To see the other types of publications on this topic, follow the link: Ženy a IT.

Journal articles on the topic 'Ženy a IT'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the top 50 journal articles for your research on the topic 'Ženy a IT.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Browse journal articles on a wide variety of disciplines and organise your bibliography correctly.

1

Vojtko, Stanislav. "Interpretácia zjaveného Slova pomocou tradície Cirkvi – v otázke podriadenosti ženy mužovi podľa Pavlovho Listu Efezanom (Ef 5, 21–33)." Ruch Biblijny i Liturgiczny 68, no. 3 (September 30, 2015): 197. http://dx.doi.org/10.21906/rbl.18.

Full text
Abstract:
Hlavným cieľom predloženej prednášky je poskytnúť prostredníctvom tradície Cirkvi interpretáciu vážneho sociálneho problému, ktorý apoštol Pavol predostrel vo svojich listoch, najmä v Liste Efezanom (Ef 5, 21–33) – a to podriadenosť ženy mužovi.Prednáška má tri časti:Pavlov pohľad na podriadenosť ženy mužovi v historických okolnostiach 1. storočia kresťanstva.Pohľad tradície Cirkvi na vzťah muža a ženy od poapoštolskej doby až po pápežov 21. storočia.Záverečné zhrnutie v kontexte súčasných pohľadov na postavenie ženy v modernej spoločnosti.V nosnej prvej časti prednášky poukazujeme na Pavlovo chápanie vzťahu Krista a Cirkvi, ktorý on sám označuje ako veľké tajomstvo. Rovnako aj vzťah muža a ženy v manželstve vidí ako „mysterium”, ktoré vo svete sprítomňuje „mysterium salutis” (tajomstvo spásy). Pavol hodnotí ľudské manželstvo v kontexte Krista a Cirkvi, čo znamená, že manželstvo je obrazom zmluvy Boha a vyvoleného národa, ako aj zmluvy Ježiša Krista a jeho Cirkvi. Je teda obrazom „zmluvy novej a večnej”, t.j. veľkonočnej. Touto argumentáciou (Ef 5, 21–33) Pavol poukazuje na mystickú vznešenosť manželstva. Na základe kristologickej a soteriologickej argumentácie Listu Efezanom nadobúda teda problematika podriadenosti ženy mužovi novú dimenziu – nejde tu o prvoplánovú podriadenosť ženy, ale o vzájomnú podriadenosť medzi mužom a ženou.V tomto vidíme geniálnosť vysvetlenia vzájomných vzťahov medzi manželmi, ktoré nie sú ani diskriminačné, ani rovnostárske, ale komplementárne. Mužovi aj žene prisudzujú rovnoprávnosť a rovnakú dôstojnosť; zároveň však mužovi a žene pripisujú vlastné, špecifické, rozdielne a nenahraditeľné úlohy, ktoré im daroval Boh.Pavlovo učenie o podriadenosti ženy mužovi spôsobovalo v tradícii Cirkvi nemalé problémy. Duch Svätý ju však v priebehu stáročí viedol a posúval chápanie vzťahu medzi mužom a ženou v manželstve:od neprijateľných pohanských a judaistických konceptov, ktoré diskriminovali ženu;cez postoje cirkevných otcov, ktoré žene priznávali rovnakú dôstojnosť ako mužovi vďaka vykupiteľskému dielu Božieho Syna; avšak hodnota ženy v Cirkvi a spoločnosti bola nedostatočne oceňovaná;až po geniálnu náuku sv. Jána Pavla II. v teológii tela: vzťah medzi mužom a ženou v manželstve je vzťahom vzájomnej podriadenosti v láske, ktorá je odrazom Božej lásky a symbolom vzťahu medzi Kristom a Cirkvou. Tento vzťah je vo svojej podstate „communiou personarum“ (spoločenstvo osôb), v ktorom sa rozdielnosť ženy a muža vzájomne dopĺňa a vytvára harmóniu.Prednáškou sme chceli poukázať na fakt, že návrat k inšpirovaným biblickým textom vysvetľovaným pomocou Magistéria je spoľahlivým prostriedkom na získanie pravdivého poznania aj v pálčivých otázkach manželského a rodinného života.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Souralová, Adéla. "Péčí o děti proti nudě a osamělosti: české chůvy vietnamských dětí aktivně stárnoucí." Sociální studia / Social Studies 11, no. 3 (July 21, 2014): 75–96. http://dx.doi.org/10.5817/soc2014-3-75.

Full text
Abstract:
Vietnamští rodiče v České republice často hledají české ženy na hlídání svých dětí. Na jejich poptávku po placené péči o děti odpovídá specifická skupina žen, a sice ženy závislé na sociálním státu – na rodičovské dovolené, ženy nezaměstnané a ženy v důchodu. V této stati vycházím z hloubkových rozhovorů uskutečněných s českými chůvami vietnamských dětí, které začaly tuto práci vykonávat záhy po odchodu do důchodu. Analýza těchto rozhovorů odhaluje emické chápání péče o děti a její role v kontextu biografií žen. V textu ukazuji, že péče o děti je stěžejní aktivitou samotného přechodu z participace na trhu práce k důchodu ulehčující ženám navyknout si na novou biografickou zkušenost. Zároveň se zaměřuji na to, jak se péče o děti stává stěžejní pro identitní práci (identity work). Placená péče o děti formuje chápání genderových subjektivit mých informátorek, a to na dvou rovinách. Na té první poskytuje ženám prostor pro „dělání genderu“; skrze péči o závislé dítě ženy definují své ženství. Druhou úrovní je pak kontext rodinný, příbuzenský, kdy každodenní kontakt mezi chůvou a dítětem vede ke zpříbuzenštění. Z chůvy se stává babička (v mnohém suplující prarodiče žijící ve Vietnamu) a z dětí se stávají vnoučata (existující vedle dětí chůviných dětí, které jsou již odrostlé či v méně intenzivním kontaktu s babičkami). Péče tak formuje nové typy rodinných vazeb a umožňuje aktivní (rozuměj: každodenní) zapojení žen do mezigeneračních vztahů.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Hloušková, L. "Informální učení v kariéře žen." Pedagogická orientace 23, no. 3 (July 19, 2013): 342–63. http://dx.doi.org/10.5817/pedor2013-3-342.

Full text
Abstract:
Cílem příspěvku je popsat, jak informální učení ovlivňuje kariérový rozvoj žen. Odpovědi na uvedenou otázku vychází z kvalitativního šetření, které bylo součástí výzkumu podle zadání Centra Euroguidance ČR s názvem: Potřeby dospělých ve vztahu k řízení své kariéry a možnosti jejich uspokojování prostřednictvím služeb kariérového poradenství. Kvalitativní šetření bylo realizováno v duchu biografického výzkumu s využitím metody životního příběhu a pro účely tohoto příspěvku byl sestaven výzkumný vzorek sedmi žen různého věku, stejného stupně vzdělání, s minimálně jednoletou zkušeností v zaměstnání a s různými typy změn v kariéře. Z dat vyplývá, že se ženy učí buď v důsledku tlaku určité situace, nebo tzv. do zásoby. Pokud se ženy učí v důsledku tlaku konkrétní situace, informální učení představuje nástroj uspokojování různých potřeb vnímaných jako deficit. Ženy, které se učily výhradně v důsledku tlaku aktuálních situací, obvykle neplánovaly svůj kariérový rozvoj v dlouhodobé perspektivě a informální učení se z hlediska řízení kariérového rozvoje stává nástrojem změny aktuálního stavu. V případě, že se ženy učí tzv. do zásoby, snaží se uspokojit potřeby, které lze podle Maslowovy pyramidy potřeb zahrnout do tzv. seberealizačních potřeb. Tyto ženy plánovaly svůj kariérový rozvoj v dlouhodobém horizontu a informální učení lze v jejich případech považovat za přímý nástroj jejich kariérového rozvoje.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Bartošová, Michaela, and Lenka Slepičková. "Problematické tranzice k mateřství." Sociální studia / Social Studies 5, no. 2 (May 1, 2008): 35–54. http://dx.doi.org/10.5817/soc2008-2-35.

Full text
Abstract:
Mateřství je v dnešních západních společnostech vnímáno jako svobodná volba, nikoli nevyhnutelný ženský úděl. Ženy se v rámci svých možných životních stylů mohou a musí rozhodovat o tom, kdy a za jakých podmínek se chtějí stát matkami, případně jestli vůbec chtějí. Úplná kontrola nad reprodukcí je však jen zdánlivá. Ženy ve svém rozhodování zvažují řadu faktorů, které nemohou ovlivnit. Kromě individuální touhy po dítěti do hry vstupují sociálně a kulturně definované podmínky mateřství (načasování mateřství v životní dráze ženy, stabilní rodinné uspořádání, materiální zabezpečení atd.) a biologické limity reprodukce (omezená doba plodnosti ženy a rizika spojována s mateřstvím v určitém věku). Snaha o naplnění podmínek „správného mateřství“ vede k prodlužování období dočasně chápané bezdětnosti, které může vyústit v bezdětnost celoživotní. V našem výzkumu srovnáváme výpovědi dvou skupin žen, které jsou/byly nuceny v určité fázi svého života čelit situaci, kdy jejich touha po dítěti nebyla v souladu s jinými podmínkami mateřství. V prvním případě jde o ženy, které odkládaly mateřství z důvodu absence podmínky, kterou definovaly jako nezbytnou, ve druhém případě se realizaci rodičovství postavila do cesty fyzická překážka v podobě neplodnosti. Cílem výzkumu je zjistit, jak je utvářena norma správného mateřství a jak je redefinovaná v případě, že jí není možné naplnit.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Šmausová, Gerlinda. "Genderové aspekty displacementu." Sociální studia / Social Studies 1, no. 2 (August 12, 2004): 9–26. http://dx.doi.org/10.5817/soc2004-2-9.

Full text
Abstract:
Článek se zabývá genderovým aspektem vymístění, který dosud nebyl systematicky pojednán. Proto nabízí přehled různých forem a významů genderu ve vymístění: ženy jako zboží nebo dar, ženy jako oběti násilí a obchodování s lidmi, ženy jako sexuální zdroj. Proměna hraní genderu může často nastat jako důsledek vymístění. A konečně, sexuální touha a gender obecně odhalují subverzivní potenciál tváří v tvář oficiální moci.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Pakosta, Petr. "Jedináček a rozvod – vliv rozvodu na reprodukční dráhu žen." Sociální studia / Social Studies 5, no. 2 (May 1, 2008): 55–68. http://dx.doi.org/10.5817/soc2008-2-55.

Full text
Abstract:
Článek analyzuje vztah mezi dvěma jevy, a to rostoucí rozvodovostí bezdětných a podílem matek s jedním dítětem – jedináčkem. Testuje hypotézu, zda rozvod bezdětné ženy nemůže stát za jejím konečným rozhodnutím porodit jedno dítě. Hypotéza je opřena o předpoklad, že rozvod bezdětné ženy přeruší její reprodukční dráhu, zkrátí sociálně a biologicky dané plodné období ženy a zvýší tak pravděpodobnost porodu jedináčka. Analýza ukazuje, že rozvedené bezdětné ženy mnohem častěji nakonec porodí jedno dítě. Jejich podíl je však, i přes stoupající rozvodovost, velice nízký, a nemůže proto zásadně ovlivnit podíl jednodětných matek v populaci. Práce vychází z dat o porodech v České republice mezi roky 1993 až 2004.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Půtová, Barbora. "Renesanční ideál krásy: Tizianova Toaleta mladé ženy." Anthropologia integra 11, no. 2 (December 16, 2020): 35–41. http://dx.doi.org/10.5817/ai2020-2-35.

Full text
Abstract:
Předmětem studie je uměnovědná deskripce, analýza a interpretace Tizianova plátna Toaleta mladé ženy (1512−1515) z Obrazárny Pražského hradu. Ve studii je uplatněn ikonografický přístup k výkladu konkrétních motivů, včetně postižení historických, výtvarných i literárních předloh a vlivů. Pozornost je kladena zejména na motiv zrcadla, zrcadlení a renesanční ideál ženy v kontextu dobové módy, péče o tělo a tělesný půvab. V této souvislosti je popsán a analyzován také vznik ženského polovičního portrétu jako výtvarné inovace v dílech benátských mistrů první třetiny 16. století. Studie neopomíjí ani další verze a variace tohoto plátna z okruhu dílny Tiziana nebo malíře, kteří ve své umělecké tvorbě navázali na obraz Toaleta mladé ženy. V závěru studie je prezentován akviziční osud plátna a jeho výskyt ve sbírce Rudolfa II. na Pražském hradě.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Marhánková, Jaroslava Hasmanová. ""No co, tak je mi šedesát pět let": Vztah žen k viditelnému fyzickému stárnutí." Sociální studia / Social Studies 5, no. 1 (February 2, 2008): 35–53. http://dx.doi.org/10.5817/soc2008-1-35.

Full text
Abstract:
Glorifikace mládí a rostoucí důraz na vnější tělesnost mohou mít závažné implikace pro zkušenost stárnutí a vztahování se k ideálům femininity, které se konstruují na pozadí idealizované představě ženského těla. Dosavadní uvažování o roli tělesnosti ve stáří přitom vztah k genderovým normám vztahujícím se k ideálům femininity spíše problematizovalo. Tato stať se na základě hloubkových rozhovorů se sedmi ženami ve věku od šedesáti pěti až sedmdesáti devíti let snaží ukázat významy, které ženy viditelným i jiným příznakům fyzického stárnutí připisují, a jak se tyto významy následně promítají do jejich vnímání stárnutí a koncepce vlastní femininity. Výsledky výzkumu přitom ukazují na potenciál stárnutí vytvořit určitý druh svobody, který dovoluje ženám vymanit se z genderových očekávání, která na ně byla v minulosti v souvislosti s jejich vzhledem kladena. Přibývající věk tak dává ženám možnost definovat vlastní tělesnost mimo úzký rámec dominantních ideálů, a slouží tak jako zdroj pro konstruování svobodnějšího vyjádření vlastní tělesnosti. Ženy navíc v souvislosti s jejich přibývajícím věkem s genderovými ideály samy aktivně manipulovaly, přetvářely je a samy definovaly nová volnější měřítka žádoucího vzhledu, které ale nevztahovaly k ideálům femininity, jež se v minulosti také snažily naplnit, ale k nové představě vycházející z jejich statusu „starších žen“.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Polách, Vladimír P. "Ženy (a jejich absence) v kyberpunkové SF." Bohemica litteraria, no. 2 (2018): 68–86. http://dx.doi.org/10.5817/bl2018-2-4.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Kaur, Gurinder. "ASHA between spaces of state, empowerment and culture: A thematic review." Anthropologia integra 10, no. 2 (November 7, 2019): 47–50. http://dx.doi.org/10.5817/ai2019-2-47.

Full text
Abstract:
Cílem příspěvku je zdůraznit roli státu v posílení postavení žen ve společnosti. Zaměřuje se na komunitní zdravotnice ASHA, což jsou akreditované aktivistky v oblasti sociálního zdraví (Accredited Social Health Status Activist). Článek přináší tematický přehled založený na roli a statutu ASHA jakožto členky neo-liberálního orgánu a zároveň státního zaměstnance pod trvalým dohledem, a mimo to ženy zakotvené v pevné hierarchii byrokracie. Příspěvek je založen na literární rešerši a přehledu zásadních výzkumů provedených v oblasti role a statutu komunitních zdravotníků v různých oblastech světa. Zabývá se představou ASHA jako spojníku a zároveň kontrastu mezi pozicemi aktivisty a zaměstnance, což přináší námět pro studium průniků mezi státem, kulturou a pohlavím.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
11

Sedláková, Markéta. "Konstruování identity ženy v kontextu konverze k islámu." Sociální pedagogika / Social Education 2, no. 2 (November 15, 2014): 22–37. http://dx.doi.org/10.7441/soced.2014.02.02.02.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
12

Appeltová, Míša. "Nedokončená emancipace: Jak ženy dotovaly socialismus (a kapitalismus)." Kontradikce 4, no. 1 (2020): 195–203. http://dx.doi.org/10.46957/con.2020.1.20.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
13

Indruchová, Libora. "Women on the Street. The (Stereo)typical Presentation of Women in Contemporary Billboard Advertising in the Czech Republic." Czech Sociological Review 31, no. 1 (February 1, 1995): 85–104. http://dx.doi.org/10.13060/00380288.1995.31.1.15.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
14

Půtová, Barbora. "Symbolismus, neřest a dekadence v díle Féliciena Ropse: Příspěvek k antropologii sexuality." Anthropologia integra 1, no. 2 (June 1, 2010): 63–70. http://dx.doi.org/10.5817/ai2010-2-63.

Full text
Abstract:
Předmětem studie je uměnovědná, antropologická a historická analýza grafického díla belgického ilustrátora a grafika Féliciena Ropse (1833–1898). Originální umělecká tvorba Ropse integrovala dekadentní erotiku, nihilistický symbolismus a tabuizovaná sexuální témata. Zvláštní pozornost je věnována alegorickým listům La Tentation de Saint-Antoine (1878) a La Dame au cochon – Pornocratès (1878), které tvoří mezník Ropsova kontroverzního díla. Cílem studie je představit grafický cyklus Les Sataniques (1882), jenž je uměleckou oslavou Satana, vášní, násilí, smyslnosti a vypjatého individualismu. Soubor grafických listů Les Sataniques se v této studii stal prostředkem k interpretaci vztahu ženy a Satana jako specifické kulturní konstrukce, která je spjatá s konkrétním sociálním a historickým kontextem. Studie usiluje prokázat hypotézu, že status ženy se proměňoval v závislosti na maskulinní vládě a moci, která se podílí na schématickém vnímání jejího těla, mysli i duše.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
15

Čermáková, Eva, Lenka Linhartová, and Daniel Topinka. "Reprezentace muslimské ženy v populární literatuře a její vliv na českou čtenářskou veřejnost." Anthropologia integra 6, no. 1 (June 9, 2015): 51–56. http://dx.doi.org/10.5817/ai2015-1-51.

Full text
Abstract:
Literární trh v České republice byl v posledních dekádách doslova zavalen specifickým typem tzv. ženských románů, zaměřených na osudy žen v prostředí muslimských kultur. Tento žánr zaznamenal enormní popularitu zejména po tragických událostech v USA z 11. 9. 2001. Stereotypní příběhy vykreslující ženu jako oběť patriarchálního systému v islámských zemích se reprodukují v početných variacích a jejich popularita v českém prostředí napomáhá k tvorbě či potvrzení předsudků vůči kulturám muslimských zemí. Studie se zaměřuje na dopad těchto románů na české čtenářky a čtenáře prostřednictvím rozboru komentářů zanechaných na čtenářském serveru www.databazeknih.cz.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
16

Pavelčík, Július. "Women in the Gospel of Thomas." Studia theologica 16, no. 3 (October 1, 2014): 1–18. http://dx.doi.org/10.5507/sth.2014.026.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
17

Heinigová, Linda. "Žánr chick lit v současné ukrajinské literatuře pro ženy." Slavica litteraria, no. 1 (2021): 75–87. http://dx.doi.org/10.5817/sl2021-1-6.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
18

Maříková, Hana. "Women in Top Leadership Positions." Czech Sociological Review 33, no. 4 (August 1, 1997): 435–44. http://dx.doi.org/10.13060/00380288.1997.33.4.05.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
19

Kubusová, Zuzana. "Nová doba, večná žena. Predstavy o úlohe ženy v publicistike a krátkej próze Margity Figuli v tridsiatych rokoch 20. storočia." Slovenská literatúra 68, no. 2 (April 6, 2021): 174–85. http://dx.doi.org/10.31577/slovlit.2021.68.2.8.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
20

Klabník, Alexander, and Ján Murín. "Chronic heart failure - focused on women." Cor et Vasa 51, no. 11-12 (November 1, 2009): 805–12. http://dx.doi.org/10.33678/cor.2009.194.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
21

Kubrycht, Martin, Alena Křížová, Ivo Varvařovský, and Petr Vojtíšek. "Acute myocardial infarction in a young woman." Cor et Vasa 51, no. 11-12 (November 1, 2009): 821–23. http://dx.doi.org/10.33678/cor.2009.197.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
22

Lhotský, Jan, Jitka Lhotská, Jiří Široký, and Richard Rokyta. "Unrecognized infective endocarditis in a young woman." Cor et Vasa 53, no. 12 (December 1, 2011): 734–36. http://dx.doi.org/10.33678/cor.2011.181.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
23

Vodáková, Alena. "The Women's World of Values and its Paradoxes." Czech Sociological Review 31, no. 1 (February 1, 1995): 39–48. http://dx.doi.org/10.13060/00380288.1995.31.1.08.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
24

Fialová, Ludmila. "Physical and psychological aspects of women selfperception." Tělesná kultura 33, no. 1 (January 1, 2010): 69–80. http://dx.doi.org/10.5507/tk.2010.005.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
25

Plasová, Blanka. "Význam faktorů trhu práce pro návrat žen na trh práce po rodičovské dovolené." Sociální studia / Social Studies 5, no. 2 (May 1, 2008): 89–105. http://dx.doi.org/10.5817/soc2008-2-89.

Full text
Abstract:
V této stati se věnuji okamžiku návratu žen z rodičovské dovolené, respektive okolnostem, které ovlivňují rozhodování o formě a načasování tohoto návratu. Cílem je objasnit, zda a jak vstupují vybrané faktory trhu práce, konkrétně význam zaměstnání, charakteristiky pracovních míst a chování zaměstnavatelů, do mechanismů rozhodování žen o návratu z rodičovské dovolené zpět na trh práce. Předpokládám, že ženy vnímají tyto faktory odlišně v závislosti na úrovni dosaženého vzdělání, což může mít vliv na konečnou podobu jejich strategií v oblasti harmonizace práce a rodiny. Analyzovaná data byla sebrána za účelem prozkoumání celého procesu rozhodování, což mi umožňilo sledovat i případné vazby zmíněných faktorů trhu práce s dalšími relevantními faktory, tedy genderově specifickými preferencemi, hodnotami a aspiracemi týkající se dělby placené a neplacené práce, s kulturními a sociálními normami, finanční situací domácností, celkovými podmínkami na trhu práce, nastavením a dostupností formálních i neformálních opatření směřujících k harmonizaci práce a rodiny, respektive institucionálním kontextem. Za tímto účelem bylo provedeno celkem 21 rozhovorů se ženami s různým stupněm vzdělání, které byly v dané době krátce před, v průběhu či po návratu z rodičovské dovolené na trh práce. Mezi další kritéria výběru patřilo soužití s partnerem, manželem ve společné domácnosti a zkušenost na trhu práce před rodičovskou dovolenou. Pro získání komunikačních partnerek byla použita technika sněhové koule.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
26

Souralová, Adéla. "Vietnamské rodiny a jejich české chůvy: Vzájemná závislost v péči o děti." Sociální studia / Social Studies 9, no. 3 (July 19, 2012): 31–50. http://dx.doi.org/10.5817/soc2012-3-31.

Full text
Abstract:
Některé vietnamské rodiny v České republice si najímají české chůvy (tety, babičky) na hlídání svých dětí. Tento model stojí v protikladu k dominantnímu obrazu chův (pomocnic v domácnosti) v západním světě, kde je tato profese vykonávána migrantkami a analyzována pomocí aditivního přístupu zdůrazňujícího vícenásobné znevýhodnění těchto žen z důvodu etnických a třídních nerovností. Článek vychází z kvalitativního výzkumu, který se zaměřil mimo jiné na motivace českých žen pracovat jako chůvy ve vietnamských rodinách a motivace vietnamských rodin najímat české chůvy pro péči o své děti. Během výzkumu bylo realizováno více než třicet rozhovorů se třemi typy aktérek a aktérů, kteří jsou součástí těchto vztahů založených na placené péči – s chůvami, matkami a dětmi. Text přináší závěry intersekcionální analýzy motivací na obou stranách lokálního řetězce péče (motivace pracovat jako chůva ve vietnamské rodině a motivace najímat českou chůvu pro své děti), přičemž tyto motivace kontextualizuje na spojnici různých ekonomických, sociálních a kulturních světů. Sleduje, jak jsou tyto motivace utvářeny na průsečíku sociálních kategorií genderu, etnicity a transnacionality („přes-hraničnosti“). Článek se kriticky vymezuje vůči těm výzkumům, které ekonomizují fenomén placené péče a považují jej za výdobytek privilegované střední třídy na straně poptávky a prostředek k přežití pro chudé ženy na straně nabídky.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
27

Nedvědová, Daniela. "VLIV NADVÁHY A OBEZITY NA TĚHOTENSTVÍ ŽENY, POROD A VÝVOJ PLODU." Ošetřovatelské perspektivy 3, no. 2 (February 12, 2021): 13–22. http://dx.doi.org/10.25142/osp.2020.014.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
28

Lištiaková, Irena, and Lucie Jarkovská. "Multi-Level Marketing: A Promising Employment Opportunity for Women?" Gender a výzkum / Gender and Research 15, no. 2 (June 1, 2014): 77–86. http://dx.doi.org/10.13060/12130028.2014.15.2.132.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
29

Škorvanková, Eva. "Späť do kuchýň, kostolov a k deťom. Ženy počas autonómie 1938 – 1939." Forum Historiae 13, no. 1 (2019): 19–39. http://dx.doi.org/10.31577/forhist.2019.13.1.3.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
30

Vargová, Lenka, Kateřina Vymazalová, and Ladislava Horáčková. "Childcare and Development of Paediatrics in Moravia (Czech Republic) in the Context of Palaeopathological Research Focusing on Congenital Malformations, Metabolic and Haematologic Diseases." Anthropologia integra 11, no. 1 (June 15, 2020): 7–18. http://dx.doi.org/10.5817/ai2020-1-7.

Full text
Abstract:
Prezentovaná práce je součástí komplexní studie zaměřené na sledování původu a vývoje pediatrické péče na Moravě, jedné ze zemí dřívější Rakouské monarchie. Studie také bere v potaz sociální podmínky jako změny moravského zdravotnictví ve studovaném období v souvislosti s tereziánskými a josefínskými reformami. Novorozenecká úmrtnost byla v té době velmi vysoká, což souviselo i s nedostatkem péče o těhotné ženy. Studie sleduje zdravotní stav a příčiny úmrtí dětí od 13. do 19. století, na základě studia dostupných literárních zdrojů v kontextu paleopatologické analýzy dětských kosterních pozůstatků. Analýza koster dospělých jedinců sledované populace poskytuje důkaz vysoké úmrtnosti žen ve věku 20–30 let. Pozornost byla zaměřena na vrozené malformace, metabolická a hematologická onemocnění. Z vrozených malformací potvrdila paleopatologická analýza u dětské populace vývojovou dysplázii kyčelního kloubu a předčasnou obliteraci lebečních švů. Z hematologických a metabolických chorob byla nejčastěji zaznamenány známky anemie ve formě cribra orbitalia a stopy po kurdějích a křivici. Tyto choroby se nejčastěji vyskytovaly u dětí v chudobincích a sirotčincích. Podle literárních zdrojů jejich výskyt významně vzrůstal v závislosti na válečných událostech provázených hladomorem. Výsledky studie poskytují přímý důkaz výskytu sledovaných dětských nemocí na Moravě v období novověku.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
31

Dudová, Radka, and Marta Vohlídalová. "Men and Women Caring for Elderly Family Members." Czech Sociological Review 54, no. 2 (April 1, 2018): 219–52. http://dx.doi.org/10.13060/00380288.2018.54.2.400.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
32

Melichaříková, Zuzana, and Ludmila Reslerová. "THE EFFECT OF HORMONE REPLACEMENT THERAPY ON POSTMENOPAUSAL WOMEN." Profese online 2, no. 4 (October 1, 2009): 200–210. http://dx.doi.org/10.5507/pol.2009.019.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
33

Fousková, Marie V. "For a better life of a country woman. Pictures of civic and political acts of women in the "Annunciation" magazine before the elections to local governments in 1919." Soudobé dějiny 25, no. 1-2 (March 1, 2018): 85–108. http://dx.doi.org/10.51134/sod.2018.006.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
34

Wilhelmová, Radka, and Drahoslava Hrubá. "Which Expecting Mothers Prepare for Their Pregnancy and Motherhood?" Hygiena 59, no. 4 (December 1, 2014): 162–66. http://dx.doi.org/10.21101/hygiena.a1267.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
35

Fialová, Petra, and Vladimír Vašků. "Successful treatment of hidradenitis suppurativa in young woman." Dermatologie pro praxi 12, no. 4 (December 1, 2018): 191–94. http://dx.doi.org/10.36290/der.2018.031.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
36

Hamplová, Dana. "Religion and Gender: Why Are Women More Religious Than Men?" Czech Sociological Review 47, no. 2 (April 1, 2011): 297–324. http://dx.doi.org/10.13060/00380288.2011.47.2.04.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
37

Dudová, Radka, and Romana Volejníčková. "Why Women Care? Gender and Informal Care for the Elderly." Gender a výzkum / Gender and Research 15, no. 1 (March 1, 2014): 41–54. http://dx.doi.org/10.13060/12130028.2014.15.1.100.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
38

Heldtová, Karolína, and Věra Vránová. "The effect of a sexual aktivity on the mental health of a woman (student contribution)." Profese online 14, no. 1 (August 31, 2021): 1–8. http://dx.doi.org/10.5507/pol.2021.005.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
39

Sztwiertnia, Radomír, and Dana Hellová. "Ženy v lokální politice – případová studie obcí do tří tisíc obyvatel v Moravskoslezském kraji." Politologický časopis - Czech Journal of Political Science, no. 3 (2012): 260–75. http://dx.doi.org/10.5817/pc2012-3-260.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
40

Dadejová, Vlasta, Miroslav Králík, and Petra Urbanová. "Věkové a mezipohlavní rozdíly v rozměrech zubního oblouku dolní čelisti nedospělých jedinců: Brněnská sbírka sádrových ortodontických modelů chrupu." Anthropologia integra 2, no. 1 (January 1, 2011): 13–29. http://dx.doi.org/10.5817/ai2011-1-13.

Full text
Abstract:
Hodnocení mezipohlavních rozdílů v utváření dolní čelisti je jednou z mála možností, jak lze u nedospělých skeletů morfologicky odhadovat pohlaví. V této průřezové studii jsme se pokusili morfometricky prostudovat věkové rozdíly a ověřit existenci pohlavního dimorfismu ve velikosti a tvaru zubního oblouku dolní čelisti u nedospělých jedinců recentní české populace. Vzorek tvořilo 163 sádrových modelů dolních čelistí ortodontických pacientů, vybraných z Brněnské sbírky sádrových ortodontických modelů chrupu na základě stupně prořezání a nepřítomnosti zjevných patologií v rozsahu I(i)1-M1. Mladší kategorie od 7,5 let včetně do 9,5 let sestávala ze 77 případů (35 mužů a 42 žen), starší kategorie od 14 let včetně do 20 let z 86 případů (36 mužů a 50 žen). Velikost a tvar zubního oblouku jsme na standardizovaných fotografiích okluzní roviny hodnotili morfometricky pomocí jedenácti rozměrů, definovaných význačnými body na předních řezácích, špičácích a prvních trvalých stoličkách. Tvar jsme hodnotili pomocí šesti indexů. Ženy měly celkově menší rozměry zubního oblouku než muži stejné věkové kategorie, ve vyšší věkové kategorii byl velikostní dimorfismus mírně vyšší, ve většině rozměrů však nepřesahoval 5%. Rozdíly mezi věkovými kategoriemi nejsou jen odrazem prostého zvětšování čelisti v průběhu postnatálního růstu. Délka distální části zubního oblouku (C-M1) je ve vyšším věku u obou pohlaví menší. To může být způsobeno stěsnáváním mesiálnějších zubů s tím, jak se postupně prořezávají zuby distálnější. Ve většině hodnocených indexů se pohlaví výrazně nelišila, výjimkou byl Index vystupování špičáku v mladší věkové kategorii. Špičák vystupoval z oblouku bukálním směrem výrazněji ženám než mužům. Diskuse je věnována srovnání zjištěného dimorfismu s předchozími studiemi a možným vlivům, prostřednictvím kterých mohl klinický charakter sbírky a způsob výběru vzorku ovlivnit zjištěné mezipohlavní rozdíly.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
41

Bartošová, Michaela. "Women over Thirty - Specific Reproductive Strategies and Their Sources." Czech Sociological Review 45, no. 1 (February 1, 2009): 147–76. http://dx.doi.org/10.13060/00380288.2009.45.1.07.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
42

Marhánková, Jaroslava Hasmanová. "Těhotenství v perspektivě sociálních věd." Sociální studia / Social Studies 6, no. 4 (August 5, 2009): 55–71. http://dx.doi.org/10.5817/soc2009-4-55.

Full text
Abstract:
Zkušenost těhotenství v sobě obsahuje zásadní paradox. Na jednu stranu se jedná o vysoce subjektivní prožitek ženy dotýkající se jejího individuálního života a těla, na druhou stranu představuje nutnou podmínku reprodukce společnosti. Tento text se snaží o zachycení této ambivalentnost a představení těhotenství jako sociálního faktu, který přes svou výsostně intimní povahu zároveň představuje prostor pro analýzu otázek konstrukce genderu, norem mateřství, disciplinace ženského těla a kontroly reprodukce. Nahlíží na těhotenství ze dvou úhlů pohledu - jako na zkušenost, která je výlučnou součástí ženské subjektivity a která zakládá specifickou ženskou zkušenost, a zároveň jako na proces, který je hluboce zakotvený v institucionálních rámcích a společenských představách vhodného ženské těla a mateřství.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
43

Tesařová, Šárka. "Hynek Jeřábek: Úspěšné ženy ve stínu slavných mužů: Příběhy pěti žen, které ovlivnily podobu sociologického výzkumu; Jeřábek, Hynek: Má sociologická dobrodružství. Lidé, místa, vědecká setkání." HISTORICKÁ SOCIOLOGIE 13, no. 2 (December 1, 2020): 119–24. http://dx.doi.org/10.14712/23363525.2020.25.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
44

KRAUSOVÁ, Dagmar. "Vzdělávání osob v oblasti ICT ve výkonu trestu odnětí svobody a jeho finanční aspekty v rámci politiky zaměstnanosti v České republice." Forenzní vědy, právo, kriminalistika 6, no. 2 (2021): 197–210. http://dx.doi.org/10.37355/fvpk-2021/2-07.

Full text
Abstract:
Cílem příspěvku je představení souvislostí mezi vzděláváním osob plnoletých a pravomocně odsouzených k výkonu trestu odnětí svobody2 v oblasti ICT3 a využitím nabytých znalostí u těchto osob po jejich propuštění na svobodu s dopadem na finanční aspekt v rámci politiky zaměstnanosti. Příspěvek obsahuje data získaná z rozsáhlého kvantitativního průzkumu, který byl prováděn ve dvanácti českých věznicích, určených k výkonu trestu odnětí svobody osob plnoletých a pravomocně odsouzených, na podzim roku 2019. Výzkumný vzorek čítá 548 respondentů, z čehož tvoří 448 osob muži a 100 osob ženy. Součástí průzkumu byly otázky vztahující se k využívání informačních a komunikačních technologií – ICT – při páchání trestné činnosti. Data publikovaná v tomto příspěvku doposud nebyla uceleně veřejně prezentována.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
45

Mašić, Amina. "Žene u šumarstvu u Bosni i Hercegovini." Šumarski list 144, no. 11-12 (December 26, 2020): 572. http://dx.doi.org/10.31298/sl.144.11-12.4.

Full text
Abstract:
U većini europskih zemalja ne postoje pouzdana saznanja o zastupljenosti i ulozi žena u šumarstvu. Lewis (2005) navodi da su u SAD-u, u šumarstvu 1981. godine u tehničkom radu zaposleno 17,5%, a u administraciji 31,8%, 1991. godine je zaposleno u tehničkom sektoru 33,5%, a u administraciji 32,7%. Na Univerzitetu u Sarajevu prva žena stekla je diplomu inženjera šumarstva 1955. godine, iduće godine dvije žene, a 1957. pet žena. Anketno istraživanje provedeno je u cilju utvrđivanja zastupljenosti žena u šumarstvu, kao i pokušaja razumijevanja osnovnih razloga odabira ove profesije, s ciljem eventualnih poboljšanja uvjeta ili motiviranja novih generacija žena u šumarstvu. Uzorak je činilo 78 ispitanica, koje su uposlenice poduzeća: “Bosanskohercegovačke šume” Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Srednjobosanske šume d.o.o. Donji Vakuf, Unsko – sanske šume d.o.o. Bosanska Krupa, Zeničko - dobojske šume d.o.o. Zavidovići, KJP ,,Sarajevo-šume d.o.o. Sarajevo, JPŠ ” Šume Republike Srpske” a.d. Sokolac. Stalno zaposlenih žena sa diplomom Šumarskog fakulteta u Federaciji je 83, a u Republici Srpskoj 151. Samo u Šumama SBK rade žene sa SSS-III stupnja šumarske struke, što ukazuje da ne postoji interes za obavljanje takvog posla. Tijekom studije anketirano je ukupno 78 žena zaposlenih u šumarstvu, od čega je 19 završilo poljoprivrednu ili šumarsku školu, što čini ¼ u odnosu na žene koje su završile druge srednje škole. To ukazuje da je šumarstvo kao struka privlačnije ženama koje su završile druge srednje škole npr. umjetničke škole ili druge tehničke škole. Od 1981.godine šumarstvo postaje interesantnije ženama, od 522 diplomanta, 142 su žene. U Federaciji devet žena se nalazi na rukovodećim pozicijama, a u Republici Srpskoj 21.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
46

Podroužková, Helena, Ladislav Groch, Jaroslav Meluzín, Petr Krupa, and Jiří Vaníček. "Transcatheter closure of coronary artery fistula by implanting three platinum coils in a 91-year-old female." Cor et Vasa 52, no. 4 (April 1, 2010): 262–64. http://dx.doi.org/10.33678/cor.2010.063.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
47

Borová, Júlia, and Marian Branny. "Spontaneous coronary artery dissection as the cause of acute STEMI in a young female." Cor et Vasa 52, no. 10 (October 1, 2010): 635–38. http://dx.doi.org/10.33678/cor.2010.162.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
48

Vanečková, Martina, Andrea Pokorná, and Vlasta Dvořáková. "The quality of care for women from the prenatal to postnatal period - questionnaire survey." Pediatrie pro praxi 20, no. 4 (September 1, 2019): 234–37. http://dx.doi.org/10.36290/ped.2019.047.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
49

Leso, Jiří. "A long-term use of ivabradine in a middle-aged woman with chronic heart failure." Interní medicína pro praxi 19, no. 3 (July 1, 2017): 214–16. http://dx.doi.org/10.36290/int.2017.029.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
50

Leso, Jiří. "A long-term use of ivabradine in a middle-aged woman with chronic heart failure." Interní medicína pro praxi 19, no. 4 (November 1, 2017): 214–16. http://dx.doi.org/10.36290/int.2017.055.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography