Academic literature on the topic 'Розумове напруження'

Create a spot-on reference in APA, MLA, Chicago, Harvard, and other styles

Select a source type:

Consult the lists of relevant articles, books, theses, conference reports, and other scholarly sources on the topic 'Розумове напруження.'

Next to every source in the list of references, there is an 'Add to bibliography' button. Press on it, and we will generate automatically the bibliographic reference to the chosen work in the citation style you need: APA, MLA, Harvard, Chicago, Vancouver, etc.

You can also download the full text of the academic publication as pdf and read online its abstract whenever available in the metadata.

Journal articles on the topic "Розумове напруження"

1

Вовк, І. В., М. М. Хома, В. О. Сташків, А. С. Коваль та Я. Ю. Кривуля. "ЗАЛЕЖНІСТЬ ФІЗИЧНОЇ Й РОЗУМОВОЇ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ ВІД РІВНЯ РОЗВИТКУ ПРОФЕСІЙНО-ПРИКЛАДНОЇ ПІДГОТОВЛЕНОСТІ СТУДЕНТІВ-ЕКОНОМІСТІВ У РІЗНІ ПЕРІОДИ НАВЧАЛЬНОГО РОКУ". Visnyk of Zaporizhzhya National University Physical education and Sports, № 4 (30 грудня 2024): 23–30. https://doi.org/10.26661/2663-5925-2024-4-03.

Full text
Abstract:
Вивчено та виявлено взаємозв’язки між показниками фізичної, професійно-прикладної, розумової працездатності студентів за результатами тестових навчальних завдань у різні періоди навчального року студентів перших і других курсів навчання. Досліджено та запропоновано оптимальну динаміку підвищення фізичних навантажень на організм студентів та їхній вплив на швидкість протікання процесів мислення під час напружених періодів річного циклу навчання. Відстежено закономірність впливу фізичних навантажень різної інтенсивності на швидкість протікання процесів мислення студентів під час модульних тижнів та екзаменаційних сесій. Зауважено, що контроль, оцінка і своєчасна корекція розумової працездатності і функціонального стану центральної нервової системи за допомогою адекватно спрямованих професійно-прикладних фізичних навантажень мають значне практичне значення, під час яких розумова працездатність і функції нервової системи змінюються циклічно. Зауважено, що фізичні навантаження різної інтенсивності з професійно-прикладною спрямованістю мають як безпосередній вплив на розумову працездатність студентів одразу ж після їхнього виконання в різні періоди навчального року, так і віддалений ефект. Визначено базові вимоги, які характеризують професійну діяльність економістів-аграрників на виробництві. Зауважено, що цілеспрямоване використання професійно-прикладних фізичних вправ і занять прикладними видами спорту слід розглядати як важливий чинник збереження високої й продуктивної не лише фізичної, а й психологічної активності студентів до умов їхньої майбутньої професійної діяльності. Запропоновано найпростіші, умовно названі комплекси «підготовчих», «естетичних» та «оздоровчих» фізичних вправ, які позитивно впливають на психіку студентів, підтримують їхню бадьорість, створюють хороший настрій і мають значне практичне значення як для вдосконалення системи проведення практичних занять, які, своєю чергою, сприяють підвищенню розумової і фізичної працездатності, так і для профілактики перевтоми, психологічних зривів, стресових станів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
2

Хурсенко, Світлана Миколаївна, та Олена Володимирівна Семерня. "ОПТИМІЗАЦІЯ МІКРОКЛІМАТУ В НАВЧАЛЬНИХ ЛАБОРАТОРІЯХ, АУДИТОРІЯХ ТА НАВЧАЛЬНО-ВИРОБНИЧИХ МОДУЛЯХ СНАУ ПРИ ПІДГОТОВЦІ АГРОІНЖЕНЕРІВ". Bulletin of Sumy National Agrarian University. The series: Mechanization and Automation of Production Processes, № 2 (56) (19 липня 2024): 101–7. http://dx.doi.org/10.32782/msnau.2024.2.14.

Full text
Abstract:
У закладах вищої освіти з настанням опалювального сезону нерідко виникають проблеми щодо забезпечення та дотримання санітарно-гігієнічних показників мікроклімату. Забезпечення комфортного мікроклімату, належного теплового режиму, вентиляції приміщень є ключовими питаннями для керівників закладів вищої освіти. Науково-педагогічні та педагогічні працівники, здобувачі вищої освіти, лаборанти виконують розумову роботу. Розумові навантаження пов’язані з отриманням і переробкою інформації, активізацією процесів мислення, уваги, пам’яті, напруженням сенсорного апарату. Фізіологічною особливістю розумової діяльності є мала рухливість і вимушена одноманітна поза. Перебуваючі у навчальних корпусах викладачі, студенти і співробітники знаходяться у тепловій взаємодії з навчально-виробничим середовищем. Недотримання санітарно-гігієнічних вимог до параметрів мікроклімату погіршує сприйняття і засвоєння інформації, а також призводить до погіршення здоров’я науково-педагогічних працівників і здобувачів освіти. Тому створення оптимальних мікрокліматичних умов у навчальних аудиторіях, лабораторіях і кабінетах дозволяє не порушувати терморегуляцію організму людини, внаслідок чого зберігається здоров’я та висока продуктивність праці. Крім того, забезпечення комфортних умов праці під час повномаштабної війни з РФ є одною з найскладніших задач для багатьох навчальних закладів. У Сумському національному аграрному університеті відповідальність за створення здорових та безпечних умов праці, забезпечення своєчасного виконання комплексних заходів щодо досягнення встановлення нормативів безпеки, гігієни праці та виробничого травматизму, професійних захворювань і аварій відповідно до вимог Закону України «Про охорону праці» несуть ректор, директори фахових коледжів та начальник відділу охорони праці. Керівник закладу уживає заходів щодо приведення інженерно-технічних комунікацій, устаткування, обладнання у відповідність до чинних стандартів, правил та норм. У сатті проведено аналіз стану забезпечення нормативних метеорологічних та комфортних умов навчально-виробничого середовища в лабораторіях, аудиторіях та навчально-виробничих модулях інженерно-технологічного факультету СНАУ та розглянуто шляхи їх поліпшення для якісної підготовки фахівців з агроінженерії.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
3

Korzhenevska, Olena, Iryna Kofan та Olena Severynovska. "Сучасний стан питання щодо проблеми психофізіологічних особливостей працівників залізничного транспорту". Lesya Ukrainka Eastern European National University Scientific Bulletin. Series: Biological Sciences, № 12(337) (26 січня 2019): 142–49. http://dx.doi.org/10.29038/2617-4723-2016-337-12-142-149.

Full text
Abstract:
Питання гігієни розумової праці, установки й психофізіологічної оцінки професійної придатності фахівців до діяльності в середовищі людина–машина в умовах високого нервово-емоційного напруження, монотонії та інших несприятливих чинників є дуже актуальними. Отримані результати дослідження розширюють наявні теоретичні відомості про психофізіологічні особливості працівників залізничного транспорту й можуть використовуватися під час проведення професійного відбору та профілактичного обстеження працівників локомотивного депо Придніпровської залізниці, а також у процесі читання лекцій із курсу «Фізіологія праці та спорту» й «Психофізіологія з основами етології».
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
4

Rybalka, Natalia, та Kateryna Mykhalchenko. "ІГРОВИЙ ФОРМАТ ВИВЧЕННЯ ІНОЗЕМНОЇ МОВИ ЯК ЕФЕКТИВНИЙ ЗАСІБ РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ НАВИЧОК". Причорноморські філологічні студії, № 6 (30 грудня 2024): 62–68. https://doi.org/10.32782/bsps-2024.6.10.

Full text
Abstract:
У статті аналізується використання ігрових вправ як ефективного засобу вивчення іноземних мов і розвитку комунікативних навичок загалом. Гра – це завжди емоції, а там, де емоції, проявлення активності й уяви, працює мислення, виявляються особливо повно та несподівано здібності людини. Ігри можуть використовуватися як активна форма навчання іноземної мови, тому що це досить цікава й ефективна форма організації навчальної діяльності, адже ігри підходять для будь-якого ступеня навчання з їх адаптацією для кожної вікової групи й поточного рівня знань. Крім того, використання різноманітних ігор створює сприятливу психологічну атмосферу, що є одним із важливих факторів, адже ігри бувають не тільки індивідуальні, а й командні. Будучи складним і водночас захопливим заняттям, гра вимагає величезної концентрації уваги, тренує пам’ять і розвиває мовлення. Навіть найпасивніші та найслабше підготовлені студенти залучаються до гри, а це позитивно позначається на їхній успішності. Соціальна ізоляція, викликана нещодавньою пандемією та воєнними діями, а також обмеження на масові заходи, перехід до дистанційних форм роботи й навчання дуже впливають на міжособистісну комунікацію, тому причина настільки підвищеного нині інтересу до різноманітних ігор – відхід від традиційних форм і методів навчання, а також ефективний засіб, щоб відновити й розвивати комунікаційні навички. Таким чином, установлено, що ігровий формат вивчення іноземних мов – це не тільки особливо організоване заняття, що потребує напруження емоційних і розумових сил, аналог вправи, у якій забезпечується багаторазове повторення, закріплення та засвоєння необхідного матеріалу, а й вільна діяльність, що дає можливість вибору, самовираження, самовизначення й саморозвитку для всіх її учасників. Отже, використання ігрових форм робить навчальний процес більш змістовним і якіснішим, тому викладачам необхідно постійно шукати нові підходи у викладанні іноземної мови, знаходити такі методи навчання, які б активізували розумову діяльність учнів, дали б змогу зробити навчальний процес якісним, ефективним і водночас привабливим і цікавим.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
5

Гевкалюк, Н. О., В. Я. Крупей та О. В. Скочило. "ІНТЕНСИФІКАЦІЯ СУЧАСНОГО ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ ЯК ФАКТОР ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО, НАВЧАЛЬНОГО ТА ЕМОЦІЙНОГО НАПРУЖЕННЯ СТУДЕНТІВ". Медична освіта, № 4 (2 лютого 2022): 16–24. http://dx.doi.org/10.11603/m.2414-5998.2021.4.12687.

Full text
Abstract:
У підготовці лікарів нової генерації сьогодні основний акцент робиться як на засвоєнні студентами знань, вмінь, навичок, формуванні професійної компетентності, так і на формуванні гармонійних, усебічно розвинутих особистостей, які мають позитивні, комфортні стосунки з соціумом. Ускладнення програми навчання, широке використання технічних засобів у сучасному освітньому процесі, інтенсифікація навчання, збільшення кількості інформації та підвищення вимог до якості навчання зумовлюють закономірне збільшення інтелектуального, навчального та нервово-психічного навантаження. Тривалий вплив інформаційних перенавантажень знаходить своє негативне відображення не лише на фізичному самопочутті людини, але й на її психологічному функціонуванні. У студентському віці молодь володіє великими можливостями для напруженої розумової праці, цей період є заключним етапом вікового розвитку психофізіологічних і рухових можливостей організму. Адаптацію студентів до навчання у закладі вищої освіти – одну з фундаментальних міждисциплінарних наукових проблем – необхідно розглядати як динамічний, багатосторонній і комплексний процес, що став предметом особливої уваги педагогів, психологів, медиків. Унаслідок емоційної нестабільності, стресових ситуацій, що призводять до неврологічних та рухових розладів, згідно з нейрогенною теорією, часто виникає бруксизм, чому сприяють і різноманітні відхилення в будові та функціях зубощелепної системи. Мета дослідження полягає в оцінці нервово-емоційного напруження студентів у період екзаменаційної сесії та виявленні відхилень, пов’язаних із психоемоційним станом студентів, у функціях зубощелепної системи. Ми провели клінічне стоматологічне обстеження за загальноприйнятими методиками 165 студентів віком від 20 до 25 років на кафедрі дитячої стоматології Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського МОЗ України. Для встановлення типу темпераменту було проведено анкетування за опитувальником Г. Айзенка; для встановлення психоемоційного стану – анкетування з використанням опитувальника Г. Айзенка та PS шкал Міннесотського багатомірного особистісного опитувальника; для оцінки особистісної шкали проявів тривоги – опитувальник I. Teylor. Діагностику наявності та оцінку ступеня вираженості бруксизму здійснювали за допомогою BruxChecker®. Ми застосували алгоритм вибору оптимального методу лікування, направленого на усунення етіологічного фактора – психоемоційної нестабільності з урахуванням психофізіологічних особливостей конкретного випадку та стоматологічне лікування відхилень у функціях зубощелепної системи. Проведені нами дослідження доводять ефективність лікування бруксизму у випадку діагностичного визначення превалюючого етіологічного фактора та впливу саме на нього, що приводить до нормалізації всіх інших факторів.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
6

Кудієвський, Я. В. "Особливості зміни функціонального стану центральної нервової системи у працівників напруженої розумової праці залежно від стажу роботи". Довкілля та здоров"я, № 1 (72) (2015): 75–79.

Find full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
7

Gunay Fazail, Aghamali. "FEATURES OF THE MANIFESTATION OF CRITICAL THINKING IN PRESCHOOL-AGED CHILDREN." Молодь і ринок, no. 1/233 (February 13, 2025): 181–84. https://doi.org/10.24919/2308-4634.2025.322718.

Full text
Abstract:
У статті зазначається, що вивчення критичного мислення дітей дошкільного віку суттєво впливає на загальний розвиток їх особистості. Уже діти дошкільного віку за сприятливих умов здатні осягнути сутність об’єктів пізнання, з чого зробити певні висновки, знайти помилки і невідповідності, міркувати про причини, що їх викликали. Тому необхідно ставити перед дошкільнятами завдання, які поступово ускладнюються і вимагають порівняно напруженої розумової діяльності, і спрямовувати їх на самостійне їх вирішення. Мета дослідження полягає у вивченні психологічних особливостей формування критичного мислення дітей дошкільного віку та факторів, що впливають на його розвиток. Під час дослідження були використані такі методи дослідження: аналіз психолого-педагогічної літератури, спостереження, експеримент, психодіагностичні методики, якісний та кількісний аналіз результатів дослідження. Важливим методом у вивченні відповідної проблеми є аналіз літератури. Новизна дослідження. Формування психічних якостей у дітей дошкільного віку посилюється на тлі розвитку окремих психічних процесів, не носить раптово поступовий характер. Зібрано та систематизовано фактичну інформацію, що характеризує критичність мислення дітей дошкільного віку. Показано психолого-педагогічні шляхи та засоби формування психічних якостей у дітей дошкільного віку.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
8

Блохіна, І. О. "ПСИХОЛОГІЧНІ ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ ТРИВОЖНОСТІ У СТУДЕНТІВ". Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Психологія, № 4 (7 квітня 2022): 82–86. http://dx.doi.org/10.32782/psy-visnyk/2021.4.16.

Full text
Abstract:
Стаття присвячена теоретичному аналізу психологічної літератури щодо понять тривоги, тривожності, їх компонентів, рівнів прояву та характерних ознак. Проаналізовано основні теорії у вивченні феноменів тривоги і тривожності. Встановлено, що найбільш розробленими в психології з дослідження тривоги є теорії З. Фройда, А. Адлера, К. Хорні, Е. Фромма. Зокрема, в роботах класиків психології тривога розглядається як прояв неблагополуччя, причиною якого можуть бути несприятливі умови або дитячі психотравми. Сучасні підходи до розуміння тривоги характеризуються термінологічною розбіжністю. Так, тривога розглядається на основі поведінкових ознак, з позицій захисних механізмів, як результат впливу минулого досвіду, як фізіологічна реакція. З’ясовано, що тривожність визначається як складний процес, що містить когнітивні, афективні та конативні реакції в ситуації, що об’єктивно оцінюється особистістю як потенційно небезпечна. Розглянуто класифікації видів і форм прояву тривожності. Розглядаючи тривожність як ситуативну та особистісну, встановлено, що в першому випадку термін використовується для опису неприємного емоційного стану, пов’язаного з напруженням, очікуванням несприятливих подій, а в другому – як переживання особистої загрози, підвищену чутливість до невдач та помилок. Визначено та проаналізовано психологічні особливості юнацького віку: соціальну ситуацію розвитку, основні новоутворення (саморефлексія, усвідомлення власної індивідуальності, поява життєвих планів, готовність до самовизначення, установка на свідому побудову власного життя, розвиток теоретичного мислення, філософська рефлексія, прагнення до абстрагування, широких узагальнень, формування індивідуального стилю розумової діяльності). Розглянуто та проаналізовано деякі причини виникнення і прояву тривожності у студентської молоді.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
9

Koliada-Berezovska, Tetiana, та Hanna Yatvetska. "«…ПОШУКИ НЕЗРИМОЇ НІМОЇ СУТІ В СУТІНКАХ ПОНЯТЬ»: МОДЕЛЮВАННЯ СМИСЛОВОГО ПРОСТОРУ ХУДОЖНЬОГО ТЕКСТУ (НА ПРИКЛАДІ ПОЕЗІЇ ЛІНИ КОСТЕНКО)". Причорноморські філологічні студії, № 3 (22 вересня 2023): 40–45. http://dx.doi.org/10.32782/bsps-2023.3.6.

Full text
Abstract:
Статтю присвячено світоглядно-естетичній проблемі потрактування художнього тексту. Увага науковців до проблем герменевтики тексту залишається неослабною протягом багатьох десятиліть, змінюючи грані вивчення й віддзеркалення, з огляду на двоїсту природу мови, що таїть у собі певні складнощі, які виявляються у спробі виділити її формально-чуттєвий бік, котрий за обмежених форм вбирає у себе незчисленне розмаїття смислів. З огляду на турбулентні обставини сьогодення особливої актуальності набуває мовно-мовленнєва взаємодія як соціально значуща проблема сучасної філології й комунікативістики. Метою цієї статті є презентація алгоритму моделювання смислового простору тексту як породження художньої інтенсії видатної Індивідуальності, що в очах спільноти є речником конкретного часопростору, духовно-історичного досвіду свого народу. Таким речником є Ліна Костенко – «цариця поезії в Україні» (Дж. Луцький), тому дискурс-аналіз саме її художніх текстів здійснено для встановлення співвідношення мовної й розумової інтенсії, смислів, уречевлених у мовних знаках. У результаті з’ясовано: естетично марковані компоненти художнього дискурсу, художні «факти» мови з образним потенціалом – інтенсіонали як художні смисли, укарбовані в мову митця, відзначені націленістю на організацію сприймання мовного повідомлення в лінгвокреативному ключі та у разі розуміння вимагають від читача «декодуючого напруження», тобто мислиннєво-мовленнєвої діяльності, котра активізується через необхідність перекодування імпліцитних форм «чужого» тексту і пошуки експліцитних форм у власному лексиконі. Констатується, що комунікативно-мовленнєва діяльність адресата художнього тексту передбачає актуалізацію здатності відчувати інтелектуальну насолоду самою формою вираження думки. Акцентується, що художньо-мовна компонента мовної компетенції – необхідна умова формування читацької культури, оскільки передбачає сукупність мовних умінь, що дозволяє здійснювати інтерпретацію повідомлень, декодування сенсу, моделювання смислового простору художнього тексту у креативній мовній формі.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
10

Корнієнко, Інокентій, та Беата Барчі. "САМОРЕГУЛЯЦІЯ ЕМОЦІЙНОГО СТАНУ ЯК ОСНОВА ФОРМУВАННЯ МАЙБУТНЬОГО ФАХІВЦЯ". Слобожанський науковий вісник. Серія: Психологія, № 1 (28 травня 2024): 80–84. http://dx.doi.org/10.32782/psyspu/2024.1.14.

Full text
Abstract:
Сучасна система підготовки майбутнього фахівця вимагає від студента як розвитку творчого потенціалу, так і розкриття індивідуальних якостей особистості. Студент розглядається як суб’єкт ініціювання особистої діяльності, який здатний довільно регулювати власну діяльність для досягнення професійних цілей. У цьому контексті провідними особистісними характеристиками є ініціативність, креативність, відповідальність, здатність до самовизначення, самоактуалізації та саморефлексії. У статті автори здійснили теоретичний аналіз змісту та структурної організації психологічної саморегуляції в процесі становлення майбутнього фахівця. Обґрунтовано, що саморегуляція – це управління власним психоемоційним станом, якого досягають шляхом впливу на себе за допомогою слів, уявних образів, а також контролю м’язового тонусу та дихання. Схарактеризовано методи саморегуляції емоційного стану, які сприяють відновленню сил, нормалізації емоційного фону та посиленню мобілізації ресурсів організму. На основі аналізу надано рекомендації щодо формування певних компонентів психологічної саморегуляції особистості в процесі розвитку майбутнього фахівця. Доведено, що процес розвитку емоційно-вольового самоконтролю ґрунтується на трьох основних моментах: релаксації, візуалізації та самонавіюванні. Головна мета – навчитися свідомо створювати в собі оптимальну «внутрішню атмосферу». Техніки релаксації допомагають зменшити м’язове напруження, сповільнити дихання та сприяти більш спокійному стану розуму. Візуалізація передбачає формування яскравих розумових образів, які можуть формувати емоції та налаштування розуму. Самонавіювання використовує позитивні ствердження та самоконтроль для підкріплення бажаних установок і моделей поведінки. Опанувавши ці методи саморегуляції, студенти зможуть краще керувати стресом, поліпшити концентрацію, підвищити впевненість та підтримувати мотивацію протягом професійної підготовки. Автори наголошують, що навички саморегуляції життєво важливі не лише для академічного успіху, а й для досягнення успіхів у майбутній кар’єрі. Фахівці будь-якої галузі повинні вміти зберігати витримку під тиском, швидко відновлюватися після невдач та проактивно створювати психологічні умови, які сприяють піковій продуктивності. Отже, формування у студентів міцних здібностей до саморегуляції готує їх до успішного подолання неминучих викликів, що виникатимуть. Це культивує життєстійкість, емоційний інтелект та самоконтроль, необхідні для повної реалізації свого потенціалу як фахівця в будь-якій сфері.
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
More sources

Dissertations / Theses on the topic "Розумове напруження"

1

Заікіна, Г. Л., та І. О. Калиниченко. "Психофізіологічні аспекти розумового напруження учнів". Thesis, Вид-во СумДУ, 2007. http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/12654.

Full text
APA, Harvard, Vancouver, ISO, and other styles
We offer discounts on all premium plans for authors whose works are included in thematic literature selections. Contact us to get a unique promo code!