Academic literature on the topic 'Życie uczuciowe'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Życie uczuciowe.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Życie uczuciowe"

1

Ruman, Natialia Maria. "Sztuka sakralna a przeżycie tanatologiczne - aspekt teologiczno-pedagogiczny." Forum Pedagogiczne 5, no. 1 (November 16, 2016): 135–45. http://dx.doi.org/10.21697/fp.2015.1.10.

Full text
Abstract:
Wychowanie przez sztukę mające prowadzić do rozwoju człowieka, do równowagi funkcji intelektualnych, emocjonalnych i motywacyjno-wolitywnych, jest często pomijanym aspektem. Sztuka powinna opanować nasze życie. Świat wyobraźni formowany jest od dzieciństwa, poddawany różnym perturbacjom, różnicuje się w trakcie dorastania i doświadczeń. Są to również doświadczenia przykre, smutne, trudne. Sztuka sakralna nie pomija takich doznań w życiu człowieka. Przedstawia śmierć często w taki sposób, by odbiorcę zachęcić do refleksji i wzbogacić jego życie. Sztuka wtedy staje się narzędziem ogólnego kształtowania człowieka, które ma umożliwić mu życie w sposób spontaniczny i twórczy, a także pomóc osiągnąć harmonię życia zmysłowego, uczuciowego i intelektualnego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Zarzycki, Stanisław. "Gniew czlowieka i wezwanie do życia bez gniewu według świętego Franciszka Salezego." Verbum Vitae 34 (November 7, 2018): 337–68. http://dx.doi.org/10.31743/vv.1917.

Full text
Abstract:
Artykuł podejmuje zagadnienie gniewu człowieka z trojakiego punktu widzenia: psychologicznego, moralnego i duchowego. Najpierw omawia uczucie gniewu sferze uczuciowej i objaśnia jego miejsce w jej strukturze, uwzględniając podziały uczuć św. Augustyna i św. Tomasza. W ramach moralnego aspektu rozpatruje uczcie gniewu w sobie samym w powiązaniu z nauką stoicką, a następnie to samo uczucie ze względu na jego uległość władzom duchowym człowieka, uwzględniając jego naturę skażoną grzechem. Rozpatruje także moralną kwestię zasadności posługiwania się gniewem, wskazując na jej szkodliwość i użyteczność. W ostatniej części artykuł objaśnia naukę moralną i duchową wykluczającą gniew, podaje jej racje i pokrótce ukazuje sposób opanowania gniewu poprzez duchowość ześrodkowaną na miłości Boga i bliźniego oraz przez „małe cnoty” doskonalące relację z bliźnimi i służące opanowaniu gniewu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Borys, Tadeusz. "W poszukiwaniu modułu uczuciowego jakości życia." PROBLEMY JAKOŚCI 1, no. 3 (March 29, 2021): 4–11. http://dx.doi.org/10.15199/46.2021.3.1.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

BORYS, Tadeusz. "Dekompozycja modułu uczuciowego jakości życia – pierwsza składowa „nadzieja”." PROBLEMY JAKOŚCI 1, no. 6 (June 28, 2021): 4–14. http://dx.doi.org/10.15199/46.2021.6.1.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

BORYS, Tadeusz. "Dekompozycja modułu uczuciowego jakości życia – piąta składowa „cierpliwość”." PROBLEMY JAKOŚCI 1, no. 1 (February 28, 2022): 4–14. http://dx.doi.org/10.15199/46.2022.1.1.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Miczyński, Jan K. "Zagrożenia duchowe uniwersytetu." Roczniki Teologiczne 66, no. 5 (June 24, 2020): 7–24. http://dx.doi.org/10.18290/rt.2019.66.5-1.

Full text
Abstract:
Pierwotnie rolą uniwersytetu było tworzenie społeczności profesorów i studentów, której celem było poznawanie prawdy i kształtowanie według niej życia. W paradygmat uczelni wpisany był rozwój osobowy człowieka – intelektualny, wolitywny, moralny, uczuciowy – kulminujący w życiu duchowym. Współcześnie daje się zaobserwować różne procesy, które proponują zmianę tego wcześniejszego modelu. Ujmują one w sposób redukcjonistyczny samego człowieka bądź też dążą do tego, by uniwersytet „użyć” do własnych celów partykularnych. Wszystko to sprawia, że rozwój duchowy społeczności ludzkiej, dokonujący się m.in. dzięki kulturze uniwersyteckiej, często jest zagrożony. Tym samym na horyzoncie dziejów pojawia się widmo antyintelektualizmu, antykultury, antyhumanizmu, antyreligii. Ten niebezpieczny proces dostrzega już wielu współczesnych autorów. Niniejszy artykuł jest propozycją nazwania tychże zagrożeń i ich usystematyzowania, jak również poszukiwaniem odpowiedzi na niepokojące współczesne znaki czasu. Kluczem hermeneutycznym tychże rozważań jest zaś rozumienie człowieka jako osoby stworzonej na obraz i podobieństwo Osobowego Boga.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Łodzińska, Jolanta, and Justyna Kurtyka-Chałas. "Wstęp." Studia nad Rodziną 22, no. 2(47) (December 31, 2018): 7–15. http://dx.doi.org/10.21697/snr.2018.47.2.01.

Full text
Abstract:
Prezentowany numer kwartalnika „Studia nad Rodziną” stanowi tom poświęcony złożonym wyzwaniom związanym z funkcjonowaniem jednostki i rodziny w obliczu kryzysu. Przedstawiany tom stał się konsekwencją podejmowanych dyskusji w obszarze uniwersalności i interdyscyplinarności zagadnienia kryzysu. Współczesne życie codzienne jest pełne napięć, stresów i niepewności. Wielu socjologów twierdzi, że mamy obecnie do czynienia ze społeczeństwem ryzyka. Jednostka, ale także rodzina i inne grupy pierwotne, stają w obliczu niepewnej przyszłości i rozpadającej się więzi społecznej, wymagającej ciągłej rekonstrukcji, permanentnej pracy nad budowaniem więzi, związanej z pracą nad emocjami, czyli takiej, która unieważnia, zmienia i redefiniuje emocje partnerów interakcji oraz podmiotu działającego, dając, chociażby chwilowe, poczucie wzajemnej akceptacji i bezpieczeństwa życia grupowego. dotychczasowa teraźniejszość naznaczona jest istnieniem wielu zjawisk wyzwalających uczucie zagrożenia i lęku społecznego niemal we wszystkich sferach ludzkiej egzystencji. Pojawiający się kryzys gospodarczy i ekonomiczny, szybkość rozwoju cywilizacyjnego oraz przemiany w sferze społecznego i kulturowego funkcjonowania człowieka to zmiany kryzysogenne, burzące często w sposób traumatyczny dotychczasowy ład społeczny, wywołujący spadek kondycji i dobrostanu człowieka oraz zaburzenia w wielu wymiarach życia społecznego, w tym rodzinnego.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Borek, Filip. "Uczucie, osoba i wartości w fenomenologicznych badaniach Edyty Stein." Studia Philosophiae Christianae 53, no. 2 (February 16, 2018): 5. http://dx.doi.org/10.21697/2017.53.2.01.

Full text
Abstract:
W niniejszym artykule podejmuje się próbę przeanalizowania zaprezentowanych przez Edytę Stein w O zagadnieniu wczucia opisów relacji między uczuciami, osobą oraz wartościami. Pokaże się przede wszystkim, na czym polega postulowana przez Stein korelacja między osobą a wartościami. Istotne dla tego celu będzie zarysowanie Stein fenomenologii uczucia. W artykule wskazuje się na problematyczność niektórych ujęć proponowanych przez autorkę. Zwraca się uwagę przede wszystkim na niedostateczność analizy przedmiotowej strony uczuć oraz istoty wartości. Centralnym punktem krytyki jest jednak pogląd Stein, traktujący czucie wartości oraz uczucia jako dwa kierunki jednego przeżycia. Pokazuje się, czym w ujęciu autorki jest osoba oraz w jaki sposób dochodzi do jej fenomenologicznej konstytucji. Stawia się również omawiane zagadnienia w kontekście intersubiektywności. Argumentuje się, że według Stein własne życie emocjonalne człowieka posiada istotne znaczenie dla rozumienia innych osób. Analizę O zagadnieniu wczucia pogłębia się przez wskazanie na pewne zmiany w ujęciu zagadnień aksjologicznych w późniejszych rozprawach Stein.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Czyrska-Łostowska, Ewelina. "Tata i jego późne lata, czyli o fenomenie ojcostwa, także późnego." Studia nad Rodziną 18, no. 1(34) (July 1, 2014): 303–18. http://dx.doi.org/10.21697/snr.2014.34.1.18.

Full text
Abstract:
Ostatnimi czasy coraz mocniej akcentuje się obecność ojca w życiu dziecka i związaną z tym rolę, jaką pełni. Artykuł skupia się na mężczyźnie jako ojcu. Istota ojcostwa została przedstawiona w oparciu o literaturę przedmiotu. W życiu mężczyzny będącego ojcem większego znaczenia nabiera jedna ze sfer jego aktywności – uczuciowa. Jest to istotne w udziale ojca w życiu dziecka. To z kolei przekłada się na to, kim ojciec jest dla własnego dziecka oraz jak kształtuje się w związku z tym osobowość dziecka. W artykule jest także mowa o późnym ojcostwie. Jest to zjawisko coraz bardziej powszechne w rodzinie współczesnej. Przyjęto, że można mówić o późnym ojcostwie wtedy, kiedy mężczyzna jest w wieku 35 i więcej lat i ma małe dziecko. Jakie jest to ojcostwo? Ma ono swoje dodatnie i ujemne strony i bez wątpienia w każdym przypadku jest ono osobliwe. Postulować należy, by było jednocześnie ojcostwem dojrzałym.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Derdziuk, Andrzej. "Patriotyzm w czasie pokoju." Teologia i Moralność 14, no. 1(25) (October 3, 2019): 95–106. http://dx.doi.org/10.14746/tim.2019.25.1.6.

Full text
Abstract:
Troska o rozwój patriotyzmu jako postawy aktywnego angażowania się w poznawanie i rozwój dziedzictwa narodowego jest moralnym obowiązkiem chrześcijanina wypływającym z cnoty sprawiedliwości. Otwierając się na potrzeby innych członków wspólnoty narodowej, człowiek poszerza swoje horyzonty i rozwija talenty otrzymane od Boga. Patriotyzm obejmuje element poznawczy, uczuciowy i wolitywny, które pozwalają na integralne włączanie się w strzeżenie i rozwijanie duchowego i materialnego dziedzictwa własnej kultury. Rozwój cnoty miłości i sprawiedliwości jest ważnym wkładem w budowanie kapitału społecznego, który ma wymiar osobowy i obejmuje duchowy potencjał osób tworzących daną wspólnotę narodową. Wśród działań promujących patriotyzm w czasie pokoju należy wskazać angażowanie się w życie polityczne przez udział w wyborach i aktywność obywatelską oraz troskę o kulturę, gospodarkę i środowisko naturalne. Inwestowanie we własnym kraju, płacenie podatków i pozostawanie w ojczyźnie przyczyniają się do rozwoju wspólnoty narodowej.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Books on the topic "Życie uczuciowe"

1

Tyrmand, Leopold. Życie towarzyskie i uczuciowe. Warszawa: Wydawn. PoMost, 1989.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

1963-, Michalski Cezary, ed. Staniszkis: Życie umysłowe i uczuciowe. Warszawa: Wydawn. Czerwone i Czarne, 2010.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Sonnenberg-Musiał, Katarzyna, and Aleksandra Szczechla. W kręgu Yukiguni. Język i sztuka pisarska Kawabaty Yasunariego. Edited by Romuald Huszcza. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2020. http://dx.doi.org/10.4467/k7163.91/20.20.15548.

Full text
Abstract:
Trwająca niemal pół stulecia aktywność pisarska Kawabaty Yasunariego (1899–1972), pierwszego japońskiego noblisty, autora uznanych powszechnie na całym świecie wybitnych dzieł, takich jak przyswojone polszczyźnie Tancerka z lzu, Kraina śniegu, Tysiąc żurawi, Śpiące piękności, Głos góry czy Meijin – mistrz go, przypada na okres, kiedy historyczne doświadczenia Japonii obejmowały zarówno imponujące sukcesy, jak i dotkliwe porażki, entuzjazm duchowego otwarcia na świat, jak i próby nacjonalistycznej izolacji, pokojowy rozkwit, jak i agresywną ekspansję. Wobec wszystkich dramatycznych i przełomowych dotknięć losu, nie tylko w życiu kraju, ale też we własnej indywidualnej egzystencji, cieszący się autorytetem w japońskich kręgach literackich Autor starał się zachowywać spokój i równowagę, a świat literatury, estetyki i dawnej tradycji japońskiej był dla niego schronieniem w ucieczkach przed tym wszystkim, czego nie umiał bądź nie chciał akceptować. Kawabata w całej swojej pisarskiej spuściźnie może być odbierany jako liryczny piewca wędrówek, poszukiwań i niespełnień w życiu uczuciowym jednostki, jako autor prowadzący czytelnika przez świat poruszających pejzaży oraz własnych zaskakujących odkryć, dokonywanych okiem wrażliwego obserwatora miejsc i ludzi, korzystający często z prawa do narracyjnych niedopowiedzeń, zawieszonych na wpół pytań i paradoksów ukrytej strony zjawisk, a przy tym mistrz subtelnej aluzji literackiej. Przygotowany w środowisku naukowym japonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego tom studiów omawiających dorobek Kawabaty, walory jego sztuki pisarskiej i stylu, ma być w intencji redaktorów i autorów tekstów próbą wypełnienia zauważalnej od dawna luki w polskim dyskursie literaturoznawczym i zapoczątkowania wielostronnej debaty na temat dzisiejszej percepcji jego twórczości z perspektywy poetyki, estetyki i stylistyki literackiej oraz translatoryki i lingwistyki tekstu.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Book chapters on the topic "Życie uczuciowe"

1

Górecka-Mostowicz, Barbara. "Kształtowanie rozumienia sfery życia uczuciowego u przedszkolaków – nowe rozwiązania." In Nauczyciel wczesnej edukacji. Oczekiwania społeczne i praktyka edukacyjna. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2011. http://dx.doi.org/10.18778/7525-559-1.18.

Full text
Abstract:
The elaborate concerns the problems with understanding of the emotional life sphere by the young children in the infant school. It was conveyed the measurement of the Emotional Intelligence of infants within the limits of the model MSCEIT (Marc. A. Brackett, P. Salovey, 2008). In the range of: perceiving, understanding and managing of the emotions. The data concerning the conceptualization of the feelings in the language and art works of the six years old children. The results of such research allowed us to estimate the way in which they interpret the events that cause our emotions and also how they emotionally take an attitude towards them. It was established that the proposals of the solutions connecting problematic situations were based on the children’s opinions. There were proposed ways of emotional upbringing of infants in the following spheres: ● Creating the emotional insight that realizing itself in the skill of reading own emotions (drawing up the map of emotions which were experienced by them); ● Creating the understanding of other people and the social world (drawing up the emotiogram of the interpersonal connections).
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!

To the bibliography