bibliotek różnych typów po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. Następnie omawia społeczną rolę i funkcje bibliotek w odrodzonym państwie w latach 1918-1939, skupiając się na bibliotekach powszechnych (oświatowych, publicznych) – ok. 35 000 placówek włącznie z bibliotekami mniejszości narodowych. W ostatniej części artykułu Autor uzasadnia interdyscyplinarne znaczenie badań nad bibliotekami powszechnymi na przykładzie księgozbioru biblioteki parafialnej kościoła rzymsko-katolickiego w Turośni (powiat białostocki), spisanego w inwentarzu sporządzonym po 1930 r. Dowodzi mianowicie, że zawartość tego księgozbioru może stanowić wartościowe, uzupełniające źródło do badań nad wieloetniczną społecznością Turośni – jej problemami zdrowotnymi, poziomem kultury rolnej, problemami społecznymi i sympatiami politycznymi w danym czasie. W podsumowaniu Autor stwierdza, że ustalenia historyków bibliotek mogą być wykorzystywane przez badaczy reprezentujących inne dyscypliny naukowe i odwrotnie – historycy bibliotek mogą korzystać i korzystają z dorobku innych nauk, m.in. historycznych, socjologicznych i ekonomicznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Harasim, Wiesław, and Jacek DZIWULSKI. "RELATIONS AND ORGANIZATIONAL CULTURE OF HUMAN CAPITAL MANAGEMENT IN PUBLIC ORGANIZATIONS." Nowoczesne Systemy Zarządzania 11, no. 1 (2016): 133–45. http://dx.doi.org/10.37055/nsz/129377.

Full text
Abstract:
W artykule podjęto próbę zdefiniowania obszarów istotnych dla zarządzania organizacjami publicznymi. Na początku postawiono pytanie: jak ważny jest wpływ poszczególnych elementów kultury organizacyjnej na zarządzanie kapitałem ludzkim? Następnie pokazano relacje pomiędzy kulturą organizacyjną a kapitałem ludzkim w organizacji. Zaprezentowano specyfikę zarządzania organizacjami publicznymi. W końcowej części artykułu przedstawiono tworzenie innowacyjnej kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

Rechul, Halina. "Dług Skarbu Państwa jako sposób na finansowanie deficytu budżetowego w Polsce w latach 2016-2021." Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu 67, no. 3 (2023): 63–71. http://dx.doi.org/10.15611/pn.2023.3.07.

Full text
Abstract:
Podstawowym elementem efektywnego funkcjonowania każdego państwa jest sprawne i rozsądne zarządzanie finansami publicznymi. Każdy przejaw aktywności struktur publicznych wymaga finansowania środkami publicznymi. W nowoczesnych państwach istnieją dodatkowe możliwości finansowania potrzeb budżetowych, np. emisja obligacji. Gdy suma wydatków państwa przewyższa sumę jego dochodów, mamy do czynienia z deficytem. Suma tych deficytów z następujących po sobie lat, wraz z innymi czynnikami, stanowi dług publiczny. Celem opracowania jest zbadanie istoty i przyczyn powstawania długu publicznego oraz ocena jego poziomu i skutków dla gospodarki. W opracowaniu wykorzystano metodę opisową i metodę analizy danych statystycznych. Dane zaczerpnięto z opracowań statystycznych Ministerstwa Finansów. Wyniki analizy wskazują m.in., że dług Skarbu Państwa jest najważniejszą pozycją w strukturze państwowego długu publicznego i pozyskany został na rynkach krajowych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Antkowiak, Paweł. "Budżet zadaniowy w gminie jako sposób na racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi." Środkowoeuropejskie Studia Polityczne, no. 3 (September 15, 2021): 95–110. http://dx.doi.org/10.14746/ssp.2021.3.6.

Full text
Abstract:
Funkcjonowanie gminy oparte jest na posiadanym potencjale finansowym, a przede wszystkim zaś na racjonalnym gospodarowaniu pieniądzem publicznym. Problematyka zarządzania finansami jest jednym z najważniejszych zagadnień dotyczących funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego i stanowi żywy przedmiot zainteresowania nie tylko teoretyków, ale również praktyków. Sytuacja finansowa oraz zwiększający się zakres wykonywanych zadań publicznych sprawia, iż władze samorządowe zaczynają coraz wyraźniej dostrzegać ekonomiczne aspekty swojej działalności. Coraz większą rolę w zarządzaniu lokalnym odgrywa więc racjonalne i efektywne zarządzanie środkami finansowymi. Przedmiotem niniejszego opracowania jest budżet zadaniowy, który może się stać efektywnym sposobem racjonalnego gospodarowania pieniądzem publicznym na poziomie gminy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Mickiewicz, Paweł. "ZARZĄDZANIE PROCESEM PRZYGOTOWANIA INWESTYCJI DROGOWYCH W ASPEKCIE WSPÓŁPRACY Z JEDNOSTKAMI ZEWNĘTRZNYMI I UDZIAŁU SPOŁECZEŃSTWA W PODEJMOWANIU DECYZJI." Zeszyty Naukowe OTN, no. XXV (March 7, 2025): 487–97. https://doi.org/10.62961/ncn3zt27.

Full text
Abstract:
Zgodnie z przepisami wynikającymi zarówno z dyrektyw UE, jak i prawa polskiego, społeczeństwo ma zagwarantowany udział w procesie zarządzania przygotowaniem inwestycji drogowych. Przepisy te odnoszą się jednak dopiero do etapu wydawania decyzji środowiskowej, a więc do momentu, kiedy warianty przebiegu trasy są już znane, wykonany został raport oceny oddziaływania na środowisko. Niemniej GDDKiA w ramach procesu zarządzania środowiskiem podejmuje działania wyprzedzające, zapewniające poinformowanie społeczeństwa o planowanych inwestycjach, oraz zapewnia mu możliwość aktywnego udziału w kształtowaniu przebiegu drogi. Działania te w konsekwencji prowadzą do racjonalnego zarządzania wydatkowaniem środków publicznych, a z drugiej strony pozwalają na uniknięcie konfliktów na późniejszym etapie realizacji inwestycji drogowej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Łasińska, Natalia. "An agile methodology for managing rail transport projects." Rail Vehicles, no. 3 (October 14, 2021): 12–19. http://dx.doi.org/10.53502/rail-142230.

Full text
Abstract:
Wzrost złożoności zadań realizowanych przez przedsiębiorstwa wymaga wdrażania nowoczesnego podejścia do zarządzania przedsiębiorstwem. Konkurencja, dynamika otoczenia biznesowego wymusza poszukiwanie nowych form współpracy, obniżanie kosztów działalności, wdrażanie nowych metod zarządzania. Naprzeciw tym wymaganiom wychodzi zarządzanie projektami, przyspieszając procesy wdrażania nowych strategii i umożliwiając wyprzedzenie konkurencji w obszarze nowych produktów i usług. Celem artykułu jest przedstawienie elementów zwinnych metodyk zarządzania projektami, które można zastosować podczas realizacji projektów transportowych kolejowych, dotychczas realizowanych w oparciu o tradycyjne metodyki zarządzania projektami. W artykule przedstawiono rekomendacje opracowane w oparciu o wyniki badań przeprowadzonych w okresie maja i czerwca 2021 roku pośród członków zespołów projektowych realizujących projekty dotyczące taboru, współfinansowane ze środków publicznych. Wyniki przeprowadzonych badań umożliwiły wskazanie elementów zwinnych metodyk zarządzania projektami, które można z powodzeniem zaimplementować podczas realizacji projektów transportowych dotyczących suprastruktury.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

OSŁOWSKA, IWONA. "ROLA BIBLIOTEK W BUDOWANIU SMART CITY." Przegląd Biblioteczny 90, no. 3 (2023): 327–64. http://dx.doi.org/10.36702/pb.940.

Full text
Abstract:
Cel artykułu – W artykule przedstawiono relacje między biblio- tekami a rozwijającymi się technologicznie miastami. Współczesne biblioteki oddziałują na rozwój kapitału ludzkiego oraz tworzą podbudowę pod dalsze przeobrażanie miast w przestrzenie oferujące wysoką jakość życia. Miasta zaś służą technologiami, które placówki biblioteczne wykorzystują, by podnosić ja- kość swoich usług. Artykuł ma na celu wykazanie, że współdziałanie obydwu podmiotów wpływa korzystnie na budowanie „inteligentnego życia”, jak i społeczeństwa wiedzy. Metody badań – Posłużono się metodą analizy i krytyki piś­ miennictwa, z zakresu bibliotekoznawstwa, socjologii, urbanistyki, architektury. Zastosowano też metodę indywidualnych przypadków dla opisania rozwiązań wdrożonych w wybranych bibliotekach akademickich i publicznych. Zebrane dane uzupełniono o informacje uzyskane w wyniku analizy treści i identyfika cji tematów wpisów w mediach społecznościowych tychże ośrodków. Wyniki i wnioski – Uwzględnienie tak różnorodnych materiałów pozwoliło nadać ba- danemu zagadnieniu szerszy kontekst i umiejscowić biblioteki wraz z ich fizycz- nymi, jak i cyfrowymi przestrzeniami w strukturze smart city. Współczesne mia- sta, nastawione na kreowanie klasy kreatywnej i atrakcyjnego środowiska życia, z bezpośrednim dostępem do kultury, potrzebują tego rodzaju miejsc, by budo- wać doskonałe Smart City 3.0.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Jajko-Siwek, Alicja. "Cyfryzacja osób będących na emeryturze w krajach europejskich w okresie pandemii COVID-19." Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu 67, no. 1 (2023): 1–23. http://dx.doi.org/10.15611/pn.2023.1.01.

Full text
Abstract:
Zastosowanie technologii cyfrowych odgrywa coraz większą rolę w codziennym życiu wszystkich mieszkańców Europy niezależnie od ich wieku, miejsca zamieszkania, płci czy stanu zdrowia. Celem artykułu jest przedstawienie zmiany poziomu cyfryzacji emerytów w krajach europejskich w czasie pandemii COVID-19.W artykule wykorzystano dane dotyczące 14 788 respondentów z badania panelowego SHARE 50+ Corona Survey 2. Dokonano analizy zmian w zakresie poziomu cyfryzacji, wykorzystując drzewa klasyfikacyjne oraz zmienne dotyczące nabywania nowych umiejętności technologicznych, takich jak: wyszukiwanie informacji dotyczących usług publicznych, zarządzanie finansami oraz kupowanie lub sprzedaż przedmiotów lub usług online. Uzyskane wyniki wskazują, że poziom cyfryzacji emerytów w czasie pandemii COVID-19 podniósł się w grupach osób młodszych wiekowo, między 50. a 70. rokiem życia, a także wśród emerytów mieszkających w Grecji. Zmiana poziomu cyfryzacji w większym zakresie dotyczyła częstotliwości dokonywania zakupów przez Internet niż pozostałych zmiennych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Wojciechowski, Łukasz, Sylwia Skrzypek-Ahmed, Olena Ivashko, Monika Sak-Skowron, and Jacek Dziwulski. "Public management as a concept for improving the efficiency and cost-effectiveness of public administration." Journal of Modern Science 54, no. 5 (2023): 842–62. http://dx.doi.org/10.13166/jms/176487.

Full text
Abstract:
Abstract New public management introduces a managerial approach to managing the public sector and administration from the perspective of human resources management. This approach assumes the adaptation of efficiency mechanisms and management methods and techniques used in the private sector to the conditions of managing public organizations. The model assumes effective implementation of public cost accounting, an approach based on achieving results, decentralization of management, wider consideration of public-private partnerships and extensive use of market mechanisms. This management model is intended to ensure the economy, efficiency and effectiveness of the organization, including the privatization of some public services. Streszczenie Nowe zarządzanie publiczne wprowadza podejście menedżerskie do zarządzania sektorem publicznym i administracją z perspektywy zarządzania zasobami ludzkim. Takie podejście zakłada adaptację mechanizmów efektywnościowych oraz metod i technik zarządzania stosowanych w sektorze prywatnym do warunków zarządzania organizacjami publicznymi. Model zakłada efektywne wdrożenie rachunku kosztów publicznych, podejście oparte o osiąganie wyników, decentralizację zarządzania, szersze uwzględnienie partnerstwa publiczo-prywatnego oraz szerokie wykorzystanie mechanizmów rynkowych. Ten model zarządzania ma zapewnić gospodarność, efektywność i skuteczność organizacji, w tym prywatyzację części usług publicznych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!