Academic literature on the topic 'Метод нечіткої логіки'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Метод нечіткої логіки.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Метод нечіткої логіки"

1

Gavrilenko, S. "РОЗРОБКА МЕТОДУ ІДЕНТИФІКАЦІЇ АНОМАЛЬНОГО СТАНУ КОМП’ЮТЕРНОЇ СИСТЕМИ НА ОСНОВІ НЕЧІТКОЇ ЛОГІКИ". Системи управління, навігації та зв’язку. Збірник наукових праць 1, № 53 (2019): 107–11. http://dx.doi.org/10.26906/sunz.2019.1.107.

Full text
Abstract:
Предметом статті є дослідження методів ідентифікації аномального стану комп’ютерних системах. Метою статті є розробка методу ідентифікації аномального стану комп’ютерної системи на основі методу нечіткої логіки. Завдання: дослідити існуючі методи ідентифікації аномального стану комп’ютерних систем; з метою вибору вхідних даних проаналізувати РЕ-структуру шкідливого та безпечного програмного забезпечення та виділити ознаки; оцінити ознаки за допомогою апарату лінійного програмування для подальшого аналізу; розробити метод ідентифікації стану комп’ютерної системи на основі нечіткої логіки, дослідити та обґрунтувати вибір типу функції приналежності, виконати мінімізацію кількості правил, провести тестування. Використовуваними методами є: апарат лінійного програмування та апарат нечіткої логіки. Отримано такі результати. Розроблено метод ідентифікації стану комп’ютерної системи на основі нечіткої логіки. Для цього вибрано ознаки шкідливого та безпечного програмного забезпечення та оцінено їх за допомогою апарату лінійного програмування, обґрунтовано вибір типу функції приналежності, виконано мінімізацію кількості правил. Проведено тестування запропонованого методу. Висновки. Наукова новизна отриманих результатів полягає в наступному: розроблено метод ідентифікації стану комп’ютерної системи на основі нечіткої логіки Мамдані, обґрунтовано вибір типу функції приналежності, виконано мінімізацію кількості правил методом часткового опису за рахунок попарного врахування нечітких множин вхідних змінних, що дозволило збільшити швидкодію методу ідентифікації в 5 разів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Ситник, Ю. Б. "Підхід щодо побудови системи управління безпекою польоту авіації в умовах невизначеності". Наука і техніка Повітряних Сил Збройних Сил України, № 2(43), (11 травня 2021): 66–72. http://dx.doi.org/10.30748/nitps.2021.43.09.

Full text
Abstract:
У статті проведений аналіз щодо організації системи безпеки польотів (БП), що базується на двох контурах управління БП (управління та забезпеченням БП). Встановлено, що рішення задач по управлінню та забезпеченню БП на сьогоднішній день базується в основному на математичному апараті, який побудований на імовірнісних, статистичних методах. Дані методи не дозволяють урахувати неповноту, невизначеність, неточність відомостей. Для задач, які не піддаються строгій формалізації і мають логіко-аналітичний характер, у тому числі виробці рекомендацій з управління БП, запропоновано використовувати нечітку логіку як засіб моделювання невизначеності природної мови. Обґрунтовано автоматизацію рішення задач управління БП здійснити впровадженням нових технологій в систему управління БП. Обраний когнітивний метод формалізації задачі управління БП та модель подання знань, яка заснована на нечітких множинах і нечіткої логіки. Запропоновано формалізацію знань про процес управління БП здійснити шляхом використання трикутних нечітких чисел і трапецієподібних нечітких інтервалів, доцільність використання яких обумовлюється простотою виконання операцій над ними, можливістю їх наочної графічної інтерпретації. В якості базової моделі представлення знань про процес управління БП в умовах невизначеності визначені інтервальні нечіткі множини типу 2 і засновані на них нечіткі логічні системи інтервального типу. Тип алгоритму нечіткого виводу, що використовується в нечіткій логічній системі, визначається структурою нечітких продукційних правил, процедурою фазифікації, агрегування, активізації, акумулювання і дефаззифікації. Розроблений новий підхід побудови системи управління БП з використанням нових інформаційних технологій, який забезпечує запобігання авіаційних подій при організації конкретного польоту повітряного судна.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Murasov, Rustam, Anatolii Nikitin та Ivan Meshcheriakov. "Математична модель оцінювання ризиків функціонування об’єктів критичної інфраструктури на основі теорії нечіткої логіки". Journal of Scientific Papers "Social Development and Security" 14, № 5 (2024): 166–74. http://dx.doi.org/10.33445/sds.2024.14.5.17.

Full text
Abstract:
Мета роботи: розробка математичної моделі оцінювання ризиків функціонування об’єктів критичної інфраструктури на основі теорії нечіткої логіки. Метод: теорія ймовірності, теорія нечіткої логіки, метод центру ваги, моделювання. Результати дослідження: розроблена математична модель оцінювання ризиків функціонування об’єктів критичної інфраструктури на основі теорії нечіткої логіки. На практичному прикладі обчислення нечітких та невизначених даних перевірена її адекватність. Теоретична цінність дослідження: процес оцінювання ризиків в наслідок ударів противника став більш адаптивним і точним для подальших досліджень.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Кузьменко, Олександр, and Леонід Віткін. "DEVELOPMENT OF A MATHEMATICAL MODEL BASED ON FUZZY LOGIC FOR RISK ESTIMATION IN THE ACTIVITY OF A TESTING LABORATORY." "Scientific notes of the University"KROK", no. 1(73) (March 30, 2024): 188–94. http://dx.doi.org/10.31732/2663-2209-2024-73-188-194.

Full text
Abstract:
В статті розглядається проблема оцінки ризиків в діяльності випробувальної лабораторії для прийняття управлінських рішень. Зазначено, що існуючі моделі управління діяльністю випробувальних лабораторій та методи аналізу ризику обмежують достовірність визначення ризику за рахунок неврахування лінгвістичної складової невизначеності та дозволяють оцінити вплив лише стохастичної складової невизначеності інформації. Метою дослідження є удосконалення механізму прийняття управлінських рішень на основі аналізу ризиків із застосуванням нечіткої логіки у випробувальній лабораторії. Для досягнення поставленої мети сформульовані наступні задачі: провести аналіз існуючих наукових і методичних підходів для прийняття управлінських рішень у випробувальній лабораторії; розробити математичну модель для визначення ризику в діяльності випробувальної лабораторії з використанням математичного апарату нечіткої логіки. Теорія нечіткої логіки коротко описана як метод, що дозволяє підвищити достовірність аналізу ризиків через врахування лінгвістичних факторів. Зазначено, що достовірність аналізу ризиків для своєчасного прийняття управлінських рішень, спрямованих на обмеження впливу негативних факторів на діяльність випробувальних лабораторій, може бути підвищена за рахунок використання нечітких моделей. Враховуючи доведену здатність нечітких моделей до опису лінгвістичної складової невизначеності, використання нечітких моделей призведе до підвищення достовірності результатів аналізу ризику. Запропоновано математичну модель для визначення ризику в діяльності випробувальної лабораторії з використанням математичного апарату нечіткої логіки. Подальші дослідження будуть спрямовані на експериментальне підтвердженні достовірності запропонованої моделі.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Лисенко, В. П., та І. С. Чернова. "ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИЙ АЛГОРИТМ КЕРУВАННЯ ДЛЯ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОГО ВИРОЩУВАННЯ ЕНТОМОФАГІВ". Automation of technological and business processes 10, № 3 (2018): 50–58. http://dx.doi.org/10.15673/atbp.v10i3.1088.

Full text
Abstract:
Стаття присвячена енергоефективному вирощуванню ентомофагів. Об’єктом дослідження були процеси керування лабораторним виробництвом млинової вогнівки (Ephestia kuehniella), комахи-хазяїна ентомофага бракон (Habrobracon hebetor).
 Метою досліджень є розроблення методу, а на його основі – алгоритму керування для енергоефективного вирощування ентомофагів із використанням теорії нечіткої логіки.
 Розроблено метод енергоефективного вирощування ентомофагів, який на основі інформації про залежність прибутку виробництва від параметрів техноценозу (температури та відносної вологості повітря боксу для розведення комах), загальних витрат поживного середовища та витрат на інокуляцію поживного середовища яйцями комахи-хазяїна, витрат електроенергії, доходу, із використанням теорії нечіткої логіки дозволяє формувати стратегії керування електротехнічним комплексом для максимізації прибутку виробництва ентомофагів в умовах невизначеності.
 Методи досліджень – експериментальний, аналітичний, нечіткого висновку.
 За результатами експериментальних досліджень, проведених в Інженерно-технологічному інституті «Біотехніка», розроблено експертні системи нечіткого висновку для оцінки прибутку виробництва ентомокультур, створено бази знань та отримано поверхні нечіткого висновку, що дають можливість визначати такі параметри процесу вирощування ентомокультур з урахуванням збурення в умовах неповної вхідної інформації, за яких прибуток буде досягати максимального значення за умови мінімізації енерговитрат.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Литвинчук, Д. В., О. М. Компанієць, В. В. Афанасьєв, П. М. Гриценко та Д. О. Пархоменко. "Використання моделей нечіткої логіки під час вибору параметрів руху літальних апаратів з метою попередження їх зіткнення у повітрі". Наука і техніка Повітряних Сил Збройних Сил України, № 4 (49) (15 лютого 2023): 30–36. http://dx.doi.org/10.30748/nitps.2022.49.04.

Full text
Abstract:
Представлено методичні підходи до визначення потенційно конфліктних ситуацій під час польотів повітряних суден. Проаналізовано системи попередження зіткнень повітряних суден військової та цивільної авіації провідних країн світу. Сформовано напрямки удосконалення методу попередження зіткнення літальних апаратів у повітрі, які полягають у застосуванні моделей нечіткої логіки, бази знань, яка будується у вигляді сукупності нечітких продукційних правил. Розроблено метод оцінки координації повітряних суден при небезпечному зближенні, який враховує особливості процесу вирішення завдання його попередження. Побудовано ієрархічну нечітку продукційну модель оцінки координації повітряних суден при небезпечному зближенні.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Дранишников, Л. В. "НЕЧІТКЕ МОДЕЛЮВАННЯ В СИСТЕМАХ УПРАВЛІННЯ". Математичне моделювання, № 1(46) (14 червня 2022): 7–15. http://dx.doi.org/10.31319/2519-8106.1(46)2022.258341.

Full text
Abstract:
Застосування лінійних пропорційно-інтегрально-диференціальних (ПІД) регуляторів у системах управління нелінійними об'єктами найчастіше призводить до низької якості процесу регулювання, що характеризується великими значеннями перерегулювання, статичною помилкою та/або часом перехідного процесу.
 Системи управління характеризуються, як правило, нелінійними залежностями, складною для моделювання динамікою, наявністю неконтрольованих шумів та перешкод. Класична теорія управління базуються на ідеї лінеаризації систем. Тому найефективнішою є розробка систем управління на основі адаптивного підходу у поєднанні з методами теорії штучних нейронних мереж та нечіткої логіки.
 Регулятори, побудовані з урахуванням цієї інноваційної концепції, часом здатні забезпечити вищі показники якості перехідних процесів проти класичними регуляторами. Застосовуючи технологію синтезу нечітких алгоритмів управління, технологію побудови нейронних мереж можна провести оптимізацію складних контурів регулювання без проведення всебічних математичних досліджень.
 У роботі сформульовано методику синтезу системи управління на основі теорії нечітких множин. Наведено результати імітаційного моделювання системи з нечітким логічним контролером та нейроконтролером. При побудові моделей та бази правил були використані засоби MATLAB — Simulink, Fuzzy Logic Toolbox.
 Результати моделювання показали, що з постійних параметрах об'єкта регулювання системи з нечіткими регуляторами і нейроконтроллером мають кращі динамічні показники проти класичними системами. Запропоновано метод нечіткої адаптації параметрів налаштування регулятора.
 На підставі отриманих результатів моделювання обрано раціональні алгоритми управління для нечіткого регулятора з шумом у вхідному каналі. Виконано аналіз роботи нечіткого регулятора. Розглянуто основні процеси, що відбуваються у нечіткому висновку у нечітких системах управління.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Мильников, Геннадій. "МЕТОД НАСТРОЮВАННЯ ЦИФРОВОГО РЕГУЛЯТОРА НА ОСНОВІ ДИНАМІЧНОЇ ОПТИМІЗАЦІЇ". Повітряна міць України 2, № 5 (2023): 63–68. http://dx.doi.org/10.33099/2786-7714-2023-2-5-63-68.

Full text
Abstract:
У статті запропоновано метод настроювання цифрового регулятора системи автоматичного управління динамічним об'єктом на основі динамічної оптимізації. Визначено мету дослідження – підвищення показників якості функціонування системи автоматичного управління динамічним об'єктом шляхом використання нечіткого регулятора. Для досягнення мети дослідження використано спосіб динамічної оптимізації настроювання регулятора. Представлено результати математичного моделювання системи управління з цифровим нечітким регулятором, формуючим управляючий вплив на динамічний об’єкт, що управляється. Проведено порівняльну оцінку системи автоматичного управління динамічним об'єктом на основі пропорційно-інтегрально-диференціального регулятора та регулятора на базі нечіткої логіки. Аналіз отриманих результатів моделювання показав, що в системі з нечітким регулятором похибку відхилення зменшено у 5,5 разів, а час регулювання зменшено у 1,6 рази. Отже, застосування нечіткого регулятора дозволило підвищити точність і динамічні показники, керування динамічним об'єктом.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Антіпова, Наталія Андріївна, та Олександр Іванович Кулагін. "Хмарні ресурси з теорії і методів нечітких множин і нечіткої логіки". New computer technology 12 (25 грудня 2014): 269–73. http://dx.doi.org/10.55056/nocote.v12i0.720.

Full text
Abstract:
Метою дослідження є аналіз наявних у мережі Internet ресурсів інформативно-навчального характеру, пов’язаних з теорією нечіткої логіки, реалізацією її механізмів та застосуванням до розв’язання практичних задач, завдання дослідження – вивчення можливості використання хмарних ресурсів у процесі викладання відповідних дисциплін у ВНЗ, об’єкт дослідження – засоби хмарних ресурсів для підтримки математичних досліджень, предмет – хмарні ресурси з теорії і методів нечітких множин і нечіткої логіки, метод дослідження – теоретичне дослідження.
 У ході дослідження було знайдено та об’єднано в єдиний методичний блок теоретичні матеріали і демонстраційні Web-сервіси із заданої тематики. У результаті було сформовано комплекс навчальних ресурсів, котрі можуть мати позитивний ефект при використанні, зокрема, у процесі дистанційного навчання.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Пасічник, В. В., В. Л. Юнчик, Н. Е. Кунанець та А. А. Федонюк. "Використання нечіткої логіки у процесі експертного оцінювання електронних навчальних ресурсів". Scientific Bulletin of UNFU 32, № 4 (2022): 66–76. http://dx.doi.org/10.36930/40320411.

Full text
Abstract:
Розглянуто процедури експертного оцінювання для визначення якості електронних навчальних ресурсів, що базуються на теорії нечіткої логіки та використанні методу аналізу ієрархій. Концепцію нечіткої логіки використано для кількісної оцінки якісних даних для генерування рекомендацій. Запропоновано проєкт рекомендаційної системи на підставі методів нечіткої логіки для експертного оцінювання електронних навчальних ресурсів, зокрема систем комп'ютерної математики та генерування рекомендацій щодо вибору найефективніших для використання в навчальному процесі. Розглянуто та проаналізовано поняття рекомендаційних систем залежно від сфери застосування. Введено поняття рекомендаційної системи для вибору найефективніших електронних навчальних ресурсів. Здійснено огляд наукових публікацій щодо застосування експертного оцінювання, використання методів нечіткої логіки та рекомендаційних систем. Наведено загальну архітектуру рекомендаційної системи з описом функціоналу підсистем. Показано основні можливості застосування теорії нечіткої логіки у процесах генерації рекомендацій. Розглянуто приклади практичного використання теорії нечіткої логіки в процесі вибору систем комп'ютерної математики. Наведено основні критерії оцінювання систем комп'ютерної математики. Використано метод парних порівнянь для розрахунку важливості критеріїв. Детально описано процес оцінювання електронних навчальних ресурсів з використанням методів нечіткої логіки та подано алгоритм роботи цього підходу. Внаслідок проведеного експертного оцінювання отримано перелік рекомендованих альтернатив електронних навчальних ресурсів, що відповідають заданим критеріям. Наведено загальну структуру рекомендаційної системи вибору електронних навчальних ресурсів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Метод нечіткої логіки"

1

Гриценко, Костянтин Григорович, Константин Григорьевич Гриценко та Kostiantyn Hryhorovych Hrytsenko. "Метод оцінки конкурентоспроможності страхових компаній з використанням теорії нечіткої логіки". Thesis, Черкаський інститут банківської справи Університету банківської справи Національного банку України, 2010. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/62625.

Full text
Abstract:
Запропонована ієрархічна модель оцінки конкурентоспроможності страховика, розроблена на основі теорії нечіткої логіки. Обрано та згруповано фактори впливу на конкурентоспроможність страховика. Для ієрархічного дерева логічного виведення побудовані нечіткі бази знань. В пакеті MATLAB реалізовано сценарій настройки параметрів нечіткої моделі.<br>The proposed hierarchical model for evaluating the competitiveness of the insurer, developed on the basis of the theory of fuzzy logic. Chosen and grouped factors of impacts on the competitiveness of the insurer. For a hierarchical tree of logical deduction were developed fuzzy knowledge base. In the package MATLAB script configuration of fuzzy model was implemented .
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Безменова, Ольга Миколаївна. "Про результати діагностування наявності захворювань з використанням алгоритмів класифікації на основі нечітких правил". Thesis, Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2016. http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/45814.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Вашеняк, Артем Миколайович. "Методи виявлення прихованих атак на інформаційні системи із застосуванням нечіткої логіки". Магістерська робота, Хмельницький національний університет, 2021. http://elar.khnu.km.ua/jspui/handle/123456789/11104.

Full text
Abstract:
Метою кваліфікаційної роботи є розробка комп’ютерної системи на основі нечіткої логіки для виявлення прихованих атак. Дана кваліфікаційна робота присвячена удосконаленню методу реалізації систем ідентифікації вторгнень на основі нечіткої логіки.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Данильченко, Дмитро Олексійович. "Захист ліній електропередавання з захищеними проводами від прямих ударів блискавки". Thesis, НТУ "ХПІ", 2018. http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/36492.

Full text
Abstract:
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук (доктора філософії) за спеціальністю 05.14.02 - Електричні станції, мережі і системи (141 – Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка). – Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", Харків, 2018. Дисертація присвячена розв'язанню актуальної науково-прикладної задачі у галузі блискавко захисту повітряних ліній електропередавання із захищеними проводами середніх класів напруги від прямих ударів блискавки. В роботі експериментально доведено, що захищені проводи рідше вражаються прямими ударами блискавки, ніж неізольовані проводи. Це пов'язано з захисною оболонкою захищених проводів, оскільки умови виникнення зустрічного лідеру значно ускладнюються, то і зона захоплення блискавки значно зменшується. Діючі методики розрахунку кількості прямих ударів блискавки не враховують тип проводу на ПЛ, що призводить до не коректних розрахунків кількості прямих ударів блискавки, і, як наслідок, кількості вимкнень лінії. Отримані результати дозволили створити новий підхід до блискавкозахисту ПЛ з захищеними проводами, створити комбіновану лінію електропередавання. Ця лінія містить в своїй конструкції захищені проводи і неізольований провід, який виконує роль блискавкозахисного дроту. Створена модель комбінованої лінії була експериментально перевірена, жодного удару блискавки в захищені проводи зафіксовано не було.<br>Dissertation for the degree of candidate of technical sciences (doctor of philosophy) in specialty 05.14.02 - Electric power stations, networks and systems (141 – Power engineering, electrical engineering and electromechanics). – National Technical University "Kharkiv Polytechnic Institute", Kharkiv, 2018. The thesis is devoted to the solution of the current scientific and applied problem in the field of lightning protection of overhead transmission lines with protected wires of medium voltage classes from direct lightning strikes. In the work it has been experimentally proved that the protected wires are less likely to be struck by direct lightning strikes than bare wires. This is due to the protective envelope of the protected wires, since the conditions for the appearance of the oncoming streamer are significantly more complicated, then the lightning capture zone is significantly reduced. The current methods for calculating the number of direct lightning strikes do not take into account the type of wire on the overhead line, which leads to incorrect calculations of the number of direct lightning strikes, and, as a consequence, the number of line outages. The obtained results made it possible to create a new approach to lightning protection of overhead lines with protected wires, to create a combined power transmission line. This line contains in its design protected wires and bare wire, which acts as a lightning protection cable. The created model of the combined line was experimentally tested, not a single lightning strike into the protected wires was recorded.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Кучмистенко, О. В. "Метод контролю за витоками і несанкціонованими відборами нафти з магістральних нафтопроводів". Thesis, Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, 2006. http://elar.nung.edu.ua/handle/123456789/4111.

Full text
Abstract:
Дисертація присвячена розробці методу контролю за витоками і несанкціонованими відборами нафти з магістральних нафтопроводів. Розглядається задача створення, на базі методів нечіткої логіки моделі контролю несанкціонованого відбору нафти з магістрального нафтопроводу, яка враховувала б різні режими експлуатації, нелінійний характер діаграми тисків і витрат, а також скорочувала б час оброблення одержаної інформації. Розроблено алгоритмічне і програмне забезпечення для нижнього рівня автоматизованої системи контролю технічного стану магістрального нафтопроводу шляхом подальшого розвитку алгоритмів визначення місця і часу несанкціонованих відборів нафти на основі запропонованої логіко-лінгвістичної моделі, що забезпечує визначення місця витікань і несанкціонованих відборів нафти з магістрального нафтопроводу. Основні результати, які одержані в дисертації, застосовані на підприємстві ВАТ «Укртранснафта» (філія ППДМН ЛРНУ м. Лисичанськ) і в навчальному процесі на кафедрі «Автоматизації технологічних процесів і моніторингу в екології» ІФНТУНГ.<br>Диссертация посвящена разработке метода контроля за несанкционированными отборами нефти из магистральных нефтепроводов. Автоматизированный контроль и принятия решений для управления сложным объектом с большим числом взаимосвязей технологических параметров, а именно определение места и времени несанкционированных отборов нефти при эксплуатации магистральных нефтепроводов при различных режимах перекачивания, связанно с принятием решения в условиях нестационарности и нелинейности изменений основных параметров - давления и расхода. В работе рассмотрена задача повышения качества контроля при определении времени начала и места несанкционированного отбора, а именно постоянный мониторинг технического и технологического состояния магистрального нефтепровода с целью определения несанкционированных отборов, и в случае их определения, сокращения времени на вычисление места отбора и принятие решения. Вопрос раннего определения места и времени несанкционированного отбора нефти из магистрального нефтепровода в автоматическом режиме оставался малоизученным и недостаточно разработанным, поскольку имеет место неопределенность, которая обусловлена вероятностью, неопределенностью времени и места, а также характеристик изменений давлений и расходов. Использование известных методов, основаных на детерминированных моделях, не позволяет эффективно осуществлять контроль раннего выявления вытеканий и отборов нефти из магистральных нефтепроводов, поскольку определение таких ситуаций осуществляется при неодинаковых условиях протекания этих осложнений и без учета изменений режимов работы магистрального нефтепровода, то есть в условиях априорной и текущей неопределенности. С учётом особенностей процесса транспортирования нефти по магистральным нефтепроводам и необходимости контроля и раннего определения места и времени несанкционированного отбора, разработка метода автоматизированного контроля целостности магистральных нефтепроводов, с использованием основных положений теории нечётких множеств и нечёткой логики, является актуальной задачей. Разработка метода контроля, алгоритмического-программного обеспечения, а также технических средств для контроля за несанкционированными отборами и вытеканиями нефти з магистральных нефтепроводов позволяет значительно увеличить экологическую безопасность, безопасность жизнедеятельности, надежность и экономическую эффективность технологических процессов транспортирования нефти магистральными нефтепроводами. Рассмотрена задача создания на базе методов нечеткой логики информационной модели автоматизированного контроля несанкционированного отбора нефти из магистрального нефтепровода, которая учитывает разные режимы эксплуатации, нелинейный характер диаграмм давлений, а также сокращает время обработки полученной информации. Разработано алгоритмическое и программное обеспечение для нижнего уровня системы автоматического контроля технического состояния магистрального нефтепровода путем дальнейшего развития алгоритмов определения времени и места несанкционированного отбора или вытекания нефти на основании предложенной логико-лингвистической модели, что обеспечивает повышение точности и сокращение времени определения места вьггекания или несанкционированного отбора. Разработаны теоретические основы оперативного контроля технического состояния магистральных нефтепроводов, которые включают обобщенною информационную модель процессов отбора и вытекания нефти в зависимости от интенсивности изменений давления и расходов по нефтепроводу, базу правил Мамдани-типа и модель оперативного определения места и времени есанкционированного отбора и вытекания нефти из магистрального нефтепровода, что базируется на правилах нечеткой логики. Разработана структура системы автоматизированного контроля несанкционированных отборов нефти из магистральных нефтепроводов в условиях неопределенности этого процесса. (Определена правомерность использования систем автоматизированного контроля давлений на нефтепроводе на основании объединений классических методов контроля и метода, что базируется на методах нечеткой логики, что создает условия оперативно-диспетчерскому персоналу для повышения вероятности и точности определения места и времени несанкционированных отборов нефти с учётом специфических условий протекания таких видов аварий. Разработана совокупность правил-продукций для контроля и определения уровня аварийности нефтепровода, которые позволяют моделировать логику суждений диспетчера по транспорту нефти и тем самым своевременно принимать соответствующие действия по устранению аварий на магистральном нефтепроводе. Проведен анализ инструментальных и методических погрешностей измерительного канала системы автоматизированного контроля давления в нефтепроводе, который позволил оценить точность информационной модели, установить особенности реализации и интерпретации результатов контроля. Определена схема накопления суммарной погрешности системы контроля, что позволяет определить суммарную погрешность разработанного измерительного канала САК несанкционированных отборов и вытеканий нефти з магистральных нефтепроводов. Основные результаты, полученные в диссертации, применены на предприятии ОАО «Укртранснефть» (филиал ППДМН ЛРНУ г. Лисичанск) и в учебном процессе на кафедре «Автоматизации технологических процессов и мониторинга в экологии» ИФНТУНГ.<br>The dissertation is dedicated to development to a method of the control flow out and non-authorized selections of petroleum from main oil pipelines. The task of creation is considered, on the basis of methods of indistinct logic of model of the control of the non-authorized selection of petroleum from a main oil pipeline, which would take into account different modes of operation, nonlinear character of the diagrams of pressure and charges, and also would reduce time to processing of the received information. Is developed algorithmic and software for the bottom level of the automated monitoring system of a technical condition of a main oil pipeline by the further development of algorithms of definition of a place and time of the non-authorized selections of petroleum on the basis of the offered logic-linguistic model, which provides definition of a place flow out and non-authorized selection of petroleum from a main oil pipeline. The basic results received in the dissertation are applied at the enterprise О AU "Ukrtransneft", (branch PPDMN, LRNY Lisichansk town) and in educational process on faculty " of Automation of productions and monitoring in ecology " IFNTUNG.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Данильченко, Дмитро Олексійович. "Захист ліній електропередавання з захищеними проводами від прямих ударів блискавки". Thesis, НТУ "ХПІ", 2018. http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/36490.

Full text
Abstract:
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук (доктора філософії) за спеціальністю 05.14.02 - Електричні станції, мережі і системи (141 – Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка). – Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", Харків, 2018. Дисертація присвячена розв'язанню актуальної науково-прикладної задачі у галузі блискавко захисту повітряних ліній електропередавання із захищеними проводами середніх класів напруги від прямих ударів блискавки. В роботі експериментально доведено, що захищені проводи рідше вражаються прямими ударами блискавки, ніж неізольовані проводи. Це пов'язано з захисною оболонкою захищених проводів, оскільки умови виникнення зустрічного лідеру значно ускладнюються, то і зона захоплення блискавки значно зменшується. Діючі методики розрахунку кількості прямих ударів блискавки не враховують тип проводу на ПЛ, що призводить до не коректних розрахунків кількості прямих ударів блискавки, і, як наслідок, кількості вимкнень лінії. Отримані результати дозволили створити новий підхід до блискавкозахисту ПЛ з захищеними проводами, створити комбіновану лінію електропередавання. Ця лінія містить в своїй конструкції захищені проводи і неізольований провід, який виконує роль блискавкозахисного дроту. Створена модель комбінованої лінії була експериментально перевірена, жодного удару блискавки в захищені проводи зафіксовано не було.<br>Dissertation for the degree of candidate of technical sciences (doctor of philosophy) in specialty 05.14.02 - Electric power stations, networks and systems (141 – Power engineering, electrical engineering and electromechanics). – National Technical University "Kharkiv Polytechnic Institute", Kharkiv, 2018. The thesis is devoted to the solution of the current scientific and applied problem in the field of lightning protection of overhead transmission lines with protected wires of medium voltage classes from direct lightning strikes. In the work it has been experimentally proved that the protected wires are less likely to be struck by direct lightning strikes than bare wires. This is due to the protective envelope of the protected wires, since the conditions for the appearance of the oncoming streamer are significantly more complicated, then the lightning capture zone is significantly reduced. The current methods for calculating the number of direct lightning strikes do not take into account the type of wire on the overhead line, which leads to incorrect calculations of the number of direct lightning strikes, and, as a consequence, the number of line outages. The obtained results made it possible to create a new approach to lightning protection of overhead lines with protected wires, to create a combined power transmission line. This line contains in its design protected wires and bare wire, which acts as a lightning protection cable. The created model of the combined line was experimentally tested, not a single lightning strike into the protected wires was recorded.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Табачишин, Данило Романович. "Системні методи та засоби аналізу параметрів сталого зростання соціополісів". Diss., Національний університет «Львівська політехніка», 2021. https://ena.lpnu.ua/handle/ntb/56754.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Арабаджи, О. І. "Формування конкурентної позиції підприємства на ринку телекомунікаційної продукції". Thesis, 2019. http://dspace.oneu.edu.ua/jspui/handle/123456789/11256.

Full text
Abstract:
У роботі розглядаються теоретичні основи сутності і роль формування конкурентної позиції підприємства, її реалізація в стратегічному менеджменті. Проаналізовано економічно-господарську діяльність підприємства. Встановлено, що на підприємстві існують тривалі перерви між стадіями процесу та випуску продукції. Запропоновано систему планового ремонтного обслуговування на підприємстві з метою покращеня його конкурентної позиції, та складено план-графік проведення даних робіт. Доведено еконмічну доцільність даних заходів.<br>The theoretical bases of essence and role of forum of competitive position of the enterprise its realization in strategic management are considered in the work. The economic and economic activity of the enterprise is analyzed. It is established that the enterprise has long breaks between the stages of the process and production and the main competing threats. The planned repair service at the enterprise was substantiated in order to improve its competitive position, and a schedule of these works was drawn up, and the economic feasibility of these measures was proved.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Коляда, Юлія Олександрівна. "Застосування інструментарію підтримки прийняття рішень в управлінні IT-проектами". Магістерська робота, 2020. https://dspace.znu.edu.ua/jspui/handle/12345/4158.

Full text
Abstract:
Коляда Ю. О. Застосування інструментарію підтримки прийняття рішень в управлінні IT-проектами : кваліфікаційна робота магістра спеціальності 051 "Економіка" / наук. керівник С. С. Чеверда. Запоріжжя : ЗНУ, 2020. 98 с.<br>UA : У роботі обґрунтовано теоретичні та науково-методичні підходи до управління проєктами, сучасні методи та моделі, принципи проєктного управління, а також основні фактори, що впливають на прийняття рішень під час управління ІT-проєктами. Здійснено аналіз сучасних програмних засобів для управління ІT-проєктами, а саме: функціональні можливості, компоненти, налаштування платформ, специфіку їх змісту, способів реалізації та кінцевого результату. Розглянуто особливості та характеристики веб-проєктів: комунікаційна та соціальна орієнтованість, залежність від людського фактору, невизначеність у проєктних даних. Визначено характеристики веб-проєкту, що впливають на його управління: фінансові чинники, учасники (замовник і розробники), ресурси. Удосконалено метод вибору стратегії управління веб-проєктом, який відрізняється від відомих властивістю враховувати неповні та неточні проєктні данні, що дає можливість генерувати проєктні рішення з управління веб-проєктом за умов невизначеності та змінності характеристик проєкту. Розроблено методику прийняття оптимальних проєктних рішень на основі методу аналізу ієрархій із урахуванням невизначеностей, яка реалізує методи та алгоритм вибору стратегії управління веб-проєктом. Використання запропонованої методики управління веб-проєктом дозволило зменшити витрати часу та поліпшити якість управлінських рішень в умовах невизначеності.<br>EN : Theоretісаl аnd sсіentіfіс-methоdісаl аррrоасhes tо рrоjeсt mаnаgement, mоdern methоds аnd mоdels, рrіnсірles оf рrоjeсt mаnаgement, аs well аs the mаіn fасtоrs іnfluenсіng deсіsіоn-mаkіng durіng ІT-рrоjeсt mаnаgement аre substаntіаted in the work. The аnаlysіs оf mоdern sоftwаre tооls fоr ІT-рrоjeсt mаnаgement іs саrrіed оut, nаmely: funсtіоnаlіty, соmроnents, рlаtfоrm settіngs, sрeсіfісs оf theіr соntent, methоds оf іmрlementаtіоn аnd end result. Feаtures аnd сhаrасterіstісs оf web рrоjeсts аre соnsіdered: соmmunісаtіоn аnd sосіаl оrіentаtіоn, deрendenсe оn the humаn fасtоr, unсertаіnty іn рrоjeсt dаtа. The сhаrасterіstісs оf the web рrоjeсt thаt аffeсt іts mаnаgement аre determіned: fіnаnсіаl fасtоrs, раrtісіраnts (сustоmer аnd develорers), resоurсes. Іmрrоved methоd оf сhооsіng а web рrоjeсt mаnаgement strаtegy, whісh dіffers frоm the knоwn рrорerty tо tаke іntо ассоunt іnсоmрlete аnd іnассurаte рrоjeсt dаtа, whісh аllоws yоu tо generаte рrоjeсt sоlutіоns fоr web рrоjeсt mаnаgement under соndіtіоns оf unсertаіnty аnd vаrіаbіlіty оf рrоjeсt сhаrасterіstісs. А methоd оf mаkіng орtіmаl desіgn deсіsіоns bаsed оn the methоd оf аnаlysіs оf hіerаrсhіes tаkіng іntо ассоunt unсertаіntіes, whісh іmрlements the methоds аnd аlgоrіthm fоr seleсtіng а web рrоjeсt mаnаgement strаtegy.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles

Book chapters on the topic "Метод нечіткої логіки"

1

Адаменко, Анатолій. "УДОСКОНАЛЕННЯ МЕТОДІВ ПАРАМЕТРИЗАЦІЇ НЕЧІТКИХ КОГНІТИВНИХ МОДЕЛЕЙ". У Сучасний стан проведення наукових досліджень у IT-технологіях, галузях електроніки, інженерії, нанотехнологіях та транспортній сфері (2nd ed.), 2-ге вид. Європейська наукова платформа, 2021. http://dx.doi.org/10.36074/csriteenat.ed-2.02.

Full text
Abstract:
Запропоновано підхід щодо удосконалення методів параметризації нечітких когнітивних моделей з метою підвищення їх адекватності. Підхід базується на перетворенні причинно-наслідної когнітивної карти в мережу логічних (з використання булевої алгебри) зв'язків між концептами, формалізації станів концептів та логічних зв'язків між ними методами логіки антонімів, введені єдиних шкал для оцінки станів концептів і формалізації характеру зв'язків між ними, що в комплексі забезпечують підвищення адекватності моделі.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!