Academic literature on the topic 'Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej"

1

Kwiatkowska, Grażyna Ewa. "Poziom agresji a skłonność do zachowań ryzykownych młodzieży w okresie adolescencji." Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio J – Paedagogia-Psychologia 32, no. 3 (December 20, 2019): 197. http://dx.doi.org/10.17951/j.2019.32.3.197-216.

Full text
Abstract:
<p class="Standard">Ryzykowne zachowania problemowe są ściśle związane z okresem adolescencji. Z punktu widzenia aktualnego stanu badań nad agresją i jej formami oraz ryzykiem w jego różnych przejawach zasadne wydaje się postawienie następującego problemu badawczego: Czy istnieje zależność pomiędzy poziomem agresji a skłonnością do podejmowania zachowań ryzykownych przez młodzież w okresie adolescencji? W badaniach wykorzystano Kwestionariusz Nastroje i Humory Arnolda H. Bussa i Ann Durkee w polskiej adaptacji Mieczysława Choynowskiego oraz Wieloczynnikową Skalę Zachowań Ryzykownych (WSZR) Ryszarda Studenskiego. W badaniach wzięło udział 118 uczniów lubelskich szkół podstawowych (70 dziewcząt i 48 chłopców). Wiek badanych wynosił od 14 do 16 lat (M = 14,89; SD = 0,71). Statystyczna analiza danych dowiodła, że związek między poziomem agresji a skłonnością do zachowań agresywnych jest dodatni i ma umiarkowane nasilenie. Płeć prawdopodobnie nie jest czynnikiem różnicującym korelację między ogólną agresją a skłonnością do ryzyka, ponieważ siła związku między zmiennymi okazała się zbliżona w grupie zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Można wnioskować, że u przedstawicieli obu płci wraz ze wzrostem poziomu agresji zwiększa się skłonność do zachowań ryzykownych.</p>
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Mudrecka, Irena. "Przekonania o sobie i świecie nieletnich przebywających w placówkach resocjalizacyjnych." Lubelski Rocznik Pedagogiczny 38, no. 2 (December 27, 2019): 41. http://dx.doi.org/10.17951/lrp.2019.38.2.41-53.

Full text
Abstract:
Celem przeprowadzonych badań było rozpoznanie adaptacyjnych i dezadaptacyjnych przekonań ułatwiających lub utrudniających funkcjonowanie młodzieży w życiu społecznym. Badania przeprowadzono wśród 146 wychowanków placówek resocjalizacyjnych i 134 uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych (grupa porównawcza). Skoncentrowano się na zaprezentowaniu części wyników badań uzyskanych za pomocą Skali Orientacji Pozytywnej (w polskiej adaptacji Marioli Łaguny, Piotra Olesia i Doroty Filipiuk) i Skali Wiary w Grę o Sumie Zerowej (autorstwa Joanny Różyckiej i Bogdana Wojciszke). Orientacja pozytywna to wymiar osobowości decydujący o skłonności jednostki do odbierania i przetwarzania informacji o sobie i świecie z pozytywnym nastawieniem, jak również podkreślania pozytywnych aspektów życia. Z kolei przekonanie o tym, że życie jest grą o sumie zerowej związane jest z przeświadczeniem o antagonistycznej naturze relacji między ludźmi wynikającym z wiary w to, że dobra tego świata są ograniczone i dlatego sukces jednego człowieka nierozerwalnie związany jest z klęską drugiego. Dla osób wierzących w to, że życie jest grą o sumie zerowej, świat to arena nieustannej walki z innymi, którym nie można ufać, o realizację własnego interesu. Uzyskane wyniki badań potwierdzają ujemną korelację pomiędzy badanymi zmiennymi. Zaobserwowany związek pomiędzy orientacją pozytywną a wiarą w życie jako grę o sumie zerowej ułatwia zrozumienie poglądów młodzieży skonfliktowanej z prawem i obyczajem, które, zgodnie z koncepcją poznawczą, mają wpływ na podejmowane przez nich decyzje i jakość relacji interpersonalnych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Głowacka-Sobiech, Edyta. "Joanna Król, To idzie młodość… Związek Młodzieży Polskiej w szkole średniej ogólnokształcącej w latach 1948–1957, Avalon, Kraków 2011, ss. 369." Biuletyn Historii Wychowania, no. 34 (June 15, 2016): 151–53. http://dx.doi.org/10.14746/bhw.2016.34.13.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Waingertner, Przemysław Andrzej. "Polskie ugrupowania polityczne wobec postaw młodzieży Królestwa Kongresowego w okresie rewolucji 1905 r., strajku szkolnego i bojkotu szkół rosyjskich." Przegląd Nauk Historycznych 20, no. 1 (August 18, 2021): 225–45. http://dx.doi.org/10.18778/1644-857x.20.01.08.

Full text
Abstract:
W artykule została podjęta próba odpowiedzi na pytania o miejsce, jakie postawy i aktywność dorastającego w Królestwie Polskim pokolenia zajmowały w refleksji i działaniach polskich elit politycznych, skupionych w ugrupowaniach i środowiskach, funkcjonujących na ziemiach polskich w pierwszych kilkunastu latach XX stulecia – w okresie wyznaczonym w Kongresówce przez wybuch rewolucji 1905 r. i strajku szkolnego oraz wygaśnięcie programowego bojkotu szkoły rosyjskiej. W tekście Czytelnik znajdzie odpowiedzi na dwa zasadnicze pytania: jak partie polityczne odnosiły się do postaw i publicznej aktywności tego młodego pokolenia, oceniały jego dojrzałość polityczną, a także wartość i skuteczność działań podejmowanych przez młodzież? Jakie miejsce dla przedstawicieli młodej generacji przewidywali politycy we własnych stronnictwach i jaką rolę im przeznaczali? Przedmiotem powyższych analiz stały się wystąpienia publiczne i prasa najważniejszych spośród ówczesnych polskich ugrupowań politycznych: Narodowej Demokracji, Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS), Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy (SDKPiL) oraz środowisk konserwatywnych. Na podstawie badań wypada stwierdzić, iż konserwatyści potępiali „niedojrzałych” przedstawicieli młodego pokolenia Królestwa Polskiego, uczestniczących w strajku i bojkocie szkoły rosyjskiej, pozostając przeciwnikami idei rewolucji. Narodowcy widzieli w strajku przejaw „nierozumnego” buntu wobec „realistycznej” polityki. Socjaliści i radykalni ludowcy pozytywnie oceniali zaktywizowanie się polityczne młodej generacji. Charakterystyczna, odmienna w stosunku do innych ugrupowań na lewicy, była natomiast dogmatyczna postawa SDKPiL. Partia ta popierała zaangażowanie młodzieży w walce „na ulicach” o zwycięstwo rewolucji, natomiast strajk szkolny traktowała jako godny uwagi, gdy wzmagał „rewolucyjne wrzenie” i wtedy, gdy młodzież podnosiła hasła socjalne. Socjaldemokracja przeciwstawiała się natomiast późniejszemu bojkotowi, podejmowanemu w imię haseł narodowych i oświatowych, gdy opadła fala rewolucyjnych wystąpień – mogącemu sprzyjać sympatiom młodych, kierowanym ku innym polskim ugrupowaniom politycznym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Sadowska, Joanna. "Marek Wierzbicki, Związek Młodzieży Polskiej i jego członkowie. Studium z dziejów funkcjonowania stalinowskiej organizacji młodzieżowej, Wydawnictwo Trio, ISP PAN, Warszawa 2006, ss. 490." Studia Podlaskie, no. 16 (2006): 488–93. http://dx.doi.org/10.15290/sp.2006.16.15.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Żurek, Waldemar W. "„Felix Culpa” Prymasa Polski Augusta Hlonda?" Studia Polonijne 41 (November 27, 2020): 255–66. http://dx.doi.org/10.18290/sp2041-13.

Full text
Abstract:
Zmiana granicy państwa polskiego po II wojnie światowej i proces przesiedlania ludności z Kresów Wschodnich do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stworzyły swoisty tygiel ludnościowy na Ziemiach Zachodnich i Północnych, na które przybywały transporty z Kresów Wschodnich, z Polski centralnej i Małopolski oraz emigranci z państw zachodnich. Na tych ziemiach opuszczonych przez Niemców, największego znaczenia nabierały kształtujące się stosunki ludnościowe i religijne. W powojennych warunkach procesy integracyjne na tych terenach następowały powoli, w czym nie do przecenienia miało wpływ ustanowienie organizacji polskiej administracji kościelnej oraz praca pastoralna polskiego duchowieństwa katolickiego. Prymas Polski kard. August Hlond powrócił do Polski 20 lipca 1945 r., w momencie, kiedy miały się decydować losy granic państwa, ustroju, a przede wszystkim tak mocno poszczerbionego przez wojnę i okupację Kościoła. Podejmowane przez komunistów reformy motywowane frazeologią demokratyczną, w rzeczywistości były budową demokracji socjalistycznej. Kościół w tamtym czasie ucierpiał wskutek reformy rolnej, a znaczącym ostrzeżeniem było wypowiedzenie dnia 12 września 1945 r. przez komunistów konkordatu. Na skutek izolacji Polski w stosunku do Zachodu, kardynał Hlond uważał za konieczne podejmowanie decyzji bez współdziałania ze Stolicą Apostolską, aby na terenach Ziem Odzyskanych z napływową ludnością polską zapewnić polską organizację i hierarchę kościelną, gdyż na podstawie dotychczasowych doświadczeń z Niemcami jasne dla niego było, iż na ziemiach poniemieckich nie może ostać się niemiecka administracja kościelna. Ponadto sądził, że tymi działaniami organizacyjno-prawnymi uniemożliwiał komunistycznemu rządowi stworzenie obszarów wyjętych spod wpływu Kościoła, albo dopuszczenie wprawdzie polskiej organizacji kościelnej, ale całkowicie sobie podporządkowanej, czego próby podejmowano w 1950 r. Zaprowadzenie hierarchii polskiej w miejsce niemieckiej było postrzegane w Niemczech i częściowo w Watykanie jako bezprawie już w 1945 r. W związku z powyższym kardynał Hlond w dokumencie z 24 października 1945 r. (40 stron) do Rzymu, usprawiedliwiającym podjęte przezeń działania oświadczał, iż w świetle zastrzeżeń z Rzymu zorientował się, iż mylnie zinterpretował uzyskane od papieża pełnomocnictwa i instrukcję Tardiniego. Jako kontrargument opisał sytuację na Ziemiach Odzyskanych i konieczność szybkiego działania w sprawach kościelnych i niedopuszczenie do podejmowania w tej materii decyzji przez komunistów, co nastąpiłoby w przypadku pozostawienia niemieckiej administracji kościelnej. Raport Hlonda do Rzymu był rzeczowy i faktograficznie wiarygodny, a dokonane przez niego podziały terytorialne Kościoła i utworzenie administracji apostolskich, nie tylko nie spowodowały interwencji papieża, a – jak się wkrótce okazało – dla Watykanu postępowanie Hlonda było wygodnym rozwiązaniem, ratującym katolicyzm w jednym z państw bloku sowieckiego, za co kardynał nigdy nie został zdezawuowany przez Stolicę Apostolską. Proces beatyfikacyjny Augusta Hlonda rozpoczął się w 1992 r. Na szczeblu diecezjalnym zakończył się w 1996 r. Przeciwny jego beatyfikacji był Związek Wypędzonych i episkopat niemiecki. Opracowane w 2008 r. Positio, Komisja Teologiczna Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaopiniowała w 2017 r. pozytywnie. W 2018 r. uczynili to kardynałowie i biskupi z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Dnia 19 maja 2018 r. papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót kard. Hlonda. Przysługuje mu odtąd tytuł Czcigodnego Sługi Bożego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Waingertner, Przemysław. "Ekspozytury i wpływy Związku Młodzieży Polskiej „Zet” w okresie zaborów (1886–1914)." Przegląd Nauk Historycznych 16, no. 1 (April 6, 2017). http://dx.doi.org/10.18778/1644-857x.16.01.03.

Full text
Abstract:
W 1886 r. na Uniwersytecie Warszawskim powstał tajny Związek Młodzieży Polskiej „Zet” (ZMP). W ciągu trzech dekad stał się on sprawnie zorganizowaną i działającą strukturą, mającą swoje placówki w ośrodkach akademickich, w których studiowali Polacy – na ziemiach polskich wszystkich trzech zaborów, w Rosji oraz w Europie Zachodniej. Program Związku wzywał młodzież do walki o niepodległą, zjednoczoną, demokratyczną, samorządną, sprawiedliwą społecznie oraz tolerancyjną Rzeczpospolitą. Członkowie ZMP, dążąc do wpływu na młodych Polaków, prowadzili działalność polegającą na zakładaniu i inspirowaniu związków akademickich, uczniowskich, młodzieży robotniczej i chłopskiej. Starali się również penetrować już istniejące struktury „dorosłego” społeczeństwa. Do grona tych organizacji należały: „Czerwona Róża”, „X”, „Pet”, Towarzystwa Tomasza Zana, Grupy Narodowe, Organizacja Młodzieży Narodowej, „Eleuzis”, Związek Towarzystw Polskich w Niemczech „Unitas”, Zjednoczenie Towarzystw Młodzieży Polskiej Zagranicą, Związek Młodzieży Rzemieślniczej, Narodowy Związek Robotniczy, Narodowy Związek Chłopski, Liga Oświaty Ludowej, Towarzystwo Oświaty Narodowej i Drużyny Bartoszowe. Poszerzały one wpływy ZMP.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Books on the topic "Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej"

1

Sercem i myślą związani z Partią: Związek Młodzieży Socjalistycznej (1957-1976) : polityczne aspekty działalności. Warszawa: Wydawnictwo Trio, 2010.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Jaeschke, Andrzej. Myśl polityczna Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej 1931-1935. Kraków: Wydawn. Nauk. WSP, 1989.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Związek Młodzieży Polskiej i jego członkowie: Studium z dziejów funkcjonowania stalinowskiej organizacji młodzieżowej. Warszawa: Wydawn. Trio, 2006.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Król, Joanna. To idzie młodość...: Związek Młodzieży Polskiej w szkole średniej ogólnokształcącej w latach 1948-1957. Kraków: Avalon, 2011.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Lech, Andrzej. Agraryzm wiciowy. Łódź: Wydawn. Uniwersytetu Łódźkiego, 1991.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Śliwa, Franciszek. Moja młodość w "Wiciach". Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1985.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Stefan, Iwaniak, ed. Wiejski ruch młodzieżowy Kielecczyzny. Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1987.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Zwiazek Mlodziezy Wiejskiej Rzeczypospolitej Polskiej "Wici" na Ziemi Garwolinskiej: W 75 lecie powstania ZMW RP i 70 rocznice konferencji ideologiczno-programowej "Wici" w Kepie Celejowskiej. Materialy konferencji naukowej zorganizowanej 15 czerwca 2003 r. w Kepie Celejowskiej. Warszawa: Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, 2004.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Arkadiusz, Kołodziejczyk, Piesio Tadeusz, Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne. Oddział w Garwolinie., and Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego., eds. Związek Młodzieży Wiejskiej Rzeczypospolitej Polskiej "Wici" na Ziemi Garwolińskiej: W 75-lecie powstania ZWM RP i 70 rocznicę konferencji ideologiczno-programowej "Wici" w Kępie Celejowskiej : materiały konferencji naukowej zorganizowanej 15 czerwca 2003 r. w Kępie Celejowskiej : praca zbiorowa. Garwolin: Ludowe Tow. Naukowo-Kulturalne, Oddział w Garwolinie, 2004.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Kazimierz, Przybysz, ed. Przed "Wiciami" i po "Wiciach": Zarys dziejów ruchu młodowiejskiego : praca zbiorowa. Warszawa: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1986.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Book chapters on the topic "Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej"

1

Korban, Tomasz. "Działalność niepodległościowa organizacji studenckich na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1897–1914." In Niepodległość : idee, fakty, perspektywy : w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, 15–31. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Wydawnictwo Naukowe, 2019. http://dx.doi.org/10.15633/9788374388085.02.

Full text
Abstract:
Warunki polityczne, jakie zaistniały pod koniec XIX wieku w Galicji, części monarchii austro ‑węgierskiej, przyczyniły się do powstania różnorodnych organizacji młodzieżowych i studenckich, kultywujących tradycje niepodległościowe oraz samokształceniowe. Znajdowały się one pod wpływem tworzących się w tym samym czasie polskich partii politycznych, posiadających zróżnicowane poglądy na kwestię przywrócenia Polsce niepodległości. W artykule omówiono działalność niepodległościową organizacji studenckich na Uniwersytecie Jagiellońskim na przełomie XIX i XX wieku. Studiująca młodzież skupiona była m.in. w następujących organizacjach: Związek Młodzieży Polskiej „Zet”, Niepodległościowa Młodzież Ludowa czy „Spójnia”. Przed wybuchem I wojny światowej studenci angażowali się również w działalność organizacji wojskowych.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography