Academic literature on the topic 'Ženy a IT'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Ženy a IT.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Ženy a IT"

1

Vojtko, Stanislav. "Interpretácia zjaveného Slova pomocou tradície Cirkvi – v otázke podriadenosti ženy mužovi podľa Pavlovho Listu Efezanom (Ef 5, 21–33)." Ruch Biblijny i Liturgiczny 68, no. 3 (September 30, 2015): 197. http://dx.doi.org/10.21906/rbl.18.

Full text
Abstract:
Hlavným cieľom predloženej prednášky je poskytnúť prostredníctvom tradície Cirkvi interpretáciu vážneho sociálneho problému, ktorý apoštol Pavol predostrel vo svojich listoch, najmä v Liste Efezanom (Ef 5, 21–33) – a to podriadenosť ženy mužovi.Prednáška má tri časti:Pavlov pohľad na podriadenosť ženy mužovi v historických okolnostiach 1. storočia kresťanstva.Pohľad tradície Cirkvi na vzťah muža a ženy od poapoštolskej doby až po pápežov 21. storočia.Záverečné zhrnutie v kontexte súčasných pohľadov na postavenie ženy v modernej spoločnosti.V nosnej prvej časti prednášky poukazujeme na Pavlovo chápanie vzťahu Krista a Cirkvi, ktorý on sám označuje ako veľké tajomstvo. Rovnako aj vzťah muža a ženy v manželstve vidí ako „mysterium”, ktoré vo svete sprítomňuje „mysterium salutis” (tajomstvo spásy). Pavol hodnotí ľudské manželstvo v kontexte Krista a Cirkvi, čo znamená, že manželstvo je obrazom zmluvy Boha a vyvoleného národa, ako aj zmluvy Ježiša Krista a jeho Cirkvi. Je teda obrazom „zmluvy novej a večnej”, t.j. veľkonočnej. Touto argumentáciou (Ef 5, 21–33) Pavol poukazuje na mystickú vznešenosť manželstva. Na základe kristologickej a soteriologickej argumentácie Listu Efezanom nadobúda teda problematika podriadenosti ženy mužovi novú dimenziu – nejde tu o prvoplánovú podriadenosť ženy, ale o vzájomnú podriadenosť medzi mužom a ženou.V tomto vidíme geniálnosť vysvetlenia vzájomných vzťahov medzi manželmi, ktoré nie sú ani diskriminačné, ani rovnostárske, ale komplementárne. Mužovi aj žene prisudzujú rovnoprávnosť a rovnakú dôstojnosť; zároveň však mužovi a žene pripisujú vlastné, špecifické, rozdielne a nenahraditeľné úlohy, ktoré im daroval Boh.Pavlovo učenie o podriadenosti ženy mužovi spôsobovalo v tradícii Cirkvi nemalé problémy. Duch Svätý ju však v priebehu stáročí viedol a posúval chápanie vzťahu medzi mužom a ženou v manželstve:od neprijateľných pohanských a judaistických konceptov, ktoré diskriminovali ženu;cez postoje cirkevných otcov, ktoré žene priznávali rovnakú dôstojnosť ako mužovi vďaka vykupiteľskému dielu Božieho Syna; avšak hodnota ženy v Cirkvi a spoločnosti bola nedostatočne oceňovaná;až po geniálnu náuku sv. Jána Pavla II. v teológii tela: vzťah medzi mužom a ženou v manželstve je vzťahom vzájomnej podriadenosti v láske, ktorá je odrazom Božej lásky a symbolom vzťahu medzi Kristom a Cirkvou. Tento vzťah je vo svojej podstate „communiou personarum“ (spoločenstvo osôb), v ktorom sa rozdielnosť ženy a muža vzájomne dopĺňa a vytvára harmóniu.Prednáškou sme chceli poukázať na fakt, že návrat k inšpirovaným biblickým textom vysvetľovaným pomocou Magistéria je spoľahlivým prostriedkom na získanie pravdivého poznania aj v pálčivých otázkach manželského a rodinného života.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Souralová, Adéla. "Péčí o děti proti nudě a osamělosti: české chůvy vietnamských dětí aktivně stárnoucí." Sociální studia / Social Studies 11, no. 3 (July 21, 2014): 75–96. http://dx.doi.org/10.5817/soc2014-3-75.

Full text
Abstract:
Vietnamští rodiče v České republice často hledají české ženy na hlídání svých dětí. Na jejich poptávku po placené péči o děti odpovídá specifická skupina žen, a sice ženy závislé na sociálním státu – na rodičovské dovolené, ženy nezaměstnané a ženy v důchodu. V této stati vycházím z hloubkových rozhovorů uskutečněných s českými chůvami vietnamských dětí, které začaly tuto práci vykonávat záhy po odchodu do důchodu. Analýza těchto rozhovorů odhaluje emické chápání péče o děti a její role v kontextu biografií žen. V textu ukazuji, že péče o děti je stěžejní aktivitou samotného přechodu z participace na trhu práce k důchodu ulehčující ženám navyknout si na novou biografickou zkušenost. Zároveň se zaměřuji na to, jak se péče o děti stává stěžejní pro identitní práci (identity work). Placená péče o děti formuje chápání genderových subjektivit mých informátorek, a to na dvou rovinách. Na té první poskytuje ženám prostor pro „dělání genderu“; skrze péči o závislé dítě ženy definují své ženství. Druhou úrovní je pak kontext rodinný, příbuzenský, kdy každodenní kontakt mezi chůvou a dítětem vede ke zpříbuzenštění. Z chůvy se stává babička (v mnohém suplující prarodiče žijící ve Vietnamu) a z dětí se stávají vnoučata (existující vedle dětí chůviných dětí, které jsou již odrostlé či v méně intenzivním kontaktu s babičkami). Péče tak formuje nové typy rodinných vazeb a umožňuje aktivní (rozuměj: každodenní) zapojení žen do mezigeneračních vztahů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Hloušková, L. "Informální učení v kariéře žen." Pedagogická orientace 23, no. 3 (July 19, 2013): 342–63. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-3-342.

Full text
Abstract:
Cílem příspěvku je popsat, jak informální učení ovlivňuje kariérový rozvoj žen. Odpovědi na uvedenou otázku vychází z kvalitativního šetření, které bylo součástí výzkumu podle zadání Centra Euroguidance ČR s názvem: Potřeby dospělých ve vztahu k řízení své kariéry a možnosti jejich uspokojování prostřednictvím služeb kariérového poradenství. Kvalitativní šetření bylo realizováno v duchu biografického výzkumu s využitím metody životního příběhu a pro účely tohoto příspěvku byl sestaven výzkumný vzorek sedmi žen různého věku, stejného stupně vzdělání, s minimálně jednoletou zkušeností v zaměstnání a s různými typy změn v kariéře. Z dat vyplývá, že se ženy učí buď v důsledku tlaku určité situace, nebo tzv. do zásoby. Pokud se ženy učí v důsledku tlaku konkrétní situace, informální učení představuje nástroj uspokojování různých potřeb vnímaných jako deficit. Ženy, které se učily výhradně v důsledku tlaku aktuálních situací, obvykle neplánovaly svůj kariérový rozvoj v dlouhodobé perspektivě a informální učení se z hlediska řízení kariérového rozvoje stává nástrojem změny aktuálního stavu. V případě, že se ženy učí tzv. do zásoby, snaží se uspokojit potřeby, které lze podle Maslowovy pyramidy potřeb zahrnout do tzv. seberealizačních potřeb. Tyto ženy plánovaly svůj kariérový rozvoj v dlouhodobém horizontu a informální učení lze v jejich případech považovat za přímý nástroj jejich kariérového rozvoje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Bartošová, Michaela, and Lenka Slepičková. "Problematické tranzice k mateřství." Sociální studia / Social Studies 5, no. 2 (May 1, 2008): 35–54. http://dx.doi.org/10.5817/soc2008-2-35.

Full text
Abstract:
Mateřství je v dnešních západních společnostech vnímáno jako svobodná volba, nikoli nevyhnutelný ženský úděl. Ženy se v rámci svých možných životních stylů mohou a musí rozhodovat o tom, kdy a za jakých podmínek se chtějí stát matkami, případně jestli vůbec chtějí. Úplná kontrola nad reprodukcí je však jen zdánlivá. Ženy ve svém rozhodování zvažují řadu faktorů, které nemohou ovlivnit. Kromě individuální touhy po dítěti do hry vstupují sociálně a kulturně definované podmínky mateřství (načasování mateřství v životní dráze ženy, stabilní rodinné uspořádání, materiální zabezpečení atd.) a biologické limity reprodukce (omezená doba plodnosti ženy a rizika spojována s mateřstvím v určitém věku). Snaha o naplnění podmínek „správného mateřství“ vede k prodlužování období dočasně chápané bezdětnosti, které může vyústit v bezdětnost celoživotní. V našem výzkumu srovnáváme výpovědi dvou skupin žen, které jsou/byly nuceny v určité fázi svého života čelit situaci, kdy jejich touha po dítěti nebyla v souladu s jinými podmínkami mateřství. V prvním případě jde o ženy, které odkládaly mateřství z důvodu absence podmínky, kterou definovaly jako nezbytnou, ve druhém případě se realizaci rodičovství postavila do cesty fyzická překážka v podobě neplodnosti. Cílem výzkumu je zjistit, jak je utvářena norma správného mateřství a jak je redefinovaná v případě, že jí není možné naplnit.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Šmausová, Gerlinda. "Genderové aspekty displacementu." Sociální studia / Social Studies 1, no. 2 (August 12, 2004): 9–26. http://dx.doi.org/10.5817/soc2004-2-9.

Full text
Abstract:
Článek se zabývá genderovým aspektem vymístění, který dosud nebyl systematicky pojednán. Proto nabízí přehled různých forem a významů genderu ve vymístění: ženy jako zboží nebo dar, ženy jako oběti násilí a obchodování s lidmi, ženy jako sexuální zdroj. Proměna hraní genderu může často nastat jako důsledek vymístění. A konečně, sexuální touha a gender obecně odhalují subverzivní potenciál tváří v tvář oficiální moci.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Pakosta, Petr. "Jedináček a rozvod – vliv rozvodu na reprodukční dráhu žen." Sociální studia / Social Studies 5, no. 2 (May 1, 2008): 55–68. http://dx.doi.org/10.5817/soc2008-2-55.

Full text
Abstract:
Článek analyzuje vztah mezi dvěma jevy, a to rostoucí rozvodovostí bezdětných a podílem matek s jedním dítětem – jedináčkem. Testuje hypotézu, zda rozvod bezdětné ženy nemůže stát za jejím konečným rozhodnutím porodit jedno dítě. Hypotéza je opřena o předpoklad, že rozvod bezdětné ženy přeruší její reprodukční dráhu, zkrátí sociálně a biologicky dané plodné období ženy a zvýší tak pravděpodobnost porodu jedináčka. Analýza ukazuje, že rozvedené bezdětné ženy mnohem častěji nakonec porodí jedno dítě. Jejich podíl je však, i přes stoupající rozvodovost, velice nízký, a nemůže proto zásadně ovlivnit podíl jednodětných matek v populaci. Práce vychází z dat o porodech v České republice mezi roky 1993 až 2004.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Půtová, Barbora. "Renesanční ideál krásy: Tizianova Toaleta mladé ženy." Anthropologia integra 11, no. 2 (December 16, 2020): 35–41. http://dx.doi.org/10.5817/ai2020-2-35.

Full text
Abstract:
Předmětem studie je uměnovědná deskripce, analýza a interpretace Tizianova plátna Toaleta mladé ženy (1512−1515) z Obrazárny Pražského hradu. Ve studii je uplatněn ikonografický přístup k výkladu konkrétních motivů, včetně postižení historických, výtvarných i literárních předloh a vlivů. Pozornost je kladena zejména na motiv zrcadla, zrcadlení a renesanční ideál ženy v kontextu dobové módy, péče o tělo a tělesný půvab. V této souvislosti je popsán a analyzován také vznik ženského polovičního portrétu jako výtvarné inovace v dílech benátských mistrů první třetiny 16. století. Studie neopomíjí ani další verze a variace tohoto plátna z okruhu dílny Tiziana nebo malíře, kteří ve své umělecké tvorbě navázali na obraz Toaleta mladé ženy. V závěru studie je prezentován akviziční osud plátna a jeho výskyt ve sbírce Rudolfa II. na Pražském hradě.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Marhánková, Jaroslava Hasmanová. ""No co, tak je mi šedesát pět let": Vztah žen k viditelnému fyzickému stárnutí." Sociální studia / Social Studies 5, no. 1 (February 2, 2008): 35–53. http://dx.doi.org/10.5817/soc2008-1-35.

Full text
Abstract:
Glorifikace mládí a rostoucí důraz na vnější tělesnost mohou mít závažné implikace pro zkušenost stárnutí a vztahování se k ideálům femininity, které se konstruují na pozadí idealizované představě ženského těla. Dosavadní uvažování o roli tělesnosti ve stáří přitom vztah k genderovým normám vztahujícím se k ideálům femininity spíše problematizovalo. Tato stať se na základě hloubkových rozhovorů se sedmi ženami ve věku od šedesáti pěti až sedmdesáti devíti let snaží ukázat významy, které ženy viditelným i jiným příznakům fyzického stárnutí připisují, a jak se tyto významy následně promítají do jejich vnímání stárnutí a koncepce vlastní femininity. Výsledky výzkumu přitom ukazují na potenciál stárnutí vytvořit určitý druh svobody, který dovoluje ženám vymanit se z genderových očekávání, která na ně byla v minulosti v souvislosti s jejich vzhledem kladena. Přibývající věk tak dává ženám možnost definovat vlastní tělesnost mimo úzký rámec dominantních ideálů, a slouží tak jako zdroj pro konstruování svobodnějšího vyjádření vlastní tělesnosti. Ženy navíc v souvislosti s jejich přibývajícím věkem s genderovými ideály samy aktivně manipulovaly, přetvářely je a samy definovaly nová volnější měřítka žádoucího vzhledu, které ale nevztahovaly k ideálům femininity, jež se v minulosti také snažily naplnit, ale k nové představě vycházející z jejich statusu „starších žen“.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Polách, Vladimír P. "Ženy (a jejich absence) v kyberpunkové SF." Bohemica litteraria, no. 2 (2018): 68–86. http://dx.doi.org/10.5817/bl2018-2-4.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Kaur, Gurinder. "ASHA between spaces of state, empowerment and culture: A thematic review." Anthropologia integra 10, no. 2 (November 7, 2019): 47–50. http://dx.doi.org/10.5817/ai2019-2-47.

Full text
Abstract:
Cílem příspěvku je zdůraznit roli státu v posílení postavení žen ve společnosti. Zaměřuje se na komunitní zdravotnice ASHA, což jsou akreditované aktivistky v oblasti sociálního zdraví (Accredited Social Health Status Activist). Článek přináší tematický přehled založený na roli a statutu ASHA jakožto členky neo-liberálního orgánu a zároveň státního zaměstnance pod trvalým dohledem, a mimo to ženy zakotvené v pevné hierarchii byrokracie. Příspěvek je založen na literární rešerši a přehledu zásadních výzkumů provedených v oblasti role a statutu komunitních zdravotníků v různých oblastech světa. Zabývá se představou ASHA jako spojníku a zároveň kontrastu mezi pozicemi aktivisty a zaměstnance, což přináší námět pro studium průniků mezi státem, kulturou a pohlavím.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Ženy a IT"

1

Kostková, Jaroslava. "Ženy České Kamery." Master's thesis, Akademie múzických umění v Praze. Filmová a televizní fakulta AMU. Knihovna, 2011. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-96792.

Full text
Abstract:
This work deals with women, who have gone down in the history of Czech cinematography as its camera-women. It provides a list of all female graduates of the Camera Department at FAMU and through personal interviews and personal correspondence between the author and camera-women it uncovers the main topics, which have resonated the strongest in the lives of these women. It also offers, in the form of profiles, the newest information on their careers, and it speaks about their current whereabouts.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Voverková, Josefína. "Ženy v dialogu." Master's thesis, Akademie múzických umění v Praze.Divadelní fakulta. Knihovna, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-252286.

Full text
Abstract:
In my thesis I deal with hidden aspects of feminine soul, whose revelation and comprehension lead to a better understanding of female characters as well as enrichment of stage presence. I examine archetypal nature of a woman, her status throughout history and her psyche. All this knowledge shall deepen my understanding a character and beginning a dialog while creating it.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Draštíková, Jitka. "Ženy v podnikání." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2009. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-15683.

Full text
Abstract:
The goal of thesis "Women in business" focuses on Czech women in business. The main objective is to look on the insides, find out what their motivation is, what influences them,which qualities are most important and if there are any barriers for them.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Mikušová, Monika. "Ženy v leadership." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2012. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-197278.

Full text
Abstract:
Currently, more attention is paid to women in society and their position in the labor sfére.Main goal of my work is to highlight the important role of women in leadership as well as their added value in achieving results and the formation of the team. The work was divided into theoretical and practical part. In the first part, I focus on the history of leadership and different styles. The core of the practical part is my research on this topic. The conclusion provides a summary and recommendations for the companies.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Maljanovská, Petra. "Ženy v managementu." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-201788.

Full text
Abstract:
The thesis analyses the situation of women in management and their lower participation in leading positions. Theoretical part contains fundamental resources and explains the main concept of this issue, e.g. gender, gender roles or discrimination of women in the labour market. Practical part contains analysis of position of women in the labour market, differences between men and women in leadership and research dedicated to this problematics. The cope part of the thesis has been formed based on the research results, which have been obtained from respondents via interviews. Surveyed experiences and opinions of the female managers are included to underline the problematics. Important part of the study is also related to further difficulties during the work proces as well as work-life balance in detail.. The main goal of the thesis is to confirm or to negate the stated hypothesis, answer particular questions and come to a conclusion on how the private sector as well as loacal government could positively affect this issue.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Geržová, Veronika. "Možnosti a meze kariéry ženy ve státní správě." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2007. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-2672.

Full text
Abstract:
Teoretická část se zabývá kariérou všeobecně, historickým vývojem postavením ženy ve společnosti, vznikem feministického hnutí, ženou na trhu práce, v politice, vědě a umění, ženou a rodinou a pojetím ženské krásy a komerce. Praktická část se věnuje ženě ve státní správě, konkrétně na státním zastupitelství. Uvedeny jsou výsledky písemného dotazování ohledně postavení ženy na trhu práce a v politice a osobních individuálních rozhovorů, které se týkají kariéry ženy na státním zastupitelství.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Perglová, Martina. "Ženy v hotelovém managementu." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2007. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-1376.

Full text
Abstract:
Práce se zabývá současným, okrajově i historickým, pohledem na ženu ve společnosti. Stěžejní je zde pojetí žen z ekonomického hlediska, tedy žen na trhu práce. Otázka rovných příležitostí mužů a žen je zde zaměřena na ekonomické ukazatele jako zaměstnanost žen, mzdová nerovnost a nezaměstnanost žen. Dále se práce zabývá působením žen v oblasti managementu, potažmo hotelového managementu. Zmiňována je zde i problematika harmonizace pracovního a rodinného života žen manažerek. Součástí práce je výzkum zaměřený na rovné příležitosti mužů a žen v oblasti hotelového managementu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Nová, Lucie. "Ženy na trhu práce." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2016. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-262376.

Full text
Abstract:
The objective of this thesis is to analyze and verify the existence of causality between employment rate, unemployment rate as independent variable and fertility rate as dependent variable. Two stated hypotheses are being verified within this thesis. First of them says that by decreasing employment rate also the fertility rate decreases. Second says that decreasing unemployment rate has an impact on growth of fertility rate. The final part of essay deals with today´s often discussed concept of work life balance which in many countries supports high economical activity of women and higher fertility simultaneously. It draws attention on positives of alternative work arrangements as well as on negatives and deficits which goes together with its practicing. In the end of the thesis different possibilities of effective work life balance management are suggested.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Fritscherová, Julie. "Ženy ve vedení firem." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2015. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-264250.

Full text
Abstract:
The aim of this thesis is to analyze the current situation of women in managerial positions in relation to the obstacles that hinder their career progression, as well as naming the features and capabilities that they prefer, and to characterize the possible existence of female leadership style. The theoretical part focuses on the role of women in society, concepts related to gender issues and the difference between management and leadership. I also deal with selected models describing the approach of managers to their subordinates. In the practical part based on qualitative research methods, I find out what opinion managers have to that situation in the Czech Republic. In conclusion, the thesis provides recommendations for a more detailed investigation of the area.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Višňáková, Pavlína. "Ženy a muži v reklamě." Master's thesis, Vysoká škola ekonomická v Praze, 2006. http://www.nusl.cz/ntk/nusl-421.

Full text
Abstract:
Obsahem diplomové práce je výzkum, jak jsou v současné době prezentovány role mužů a žen v reklamě a jak se jejich zobrazení změnilo za posledních deset let. K výzkumu byla použita metoda kvantitativní obsahové analýzy. Pomocí této metody byly analyzovány inzeráty v časopise Týden, publikované v letech 2005 a 1995. Další užitou metodou je diskusní skupina. Byly realizovány dvě diskusní skupiny, jedna se ženami, druhá s muži.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Ženy a IT"

1

Landa, Pavel. Ženy! Ženy! Ženy! Praha: Academia, 2001.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Choura, Martin. Ženy. Praha: Kentaur, 1994.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Ohnivé ženy. Praha: Fénix, 1992.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Peetz, Monika. Úterní ženy. Brno: Host, 2012.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Lukášová, Věra. Ženy z fary. Praha: Kalich, 2006.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Milčák, Marián. Ženy obedujúce s mŕtvym. Námestovo: Solitudo, 2000.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Prouza, Petr. Půjčené ženy, půjčené sny. München: PmD, 1990.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Macek, Josef. Tři ženy krále Vladislava. Praha: Mladá fronta, 1991.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Sommerová, Olga. O čem ženy nesní. Praha: Sláfka, 2004.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Pankovčín, Václav. Tri ženy pod orechom. Levice: Koloman Kertész Bagala, 1996.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Book chapters on the topic "Ženy a IT"

1

KLL. "Hviezdoslav, Pavol Országh: Hájnikova žena." In Kindlers Literatur Lexikon (KLL), 1–2. Stuttgart: J.B. Metzler, 2020. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-476-05728-0_10681-1.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Ðergović-Joksimović, Zorica. "Čudesne žene na rubu vremena: (radikalne) feminističke utopije." In Da baštinimo večnost svekoliku, 323–36. Beograd: Filološki fakultet Univerziteta u Beogradu, 2019. http://dx.doi.org/10.18485/bastina_vecnosti.2019.ch15.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Scherber, Peter. "Linhart, Anton Tomaž: Ta veseli dan ali Matiček se ženi." In Kindlers Literatur Lexikon (KLL), 1–2. Stuttgart: J.B. Metzler, 2020. http://dx.doi.org/10.1007/978-3-476-05728-0_13799-1.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Mesarić Žabčić, Rebeka. "Žena u hrvatskoj migraciji stanovništva." In Periferno u hrvatskom jeziku, kulturi i društvu / Peryferie w języku chorwackim, kulturze i społeczeństwie, 531–41. University of Silesia Press, 2021. http://dx.doi.org/10.31261/pn.4038.31.

Full text
Abstract:
Migrations (generally) mean any change in the place of residence of a migrant or larger and smaller group of people. In the history of migration research, just few researches have been devoted to the research of women in the migration process, women as migrants, the values and importance of women in migrant families and the problems women migrants face in the international migratory whirlwind. The role of woman in the migration process is most often studied from the aspect of economic change in society or through the role of a girl, a wife, a sister, a mother, and together with the emigration of male family members. Different push and pull factors affect a migrant woman and her decision to move or not to move away from the environment she has recently lived in. Emigration factors can be explored, analyzed and observed on individual, family and social levels. Research on women’s mobility, the dilemma of long-standing „female invisibility“ and their formal position have set goals for the starting point of this work. The paper points to the problems and role of women in the migration process through the socio-historical dimension, provides an overview and analysis of available demographic indicators on migrant women, analytically represents selected migration theories related to migrant women, points to different forms of women migration, detects the social status migrants have in most cases in new homeland, enriches existing knowledge and reflection, opens up new perspectives and points to newer meanings of women in the migration process and opens up many new issues for further research into feminisation of migration.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Hrnjak, Anita. "Žene, zmajevi i opasne životinje. O nekim elementima konceptualizacije žene u hrvatskoj i ruskoj frazeologiji." In Životinje u frazeološkom ruhu. Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu - FF Press, 2014. http://dx.doi.org/10.17234/9789531755139.10.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

"„Ženski svijet“ – rimska žena između samosvijesti i patrijarhata." In Saxa loquuntur: Roman Epitaphs from North-Western Croatia, 101–4. Archaeopress Publishing Ltd, 2017. http://dx.doi.org/10.2307/j.ctv177tjsh.21.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Athanasiou, Athena. "Introduction." In Agonistic Mourning. Edinburgh University Press, 2017. http://dx.doi.org/10.3366/edinburgh/9781474420143.003.0001.

Full text
Abstract:
This introductory chapter pursues the main question of the book: How might we capture the performative power implicit in processes of turning the impossibility of mourning into an incalculable political potentiality that deconstitutes its interpellating terms and contests state-nationalist authoritarianism? It outlines the challenge that the critical methodology of a feminist political movement in post-Yugoslavia presents for the available theoretical and political vocabularies of agonism. Through an anthropological account of the urban feminist and antinationalist movement Women in Black of Belgrade (Žene u Crnom), the Introduction addresses the ways these activists, by engaging in practices of undoing grief as feminine and national language, open onto spaces for challenging conventional divisions between the affective and the political, between the political and the performative, as well as between body and language.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Athanasiou, Athena. "Epilogue: Agonistic Re-Membering of the Political." In Agonistic Mourning. Edinburgh University Press, 2017. http://dx.doi.org/10.3366/edinburgh/9781474420143.003.0006.

Full text
Abstract:
The concluding chapter provides a summary of the main argument that has been presented throughout the book. It further discusses the theme of how we might understand the politics of im/possible mourning as a means to refigure agonistic political subjectivity beyond sovereign accounts of agency. This theme has been developed in the book by exploring how the feminist and antimilitarist political collectivityWomen in Black (Žene u Crnom) in post-Yugoslavia turns mourning from a proper “feminine language” into a performative modality of aporia critically engaging with the intelligibility of the memorable and its gendered, ethnonational, and militarist configurations. The chapter outlines the thesis that vulnerability has to be rethought in its possibility of reworking the conditions by which it is marked in contexts of bodily duress, grief, and desire. Thinking (through) vulnerability together with performative agonism would prompt us to trouble the calculative, individualistic accounts that posit subjectivity in terms of sovereign will.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Conference papers on the topic "Ženy a IT"

1

Ondrejková, Silvia. "Ženy a kriminalita." In Právne rozpravy on-screen II. Belianum. Vydavateľstvo Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, 2021. http://dx.doi.org/10.24040/pros.13.11.2020.svp.204-221.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Cvitić, M., and M. Jakšić. "Klub sretnih žena." In Depression in the Century of Mind, 4th Croatian Congress in Prevention and Rehabilitation in Psychiatry. Gyrus Journal, 2015. http://dx.doi.org/10.17486/gyr.3.2076.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Bilajac, Lovorka. "PROCJENA ZDRAVSTVENOG STANJA STARIJEG STANOVNIŠTVA NA OTOKU CRESU." In Simpozij Neurogerijatrija/ neurologija starijeg životnog doba. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2020. http://dx.doi.org/10.5644/pi2019.194.08.

Full text
Abstract:
Uvod. Starenje stanovništva predstavlja izazov u ekonomskom, gospodarskom, zdravstvenom i društvenom smislu. Zdravstvena procjena potreba starije populacije provodi se na razini većih sredina, međutim, populacija na otocima pretežno je stara i neprekidno stari. Na Cresu živi 19,9% starijeg stanovništva, te je cilj ovog istraživačkog rada procjena zdravstvenog stanja starije populacije grada Cresa. Materijali i metode. Za procjenu zdravstvenog stanja korišten je anketni upitnik Short form health survey-36 (SF-36). Mjere zdravstvenog stanja uključuju sastavnice kao što su fizičko, psihičko i društveno funkcioniranje, vitalnost i energija, razna ograničenja zbog fizičkih ili psihičkih poteškoća, tjelesni bolovi te percepcija o općem zdravlju pojedinca. Ispitanici su osobe starije životne dobi koji žive na otoku Cresu. Rezultati. U istraživanju je sudjelovalo 100 stanovnika grada Cresa (43 muškarca i 57 žena), od 65 i više godina. Dobiveni rezultati prema bodovanju svake pojedine čestice ukazuju na to da je društveno funkcioniranje najbolje ocijenjeno (79,83), zatim slijedi ograničenje zdravlja zbog emocionalnih poteškoća (79,33), psihičko ili mentalno zdravlje (68,08), fizičko funkcioniranje (65,4), ograničenje zdravlja zbog fizičkih poteškoća (60,75), vitalnost i energija (59,86) te opće zdravlje (54,35). Zaključak. Procjena zdravstvenog stanja starijeg stanovništva otoka Cresa bolja je u usporedbi s hrvatskom populacijom, a time i kvaliteta života. Muškarci imaju bolju kvalitetu života nego žene te svoje zdravlje percipiraju boljim nego žene. Važnost procjene zdravlja stanovnika očituje se u dobivanju kratkoročnih i dugoročnih podataka o promjenama u zdravlju populacije, čime se kreiraju intervencije s ciljem unapređenja zdravlja osoba starije životne dobi koje žive u manjim sredinama.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Borić, Besima. "Veće učešće žena i Izborni zakon BiH." In Naučno-stručni simpozij: Reforma izbornog zakonodavstva Bosne i Hercegovine. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2021. http://dx.doi.org/10.5644/pi2021.198.05.

Full text
Abstract:
Vrijeme od 1995. godine do danas obilježeno je, između ostalog, i traganjima za mogućim modelima kako obezbijediti veće učešće žena u zakonodavnim tijelima, ali ne samo u njima, nego i u tijelima izvršne vlasti, ukupnom društvenom i političkom životu. To je proces koji se kontinuirano odvija u velikom dijelu svijeta, pa tako i u našoj BiH, a i u Regiji. Hroničan nedostatak žena na mjestima odlučivanja najčešće se adresira našim tradicionalnim kulturološkim i ukupnim sociološkim uvjetima, nedovoljnoj demokratičnosti političkih subjekata, ali i nedostatku adekvatnih zakonskih rješenja koja bi omogućila dobre uvjete za veći broj žena na listama i u tijelima vlasti. Donošenje Zakona o ravnopravnosti spolova BiH, uvođenje kvote manje zastupljenog spola u Izborni zakon BiH, kao i niz drugih rješenja uveliko je uticalo na povećan broj žena u zakonodavnim tijelima. Još uvijek je taj broj znatno manji od proklamovanog, najprije 30, a potom i 40% obaveznog broja manje zastupljenog spola na kandidatskim listama. Vrlo je malo istraživanja koja nude moguće konkretne izmjene zakona koje bi dosegle ovaj procent. Opće je mjesto da sadašnji izborni sistem u BiH pogoduje većoj zastupljenosti žena kao manje zastupljenog spola. Ali ,također, otvara i neke mogućnosti za poboljšanje, a koje se kriju u eventualnoj uspostavi pariteta i ravnomjernoj zastupljenosti muškaraca i žena na listama, eventualnom zatvaranju listi, preraspodjeli kompenzacionih mandata u korist manje zastupljenog spola. Također, korisno bi bilo razmotriti i broj političkih subjekata, izbornih jedinica kao i podizanje cenzusa za ostvarenje mandata. Isto tako, važno bi bilo sačuvati kvotu, na koju se u toku dvadesetak godina nekoliko puta atakovalo, ali i zadržati kaznene odredbe kojima se štiti propisani redoslijed i kvota. Izmjene koje bi pogodovale većem broju izabranih žena traže adekvatnu političku klimu i zato je važno adresirati odgovornost ne samo na zakonodavce nego posebno i na političke stranke, medije, NVO i druge subjekte.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Alčaković, Slavko, Bojana Čavić, and Valentina Bošković. "Primena interneta kod muškaraca i žena u Srbiji." In Sinteza 2014. Belgrade, Serbia: Singidunum University, 2014. http://dx.doi.org/10.15308/sinteza-2014-295-297.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Navrátil, Michal. "Vývoj a zastoupení žen v obecních zastupitelstvech obcí okresu Brno-venkov v letech 1994 – 2014." In XIX. mezinárodní kolokvium o regionálních vědách. Sborník příspěvků. Brno: Masaryk university, 2016. http://dx.doi.org/10.5817/cz.muni.p210-8273-2016-110.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Ždralović, Amila. "Izborno zakonodavstvo Bosne i Hercegovine – rodna analiza." In Naučno-stručni simpozij: Reforma izbornog zakonodavstva Bosne i Hercegovine. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2021. http://dx.doi.org/10.5644/pi2021.198.18.

Full text
Abstract:
U ovom radu ponudit će se rodna analiza potreba i mogućih pravaca reforme izbornog zakonodavstva Bosne i Hercegovine. Fokus rada će biti na tri centralna istraživačka pitanja. Prvo, analizirat će se u kojoj mjeri i na koji način konsocijacijski politički sistemi o(ne)mogućavaju predstavljanje žena u politici. Pri tome će se u obzir uzeti različite dimenzije predstavljanja (formalno, deskriptivno, sadržajno i simbolično predstavljanje). Drugo, analizirat će se da li je Izborni zakon Bosne i Hercegovine usklađen sa Zakonom o ravnopravnosti spolova Bosne i Hercegovine. I treće, ispitivat će se u kojem pravcu se trebaju i mogu odvijati reforme izbornog zakonodavstva BiH. U tom kontekstu biće predstavljene i preporuke CEDAW komiteta i različite rodno odgovorne inicijative za reforme izbornog zakonodavstva koje dolaze kako od institucija nadležnih za rodnu ravnopravnost, tako i iz sfere civilnog društva.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Karović Babić, Merisa. "Historiografija i historijski izvori o genocidu u Srebrenici." In Međunaordna naučno-kulturološka konferencija “Istoriografija o BiH (2001–2017 )”. Academy of Sciences and Arts of Bosnia and Herzegovina, 2020. http://dx.doi.org/10.5644/pi2020.186.15.

Full text
Abstract:
U prva dva poglavlja ovoga rada autorica je hronološkim slijedom pratila bitne događaje u Srebrenici 1992‒1995. godine i interpretirala njihovu obrađenost u historiografiji i objavljenim historijskim izvorima. Posebnu pažnju posvetila je analizi burnih i vrlo dinamičnih zbivanja u enklavi tokom 1992. i 1993. godine, proglašenju Srebrenice sigurnom zonom Ujedinjenih nacija, analizi objavljenih dokumenata iz 1994. i 1995. godine u kojima je jasno izrečena namjera srpskih snaga za zauzimanjem Srebrenice, te naposljetku padu enklave i masovnim egzekucijama koje su potom uslijedile. U druga dva poglavlja autorica je primijenila nešto drugačiji pristup: klasifikovala je historiografiju i historijske izvore objavljene neposredno nakon pada enklave do izricanja prve presude za genocid u Srebrenici (1995‒2001) i nakon izricanja spomenute presude (2001‒2017). Dostupnost dokumenata korištenih u procesima pred Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju (ICTY), uz izricanje spomenute presude u predmetu Radislav Krstić, kao i drugih presuda za zločine protiv čovječnosti i međunarodnog prava počinjene u Srebrenici, bez imalo sumnje imali su značajan utjecaj na historiografiju. Kroz prezentaciju posljednja dva poglavlja, u radu će biti prezentirane sličnosti i različitosti u interpretaciji određenih tema koje se tiču historiografije o Srebrenici 1992‒1995. godine u odnosu na period prije i poslije izricanja presude za genocid. U tom pogledu posebno će biti govora o interpretacijama krivnje i odgovornosti za pad Srebrenice, formiranja i rada komisija za “zločine u i oko Srebrenice”, priznanja zločina od strane Vlade RS-a, a potom negiranja, balansiranja i relativizacije zločina. U završnom dijelu rada autorica će se baviti analizom objavljenih historijskih izvora i spiskova koji se odnose na broj i identitet žrtava, kao i analizom knjiga nastalih na osnovu metoda usmene historije, u kojima su interpretirane ispovijesti žena i majki Srebrenice, o ubijenim muškim članovima porodica i potrazi za njihovim posmrtnim ostacima.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography