Academic literature on the topic 'Рентгенологічні показники'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Рентгенологічні показники.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Рентгенологічні показники"

1

Kucher, I. V. "Порівняльний аналіз валідності гоніометричного, інклінометричного та рентгенологічного методів вимірювання розгинання у гомілковостопному суглобі". TRAUMA 22, № 6 (2022): 26–31. http://dx.doi.org/10.22141/1608-1706.6.22.2021.249598.

Full text
Abstract:
Актуальність. Пошук оптимального методу оцінки амплітуди розгинання в гомілковостопному суглобі (ГС) залишається актуальним предметом наукових дискусій. Мета роботи — провести порівняльний аналіз валідності гоніометричного та інклінометричного методів вимірювання обсягу розгинання у гомілково-стопному суглобі порівняно із рентгенологічними показниками. Матеріали та методи. У дослідження ввійшло 25 здорових, фізично активних осіб (50 гомілковостопних суглобів), серед яких чоловіків було 18, жінок — 7; середній вік обстежуваних становив 25,8 ± 5,2 року; середнє значення індексу маси тіла — 25,01 ± 5,01. Обсяг розгинання у ГС вимірювали при навантаженні за допомогою двоплощинного гоніометра та інклінометра і порівнювали їх з рентгенологічними показниками. Результати вимірювань оцінювали методами описової статистики. Результати. Cередні значення розгинання у ГС, виміряні за допомогою двоплощинного гоніометра, становили 37,62 ± 5,56°; інклінометра — 40,61 ± 5,15°; рентгенологічні показники — 23,69 ± 7,25°. Різниця між середніми була вірогідною (p < 0,001). Середнє значення коефіцієнта варіації для рентгенологічного методу становило 0,31 і значно переважало показники гоніометричного (0,15) та інклінометричного (0,13) методів вимірювання (p < 0,001). Рентгенографія ГС при навантаженні при максимальному розгинанні стопи призводить до збільшення показників тало-1-метатарзального кута. Висновки. Значення кутових параметрів розгинання у ГС при гоніометричному та інклінометричному методах вимірювання суттєво перевищують рентгенологічні показники. Більший коефіцієнт варіації для рентгенологічного дослідження вказує на кращу відтворюваність інклінометрії та гоніометрії при оцінці розгинання у ГС. Навантажувальна рентгенограма ГС в положенні максимального розгинання демонструє збільшення тало-1-метатарзального кута порівняно із нормативними значеннями, що потрібно враховувати при інтерпретації результатів рентгенологічної оцінки розгинання у ГС.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Huzhevskyі, I. V., S. I. Herasymenko, M. V. Poluliakh, A. N. Babko, A. S. Herasimenko та D. M. Poluliakh. "Клініко-рентгенологічні показники при остеоартрозі колінних та кульшових суглобів на ґрунті спондилоепіфізарної дисплазії". TRAUMA 16, № 6 (2015): 71–76. http://dx.doi.org/10.22141/1608-1706.6.16.2015.79706.

Full text
Abstract:
З метою уточнення особливостей клініко-рентгенологічної симптоматики у хворих з остеоартрозом колінних та кульшових суглобів, що виник на ґрунті спондилоепіфізарної дисплазії, проаналізовано клініко-рентгенологічні показники 155 дорослих хворих з остеоартрозом кульшових та колінних суглобів при стертих формах спондилоепіфізарної дисплазії. Встановлено, що клінічна маніфестація остеоартрозу суглобів нижніх кінцівок у хворих зі спондилоепіфізарною дисплазією виникає в найбільш працездатному віці, а перебіг захворювання часто характеризується наявністю періартикулярного больового синдрому та резистентністю до пероральних хондромодуляторів. При наявності у хворих з остеартрозом суглобів нижніх кінцівок поєднання множинних уражень суглобів, ознак диспропорційного розвитку кінцівок та тулуба, симетричних порушень осей кінцівок, зменшення рухливості в ліктьових суглобах поза межами вікової норми доцільне проведення рентгенологічного дослідження не тільки уражених суглобів, але й асимптомних сегментів опорно-рухового апарату. Виявлення соматичних стигм дисплазії сполучної тканини у хворих із первинним остеоартрозом колінних та кульшових суглобів повинно налаштовувати на уважне оцінювання рентгенологічних знахідок. Ретельне урахування клініко-рентгенологічних особливостей хворих у більшості випадків дозволяє відрізнити остеоартроз на ґрунті спондилоепіфізарної дисплазії від інших варіантів остео­артрозу, що важливо для розробки стратегії та тактики лікування хворих обраної групи.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

ЧУКУР, П. А. "Рентгенологічна та морфометрична оцінка остеопоротичних змін у хворих на дифузну В-великоклітинну лімфому". Шпитальна хірургія. Журнал імені Л. Я. Ковальчука, № 3 (9 квітня 2023): 100–106. http://dx.doi.org/10.11603/2414-4533.2023.3.14113.

Full text
Abstract:
Мета роботи: розробити рентгенологічні та морфометричні критерії остеопоротичних змін у пацієнтів із лімфомами, які отримують курси хіміотерапії. Матеріали і методи. Проаналізовано результати обстеження та лікування 115 пацієнтів із дифузною В-великоклітинною лімфомою. Середній вік становив (57,86±1,40) року. Визначення мінеральної щільності кісткової тканини поперекових хребців (L1- L5) проводили в одиницях Хаунсфільда в кістковому вікні за допомогою аксіальних зображень комп’ютерної томографії на діагностичному етапі та після завершення курсів хіміотерапії. Визначення морфометричних показників передніх, задніх і середніх висот тіл хребців проводили за допомогою сагітальних зрізів комп’ютерної томографії. Результати досліджень та їх обговорення. На діагностичному етапі нормальні показники мінеральної щільності кісткової тканини виявлено у 26,09 %, остеопенію – 52,17 %, остеопороз у 21,74 % пацієнтів. У чоловіків середні показники були характерними для нормальної щільності кісткової тканини, у жінок переважала остеопенія. Після завершення хіміотерапії нормальні показники щільності кісткової тканини виявлено у 16,52 %, остеопенію – 29,57 %, остеопороз у 53,91 % пацієнтів. У чоловіків середні значення відповідали остеопенічним змінам, у жінок остеопорозу. При визначенні морфометричних показників на діагностичному етапі виявлено деформації поперекових тіл хребців у 22,61 % пацієнтів: помірний ступінь деформації у 12,17 %, середній – 6,96 %, виражений у 3,48 %. Збільшення числа деформацій тіл хребців на 53,85 % визначалося після лікування. При порівняльній оцінці показників структурно-функціонального стану кісткової тканини залежно від проведеного протоколу лікування виявлено суттєве зниження показників на 24,49 % за протоколом CHOP та на 21,25 % за протоколом R-CHOP. Розроблені рентгенологічні та морфометричні критерії остеопоротичних змін кісткової тканини для ранньої діагностики остеопорозу та проведення профілактичних заходів в онкогематологічних хворих.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Ододюк, В. В., та Р. І. Єгоров. "РЕНТГЕНОЛОГІЧНА ДІАГНОСТИКА КІСТ ЩЕЛЕП У ДІТЕЙ". Scientific and practical journal "Stomatological Bulletin" 123, № 2 (2023): 78–81. http://dx.doi.org/10.35220/2078-8916-2023-48-2.15.

Full text
Abstract:
Рентгенографія – це основний метод діагностики кіст щелеп у дітей. Даний метод дозволяє, оцінити стан кісткової тканини, наявність кістозної порожнини – її локалізацію, розміри, вміст, взаємовідношення відносно анатомічних структур, стан зубів, виявити причинний зуб при одонтогенних кістах, встановити попередній діагноз та визначити подальшу тактику лікування. На сьогоднішній день найбільш інформативним методом діагностики кіст щелеп є комп’ютерна томографія кісток (КТ). Воно дає в повному обсязі уявлення про кістозну порожнину, її положення відносно анатомічних структур, стан кісткової тканини та причинних зубів, положення фолікулів постійних зубів в трьох площинах. Мета досліження. Визначити найбільш інформативні методи діагностики та виявити рентгенологічні особливості кіст щелеп у дітей. Методи дослідження. Проведений ретроспективний аналіз додаткових рентгенологічних методів дослідження 286 історій хвороб пацієнтів з кістами щелеп віком від 4 до 17 років. Аналіз історій хвороб проводився відповідно розробленій карті обстеження. Статистичну обробку даних виконано за допомогою програми «IBM SPSS Statistic 23». Результати. При оцінці рентгенологічних методів діагностики приділяли увагу причинним зубам та їх стану, поруч розташованим зубам та фолукулам зубів, які обернені в кістозні порожнини. Було виявлено наступні показники: корені причинних зубів були резорбовані в 82% (n=237) випадках, не резорбовані в 2% (n=6), сусідні зуби були пломбовані в 53% (N=153) випадках, та в 47% (n=133) були інтактними; положення зачатка постійних зубів було змінене в 83% (n=131), та в 17% (n=27). Наукова новизна. Проаналізовано додаткові рентгенологічні методи діагностики кіст щелеп у дитячому віці. Висновки. Основним методом діагностики кіст щелеп є рентгенологічні, серед яких перше місце посідає ОПТГ. Але найбільш інформативним методом діагностики є КТ, що дає змогу деталізувати зображення, виявити наявність кістозної порожнини, її відношення щодо анатомічних структур, оцінити кісткову структуру в період реабілітації, дати чіткі прогностичні критерії щодо зачатка постійного зуба.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Махлинець, Н. П., З. Р. Ожоган та В. П. Пюрик. "МУКОГІНГІВАЛЬНА ПЛАСТИКА ЯК ПРОФІЛАКТИКА РЕЦЕСІЇ ЯСЕН У ПАЦІЄНТІВ ІЗ ЗУБОЩЕЛЕПНИМИ АНОМАЛІЯМИ". Scientific and practical journal "Stomatological Bulletin" 117, № 4 (2021): 58–61. http://dx.doi.org/10.35220/2078-8916-2021-42-4.10.

Full text
Abstract:
Мета дослідження. Підвищення ефективності комплексного лікування пацієнтів із патологічним прикусом та високоприкріпленими сполучнотканинними тяжами в ділянці ікл та премолярів за допомогою ортодонтичного та хірургічного лікування. Методи дослідження. Обстежено та проліковано 60 хворих із патологічним прикусом та порушенням архітектоніки присінка рота. Хворим І групи (30 осіб) проводили санацію ротової порожнини та ортодонтичне лікування незнімними конструкціями, хворим ІІ групи (30 осіб) лікування доповнювали запропонованою нами хірургічною корекцією тяжів за допомогою френулопластики та вестибулопластики. Проводили клінічне дослідження, де основним завданням було виявлення рецесії ясен у ділянці сполучнотканинних тяжів та вуздечки губи та наявності змін у тканинах пародонта, та рентгенологічне обстеження (з метою виявлення змін щільності та товщини кісткової структури щелепових кісток із подальшим моделюванням 3D-моделей лицевого черепа). Порівнювали зміни положення зубів на гіпсових моделях та показники фотопротоколу до лікування та після його завершення. Наукова новизна. У пацієнтів, яким до комплексного лікування було включено хірургічну корекцію м’яких тканин присінка рота, кількісний показник рецесії ясен достовірно відрізнявся від показників у І групі хворих. Дані комп’ютерної томографії вказували на зміни щільності та товщини кісткової структури щелепових кісток у ділянках рецесій ясен. 3D-моделі лицевого черепа та зубощелепної системи, оцінювання гіпсових моделей зубних рядів підтверджувало рентгенологічні характеристики. Висновки. Вестибулопластика є важливим етапом комплексного лікування хворих із зубощелепними аномаліями та наявністю аномалій архітектоніки присінка рота. Активне ортодонтичне лікування незнімними конструкціями, вестибулопластика та френулопластика попереджає розвиток деструктивних процесів у пародонті, як-от рецесія ясен.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Андрейчин, С. М., І. І. Ганьбергер та У. О. Мудра. "АНАЛІЗ ПОКАЗНИКІВ МЕТАБОЛІЗМУ КІСТКОВО-ХРЯЩОВОЇ ТКАНИНИ ТА ДАНИХ ІНСТРУМЕНТАЛЬНИХ ОБСТЕЖЕНЬ У ХВОРИХ НА ОСТЕОАРТРОЗ У ПОЄДНАННІ З ХРОНІЧНИМ ОБСТРУКТИВНИМ ЗАХВОРЮВАННЯМ ЛЕГЕНЬ". Medical and Clinical Chemistry, № 1 (25 березня 2025): 5–11. https://doi.org/10.11603/mcch.2410-681x.2025.i1.15418.

Full text
Abstract:
Вступ. Остеоартроз (ОА) залишається досить поширеною патологією, ним хворіє близько 20% населення Земної кулі. Досить часто він поєднуються з різними захворюваннями, зокрема інколи з хронічним обструктивним захворюванням легень (ХОЗЛ). Мета дослідження – дослідити особливості метаболізму кістково-хрящової тканини та даних інструментальних обстежень у хворих на ОА у поєднанні з ХОЗЛ.Методи дослідження. Обстежено 48 хворих на ОА (І група) й 25 хворих з ОА у поєднанні з ХОЗЛ (ІІ група). Контрольна група складалась із 20 здорових людей. Діагноз ОА встановлювали відповідно до критеріїв, розроблених Американською колегією ревматологів і схвалених Асоціацією ревматологів України. Діагноз ХОЗЛ верифікували на основі даних згідно з Наказом МОЗ України від 27.06.2013 р. № 555.Метаболізм кісткової тканини оцінювали за концентрацією оксипроліну, румалонових антитіл і активності лужної фосфатази. Імунологічне дослідження включало визначення у сироватці крові С-РБ та ФНП-α. Крім того, проводили рентгенографію та УЗД уражених суглобів.Результати й обговорення. У пацієнтів, в яких ОА поєднувався з ХОЗЛ, статистично достовірно зростав рівень оксипроліну, румалонових антитіл порівняно з хворими на ОА без супутньої патології (р<0,05), активність лужної фосфатази не змінювалась (р>0,05). Ці показники зростали зі збільшенням рентгенологічної стадії патологічного процесу. Більш виражені ознаки внутрішньосуглобового запалення, за даними УЗД, були у пацієнтів на ОА із ХОЗЛ з ІІ рентгенологічною стадією, ніж у пацієнтів з І стадією. В осіб із синовіїтом концентрація С-РБ достовірно перевищувала такий показник у хворих без випоту у суглобі (р<0,001). Рівень ФНП-α не відрізнявся у цих групах (р>0,05).Висновки. У хворих на ОА із супутньою патологією посилюється утворення оксипроліну та зростає антигеноспецифічна активація крові в присутності румалону, що свідчить про високу інтенсивність процесів деградації хрящової тканини.При ІІ рентгенологічній стадії ОА рівень маркерів хрящового метаболізму вищий, ніж при І. Більш виражені ознаки внутрішньосуглобового запалення, за даними УЗД, були у пацієнтів, хворих на ОА із ХОЗЛ з ІІ рентгенологічною стадією, ніж у пацієнтів з І стадією.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Махлинець, Н. П., З. Р. Ожоган, А. В. Пантус та В. І. Яцинович. "ШЛЯХИ КОМПЛЕКСНОГО ЛІКУВАННЯ НАБУТИХ ЗУБОЩЕЛЕПНИХ ДЕФОРМАЦІЙ НА ФОНІ ШКІДЛИВИХ ЗВИЧОК". Scientific and practical journal "Stomatological Bulletin" 123, № 2 (2023): 29–34. http://dx.doi.org/10.35220/2078-8916-2023-48-2.7.

Full text
Abstract:
Мета дослідження. Підвищення якості комплексного лікування у дітей з набутими зубощелепними аномаліями на фоні шкідливих звичок. Методи дослідження. Проведені клінічні, рентгенологічні методи обстеження 60 пацієнтів із набутими зубощелепними аномаліями, деформаціями віком 12–15 років, та 15 осіб групи порівняння. Вивчали дані комп’ютерних томограм, проводили стереотопометричний аналіз (тривимірна цефалометрія), визначення товщини жувальних м’язів в симетричних ділянках лиця. Хворим проводили таємне анкетування з метою виявлення стресових чинників, які впливають на організм, вивчали залежність між наявністю стресового фактора та появою змін цефалометричних показників. Лікування проводили залежно від виду прикусу та шкідливої звички. Усі пацієнти у фазі активного ортодонтичного лікування мали змімні міофункціональні апарати (Myobrace, Froggymouth), піднебінні апарати (Hyrex, MARPE) у комбінації з незнімними апаратами (брекет- системи, Tiger force devices and Carrire Motion 3D). Статистичну обробку результатів проводили за допомогою персонального комп’ютера з використанням пакету програм Statistica 12.0. Розподіл даних оцінювали за допомогою критерію достовірності Колмогорова-Смирнова. Середні значення та стандартні помилки були розраховані для неперервних змінних. Кореляцію між параметрами аналізували за допомогою коефіцієнта кореляції Спірмена та перевіряли на достовірність. Значення було встановлено на p<0,05. Наукова новизна: Клінічне обстеження показало, що у 96,6% пацієнтів наявні шкідливі звички. Результати клініко-рентгенологічного обстеження, аналіз цефалометричних показників і даних про товщину жувальних м’язів на симетричних ділянках обличчя підтверджують зв’язок між хронічними шкідливими звичками та формуванням набутих аномалій щелепно-лицевої ділянки; підтверджують наявність набутої, а не вродженої деформації лицевого скелета, яка пов’язана зі зміною товщини жувальних м’язів з боку деформації та компенсаторною гіпертрофією м’язів з протилежного боку. Через 12 місяців цефалометричні показники пацієнтів достовірно відрізнялися від показників до активного ортодонтичного лікування та усунення шкідливої звички. Спостерігалося збільшення товщини м’язів у ділянках хронічної травми (р≤0,05). Спостерігалося збільшення товщини кісткової структури лицевого черепа і збільшення товщини жувальних м'язів з боку усунення шкідливої звички. Висновки. Шкідливі звички прогресують незалежно від віку пацієнта, діагностовано у 96,6% пацієнтів цієї групи пацієнтів. Результати клініко-рентгенологічного дослідження, аналіз цефалометричних показників і рівня товщини жувальних м'язів підтверджують зв'язок між хронічною оральною звичкою і розвитком кістково-м'язової системи. Отримані результати свідчать про здатність кісткової тканини змінювати свою товщину та контури після усунення шкідливої звички у досліджувальному віковому періоді пацієнтів та підтверджують наявність функціональної матриці розвитку кісткової структури.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Чулак, Леонід Дмитрович, та Юрій Анатолійович Шумивода. "Ефективність застосування зубного еліксиру з насіння амаранту в комплексному лікуванні хворих на генералізований пародонтит". Intermedical journal, № 2 (30 червня 2025): 100–104. https://doi.org/10.32782/2786-7684/2025-2-18.

Full text
Abstract:
Вступ. Актуальним є подальший пошук лікарських засобів профілактики і лікування пародонтиту. Вважається обгрунтованим застосування препаратів рослинного походж ення, які позбавлені побічних ефектів і проявляють різноманітні біологічні функції. Представляє інтерес дослідження терапевтичних ефектів зубного еліксиру з насіння амаранту, який містить природний комплекс біолог ічно активних речовин: сквален, амінокислоти (лізин, триптофан), біофлавоноїди (гесперидин), вітаміни В1, В2, РР, С, Р, Е, А, макро- і мікроелементи, пребіотик інулін та цитрат кальцію. Мета – визначити ефективність застосування зубного еліксиру з насіння амаранту в комплексному лікуванні хворих на генералізований пародонтит. Матеріали та методи. Проведено обстеження та лікування 88 хворих на генералізований пародонтит початкового-I, I ступеня, віком 18–35 років. Усі пацієнти були поділені на дві групи: основну групу та групу порівняння. Пацієнтам основної групи після загальноприйнятої терапії пародонтиту призначали зубний еліксир «М’ятний + екстракт амаранту» для постійного щоденного використання у вигляді полоскання 2 рази на день, після чищення зубів. Ефективність зубного еліксиру оцінювали на підставі клінічних і рентгенологічних показників у найближчі (через 1 місяць) та віддалені (через 6 і 12 місяців) терміни спостереження.Результати дослідження. Встановлено, що у хворих на ГП поч.-І, I ступеня основної групи динаміка зниження усіх показників (гігієнічного індексу, РМА, індексу кровоточивості, ПІ Рассела) була найбільш вираженою, ніж у групі порівняння, у всі терміни спостережень – через 1, 6 і 12 місяців. При порівняльному аналізі віддалених результатів лікування доведено, що постійне застосування зубного еліксиру сприяло стійкій клініко-рентгенологічній стабілізаціі дистрофічно-запального процесу в пародонті. Висновки. Тривале щоденне застосування зубного еліксиру з насіння амаранту після загальноприйнятого лікування хворих на ГП поч.-I, I ступеня призводить до покращення гігієнічного стану ротової порожнини та тривалої клініко-рентгенологічної стабілізації в тканинах пародонта.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Ліскіна, І.В., О.О. Мельник, Л.М. Загаба, С.Д. Кузовкова та А.Ф. Гренчук. "Клініко-морфологічна діагностика доброякісних одиночних вогнищевих уражень легень без некротичних змін". Медицина сьогодні і завтра 92, № 4 (2023): 17–29. https://doi.org/10.5281/zenodo.14824879.

Full text
Abstract:
<strong>Цитуйте українською у Ванкувер стилі:</strong>&nbsp; Ліскіна ІВ, Мельник ОО, Загаба ЛМ, Кузовкова СД, Гренчук АФ. Клініко-морфологічна діагностика доброякісних одиночних вогнищевих уражень легень без некротичних змін. Медицина сьогодні&nbsp;і завтра. 2023;92(4):17-29. https://doi.org/10.35339/msz.2023.92.4.lmz Архівовано: https://doi.org/10.5281/zenodo.14824878 <strong>Резюме</strong> В останні роки при рентгенологічному дослідженні або комп&rsquo;ютерній томографії легень нерідко виявляють одиночні, невеликого розміру, вогнища, етіологія яких зазвичай невідома. Метою роботи було провести аналіз діагностичної значущості клініко-рентгенологічних даних та морфологічних ознак за гістологічним дослідженням доброякісних одиночних вогнищевих уражень легень без некротичних змін із урахуванням заключного клінічного діагнозу. Проаналізовано клініко-рентгенологічні дані 42 пацієнтів, гістологічні висновки за матеріалом видалених легеневих вогнищ та заключні клінічні діагнози. Тканину вогнищевого утвору отримували як за допомогою мініінвазивних процедур, так і при звичайних оперативних втручаннях. Встановлено, що рентгенологічно частіше діагностували солітарне легеневе вогнище (34 випадки або 81,0 %); а за етіологією переважали обмежений хронічний запальний процес або післязапальні фіброзні зміни, загалом у 29 (69,0 %) пацієнтів. Результати показали, що за основними радіографічними показниками &ndash; локалізацією, розміром, формою, характеристикою внутрішнього вмісту, чітко визначити доброякісний характер не некротизованих вогнищевих уражень легень у переважній більшості випадків неможливо. Саме морфологічне до&shy;слідження тканини таких утворень забезпечує встановлення діагнозу в більшості випадків, у нашому дослідженні &ndash; в 83,3 % пацієнтів. <strong><em>Ключові слова</em></strong><strong><em>:&nbsp;</em></strong><em>доброякісні не некротизовані вогнищеві ураження легень, рентгенологічні показники, гістологічна діагностика</em><em>.</em> &nbsp; <em><strong>&nbsp;</strong></em><strong>Cite in English in Vancouver style:</strong> &nbsp; Liskina I, Melnyk O, Zagaba L, Kuzovkova S, Grenchuk A.&nbsp;Clinical and morphological diagnostics of bening single focal lung lesions without necrotic changes. Medicine Today and Tomorrow. 2023;92(4):17-29. https://doi.org/10.35339/msz.2023.92.4.lmz&nbsp;[in Ukrainian]. &nbsp; Archived: https://doi.org/10.5281/zenodo.14824878 &nbsp; <em><strong>Abstract</strong></em> &nbsp; In recent decades, the problem of accidental detection by radiography or chest computer tomography of solitary focal formations smaller than 3 cm has become relevant. Although the primary task is to find out its benign or malignant nature as soon as possible, the clarification of the etiology of benign formations with non-neoplastic genesis retains an important clinical significance, in particular in cases of their infectious nature. The purpose of the study was to analyze the diagnostic significance of clinical and radiological data and morphological features of benign single focal lung lesions without necrotic changes, taking into account the final clinical diagnosis. The study group consisted of 42 patients with single benign focal lung lesions without necrosis. Among them there were 29 (69.0%) women and 13 (31.0%) men. Average age of the patients was (50.5&plusmn;2.2) years. The total number of focal formations was 52. According to the number of focal formations, one patient was diagnosed with 1 formation in 34 cases, 2 formations in 6, and 3 formations in 2 cases. The dimensions of each of the formations did not exceed 30 mm. The most common diagnostic measures were direct biopsy at FBS, 10 (23.8%) cases; and transbronchial biopsy of lung under radiological control, 16 (38.1%) cases respectively. Among the operative interventions, lobe resection of the lung with a focus was mainly performed, in 16 (84.2%) cases. According to the results of the histological examination and taking into account the clinical and laboratory data, the following diagnoses were obtained, which corresponded to the final clinical diagnosis of the patients. A lung abscess was established in 4 (9.5%) cases; a chronic inflammatory process of a non-specific nature was diagnosed in 14 (33.3%) cases. Predominantly post-inflammatory changes and local pneumofibrosis were determined in 15 (35.7%) cases. Vascular malformation and pulmonary sarcoidosis were diagnosed once. In another 7 (16.7%) cases, the final clinical diagnosis was based on clinical and laboratory data and patient supervision - in 2 observations, the final diagnosis of chronic non-specific pulmonary disease was made; and in 5 cases, the nature of single focal pulmonary formations was not established. The most numerous subgroups were cases with a chronic nonspecific inflammatory process and with limited post-inflammatory changes (in total, they amounted to 69.0%), so the clinical and radiological indicators of these subgroups were analyzed more detail. Overall clinical data did not differ significantly between both subgroups. Females predominated in the group with post-inflammatory changes. The number of focal lesions in both lungs was equal; the upper lobes were more often affected. The average size of foci was significantly larger in patients with a chronic inflammatory process and was 22.2 mm compared to 16.3 mm in the subgroup with post-inflammatory changes (p&lt;0.05). Single foci with minimal destructive changes were observed only in the subgroup with a chronic inflammatory process. As a result of the research, such findings were obtained. Among benign single non-necrotized focal pulmonary lesions chronic non-specific inflammatory process and post-inflammatory fibrotic changes, including focal pneumofibrosis, predominate in etiology. In our study, they accounted for 69% of all cases. According to the main radiological indicators (localization, size, shape, characteristics of the internal contents) it is impossible correct determination of the benign nature of non-necrotized focal lung lesions in the vast majority of cases. Histological examination of tissue of focal lesions not only determines benign or malignant nature of the formations, but also, in the case of their benign nature, allows clarify their etiology in most cases (83.3%). <strong><em>Keywords:</em></strong><em> benign non-necrotized focal lung lesions, X-ray indicators, histological diagnostics.</em> &nbsp;
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Lebets, I. S., та N. O. Panko. "Особливості клініко-лабораторних показників у хворих на артрит дітей, які мають підвищені титри антитіл до циклічного цитрулінованого пептиду та модифікованого цитрулінованого віментину". CHILD`S HEALTH, № 2.45 (22 квітня 2013): 49–53. http://dx.doi.org/10.22141/2224-0551.2.45.2013.88227.

Full text
Abstract:
Обстежено 77 дітей з ураженням суглобів запального характеру. Наведена характеристика клінічних ознак і лабораторних показників у пацієнтів з артритом, які мають підвищені титри антитіл до циклічного цитрулінованого пептиду (а-ЦЦП) та модифікованого цитрулінованого віментину (а-МЦВ). Хворі на ювенільний ревматоїдний артрит, позитивні за а-ЦЦП, були підліткового віку, характеризувалися поліартикулярним ураженням, значною кількістю активних суглобів, тенденцією до більш швидкого розвитку ІІІ рентгенологічної стадії за Штейнброкером. Позитивність за а-МЦВ нерідко виявлялася з раннього віку, але спостерігалась не тільки у хворих на ювенільний ревматоїдний артрит. Ці пацієнти мали серонегативність за ревматоїдним фактором, високу частоту залучення у процес колінних суглобів, виражену їх припухлість. Рентгенологічні зміни у суглобах рідко перевищували ІІ стадію за Штейнброкером.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Conference papers on the topic "Рентгенологічні показники"

1

Ліскіна, І. В., Л. М. Загаба, О. О. Мельник та А. О. Козикіна. "Патологоанатомічні зміни легень у перебігу лікарсько-стійкого туберкульозу". У Міжнародна науково-практична конференція, присвячена Всесвітньому дню здоров’я: «Інноваційні підходи до діагностики, лікування туберкульозу та інших захворювань легень: практичні рекомендації для лікарів загальної практики, фтизіатрів і пульмонологів» 7 квітня 2025 року (онлайн), м. Київ, Україна. Національний науковий центр фтизіатрії, пульмонології та алергології імені Ф.Г. Яновського, 2025. https://doi.org/10.32902/2663-0338-2025-1s-16.

Full text
Abstract:
Обґрунтування. Туберкульоз (ТБ) залишається одним з найзагрозливіших інфекційних захворювань у всьому світі зі значним впливом на громадську охорону здоров’я та соціально-економічний розвиток країн. Незважаючи на значний прогрес зусиль у контролі ТБ у більшості країн світу, хвороба становить серйозну проблему, особливо в умовах обмежених ресурсів і соціально-економічних потрясінь. Хоча ефективне лікування ТБ зазвичай забезпечує абацилювання, тобто зникнення мікобактерій, а також клінічних симптомів хвороби, досить часто після завершення лікування відзначаються ознаки залишкового ушкодження легень як за радіологічними показниками, так і за клінічними проявами. Такі наслідки нині мають назву післятуберкульозної хвороби легень та охоплюють значний спектр патологічних змін тканини легень, серед яких найвідомішими є фіброз, бронхоектази та кавітація (залишкові порожнини). Наразі склалася ситуація, коли основна увага лікарської спільноти зосереджена на визначенні саме Mycobacterium tuberculosis (МБТ) і профілю їхньої медикаментозної резистентності, а також молекулярно-генетичних характеристик збудника, оскільки ці дані слугують основою вибору лікарських препаратів, їх комбінації та термінів приймання. Проте водночас існує очевидна проблема розвитку патоморфологічних змін у легенях за тривалого перебігу хвороби, яким не приділяється належної уваги, а відповідно, не проводиться аналіз перспектив подальших медичних заходів. Згадані зміни безпосередньо впливають на прогноз структурної перебудови легень та їхнього фізіологічного стану й функціонування, що надалі визначає якість життя пацієнтів, які пролікувалися з приводу ТБ легень. Особливе значення має врахування таких змін у разі лікарсько-стійкого ТБ, зокрема при ТБ з множинною лікарською стійкістю (МЛС-ТБ) та ТБ з широкою резистентністю, внаслідок складнощів їх лікування, нерідко стійкого прогресування процесу. Відомо, що за наявності операційного матеріалу від хворих на ТБ легень можливо не тільки уточнити клініко-морфологічну форму цієї хвороби, але й ретроспективно оцінити її перебіг, визначити морфологічний ступінь активності специфічного запалення на момент оперативного втручання. Тобто опосередковано об’єктивно оцінити ефективність проведеної хіміотерапії до хірургічного етапу лікування та визначити найраціональніший подальший медичний менеджмент пацієнта з ТБ легень індивідуалізовано. Наводимо декілька власних спостережень комбінованого – терапевтичного та хірургічного – лікування пацієнтів з хіміорезистентним ТБ легень. Клінічний випадок 1. Пацієнт З., 35 років. Мав незначні скарги на епізодичний сухий кашель. Зміни в легенях виявлено при профілактичному огляді. Початково вони були розцінені як пневмонія, але лікування не мало ефекту. Проведено комп’ютерну томографію (КТ) легень і встановлено ТБ S6 правої легені – інфільтративна форма з ознаками розпаду, надалі мікробіологічно виявлено МБТ. Розпочато лікування чутливого ТБ. Через місяць за результатами тесту медикаментозної чутливості (ТМЧ) встановлено монорезистентність МБТ до ізоніазиду та скориговано лікування. Через 3 місяці спостерігали позитивну динаміку за КТ-картиною – зменшення об’єму інфільтрату та часткове розсмоктування поряд розташованих дрібних вогнищ. Через пів року від початку лікування на КТ визначалися щільні вогнища, декотрі з кальцинатами, пневмофіброз та ознаки сформованої туберкульоми розмірами 41×38 мм з порожниною деструкції в її центральній частині. Причому за останні 3 місяці чіткої динаміки змін у легені за КТ-даними не виявлено. Було проведено хірургічне втручання – резекція ураженого сегмента S6. За морфологічною картиною – туберкульома-казеома зі сформованою товстою фіброзною капсулою. Поряд у легеневій тканині виявлено численні гранульоми у фіброзній капсулі та туберкульозні вогнища. За морфологічними ознаками – помірний ступінь активності специфічного запалення. Клінічний випадок 2. Пацієнт Г., 35 років. На момент установлення діагнозу – без скарг, ТБ вперше діагностовано при плановій флюорографії та розпочато лікування препаратами І ряду тривалістю 2 місяці. Через 2 місяці отримано результати ТМЧ, встановлено діагноз МЛС-ТБ. У перші 3 місяці при КТ-обстеженні визначався інфільтративний ТБ верхньої частки лівої легені з ознаками розпаду та відсіву. Орієнтовно через пів року зберігалися прояви інфільтративного ТБ зі зменшенням розмірів інфільтрату та частковим розсмоктуванням дрібних вогнищ. Через рік від початку хвороби головними позитивними змінами були ущільнення та зменшення розмірів інфільтрату й вогнищ відсіву. Хірургічне втручання – верхня лобектомія зліва. Патоморфологічний висновок – конгломеративна туберкульома-казеома з фіброзною капсулою. Зберігаються морфологічні ознаки помірного ступеня активності специфічного запалення. Клінічний випадок 3. Пацієнт Н., 40 років. Діагноз ТБ легень установлено за 6 років до звернення в Національний науковий центр фтизіатрії, пульмонології та алергології, отримав курс лікування. На момент госпіталізації пред’являв скарги на болі в правій половині грудної клітки, появу значної нічної пітливості. Діагностовано рецидив ТБ, за результатами ТМЧ – МЛС-ТБ. До початку курсу хіміотерапії діагноз за КТ-картиною – дисемінований ТБ легень з ураженням верхніх часток з деструкцією на тлі старих післятуберкульозних змін. Висновок контрольної КТ органів грудної порожнини (07.2018): за 5 місяців лікування позитивна динаміка процесу – зникнення перифокальної інфільтрації, зменшення зони деструкції. Через 10 місяців в обох верхніх частках відзначаються метатуберкульозний пневмофіброз, вогнищеві «тіні» та в S1-3 зліва – туберкульоми середніх розмірів, у двох туберкульомах – ознаки розпаду. Хірургічне втручання – атипова резекція S1-3 зліва. Патоморфологічний висновок: наявні дві туберкульоми-казеоми діаметром 2,5 та 3,0 см. Кожна туберкульома має товсту фіброзну капсулу. Поза ними – фіброзовані вогнища відсіву. Післятуберкульозний пневмофіброз. Без морфологічних ознак активності специфічного запального процесу. Висновки. Простежується очевидна тенденція: від моменту встановлення діагнозу ТБ легень через місяць або декілька місяців за результатами ТМЧ уточнюються наявність і характер резистентності МБТ, що дає змогу адекватно скоригувати медикаментозне лікування. Найчастіше на початку розвитку ТБ легень діагностують інфільтративну або дисеміновану форму ураження. Основний курс хіміотерапії в середньому триває 6 місяців. Надалі за відсутності позитивної динаміки при контрольних рентгенологічних обстеженнях або формуванні туберкульоми з виразною капсулою, згідно з медичними показаннями, проводять хірургічне лікування – видалення найризикованіших (щодо рецидиву або прогресування ТБ) післятуберкульозних змін тканини легені, в представлених випадках – туберкульоми з розвиненою фіброзною капсулою. Слід зазначити, що у двох із трьох випадків навіть при адекватному основному курсі протитуберкульозної хіміотерапії на момент оперативного втручання зберігалася морфологічно помірна активність специфічного запального процесу. Встановлення чітких патоморфологічних ознак активності ТБ легень на час операції слугувало об’єктивним показанням для продовження протитуберкульозної терапії.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!